Доц. Карагьозов: Добре извършената колоноскопия елиминира риска от рак на дебелото черво

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ส.ค. 2024
  • Ракът на дебелото черво е злокачествен тумор с произход от дебелочревната лигавица. Високата честота на развитието му е съществен проблем в настоящето. Оказва се, че той е един от най-честите карциноми - втори по честота при жените и трети при мъжете.
    „Ако може да има нещо „хубаво“ то е, че ракът на дебелото черво има предракови етапи - охарактеризирани, известни са предракови лезии, чието ендоскопско идентифициране и отстраняване практически може да елеминира риска от развитие на такъв рак. Това са полипите на дебелото черво в различните им варианти. Тяхното своевременно установяване и отстраняване практически редуцира риска при конкретния пациент до минимум , да заболее от колоректален карцином. Именно това го прави много подходящ за скрининг и профилактика. Тъй като дебелото черво е орган, който е достъпен за изследване и изследването е сравнително лесно и доста информативно.“, обясни в специално издание на CancerCare.bg доц. Петко Карагьозов, началник на Клиника по гастроентерология в АСК УМБАЛ Токуда.
    „Ето защо по отношение на един от методите за скрининг, така наречената флексибилна сегмоидоскопия, сериозни проучвания показват, че тя е много ефективна и намалява смъртността и честотата на колоректалния карцином при мъже, но е неефективна при жени. Обяснението за това е, че жените по-често боледуват от карцином, който е локализиран в горните отдели на дебелото черво.“, допълни доц. Карагьозов.
    Сигмоидоскопията представлява манипулация, която позволява чрез сигмоидоскоп (специален апарат - мека тръба, снабдена с камера) да се огледа вътрешната повърхност на участък от дебелото черво (сигмоидно ободно черво). Колоноскопията от своя стана изследва цялото дебело черво.
    „Според повечето препоръки, например на Европейската ендоскопска асоциация, на скрининг подлежат всички пациенти на възраст между 50-70 г. Други организации, да кажем Американската ендоскопска асоциация, препоръчват скринингът да започне с 5 г. по-рано, тоест на 45 г. Но е важно да подчертаем, че на скрининг подлежат хора, които нямат симптоматика. Тези, които имат някаква коремна или чревна симптоматика, подлежат на диагностика, а не на скрининг.“, споделя доц. Карагьозов.
    За момента най-добрият тест, който е демонстрирал най-добри резултати в клинични проучвания е колоноскопията - ендоскопско изследване на дебелото черво.
    „Доколко този ендоскопски преглед е неприятен, съответно болезнен и дискомфортен, това също е мит, тъй като понастоящем повечето от тези изследвания се извършват под анестезиологичен мониторинг, със съответните обезболявания и седация. Пациентът обикновено няма спомен за случилото се и няма никакви усещания и неприятни преживявания по време на интервенцията.“

ความคิดเห็น • 1

  • @ElenaMalinova-el8zp
    @ElenaMalinova-el8zp หลายเดือนก่อน +1

    Благодаря ВИ,Доц.Карагьозов за това,което обяснявате !! На ВАС,няма как човек да не ВИ вярва!!❤