Právě teď jsem na tento kanál a videonarazil úplnou náhodou. Musím říct, že jsi odvedl skvělou práci s tímto videem. Téma bylo perfektně rozebrané a tvoje myšlenky a připomínky byly opravdu výstižné. Opravdu jsem si video užil. Díky moc !
Super rozbor. Ja som si osobne všímal hlavne argumentáciu organizátorov a potom ich konanie. Samozrejme to bolo už v prvej sérií, kde tiež ovplyvňovali hry, ako sa im chcelo, ale tu to podľa mňa hralo viac na ľudskú psychiku. Stále opakovali ako je hlasovanie demokratické a pritom opakovali hesla o tom ako im to zmení život, aby ľudí donutili hlasovať za pokračovanie. (Ovplivňovanie hlasovania priamo z vnútra je už vedľajšie). Taktiež pomocou nášiviek chceli rozdeliť hráčov na skupiny a vyvolať konflikt. Tu mi to dosť pripomínalo Nemecko a židov, ktorý nosili Dávidové hviezdy a neskôr boli na nich konané pogromy.
Aj v prvej sérii to bolo. Dávali ľuďom čoraz menej jedla, aby sa v noci medzi sebou zabíjali a aby tam panovala nedôvera. Ak by tam ozaj išlo o rovnaké podmienky pre všetkých, tak sa to nedeje a také veci by zarazili.
Squid game: Kritika Korejské společnosti a jejich problémů, kde zoufalí lidé bojují pro potěšení zvrhlých boháčů MrBeast: Lol, cool shit, pojďme to udělat doslova v realitě...
Tak si tak říkám, zlaté Česko. Nejsme názorově ani Západ ani Východ. Jsme společensky oproti ostatním státům docela svobodný. Sice nadáváme na všechno, jak se máme špatně, ale reálně se fakt máme dobře a skoro nic nám tu reálně nechybí.
Přesně, všichni hlasití v Česku brečí jak jinde je lépe a když se teda podívám jak se tam jinde žije, zjišťuju čím dál tím víc, že v Česku se, až na nějaké drobné problémy z globálního pohledu, máme až moc dobře
To nadávání ve stylu “My se máme strašně a ostatní líp” dělá skoro každá národnost. Je to kvůli tomu že lidé si myslí že jejich problémy jsou ty nejhorší a neuvědomují si že někdo má mnohem horší problémy například lidé na středním východě nebo v rozvojových zemích Afriky.
Scána s chlebem... nemyslím, že se zachoval jako zmrd. Když si vybereš jednu cestu, nemužeš jít jinou a čím dál jdeš tím horší je změnit směr. Buď sázíš na štěstí nebo jdeš po jistotách.
Náborář nebyl hajlz šlo o dilema o volbu, klidně si mohli vybrat chleba nebo nic. Když si vybere chleba, tak na 10 minut zažene hlad, ale život mu to nezmění. Když si vybere los, tak má naději, ale malou, pravděpodobnost, že díky losu zbohatneš je malá. Prakticky obě volby měli asi tak stejnou hodnotu, naděje ani jeden kus housky ti život nezmění. Navíc jeden z bezdomovců si chleba vybral a je určitě bezdomovec pořád, protože jedna houska ho nespasí a kdo se díval pozorně, ale náborář řekl, že všichni si vybrali los, což byla první chyba v seriálu, protože jeden si housku, bagetu či chleba vybral prostě to pečivo! Což byla chyba v překladu nebo chyba v seriálu! Principem bylo ukázat, že všichni touží po tom se mít co nejlépe, že všichni chtějí mít pořád víc a víc a na tomto to bylo jasně vidět. Ale rozhodně hajzl nebyl, protože možnost volby dal každému stejně. Nemusel jim dávat ani nic, ale nabídl jim všem stejně, tak jaký hajzl? Pouze obě možnosti měli přibližně stejnou hodnotu v tom, že ti to prostě život nezmění k vůli pravděpodobnosti vs malé množství jídla. Co to ukázalo? Abys vyhrál na losu, tak bys musel mít VELKÉ štěstí, asi úplně stejně jako život, který je z 80 % štěstí nebo osud a z 20 % svobodná volba. Tohle jsem tam viděl a určitě né, že by byl hajzl. Už jenom tím, že jim nemusel dávat vůbec nic přece!
Jenže tu volbu a celou hru si vymyslel náborář z pozice člověka, kdy jsou v podstatě bezdomovci nuceni hrát. Moje pointa byla širší - už jen to, že se náborář staví do pozice autora takové hry, ukazuje rozdíl mezi chudými a bohatými. On si mohl dovolit plýtvat zdroji, které byly naprosto v pohodě a nijak ho neovlivnila jejich ztráta. Bezdomovci jsou v úplně opačné pozici. Náborář se postavil do pozice hajzla už jenom tím, že takovouhle volbu vymyslel. Stejně jako vyvražďovací hry, jejich autoři taky doslova nic neriskují. Ale rozhodně nejsou žádní hrdinové, protože by lidem volbu účastnit se her nabídli, no ne? Problém je v samotné existenci hry, protože pak se akorát bohatí organizátoři utvrzují ve svém světonázoru, zatímco plýtvají lidskými životy.
Skvělá práce a díky za video. Teď se bojím o US verzi... pochybuju že tam bude někdo přemýšlet jako originální tvůrce. Mohli by přetvořit US společnost do US verze... ale je to netflix...
Ďakujem za nezávislý pohľad @Nerdfix! Zotrvajme v tichej modlidbe za dušu zomrelého: "V roku 2010, vo veku 90 rokov zomrel bývalý juhokórejský diktátor Čon Du-hwan. (u)Krajine "južná kórea" priniesol brutalitu aj prosperitu..."
Tohle mi hodne zmenilo pohled na druhou sérii..Libila se mi, ale necekala jsem konec u sedmeho dilu a ten byl.. zvláštní. Kapl jsi na ty spojitosti, prijde mi crazy jak malo vlastne vime o realitě jinych zemi apod.. a k tomu si nevazime jak se tu máme vlastne fajn😅...Ja nesnasela i milovala Thanose ale jako charakter je skvělej, je šílený co se deje okolo toho herce..Klidne bych brala dalsi delsi cast o tyhle problematice a o něm 🫶🏻 a nejradsi mam ty dve slečny, tehotna a trans.. nenásilně podaný citlivé témata.. Jo a k hráčovi 456 jsem mela mnohem míň blízko, ale to tak asi má byt, je vprdeli z zivota a k tomu zničený z tech her, že se to vubec děje a jemu se to porad nedari zastavit..takze je to vlastně vyobrazene logicky dobře. Hry byly zase skvělé, jen jsem cekala, že uvidime víc VIP a jejich agendy. No musim si to pustit znovu😅 diky za video a jiný úhel pohledu🤘🏻
Ta porodnost klesa i u nas a za 20 let se to uplne zlomi a dopadneme jako u nich, protoze tu bude nucena migrace aby doplnila populaci. Kapitalista potrebuje levnou pracovni silu a z toho prameni vsechny ty problemy. Korea je jen napred
Je to podobně ukázané i v seriálu 8 show problémy společnosti Jižní Koreji. jinak líbil se mi hráč 388 a ta stará paní 😄 a nejvíc scéna co se mi líbila je ta když ten Thanos dělá chytrého před tím Crypro frajerem a on mu řekl že by ale musel on jediný přežít aby dostal tu celou částku 😄
Mnohem lepší ukázkou toho byl seriál 8 SHOW, kde si svoje postavení doslova lidé vylosovali náhodou a podle toho s nimi bylo ostatními zacházeno. Zkusíte se na to také podívat? Za mě to byla o něco lepší záležitost
Zajímavé je, že za pašování a sledování squid game padají v KLDR údajně vysoké tresty (i smrti). Přitom severokorejský režim, pokud by akorát vystřihl pár scén s imigrantkou ze severu, tak má skvělý nástroj propagandy "koukejte, jak je na jihu těžký život"
Čekal jsem, že tam budou zmíněny i "Domovy bratrství" kam zavírali bezdomovce nebo i děti bez dohledu. Jela v tom policie a politici. Taky nosili jen stejnobarevnou uniformu a číslo.
Hele, nějak se nemohu rozhodnout, jestli ten seriál má dávat najevo obecně misantropii, že lidi radši jdou do smrtících her, jen když jim to dá šanci zbohatnout. Nebo jestli je to společenská kritika, že do toho společnost lidi "nutí" Nebo jestli to je naopak kritika té absolutní misantropie, kterou pořadatelé her dávají najevo, ať už ten náborář, co dával bezdomovcům stírací losy, nebo Front Man, co se přidal do hry, jen aby ukázal, jak je to všechno beznadějné a Gi-Hun je se svou snahou být hrdina a pomoci lidem odsouzen k selhání. Jako alegorie na lidi, kteří té beznaději a misantropii propadají. Snaze si doká Asi všechno najednou.
Videl som obidve série a úprimne pride mi to ako menej kvalitná verzia Hunger games. Tie hry sú síce zaujímavé ale čo sa hráčov týka príde mi hrozne zvláštne, že do takejto hry idú dobrovoľne. A to, že sú tam ochotný naďalej zostať aj potom čo zistia, že tam umierajú ľudia robí z tých hráčov ľudí s ktorými sa mi len ťažko sympatizuje. Taktiež som nepochopil, aký zmysel má mať to ozbrojené povstanie na konci druhej série. Pretože aj keby zničili toho kto organizuje tieto hry, ktokoľvek iný kto má dostatok prostriedkov može začať podobné hry. Chápal by som to, ak by išlo o pokus o útek ale zo seriálu je jasné, že ide o pokus ukončiť tieto hry. No, jediným spôsobom ako niečo také ukončiť by bolo utiecť spolu z dôkazmi o tom čo sa tam deje, a dať tie dôkazii policii aj verejnosti, aby bola istota, že sa to bude riešiť. Taktiež nesúhlasím s filozofickim a politickim posolstvom celého seriálu. Ktoré (ak som to správne pochopil) spočíva v tom, že Juhokorejske domácnosti trpia zadlženosťou kôli tomu, že Juhokorejska vláda povoľuje bankám požičiavať ľuďom peniaze. Aspoň som to tak pochopil z toho, že jeden diel začína reportažou, ktorá práve o tomto hovorí. No, skutočnim problémom Južnej Kóree nie je nedostatok štátnych regulácii ale nízka úroveň finančnej gramotnosti. Čo vedie k tomu, že si tam ľudia požičiavaju napríklad na doučovanie pre svoje deti aj keď to nie je nutné alebo, že si nešporia na dôchodok pretože sa spoliehajú na to, že sa o nich postarajú ich deti čo nie je vždy možné. Seriál dokonca v jednom momente naznačuje, že život v Južnej Kórei je rovnako zlý ako v Severnej Korei. Hovorim o tej časti prvej série, kde sa hrali guličky. A boli tam tie dve dievčatá pričom jedna z nich bola Severokorejka a tá druhá sa jej opýtala prečo ušla zo Severnej Korei. A tá Severokrejka na to: „Chtela jsem za lepším" a ta druhá na to pohrdavo odpovedala „A je to lepší?" Na, čo ja osobne môžem odpovedať, že život v Južnej Kórei je určité lepši než umierať od hladu alebo v koncentraku v Severnej Korei.
Áno, šli tam dobrovoľne ale len preto, lebo im boli sľúbené prachy a dopredu nevedeli, čo za hry to sú. Aj keď to, že ich uspali a previezli na neznáme miesto, už musel byť prvý red flag, že v tejto hre asi nebude všetko v kostolnom poriadku. Akonáhle prežili prvú hru, tak nastala dilema, či majú odísť s tou malou nahratou čiastkou alebo skúsiť šťastie v ďalšej hre. Mnohí boli tak zadĺžení, že ani po tej 3. hre by im to nepomohlo. Každý dúfal, že v ďalšej hre zomrie viac ľudí (aby sa navýšila výhra) ale zároveň dúfali, že oni to prežijú. Kritika spoločnosti je samozrejme prítomná, ale je to podané takým spôsobom, že prakticky ani s hlavným protagonistom Gi-Hunom sa nedá úplne sympatizovať a jeho pohľad na hry a na hráčov sa počas druhej série mení - na začiatku vravel, že všetci musia hlasovať za ukončenie hry a zachrániť si životy, ale pred samotným ozbrojeným povstaním, už bol pre vyššie dobro ochotní obetovať aj ľudí zo svojho tábora a v konečnom výsledku nič nedosiahol a stratil najlepšieho kamaráta. Aj ten pôvodný Gi-Hunov plán s trackerom by asi neuspel, lebo tých vojakov mal proste málo a ani o tom neinformovali políciu. Ľudia trpia zadĺženosťou kvôli vlastnej hlúposti a niekedy aj dôverčivosti - pekne to bolo vidieť u toho krypto youtubera alebo rappera a vidieť to aj u nás, aj keď asi nie až v takom množstve. Niekto koho nepoznáme nám bude tvrdiť, že investujte do kryptomeny xyz lebo vystrelí nahor a rýchlo zbohatnete. A ľudia na to naletia alebo to nestihnú predať a sú na mizine (v lepšom prípade) alebo ťažko v mínuse v tom horšom.
@muchanic vaša odpoveď má tri odstavce tak sa ku každému postupne vyjadrim. 1. Odstavec: Áno súhlasím, že ľudia boli spočiatku oklamaní a teda sa veľmi o dobrovoľnosti hovoriť nedá. Myslel som tým skôr tých ľudí ktorí chceli pokračovať aj po prvej hre, ti už do toho išli dobrovoľne, s plným vedomím o tom ako tieto hry vyzerajú a dokonca k tomu donútili aj ostatných, s tým, že dúfali, že umriu a získajú za to peniaze. 2. Odstavec : to je zrejmé pravda, ale, ak hovoríme o tých jeho vojakov čo boli na lodi tak ti mali aspoň nejakú šancu + mali výcvik. 3. Odstavec: to čo opisujete podľa mňa robia ľudia práve vtedy ak medzi nimi nie je dostatočná úroveň finančnej gramotnosti.
Odpověď na otázku "A je to lepší?" může mít víc vrstev. Jako "Jo, policie mě nemůže zabít za nějakou maličkost, ale to neznamená, že jsem nutně šťastná." Protože spokojenost se životem nutně nevychází jenom z toho, jestli nežiješ v totalitním státě, protože jestli jseš akorát pak ve stresu z jiných věcí... tak je tenhle život vážně lepší? Půjčky v tomhle případě slouží jako investice do budoucna a hádej proč - protože bez toho doučování stavíš svoje dítě do nevýhody oproti dalším studentům. Protože ekonomika je tak nakloněná bohatým, že ti nezbývá než to risknout. To je taky důvod, proč je v poslední době tolik krypto podvodů - nejde nutně o to, že lidi nepoznají pump and dump. Ale že to třeba risknou, že třeba vyberou peníze, než dojde k dump. Tyhle věci ti vznikají ve společnosti, která nenabízí dostatečně důvěryhodnou "tradiční" cestu k bohatství "tvrdou prací"... a tak lidé sahají k hazardu. Což všechno vychází z toho, jak malé množství lidí ovládá většinu bohatství dané společnosti. Jako chudší člověk si stejně přijdeš v háji, tak co vlastně riskuješ?
Já měl za to, že tam ten ladyboy je jen pro to, že to je to zvyk od Neflixu cpát tohle do svých seriálů. V první sérii žádný nebyl, ale teď se poučili, stejně tak jak v seriálu Barbarians (2020) od Netflix. V první sérii šlo jen o vzpouru Germánů nad Římany, v druhé sérii přidali silnou černou ženu a homosexuály. Ve třetí sérii Squid game budeme mít třeba gay Inda, nebinárního Araba, nebo sedmiprdelní opici.
Citoval jsem přímo rozhovor s režisérem/scénáristou, který měl nad seriálem kompletní kontrolu. Ten seriál celou dobu různými postavami kritizuje chování korejské společnosti k menšinám (jako třeba Ali v první sérii), nikdo režiséra nemusel nutit kritizovat další (jako u matky samoživitelky nebo trans lidí).
S tim lgbt jsi uplne mimo. Korejci jsou hodne konzervativni narod a tuhle sracku tam protlacil netflix jako do kazdeho serialu. V puvodni verzi tam nebyl zadnej trandak.
Doslova jsem citoval rozhovor s režisérem o castingu. Kdo by čekal, že seriál kritizující chování korejské společnosti u jedné postavy zabrousí i k LGBT. A kdybys třeba viděl, kolik mají gay seriálů... takže si třeba nevymýšlej, dík.
@intelpentium706 Jako, stačí googlit něco jako "korean bl drama". Na různých seznamech jsem našel přes stovku seriálů vydaných jenom od začátku 2020. :)
To som tam doplnil ja, lebo to znie ako Čobol, čož je bežne také české označenie slováka (ako keď my povieme Pepík). Ale tie kórejské sa píšu s E, takže Čebol (aj keď Meon sa tam tiež neskôr kopol a raz povedal Čobol) (Killer)
Hovoriť Južnej Kórei kapitalizmus je nepresné pretože kapitalizmus je založený na súkromnom vlastníctve a voľnom trhu a pokiaľ viem v Južnej Kórei je dosť preregulovany.
Dobrá práce Meone. Díky za další, na zajímavé informace bohaté, video. :)
fúze Meona a Nerdflixu bylo něco o čem jsem nevěděl, že potřebuji, ale teď jsem na tom závislý :) super video!
Právě teď jsem na tento kanál a videonarazil úplnou náhodou. Musím říct, že jsi odvedl skvělou práci s tímto videem. Téma bylo perfektně rozebrané a tvoje myšlenky a připomínky byly opravdu výstižné. Opravdu jsem si video užil. Díky moc !
Super rozbor. Ja som si osobne všímal hlavne argumentáciu organizátorov a potom ich konanie. Samozrejme to bolo už v prvej sérií, kde tiež ovplyvňovali hry, ako sa im chcelo, ale tu to podľa mňa hralo viac na ľudskú psychiku. Stále opakovali ako je hlasovanie demokratické a pritom opakovali hesla o tom ako im to zmení život, aby ľudí donutili hlasovať za pokračovanie. (Ovplivňovanie hlasovania priamo z vnútra je už vedľajšie). Taktiež pomocou nášiviek chceli rozdeliť hráčov na skupiny a vyvolať konflikt. Tu mi to dosť pripomínalo Nemecko a židov, ktorý nosili Dávidové hviezdy a neskôr boli na nich konané pogromy.
Aj v prvej sérii to bolo. Dávali ľuďom čoraz menej jedla, aby sa v noci medzi sebou zabíjali a aby tam panovala nedôvera. Ak by tam ozaj išlo o rovnaké podmienky pre všetkých, tak sa to nedeje a také veci by zarazili.
Squid game: Kritika Korejské společnosti a jejich problémů, kde zoufalí lidé bojují pro potěšení zvrhlých boháčů
MrBeast: Lol, cool shit, pojďme to udělat doslova v realitě...
Asi tak...
Tak si tak říkám, zlaté Česko. Nejsme názorově ani Západ ani Východ. Jsme společensky oproti ostatním státům docela svobodný. Sice nadáváme na všechno, jak se máme špatně, ale reálně se fakt máme dobře a skoro nic nám tu reálně nechybí.
Přesně, všichni hlasití v Česku brečí jak jinde je lépe a když se teda podívám jak se tam jinde žije, zjišťuju čím dál tím víc, že v Česku se, až na nějaké drobné problémy z globálního pohledu, máme až moc dobře
@@keiikopravda..ale brečení a nadávání na cokoli je náš národní sport..😅 což mě fakt jebe, máme se fajn a máme na co bejt hrdý (ne jen pivo lol)..
Zajímavý, že to samý si píšou jihokorejci o Jižní Koreji. 😛
Nechybi ale podle demografie se to za 20 let zlomi a vymreme :)
To nadávání ve stylu “My se máme strašně a ostatní líp” dělá skoro každá národnost. Je to kvůli tomu že lidé si myslí že jejich problémy jsou ty nejhorší a neuvědomují si že někdo má mnohem horší problémy například lidé na středním východě nebo v rozvojových zemích Afriky.
Opět velmi zajímavé, vtipné a naučné video
Parádně zpracované videjko. Snad někdy bude i něco podobného na korejský seriál The 8 Show.
Jsem tu od Meona. Super nápad na video!
Výborně, zlepšil jsi se. ❤
čebol=konglomerát.
čobol=slovák
člověk se naučí i nová slovíčka :D
💙
nejvíce mě zaujala postava severokorejské odstřelovačky , škoda že měla málo prostoru.
Scána s chlebem... nemyslím, že se zachoval jako zmrd. Když si vybereš jednu cestu, nemužeš jít jinou a čím dál jdeš tím horší je změnit směr. Buď sázíš na štěstí nebo jdeš po jistotách.
LETS GO! Máme Meona na NerdFixu před GTA 6!
Náborář nebyl hajlz šlo o dilema o volbu, klidně si mohli vybrat chleba nebo nic. Když si vybere chleba, tak na 10 minut zažene hlad, ale život mu to nezmění. Když si vybere los, tak má naději, ale malou, pravděpodobnost, že díky losu zbohatneš je malá. Prakticky obě volby měli asi tak stejnou hodnotu, naděje ani jeden kus housky ti život nezmění. Navíc jeden z bezdomovců si chleba vybral a je určitě bezdomovec pořád, protože jedna houska ho nespasí a kdo se díval pozorně, ale náborář řekl, že všichni si vybrali los, což byla první chyba v seriálu, protože jeden si housku, bagetu či chleba vybral prostě to pečivo! Což byla chyba v překladu nebo chyba v seriálu! Principem bylo ukázat, že všichni touží po tom se mít co nejlépe, že všichni chtějí mít pořád víc a víc a na tomto to bylo jasně vidět. Ale rozhodně hajzl nebyl, protože možnost volby dal každému stejně. Nemusel jim dávat ani nic, ale nabídl jim všem stejně, tak jaký hajzl? Pouze obě možnosti měli přibližně stejnou hodnotu v tom, že ti to prostě život nezmění k vůli pravděpodobnosti vs malé množství jídla.
Co to ukázalo? Abys vyhrál na losu, tak bys musel mít VELKÉ štěstí, asi úplně stejně jako život, který je z 80 % štěstí nebo osud a z 20 % svobodná volba. Tohle jsem tam viděl a určitě né, že by byl hajzl. Už jenom tím, že jim nemusel dávat vůbec nic přece!
Jenže tu volbu a celou hru si vymyslel náborář z pozice člověka, kdy jsou v podstatě bezdomovci nuceni hrát. Moje pointa byla širší - už jen to, že se náborář staví do pozice autora takové hry, ukazuje rozdíl mezi chudými a bohatými. On si mohl dovolit plýtvat zdroji, které byly naprosto v pohodě a nijak ho neovlivnila jejich ztráta. Bezdomovci jsou v úplně opačné pozici. Náborář se postavil do pozice hajzla už jenom tím, že takovouhle volbu vymyslel.
Stejně jako vyvražďovací hry, jejich autoři taky doslova nic neriskují. Ale rozhodně nejsou žádní hrdinové, protože by lidem volbu účastnit se her nabídli, no ne? Problém je v samotné existenci hry, protože pak se akorát bohatí organizátoři utvrzují ve svém světonázoru, zatímco plýtvají lidskými životy.
Skvělá práce a díky za video. Teď se bojím o US verzi... pochybuju že tam bude někdo přemýšlet jako originální tvůrce. Mohli by přetvořit US společnost do US verze... ale je to netflix...
Skvělé video. Respekt
Ďakujem za nezávislý pohľad @Nerdfix! Zotrvajme v tichej modlidbe za dušu zomrelého: "V roku 2010, vo veku 90 rokov zomrel bývalý juhokórejský diktátor Čon Du-hwan. (u)Krajine "južná kórea" priniesol brutalitu aj prosperitu..."
Tohle mi hodne zmenilo pohled na druhou sérii..Libila se mi, ale necekala jsem konec u sedmeho dilu a ten byl.. zvláštní. Kapl jsi na ty spojitosti, prijde mi crazy jak malo vlastne vime o realitě jinych zemi apod.. a k tomu si nevazime jak se tu máme vlastne fajn😅...Ja nesnasela i milovala Thanose ale jako charakter je skvělej, je šílený co se deje okolo toho herce..Klidne bych brala dalsi delsi cast o tyhle problematice a o něm 🫶🏻 a nejradsi mam ty dve slečny, tehotna a trans.. nenásilně podaný citlivé témata..
Jo a k hráčovi 456 jsem mela mnohem míň blízko, ale to tak asi má byt, je vprdeli z zivota a k tomu zničený z tech her, že se to vubec děje a jemu se to porad nedari zastavit..takze je to vlastně vyobrazene logicky dobře. Hry byly zase skvělé, jen jsem cekala, že uvidime víc VIP a jejich agendy. No musim si to pustit znovu😅 diky za video a jiný úhel pohledu🤘🏻
Ta porodnost klesa i u nas a za 20 let se to uplne zlomi a dopadneme jako u nich, protoze tu bude nucena migrace aby doplnila populaci. Kapitalista potrebuje levnou pracovni silu a z toho prameni vsechny ty problemy. Korea je jen napred
dobra analýza🙂
Mezitim south corea v letech 1980-99
Je to podobně ukázané i v seriálu 8 show problémy společnosti Jižní Koreji.
jinak líbil se mi hráč 388 a ta stará paní 😄
a nejvíc scéna co se mi líbila je ta když ten Thanos dělá chytrého před tím Crypro frajerem a on mu řekl že by ale musel on jediný přežít aby dostal tu celou částku 😄
Skvelé video, len tak ďalej
A strach ze severny korei je na jaké pozici.
super video
Mnohem lepší ukázkou toho byl seriál 8 SHOW, kde si svoje postavení doslova lidé vylosovali náhodou a podle toho s nimi bylo ostatními zacházeno. Zkusíte se na to také podívat? Za mě to byla o něco lepší záležitost
Taky doufám, že na to někdy natočí videjko.
Zajímavé je, že za pašování a sledování squid game padají v KLDR údajně vysoké tresty (i smrti). Přitom severokorejský režim, pokud by akorát vystřihl pár scén s imigrantkou ze severu, tak má skvělý nástroj propagandy "koukejte, jak je na jihu těžký život"
Divné, možná to je prostě Korejci. Ani ne tak režimem ať jižním nebo severním. Je to prostě v nich.
Ja jsem třeba strašně rád, že žiju v kapitalismu.
Teď už chápu alespoň trochu to, že jejich Prezident vyhlásil stanné právo.
Čekal jsem, že tam budou zmíněny i "Domovy bratrství" kam zavírali bezdomovce nebo i děti bez dohledu. Jela v tom policie a politici. Taky nosili jen stejnobarevnou uniformu a číslo.
Boli by, keby to súviselo. Autor seriálu však vyslovene poprel, že by sa nimi inšpiroval.
@@nerdfix Aha. Ale i tak mi to vzalo iluze o Jižní Koreji.
Herec, čo hral policajta vo squid game povedal, že by tie hry vážne vyskúšal
Hra na oliheň jsem nevyděl a nijak mě to neláká, možná kdyby se zjistilo že je to Isekai možná bych na to koukl 🙂 .
Určitě bych zmínil korupci nebo minimálně ignoranci v řadách policejních složek
Fuu tento pohlad som si neuvedomil
Čeboli... a ja som myslel, že už som Čechov prekuknul a označovali ste slovákov Čoboli... podľa pesníčky Čo bolí to prebolí...
Meon squad here
Hele, nějak se nemohu rozhodnout, jestli ten seriál má dávat najevo obecně misantropii, že lidi radši jdou do smrtících her, jen když jim to dá šanci zbohatnout.
Nebo jestli je to společenská kritika, že do toho společnost lidi "nutí"
Nebo jestli to je naopak kritika té absolutní misantropie, kterou pořadatelé her dávají najevo, ať už ten náborář, co dával bezdomovcům stírací losy, nebo Front Man, co se přidal do hry, jen aby ukázal, jak je to všechno beznadějné a Gi-Hun je se svou snahou být hrdina a pomoci lidem odsouzen k selhání. Jako alegorie na lidi, kteří té beznaději a misantropii propadají. Snaze si doká
Asi všechno najednou.
😭✅
Hmmmm
Blude, měls to vydat na svůj vlastní kanál. Měl bys hodně zhlédnutí a hodně gyattu
Tohle video vyšlo ve spolupráci právě s nerdfixem, proto je tady. Meon svým odběratelům nesdílel video na svůj kanál, takže shlédnutí mít určitě bude
1:11 V Severní Koreji to je přesně 0% lidí chce opustit tuto zemi...
WOW, to je ale úžasná země že? :D
Videl som obidve série a úprimne pride mi to ako menej kvalitná verzia Hunger games. Tie hry sú síce zaujímavé ale čo sa hráčov týka príde mi hrozne zvláštne, že do takejto hry idú dobrovoľne. A to, že sú tam ochotný naďalej zostať aj potom čo zistia, že tam umierajú ľudia robí z tých hráčov ľudí s ktorými sa mi len ťažko sympatizuje.
Taktiež som nepochopil, aký zmysel má mať to ozbrojené povstanie na konci druhej série. Pretože aj keby zničili toho kto organizuje tieto hry, ktokoľvek iný kto má dostatok prostriedkov može začať podobné hry. Chápal by som to, ak by išlo o pokus o útek ale zo seriálu je jasné, že ide o pokus ukončiť tieto hry.
No, jediným spôsobom ako niečo také ukončiť by bolo utiecť spolu z dôkazmi o tom čo sa tam deje, a dať tie dôkazii policii aj verejnosti, aby bola istota, že sa to bude riešiť.
Taktiež nesúhlasím s filozofickim a politickim posolstvom celého seriálu. Ktoré (ak som to správne pochopil) spočíva v tom, že Juhokorejske domácnosti trpia zadlženosťou kôli tomu, že Juhokorejska vláda povoľuje bankám požičiavať ľuďom peniaze. Aspoň som to tak pochopil z toho, že jeden diel začína reportažou, ktorá práve o tomto hovorí.
No, skutočnim problémom Južnej Kóree nie je nedostatok štátnych regulácii ale nízka úroveň finančnej gramotnosti. Čo vedie k tomu, že si tam ľudia požičiavaju napríklad na doučovanie pre svoje deti aj keď to nie je nutné alebo, že si nešporia na dôchodok pretože sa spoliehajú na to, že sa o nich postarajú ich deti čo nie je vždy možné.
Seriál dokonca v jednom momente naznačuje, že život v Južnej Kórei je rovnako zlý ako v Severnej Korei. Hovorim o tej časti prvej série, kde sa hrali guličky. A boli tam tie dve dievčatá pričom jedna z nich bola Severokorejka a tá druhá sa jej opýtala prečo ušla zo Severnej Korei. A tá Severokrejka na to: „Chtela jsem za lepším" a ta druhá na to pohrdavo odpovedala „A je to lepší?"
Na, čo ja osobne môžem odpovedať, že život v Južnej Kórei je určité lepši než umierať od hladu alebo v koncentraku v Severnej Korei.
Áno, šli tam dobrovoľne ale len preto, lebo im boli sľúbené prachy a dopredu nevedeli, čo za hry to sú. Aj keď to, že ich uspali a previezli na neznáme miesto, už musel byť prvý red flag, že v tejto hre asi nebude všetko v kostolnom poriadku. Akonáhle prežili prvú hru, tak nastala dilema, či majú odísť s tou malou nahratou čiastkou alebo skúsiť šťastie v ďalšej hre. Mnohí boli tak zadĺžení, že ani po tej 3. hre by im to nepomohlo. Každý dúfal, že v ďalšej hre zomrie viac ľudí (aby sa navýšila výhra) ale zároveň dúfali, že oni to prežijú.
Kritika spoločnosti je samozrejme prítomná, ale je to podané takým spôsobom, že prakticky ani s hlavným protagonistom Gi-Hunom sa nedá úplne sympatizovať a jeho pohľad na hry a na hráčov sa počas druhej série mení - na začiatku vravel, že všetci musia hlasovať za ukončenie hry a zachrániť si životy, ale pred samotným ozbrojeným povstaním, už bol pre vyššie dobro ochotní obetovať aj ľudí zo svojho tábora a v konečnom výsledku nič nedosiahol a stratil najlepšieho kamaráta. Aj ten pôvodný Gi-Hunov plán s trackerom by asi neuspel, lebo tých vojakov mal proste málo a ani o tom neinformovali políciu.
Ľudia trpia zadĺženosťou kvôli vlastnej hlúposti a niekedy aj dôverčivosti - pekne to bolo vidieť u toho krypto youtubera alebo rappera a vidieť to aj u nás, aj keď asi nie až v takom množstve. Niekto koho nepoznáme nám bude tvrdiť, že investujte do kryptomeny xyz lebo vystrelí nahor a rýchlo zbohatnete. A ľudia na to naletia alebo to nestihnú predať a sú na mizine (v lepšom prípade) alebo ťažko v mínuse v tom horšom.
@muchanic vaša odpoveď má tri odstavce tak sa ku každému postupne vyjadrim.
1. Odstavec: Áno súhlasím, že ľudia boli spočiatku oklamaní a teda sa veľmi o dobrovoľnosti hovoriť nedá. Myslel som tým skôr tých ľudí ktorí chceli pokračovať aj po prvej hre, ti už do toho išli dobrovoľne, s plným vedomím o tom ako tieto hry vyzerajú a dokonca k tomu donútili aj ostatných, s tým, že dúfali, že umriu a získajú za to peniaze.
2. Odstavec : to je zrejmé pravda, ale, ak hovoríme o tých jeho vojakov čo boli na lodi tak ti mali aspoň nejakú šancu + mali výcvik.
3. Odstavec: to čo opisujete podľa mňa robia ľudia práve vtedy ak medzi nimi nie je dostatočná úroveň finančnej gramotnosti.
Odpověď na otázku "A je to lepší?" může mít víc vrstev. Jako "Jo, policie mě nemůže zabít za nějakou maličkost, ale to neznamená, že jsem nutně šťastná." Protože spokojenost se životem nutně nevychází jenom z toho, jestli nežiješ v totalitním státě, protože jestli jseš akorát pak ve stresu z jiných věcí... tak je tenhle život vážně lepší?
Půjčky v tomhle případě slouží jako investice do budoucna a hádej proč - protože bez toho doučování stavíš svoje dítě do nevýhody oproti dalším studentům. Protože ekonomika je tak nakloněná bohatým, že ti nezbývá než to risknout. To je taky důvod, proč je v poslední době tolik krypto podvodů - nejde nutně o to, že lidi nepoznají pump and dump. Ale že to třeba risknou, že třeba vyberou peníze, než dojde k dump. Tyhle věci ti vznikají ve společnosti, která nenabízí dostatečně důvěryhodnou "tradiční" cestu k bohatství "tvrdou prací"... a tak lidé sahají k hazardu. Což všechno vychází z toho, jak malé množství lidí ovládá většinu bohatství dané společnosti. Jako chudší člověk si stejně přijdeš v háji, tak co vlastně riskuješ?
Tvle tenhle Vajcoman mě ted bude pronásledovat nebo co?! 😭😂 Jsem nejak nedávno narazil na jeho kanal a teď... Je všude!
Já měl za to, že tam ten ladyboy je jen pro to, že to je to zvyk od Neflixu cpát tohle do svých seriálů. V první sérii žádný nebyl, ale teď se poučili, stejně tak jak v seriálu Barbarians (2020) od Netflix. V první sérii šlo jen o vzpouru Germánů nad Římany, v druhé sérii přidali silnou černou ženu a homosexuály. Ve třetí sérii Squid game budeme mít třeba gay Inda, nebinárního Araba, nebo sedmiprdelní opici.
Citoval jsem přímo rozhovor s režisérem/scénáristou, který měl nad seriálem kompletní kontrolu. Ten seriál celou dobu různými postavami kritizuje chování korejské společnosti k menšinám (jako třeba Ali v první sérii), nikdo režiséra nemusel nutit kritizovat další (jako u matky samoživitelky nebo trans lidí).
S tim lgbt jsi uplne mimo. Korejci jsou hodne konzervativni narod a tuhle sracku tam protlacil netflix jako do kazdeho serialu. V puvodni verzi tam nebyl zadnej trandak.
Doslova jsem citoval rozhovor s režisérem o castingu. Kdo by čekal, že seriál kritizující chování korejské společnosti u jedné postavy zabrousí i k LGBT. A kdybys třeba viděl, kolik mají gay seriálů... takže si třeba nevymýšlej, dík.
@@Meon no schválně. Kolik mají gay seriálů?
@intelpentium706 Jako, stačí googlit něco jako "korean bl drama". Na různých seznamech jsem našel přes stovku seriálů vydaných jenom od začátku 2020. :)
2:56 ako si to myslel?
To som tam doplnil ja, lebo to znie ako Čobol, čož je bežne také české označenie slováka (ako keď my povieme Pepík). Ale tie kórejské sa píšu s E, takže Čebol (aj keď Meon sa tam tiež neskôr kopol a raz povedal Čobol) (Killer)
@@nerdfix ok češko
Nuž, ak ste si to nevšmili z toho, že píšem po slovensky, tak som slovák ako repa, na to je ale potrebné zrejme čítanie s porozumením. (Killer)
@@nerdfix Ste nejaký sus, ale ok...
@@nerdfixjoke s COBOLem byl top, pobavilo víc než mělo 😂
Nevím co je horší jestli Meon nebo ten seriál.
Hovoriť Južnej Kórei kapitalizmus je nepresné pretože kapitalizmus je založený na súkromnom vlastníctve a voľnom trhu a pokiaľ viem v Južnej Kórei je dosť preregulovany.
Jsi se natacel na 3FPS? 😂