Pozdrav, nažalost zbog ograničenog vremena koje smo imali na snimanju, i zbog kompleksnosti i dugotrajnosti procesa, nismo uspeli da snimimo kaljenje. Proces kaljenja mozete videti na nasoj fb stranici Marsteel - umetnost kovanja mačeva, koji se sastoji od normalizacije, kaljenja/gasenja u ulju, i popustanja celika.
Одлична емисија , хтео бих само да додам да танин изазива рађање челика тако да није препоручљиво правити дршке и футроле од дрвећа која садрже танин , дрвеће попут ораха , храст итд.
Odlično zapažanje. Obično kada koristim hrast u rukohvatu, obavezno celokupan trn sečiva premažem nekorozivnim epoksijem, i onda nasadim rukohvat. Ali na primer, imamo situaciju pojedinih srednjovekovnih mačeva koji imaju u potpunosti očuvane drvene rukohvate, i ti primerci su isključivo od hrasta. U srednjem veku nisu imali moderne epoksi smole, ali imali su smole drveta koje su koristili bas za ovakve prilike.
Ako stavimo na stranu zlonameran stav, moramo vam skrenuti paznju na vise stvari: U pitanju je snimanje emisije, gde smo u par sati snimanja demonstrirali neke od radnji u nasoj radionici. nismo imali vremena da prikazemo sve. Ovo je daleko od kovanja koje prolaze neka od nasih sečiva. Drugo, kovanje, tj oblikovanje sečiva čekićem je sa strane vestine najmanje zahtevno, i najbrze se nauči. Istorijski, samo su iskusniji šegrti ili kalfe kovale mačeve, dok je brušenje i finalno oblikovanje bilo isključivo majstorski posao. Treće, sa tačke gledišta kvaliteta, kovanje apsolutno ne unapredjuje kvalitet čelika ni na koji način. Uveliko je zastarelo i prevazidjeno glediste da je "kovano" obavezno bolje. Metalurgija je egzaktna nauka gde nema mesta za to sta mi mislimo ili hoćemo. Često majstori kovači koji kuju primitivnija sečiva ili alatke ili ukrase ističu da je jedino kovano kvalitetno, da pritom nemaju ni početno, elementarno znanje u metalurgiji. Isti ti majstori često ni ne znaju u kom rasponu temperature se kuje čelik, i često ga greju iznad optimalne temperature. Na kraju, ako zelimo da postignemo kvalitet, moramo da odaberemo metode koje ce dati najbolje sečivo, a to je kvalitet čelika, geometrija sečiva i dizajn celokupnog mača, i naravno termička obrada.
Jednostavno profesionalizam,doktorski prestavljen zanat
Kakva majstorčina. Milina ga slušati. Svaka čast.
Kakav majstor on je VELEMAJSTOR Bravo svaka ti čast !
Браво, свака част, врхунски све урађено.
БРАВО БОБО, ПОКАЗАО СИ САВРШЕНСТВО У ПОЗНАВАЊУ ОБРАДЕ, УМЕЋУ У РАДУ И ПРЕЗЕНТАЦИЈИ.
СУПЕР СИ🍀🍀🍀
Brat Boba, svaka čast matori ❤️
Car si! Kraljj! Samo cepaj batoo
Najvaznije je kaljenje sjeciva a to nijesi prikazao ? Sve ostalo, svaka cast
Ono najvaznuje niste snimili,KALJENJE
Pozdrav za majstora
Pozdrav, nažalost zbog ograničenog vremena koje smo imali na snimanju, i zbog kompleksnosti i dugotrajnosti procesa, nismo uspeli da snimimo kaljenje. Proces kaljenja mozete videti na nasoj fb stranici Marsteel - umetnost kovanja mačeva, koji se sastoji od normalizacije, kaljenja/gasenja u ulju, i popustanja celika.
To je ustvari najvaznije.
odlicno pravi maceve bas su lepi ,pravi swordsmith
LJUDI, jel ima neko kontakt od ovog sampiona ?? watsapp ..viber ??? Blagodarim
MAJSTOR! U pravom značenju te reči! Nismo svesni kakve ljude imamo.
26:32 pise se:"Не бој се никога ". А ne "Не боји"...
U pitanju je stih iz epske pesme:
...sablja sa očima, ne boji se nikoga do Boga.
Одлична емисија , хтео бих само да додам да танин изазива рађање челика тако да није препоручљиво правити дршке и футроле од дрвећа која садрже танин , дрвеће попут ораха , храст итд.
Odlično zapažanje.
Obično kada koristim hrast u rukohvatu, obavezno celokupan trn sečiva premažem nekorozivnim epoksijem, i onda nasadim rukohvat.
Ali na primer, imamo situaciju pojedinih srednjovekovnih mačeva koji imaju u potpunosti očuvane drvene rukohvate, i ti primerci su isključivo od hrasta.
U srednjem veku nisu imali moderne epoksi smole, ali imali su smole drveta koje su koristili bas za ovakve prilike.
Ne bi ja rekao da je on kovač....
Mozda ti majstore ne znas kovat prvo moras nauciti kako se drzi cekic kako se zamahuje istim
Mozda si dobar brusac ali od kovaca si daleko
Ako stavimo na stranu zlonameran stav, moramo vam skrenuti paznju na vise stvari:
U pitanju je snimanje emisije, gde smo u par sati snimanja demonstrirali neke od radnji u nasoj radionici. nismo imali vremena da prikazemo sve. Ovo je daleko od kovanja koje prolaze neka od nasih sečiva.
Drugo, kovanje, tj oblikovanje sečiva čekićem je sa strane vestine najmanje zahtevno, i najbrze se nauči. Istorijski, samo su iskusniji šegrti ili kalfe kovale mačeve, dok je brušenje i finalno oblikovanje bilo isključivo majstorski posao.
Treće, sa tačke gledišta kvaliteta, kovanje apsolutno ne unapredjuje kvalitet čelika ni na koji način. Uveliko je zastarelo i prevazidjeno glediste da je "kovano" obavezno bolje. Metalurgija je egzaktna nauka gde nema mesta za to sta mi mislimo ili hoćemo. Često majstori kovači koji kuju primitivnija sečiva ili alatke ili ukrase ističu da je jedino kovano kvalitetno, da pritom nemaju ni početno, elementarno znanje u metalurgiji. Isti ti majstori često ni ne znaju u kom rasponu temperature se kuje čelik, i često ga greju iznad optimalne temperature.
Na kraju, ako zelimo da postignemo kvalitet, moramo da odaberemo metode koje ce dati najbolje sečivo, a to je kvalitet čelika, geometrija sečiva i dizajn celokupnog mača, i naravno termička obrada.
Nešto mi se čini da ovaj majstor nije mnogo mačeva iskovao.
On nezna cekicem udarati on to od flaha brusi a on kovati nezna evo nek dodje u kovacnicu
pravicni ljudi,politicari direktori firmi , ministri, presednici bljak ,pa na krju normalni ljudi. E majstore ,gorko iznenadjenje na kraju
Perfekcionista brravo casove drzati u skolama