ความคิดเห็น •

  • @andrejsnajdr2673
    @andrejsnajdr2673 5 วันที่ผ่านมา +2

    Nemám moc obavy, zatím to je tak, že svým vedlejším příjmům z domu věnuji možná 10% času co práci a i tak je viděl, že kdybych tomu věnoval víc času tak mne to uživí. Tedy ve scénáři kdy třeba za 10 let nebo pět v nějaké levnější zemi půjdu do "investorského" důchodu, nejspíš stále nejsem závislí na pravidlu 4% které já tedy moc nerespektuji a radši mám většinu příjmu z dividend a odprodej portfolia jen malý. To je strategie která sice nejspíš neporáží růstovky, ale má mnohem menší výkyvy (a když člověk je jeden z mála co dokáže porážet trh, tak porazí i ty růstovky).

  • @rodix46
    @rodix46 2 วันที่ผ่านมา

    Bohužel jsem to nedoposlouchal celé, rozbité prasátko poslouchám od prvního podcastu, tam si pamatuji, že vystupoval ve dvojici s někým, ale nevím proč, ale posledních několik dílů jsem nedokázal poslouchat... To co mi vadí je to neustálé eeh, á, eee, skoro za každou větou. Já bohužel nevnímám už nic jiného, než to eeh, omlouvám se všem, kteří to po tomhle komentáři taky začnou vnímat a pak už neuslyší nic jiného...Doufám, že autor zapracuje na přednesu, poslouchám více podcastů (ve vatě, Vojta Žižka, Money Penny) a dokonce i rozumný investor (Jindřich Pokora), který koktá, tak má daleko lepší přednes, než tady autor, snad se to zlepší...

  • @Axtrion
    @Axtrion 6 วันที่ผ่านมา +6

    Je to tak trochu chiméra aby měl každý 9 mega důchodové portfolio… Spousta lidi nebude mít ani 1 mega.. Realita je jiná než na kalkulačce…😊

    • @jaroslavsrnak499
      @jaroslavsrnak499 5 วันที่ผ่านมา +1

      Jak ja vnimam, tak dneska mnoho ludi ma majetky nad 10mil. ( dochodca s velkym bytom/domom) a odmietaju ist do mensieho alebo inak. Moj kolega cely zivot setril a nasledne kupoval pozemky aj kupil dve dcery byty. Ma dobry dochodok. Takze nemusi riesit predaje a pod.

    • @jandobes8970
      @jandobes8970 5 วันที่ผ่านมา

      Polovina lidí v USA nemá duchod. Buď si nenaspořili (platí hypo , školné , zdravko) a nebo jsou to tupouni co nemyslí na budouctnost.

    • @Axtrion
      @Axtrion 5 วันที่ผ่านมา

      @@jaroslavsrnak499 to jsou výjimky..

    • @rozbiteprasatko
      @rozbiteprasatko 5 วันที่ผ่านมา

      To máte asi pravdu, ale co Váš argument vůbec říká? Že lidé nejsou schopni či ochotni šetřit a investovat nic nemění na validitě uvedených výpočtů ani na užitečnosti pro lidi, kteří se investičně chtějí zajistit či si přilepšit. A takových lidí je spousta.
      Absolutní částka je navíc celkem nicneříkající, důležité jsou relativní poměry k příjmům. Pro domácnost se starobním důchodem je náhradový poměr z investic celkem nízký a rozhodně dosažitelný.

    • @Axtrion
      @Axtrion 4 วันที่ผ่านมา +2

      @@rozbiteprasatko statistika jedna věc, realita druhá, podle mě lidi nejsou schopni uspořit ani 10% svých příjmů měsíčně..Natož dosáhnout 9.mega milníku.😉

  • @jirka0
    @jirka0 7 วันที่ผ่านมา +3

    U DIP bych byl opatrný a spíše bych zvážoval investovat individuálně. Investovat se státem v zádech je nemalé riziko, že stát kdykoli v budoucnu změni podmínky tak, že nepůjde bez velkých ztrát vystoupit.

    • @rozbiteprasatko
      @rozbiteprasatko 7 วันที่ผ่านมา +2

      To bohužel také stále vidím jako něco, co má nenulovou pravděpodobnost se přihodit :-(

    • @luckybsd
      @luckybsd 7 วันที่ผ่านมา

      Na druhou stranu DIP je jen danova evidence. Ty produkty jsou standardni nabidka. Kdyby stat zrusil DIP, tak se pojede dal normalne. Tim, ze tam je danova sleva a ne statni prispevek a je puvodne z dilny ANO, tak mi DIP prijde bezpecny navic zasadne vyhodnejsi nez DPS, takze jsem DIP early adopter

    • @jirka0
      @jirka0 7 วันที่ผ่านมา

      @@luckybsd DPS jsem zrušil a odbytné přesunul do celosvětového akumulačního ETF od Vanguardu. Vnímám to z pohledu Risk/Opportunity jako dobrou příležitost se vyhnout státu a stejně tak si dovedu do jisté míry minimalizovat další řádek s rizikem. Nicméně Vám držím pěsti, ať jsme oba v důchodu bohatší i přes rozdílné poplatky a podmínky. 💰

    • @jozkomrkvicka7607
      @jozkomrkvicka7607 7 วันที่ผ่านมา +1

      @@luckybsd problem je ze stat ti moze drbnut napr 30% dan a co spravis? ak to mas individualne tak v najhorsom sa mozes nasrat a odist do zahranicia... popripade hned predat a znova nakupit aby si mal 0 zdanlivy zisk

    • @miso3685
      @miso3685 5 วันที่ผ่านมา

      ​@@jozkomrkvicka7607 to nemôzes, kazdy odpredaj aj ked ti nepride na ucet a nesplnis casovy test musis danit. Ano tazsie vystopovatelne, ale je to uz danovy podvod. Ak na to pridu, budes si priat aby si tu dan zaplatil. Potom pridu ine penale.

  • @007DudaLukas
    @007DudaLukas 7 วันที่ผ่านมา +3

    Portu má vysoké poplatky tolik k DIP a strašně to okecáváš, já mám problém udržet pozornost 5 minut a né 37

    • @rozbiteprasatko
      @rozbiteprasatko 7 วันที่ผ่านมา +4

      Proč mám Portu rád jsem říkal několikrát, navíc se s nimi dá dostat na TER 0,24 %, což už je velmi slušný pro někoho, kdo to nechce řešit. Na druhou stranu řeknu to, co vždy - pokud je investor schopen a ochoten si to dělat sám (a dodržovat to), vždy vyjde levněji broker. Sám investuji přes brokera a Portu mám jen na produkt finanční rezerva.
      Pokud jde o délku, feedback si bereme k srdci a vymýšlíme, jak formát zkrátit, ale rovnou mohu říct, že video o délce 5 minut nečekejte, spíše se budeme chtít vejít do 20 minut. Jedná se o podcast, ne o video se scénářem. Kdybyste chtěl něco kratšího, mrkněte na Investiční rychlovku, kdyby se ani ta nelíbila, tak pro Vás bohužel asi nebudu vhodným kanálem :-(

    • @kolotocbluk9347
      @kolotocbluk9347 7 วันที่ผ่านมา +2

      ​@@rozbiteprasatkomáš zajímavá videa a kniha je super! ale opravdu by bylo fajn min "okecavat", mám s tím stejný problém a díky tomu více sleduji investiční brambora nebo lukas investor. Přijde mi to jako takový korporátní speech a to co má délku 20min se dá brilantně sdělit za 5-10min. Třeba ti tato zpětná vazba k něčemu bude.

    • @KUPREDUCZ
      @KUPREDUCZ 7 วันที่ผ่านมา

      @@rozbiteprasatko I líný DIPU chtivý amatérský investor to má na poplatku dlouhodobě znatelně levnější např. u RB (a může si sestavit DIP portfolio z vlastních ETF). Portu jsem fandil, ale platit tabový balík za to, že oni prostě sestavi portfolio z ETF, které mají své náklady, nedají to mu žádnou hodnotu navíc - to mi nedává moc smysl. Můžeš to prosím okomentovat? Prasátku a Tvé dobré práci zdar!

    • @BetterStone
      @BetterStone 5 วันที่ผ่านมา

      Tak přestaň sledovat shorty. Za 5 min se nic pořádného nenaučíš. Je to short syndrom.

  • @jozkomrkvicka7607
    @jozkomrkvicka7607 7 วันที่ผ่านมา

    Podla mna toto nieje najdolezitejsi parameter. Malokto dostane zrazu napr 500k EUR zainvestuje a ide na dochodok. Väcsina ludi si bud setri alebo ked napr zdedi tak moze tych 500k zainvestovat a potom pockat napr 5 rokov a podobne. tam potom radikane vzrastie SWR.....

  • @alessiaadriana3137
    @alessiaadriana3137 4 วันที่ผ่านมา

    Je to presne tak ako hovoris Jakub neni to take jednoduche ako to vypada 😊 , ja planujem diverzifikaciu prijmov z nehnutelnosti a renty z ETF pri zlozeni 60/40 kde pri poklesoch bud budem vyberat menej alebo vobec a do tretice investicie do zlata tak snad tato kombinacia bude fungovat drzim si palce 😂

  • @joewellosobni943
    @joewellosobni943 3 วันที่ผ่านมา +1

    Ty voe co to je za jecy? Jaky slova deterministicky, prppabylisticky, co za excel pri planovani duchodu?99% lidi zadne takove veci nedelalo, nedela a delat nebude 🙉🙊🙈

  • @RC-qo3mu
    @RC-qo3mu 7 วันที่ผ่านมา +1

    Technicka: danova uleva na DPS (tedy i DIP) muze byt az 10040 CZK... Tyka se kazdeho, kdo ma prijem alespon trojnasobek prumerne mzdy + 48k.

    • @rozbiteprasatko
      @rozbiteprasatko 7 วันที่ผ่านมา

      Díky za doplnění. Před týdnem jsme o penzijku na webu vydali vyčerpávající článek s názvem "penzijní spoření", kde jsou všechny tyto informace uvedeny. Mrkněte a pokud Vám tam ještě něco bude chybět, napište a doplníme!

    • @joewellosobni943
      @joewellosobni943 3 วันที่ผ่านมา

      Ja mam na dps zisk 54%. Kazdy mesic

  • @jozkomrkvicka7607
    @jozkomrkvicka7607 7 วันที่ผ่านมา

    inak zaujimave ze ked toto clovek drbe do nejakych simulatorov tak mu to podla bengena mocc nevychadza ...BTW preco na toto robia studie ved je to jednoduchy vystup programu ktory sklepe kazdy student IT.

    • @RC-qo3mu
      @RC-qo3mu 6 วันที่ผ่านมา

      Principielne to neni slozite, pokud na to ma data. Ale kdyz uz to nekdo spocita a vyda jako clanek, tak to nazve studie ;), protoze neco studoval :)

  • @jozkomrkvicka7607
    @jozkomrkvicka7607 7 วันที่ผ่านมา +1

    monte carlo nedosiahne nikdy 100% lebo vzdy je simulacia v ktorej nadrbe negativne roky hned po sebe. a ked ma clovek -70% a potom hned -50 a potom -30 a potom plno minusov tak jasne ze sa portfolio vycerpa velmi rychlo, otazne je na kolko je to pravdepodobne v praxi.

    • @jarod72pm
      @jarod72pm 7 วันที่ผ่านมา

      zajímavé by právě bylo posoudit delší korekce na trhu. Pro distribuční akcie to může lítat(volatilita) ale většinou se dividenda nemění nebo jen minimálně a krátce, ale co akumulační nebo klasické růstové akcie ? Tam případné korekce nebo pády bolí daleko víc i s tím se opět srovnat do normálu.

    • @jozkomrkvicka7607
      @jozkomrkvicka7607 5 วันที่ผ่านมา

      @@jarod72pm to je ale imho jedno navyse v kalkuackach na nete si mozes do simulacie zadat aj minimalne ked nie dividendove tak aspon value akcie...tie tusim vychadzaju o nieco lepsie aj ked sa bavime o SWR.

  • @DusanTurek-ig9xx
    @DusanTurek-ig9xx 5 วันที่ผ่านมา

    Je to dost složitý. Záleží na investičních, ekonomických a našich našich osobních možnostech. Někdy budou 2 procenta hodně, někdy 7-8 procent málo.

  • @lubosbarta8064
    @lubosbarta8064 7 วันที่ผ่านมา

    mě by zajímalo, jak všechny tyhle studie a pak reálná praxe uvažuje 1x roční výběr vs 12x měsíční výběr. DCA výběr častěji a po menších částkách by mohl být lepší.

    • @rozbiteprasatko
      @rozbiteprasatko 7 วันที่ผ่านมา +1

      Určitě se nad tím dá přemýšlet. Vliv to bude mít, teoreticky spíše pozitivní (hlavně pokud trhy rostou), ale spíše zanedbatelný.
      Výhody: možnost jakéhosi "časování" trhu, lepší cash flow management, peníze se stále zhodnocují.
      Nevýhody: více práce, potenciál pro "overthinking", možnost špatného načasování a následně nižších výběrů.
      Studii nebo článek s detailním srovnáním jsem nenašel. Velmi rychlý výpočet, kdyby trhy vyrostly o 10 % za rok (a růst by byl rovnoměrný), tak u 40 000 USD výběru by postupný výběr mohl ústit až v o 2000 USD vyšší zhodnocení, než kdyby se peníze vybraly na začátku.

    • @lubosbarta8064
      @lubosbarta8064 7 วันที่ผ่านมา

      @@rozbiteprasatko to jsem si právě taky říkal. I prakticky, není moc lidí, co potrebujou začátkem roku peníze na celý rok. Neznáme taky dopředu roční výdaje. Zároveň taky v měsících, kdy chceme být skromnější nebo když máme přebytek z minulého měsíce, můžeme vybrat méně nebo vůbec.

    • @jozkomrkvicka7607
      @jozkomrkvicka7607 7 วันที่ผ่านมา +1

      tusim to niekde rozoberali ten rozdiel je minimalny. V podstate staci rebalancovat raz rocne.

  • @RobertMiko-b4z
    @RobertMiko-b4z 7 วันที่ผ่านมา

    Ahoj Jakube jasný očekávání při zemi a možnost operativně výběry upravovat dle potřeby. Platit si všechny rizika je spíše nemožné (50ti násobek) a vždy tam stejně riziko nějaké číhá. Díky za video. Dobré tyto informace mit👍 ahoj R.

    • @rozbiteprasatko
      @rozbiteprasatko 7 วันที่ผ่านมา

      Je to tak. O těch výběrech budu mluvit v příští epizodě, je to taky zajímavá věda.

  • @Robischek
    @Robischek 7 วันที่ผ่านมา

    Tak jako rebalancuju kazdy mesic nakup (faze sporeni, nakupuju vice ty, kteri prohrali), budu rebalancovat kazdy mesic prodej (faze renty, prodavat vice ty, kteri vyhrali).
    Tabulka o 6sloupcich a 18radcich. ETF for lajf, 30% zlato.
    Nyni je jasna faze horni uvrate, takze jsem nakupy minimalizoval. Kdybych byl rentier, prodaval bych jako Warren Buffet.

    • @RC-qo3mu
      @RC-qo3mu 6 วันที่ผ่านมา

      To, ze nekdo prohral, neznamena, ze nebude prohravat dal... A obdobne u vitezu... WB? Takze mit 1/4 v cashi?

  • @Tomáš-l2j
    @Tomáš-l2j วันที่ผ่านมา

    Ano, nejlepší je jít na portu no 😂 Pak souhlasím, že vybírat 8% ročně je cesta do pekel, když musíte sponzorovat ještě předražené portu 😂 Jinak to sam. smysl dává. Trhy dělají dlouhodobě 12% - nějaká ta inflace. Z dlouhodobého hlediska vybírat 8% znamená, že o své peníze nepřijdete. Ano, jeden rok bude zhodnocení třeba -10%, druhý pak třeba +25%. Je třeba brát dlouhodobý průměr. Bože to je trash zas tohle.

    • @rozbiteprasatko
      @rozbiteprasatko 20 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Dobrý den, 8% výběrová míra na historických amerických datech nevydržela po dobu 30 let ve 45 % případů. V 6 % případů dokonce nevystačila ani 10 let. To jsou navíc data, kde se nepočítá s jakoukoliv nákladností, bez ohledu na to, zda jde o Portu nebo o nízkonákladové ETF.
      Průměrné aritmetické výnosy budou vždy vyšší než geometrické výnosy, což vede k chybné interpretaci. Čím vyšší je volatilita výnosů, tím větší rozdíl, a tím více je portfolio náchylné na sekvenci zisků a ztrát. Abych použil Váš příklad se ztrátou -10 % a ziskem 25 %:
      Aritmetický průměr: 7,5 %
      Geometrický průměr: 5,9 %
      Pokud investujete 1 000 Kč, tak se 7,5% průměrným výnosem byste skončil 1 155 Kč.
      Pokud investujete 1 000 Kč s uvedeným propadem a následným ziskem, skončíte na 1 035 Kč.
      Když do toho ještě vyberete 8 % ze zůstatku, vše urychlíte. Doporučuji se seznámit se základy matematiky a statistiky, Vaše portfolio by na to mohlo doplatit.

  • @RC-qo3mu
    @RC-qo3mu 7 วันที่ผ่านมา

    Druha technicka - zadna z tech studii nepracuje s kurzovym rizikem. Pokud prijmeme teorii o posilovani koruny, pak je potreba procento snizit. Nekteri z nas si jeste pamatuji posileni koruny vuci dolaru z 40 na 17... To vymazalo polovinu portfolia, pokud bylo investovano v USA...

    • @rozbiteprasatko
      @rozbiteprasatko 7 วันที่ผ่านมา +1

      Souhlasím, ale kurzové riziko může zafungovat i obráceně, tedy oslabení koruny a výrazné zvýšení renty v důchodu. Proto bych já osobně v případě dluhopisové části portfolia přistoupil k tomu, aby měla významnou část v českých korunách. Zatím jsem to nicméně nepočítal.

    • @RC-qo3mu
      @RC-qo3mu 7 วันที่ผ่านมา

      @@rozbiteprasatko Jistě může to i pomoci. Souhlasím, že u konzervativnější složky je ideální nemít kurzové riziko. Ale na té akciové složce se to může nehezky projevit.

  • @rybna11
    @rybna11 5 วันที่ผ่านมา

    Díky za fajn díl. Jen malý detail ke skloňování - Scénáři, nikoli scénářemi, jako ve videu několikrát zní.

    • @rozbiteprasatko
      @rozbiteprasatko 5 วันที่ผ่านมา +1

      Další z řady věcí, které by člověk nikdy nenapsal, ale když otevře pusu...

  • @luckybsd
    @luckybsd 7 วันที่ผ่านมา +1

    Imo lepsi je to vybrat a dat to do dividendovych akcii/SCHD, tam se moc neresi fluktuace portfolia a firmy divi prubezne zvysuji

    • @RC-qo3mu
      @RC-qo3mu 7 วันที่ผ่านมา

      SCHD pise kde kdo... podivejme se na to, az projde nejakou velkou krizi... Existuje od roku 2011 a tedy tohle ETF jeste zadnou podstatnou krizi nezazilo, jede na vlne kvantitativniho uvolnovani.... Neni optimalni divat se na neco, co z principu roste, protoze roste vsechno.

    • @jarod72pm
      @jarod72pm 7 วันที่ผ่านมา

      SCHD je výborná volba , navíc každý rok optimalizují akcie protože sledují mnoho proměných , krize se tohoto ETF moc nedotkne protože volatilita akcií většinou nezasahuje do vyplácení dividend a jejich velikosti kdežto klasické nebo akumulační akcie tím trpí hodně a je to nesrovnatelné . Tedy v krizi budou distribuční ETF s aktivní správou vždy víc stabilní a bude tam menší riziko ztráty výnosů. Proto lidi odchází od 4% a jdou pro jedno distribuční ETF pro rentu v důchodu. SCHD je bohužel jen pro USA ale v Evropě se dají najít ETF které se mu velmi blíží a mají zajímavý dlouhodobý výnos který v čase roste.

  • @jachymhavel5497
    @jachymhavel5497 4 วันที่ผ่านมา

    dluhopisy jsou nesmysl. Cesta je krypto a dividendové akcie

  • @joewellosobni943
    @joewellosobni943 3 วันที่ผ่านมา

    Pravidlo 6% 😂😂😂

  • @paragan3169
    @paragan3169 6 วันที่ผ่านมา +2

    Jako to ti nevadí poplatek 1% ročně u portu? Až tam budeš mít 10 mega tak budeš platit 100 tisíc ročně jen na poplatku pro Portu. Přitom držení samostatných akcích je jinde úplně zdarma.

    • @rozbiteprasatko
      @rozbiteprasatko 6 วันที่ผ่านมา +2

      Nad 5M a fixaci 15 let mají 0,24 %.

    • @joewellosobni943
      @joewellosobni943 3 วันที่ผ่านมา

      Maji i 0.25%

    • @paragan3169
      @paragan3169 3 วันที่ผ่านมา

      @@joewellosobni943 na dětské účty a investiční rezervu. ale to se nepočítá.

  • @stasimek
    @stasimek 7 วันที่ผ่านมา +2

    Zajistěte si teď 1 BTC, a v důchodu nemusíte nic počítat :-).

    • @PeterI.-iu2kc
      @PeterI.-iu2kc 7 วันที่ผ่านมา +2

      Nemusíš nič počítať keď tam bude nula :)

    • @RobertMiko-b4z
      @RobertMiko-b4z 7 วันที่ผ่านมา

      ​@@PeterI.-iu2kc jj může taky být, všude je riziko a zrovna tohle není příklad diverzifikace 😄😄😄

    • @kolotocbluk9347
      @kolotocbluk9347 7 วันที่ผ่านมา

      ​@@PeterI.-iu2kclepší je když je tam třeba 7 a víc nul:)

    • @ThePuxo
      @ThePuxo 7 วันที่ผ่านมา

      @@PeterI.-iu2kcpri dnešnej monetárnej politike centrálnych bánk je veľmi veľká pravdepodobnosť hraničiaca s istotou, že FIAT meny budú mať čím ďalej tým menšiu hodnotu. Z toho logicky vyplýva, že aktíva opozitné voči týmto FIAT menám budú hodnotovo rásť už len z podstaty. Takýchto alternatív voči FIAT menám až tak moc nie - skús si ich naštudovať a doplníš si ich aj sám 😉 Malá nápoveda: GOLD, BTC…

  • @jozkomrkvicka7607
    @jozkomrkvicka7607 7 วันที่ผ่านมา

    lol 8% idem zajtra kopnut sefa do guli....
    pokial viem S&P nedalo ani 10% cize podla tej logiky je to menej ako 6%. co je ale stale vela.