IT fenomén: Připraví AI programátory o práci?
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
- Generativní jazykové modely, populárně nazývané AI, prý připraví programátory o práci. Jak je to doopravdy? Budou si uživatelé aplikace psát sami a půjdou se pást i ti programátoři, kteří nejsou koňmi?
- -
Producentem tohoto projektu je Zásilkovna. Česká technologická společnost, která je lídrem v doručování zásilek v ČR. Už dávno ale nejde jen o přepravní společnost - tato digitální platforma dnes díky svým technologickým řešením udává trendy v e-commerce a logistice, a to nejen v Česku, ale pod hlavičkou globální skupiny Packeta i v celém světě. V Zásilkovně používáme celou řadu zajímavých a unikátních technologických řešení. Milujeme technologie. A proto jsme se rozhodli spojit s Michalem Altairem Valáškem a tvořit skvělý technologický obsah pro poučení i pobavení.
Více o Zásilkovně:
Web: www.zasilkovna.cz
Facebook: / zasilkovna
Twitter: / zasilkovna
IG: / zasilkovna.cz
LinkedIn: / 5280145
Vaším průvodcem technologiemi bude Michal Altair Valášek, zkušený lektor, programátor, odborník na kybernetickou bezpečnost a také bastlíř a maker. Spojení se Zásilkovnou mu pro kanál Z-TECH umožňuje vytvářet dvakrát týdně zajímavé video na některé z výše zmíněných témat.
Více o Altairovi:
Blog: www.altair.blog
Web: www.rider.cz
Facebook: www.faceboom.c...
Twitter: / ridercz
To bylo jedno z nejlepších zhodnocení situace, co jsem slyšel 👍
V podstatě souhlasím se vším, co říkáš. Sám sleduji fenomén AI od začátku a tvrdím něco podobného. Je ale až neuvěřitelném kolik lidí (i profesionálů v různých oborech), se AI bojí (a to doslova). To určitě není na místě u AI, která dokáže řešit jen určitý konkrétní problém. Tam je to opravdu spíše užitečný nástroj. Něco jiného je AGI. To už je ale další debata a vzniká otázka, zda je to vůbec možné. A pokud něco takového vznikne, asi nám to může být jedno, stejně si toho asi ani nevšimneme... 😁
Chytrá úvaha, děkuji za ní.
Dává to smysl.
Bude za čas zase nějaká o budoucnu v programování ? Např. se mi zdá, že celé prostředí vývoje je neuvěřitelně přepleskané do šíře, něž aby rostlo více vzhůru (i když teď AI to nejspíše posune o pořádný level) ?
Rád bych si jí poslechl.
Video super - hlavně ty obraty a termíny! "Korporátní pindal" atd Je fakt vidět jak to znáš :) Jednou sem zažil jak si 5 lidí z korporátu muselo dát meeting na 20 minut o tom, že sem jim řekl, co je za problém (velký) tak se 5 zbytečných lidí radilo jak to udělat a mezitím jsem to fixnul :D a smál se jak se nekompetentní lidi baví "důležitě" o věcech, kterým nerozumí a které neopraví :D Ale zase sem se zasmál od srdce :D
- bude videjko jak dobře používat copilota :) ?
Ano, video o copilotovi plánuju.
Aby AI nahradilo programátory, musel by produkt manažer naprosto přesně specifikovat zadání, to se v historii vesmíru snad ještě nestalo. Často zákazník ani neví co chce nebo chce něco jiného, než potřebuje. Spíš to vypadá, že programátoři budou mít víc práce, než méně, jak se všechno digitalizuje.
To, že manažer specifikuje zadání postupně ale nijak neovlivňuje schopnost umělé inteligence vyřešit ten problém. Nevidím žádný důvod, proč by neměla AI být v budoucnu schopna komunikovat s "manažerem" a postupně upravovat kód dle požadavků (úplně stejně jak to dělají současní programátoři).
Další video "Použití copilota"? :)
Ano, je to v plánu.
Muzete jmenovat nejake pouzitelne nastroje na dynamice generovani UI?
Razor v ASP.NET Core. Vytvoří se model s metadaty a automaticky se pomocí šablon vygeneruje webové rozhraní. Učím to na svém školení ASP.NET.
Ok diky moc.
Řeči o státní správě mi mluví z duše!
AI založená na LLM nemůže nahradit programátory. Ona řeší problémy úplně jiným způsobem než jak přemýšlí programátor. Čím složitější úlohu jí zadáte, tím spíše napíše naprostou kravinu plnou chyb.
Musela by vzniknout AI zaožená na úplně jiném přincipu než je LLM.
Zčásti si myslím, že máte pravdu. Zčásti s Vámi ale nesouhlasím. Udělat AI, která umí řešit těžké problémy dle mého vyžaduje určité prohledávání v prostoru možných řešení a ne pouze jazykový model, který předpovídá další slovo v kontextu. Stále si myslím, že by bylo možné docílit lepšího problem-solvingu zvětšováním existujících modelů (a upravování architektur), ale nejednalo by se o efektivní přístup. Každopádně už teď existují studie (např. jich plno najdete pod pojmem tree of thoughts), které využívají jazykový model zároveň s prohledáváním v prostoru, které ukazují zlepšené výsledky v řešení problémů.
Problém, který mají současné jazykové modely leží v tom, že nemají vyloženě "moc času" na přemýšlení. Když člověk řeší těžký problém, trvá mu to výrazně déle vyřešit, než když stejný dotaz položíte umělé inteligenci (a máte dostatečně výkonný hardware). Zato to ale někdy vyřeší člověk správně a umělá inteligence ne (často je to ale naopak).
Mimochodem, už existuje několik projektů, které vyvíjejí AI jako "programátora" (a ne pouze jako "kodéra") pomocí jazykových modelů a jsou na dobré cestě.
AI připraví o práci hlavně novináře.
A youtubery, influencery atd.
Ty špatné určitě. Ale ono se pro ně něco najde.