Kėdainių Radvilų dvaras

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ม.ค. 2025
  • #istorijasiandien
    1655 m. spalio 20 d. Kėdainių dvaro rūmuose buvo iškilmingai pasirašyta Kėdainių sutartis (Kėdainių unija). Šia sutartimi buvo nutraukta unija su Lenkija ir pasiduota Švedijos karaliaus globai. Unija nebuvo teisėta, nes jos neratifikavo LDK Seimas.
    Kur stovėjo Kėdainių dvaras, kuriame pasirašyta garsioji sutartis ir koks jo likimas?
    Pirmasis šaltinis apie Kėdainių dvarą yra 1604 m. miesto inventoriaus sąrašas. Jame aprašyti dvaro pastatai: minimi seni, bet geros būklės mediniai pastatai. Po kai kuriais pastatais buvo sumūryti rūsiai. Kur stovėjo dvaro pastatai, neaišku, jų vietos inventoriaus sąraše nenurodytos. Dvaro teritoriją nuo miesto juosė medinė tvora su mediniais vartais.
    XVII a. viduryje kunigaikštis Jonušas Radvila pradėjo statyti puošnius rezidencinius dvaro rūmus. Istoriniai šaltiniai liudija, kad iki 1655 m. Kėdainių sutarties pasirašymo rūmai dar nebuvo baigti, tad susirinkusiųjų pasirašyti uniją laukė kuriozas - neišlaikė antrojo aukšto salės perdanga ir visi nugarmėjo žemyn. Dalyvavusieji šį įvykį palaikė blogu ženklu.
    Praėjus pusei šimtmečio nuo Kėdainių sutarties pasirašymo dvaras buvo apiplėštas ir sugriautas.
    1704 m. dvaro rūmus ir ūkinius trobesius apiplėšė ir susprogdino švedų kariuomenės dalinys. Likę neprižiūrimi rūmai nyko, jų griuvėsius pamažu išsitampė miestiečiai.
    Už 1863 m. sukilimo rėmimą Kėdainiai buvo konfiskuoti iš tuometinio savininko grafo Marijono Čapskio, dvaro teritorija tapo valstybės (Rusijos imperijos) nuosavybe. Detaliajame 1869 m. miesto plane ji pažymėta „privačia valda, konfiskuota valstybės nuosavybėn“.
    XIX a. pabaigoje dvaro teritorijos pietinė dalis atiteko stačiatikių cerkvei, o didesnė šiaurinė buvo miesto nuosavybė.
    Tarpukariu dvaro teritorija buvo perplanuota: suformuoti miestiečių sklypai.
    2007 m. sklype J. Basanavičiaus g. 24, Kėdainių krašto muziejaus archeologas a.a. Algirdas Juknevičius atliko archeologinius kasinėjimus. Archeologinių kasinėjimų duomenys atskleidė, kad dvarvietė buvo labiau į pietus, už dabartinės Kultūros centro teritorijos.

ความคิดเห็น •