Pan Rubinowicz dobrze by ocenił te siekiery jeżeli chodzi o kształt . Jeżeli chodzi o jakość stali to nie wiem czy stal resorowa nie była by lepsza na siekierę dla drwala . Poza tym ta siekierka waży tylko 0,6 kg i jest za lekka do lasu . Wzór jest dobry .
Pozdrawiam kowali,szacuneczek,właśnie miesiąc temu dostałem w prezencie urodzinowym saperkę,którą gorąco polecam-kawał solidnego narzędzia,i jestem przekonany że to mój początek z Dębową Kuźnią,następna będzie siekiera👍💪
Od kilku dni jestem posiadaczem toporka Gnom z Dębowej Kuźni i jestem pod wrażeniem. Pozdrawaim Pana Krzysztofa, prowadzących ten kanał i wszystkich oglądających!
11:38 Puszeczka pokostu może się okazać puszeczka pokostu malarskiego olejno - żywicznego. Czas utwardzania 24 godziny, penetracja w drewno 0.1 mm. Ja wolę owinąć trzonka papierem toaletowym, namoczyć w oleju lnianym zimno tłoczonym, zawinąć w starcza.i zostawić na dwa tygodnie, niech nasiąka. Potem odwinać, wytrzeć, dwa tygodnie na utlenienie. Potem jeszcze lekko przetrzeć znów olejem - po kolejnych dwóch tygodniach mamy totalnie sucha powierzchnię. Długo? Przecież mamy zimę i z tym narzędziem po lesie nie biegamy... Co bardziej radykalni szkutnicy ten olej potrafią jeszcze terpentyna nasączyć, żeby głębiej wnikał...
Super odcinek👍 Kowalem nie jestem ale bardzo lubię pracę związane z obróbką metalu. Cieszę się że kowalstwo nadal jest przywracane do życia. Pozdrawiam serdecznie.
Piękne siekiery. Czekamy na drugą część od Krzysztofa jak robi noże. P.S. Używałem wiele siekier i największym problemem jest moim zdaniem dla użytkowników luzujący się trzonek. Zastosowałbym podczas napychania trzonka klej. Nie tylko podczas wbijania klina ale i przed wbiciem toporzyska. Myślę, że to wiele by dało.
7:47 Do ciut rzadszej łopatki piechoty bądź saperki (saperka ma razem z trzonkiem 75 cm lub 30 cali, łopatka piechoty 50 cm lub 20 cali). Saperka jest dla sapersko - pionierskich oddziałów tyłowo - technicznych, ma być skuteczna, nawet kosztem wygody transportu. Łopatka piechoty jest dla pierwszoliniowych piechocińców - czyli istotna jest wygoda przenoszenia. A kształt - większość piechoty i saperów operuje na nizinach. W glebach nizinnych statystycznie sprawniejszy jest szpadel, bo więcej gruntu jednym sztychem zabierze. Ale w glebach kamienistych, częstszych w terenach górskich, szpadel trudno wbić. Lepsza więc jest ciut mniejszą powierzchnia szpadel, bo dzięki ostremu zakończeniu żeleźca łatwiej między kamienie się wciska. Tak więc od przewidywanego terenu dobiera się rodzaj żeleźca.
To co pan powiedział o drewnie akacji to prawda ale drewno to nie nadaje się na trzonek siekiery dla drwala bo ,,parzy" w ręce . Poza tym sugeruję aby pan produkował siekiery 1,5 kg dla drwali w takiej samej jakości i wzorze - toporek nordycki oraz szpadle w/g wzoru LWP . To co jest obecnie dostępne w handlu jest robione z gównolitu i nadaje się na złom bezpośrednio po zakupie . Pozdrawia emerytowany drwal .
Pracowałem w lesie przez kilka lat i miałem jedną siekierę do krzesania resztę robiła wszystko piła.Siekierę zrobiłem sobie z 500g toporka któremu założyłem trzonek dębowy 80cm.Na stojąco bez schylania pracujesz szybko sprawnie bez dzwigania 1,5 kg żelastwa bo i po co .Na 80cm trzonku taka siekierka ma ogromną siłę uderzenia a jest stosunkowo lekka. Siekierka 500-600gr w kształcie Bearded Head była by idealna.
@@JankoWalski-uo2br Nie parzy w ręce tylko przenosi za dużo drgań. Wiadomym jest że najlepszy trzonek to jesionowy i o tym już w branżowych pismach pisali przed wojną. Drwal od conajmniej 15 lat NIE UŻYWA SIEKIERY W LESIE do innych prac niż pobijanie klina. 1,5kg siekiera to jest jakaś głupota bo poco się męczyć jak do pobijania klina sprawdza się siekiera 500-700g z trzonkiem do pasa drwala. NIKT Z DRWALI nie używa tak ciężkich siekier. Do okrzesywania czy wycinania drzew które mają do 5cm średnicy używa się lekkich i małych pilarek a do mniejszych drzew używa się tasaków leśnych/karczowników które są dużo bardziej przydatne w takiej pracy i są lżejsze.
a dokładniej ze wsi Wójtostwo pod Łukowem, obecnie ulica w mieście ;) ma Pan jakieś informacje o Chruścielu, albo o innych kowalach z okolic? zbieram te siekiery i informacji jak na lekarstwo
Mała uwaga! Wytrzymałość drewna jest zdecydowanie wieksza wzdłuż włókien. Te 'puknięcie' wzdłuż włókien powoduje rozciągające naprezenia poprzeczne (podobnie jak w metodzie brazylijskiej). Drewno w przeciwieństwie do metali jest anizotropowe (parametry mechaniczne są różne w różnych kierunkach). Pozdrawiam!
Postać i temat fajny. Jednak mam pewien niedosyt co do opowieści, jak się wytwarza pewne narzędzia i czy Pan Kowal z odcinka ma jakieś swoje specjalne patenty, upodobania co do tego, jak pracuje. Ogólnie fajnie, ale chciało by się coś więcej.
11:16 To z czego zrobić klin do trzonka z fobinii akacjowej? Jak pół wieku prawie temu musiałem dorobić klin do takiego trzonka, to ciut niezgodnie z zasadą, że klin ma być z drewna twardszego, dorobiłem z tego samego. Tak, wiem, można z afrykańskiego drzewa żelaznego albo z paru innych, niektorych nawet w Polsce rosnących gatunków tonących w wodzie - ale na wsi za średniego Gierka dostęp do takich luksusów był na poziomie minus zero.
TEN POCAŁUNEK OBUCHA POWINIEN BYĆ ROBIONY W DRUGĄ STRONĘ. CHWYTAMY MŁOTEK ZA STYLISKO Z OBUCHEM DO DOŁU I WTEDY PODNOSZĄC DO GÓRY CAŁUJEMY. ZAPEWNIAM, ŻE NIE JEST TO ŁATWE, BO NAJPIERW TRZEBA PRZEKRĘCIĆ NADGARSTEK OD ZEWNĄTRZ DO ŚRODKA, A DOPIERO PÓŹNIEJ ZBLIŻYĆ GO DO TWARZY I POCAŁOWAĆ.
tak? to ja zamówię taką porządną siekierę, bo niestety nawet najdroższe fiskersy rozwalam ;/ aktualnie łupię siekierą z trzonkiem metalowym ^^ ps. nie widzę w sklepie siekieromłotów. a właśnie takiego czegoś dużego i mocnego szukam. może być z trzonkiem metalowym. ważne aby się to nierozwaliło po paru pniakach :D
ahhaha czasem się zdarza. potrzebuję siekiery w którą nie rzadko można napierdzielać młotem 10kg coś podobnego do Siekiero-młot IsoCore . siekiera ta będzie używana do rąbania kłód do 1m, mokre drewno przeważnie topola, a uwierz mi, że niektórych kłód nie dam rady zarzucić na ramię i pieprznąć obuchem o pieniek bo są za ciężkie... więc walę młotkiem 10kg. też z metalowym trzonem :) @@jackblock7451ps. jak biję w obuch, nie w trzonek to trzonki pękają z czasem... moim zdaniem to przez źle wykonaną stal, którą ubijam młotem...
Książka jest na amazon można kupić tam jest wszystko cała wiedza Jak zbudować taką prasę. Książka jest w jez ang. Ja kiedyś kupiłem za 30.00 usd. Obecnie kosztuje około 50.00 usd. Ksiazka tytuł... James batson. Build your own hydraulic press. ..
dobra siekiera to nie konieczne z firmy na F.iskr gdzie plastik może pęknąć a mam już 3 obuchy w 2 lata i mam najlepszą ze zlomowca 100 letnią i jak wstawiłem trzonek z dobrego drewna jest najlepsza rękojeści plastikowe są dobre dla nowoczesnych i prawda kiedyś narzędzia byly na lata
A Pan Romuald to jest jakims najlepszym znawca na swiecie?? Jesli jego opinia by była slaba jakosc i wykonanie to znaczy ze taka wlasnie jest, bo nie sadze...
Szanuję, ale nie widzę sensu. Jak chcę dobrą siekierę to kupię fiskarsa, a nie jak mój ojciec w ogrodniczym, gdzie często łamie się trzonek bo krzywo przyłoży. Przecież siekiera to nie jest niewidomo jak wyspecjalizowane narzędzie. Ma być dobry kąt cięcia i dobra ostrość plus ma być poręczna.
Panie Krzysztofie, świetny z Pana gość ale proszę zadbać o bezpieczeństwo! Stosuje Pan nauszniki-brawo . Ale odłamek z obucha młotka trafi Pana w oko tylko dwa razy. Raz w prawe i raz w lewe.
Zainteresuj się tematem bo WP zaniechal inwestycji w saperki bo NATO nie walczy jak 100 lat temu. Mamy saperki z lat 50. Doświadczenia UA przywraca saperki dla WP, produkuj......
Witam mam siekiere po dziadku kowalu z lat60robił ja ojciec razem z dziadkiem do łupania w tamtych czasach dziadek zajmował sie od kucia koni po robienie pługa od podstaw kowal przez duże K po kolorze rozgrzanej stali wiedział jaką ma temperature i jaką dalsza obrubke stosować sam oprawiam narzędzia wiec akacja ,,parzy ,,w reke można zamiennie zastosować drewno jesiona lekkie mocne kowal teraz to ułamek wiedzy dawnego jeszcze jak ktoś znajdzie takiego kowala po 80i jak by zrobil taki kowal siekiere to by i wnukom starczyła pozdrawiam kowali i pracujacych w metalurgi
Krzysiek musisz zrobic siekiere dla Pana Rubinowicza od byków :D on oceni !
Romek i tak powie ze jego z resora lepsza
Pan Rubinowicz dobrze by ocenił te siekiery jeżeli chodzi o kształt . Jeżeli chodzi o jakość stali to nie wiem czy stal resorowa nie była by lepsza na siekierę dla drwala . Poza tym ta siekierka waży tylko 0,6 kg i jest za lekka do lasu . Wzór jest dobry .
Powie że chujowa 😂
Nie jedną siekierę, a różne rodzaje od zastosowania. U Romka się dowiedziałem, że siekiera drugiej nie równa patrząc na zastosowanie.
@@pioneersx1 Większość siekier czy to ta z biedry czy za 3000 zł to, to samo kawałek stali na kawalku drewna
Pozdrawiam kowali,szacuneczek,właśnie miesiąc temu dostałem w prezencie urodzinowym saperkę,którą gorąco polecam-kawał solidnego narzędzia,i jestem przekonany że to mój początek z Dębową Kuźnią,następna będzie siekiera👍💪
Od kilku dni jestem posiadaczem toporka Gnom z Dębowej Kuźni i jestem pod wrażeniem. Pozdrawaim Pana Krzysztofa, prowadzących ten kanał i wszystkich oglądających!
Widać, że facet robi to z pasją. Takich ludzi jak najwięcej. Super
Mądry zawsze pracę będzie miał a ten który nie chce i kombinuje to będzie narzekał :)Pozdrawiam kolegę od siekier :)Zdrówka dużo :)
Cieszę się że instanieją tacy ludzie jak ten Pan. Człowiek z pasja i wiedza i wiedzą i pasją.
Super człowiek, taki pozytywny. Zajrzałam do sklepu i ceny są adekwatne.
Dokladanie, BIOTAD PLUS Team 💪
Bardzo dobra robota. Milo się ogląda. Pozdrawiam serdecznie
Pięknie się ogląda i słucha ;) czekam na kolejne filmy .
Dzięki
11:38 Puszeczka pokostu może się okazać puszeczka pokostu malarskiego olejno - żywicznego. Czas utwardzania 24 godziny, penetracja w drewno 0.1 mm.
Ja wolę owinąć trzonka papierem toaletowym, namoczyć w oleju lnianym zimno tłoczonym, zawinąć w starcza.i zostawić na dwa tygodnie, niech nasiąka. Potem odwinać, wytrzeć, dwa tygodnie na utlenienie. Potem jeszcze lekko przetrzeć znów olejem - po kolejnych dwóch tygodniach mamy totalnie sucha powierzchnię. Długo? Przecież mamy zimę i z tym narzędziem po lesie nie biegamy...
Co bardziej radykalni szkutnicy ten olej potrafią jeszcze terpentyna nasączyć, żeby głębiej wnikał...
Swietny odcinek jak zwykle. Dziekuje
Pozdrawiam z Kanady
Super odcinek👍 Kowalem nie jestem ale bardzo lubię pracę związane z obróbką metalu.
Cieszę się że kowalstwo nadal jest przywracane do życia. Pozdrawiam serdecznie.
Fajny film. Fajny człowiek. Fajne produkty. Mnie się marzy taka amerykańska siekiera strażacka.
Siekiery Pawłowskiego z Lubelszczyzny to też już legenda
Jeden z ciekawszych odcinków. Pan Krzysztof to wzór do naśladowania. Umiesz coś? To idź w tym kierunku! :)
Piękne siekiery. Czekamy na drugą część od Krzysztofa jak robi noże.
P.S. Używałem wiele siekier i największym problemem jest moim zdaniem dla użytkowników luzujący się trzonek.
Zastosowałbym podczas napychania trzonka klej. Nie tylko podczas wbijania klina ale i przed wbiciem toporzyska. Myślę, że to wiele by dało.
7:47 Do ciut rzadszej łopatki piechoty bądź saperki (saperka ma razem z trzonkiem 75 cm lub 30 cali, łopatka piechoty 50 cm lub 20 cali). Saperka jest dla sapersko - pionierskich oddziałów tyłowo - technicznych, ma być skuteczna, nawet kosztem wygody transportu. Łopatka piechoty jest dla pierwszoliniowych piechocińców - czyli istotna jest wygoda przenoszenia.
A kształt - większość piechoty i saperów operuje na nizinach. W glebach nizinnych statystycznie sprawniejszy jest szpadel, bo więcej gruntu jednym sztychem zabierze. Ale w glebach kamienistych, częstszych w terenach górskich, szpadel trudno wbić. Lepsza więc jest ciut mniejszą powierzchnia szpadel, bo dzięki ostremu zakończeniu żeleźca łatwiej między kamienie się wciska.
Tak więc od przewidywanego terenu dobiera się rodzaj żeleźca.
świetne rzeczy :) kupiłam sobie saperkę, mam świra na punkcie ogrodu :)
Kupiłam dizisaj Trola, nie mogę się doczekać ...
Jak to kiedyś mówili " jesteś kowalem swojego życia"😀
To co pan powiedział o drewnie akacji to prawda ale drewno to nie nadaje się na trzonek siekiery dla drwala bo ,,parzy" w ręce . Poza tym sugeruję aby pan produkował siekiery 1,5 kg dla drwali w takiej samej jakości i wzorze - toporek nordycki oraz szpadle w/g wzoru LWP . To co jest obecnie dostępne w handlu jest robione z gównolitu i nadaje się na złom bezpośrednio po zakupie . Pozdrawia emerytowany drwal .
Pracowałem w lesie przez kilka lat i miałem jedną siekierę do krzesania resztę robiła wszystko piła.Siekierę zrobiłem sobie z 500g toporka któremu założyłem trzonek dębowy 80cm.Na stojąco bez schylania pracujesz szybko sprawnie bez dzwigania 1,5 kg żelastwa bo i po co .Na 80cm trzonku taka siekierka ma ogromną siłę uderzenia a jest stosunkowo lekka. Siekierka 500-600gr w kształcie Bearded Head była by idealna.
@@JankoWalski-uo2br Nie parzy w ręce tylko przenosi za dużo drgań. Wiadomym jest że najlepszy trzonek to jesionowy i o tym już w branżowych pismach pisali przed wojną.
Drwal od conajmniej 15 lat NIE UŻYWA SIEKIERY W LESIE do innych prac niż pobijanie klina. 1,5kg siekiera to jest jakaś głupota bo poco się męczyć jak do pobijania klina sprawdza się siekiera 500-700g z trzonkiem do pasa drwala. NIKT Z DRWALI nie używa tak ciężkich siekier. Do okrzesywania czy wycinania drzew które mają do 5cm średnicy używa się lekkich i małych pilarek a do mniejszych drzew używa się tasaków leśnych/karczowników które są dużo bardziej przydatne w takiej pracy i są lżejsze.
Chruściel z Łukowa kiedyś był najlepszy w okolicy.
a dokładniej ze wsi Wójtostwo pod Łukowem, obecnie ulica w mieście ;) ma Pan jakieś informacje o Chruścielu, albo o innych kowalach z okolic? zbieram te siekiery i informacji jak na lekarstwo
@januszbarszcz1349 poproszę o kontakt, chciałbym się dowiedzieć o Chruścielu 😉
Pozytywny gość 👍
Gdzie mozna kupic siekiere z Debowej Kuzni? Poprosze o namiary.
Mała uwaga!
Wytrzymałość drewna jest zdecydowanie wieksza wzdłuż włókien. Te 'puknięcie' wzdłuż włókien powoduje rozciągające naprezenia poprzeczne (podobnie jak w metodzie brazylijskiej).
Drewno w przeciwieństwie do metali jest anizotropowe (parametry mechaniczne są różne w różnych kierunkach).
Pozdrawiam!
Przecież anizotropia własności w stali to normalny temat :D
Tusk w reklamie przed filmem mnie obrzydza, ale dotrwałem do filmu i łapka
Jaki to model tej siekiery prezentowanej z saperka?Pozdrawiam.Kawał dobrej roboty!
To "Gnom" :)
Czy był by pan w stanie wykuć siekierę typu Jersey ?
Szacun
I to są siekiery!
A nie jakieś pokraczne wytwory dziadka jeżdżącego na byku
Postać i temat fajny. Jednak mam pewien niedosyt co do opowieści, jak się wytwarza pewne narzędzia i czy Pan Kowal z odcinka ma jakieś swoje specjalne patenty, upodobania co do tego, jak pracuje. Ogólnie fajnie, ale chciało by się coś więcej.
Rób siekierkę i wyślij do Pana Romualda Zaklinacza Byków do testów 😊❤🐂👍
Takimi Polska stoi.
Można do Pana namiary jakieś
11:16 To z czego zrobić klin do trzonka z fobinii akacjowej? Jak pół wieku prawie temu musiałem dorobić klin do takiego trzonka, to ciut niezgodnie z zasadą, że klin ma być z drewna twardszego, dorobiłem z tego samego.
Tak, wiem, można z afrykańskiego drzewa żelaznego albo z paru innych, niektorych nawet w Polsce rosnących gatunków tonących w wodzie - ale na wsi za średniego Gierka dostęp do takich luksusów był na poziomie minus zero.
Do jesionowych trzonków dawaliśmy dębowe kliny. Do hikorowych aktualnie dajemy hikorowe :)
Romek to ma swoje z resoruw
Rób ozdobne toporki dla straży i osp
Siekiera z juli tez jest na lata i kosztuje 20zl
Moze chcieliscie napisac ze robi je recznie, z dobrej stali?
Ale to co innego
Bardzo fajny odciek
Co z tego że na lata jak zgubią? Widziałem badania terenowe detektorystow, zawsze znajdują stos siekier wspolczesnych
👍💪🤝🙏
💪⚒️🔥
TEN POCAŁUNEK OBUCHA POWINIEN BYĆ ROBIONY W DRUGĄ STRONĘ. CHWYTAMY MŁOTEK ZA STYLISKO Z OBUCHEM DO DOŁU I WTEDY PODNOSZĄC DO GÓRY CAŁUJEMY. ZAPEWNIAM, ŻE NIE JEST TO ŁATWE, BO NAJPIERW TRZEBA PRZEKRĘCIĆ NADGARSTEK OD ZEWNĄTRZ DO ŚRODKA, A DOPIERO PÓŹNIEJ ZBLIŻYĆ GO DO TWARZY I POCAŁOWAĆ.
Witam ...bardzo proszę o kontakt na maila ...
masz w opisie link do facebooka
Proszę podesłać materiał Panu Romkowi z kanału Roman zaklinacz byków ... dogadalibyście się :P
Mam te saperkę :) Polecam
👍👍👍🇵🇱🇵🇱🇵🇱👏👏👏💯
tak? to ja zamówię taką porządną siekierę, bo niestety nawet najdroższe fiskersy rozwalam ;/ aktualnie łupię siekierą z trzonkiem metalowym ^^ ps. nie widzę w sklepie siekieromłotów. a właśnie takiego czegoś dużego i mocnego szukam. może być z trzonkiem metalowym. ważne aby się to nierozwaliło po paru pniakach :D
To uderzaj ostrzem, a nie trzonkiem 😂. Masz za słabego cela😁
ahhaha czasem się zdarza. potrzebuję siekiery w którą nie rzadko można napierdzielać młotem 10kg coś podobnego do Siekiero-młot IsoCore . siekiera ta będzie używana do rąbania kłód do 1m, mokre drewno przeważnie topola, a uwierz mi, że niektórych kłód nie dam rady zarzucić na ramię i pieprznąć obuchem o pieniek bo są za ciężkie... więc walę młotkiem 10kg. też z metalowym trzonem :) @@jackblock7451ps. jak biję w obuch, nie w trzonek to trzonki pękają z czasem... moim zdaniem to przez źle wykonaną stal, którą ubijam młotem...
😊
chociaż Teraz zarobi i dostarcza dobry towar dobre siekiery
✅️👍✅️
Jaka tam akacja 😂 topola z odpadu też się nadaje hah
😀
Kurde ja kując ręcznie to taki otwór od przebicia do wykończenia schodzi mi jakieś 3 godziny. Potężne ułatwienie taka prasa.
Gdzie mieszkasz i jaką masz dużą sakwe z pieniędzmi.
Prasę mozna zrobic samemu.
Tak samo mechaniczny młot
Do kuźni.
Są książki w jez ang.
Książka jest na amazon można kupić tam jest wszystko cała wiedza Jak zbudować taką prasę.
Książka jest w jez ang.
Ja kiedyś kupiłem za 30.00 usd. Obecnie kosztuje około 50.00 usd.
Ksiazka tytuł...
James batson. Build your own hydraulic press. ..
Jak bys chciał zbudować sobie młot mechaniczny do kuzni.
To jest dobra ksiazka tez.
Podaje tytuł.
Norm. Tucker
. The frankenhammer.. .
Gdzie mieszkasz i od jak dawna kujesz.?.
Pozdrawiam z Arizony. 🏜🏜🏜
Prassa ma 24 ton ucisku.
Aż bym zamówił..
dobra siekiera to nie konieczne z firmy na F.iskr
gdzie plastik może pęknąć a mam już 3 obuchy w 2 lata
i mam najlepszą ze zlomowca 100 letnią i jak wstawiłem trzonek z dobrego drewna jest najlepsza rękojeści plastikowe są dobre dla nowoczesnych
i prawda kiedyś narzędzia byly na lata
Wysłać siekierę Panu Romualdowi Rubinowiczowi, czyli "Romek Zaklinacz Byków" - nazwa kanału na YT
A Pan Romuald to jest jakims najlepszym znawca na swiecie?? Jesli jego opinia by była slaba jakosc i wykonanie to znaczy ze taka wlasnie jest, bo nie sadze...
Nie wierz w to, wojowie praslowianscy mieli topory jako bojowo gospodarcze. Miecz to była późniejsza fanaberia
Racja, ceni się ręczną robotę a ona MUSI kosztować
Szanuję, ale nie widzę sensu. Jak chcę dobrą siekierę to kupię fiskarsa, a nie jak mój ojciec w ogrodniczym, gdzie często łamie się trzonek bo krzywo przyłoży. Przecież siekiera to nie jest niewidomo jak wyspecjalizowane narzędzie. Ma być dobry kąt cięcia i dobra ostrość plus ma być poręczna.
Panie Krzysztofie, świetny z Pana gość ale proszę zadbać o bezpieczeństwo! Stosuje Pan nauszniki-brawo . Ale odłamek z obucha młotka trafi Pana w oko tylko dwa razy. Raz w prawe i raz w lewe.
Olej lniany zamiast pokostu
ileeeeeeeeeee? 650 zl za toporek ??????????? ileeeeeeeeee?
..i tak bez okularów... Rozszerzony opilek do oka jeszcze nie wpadł ...do czasu
Zainteresuj się tematem bo WP zaniechal inwestycji w saperki bo NATO nie walczy jak 100 lat temu. Mamy saperki z lat 50. Doświadczenia UA przywraca saperki dla WP, produkuj......
Pan Rubinowicz by sprawdził siekierę twoją zrób mu taką
Ale brodacz...
Moda na drwala albo Mojżesza. 😬😬😬
Kuzwa! A BHP To gdzie?!
Witam mam siekiere po dziadku kowalu z lat60robił ja ojciec razem z dziadkiem do łupania w tamtych czasach dziadek zajmował sie od kucia koni po robienie pługa od podstaw kowal przez duże K po kolorze rozgrzanej stali wiedział jaką ma temperature i jaką dalsza obrubke stosować sam oprawiam narzędzia wiec akacja ,,parzy ,,w reke można zamiennie zastosować drewno jesiona lekkie mocne kowal teraz to ułamek wiedzy dawnego jeszcze jak ktoś znajdzie takiego kowala po 80i jak by zrobil taki kowal siekiere to by i wnukom starczyła pozdrawiam kowali i pracujacych w metalurgi
Złoty wstęp, niech ktoś go zapyta o wypalenie zawodowe albo depresje, obce tematy dla tego pana. pozdrawiam
No i juz widzę, że chujowo klin w siekierce. Klin ma być na skos! Reszta - klasa.
autorze kanału albo się nie pokazuj na filmach albo wyciąg ręce z kieszeni bo nie masz szacunku dla w tym przypadku Pana Krzysztofa
Ogarnij sie
Wyciąg to jest narciarski