Vianočné hry pastierske (Betlehemci)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ก.ย. 2024
  • Za fotodokumentačný materiál zo súkromných zbierok ďakujeme:
    Ľudovítovi Kubišovi z Lomu nad Rimavicou, Petrovi Kuvikovi z Látok, Emílii Kučerovej z Detvianskej Huty, Rudovi Jungovi a Janke Krotákovej z Kokavy nad Rimavicou a občanom obce Látky a Kokavy nad Rimavicou.
    Vo videu je použitý hudobný podklad z Vianočného koncertu Slovenskej filharmónie z roku 2018
    a obrazový záznam Chodenie s betlehemom v Slanci od autora Ľ. Kubiša z roku 2003.
    Narozprával: Ľudovít Kubiš
    Spracovali: Viktória Grešková, Marianna Krahulcová
    Grafická úprava: Michaela Mulíková
    Podpolianske osvetové stredisko, Zvolen, 2021
    Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
    --------------
    Popis videa pre zrakovo a sluchovo znevýhodnených:
    Video popisuje históriu koledovania na základe pamätí Ľudovíta Kubiša, z ktorého rozprávania sa dozvedáme o jeho skúsenosti s koledovaním v regióne Detva a okolí. Ilustračné obrázky a dobové fotografie sa striedajú s hudobným podkladom ľudových piesní, rozprávaním pána Kubiša a nasledovným textom:
    Vianočné mystériá.
    Zvyky našich predkov vo vianočnom a povianočnom období sú staré niekoľko storočí. Ich pôvod treba hľadať v predkresťanských obradoch spojených so zimným slnovratom a v kresťanskej liturgii, v tzv. mystériových hrách. K tým najznámejším a najzachovalejším patria vianočné mystériá o Kristovom narodení. Mystériá sa pôvodne odohrávali v chrámoch a hercami boli duchovní. Postupom času nadobúdali divadelnú formu a dostávali svetskejší charakter. Do scénok prenikali detaily z každodenného pozemského života, objavili sa i postavy čertov a mastičkárov, ktoré znázorňovali laickí herci, potulní študenti a remeselníci. Pôvodné latinské, prostému ľudu nezrozumiteľné, texty sa nahrádzali slovakizovanou češtinou.
    Chodenie s Betlehemom.
    K zachovaným a stále živým zvykom, udržiavaným vďaka dedinským folklórnym skupinám,
    cirkevným spolkom, ale i zanieteným jednotlivcom patrí tzv. chodenie s Betlehemom.
    Ľudovít Kubiš.
    Táto pastierska vianočná hra betlehemcov - jasličkárov učarovala už v detstve Ľudovítovi Kubišovi,
    rodákovi z Bratkovice pri Detvianskej Hute. Od roku 1974 pôsobil ako učiteľ v Lome nad Rimavicou. Je kronikárom obce a organizátorom betlehemských obchôdzok v obci.
    Postavy.
    Pôvodné hry mali dlhšie dejstvá a viacero dnes už neznámych postáv. Madlena - stará bačovka s hrncom medu a koláčom, starý pes, pšocha, Ivan s barancom, mladá dievčina Ilona s košíkom s vajciami, Junák s lahvicou so žinčicou a iné. Niektoré z postáv sa postupom času vytratili,
    pretrvali tie s najmarkantnejším charakterom, výzorom alebo úlohou. Boli to tri biblické postavy - Anjel, pastieri Fedor s fujarou a Stacho s gajdami. Aj pod vplyvom valašskej kolonizácie v okolí Detvy, k nim pribudli valasi, starý bača a Kubo.
    Časy neslobody.
    Pán Kubiš spomína na svoje detstvo, kedy mu za betlehemstvo hrozila zhoršená známka z mravov.
    Pri nahrávaní v Slovenskom rozhlase boli nútení upraviť vinše tak, aby vyhovovali ideológii vtedajšieho politického režimu.
    Kostýmy betlehemcov.
    Klobúk.
    Rúrovitý klobúk bol pôvodne zdobený stužkami zo ženských kotúčok, alebo vyšívanými stuhami z opásania. Neskôr si tieto stuhy mládenci kupovali za utŕžené peniaze. Kostýmy vrátane klobúkov sa odovzdávali z generácie na generáciu.
    Poďakovanie.
    Úcta a vďaka za oduševnenú snahu o uchovanie vianočných pastierskych hier, nášho kultúrneho dedičstva, patrí Ľudovítovi Kubišovi a jeho nasledovníkom.
    V závere sa s nami pán Kubiš rozlúči vinšom z koledníckej hry. Nasledujú záverečné titulky.

ความคิดเห็น •