Problemy ze storczykami - plamy na storczykach, storczyk i jego choroby

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ก.ย. 2024
  • Każdy kto posiada więcej niż jednego storczyka nieuchronnie styka się z problemem szkodników. Można je zwalczać ręcznie, za pomocą środków naturalnych lub chemicznych. Im szybciej szkodnik zostanie prawidłowo rozpoznany, tym szkody przez niego poczynione będą mniejsze.
    Przędziorki często występują na storczykach. Są to drobne pajęczaki, które oglądane gołym okiem wyglądają jak mączny nalot. Czasami na pędach widoczna jest lekka pajęczynka. Przędziorki wysysają soki z liści i w dużym stopniu uszkadzają roślinę. Liście przebarwiają się srebrzyście, żółkną i opadają, a roślina ulega znacznemu osłabieniu.
    Zaatakowaną roślinę przede wszystkim trzeba odizolować. Żeby pozbyć się przędziorków w sposób naturalny można spróbować sposobu z torebką foliową. Roślinę myjemy, liście przecieramy i dobrze podlewamy podłoże. Następnie wraz z doniczką umieszczamy roślinę w szczelnie zawiązanej torebce foliowej na 3 dni, nie dłużej. Można także zastosować oprysk preparatami z olejkami eterycznymi. Jeżeli to nie zadziała pozostają nam środki owadobójcze.
    Wełnowce to czerwce - białe, wełniste owady. Ich poszczególne gatunki są trudne do odróżnienia. Wysysają soki z rośliny, często ze świeżo rozwiniętych kwiatów i niekiedy powodują ich przekwitnięcie w ciągu jednej nocy. Ponadto szkodniki te często przenoszą wirusy. Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić w walce z wełnowcami jest dokładne umycie rośliny, łącznie z wyciągnięciem z doniczki i oczyszczeniem korzeni. Musimy jednak liczyć się z tym, że są one trudne do zwalczenia i użycie środków owadobójczych może okazać się konieczne.
    Środki chemiczne należy stosować ostrożnie, zawsze kierując się zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu. Jeżeli rośliny zostaną zaatakowane przez szkodniki gryzące lub ssące, najpewniejszym sposobem na ich eliminację jest bezpośredni oprysk. Opryskujemy roślinę, dopóki nie widać, że jest ona widocznie wilgotna. Szczególnie wtedy, gdy używamy środka o działaniu kontaktowym i żołądkowym, który na roślinie działa powierzchniowo. Uwaga, jeżeli opryskujemy kwiaty, możemy się spodziewać, że nie zniosą tego zbyt dobrze. Prawie każdy zabieg chemicznego oprysku musi być powtórzony w odstępie 8-10 dni. Szczególnie wtedy, gdy szkodnik utrzymuje się na naszej roślinie od dłuższego czasu.
    Tarczniki są uporczywymi szkodnikami, kryjącymi się pod twardą tarczką, przeważnie na spodniej stronie liści lub na pędach kwiatowych. Również wysysają soki z roślin. Pod tarczką nie znajduje się jeden czerwiec, lecz tysiące, trudno do nich dotrzeć... Młodociane stadia rozwojowe tarczników są bladożółte, później czerwonobrunatne. Zapobieganie zawsze jest lepsze od leczenia, dlatego warto stosować środek do nabłyszczania lub zwilżania liści, który dla szkodników jest niesmaczny. Gdy już zauważymy miseczniki próbujemy usunąć je szmatką lub zmyć np. alkoholem. Po tym zabiegu dokładnie opłukujemy roślinę wodą. Jeżeli domowe metody nie wystarczają, pozostaje nam sięgnąć po środki owadobójcze.
    Plamy na liściach mogą pojawić się przez grzyby lub wirusy. Najczęściej spotykanym objawem zaatakowania przez grzyby są czarne, okrągłe plamy. Można usunąć zaatakowane części roślin poprzez cięcie. Przycinamy lub usuwamy zainfekowane liście. To może osłabić naszą roślinę i warto jej wtedy pomóc się wzmocnić. Na przykład naturalnym sprayem z ekstraktem z grejpfruta. Uaktywnia on odporność storczyków na szereg chorób roślin pochodzenia bakteryjnego i grzybowego.
    Gnicie liści może być też spowodowane nieprawidłowym podlewaniem. Jeżeli woda utrzymuje się dłużej u nasady liścia, może to spowodować jego obumieranie. Wtedy jak najszybciej należy zmienić sposób podlewania.
    Przyczyną zrzucania pąków może być niedobór światła. Powodem może być także przeniesienie storczyka w inne miejsce lub narażenie na stres. Zrzucenie pąków kwiatowych mogą także powodować jabłka. Coraz częściej storczyki zdobią nasze kuchnie. Jeżeli postawimy je blisko tych owoców, wydzielający się etylen może przyczynić się do przekwitnięcia rośliny. Pamiętajmy więc aby stworzyć storczykom warunki najbardziej podobne do tych, które mają w naturze. Warto często zwilżać im liście wodą lub specjalnymi odżywkami, wpływającymi na wzrost, rozwój i kwitnienie naszych roślin.
    Na wzmiankę zasługują jeszcze zagrożenia związane z brakiem cyrkulacji powietrza lub wadliwym wietrzeniem. Stojące powietrze sprzyja rozwojowi grzybów, bakterii i wirusów. Warto więc w przestrzeni, w której uprawiamy storczyki, zadbać o dostęp świeżego powietrza.
    Subskrybuj :)
    ogrodnacodzien...
    / izabella.schick
    #ogrod_na_co_dzien

ความคิดเห็น • 32