Ale pan jest świetny w swoje wiedzy i świetnie tłumaczy sprawę jak na dzisiejsze czasy trzeba mieć takie rozwiązanie grzania domu i na węgiel czy drewno i ekogroszek. Super film szkoleniowy.
Nie sztuką jest zrobić instalację od nowa,ale mega wyzwaniem jest zawsze poprawianie po partaczach. No i te zgrzewy!! Szacun za wykonaną pracę a przede wszystkim za chęci.
Zawór 4d będzie prawidłowo pracować tylko z dwoma pompami ponieważ są 2 obiegi wody. Jeśli czujnik temp powrotu będzie obok zaworu 4d, to nie będzie ochrony powrotu, jedynie wyeliminuje się ruchy mieszacza w tą i z powrotem. Do ochrony powrotu można założyć zawór temperaturowy, który nie potrzebuje żadnego sterowania, a zawór 3d pilnowałby tylko temp zasilania.
Nie mnożyć bytów ponad miarę, że tak zacytuję mistrza innej dyscypliny. Przyszedł Staszek, przeciął ten węzeł gordyjski i problem rozwiązany. Zresztą obserwując Staszka to dla niego problemy nie istnieją są tylko wyzwania. Gratuluję wiedzy i zaangażowania, zdrowia życzę ;)
Oglądam Staszku wszystkie Twoje odcinki bo planuje przebudowę kotłowni na wiosnę ale ta plątanina mnie pokonała. Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy. Pozdrawiam 😉
Witam Stanisława!!! To tak jest jak za tworzenie instalacji biorą się psełdohydraulicy nie mający pojęcia o zawodzie, na szczęście jest Staszek, który wie jak to ma być i zadowoli ludzi, żeby nie siedzieli zimno w zimę. Bardzo pozdrawiam i marzę o takim hydrauliku, oby z Twojej ręki wyszła masa dobrych uczniów na cały kraj!!!!
Niby robota Ok, aczkolwiek… nie wieszał bym tak bardzo psów na poprzednim hydrauliku. Kocioł na ekogroszek może pracować w układzie zamkniętym, w takim przypadku pomija się straty ciepła na wymienniku płytowym, wiec wpinanie go razem z kopciuchów przed wymiennik, potęguje straty. Zawór czterodrogowy pozwalał na odłączenie Galmeta podczas palenia kopciuchem a w konfiguracji z połączonymi króćcami powrotu działał jak zawór trójdrogowy. Ogólnie instalacja wykonana przez hydraulika była bardzo niechlujna i z błędami, aczkolwiek eliminując je, miała by większa sprawność niż obecnie. Wystarczyło poprawić błędy z odpowietrzania i dobór pomp i było by dla inwestora sporo taniej niż ponowna przeróbka kotłowni. Do tego z obecną konfiguracja czujnika temp za wymiennikiem kotły nie będą pracowały równolegle, rozpalenie kopciucha spowoduje zamknięcie się zaworu w Galmecie przez co nie będzie on pracował w małym obiegu. Nie hejtuje, bardzo lubię Pana filmy. To są moje obserwacje.
Witam pompki do kotła powinna być zamontowania na pchania zimnej wody do Kotla dlatego że zapowietsza się i nie jest tyle problemów z odpowietrzeniem instalacji i dłużej będzie działać bo pompuje zimniejszą wodę pozdrawiam i życzę powodzenia
Witam kolegę po fachu. Powiem szczerze że po pierwszych 2minutach wyłączyłem bo mi się słabo zrobiło 😉 podejrzewam że wyciales wszystko, odzyskałes pompy i zawory i zrobiłeś poprawnie. Ja zazwyczaj robię w układzie zamkniętym nawet stalopalne piece ( oczywiście z odpowiednimi zabezpieczeniami ) ale odpowietrznik to przecież podstawa i groszowe sprawy. Powodzenia i dzięki za inne ciekawe filmy 👍👊
Witam Panie Stanisławie. Mam pytanie odnośnie ogrzewania na ekogroszek piecem 5 generacji. 145m2 dom wszędzie podłogowe ogrzewanie plus grzejnik w łazience. Czy w takiej instalacji jest sens robienia Bufora Ciepła ?? Dzięki za odpowiedź.
Witam, szacun za olbrzymią wiedzę, Szkoda, że nie bywasz w okolicach Krakowa. Chętnie bym zaprosił do konsultacji w sprawie mojej instalacji. Jeżeli się zdarzy okazja proszę, zapraszam.
czy ta pompa od kotla weglowego zostawionego ze wzgledow sentymentalnych nie zarosnie jakims syfem i w chwili naglej potrzeby nie odmowi wspolpracy? nie jestem hydraulikiem ale czytalem ze pompy obiegowe (przynajmniej te nowe elektroniczne z plastiku) lepiej sie czuja jesli sie je raz na dobe zakreci na kilka sekund.
Ten minus to taki ze nie pracuję pań w całej Polsce! Bo nawet jednej sekundy bym się nie zastanawiał nad wyborem fachowca . Ja jest Pan bardzo dobrym fachowcem jak by był Pan dzis na messenger to bym się odezwał do Pana odnośnie rozdzielacza na 12 sekcji pod rure pe rt
Co z tego ze pełno bajerów jak ludzie nie potrafią odpowiednio ustawic piec :D Ogrzewam 100 m ,1 pietro, ocieplony 5 cm , stara instalacja (grube rury) powrót ochrony przez bojler :D spalanie max15 20 kg słabego grochu. W domu 22-25
a w układzie zamknietym jakie powinno byc cisnienie? teraz mam 2bary jak schodze nizej slychac powietrze w zbiorniku wyrownawczym czy tak powinno byc? i czemy slychac to powietrze
A ja często próbuję przekonywać by nie łączyć kotła na paliwo stałe z pompą ciepła lub z kotłem gazowym równolegle i bez rezzultatu. Spinają razem bez wymiennika , oczywiście pod jedno naczynie przeponowe , bez płukania instalacji - bo tak robi fachowiec , bo tak ma być. Jak tłumaczę że może rozerwać instalację , że zamuli kociol lub wymiennik pompy ciepla - nikt w to nie wierzy. Majster wie co robi.... Cóż...
Ciężko nadążyć, taki bigos, fajny byłby schemat rysunkowy tej instalacji żeby ją załapać, ciekawi mnie, czy te dwa kotły mają dwa oddzielne kominy czy jeden wspólny ?
Wszystko co zostało wypowiedziane do 2:18 brzmiało jak robota właściciela, który jak zwalił robotę, to wymyślił złego instalatora dla ochrony swojego honoru ;D
Mam prośbę o poradę. Otóż. Pacjent, dom piętrowy 200m2, na parterze grzejniki, piętro na połowie grzejniki, na drugiej podłogówka. Do. Tej pory zasilane piecem na węgiel, obieg otwarty, bojler, całość zasilania tylko pompa co (podłogówka ma osobna pompkę zawór rozdzielacz), pompy cwu nie posiadam. Wymieniam piec na heiztechnik q eko 24kw na ekogroszek, przy okazji wywalając kotłownie do pomieszczenia gospodarczego. W ziemi wkopana preizolot z dwoma rurami. I teraz pytanie jak to najkorzystniej rozwiązać. Pewien instalator doradza aby pięć podłączyć bezpośrednio pod stara instalacje bez zbędnych ceregieli. Czy może lepszym rozwiązaniem będzie tak jak w tym filmie, piec zrobić na osobnym obiegu a w domu wstawić wymiennikiem ciepła i ogrzewanie domu chodziłoby na starym obiegu? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam :)
Dla mnie największy błąd to brak zaworu bezpieczeństwa na kotle !!! po zamknięciu 4 -drogowego robi się bomba ...pomijając oczywiście pozostałe błędy . Jak dla mnie kryminał
@@NeonShillo W dowolnym miejscu kotła bez możliwości odcięcia go zaworem kulowym bądź mieszaczem, a w tym przypadku tak było (przed przeróbka) . Może być na belce z naczyniem ale wtedy ta belka ma być bezpośrednio połączona z kotłem rurą o śr nominalnej nie mniejszej jak 25mm. Zawór ma chronić kocioł a nie instalację bo to on jest źródłem ciepła. pozdr.
A czy ten drugi kocioł tzw. tradycyjny nie zagotuje wody w tak małym obiegu (bo jego regulacja jest dość problematyczna), bo rozumiem jest tam tylko wymiennik płytowy i parę matów rurki? Pozdrawiam dobra robota.
Kocioł ma sterownik który w przypadku przekroczenia temperatury wyłączę nawiew powietrza dodatkowo jest wyposażony w zawór składający w przypadku przegrzania.
@@StanisawMigas Zabezpieczenia są ok, tylko czy w praktyce na tak małej ilości wody piec tradycyjny nawet ze sterowanym nadmuchem jest faktycznie możliwy do wysterowania? Z moich obserwacji będzie to delikatnie mówiąc trudne, nawet lekkie dosypanie węgla spowoduje duży przyrost z uwagi na dużą powierzchnię paleniska. Tu raczej by się przydał jakiś bufor, żeby odebrał szybko nadmiar ciepła.
Zastanawiam sie po co ten wymiennik . zawsze to straty ciepla. Jak zwykle świetna robota ,ale przyznam szczerze ze muszę to przeanalizować co tu z czym jest spięte. I jak nazywaja sie te pół srubunki z zaworem zwrotny. Jakiej to jest firmy ?
Wymiennik ciepła jest ponieważ budynek gospodarczy w którym się znajduje Kocioł jest niższy od budynku mieszkalnego, Kotły Węglowe pracują to w układzie otwartym jest to też rodzaj zabezpieczenia kotła na wypadek zagotowania wody a sam budynek pracuję w układzie zamkniętym, Co do zaworów do pomp są to zawory Ferro
@@StanisawMigas Dzieki za szybką odpowiedz. Tak sie sklada ze u mnie kotlownia tez jest w budynku gospodarczym obok domu okolo 35 metrów. Instalacja jest w ukladzie otwartym . Mam problem z ochrona powrotu a w zasadzie brak ochrony Wydaje mi sie że u mnie sprzeglo ,pompa na powrocie i zawor 3d powinny rozwiązać problem. Dodam że podziwiam Pana wiedze w tematyce grzewczej. Pozdrawiam
Skąd Pan jest? Mam piec sas 14 kw. Grzejniki żeliwne w całym domu, zawór czterodrogowy. Jak włączę ochronę powrotu na 50 stopni to piec nie może się rozpalić. Jak wyłączę ochronę powrotu i ustawię zasilanie na 50 stopni to wszystko działa, tylko nie mam możliwości regulacji temperatury na grzejnikach np. 45 stopni. jak ustawie 45 to powrót automatycznie mam 45. Jakiś druciarz mi to montował. Chętnie zaproszę Pana na oględziny i wskazówki w rozwiązaniu problemu.
Czy ten zawór nie szaleje gdy ustawiona temperatura zasilania jest niższa od temperatury powrotu ? Wydaje mi się że to taki konflikt interesów. Jak z kotła ma wyjść 40 stopni skoro do niego wchodzi 50. Chyba że czegoś nie rozumiem.
Dla kotła nie ma znaczenia jeśli wraca więcej niż zadana natomiast kiedy wraca mniej jest to dla niego priorytet, kiedy osiągnie zadaną temperaturę powrotu otwiera się żeby dać klientowi żon daną temperaturę zasilania może być ona znacznie niższa od temperatury na kotle i temperatury powrotu
Ja jak żaba u lekarza - nie kumam. Zawór jest na powrocie kotła więc reguluje temperaturę wody wpływającą do kotła. Ta woda po podgrzaniu przez kocioł trafia do wymiennika więc siłą rzeczy ma wyższą temperaturę niż powrotna. Powiedz gdzie się mylę.
Nie wiem co palił ten hydraulik ale na pewno mocne było 😀. Powinien zmienić dilera albo brać połowę ☺. Mistrzu - dobrze że ten klient trafił do Ciebie. Pozdrawiam.
Jak widzę te wasze kotłownie to dochodzę do jednego wniosku koszty kosmos tego badziewia i w razie zaniku prądu kaplica . A jak coś się popsuje szukaj magika żeby to naprawił ale co kto lubi wykładajcie te grube tysiaki w błoto i splacajcie te kredyty do końca życia
Szok! Mam nadzieję, że są tam jakieś zawory bezpieczeństwa i schładzacze bo przy tej plątaninie rurek i zaworów można zapomnieć czegoś odkręcić i się wysadzić w powietrze.
zabezpieczenia są ale można je odciąć ....a po przeróbce nie wiele lepiej ....kocioł połączony z naczyniem przez wymiennik ...porażka ciekawe co na to koledzy z UDT
Ale bzdury stym powrotem ciepłym do kotła, ja mam 16 na ekogroszek bez żadnego zaworu mieszanego mało tego na kotle połowę czasu mam ustawione 40 stopni I nic się nie dzieje, bo logiczne zimna powierzchnia kotła bardziej wyłapie ciepło z płomienia niż gorąca i tylko mam dwie rury anie las rur🤣🤣🤣🤣🤣
Mam tak samo od 17 lat, tylko mam zrobiony powrót z boilera od razu a tam raczej ciepła woda wraca, więc jak słyszę o tych ochronach powrotu to się zastanawiam kto te bzdury wymyśla, no chyba że piec zrobiony z gównolitu. Bardziej się boję co będzie teraz gdy go wyłączę na lato, bo wodę mają grzać solary ewentualnie grzałka +PV
@@marcingrzegorek4517 ja odłoczyłem bojler od pieca aż się zdziwiłem było zauważalne mniejsze spalanie, a te salary to zobaczymy ja nie mam i nie chce bo na płaskim dachu ubespieczenie paneli i domu dodatkowo 500 zł bo sporo zdążą się przecieków, więc mija się z celem
Co gorsza, nowych instalatorów brak, a Ci co są nie bardzo rozumieją i nie czują termodynamiki i mechaniki płynów, nie mówiąc o fizyce tarcia i oporów płynów w instalacji na poszczególnych elementach tejże. Stad takie kwiatki. Po godzinach każdy majster jest najlepszy bo tańszy. Co gorsza taki magik nie wie co odwalił… i nie poprawi.
Masakra jakaś. Bardzo niebezpieczna sytuacja w przypadku zagotowania wody kotle, nagły wzrost ciśnienia i nieszczęście gotowe. Później się słyszy ze ktoś podpowie coś za darmo bo ma uprawnienia elektryczne na 400v... Dobrze że na Pana trafiło.
kupa przeróbek i nadal niezgodnie z normą ...nadal brak zaworu bezpieczeństwa lub rury bezpieczeństwa bezpośrednio do naczynia ..innych krytykujesz a sam popełniasz błędy. pozdr.
dwa kotły to dywersyfikacja cenowa opału , ja czekam na film z podłączenia kominka z płaszczem i kotła gazowego w układzie zamkniętym , jak najprostsze rozwiązanie
Ja mam tak zrobione przez bufor (300 l), kominek na otwartym piec na zamkniętym co mi daje stala temperaturę na grzejniku niezależnie czym grzeje ,nadmiar ciepla z kominka gromadzi bufor
widok i sposób zrobienia tej kotłowni określa jedynie brak wiedzy,brak praktyki i obejrzenie za dużo filmów,tzw instruktażowych,na TH-cam 😋😛 a nawiasem mówiąc,to też unikam zarówno odpowietrznikøw automatycznych,jak i otwartych układów c.o. w drugim nie wiesz,czy i ile masz wody,a automat jak się zawiesi,to działa jak napowietrzacz 🤣🤣
Dlaczego Pan krytykuje certyfikowanych przez Państwo fachowców. Pan się po prostu nie chce podporządkować. Więcej takich jak Pan i Pinokio pójdzie z torbami🤔
Po co ten stary kopciuch - inwestowanie w sentyment który niedługo jakimś rozporządzeniem biurokracji będzie do likwidacji tak jak w Małopolsce i na Śląsku. A propos kocioł na ekonomiczny groszek ma awaryjne palenisko i można palić jak w kopciuchu.
Przyjechałem do PL podłączyć Mamie wymiennik CWU z nowym piecem na ekogroszek. Prosta robótka, ale do kurwy nędzy - ja rozumiem, że bieda - nauczcie się uzywać zaworów do miedzi 28mm, 22mm z połączeniami zaciskowymi. NIGDZIE nie mogłem ich w PL kupić. Nyple, mufy krótkie odcinki rurek ocynkowych - po chuj to wszystko? Im układ prostszy, tym lepszy i mniejsze ryzyko awarii.
Ale pan jest świetny w swoje wiedzy i świetnie tłumaczy sprawę jak na dzisiejsze czasy trzeba mieć takie rozwiązanie grzania domu i na węgiel czy drewno i ekogroszek. Super film szkoleniowy.
Nie sztuką jest zrobić instalację od nowa,ale mega wyzwaniem jest zawsze poprawianie po partaczach. No i te zgrzewy!! Szacun za wykonaną pracę a przede wszystkim za chęci.
i to nadal z błędami... brak bezpośredniego połączenia kotła z naczyniem tak też nie wolno
Zawór 4d będzie prawidłowo pracować tylko z dwoma pompami ponieważ są 2 obiegi wody. Jeśli czujnik temp powrotu będzie obok zaworu 4d, to nie będzie ochrony powrotu, jedynie wyeliminuje się ruchy mieszacza w tą i z powrotem. Do ochrony powrotu można założyć zawór temperaturowy, który nie potrzebuje żadnego sterowania, a zawór 3d pilnowałby tylko temp zasilania.
Nie mnożyć bytów ponad miarę, że tak zacytuję mistrza innej dyscypliny. Przyszedł Staszek, przeciął ten węzeł gordyjski i problem rozwiązany. Zresztą obserwując Staszka to dla niego problemy nie istnieją są tylko wyzwania. Gratuluję wiedzy i zaangażowania, zdrowia życzę ;)
Dziękuję bardzo i pozdrawiam😄👍
Oglądam Staszku wszystkie Twoje odcinki bo planuje przebudowę kotłowni na wiosnę ale ta plątanina mnie pokonała. Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy. Pozdrawiam 😉
Dzięki pozdrawiam😄👍
Jak by każdy robił podobnie jak majster to pracy by nie było 😉. Dzięki za ciekawy film ...
Zazdroszcze panu takiej wiedzy hydraulicznej
schemat kotłowni czytaj to jest easy
Bardzo ładna robota super filmik jestem pełen podziwu dla roboty ja też na wiosnę muszę przerobić instalacje przy piecu
Witam Stanisława!!! To tak jest jak za tworzenie instalacji biorą się psełdohydraulicy nie mający pojęcia o zawodzie, na szczęście jest Staszek, który wie jak to ma być i zadowoli ludzi, żeby nie siedzieli zimno w zimę. Bardzo pozdrawiam i marzę o takim hydrauliku, oby z Twojej ręki wyszła masa dobrych uczniów na cały kraj!!!!
Też o takim marzę o takim hydrauliku a nie ciągle poprawiać swoją kotłownie
El profesore...aż miło posłuchać człowieka z wiedzą i pasją. Kiedy ruszasz ze szkoleniami?
Jak zwykle najlepsze filmy kręcisz. Szacun chłopie.
Szacun za robote. Nie zawsze jest i musi być kolorowo.
Dziękuje 😄👍
Super robota
Szefie 👌aż miło posłuchać i kotłach
Dasie dasie ono trzeba się znać na swojej pracy pozdrawiam😉👍🥇
Proste a jak cieszy, gratuluję kolejny klient zadowolony.
Niby robota Ok, aczkolwiek… nie wieszał bym tak bardzo psów na poprzednim hydrauliku.
Kocioł na ekogroszek może pracować w układzie zamkniętym, w takim przypadku pomija się straty ciepła na wymienniku płytowym, wiec wpinanie go razem z kopciuchów przed wymiennik, potęguje straty. Zawór czterodrogowy pozwalał na odłączenie Galmeta podczas palenia kopciuchem a w konfiguracji z połączonymi króćcami powrotu działał jak zawór trójdrogowy. Ogólnie instalacja wykonana przez hydraulika była bardzo niechlujna i z błędami, aczkolwiek eliminując je, miała by większa sprawność niż obecnie. Wystarczyło poprawić błędy z odpowietrzania i dobór pomp i było by dla inwestora sporo taniej niż ponowna przeróbka kotłowni.
Do tego z obecną konfiguracja czujnika temp za wymiennikiem kotły nie będą pracowały równolegle, rozpalenie kopciucha spowoduje zamknięcie się zaworu w Galmecie przez co nie będzie on pracował w małym obiegu.
Nie hejtuje, bardzo lubię Pana filmy. To są moje obserwacje.
Sławku, odpocznij, nie pracuj w soboty. Bardzo ładnie to zrobiłeś 💪
Dziękuje pozdrawiam😄👍
Staszku a nie Sławku 🤷🏿♂️
Jak zawsze dobra robota💪💪😎
Uwielbiam Staszka oglądać
Jestem kobietą ale wiele interesujących rzeczy się nauczyłam a nie bez kozery oglądam ponieważ budujemy dom 😌💃🤷🏿♂️
Więcej takich filmów !
Jak zawsze profesjonalizm petarda
Dobra robota.
Witam pompki do kotła powinna być zamontowania na pchania zimnej wody do Kotla dlatego że zapowietsza się i nie jest tyle problemów z odpowietrzeniem instalacji i dłużej będzie działać bo pompuje zimniejszą wodę pozdrawiam i życzę powodzenia
O panie to tako manualno kaskada i to w dodatku na wungiel. Pozdro z małopolski
Pozdrawiam 😄👍
Mistrz nad mistrzami
Super odcinek i robota
Brakuje tam jeszcze pompy ciepła i kominka z płaszczem wodnym plus kilka klimtyzatorów do grzania .
To tylko kwestia czasu😉
świetna robota, brakuje tylko UPSa
Polecam tego pana
8:09 Co to za marka zaworów zwrotnych z możliwością odblokowania ?
Witam kolegę po fachu. Powiem szczerze że po pierwszych 2minutach wyłączyłem bo mi się słabo zrobiło 😉 podejrzewam że wyciales wszystko, odzyskałes pompy i zawory i zrobiłeś poprawnie. Ja zazwyczaj robię w układzie zamkniętym nawet stalopalne piece ( oczywiście z odpowiednimi zabezpieczeniami ) ale odpowietrznik to przecież podstawa i groszowe sprawy. Powodzenia i dzięki za inne ciekawe filmy 👍👊
takie miesko misie lubią najbardziej :)
Witam Panie Stanisławie. Mam pytanie odnośnie ogrzewania na ekogroszek piecem 5 generacji. 145m2 dom wszędzie podłogowe ogrzewanie plus grzejnik w łazience. Czy w takiej instalacji jest sens robienia Bufora Ciepła ?? Dzięki za odpowiedź.
Witam, szacun za olbrzymią wiedzę, Szkoda, że nie bywasz w okolicach Krakowa. Chętnie bym zaprosił do konsultacji w sprawie mojej instalacji. Jeżeli się zdarzy okazja proszę, zapraszam.
Oj tam oj tam czepiasz się 😉
czy ta pompa od kotla weglowego zostawionego ze wzgledow sentymentalnych nie zarosnie jakims syfem i w chwili naglej potrzeby nie odmowi wspolpracy? nie jestem hydraulikiem ale czytalem ze pompy obiegowe (przynajmniej te nowe elektroniczne z plastiku) lepiej sie czuja jesli sie je raz na dobe zakreci na kilka sekund.
Elegacko
Jest tylko jeden mały minus w Pana pracy🤏
Ten minus to taki ze nie pracuję pań w całej Polsce! Bo nawet jednej sekundy bym się nie zastanawiał nad wyborem fachowca . Ja jest Pan bardzo dobrym fachowcem jak by był Pan dzis na messenger to bym się odezwał do Pana odnośnie rozdzielacza na 12 sekcji pod rure pe rt
Super robota , ale te Holendry i kształtki ocynkowane to było przy okazji wywalić
Sam wiesz co tam już siedzi.
Te stalowe kształtki nie rdzewieje jak tyle różnych materiałów w instalacji?
Co z tego ze pełno bajerów jak ludzie nie potrafią odpowiednio ustawic piec :D Ogrzewam 100 m ,1 pietro, ocieplony 5 cm , stara instalacja (grube rury) powrót ochrony przez bojler :D spalanie max15 20 kg słabego grochu. W domu 22-25
Fajnie ci to idzie
Witam Staszku czy zawór ochrony powrotu będzie spełniać swoje zadanie jeśli pompa zostanie zamontowana na zasilaniu kotła a nie na powrocie za zaworem
Nie będzie ,
Pompa powinna pobierać z zaworu a nie tłoczyć w zawór .
a w układzie zamknietym jakie powinno byc cisnienie? teraz mam 2bary jak schodze nizej slychac powietrze w zbiorniku wyrownawczym czy tak powinno byc? i czemy slychac to powietrze
To wszystkomającego złom puli jeszcze drogi a i miedziuch jest prawie starczy na pompę może jakiś monoblok?
Powinien zabronić sprzedaży Pp. Pozdrawiam
Jakiej firmy PP Pan używa?
Witam ma pytanie czy warto wymienic stare rury fi 40 kture idom do dwuch pokoi na nowe pex czy jest sens czy nie warto
No sami widzicie. Nie wiem co tu robię, wyświetliło mi sie na głównej. No na razie trzymajta się, cholerrrrra jasna
A ja często próbuję przekonywać by nie łączyć kotła na paliwo stałe z pompą ciepła lub z kotłem gazowym równolegle i bez rezzultatu. Spinają razem bez wymiennika , oczywiście pod jedno naczynie przeponowe , bez płukania instalacji - bo tak robi fachowiec , bo tak ma być. Jak tłumaczę że może rozerwać instalację , że zamuli kociol lub wymiennik pompy ciepla - nikt w to nie wierzy. Majster wie co robi.... Cóż...
Ciężko nadążyć, taki bigos, fajny byłby schemat rysunkowy tej instalacji żeby ją załapać, ciekawi mnie, czy te dwa kotły mają dwa oddzielne kominy czy jeden wspólny ?
Układ wbrew pozorom jest bardzo prosty
Tak mają dwa Osobne kominy .
Wszystko co zostało wypowiedziane do 2:18 brzmiało jak robota właściciela, który jak zwalił robotę, to wymyślił złego instalatora dla ochrony swojego honoru ;D
Niestety to się mylisz to historia prawdziwa.
Mam prośbę o poradę. Otóż. Pacjent, dom piętrowy 200m2, na parterze grzejniki, piętro na połowie grzejniki, na drugiej podłogówka. Do. Tej pory zasilane piecem na węgiel, obieg otwarty, bojler, całość zasilania tylko pompa co (podłogówka ma osobna pompkę zawór rozdzielacz), pompy cwu nie posiadam. Wymieniam piec na heiztechnik q eko 24kw na ekogroszek, przy okazji wywalając kotłownie do pomieszczenia gospodarczego. W ziemi wkopana preizolot z dwoma rurami. I teraz pytanie jak to najkorzystniej rozwiązać. Pewien instalator doradza aby pięć podłączyć bezpośrednio pod stara instalacje bez zbędnych ceregieli. Czy może lepszym rozwiązaniem będzie tak jak w tym filmie, piec zrobić na osobnym obiegu a w domu wstawić wymiennikiem ciepła i ogrzewanie domu chodziłoby na starym obiegu? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam :)
Zapomniałem dodać, odległość kotłowni od domu to 20m. Pozdrawiam
Wymiennik to niestety straty
24kW....
200m2 , strasznie duży kocioł,
Mam 160m2, słabo ocieplone
i kocioł 10 kW jest za dużo...
Ciekawe jak się czuje ten kto to sp....lil brawo
Dla mnie największy błąd to brak zaworu bezpieczeństwa na kotle !!! po zamknięciu 4 -drogowego robi się bomba ...pomijając oczywiście pozostałe błędy . Jak dla mnie kryminał
w ktorym miejscu powinien byc zawor bezp?
@@NeonShillo W dowolnym miejscu kotła bez możliwości odcięcia go zaworem kulowym bądź mieszaczem, a w tym przypadku tak było (przed przeróbka) . Może być na belce z naczyniem ale wtedy ta belka ma być bezpośrednio połączona z kotłem rurą o śr nominalnej nie mniejszej jak 25mm. Zawór ma chronić kocioł a nie instalację bo to on jest źródłem ciepła. pozdr.
Najlepsza instalacja grawitacyjna niema co się zepsuć
To prawda
A czy ten drugi kocioł tzw. tradycyjny nie zagotuje wody w tak małym obiegu (bo jego regulacja jest dość problematyczna), bo rozumiem jest tam tylko wymiennik płytowy i parę matów rurki? Pozdrawiam dobra robota.
Kocioł ma sterownik który w przypadku przekroczenia temperatury wyłączę nawiew powietrza dodatkowo jest wyposażony w zawór składający w przypadku przegrzania.
@@StanisawMigas Zabezpieczenia są ok, tylko czy w praktyce na tak małej ilości wody piec tradycyjny nawet ze sterowanym nadmuchem jest faktycznie możliwy do wysterowania? Z moich obserwacji będzie to delikatnie mówiąc trudne, nawet lekkie dosypanie węgla spowoduje duży przyrost z uwagi na dużą powierzchnię paleniska. Tu raczej by się przydał jakiś bufor, żeby odebrał szybko nadmiar ciepła.
Zastanawiam sie po co ten wymiennik . zawsze to straty ciepla. Jak zwykle świetna robota ,ale przyznam szczerze ze muszę to przeanalizować co tu z czym jest spięte. I jak nazywaja sie te pół srubunki z zaworem zwrotny. Jakiej to jest firmy ?
Wymiennik ciepła jest ponieważ budynek gospodarczy w którym się znajduje Kocioł jest niższy od budynku mieszkalnego, Kotły Węglowe pracują to w układzie otwartym jest to też rodzaj zabezpieczenia kotła na wypadek zagotowania wody a sam budynek pracuję w układzie zamkniętym,
Co do zaworów do pomp są to zawory Ferro
@@StanisawMigas Dzieki za szybką odpowiedz. Tak sie sklada ze u mnie kotlownia tez jest w budynku gospodarczym obok domu okolo 35 metrów. Instalacja jest w ukladzie otwartym . Mam problem z ochrona powrotu a w zasadzie brak ochrony Wydaje mi sie że u mnie sprzeglo ,pompa na powrocie i zawor 3d powinny rozwiązać problem.
Dodam że podziwiam Pana wiedze w tematyce grzewczej.
Pozdrawiam
A mógłby być zawór stalotemperaturowy zamiast 3d? Albo 4d i dwie pompy jedna na zasilanie wymiennika, drugą na powrót z 4d do ochrony powrotu?
Po co to wszystko? pokazałem układ bardzo prosty z jednym zaworem 3D który jest w pełni sterowalny.
@@StanisawMigas
Rozumiem że 3d pilnuje tylko temperatury powrotu?
@@alberto55459 Staszek mowil, ze pilnuje powrotu, oraz reguluje temperture wychodzącą na dom
@@NeonShillo
Ale jednocześnie nie da rady tych dwóch funkcji pełnić
boże święty jak to możliwe
Cuda się zdarzają😉
Najdroższe otuliny jakie tylko można było dać
I zarazem najlepsza
@@StanisawMigas to fakt nieda się temu zaprzeczyć tylko ciulowo się ją zaciąga na rure
@@dobryziom6626 silikon w spraju jak nie posmarujesz to ni pojedziesz
Pytanie: czy w instalacji z buforem, po stronie odbioru - jedna pompa na grzejniki 25/60 (przez 2 kondygnacje), druga 25/40 na bojler cwu będzie ok?
zależy od oporów i wielkości instalacji ale w 99/100 przypadkach wystarcza
Skąd Pan jest? Mam piec sas 14 kw. Grzejniki żeliwne w całym domu, zawór czterodrogowy. Jak włączę ochronę powrotu na 50 stopni to piec nie może się rozpalić. Jak wyłączę ochronę powrotu i ustawię zasilanie na 50 stopni to wszystko działa, tylko nie mam możliwości regulacji temperatury na grzejnikach np. 45 stopni. jak ustawie 45 to powrót automatycznie mam 45. Jakiś druciarz mi to montował. Chętnie zaproszę Pana na oględziny i wskazówki w rozwiązaniu problemu.
Ochrona na 50 to już bardzo dużo
Spokojnie powrót na 45 wystarczy
Czy ten zawór nie szaleje gdy ustawiona temperatura zasilania jest niższa od temperatury powrotu ? Wydaje mi się że to taki konflikt interesów. Jak z kotła ma wyjść 40 stopni skoro do niego wchodzi 50. Chyba że czegoś nie rozumiem.
Dla kotła nie ma znaczenia jeśli wraca więcej niż zadana natomiast kiedy wraca mniej jest to dla niego priorytet, kiedy osiągnie zadaną temperaturę powrotu otwiera się żeby dać klientowi żon daną temperaturę zasilania może być ona znacznie niższa od temperatury na kotle i temperatury powrotu
Ja jak żaba u lekarza - nie kumam. Zawór jest na powrocie kotła więc reguluje temperaturę wody wpływającą do kotła. Ta woda po podgrzaniu przez kocioł trafia do wymiennika więc siłą rzeczy ma wyższą temperaturę niż powrotna. Powiedz gdzie się mylę.
@@XY-qw8ef dlatego jest taki zawód hydraulik , żebyś nie musiał kumać.
@@XY-qw8ef nie ma takiej możliwości żeby wyszło mniej niż wróciło do kotła instalacja pochłonie
Wlasie jest ochrona powrotu aby wracało do kociołka
Nie wiem co palił ten hydraulik ale na pewno mocne było 😀. Powinien zmienić dilera albo brać połowę ☺.
Mistrzu - dobrze że ten klient trafił do Ciebie.
Pozdrawiam.
Pewnie konopie😅
Jak widzę te wasze kotłownie to dochodzę do jednego wniosku koszty kosmos tego badziewia i w razie zaniku prądu kaplica . A jak coś się popsuje szukaj magika żeby to naprawił ale co kto lubi wykładajcie te grube tysiaki w błoto i splacajcie te kredyty do końca życia
Jak te śrubunki są wkręcone w zawór 4 drogowy?
To wersja zaworu z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym
Co z grzaniem c.w.u w tym budynku?
Tak jak mówiłem ciepła woda jest podłączona do tego samego rana ciągu co Grzejniki
Szok!
Mam nadzieję, że są tam jakieś zawory bezpieczeństwa i schładzacze bo przy tej plątaninie rurek i zaworów można zapomnieć czegoś odkręcić i się wysadzić w powietrze.
Oczywiście że są zabezpieczenia
@@StanisawMigas chyba marne są szanse żeby wysadzić dom w powietrze i zginąć w kotłowni jak jest zamontowany choćby jeden zawór bezpieczeństwa ?
@@Kacper-ot7ft jeżeli możesz odciąć zawór bezpieczeństwa jak w tym przypadku to masz 100% szans na wysadzenie domu
zabezpieczenia są ale można je odciąć ....a po przeróbce nie wiele lepiej ....kocioł połączony z naczyniem przez wymiennik ...porażka ciekawe co na to koledzy z UDT
Ale bzdury stym powrotem ciepłym do kotła, ja mam 16 na ekogroszek bez żadnego zaworu mieszanego mało tego na kotle połowę czasu mam ustawione 40 stopni I nic się nie dzieje, bo logiczne zimna powierzchnia kotła bardziej wyłapie ciepło z płomienia niż gorąca i tylko mam dwie rury anie las rur🤣🤣🤣🤣🤣
Mam tak samo od 17 lat, tylko mam zrobiony powrót z boilera od razu a tam raczej ciepła woda wraca, więc jak słyszę o tych ochronach powrotu to się zastanawiam kto te bzdury wymyśla, no chyba że piec zrobiony z gównolitu. Bardziej się boję co będzie teraz gdy go wyłączę na lato, bo wodę mają grzać solary ewentualnie grzałka +PV
@@marcingrzegorek4517 ja odłoczyłem bojler od pieca aż się zdziwiłem było zauważalne mniejsze spalanie, a te salary to zobaczymy ja nie mam i nie chce bo na płaskim dachu ubespieczenie paneli i domu dodatkowo 500 zł bo sporo zdążą się przecieków, więc mija się z celem
Rury pp nie nadają się do instalacji co.
mam pytanie pompa co np 25\60 a na powrot taka sama czy wystarczy mniejsza?
No tak krótkim obiegu wystarczyłaby mniejsza
specjalista z nową pompą obiegową zamontowaną bez przewodu zasilającego energetycznie zamontowaną odwrotnie
Co gorsza, nowych instalatorów brak, a Ci co są nie bardzo rozumieją i nie czują termodynamiki i mechaniki płynów, nie mówiąc o fizyce tarcia i oporów płynów w instalacji na poszczególnych elementach tejże. Stad takie kwiatki.
Po godzinach każdy majster jest najlepszy bo tańszy. Co gorsza taki magik nie wie co odwalił… i nie poprawi.
Dokładnie tak jest 🙁
Szaczun z tym czujnikiem od 4D !
winszuję użycia kształtek PP, to trzeba umieć robić, a wydaje się easy
Masakra jakaś. Bardzo niebezpieczna sytuacja w przypadku zagotowania wody kotle, nagły wzrost ciśnienia i nieszczęście gotowe. Później się słyszy ze ktoś podpowie coś za darmo bo ma uprawnienia elektryczne na 400v... Dobrze że na Pana trafiło.
Witam, czy ta izolacja jest przeznaczona do instalacji grzewczych ?
Tak
W czerwonym piecu można wszystkim palić a w drugim pewnie nie
kupa przeróbek i nadal niezgodnie z normą ...nadal brak zaworu bezpieczeństwa lub rury bezpieczeństwa bezpośrednio do naczynia ..innych krytykujesz a sam popełniasz błędy. pozdr.
Hahaha ale koromysło xD
Boże, jak ja się cieszę, że już nie muszę się jebać z tym ekogroszkiem, brudem i popiołem!
Panie przecież to wzorowa instalacja.😳😳😳
dwa kotły to dywersyfikacja cenowa opału , ja czekam na film z podłączenia kominka z płaszczem i kotła gazowego w układzie zamkniętym , jak najprostsze rozwiązanie
Jak tylko będę miał okazję to nagram
Ja mam tak zrobione przez bufor (300 l), kominek na otwartym piec na zamkniętym co mi daje stala temperaturę na grzejniku niezależnie czym grzeje ,nadmiar ciepla z kominka gromadzi bufor
Zamieniłem ekogroszek na PC ale teraz już wiem czemu ten mój 4D tak dziwnie działał.
widok i sposób zrobienia tej kotłowni określa jedynie brak wiedzy,brak praktyki i obejrzenie za dużo filmów,tzw instruktażowych,na TH-cam 😋😛
a nawiasem mówiąc,to też unikam zarówno odpowietrznikøw automatycznych,jak i otwartych układów c.o.
w drugim nie wiesz,czy i ile masz wody,a automat jak się zawiesi,to działa jak napowietrzacz 🤣🤣
Dlaczego Pan krytykuje certyfikowanych przez Państwo fachowców. Pan się po prostu nie chce podporządkować. Więcej takich jak Pan i Pinokio pójdzie z torbami🤔
Pp zgrzane tym samym palnikiem co miedź, takie efekty to nie po zgrzewarce.
A czerwony kocioł ma ochronę powrotu?
Nie ma W tym wypadku wymiennik ciepła robi za ochroną powrotu
Drogo ja się nie znam się muszę fachowca znalesx
Po co ten stary kopciuch - inwestowanie w sentyment który niedługo jakimś rozporządzeniem biurokracji będzie do likwidacji tak jak w Małopolsce i na Śląsku. A propos kocioł na ekonomiczny groszek ma awaryjne palenisko i można palić jak w kopciuchu.
Ocynk, mosiądz i miedź. Niezła mieszanka. Masakra...
Jaki EKOGROSZEK za 1.5zł tona teraz rubla tam sie wpierdala do komory taniej wyjdzie
W drugiej minucie mówię curwa ale kyrk. A słabo się znam
Rura PP bez stanilizacji
Przyjechałem do PL podłączyć Mamie wymiennik CWU z nowym piecem na ekogroszek. Prosta robótka, ale do kurwy nędzy - ja rozumiem, że bieda - nauczcie się uzywać zaworów do miedzi 28mm, 22mm z połączeniami zaciskowymi. NIGDZIE nie mogłem ich w PL kupić. Nyple, mufy krótkie odcinki rurek ocynkowych - po chuj to wszystko? Im układ prostszy, tym lepszy i mniejsze ryzyko awarii.
Darek to robił
Na co ten zawór trójdrożny człowieku
Obejrzyj film uważnie to będziesz wiedział
Wymiennik i zawór trójdrogowy w obwodzie kotła w swojej karierze nie spotkałem 😂
Szkoda pana cennego czasu i wiedzy żeby poprawiać takie dziadostwo po Januszach hydrauliki !
Myślałem że nie bawisz się już w takie szpagaty, pozfro
Nie bawię się to sporadycznie przypadek