Zem vydala nové obete žitnoostrovskej mafie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 เม.ย. 2020
  • Najvražednejšia skupina slovenského podsvetia tzv. Sátorovci, dáva o sebe znovu vedieť. Ilegálne pohrebiská tohoto gangu vydali časť svojich obetí. Kriminalisti v uplynulých týždňoch vykopali pozostatky 12 ľudí. Gang už nebohého Lajosa Sátora by mohol mať na svedomí aj mnoho ďalších obetí, po ktorých polícia dodnes pátra ako po nezvestných. Ako sa v tomto regióne teraz žije nám povedala Katarína Ďurica, novinárka a spisovateľka.
    V rozhovore sme sa pýtali:
    - či je možné vykoreniť mafiu zo slovenského juhu,
    - aký názor majú na mafiánov spätne miestni,
    - prečo v regióne nedôverovali polícii,
    - či žijú pohrobkovia mafiánov v regióne aj v súčasnosti.
    Mafiáni a ich krutosti - neexistovalo žiadne rodinné stretnutie, na ktorom by táto téma absentovala. Dokonca aj počas oslavy prvého svätého prijímania. Katarína Ďurica je z mesta, ktoré leží len 20 km od jednej z bášt niekdajšieho podsvetia. Pre ľudí, ktorí pochádzajú z tohto regiónu, sú 90. roky stále veľmi živé.
    Počas svojej kariéry si vypočula príbehy desiatok žien, ktoré zažili surovosť gangov. Ako opisuje, Dunajská Streda bola pod nadvládou podsvetia pre ženy mimoriadne nebezpečná.
    Či už čakali na autobus, šli sa prejsť, alebo sa vybrali len "vyniesť smeti", príbehy niekedy len 13 alebo 16-ročných dievčat sa končili podobne - stali sa obeťami viacnásobného znásilnenia. Niekedy ich mučili aj tri dni.
    Brutalita mafiánov mala však rôzne formy. So svojimi príbehmi sa jej prihlásili aj muži z tohto vysokotraumatizovaného regiónu. Nešlo len o bitku a poníženie. Pre mafiánov mnohí prišli aj o svoje podniky.
    "V tom čase zmizlo veľmi veľa ľudí bez stopy. Dodnes ich hľadajú. Stretla som sa s matkou, ktorá videla syna naposledy v tom období. Pamätá si, v akom oblečení vyšiel z dverí. Zmizol, a odvtedy ho niet," približuje príbehy zo Žitného ostrova spisovateľka.
    Pre dunajskostredskú časť slovenského podsvetia pracovali v tých časoch masy ľudí. Kto vlastne bol, a kto nebol členom mafie? Ich činy sa podľa nej často bagatelizovali, a dokonca ich niekedy stavali aj do pozícií hrdinov.
    Ako autorka románu si vypočula desiatky príbehov. "Keď tie dievčatá odhodili masku, boli to ľudské trosky," povedala v relácii Tak takto?!. Veľa z nich žije v meste dodnes. Mafiáni totiž nezanechali za sebou len nehybné kostry obetí, ale i žijúce obete, ktoré majú ich násilie stále živo pred očami.
    Sledujte nás:
    Web: www.ta3.com/
    Facebook: / televiziata3
    Twitter: / tvta3

ความคิดเห็น •