AUTOMOBIL JAKO POJÍZNDÁ POWERBANKA | BACINA.TV

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 35

  • @tondajenda7215
    @tondajenda7215 12 วันที่ผ่านมา

    ...kilowaty, terrawaty všecho jedno?... Ondro!!!!

  • @tondajenda7215
    @tondajenda7215 12 วันที่ผ่านมา

    ...rozdíl mezi statikou a statistikou?... Ondro!!!!

  • @alexbojko6194
    @alexbojko6194 3 ปีที่แล้ว +2

    Pokud to správně chápu, tak Vodík by byl optimálně dobrým uchovatelem energie na delší dobu tzn. minimálně pár měsíců až roků? A na každodenní činnosti jsou na to baterie dobré řešení.(Bavíme se o zachovávání co největší efektivity a o tom, že by energie na výrobu pocházela ze soláru.)

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  3 ปีที่แล้ว

      Ano, i když u toho vodíku to pořád ještě není úplně prokázáno praxí, myšleno efektivita v masovém měřítku. Jsou i jiná řešení. Obecně baterie jsou ideální na krátkodobé ukládání energie. Pro dlouhodobé ukládání nejsou moc praktické, protože by jste musel vybudovat infrastrukturu na zimní období a v létě by jste to nevyužil. Niméně až budou všichni jezdit na EV pak těch baterií bude stejně tolik, že to možná bude stačit i na tu zimu :)

    • @Hobbittak
      @Hobbittak 3 ปีที่แล้ว

      @@ondrej.bacina To se dá velmi zhruma spočítat.
      V ČR je cca 6 mil automobilů. Průměr baterie bych počítal 60kWh. To dává 360 GWh ve všech automobilech v ČR.
      Vydělil bych to minimálně 10 protože i 1/10 by byla úspěch kdyby sepsali smlouvu a chtěli svoji bateii pronajímat.
      To znamená 36 GWh.
      Z toho ještě se určitě nemůže pronajímat celá baterie ale např. bych to viděl třeba opět 1/10.
      Takže máme 3,6 GWh.
      Ale i to je celkem slušná baterka! 😃
      A teď to přijde. Když se podívám na ERU tak spotřeba za 2020 zimu tj. prosine, leden, únor je cca brutto cca 7,7+8+7,1= 22,8 TWh.
      Tak bohužel na celou zimu by to nedalo. ALE.
      Ale 3,6 GWh je dost na to aby to překlenulo třeba 14 dní v lednu tedy v době nejhorší spotřeby.
      A to je taky dost.
      Prostě s baterkama v autech se podle mne musí počítat. Jinak to nejde,
      jinak by to bylo naprosté plýtvání zdroji. Ty baterie v těch autech leží jinak ladem.
      Byla by to hloupost je nevyužít.
      I kdyby se pronajímala pouze baterka z každého 20-tého, nebo 30-tého auta, stále v tom velkmém množství je to obrovská baterie postavená za peníze někoho jiného a pro distributora vlastně baterka skoro zadarmo 😃

    • @jiricoupek1674
      @jiricoupek1674 2 ปีที่แล้ว

      Baterie mají smysl na uchování v rámci hodin, na denní vyrovnání (den/noc) jsou asi nejlepší přečerpávací elektrárny.

  • @tomaskrasa1952
    @tomaskrasa1952 2 ปีที่แล้ว +1

    Mám takový dotaz. Proč by mi dodavatel energie platil za odběr, když ji může využít k těžbě kryptoměn. Díky za odpověď.

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  2 ปีที่แล้ว +1

      Tak třeba ne každý muže vidět v kriptu budoucnost a výdělek. Další je elasticita nabídky. Pokud budou všechny auta “na gridu” mužů do nich pumpovat co to jde. Taky krypto není ideální pro on/off fungování. To jsou 3 hlavní důvody. Nicméně myšlenka to není úplně špatná jen by musela fungovat na planetárním měřítku

  • @jiricoupek1674
    @jiricoupek1674 2 ปีที่แล้ว

    Návratnost (smysluplnost) se nepočítá z přebytků výroby. Ale z ceny elektřinu co by se bez toho předimenzovaní musela zaplati (dost řeší jen úhel, azimut umístění FVE).
    Cíle je vykrýt maximum spotřeby v zimě, ale současně v létě tu nadvýrobu ukládat na noc, a současně generovat nad výrobu na dlouhodobé uložení (třeba 1GW ukládací elektrárna na potřeby CR cca 1GW reálného výkonu). Tedy za 8h přes slunný den je potřeba generovat 3-4x víc než je spotřeba v danou dobu(8h osvitu musí pokrýt 16h tmy + 8h ukládání). Což, zase odpovídá tomu právě ten zimní úhel co dokáže dodávat asi 30% letního výkonu. Když se na to podíváte, já tam žádnou extrémní nadvýrobu nevidím.
    Ty zastřešené parkoviště mají smysl. Hlavně když si lidé uvědomí, že většinu času tam budou stát dobitá auta. Tudíž bude na ty co mají málo zbývat násobek energie připadající na plochu jejich stání.

  • @martinsperl7920
    @martinsperl7920 3 ปีที่แล้ว +1

    Než poskytovat svojí baterku auta, tak se mi více zamlouvá čínský přístup, kdy baterka je výměnná a je mi poskytována jako služba. Auto je pořizovací cenou dostupné, baterka nabíjena kdy to jde a auto splňuje požadavek mobility a nemusí být upoutáno na kabelu.

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  3 ปีที่แล้ว +1

      Zní to zajímavě Tesla to původně taky plánovala ale uprime si myslím ze to nevychází finančně pro automobiku. Uvidíme jak se to NIO podaří rozjet ve velkém.

    • @Hobbittak
      @Hobbittak 3 ปีที่แล้ว +1

      V izraeli ale už na tomhle jedna firma zkrachovala, tak nevím jak si s tím poradí ta čínská NEO. Uvidíme.

  • @DavidNitra
    @DavidNitra 2 ปีที่แล้ว

    15:36 souhlasím, že mě by 10TWh doma úplně stačilo 😀 (sorry za troll 😀) Celkově skvělá přednáška, diky 👍

    • @dybama
      @dybama 2 ปีที่แล้ว

      Na vykrytí večerních špiček, tak akorát :)

  • @paveluhlik5974
    @paveluhlik5974 3 ปีที่แล้ว

    👍/✌️

  • @jirikosek6383
    @jirikosek6383 3 ปีที่แล้ว

    Dobry téma

  • @DendyRybka
    @DendyRybka 3 ปีที่แล้ว +1

    Srozumitelné to bylo, až na ten konec, že mi někdo zaplatí za to, že si nabiju baterku v autě. Tak to jsem tedy nepochopil.

    • @Verny01
      @Verny01 3 ปีที่แล้ว +1

      Elektřina se obchoduje na burze a její aktuální cena výrazně kolísá, pokud nabídka převyšuje poptávku, může jít cena krátkodobě do mínusu (např. jednu hodinu v poledne, kdy svítí sluníčko a soláry jedou naplno). V těchto případech mají obnovitelné zdroje přednost díky státním dotacím, konvenční elektrárny (jaderné, uhelné) se pak mohou rozhodnout, zda na hodinu odstaví výrobu, nebo budou dodávat za záporné ceny (tedy "platit pokutu" za nadbytečné dodávky). Krátkodobé odstávky elektráren bývají nákladné, proto se jim vyplatí na chvilku "zaplatit malou pokutu".

    •  3 ปีที่แล้ว

      To je uz extrem kteremu se energetici budou snazit vyhnout. Ale stalo se to i naprklad s ropou, jak zacal covid, snizila se poptavka po rope, ale tezari nejsou tak flexibilni s vypinanim vrtu - vetsinou to technicky ani nejde, jen snizit produkci, a jelikoz uz byly sklady vsude plne, a nikdo ropu nekupoval, ale tezari stale museli tezit, tak platili i zato, ze si od nich tu ropu vubec koupite. Ale opravdu to neni bezne, a snad to bylo i prvne za cely posledni dekady. Do budoucna, spis nez zadarmo nabijet by energetici prebytky vyuzili na tvorbu zeleneho vodiku - ktery ej energeticky nesmirne narocny - ale lepis nez slunecni energii "nechat na strese"

    • @DendyRybka
      @DendyRybka 3 ปีที่แล้ว

      @@Verny01 ano to chápu, ale v těchto případech se bude jednat o dohodu s velkokapacitními úložišti a ne s jedním maloodběratelem.

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว

      @@DendyRybka Ondra to zapoměl rozvést, ale maloodběratelé budou sdružení do uskupení, za která bude vystupovat takzvaný "agregátor flexibility".

  • @viktorgrydil9577
    @viktorgrydil9577 3 ปีที่แล้ว +1

    Čekal jsem technické řešení jak z baterky v autě dostat 3f na sanaci spotřeby domu když nesvítí (mnohem aktuálnější téma než prodej distributorovi). Dozvěděl jsem se o kacerovi ☹️. Co se tyka sdílení baterií u elektromobilů tak to bylo úplně mimo.

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  3 ปีที่แล้ว

      To co popisujete je Technologie Vehicle 2 Home a o tom jsem mluvil v závěru. Je to technologie kterou začíná podporovat čím dále víc automobilek což bylo právě cílem tohoto videa vysvětlit proč.

    • @viktorgrydil9577
      @viktorgrydil9577 3 ปีที่แล้ว

      @@ondrej.bacina napište mi prosím model Ev, který umožňuje přes 3f wallbox vracet zpátky uloženou energii do domu. Dekuji

    • @obajer
      @obajer 3 ปีที่แล้ว +1

      @@viktorgrydil9577 Ze strany výrobců aut není v současné době nijak velká snaha funkce V2H a V2G masivněji zavádět. Nativně ji v sobě mají všechna auta s Asijským nabíjecím DC konektorem ChaDeMo, jako je například Nissan Leaf. Nestačí však obyčejný wallbox, ale potřebujete "ChaDeMo V2H invertor".
      Z nových aut s konektorem CCS je zatím nejdál Audi e-tron, jehož firmware je na funkci V2G a V2H připraven. Opět však nestačí mít standardní třífázový AC wallbox, ale bude nutné pořídit domácí "bidirectional DC CCS wallbox" (se zabudovaným obousměrným invertorem) Ty zatím existují pouze ve fázi pilotu (vyrábí je Hager dohromady s VW Group).
      Osobně očekávám, že běžně se bidirectional DC CSS wallboxy začnou prodávat až někdy po roce 2025. Ze strany vozidel bude stačit úprava firmware, budou tedy schopné fungovat i s dnešními auty, pokud tomu jejich mateřské automobilky nebudou bránit.

  • @Hobbittak
    @Hobbittak 3 ปีที่แล้ว

    Tohle už opakuji několik let dozadu, že auta v budoucnu budou jako obrovská virtuální baterka, která bude využívat právě to, že auto většinu času někde stojí. A v ten moment může distributor využít malou část této baterie jako akumulační prostor pro uložení elektřiny.

  • @dantealigieri2268
    @dantealigieri2268 3 ปีที่แล้ว +1

    Hmm nejak mi to nezapada do konceptu regulace siti, navic co kdyz nekdo ty auta sw napadne a zpusobi tim obrovske destability a nebude to cim vykryt. Co kdyz se spolecnost rozdeli z nejakeho duvodu a vetsina co nesouhlasi bude tento protest smerovat k tomu ze neda k dispozici svou kapacitu. Cele tohle aby bylo udrzitelne podle me smeruje k velke eko totalite. Navic porad zanedbavate jestli je na takove baterkove a obecne elektro blues dostatek nerostu. A upinat se na neco v budoucnu co jeste nikdo nevymyslel je naprosto spatne.

    •  3 ปีที่แล้ว +2

      Nerostu je dost. Uvadi se ze az 8x vic nez je potreba pro vsechny auta. Regulace siti bude jako uz dnes prave cenou, kdy taky ohrivate vodu na NT - nizky tarif a nikoli za draho. Jen do budoucna tech tarifu bude vicero a budou behem dne vice flexibilni.

  • @skeler9
    @skeler9 3 ปีที่แล้ว

    uz od detstvi jsem je mi jasny, ze jednoho dne budeme jezdit autama na baterky, o tom zadna..posledni dobou mi vrta v hlave jedna vec a to: co se stane s cenou ropy, az bude jezdit dejme alespon polovina aut na el a ev se zacne prosazovat i v ramci kam. dopravy, proste ve chvili, kdy spotreba fos paliv zacne rapidne klesat dejme tomu alespon euro/am regionu

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  3 ปีที่แล้ว

      Velice brzo (můj odhad 2025) dojde ke krachu prodejů aut se spalovacími motory a díky tomu bude klesat spotřeba paliv. Jednoduché ekonomické pravidlo říká ze pokud je něčeho málo tak roste cena. To způsobí řetězovou reakci odchodu od ropaku.

    • @martinsperl7920
      @martinsperl7920 3 ปีที่แล้ว +1

      Tak jednoznačně bych to neviděl. Pokud se podívám na podíl ropných produktů vyráběných z ropy, můžu sice ideologicky spalovací motory zakázat, ale ten benzín se nemůže vylít do kanálu. A ropa pořád zůstane jako surovina pro výrobu plastů a různé chemie. Dokonce i ty pneumatiky pro to elektroauto jsou z ropy.

    • @skeler9
      @skeler9 3 ปีที่แล้ว +2

      @@martinsperl7920 presne tak, o to mi jde, jelikoz, mozna se mylim, ale tezba ropy je financovana prevazne prodejem benzinu a dieselu, zbytek je v podstate odpad vyuzivan na vyrobu...v podstate uplne vseho, kdyz se rozhledneme kolem sebe tak jenom zelezny, dreveny a skleneny veci nejsou z ropy, kterou, ale nikdo za 25usd tezit nebude, ze ?? takze TO vsechno bude muset podrazit nekolikanasobne, nebo ? a elektrika, po ktere se zvedne poptavka diametralne poleti nahoru jakbysmet, takze tu budeme mit 800konovy auta na silnicich s 80km/h limitem, suroviny drahy jako prase, nedostatek el. energie, plus obrovske vypadky v rozpoctech vlad zapricineny klesajicim prodejem fos.paliv.. jako milovnik aut jedno jestli el nebo fos tudiz bez preferenci z tendenci preferovat nove technologie mi zacina zamrzat usmev na tvari...

    • @skeler9
      @skeler9 3 ปีที่แล้ว

      @@ondrej.bacina nic ve zlym, ale na konci polsedni vety vaseho komentare rozhodne nepatri tecka, protoze to rozhodne nezpusobi pouze retezovou reakci odchodu od ropaku, ale nasledky budou mnohem rozsahlejsi. Nase civilizace a jeji prosperita, rozvoj, vyzkum, to vsechno je postaveny a zavisly na tezbe, preprave, zpracovani, prodeji a paleni ropnych produktu, nebo se pletu ? mozna by nebylo uplne od veci si nechat zpracovat analyzu, ktera by nam zobrazila podil ropnejch derivatu, v realne ekonomice tzn v ekonomice orezane o IT, bitcoiny, walstreety a pod pseudoprofity.. Cisla nelzou, ze ? jestli polozite oil byz. polozite tuto civilizaci na lopatky !! Budete mit svoje virtuals, ale tim se nenajime, ze ? Do doby nez dokazeme vyuzit slunecni energii na pokryti energetickych potreb, prece nemuzeme likvidovat stavajici system !! a to nejsme schopni ani nahodou a do roku 2025 a nadchazejici dekady, coz je podle me strizlivy odhad, nebudeme ani nahodou. muj hrubej odhad je tak sto let na full solar world

    • @martinsperl7920
      @martinsperl7920 3 ปีที่แล้ว

      @@skeler9 Letos, když nelétala letadla, ani té ropy se tolik nezpracovávalo a prvně v historii se stalo, že rafinérie platila za to, že jí odebírají benzín, protože se nepřestalo mazat a najednou byl nedostatek zakladních olejů pro výrobu maziv.

  • @stefantahun6074
    @stefantahun6074 3 ปีที่แล้ว

    Ahoj vsem. A VSICHNI ŠUP LAJKYYYY!!!!! 👍👍👍 😁