💰Wsparcie kanału 👉 www.paymedia.pl/zporadnikaelektryka 📊 Fajne pliki dla elektryków i nie tylko 👉 zpe24.pl/shop-full-width/ 🛒Sklep allegro z plikami 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK 👇👇👇 Zaoszczędziłeś kilka złotych 💰 dzięki filmom 🎬 na tym kanale? Wesprzyj kanał 💳💵 Każdy, nawet najmniejszy "donejt" mile widziany. Wsparcie pomaga mi realizować kolejne produkcje. Z góry serdecznie dziękuję 🤝 Link do wsparcia powyżej. 👆👆👆 Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów? Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic. 🛒zpe24.pl 👉 zpe24.pl/shop-full-width/ 🛒allegro 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK 👉O czym jest ten film❓ Film przedstawia omówienie powykonawcze rozdzielnicy plug&play dla domku jednorodzinnego. W rozdzielnicy wykonany jest podział PEN, zastosowane są złączki TopJobS oraz jest przygotowana sekcja do podłączenia rolet w systemie manualnym z możliwością rozbudowy o automatykę. Zapraszam serdecznie !!! ⛔ UWAGA !!! ⛔ ⚠️PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠️ Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych. Pozostałe linki: 🔵Facebook: facebook.com/z.poradnika.elektryka 🟡Grupa ZPE: facebook.com/groups/z.poradnika.elektryka 🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/ 🔴Tik Tok: vm.tiktok.com/ZMR9vS4E7/ 🟣Instagram: instagram.com/z.poradnika.elektryka/ #zpe #elektryka #rozdzielnica #topjobs #podziałPEN Galeria: zpe24.pl/rozdzielnica-7x24-dla-domku-jednorodzinnego-plug-play/
Od jakiegoś czasu oglądam różne materiały o tematyce elektrycznej, ale takiego profesjonalizmu, fachowej wiedzy i zmysłu estetycznego nigdzie nie widziałem. Można tu wypisywać same superlatywy o autorze, ale i tak nie oddadzą one tego, jak komfortowo czuje się odbiorca tych materiałów, który otrzymuje ogrom wiedzy przydatnej w pracy elektryka. Bardzo dziekuję za to wszystko i na koniec mam serdeczną prośbę o podzielenie się wiedzą w najbliższym czasie nt. wykonywania pomiarów elektrycznych, zarówno tych okresowych, jak i tych po naprawie, modernizacji itp. Które są obowiązkowe? Które minimalne? Jak je interpretować? Z jakiego sprzętu korzystać? itd. W sieci mało jest osób, które potrafią tak mądrze opowiadać na te tematy. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Zrobiłem papiery SEP. Będę robił u siebie i u sąsiada rozdzielnicę. Kupiłem arkusz kalkulacyjny do podziału obwodów. W najbliższym czasie będę to liczył i na XL3pro projektował zgodnie z Twoim filmikiem.
Tak jak na to patrzę to nowe instalacje na esach są dużo bardziej pracochłonne i droższe niż to co robili kiedyś :p U mnie w wynajmowanym domu jednorodzinnym (ok. 130m2) cała instalacja 3 fazowa jest na 10 bezpiecznikach topikowych i jednej różnicowe 😅
Witam i pozdrawiam serdecznie 😊 dziękuję za kolejny ciekawy materiał. Ja liczę, że ukaże się kiedyś film z taką przykładową rozdzielnicą w mieszkaniu np z wielkiej płyty, gdzie również będzie pokazane prawidłowe wykonanie, rozdział PEN 😊 pozdrawiam
Super film :) mam dwa pytania 1. Na poprzednich filmach (prefabrykacja rozdzielnicy i omówienie arkusza z obwodami) dzielisz obwody na wiecej różnicówek. Z czego wynika mniejsza ilosc rcd w porównaniu do poprzednich? 2. Jakie oznaczniki do przewodów używasz? Wyglądają schludnie Pozdrawiam i lapaka w górę 🙂
Nie dobierałem obwodów. Otrzymałem gotowy projekt od klienta. Trochę go tylko zmodyfikowałem. W tym przypadku chodziło o miejsce. Wtedy musiałbym dać jeszcze większą szafę, a nie było to konieczne.
mam do ciebie pytanie które mnie nurtuję , miałem kabel 5 żyłowy w sieci TN-C , elektryk podłączył żyłę N i PN jako jedną ale w domu w skrzynce elektrycznej zrobił że przewód N do podziału PEN a ten z wlz pe do ogranicznika przepięć , u ciebie wygląda to inaczej , czy możesz wyjaśnić co ten elektryk miał na myśli . Pytanie czy poprawić to i zrobić jak ty?
super filmy, super wiedza, mam pytanko odnośnie powrotu przewodu N ze złączek top jobs na poszczególne różnicówki w tzw. pierścieniu, to dla stabilności połączeń, czy taka specyfika złączek?
To dla zwiększenia przekroju i odciążenia mostków na złączkach. W takiej sytuacji obciążenie rozkłada się po równo w jedną i drugą stronę od każdej złączki.
Przemyślana i uporządkowana konstrukcja. Przejrzysta jak dobrze umyte okno. :))) Jedyne zastrzeżenie (jeśli rzecz nie została uzgodniona z klientem): na ewentualny grenton to chyba ciut mało miejsca... Bo jak znam życie, gdy łebki od grentona roztoczą wizję sterowania światłem wewnętrznym (z przyciemnianiem i scenariuszami oświetlenia) oprócz rolet, bram itd. przed klientem, to ten łyknie temat jak indor kaszę. I gdzie ich klocki wsadzić? Elegancka robota, szczególnie podoba mi się staranne i konsekwentne oznaczenie przewodów. Tak trzymać!
Klient nie twierdzi, że będzie to Grenton, a poza tym nie musi się zmieścić na 1 szynie. Nie znam się na Grentonie, ale z tego co wiem to chyba wystarczy 16 modułów jeśli zastosujemy moduł Roller Shutter na 3 rolety np. RSH-203-D-01 (zajmuje 4 moduły) a Z-wave można zamontować na szynach poniżej. W razie czego jest miejsce na przełożenie różnych rzeczy. Klient jeszcze nie wie czy będzie coś automatyzował. Być może zastosuje zwykłe modułowe przekaźniki roletowe z F&F albo zrobi sterowanie na INT-ORS na Satelu. I tak dołożyłem 1 szynę bo wstępnie założenie klienta było na 6x24.
Świetna robota! Jednak mam jedno pytanie o wpięcie fotowoltaiki wprost na złączki czy tam nie powinno być jakiegoś aparatu, który zrzucałby napięcie z przewodu od fotowoltaiki w przypadku prac przy PV? Na tą chwilę rozumiem to jako wpięcie na ostro i aby coś modernizować na odcinku rozdzielnica - PV trzeba wyłączać napięcie w ZK czyli pozbawić zasilania cały obiekt.
Pięknie. I ja to szanuję. Co sądzisz o zastosowaniu wago TopjobS 2016 na wejście i rozdział PEN? Wiem że mają mało zacisków bo 2 lub 3 ale mają mocne mostki wtykane grzebieniowe 72 A. Jednak ten zacisk sprężynowy zwalnia elektryka z momentów dokręcania w trakcie realizacji i później w czasie przeglądów okresowych. Kupiłem kilka na próbę oglądam i testuję i zamierzam wdrożyć w swoich realizacjach. Pozdrawiam
Czy mógłbyś w komentarzu lub kolejnym filmie objaśnić to podłączenie rolet? Troszkę to zagmatwane a oprócz mnie też kilka innych osób szuka szczegółów tego rozwiązania.
Witam, mógłbyś podać dokładnie jakie złączki tobjobs zastosowałeś do obsługi rolet ? Muszę u siebie ogarnąć 13 rolet w podobny sposób. Pozdrawiam, dobra robota.
Super! A mam pytanie jak maksymalna długość przewodu z bednarki z uziemienia może być? U mnie sytuacja taka że mam z 10m przewodu do rozdzielnicy z Bednarki.
Witam. W jakim celu jest dawany ten krótki mostek z bloku PEN na SPD ? Skoro i tak 2 linki 16mm2 przychodzą z listwy GSU. Pierwsza na blok PEN a druga bezpośrednio do SPD. Myślę że jest to zbędne. Pozdrawiam
Będziesz spokojniejszy jak kontrolki będą zabezpieczone, po co ma się w razie wu zapalić Tobie w rozdzielnicy przez odbiorniki niezabezpieczone? Każdy odbiornik prądu powinien być zabezpieczony.
Będziesz spokojniejszy jak kontrolki będą zabezpieczone, po co ma się w razie wu zapalić Tobie w rozdzielnicy przez odbiorniki niezabezpieczone? Każdy odbiornik prądu powinien być zabezpieczony.
Będziesz spokojniejszy jak kontrolki będą zabezpieczone, po co ma się w razie wu zapalić Tobie w rozdzielnicy przez odbiorniki niezabezpieczone? Każdy odbiornik prądu powinien być zabezpieczony.
Witam. Super materiał i wykonanie! Jaki dokładny model podstaw bezpiecznikowych zastosowano pod wkładki cylindryczne? Czy np. Można stosować takie wkładki do zabezpieczenia lini napowietrznej zasilając drugi budynek gospodarczy z rozdzielnicy. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Aby zrobić film o doborze ograniczników przepięć najpierw musimy zrobić film o układach sieci, rodzajach sieci zasilających, bo bez tego dobór ograniczników to czarna magia.
To wszystko ważne oczywiście kiedy i gdzie jakie zastosować ale co z tego jak doświadczeni elektrycy pakują do rozdzielnicy ograniczniki które stwarzają zagrożenie bo wygrywa cena .A wez przekonaj klienta ;)
T1+T2 iskiernikowy, rozłącznik na wkładki 10x38 max 32A potem już wkładki 14x51 do 50A a potem wkładki 22x58 do 100A tylko że rozłączniki też są większe. Wkładki cylindryczne mają też dużo wyższą wytrzymałość na prąd zwarciowy. Nawet powyżej 100kA.
Bardzo fajny film. Czy mogę prosić o podanie przekrojów przewodów tych "początkowych" tj. między złączkami zasilającymi a rozłącznikiem głównym i SPD , zasilającymi różnicówki oraz PE pomiędzy szynami TH?
Mam jeszcze pytanie po co robisz pierścień z N od rozniciwek do topjobs.Chodzi Ci o pewność zachowania ciągłości N w razie ewentualnej awarii jednego z przewodów ?
Bardziej chodzi o zwiększenie przekroju oraz równomierne obciążenie. Do tych złączek wchodzi przewód 2,5 z tulejką lub 4 bez tulejki. Jak podlecę 2,5 na początek i 2,5 na koniec to mam 5mm2 łącznie. Dodatkowo mostki mają obciążalność 25A a w takim układzie z każdy obwód ma obciążalność 2x25A bo mam 25A w jedną i w drugą stronę więc cały blok ma 50A przy takim połączeniu.
@@zpe przepraszam jeszcze jedno pytanie .Rozumiem ze to jest N za roznicowka ten 2x2,5 .Czy Przewodów N tez tyczy się branie aż tak mocno pod uwagę Obciążalności pradowej?
Witam. U siebie bede mial 13 osobnych obwodow grzewczych kablami grzejnymi. Czy powinienem jazdy taki obwod zabezpieczyc osobnym RCD? Chodzi mi ogulnie o zminimalizowanie wylaczania zasilania w wielu obwodach w przypadku zadzialania rcd przez obwod kabla grzejnego.
Nie ma takiej potrzeby. Podzieliłbym to na 3 wyłączniki, po 1 na każdą fazę i myślę, że spokojnie wystarczy. Zależy jaki masz budżet. Jeśli miałbym nieograniczony budżet to zrobiłbym całą rozdzielnicę i wszystkie obwody na wyłącznikach różnicowo-nadprądowych ale koszt takiej szafy byłby dość spory.
Witam. Bardzo fajny kanał, z którego można się dużo nauczyć. Co w moim przypadku jest akurat wskazane. Mam kilka pytań odnośnie tego filmiku. Jakby wyglądała sprawa gdybym chciał zrobić podział PEN w mieszkaniu w bloku bez dostępu do GSU? Dlaczego obwód garaż i gabinet jest zabezpieczony wkładkami topikowymi a nie różnicówką i nadprądowymi? Czemu zasilanie alarmu jest bez RCD? Mam nadzieję, że nie za dużo pytań. Pozdrawiam.
Wutam. Odpowiadam. 1. Musisz mieć pewność, że układ sieci to TN-C, a nie TT. Jeśli wiesz, że układ to TN-C to wtedy dzielisz PEN i tyle. Podział PEN nie musi być uziemiony. Wskazane jest żeby był, ale nie musi, a jak podzielisz to będziesz już mógł zastosować różnicówki niezależnie czy PEN jest uziemiony czy nie. 2. W garażu i gabinecie będą osobne rozdzielnice, a osobne rozdzielnice w głównej najlepiej zabezpieczyć wkładkami topikowymi, żeby zachować selektywność. Dlatego zastosowałem postawy bezpiecznikowe. 3. Obwody bezpieczeństwa takie jak systemy alarmowe, monitoringu, przeciwpożarowe itp itd to obwody w których ważne jest bezprzerwowe zasilanie. Wylaczniki RCD bywają kapryśne i mogą wyłączać częściej niż inne zabezpieczenia. Obwody takie jak wymieniłem powyżej wskazane jest zasilać przed wyłącznikiem RCD aby wyeliminować ich przypadkowe wyłączenie w wyniku awarii np. np. zawilgocenia gniazda zewnętrznego. Dobrze, że pytasz. To bardzo ważne żeby pytać. Pozdrawiam Mateusz
@@zpe Dziękuję bardzo za taką szczegółową odpowiedź. Jestem fanem kanału. Zainspirował mnie, żeby spróbować się przebranżowić. Jeszcze tylko jedno pytanie. Czy mogę jakoś sam to sprawdzić czy mam w domu TT czy TNC?
Jak jest zasilany budynek? Przyłącze napowietrzne czy kablowe? Najlepiej znaleźć trafo z którego jesteś zasilony. Tam powinna być tabliczka z opisem układu sieci. Potem przejść się wzdłuż linii i sprawdzić czy co jakiś czas są uziemione slupy, z reguły są uziemione tam gdzie są zejścia kablowe. Jeśli tak jest to jest to układ TN-C. Większość sieci w Polsce to TN-C, ale różnie bywa. W nowych złączach kablowych powinny być schematy na których też powinna być informacja o układzie sieci. Ewentualnie możesz zadzwonić do swojego rejonu energetycznego z tym pytaniem, ale paradoksalnie ta informacja będzie najmniej wiarygodna. Lepiej upewnić się samemu.
Chciałbym się jeszcze jedną rzecz dowiedzieć. Zastanawiałem się jaki jest powód zapętlenia N z każdej różnicówki. Znalazłem odpowiedź w innych komentarzach. Ale zastanawiam się czy gdyby do złączki byłaby możliwość doprowadzić linkę z tulejką o przekroju 4 albo 6 mm2 to wtedy też robiłby Pan te zapętlenie?
bardzo dobrze to wygląda ;) mam jednak pytanie odnośnie sterowania np z poziomu systemu smart - wtedy taki moduł dajemy przed topjobs? Tj mamy np moduł do rolet, dajemy go w puste miejsce prowdzimy do niego potrzebne fazy i neutrale(ochrona pewnie bezpośrednio do złączki bo zwykle moduły smart nie mają PE z tego co kojarzę). Następnie z takiego modułu na topjobs i to co "przyszło" z budynku do rodzielnicy spinamy w odpowiednie topjobs?
To zależy od systemu. Jeśli masz moduły roletowe w rozdzielnicy, to wyprowadzasz z modułu L(góra) i L(dół) na TopJob np 2003-7642 (2 tory L) i dodatkowo do 1 złączki 2003-7646 wyprowadzasz N i PE i ewentualnie zostaje L wolne na tej złączce.
@@zpe Nie ma złączki listwowej L, L, N, PE? ps. w jakim sklepie podejrewam internetowym się zaopatrujesz? szukam dobrze doposażonego sklepu żeby nie robic zamówień z kilku.
Bardzo fajnie to pokazałeś. Mogę tylko zapytać dlaczego aż dwa, a nie jeden przewod neutralny idzie na różnicowke z tych złączek TOPJOBS czy chodzi tu o zbyt maly przekrój przewodu?
Tak, chodzi o zwiększenie przekroju całego toru N z jednoczesnym zamknięciem go w pierścień. W te złączki wchodzi 2.5mm2 z tulejką lub ewentualnie 4mm2 bez tulejki. Dając 2 przewody mamy łącznie 5mm2, więc obciążalność ok. 40-50A. Wystarczy w zupełności.
Ja kupuję w internecie. Mało która lokalna hurtownia ma to na miejscu. Najlepiej wpisz sobie model w Google i poszukaj gdzie taniej. Może być problem z mostkami 2002-400. Zawsze są trudno dostępne a jak sa gdzieś to z reguły 2x drożej niż zwykle.
Czy jest potrzeba stosowania złączek "N" i "PE" obok bloku rozdzielczego PEN? Czy może wystarczy wyprowadzić przewód N z bloku rozdziału PEN i połączyć bezpośrednio z "N" bloku rozdzielczego 4-biegunowego, a przewód PE wyprowadzić również z bloku PEN poprowadzić bezpośrednio na szynę PE?
Można ale ja jestem zwolennikiem czytelnego podziału PEN. Takiego widocznego gołym okiem, ale tak jak napisałeś można to zrobić. Można pominąć zaciski PE i N.
@@zpe Fakt - jest bardzo czytelnie i estetycznie, tylko kiedy brakuje miejsca na listwie, to trzeba się jakoś ratować. Jest też szkoła, aby wykonywać jak najmniej dodatkowych połączeń, ale osobiście uważam, że jeżeli złączka jest poprawnie skręcona, to rezystancja takiego połączenia po latach jest pomijalna.
Witaj!Mam jedno pyt.odnośnie przewodu neutralnego wychodzącego z różnicówki jedno fazowej na top jop S. Wychodzi przewód neutrany z rcd na złączke i wraca ponownie do różnicowki.Zastanawia mnie czemu ma się zapętlać?Pozdrawiam.
Żeby podwoić przekrój i wyrównać obciążenie na złączkach. Jak dasz na początku i na końcu to masz 5mm2 zamiast 2,5mm2 a prąd z każdej złączki płynie częściowo w jedną, częściowo w drugą stronę. Możesz też dać np 4mm2 na środek ale wtedy bez tulejki bo w tulejce nie wciśniesz.
Oj chyba nie, byłem u nich jakiś czas w swojej karierze zawodowej, nie pracowałem jako elektryk mimo pełnych uprawnień tutaj, bo ich wymagania dot. uprawnień są dosłownie kosmiczne w porównaniu do naszych, to jak wymagają tyle wiedzy to chyba bardziej skomplikowane robią? Nie wiem, nie pracowałem w zawodzie, ale tak się domyślam.
@@steelrat1733 Wiedza/uprawnienia to tak i owszem wszystko musi być mega bezpieczne i zgodne z British Standards. Ale większość domow tu ma po kilkadziesiąt lat jak nie więcej. A instalacje elektryczne były tworzone w czasach recesji kiedy to miedź była na wage złota. W związku z tym wszystko ograniczało sie do minimum i to do dzisiaj przetrwało jak i jest nadal stosowane jak np gniazdka w układzie pierścieniowym. Duzo domow ma tylko jedną fazę najczesciej ze 80-100A zabezpieczeniem i maja tylko kilka obwodów. Takze takie nowe rozdzielnice ograniczają sie tylko do kilku RCBO a funkcje smart home najczęściej pełnią gadżety działające przez wifi sterowane przez google i alexa. W Polsce natomiast bardzo dużo buduje sie nowych domów a dzisiaj miedzi, prądu jak i technologi jest pod dostatkiem. Co za tym idzie nasze 'zwykłe' rozdzielnice dla brytyjskiego elektryka wygladaja jak komputer niz skrzynka z bezpiecznikami. polecam kanał Ruch Oporu - Elektryk w Uk
Siec tn-c. Przed licznikowe C32, kabel zasilajacy 4x16. Podział PEN w rozdzielnicy w domu. Do garażu kabel 10mm2 dlugosc ok 28m i czy dawać 4x i ponownie dzielic pen w garazu czy 5x?
@@zpe prawdopodobnie fotowoltaika tam pójdzie, jak również zależy mi na zabezpieczeniu w garażu jak największym. Lecz żeby zachować selektywność będę mógł użyć tam maks 25A
To trochę komplikuje sprawę. Fotowoltaika jest źródłem zasilania i WG MNIE powinna być podłączona przed rozłącznikiem izolacyjnym w rozdzielnicy głównej. Hmmm...🤔
Tu dochodzimy do najważniejszego, tak powinny wyglądać wszystkie rozdzielnice. Ale każdy inwestor kable muś położyć w ścianach ale rozdzielnicy to fajnie jak by była taka jak na filmie, ale kosztowała tyle co 1x18 plastikowa z marketu. Mam często takie rozmowy, wykonujemy głównie duze rozdzielnice stojące na schneiderze lub Legrand. Wtedy rozdzielnica wysoka na 1850cm, 11x24 lub 11x36. Lecą wtedy głównie zabezpieczenia Schneider DPNnVigi bo na komputery itd. Nieraz jest ich pelno wtedy skręcamy 2 takie rozdzielnice stojące razem plus przedział kablowy na odpływy z listwą zaciskowa.
Wyłączniki rożnicowoprądowe są kapryśnymi urządzeniami. Zasilanie alarmu jak i innych systemów ostrzegawczych jak SSP, DSO, CCTV, itp. musi być pewne, dlatego nie zabezpieczam alarmu wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Często nawet jako zabezpieczenie takich systemów stosuje się rozłączniki na wkładki topikowe, aby zmniejszyć możliwość przypadkowego wyłączenia takiego obwodu, ale to raczej w obiektach użyteczności publicznej.
Czy sa jakis zasady- dobre praktyki na temate ilosci wylacznikow nadpradowych na jedna roznicowka? oczywiscie pamietamy o nie przekroczniu pradu na roznicowce. np mamy 35 obwody jednofazowe czy bledem bedzie podzielenie ich na 3 roznicowki po okolo 12 wylacznikow nadprodowych? gdzie jest ta granica bo oczywiscie zawsze mozna brac mocniejsza roznicowke?
@@zpe a możesz zdradzić jakie wkładki dajesz przy takim zabezpieczeniu - np. jak masz w garażu gniazdo 25A to tu też dajesz 25 ale np. gL szybką (dlaczego to wg Ciebie będzie selektywne bardziej niż standardowy wyłącznik nadprądowy)??? Czemu nie dajesz standardowego wyłącznika nadprądowego instalacyjnego np. C25 na cała podrozdzielnicę w garażu?
@@zpe a jak stosujesz np B10 do obwodu oświetleniowego to już można, ehh. Przy tym rozwiązaniu to żadna rewelacja bo trzeba mieć szufladę topików w pogotowiu a przy nadprodowych to najwyżej pobiegniesz ponownie załączyć, nawet jak losowo wywali w złączu.
Jak zgubisz klucz od złącza to siedzisz w ciemności 😉 każdy robi po swojemu. Ja robię tak, żeby było dobrze. Selektywność zabezpieczeń jest wymagana przepisami.
Czyli rozumiem ze łączyłeś rolety w gwiazdę bo zależało Ci na tym żeby jeśli w przyszłości chciał miec inteligentne sterowanie to żeby już miał na gotowo .to klient niech sobie powprowadza skrętki do rozdzielnicy .ale z drugiej strony wystarczy miejsca w tej rozdzielnicy ?. Ja jestem i tak zielony ale mam pytanie odnośnie tych złączek topjobs .Napewno jest to czytelne i ułatwia wpięcie obwodów do zasilania laikowi na zasadzie laik zamawia Ty opisujesz i dostaje instrukcje co gdzie wpiąć .To już u Ciebie standard,zawsze to stosujesz czy robisz czasami po staremu czyli blok dwie szyny N i PE osobne szynki za roznicowka i tyle.A jeśli robisz zamianie to z czego to wynika? Wiesz złożyłem tylko 3 rozdzielnice ale nie stosowałem tych złączek a fajnie i czytelnie to wyglada .
TopJobS stosuję jeśli klient sobie życzy. Dla czytelności i estetyki na przyszłość podczas konserwacji czy modernizacji, ale z reguły obwody bezpośrednio na zabezpieczenia. Względy ekonomiczne 😉
20:10 Hmmm, oświeć mnie co to za pętla między RCD a top jobs na torze N i czemu to ma służyć? Pierwszy raz coś takiego widzę. Zrównoleglone przewody dla większego przekroju przewodu dla większego obciążenia? Ale po co? Te top jobs za RCD zmostkowane traktujemy jak listwy/szyny zaciskowe dla N za RCD - niczym to się nie różni. Poza tym tak nie zasila się N za RCD robiąc to na top jobsach. Służy do tego złączka 2016-7714 którą łaczysz poprzez szynę zbiorczą z top jobs-sami. Zerknij jak to wygląda obrazowo na taki gotowy zestaw Wago Nr kat. 821-122 Tam sobie poniżej rozwiń i zobacz poszczególne elementy.
Znam to rozwiązanie o którym mówisz. Jak pierwszy raz miałem do czynienia z TopJobS zadzwoniłem sobie do Wago do działu technicznego, żeby dobrać sprzęt i tak mi doradzili w dziale technicznym. Z mojego punktu widzenia jest to dobre rozwiązanie, dla rozdzielnic małej mocy do domów jednorodzinnych. Masz 2 żyły 2,5mm2 czyli 5mm2 razem, dodatkowo z każdej złączki prąd rozdziela się prawo-lewo i równomiernie rozklada się obciążenie na mostkach. Wszystko działa prawidłowo, nic się nie grzeje, pomiary wychodzą prawidłowo. Nie widzę problemu w tym rozwiązaniu, ale przy rozdzielnicach większej mocy faktycznie lepszym rozwiązaniem byłoby 2003-7641 i szyna.
💰Wsparcie kanału 👉 www.paymedia.pl/zporadnikaelektryka
📊 Fajne pliki dla elektryków i nie tylko 👉 zpe24.pl/shop-full-width/
🛒Sklep allegro z plikami 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK
👇👇👇
Zaoszczędziłeś kilka złotych 💰 dzięki filmom 🎬 na tym kanale? Wesprzyj kanał 💳💵 Każdy, nawet najmniejszy "donejt" mile widziany. Wsparcie pomaga mi realizować kolejne produkcje. Z góry serdecznie dziękuję 🤝 Link do wsparcia powyżej.
👆👆👆
Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów?
Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic.
🛒zpe24.pl 👉 zpe24.pl/shop-full-width/
🛒allegro 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK
👉O czym jest ten film❓
Film przedstawia omówienie powykonawcze rozdzielnicy plug&play dla domku jednorodzinnego. W rozdzielnicy wykonany jest podział PEN, zastosowane są złączki TopJobS oraz jest przygotowana sekcja do podłączenia rolet w systemie manualnym z możliwością rozbudowy o automatykę. Zapraszam serdecznie !!!
⛔ UWAGA !!! ⛔
⚠️PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠️
Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych.
Pozostałe linki:
🔵Facebook: facebook.com/z.poradnika.elektryka
🟡Grupa ZPE: facebook.com/groups/z.poradnika.elektryka
🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/
🔴Tik Tok: vm.tiktok.com/ZMR9vS4E7/
🟣Instagram: instagram.com/z.poradnika.elektryka/
#zpe #elektryka #rozdzielnica #topjobs #podziałPEN
Galeria:
zpe24.pl/rozdzielnica-7x24-dla-domku-jednorodzinnego-plug-play/
Piękna robota i dobrze omówione :)
Kawał dobrej,rzetelnej,fachowej roboty👍
Fajnie przekazywana wiedzą
Od jakiegoś czasu oglądam różne materiały o tematyce elektrycznej, ale takiego profesjonalizmu, fachowej wiedzy i zmysłu estetycznego nigdzie nie widziałem. Można tu wypisywać same superlatywy o autorze, ale i tak nie oddadzą one tego, jak komfortowo czuje się odbiorca tych materiałów, który otrzymuje ogrom wiedzy przydatnej w pracy elektryka. Bardzo dziekuję za to wszystko i na koniec mam serdeczną prośbę o podzielenie się wiedzą w najbliższym czasie nt. wykonywania pomiarów elektrycznych, zarówno tych okresowych, jak i tych po naprawie, modernizacji itp. Które są obowiązkowe? Które minimalne? Jak je interpretować? Z jakiego sprzętu korzystać? itd. W sieci mało jest osób, które potrafią tak mądrze opowiadać na te tematy. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Dziękuję za miły komentarz. W tym roku takie mam zamiar takie filmy zrobić.
Bardzo ciekawy i wartościowy materiał!
Świetna robota. Super wykonanie
Klasa! Aż żal, że takich wykładowców nie spotkałem na swojej drodze. Pozdrawiam LJ-P.
Świetna robota 👍
Zrobiłem papiery SEP. Będę robił u siebie i u sąsiada rozdzielnicę. Kupiłem arkusz kalkulacyjny do podziału obwodów. W najbliższym czasie będę to liczył i na XL3pro projektował zgodnie z Twoim filmikiem.
Witam serdecznie i pozdrawiam 😃😃 miło by było żeby pan jak najwięcej wrzucał filmików 😃 bo w szkole zawodowej nic nie na uczą . 🤪🤪
Podstawa to mieć dobre praktyki 😉 i dużo się interesować tym co się dzieje na budowie no i oczywiście pozyskiwać też wiedzę na własną rękę 😉
Super materiał. Pozdrawiam 👍👍👍
Super, Dziękujemy 😉👍👌
Ekstra super przedstawione zrobione. Ja z rcd rozni.. wchodzę od góry a wychodzę dołem listwą grzebieniową z ktorej wycinam ząb od neutralnego
Tak, dużo osób robi w ten sposób. Ja jakoś tak nie bardzo lubię. Wkurza mnie ta taśma w miejscu neutrala. Ale można tak zrobić, czemu nie.
Witam
Bardzo Dziękuję!!!
Super robota oby więcej takich filmów. Pozdrawiam
Komentarz dla zasięgu.
Tak jak na to patrzę to nowe instalacje na esach są dużo bardziej pracochłonne i droższe niż to co robili kiedyś :p
U mnie w wynajmowanym domu jednorodzinnym (ok. 130m2) cała instalacja 3 fazowa jest na 10 bezpiecznikach topikowych i jednej różnicowe 😅
Zajebista robota. Pozdrawiam z Łodzi 👍🍺🍻
Zakupiłem Korzystam
Polecam jak najbardziej !!!
😀Witam i😀✔POzdrawiam serdecznie😀😀 całą ekipę.😀😀✔
Rewelacyjnie wszystko tłumaczysz. Strona też bardzo mi się podoba. Na pewno będę śledził Jej rozwój tak jak śledzę Twój kanał. Pozdro.
Bardzo Dobra Robota!
Fajnie opowiedziane. Pozdrawiam.
O to ja poprowadzę instalację pod taką rozdzielnicę a potem taką zrobię :D. Super film.
Wszystko legancko !
Witam i pozdrawiam serdecznie 😊 dziękuję za kolejny ciekawy materiał. Ja liczę, że ukaże się kiedyś film z taką przykładową rozdzielnicą w mieszkaniu np z wielkiej płyty, gdzie również będzie pokazane prawidłowe wykonanie, rozdział PEN 😊 pozdrawiam
Super film :) mam dwa pytania
1. Na poprzednich filmach (prefabrykacja rozdzielnicy i omówienie arkusza z obwodami) dzielisz obwody na wiecej różnicówek. Z czego wynika mniejsza ilosc rcd w porównaniu do poprzednich?
2. Jakie oznaczniki do przewodów używasz? Wyglądają schludnie
Pozdrawiam i lapaka w górę 🙂
Nie dobierałem obwodów. Otrzymałem gotowy projekt od klienta. Trochę go tylko zmodyfikowałem. W tym przypadku chodziło o miejsce. Wtedy musiałbym dać jeszcze większą szafę, a nie było to konieczne.
@@zpe wszystko jasne 😀
Mega
dzięki
Jakiej firmy jest rozdzielnica i jakie ma wymiary. O jakiej głębokości poleca pan rozdzielnice ?
Taki size zastanawiam czy jest konieczne podlaczanie dwuch linek N z jednej RCD na wago. Co to ma nam usprawnic??
Pokazał byś jak powinna wyglądać rozdzielnica do domu z możliwością podłączenie agregatu jak by niebyło prądu dłuższy czas.
Bardzo dobry materiał -jakość jak u śp.Adama Słodowego
Adam Słodowy żyje! Tylko niepotrzebnie zrobił odcinek "Zrób to sam" w którym pokazywał, jak trzeba umrzeć!
Pozdrawiam
mam do ciebie pytanie które mnie nurtuję , miałem kabel 5 żyłowy w sieci TN-C , elektryk podłączył żyłę N i PN jako jedną ale w domu w skrzynce elektrycznej zrobił że przewód N do podziału PEN a ten z wlz pe do ogranicznika przepięć , u ciebie wygląda to inaczej , czy możesz wyjaśnić co ten elektryk miał na myśli .
Pytanie czy poprawić to i zrobić jak ty?
super filmy, super wiedza, mam pytanko odnośnie powrotu przewodu N ze złączek top jobs na poszczególne różnicówki w tzw. pierścieniu, to dla stabilności połączeń, czy taka specyfika złączek?
To dla zwiększenia przekroju i odciążenia mostków na złączkach. W takiej sytuacji obciążenie rozkłada się po równo w jedną i drugą stronę od każdej złączki.
Przemyślana i uporządkowana konstrukcja. Przejrzysta jak dobrze umyte okno. :)))
Jedyne zastrzeżenie (jeśli rzecz nie została uzgodniona z klientem): na ewentualny grenton to chyba ciut mało miejsca... Bo jak znam życie, gdy łebki od grentona roztoczą wizję sterowania światłem wewnętrznym (z przyciemnianiem i scenariuszami oświetlenia) oprócz rolet, bram itd. przed klientem, to ten łyknie temat jak indor kaszę. I gdzie ich klocki wsadzić? Elegancka robota, szczególnie podoba mi się staranne i konsekwentne oznaczenie przewodów. Tak trzymać!
Klient chce ewentualną automatykę tylko na rolety i nic więcej. Jakby miała być automatyka na całość to druga taka szafa mogłaby być za mała 😉
Na sterowanie roletami po przez Grentona będzie mało miejsca gdyż potrzebujesz przy 12 roletach 24 moduły.
Klient nie twierdzi, że będzie to Grenton, a poza tym nie musi się zmieścić na 1 szynie. Nie znam się na Grentonie, ale z tego co wiem to chyba wystarczy 16 modułów jeśli zastosujemy moduł Roller Shutter na 3 rolety np. RSH-203-D-01 (zajmuje 4 moduły) a Z-wave można zamontować na szynach poniżej. W razie czego jest miejsce na przełożenie różnych rzeczy. Klient jeszcze nie wie czy będzie coś automatyzował. Być może zastosuje zwykłe modułowe przekaźniki roletowe z F&F albo zrobi sterowanie na INT-ORS na Satelu. I tak dołożyłem 1 szynę bo wstępnie założenie klienta było na 6x24.
Świetna robota! Jednak mam jedno pytanie o wpięcie fotowoltaiki wprost na złączki czy tam nie powinno być jakiegoś aparatu, który zrzucałby napięcie z przewodu od fotowoltaiki w przypadku prac przy PV? Na tą chwilę rozumiem to jako wpięcie na ostro i aby coś modernizować na odcinku rozdzielnica - PV trzeba wyłączać napięcie w ZK czyli pozbawić zasilania cały obiekt.
Ok kanał
Czy na rolety musimy dawać różnicówki i jakie dałeś zabezpieczenia nadprądowe?
Świetnie czekałem na film szkoda ze trochę rzadko pojawiają się na kanale ale rozumiem praca itd. Czekamy na dalsze filmy z silników trójfazowych.
👌
Gdzie kupiłeś zacisk do podziału PEN?
Pięknie. I ja to szanuję. Co sądzisz o zastosowaniu wago TopjobS 2016 na wejście i rozdział PEN? Wiem że mają mało zacisków bo 2 lub 3 ale mają mocne mostki wtykane grzebieniowe 72 A. Jednak ten zacisk sprężynowy zwalnia elektryka z momentów dokręcania w trakcie realizacji i później w czasie przeglądów okresowych. Kupiłem kilka na próbę oglądam i testuję i zamierzam wdrożyć w swoich realizacjach. Pozdrawiam
👍👍👍👍👍
Czy mógłbyś w komentarzu lub kolejnym filmie objaśnić to podłączenie rolet? Troszkę to zagmatwane a oprócz mnie też kilka innych osób szuka szczegółów tego rozwiązania.
Ta złączka dwutorowa to jest ta sama złączka, z której budujesz odpływ na obwodu trójfazowego ?
Witam, mógłbyś podać dokładnie jakie złączki tobjobs zastosowałeś do obsługi rolet ? Muszę u siebie ogarnąć 13 rolet w podobny sposób. Pozdrawiam, dobra robota.
Podpinam się pod pytanie
Ja robie ze 3 pietrowych
Super! A mam pytanie jak maksymalna długość przewodu z bednarki z uziemienia może być? U mnie sytuacja taka że mam z 10m przewodu do rozdzielnicy z Bednarki.
Witam. W jakim celu jest dawany ten krótki mostek z bloku PEN na SPD ? Skoro i tak 2 linki 16mm2 przychodzą z listwy GSU. Pierwsza na blok PEN a druga bezpośrednio do SPD. Myślę że jest to zbędne. Pozdrawiam
Pytanie jak wykonać instalacje i jaki osprzet pod zasilanie ( Agregat Sieć)
Co daje ten pierścień neutralnego od roznicowki do złączek? Większa obciążalność? Bo jak widzę tak jest 2.5mm2?
W jakim celu są stosowane bezpieczniki do lampek kontrolnych faz? Czy są konieczne?
Będziesz spokojniejszy jak kontrolki będą zabezpieczone, po co ma się w razie wu zapalić Tobie w rozdzielnicy przez odbiorniki niezabezpieczone? Każdy odbiornik prądu powinien być zabezpieczony.
Będziesz spokojniejszy jak kontrolki będą zabezpieczone, po co ma się w razie wu zapalić Tobie w rozdzielnicy przez odbiorniki niezabezpieczone? Każdy odbiornik prądu powinien być zabezpieczony.
Będziesz spokojniejszy jak kontrolki będą zabezpieczone, po co ma się w razie wu zapalić Tobie w rozdzielnicy przez odbiorniki niezabezpieczone? Każdy odbiornik prądu powinien być zabezpieczony.
Co to za model ogranicznika przepięć? Pierwszy raz widzę model gdzie ma dwa wejścia dla GSU i pen
Wago z serii 2002 idą w tysiącach w ciągu roku.
Zasięg
TopJob to żeczywiście genialne rozwiązanie stosuje go przy automatyce szkod tylko że sporo klientó ze względu na ceny go niechce:(
Witam. Super materiał i wykonanie!
Jaki dokładny model podstaw bezpiecznikowych zastosowano pod wkładki cylindryczne? Czy np. Można stosować takie wkładki do zabezpieczenia lini napowietrznej zasilając drugi budynek gospodarczy z rozdzielnicy.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
LSN 503 i LSN 501 Hagera. Jak najbardziej można zastosować takie wkładki.
Super opiski, masz jakiś specjalny program????
Nie chce wymagać zbytnio, ale jak mam proponować temat na film :) to prosił bym o video odnośnie rodzaju przepieciowek i ich zastosawń. POZDRAWIAM.
Aby zrobić film o doborze ograniczników przepięć najpierw musimy zrobić film o układach sieci, rodzajach sieci zasilających, bo bez tego dobór ograniczników to czarna magia.
To wszystko ważne oczywiście kiedy i gdzie jakie zastosować ale co z tego jak doświadczeni elektrycy pakują do rozdzielnicy ograniczniki które stwarzają zagrożenie bo wygrywa cena .A wez przekonaj klienta ;)
@@zino7945 tak tylko pomimo ze ogranicznik spełnia normy to jeśli dojdzie do pożaru rozdzielnicy oby nie domu i tak biorą za dupe elektryka .
Jaka seria złączek TOPJOBS zastosowałeś? Czy to 2003?
Cześć. Co to za ogranicznik... , T1+T2 warystorowy ? Jaką moc obsługują te rozłącznik?Ładna rozdzielnica.
Pozdrawiam.
T1+T2 iskiernikowy, rozłącznik na wkładki 10x38 max 32A potem już wkładki 14x51 do 50A a potem wkładki 22x58 do 100A tylko że rozłączniki też są większe. Wkładki cylindryczne mają też dużo wyższą wytrzymałość na prąd zwarciowy. Nawet powyżej 100kA.
Bardzo fajny film. Czy mogę prosić o podanie przekrojów przewodów tych "początkowych" tj. między złączkami zasilającymi a rozłącznikiem głównym i SPD , zasilającymi różnicówki oraz PE pomiędzy szynami TH?
Zasilanie 16mm2, do różnicówek 4mm2, do rozłącznika garażu 6mm2, do PE 16mm2, do TopJobS 2,5mm2 L i 2x2,5mm2 N
@@zpe Dzięki
Mam jeszcze pytanie po co robisz pierścień z N od rozniciwek do topjobs.Chodzi Ci o pewność zachowania ciągłości N w razie ewentualnej awarii jednego z przewodów ?
Bardziej chodzi o zwiększenie przekroju oraz równomierne obciążenie. Do tych złączek wchodzi przewód 2,5 z tulejką lub 4 bez tulejki. Jak podlecę 2,5 na początek i 2,5 na koniec to mam 5mm2 łącznie. Dodatkowo mostki mają obciążalność 25A a w takim układzie z każdy obwód ma obciążalność 2x25A bo mam 25A w jedną i w drugą stronę więc cały blok ma 50A przy takim połączeniu.
@@zpe Dzieki za wytłumaczenie :)
@@zpe przepraszam jeszcze jedno pytanie .Rozumiem ze to jest N za roznicowka ten 2x2,5 .Czy Przewodów N tez tyczy się branie aż tak mocno pod uwagę Obciążalności pradowej?
Witam. U siebie bede mial 13 osobnych obwodow grzewczych kablami grzejnymi. Czy powinienem jazdy taki obwod zabezpieczyc osobnym RCD? Chodzi mi ogulnie o zminimalizowanie wylaczania zasilania w wielu obwodach w przypadku zadzialania rcd przez obwod kabla grzejnego.
Nie ma takiej potrzeby. Podzieliłbym to na 3 wyłączniki, po 1 na każdą fazę i myślę, że spokojnie wystarczy. Zależy jaki masz budżet. Jeśli miałbym nieograniczony budżet to zrobiłbym całą rozdzielnicę i wszystkie obwody na wyłącznikach różnicowo-nadprądowych ale koszt takiej szafy byłby dość spory.
Jakiej firmy te złącza zasilajace - fazowe oraz PEN?
PEN - Elektro-Plast DB1-Z
Pozostałe - XBS ZZFVK-25/25
👍
Witam. Bardzo fajny kanał, z którego można się dużo nauczyć. Co w moim przypadku jest akurat wskazane. Mam kilka pytań odnośnie tego filmiku. Jakby wyglądała sprawa gdybym chciał zrobić podział PEN w mieszkaniu w bloku bez dostępu do GSU? Dlaczego obwód garaż i gabinet jest zabezpieczony wkładkami topikowymi a nie różnicówką i nadprądowymi? Czemu zasilanie alarmu jest bez RCD? Mam nadzieję, że nie za dużo pytań. Pozdrawiam.
Wutam. Odpowiadam.
1. Musisz mieć pewność, że układ sieci to TN-C, a nie TT. Jeśli wiesz, że układ to TN-C to wtedy dzielisz PEN i tyle. Podział PEN nie musi być uziemiony. Wskazane jest żeby był, ale nie musi, a jak podzielisz to będziesz już mógł zastosować różnicówki niezależnie czy PEN jest uziemiony czy nie.
2. W garażu i gabinecie będą osobne rozdzielnice, a osobne rozdzielnice w głównej najlepiej zabezpieczyć wkładkami topikowymi, żeby zachować selektywność. Dlatego zastosowałem postawy bezpiecznikowe.
3. Obwody bezpieczeństwa takie jak systemy alarmowe, monitoringu, przeciwpożarowe itp itd to obwody w których ważne jest bezprzerwowe zasilanie. Wylaczniki RCD bywają kapryśne i mogą wyłączać częściej niż inne zabezpieczenia. Obwody takie jak wymieniłem powyżej wskazane jest zasilać przed wyłącznikiem RCD aby wyeliminować ich przypadkowe wyłączenie w wyniku awarii np. np. zawilgocenia gniazda zewnętrznego.
Dobrze, że pytasz. To bardzo ważne żeby pytać.
Pozdrawiam
Mateusz
@@zpe Dziękuję bardzo za taką szczegółową odpowiedź. Jestem fanem kanału. Zainspirował mnie, żeby spróbować się przebranżowić. Jeszcze tylko jedno pytanie. Czy mogę jakoś sam to sprawdzić czy mam w domu TT czy TNC?
Jak jest zasilany budynek? Przyłącze napowietrzne czy kablowe? Najlepiej znaleźć trafo z którego jesteś zasilony. Tam powinna być tabliczka z opisem układu sieci. Potem przejść się wzdłuż linii i sprawdzić czy co jakiś czas są uziemione slupy, z reguły są uziemione tam gdzie są zejścia kablowe. Jeśli tak jest to jest to układ TN-C. Większość sieci w Polsce to TN-C, ale różnie bywa. W nowych złączach kablowych powinny być schematy na których też powinna być informacja o układzie sieci. Ewentualnie możesz zadzwonić do swojego rejonu energetycznego z tym pytaniem, ale paradoksalnie ta informacja będzie najmniej wiarygodna. Lepiej upewnić się samemu.
Budynek jest zasilany kablowo. Na parterze jest szafa z licznikami dla wszystkich mieszkań i WLZ. Może tam znajdę odpowiedź. Dzięki za pomoc.
Chciałbym się jeszcze jedną rzecz dowiedzieć. Zastanawiałem się jaki jest powód zapętlenia N z każdej różnicówki. Znalazłem odpowiedź w innych komentarzach. Ale zastanawiam się czy gdyby do złączki byłaby możliwość doprowadzić linkę z tulejką o przekroju 4 albo 6 mm2 to wtedy też robiłby Pan te zapętlenie?
Jak rozsądnie wpiąć w ten układ zasilania przełącznik 1-0-2 dla zasilania awaryjnego z agregatu zakładając, że będzie również fotowoltaika.
bardzo dobrze to wygląda ;) mam jednak pytanie odnośnie sterowania np z poziomu systemu smart - wtedy taki moduł dajemy przed topjobs? Tj mamy np moduł do rolet, dajemy go w puste miejsce prowdzimy do niego potrzebne fazy i neutrale(ochrona pewnie bezpośrednio do złączki bo zwykle moduły smart nie mają PE z tego co kojarzę). Następnie z takiego modułu na topjobs i to co "przyszło" z budynku do rodzielnicy spinamy w odpowiednie topjobs?
To zależy od systemu. Jeśli masz moduły roletowe w rozdzielnicy, to wyprowadzasz z modułu L(góra) i L(dół) na TopJob np 2003-7642 (2 tory L) i dodatkowo do 1 złączki 2003-7646 wyprowadzasz N i PE i ewentualnie zostaje L wolne na tej złączce.
@@zpe Nie ma złączki listwowej L, L, N, PE?
ps. w jakim sklepie podejrewam internetowym się zaopatrujesz? szukam dobrze doposażonego sklepu żeby nie robic zamówień z kilku.
Witam. Jaki jest ogranicznik przepięć(model) w tej tablicy?
DEHN 941300
Bardzo fajnie to pokazałeś. Mogę tylko zapytać dlaczego aż dwa, a nie jeden przewod neutralny idzie na różnicowke z tych złączek TOPJOBS czy chodzi tu o zbyt maly przekrój przewodu?
Tak, chodzi o zwiększenie przekroju całego toru N z jednoczesnym zamknięciem go w pierścień. W te złączki wchodzi 2.5mm2 z tulejką lub ewentualnie 4mm2 bez tulejki. Dając 2 przewody mamy łącznie 5mm2, więc obciążalność ok. 40-50A. Wystarczy w zupełności.
@@zpe Dzięki
@@Pawlik1988 mostki mają tylko 25A obciążalności, podłączając dwa neutralne ze skrajnych stron po prostu lepiej się to rozkłada :)
Witaj ! Fr można zastosować czy lepiej dać wkładki cylindryczne na pod licznik czy dodatkowa pod rozdzielnie?
To i to możesz dać ;) zależy to od średnicy przewodu.
Fr nie jest zabezpieczeniem. Nie posiada żadnych właściwości samoczynnego wyłączania.
Świetna robota!
Jakiego dokładnie modelu złączek TopJobS użyłeś? 🤔
L/N/PE 2003-7646
L/L 2003-7642
Super materiał, dziękuję :) Pytanko, gdzie (w jakim sklepie) najlepiej kupić te złączki wago z całym asortymentem (mostki, zakończenia). Pozdrawiam
Ja kupuję w internecie. Mało która lokalna hurtownia ma to na miejscu. Najlepiej wpisz sobie model w Google i poszukaj gdzie taniej. Może być problem z mostkami 2002-400. Zawsze są trudno dostępne a jak sa gdzieś to z reguły 2x drożej niż zwykle.
@@zpe dziękuję bardzo, nie mogłem namierzyć numeru dla tych mostków. A podpowiesz jeszcze jaki system stosujesz do oznaczania przewodów ?
allegro.pl/oferta/nosnik-oznacznikow-dmc-1-5-2-5-15-10719824963
Dzięki! Pozdrawiam serdecznie
Czy jest potrzeba stosowania złączek "N" i "PE" obok bloku rozdzielczego PEN? Czy może wystarczy wyprowadzić przewód N z bloku rozdziału PEN i połączyć bezpośrednio z "N" bloku rozdzielczego 4-biegunowego, a przewód PE wyprowadzić również z bloku PEN poprowadzić bezpośrednio na szynę PE?
Można ale ja jestem zwolennikiem czytelnego podziału PEN. Takiego widocznego gołym okiem, ale tak jak napisałeś można to zrobić. Można pominąć zaciski PE i N.
@@zpe Fakt - jest bardzo czytelnie i estetycznie, tylko kiedy brakuje miejsca na listwie, to trzeba się jakoś ratować. Jest też szkoła, aby wykonywać jak najmniej dodatkowych połączeń, ale osobiście uważam, że jeżeli złączka jest poprawnie skręcona, to rezystancja takiego połączenia po latach jest pomijalna.
Witaj!Mam jedno pyt.odnośnie przewodu neutralnego wychodzącego z różnicówki jedno fazowej na top jop S. Wychodzi przewód neutrany z rcd na złączke i wraca ponownie do różnicowki.Zastanawia mnie czemu ma się zapętlać?Pozdrawiam.
Żeby podwoić przekrój i wyrównać obciążenie na złączkach. Jak dasz na początku i na końcu to masz 5mm2 zamiast 2,5mm2 a prąd z każdej złączki płynie częściowo w jedną, częściowo w drugą stronę. Możesz też dać np 4mm2 na środek ale wtedy bez tulejki bo w tulejce nie wciśniesz.
Dziękuje za szybką inkonkretną odp.
W porównaniu z angielskimi rozdzelnicami to jest dosłownie kilkadziesiąt lat do przodu.
Oj chyba nie, byłem u nich jakiś czas w swojej karierze zawodowej, nie pracowałem jako elektryk mimo pełnych uprawnień tutaj, bo ich wymagania dot. uprawnień są dosłownie kosmiczne w porównaniu do naszych, to jak wymagają tyle wiedzy to chyba bardziej skomplikowane robią? Nie wiem, nie pracowałem w zawodzie, ale tak się domyślam.
@@steelrat1733
Wiedza/uprawnienia to tak i owszem wszystko musi być mega bezpieczne i zgodne z British Standards.
Ale większość domow tu ma po kilkadziesiąt lat jak nie więcej. A instalacje elektryczne były tworzone w czasach recesji kiedy to miedź była na wage złota.
W związku z tym wszystko ograniczało sie do minimum i to do dzisiaj przetrwało jak i jest nadal stosowane jak np gniazdka w układzie pierścieniowym.
Duzo domow ma tylko jedną fazę najczesciej ze 80-100A zabezpieczeniem i maja tylko kilka obwodów. Takze takie nowe rozdzielnice ograniczają sie tylko do kilku RCBO a funkcje smart home najczęściej pełnią gadżety działające przez wifi sterowane przez google i alexa.
W Polsce natomiast bardzo dużo buduje sie nowych domów a dzisiaj miedzi, prądu jak i technologi jest pod dostatkiem. Co za tym idzie nasze 'zwykłe' rozdzielnice dla brytyjskiego elektryka wygladaja jak komputer niz skrzynka z bezpiecznikami.
polecam kanał
Ruch Oporu - Elektryk w Uk
Siec tn-c. Przed licznikowe C32, kabel zasilajacy 4x16.
Podział PEN w rozdzielnicy w domu.
Do garażu kabel 10mm2 dlugosc ok 28m i czy dawać 4x i ponownie dzielic pen w garazu czy 5x?
PEN dzielimy tylko raz, potem 5x10mm2
Swoją drogą po co aż 5x10? Co będzie w tym garażu?
@@zpe prawdopodobnie fotowoltaika tam pójdzie, jak również zależy mi na zabezpieczeniu w garażu jak największym. Lecz żeby zachować selektywność będę mógł użyć tam maks 25A
@@zpe w sumie racja po co mi 10mm2
Na odcinku 30m przy kablu położonym w ziemi przy obciążeniu 32A da rade 6mm2
To trochę komplikuje sprawę. Fotowoltaika jest źródłem zasilania i WG MNIE powinna być podłączona przed rozłącznikiem izolacyjnym w rozdzielnicy głównej. Hmmm...🤔
jaka cena rozdzielnicy calej ?
Podbijam😊
Świetnie zmontowana rozdzielnica, tylko nasuwa się pytanie jaki koszt materiałów takiej rozdzielnicy?
Tajemnica handlowa 😉
Tu dochodzimy do najważniejszego, tak powinny wyglądać wszystkie rozdzielnice. Ale każdy inwestor kable muś położyć w ścianach ale rozdzielnicy to fajnie jak by była taka jak na filmie, ale kosztowała tyle co 1x18 plastikowa z marketu.
Mam często takie rozmowy, wykonujemy głównie duze rozdzielnice stojące na schneiderze lub Legrand. Wtedy rozdzielnica wysoka na 1850cm, 11x24 lub 11x36. Lecą wtedy głównie zabezpieczenia Schneider DPNnVigi bo na komputery itd. Nieraz jest ich pelno wtedy skręcamy 2 takie rozdzielnice stojące razem plus przedział kablowy na odpływy z listwą zaciskowa.
Cześć w jakim rejonie działasz pozdrawiam.
Pomorskie
W filmie Rozdzielnica #10 zaproponowałeś jeszcze zabezpieczenie ogranicznika przepięć - rozumiem, że tu go nie ma? Jeśli tak to jaki jest powód?
Zgodnie z zaleceniem producenta (DEHN) nie muszę dobezpieczać ogranicznika jeśli zabezpieczenie poprzedzające ogranicznik jest mniejsze niż 160A.
@@zpe czy pamiętasz może konkretny model tego ogranicznika?
DEHN 941300 (do sieci TN-C), pytanie jaki masz układ sieci u siebie? Czy podział PEN robisz w rozdzielnicy czy masz już w złączu?
@@zpe przyłącze jeszcze przede mną, rozumiem że jak będzie TN-C-S to będzie potrzebny 4 polowy
TN-C-S będzie tak czy siak, pytanie gdzie będzie podział? W ZK czy w rozdzielnicy?
Dlaczego alarm jest podlaczony bez roznicowki? Chodzi o to zeby nie starcil zasilania przez inne obwody?
Wyłączniki rożnicowoprądowe są kapryśnymi urządzeniami. Zasilanie alarmu jak i innych systemów ostrzegawczych jak SSP, DSO, CCTV, itp. musi być pewne, dlatego nie zabezpieczam alarmu wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Często nawet jako zabezpieczenie takich systemów stosuje się rozłączniki na wkładki topikowe, aby zmniejszyć możliwość przypadkowego wyłączenia takiego obwodu, ale to raczej w obiektach użyteczności publicznej.
Czy wykonał by Pan instalacje na dom projekt c203 szczuply
Proszę napisać mi maila. Adres e-mail znajdzie Pan na zpe24.pl w zakładce kontakt
Czy sa jakis zasady- dobre praktyki na temate ilosci wylacznikow nadpradowych na jedna roznicowka? oczywiscie pamietamy o nie przekroczniu pradu na roznicowce. np mamy 35 obwody jednofazowe czy bledem bedzie podzielenie ich na 3 roznicowki po okolo 12 wylacznikow nadprodowych? gdzie jest ta granica bo oczywiscie zawsze mozna brac mocniejsza roznicowke?
Uważam, że na jedną różnicówkę max 12 nadprądowych, ale najlepiej między 6-9. Przepisy tego nie regulują. Wszystko zależy od budżetu.
Według DIN max 6 szt za rcd
Tak byłoby najlepiej...
nie jestem elektrykiem w polsce ale z tego co wyczytalem to jest to uklad TN-C-S ????
No tak, to jest TN-C-S czyli sieć zasilająca rozdzielnicę w układzie TN-C i potem przejście w instalacji na TN-C-S.
Jakim przekrojem zasilasz rcd?
4mm2 na RCD, 6mm2 na rozłącznik garażu,
@@zpe rozdzielnice dobierasz +40%?
@@debumcykcyk w tym przypadku klient chciał akurat więcej miejsca na drobną automatykę. Tak z reguły to jest 15-20% rezerwy.
A zasilanie RCD góra czy dół?
Dół
@@zpe A RCD nie podłączamy od góry?
Nie, nie ma to znaczenia.
@@zpe Ok
Dasz linka do tego rozłączniki bezpiecznikowego 3p na garaż ?
allegro.pl/oferta/modulowa-podstawa-bezpiecznikowa-3p-wkl-bezp-cyl-10192726986
@@zpe a możesz zdradzić jakie wkładki dajesz przy takim zabezpieczeniu - np. jak masz w garażu gniazdo 25A to tu też dajesz 25 ale np. gL szybką (dlaczego to wg Ciebie będzie selektywne bardziej niż standardowy wyłącznik nadprądowy)??? Czemu nie dajesz standardowego wyłącznika nadprądowego instalacyjnego np. C25 na cała podrozdzielnicę w garażu?
Bo nie można uzyskać selektywności zwarciowej na wyłącznikach nadprądowych. Będą działały losowo.
@@zpe a jak stosujesz np B10 do obwodu oświetleniowego to już można, ehh. Przy tym rozwiązaniu to żadna rewelacja bo trzeba mieć szufladę topików w pogotowiu a przy nadprodowych to najwyżej pobiegniesz ponownie załączyć, nawet jak losowo wywali w złączu.
Jak zgubisz klucz od złącza to siedzisz w ciemności 😉 każdy robi po swojemu. Ja robię tak, żeby było dobrze. Selektywność zabezpieczeń jest wymagana przepisami.
Jakiej produkcji rozdzielnia?
Obudowa EATON, aparaty HAGER, sterowanie i liczniki F&F
Czyli rozumiem ze łączyłeś rolety w gwiazdę bo zależało Ci na tym żeby jeśli w przyszłości chciał miec inteligentne sterowanie to żeby już miał na gotowo .to klient niech sobie powprowadza skrętki do rozdzielnicy .ale z drugiej strony wystarczy miejsca w tej rozdzielnicy ?. Ja jestem i tak zielony ale mam pytanie odnośnie tych złączek topjobs .Napewno jest to czytelne i ułatwia wpięcie obwodów do zasilania laikowi na zasadzie laik zamawia Ty opisujesz i dostaje instrukcje co gdzie wpiąć .To już u Ciebie standard,zawsze to stosujesz czy robisz czasami po staremu czyli blok dwie szyny N i PE osobne szynki za roznicowka i tyle.A jeśli robisz zamianie to z czego to wynika? Wiesz złożyłem tylko 3 rozdzielnice ale nie stosowałem tych złączek a fajnie i czytelnie to wyglada .
Uczę się .
TopJobS stosuję jeśli klient sobie życzy. Dla czytelności i estetyki na przyszłość podczas konserwacji czy modernizacji, ale z reguły obwody bezpośrednio na zabezpieczenia. Względy ekonomiczne 😉
20:10 Hmmm, oświeć mnie co to za pętla między RCD a top jobs na torze N i czemu to ma służyć? Pierwszy raz coś takiego widzę. Zrównoleglone przewody dla większego przekroju przewodu dla większego obciążenia? Ale po co? Te top jobs za RCD zmostkowane traktujemy jak listwy/szyny zaciskowe dla N za RCD - niczym to się nie różni.
Poza tym tak nie zasila się N za RCD robiąc to na top jobsach. Służy do tego złączka 2016-7714 którą łaczysz poprzez szynę zbiorczą z top jobs-sami. Zerknij jak to wygląda obrazowo na taki gotowy zestaw Wago Nr kat. 821-122 Tam sobie poniżej rozwiń i zobacz poszczególne elementy.
Znam to rozwiązanie o którym mówisz. Jak pierwszy raz miałem do czynienia z TopJobS zadzwoniłem sobie do Wago do działu technicznego, żeby dobrać sprzęt i tak mi doradzili w dziale technicznym. Z mojego punktu widzenia jest to dobre rozwiązanie, dla rozdzielnic małej mocy do domów jednorodzinnych. Masz 2 żyły 2,5mm2 czyli 5mm2 razem, dodatkowo z każdej złączki prąd rozdziela się prawo-lewo i równomiernie rozklada się obciążenie na mostkach. Wszystko działa prawidłowo, nic się nie grzeje, pomiary wychodzą prawidłowo. Nie widzę problemu w tym rozwiązaniu, ale przy rozdzielnicach większej mocy faktycznie lepszym rozwiązaniem byłoby 2003-7641 i szyna.