Tohle je velmi užitečné téma. Je potřeba dostat se zejména k teorii hospodářského cyklu v souvislosti s měnovou politikou, vyložit především rakouskou teorii cyklu. Je to totiž zásadní argument proti integraci jednotlivých fiat měn, argument pro konkurenci měn, a tedy argument proti euru. Tím důležitějším jménem v tomto kontextu není Hayek, ale především Rothbard.
No cením pokus, ale provedení je horší. Mám spoustu výhrad, nejdříve ty menší. Proč vymýšlet znovu kolo a značit osy po svém? Zvlášť když to o minutu dále ve videu změníš? Začínáš v špatném bodě příběhu. Začínat s D a S je špatně ne nadarmo se začíná s teorií užitku a nákladů z kterých odvodíš D a S. Přebytek spotřebitele+výrobce se nerovná hodnotě proboha! Hodnota je subjektivní z grafu ji nevyčteš! Slovo hodnota je chybné! Používáme celkový přebytek. Pohyb křivky a pohyb po křivce. S se neposouvá z důvodu poptávky, ale kvůli změně nákladové funkce. Tedy zázračné jablka posunou poptávku nikoliv nabídku a bude se měnit poptávané množství. Dojde k posunu po křivce S nikoliv posunu křivky S. S se pohne až najdeme způsob jak zlevnit výrobu jablek. Zákon nabídky a poptávky neexistuje, není to terminus technicus. Trh práce, externality a mezinárodní obchod nejsou dostatečně rozvinuté to nelze odbít za pár minut. Funkce peněz jsou skutečně jen 3. Funkce informovat je skryta v každé z těch tří funkcí. Ekonomické cykly jsou asi to nejtěžší téma v ekonomii. Nezmínil jsi ani jednu teorii cyklu. To jak si Franta půjčuje není teorie cyklu. Kapitolu centrální banky jsem radši vynechal. Keynes vs Hayek je jump jak hovado člověk co k tomu přišel poprvé nemá šanci se orientovat. Ve videu je krásně vidět jak tvoje znalost s postupem videa slábne. Přestáváš používat modely a spíš jen tlumočíš názory a to co jsi někde slyšel a domníváš se, že je to důležité pro problematiku. Jestli tohle má být více než jednorázový výstřelek tak doporučuju koupit si zeleného Holmana a naučit se aspoň základy. Promiň, ale tohle neodpovídá ani požadovaným znalostem v půlce bakaláře na Eku na NF.
Já pokus naopak necením. Podobných pokusů ze všech možných oborů je zaplevelený celý internet. Je opravdu zarážející, že někdo, kdo dle wikipedie "vystudoval obor filozofie, politologie a ekonomie", v tom má takový zmatek. Zase jen další důkaz, že nejvíc mají potřebu něco ostatním vysvětlovat ti, kteří toho nejméně vědí.
7:10 přijde mi že uchopitelnější je poptávku popsat jako "koupit co nejvíce za co nejméně" a nabídku "prodat co nejvíce za co nejvíce". To jsou podle mě pro běžnou populaci jasně srozumitelné principy. Nepřijde mi že mezní užitek je uplně štastné vysvětlení toho proč je funkce poptávky klesající.
Za posledních pár měsíců jsem zhlédl několik videí Debatního deníku a ačkoliv jsem z některých názorů (ultra)konzervativců krvácel i z otvorů, které k tomu nejsou původně určeny, jsem rád, že Tim pracuje na pozitivní reprezentaci zrzků v médiích. Už si začínám myslet, že i zrzci mají duši. ;)
@@zasuvkazasuvkovic498 Jak mnou napsané jakkoliv souvisí s národností? Mmch názvy míst se píšou počátečním velkým, pokud nešlo o formu vyjádření názoru.
Mně by ke koupí motivoval certifikát nebo důkaz o absolvovani kurzu, aby to šlo dále použít a dokázat ostatnim na trhu práce, že tyto znalosti mám. Jako například můžeš mít kurzy na udemy nebo jiných platformách. Stačilo by jenom nějaký jeden papír nebo odkaz, jen důkaz k absolvovani kurzu. Viděla jsem to u kurzů typu pletení nebo meditace, tak si myslím že bys takový kurz také mohl nabízet a do videa například dát promo kód pokud bys chtěl.
Já si myslím, že ekonomii docela rozumím (na laické úrovni), ale ten graf s nabídkou a poptávkou jsem nikdy nepochopil. Třeba u toho příkladu s autama - proč při zdanění klesne nabídka? Vždyť těch výrobců aut bude pořád stejně (alespoň na začátku, než se trh začne přizpůsobovat). Tím, že budou auta kvůli dani dražší se přece zmenší poptávka - já o to auto budu mít menší zájem, když bude dražší.
Ponúkam nielen túto lekciu v knihe Tvoje ekonomie, dostupná aj ako ebook. Ak princíp elasticity dopytu nepochopíte, vrátim peniaze, ktoré ste do knihy investovali😊
@@michaldavidik8747 Vzduch je omezený zdroj. Je to v názvu, omezený znamená omezený, vzduch samozřejmě je omezený. Ale omezené množství se nerovná vzácnosti, na to pozor. Vzduch je nejlepší příklad, omezený zdroj to je ale asi se nikdy v praxi nemusíme obávat nedostatku, ale v teorii to samozřejmě možné je, viz. Lorax haha. Neomezený zdroj by byl zdroj který je opravdu neomezený, to je něco co popírá veškerým fyzikálním zákonům, znamenalo by to že vytváříme ve vesmíru hmotu (energii) úplně z ničeho, a to samozřejmě nejde, respek se to stalo pouze jednou - velký třesk.
@@baph0metvzduch, pokud se nepletu spadá do definice volného statku. A není pravda, že se v praxi nemůžeme setkat s jeho nedostatkem, např. Astronauti nebo potápěči by se s vámi neshodli🙂
@@viper8043 Volného statku ano, ale ne neomezeného zdroje. To máte pravdu, pro kolonie na Marsu, potápěče či astronauty na vesmírné stanici samozřejmě vzduch je vzácným statkem, byl jsem moc nohama na Zemi :D I když pod vodou a ve vesmíru moc ekonomie zatím nefiguruje.
Třeba kdyby to byl základní kurz na 6 až 12 hodin, tak za nějakou cenu i s papírem, už by to pro spoustu lidí mělo cenu, ne každý měl gymnázium nebo ani na ekonomkach se to nevysvětluje zrovna dobře a už vůbec každý nemá vysokou z ekonomie nebo i základů práva, finanční gramotnosti a podobně. Buď jsou lidi na hrozně vysoké úrovni a kritizují každý prd co reknes špatně, nebo jsou lidi, kteří se k tomu sami nikdy nedostanou. Za mě je dobrý jakým způsobem postupujes. Tak bych to doladila a nabízela v kurzech.
Je trochu divný a může to byt trochu matouci, ze jsi poptavku vysvetlil pomocí teorie mezního uzitku, tudiz tak, ze se zvysenym množstvím jsem ochoten zaplatit méně peněz za to konkrétní zvýšený množství. (Zacinal jsi tedy změnou Q a od toho odvijel co se bude dit s cenou) a u nabídky jsi začínal se změnou ceny a od toho odvíjel zmenu množství. Taky s tim začínám, asi to neni blbe, ale minimalne mi přijde dobrý to zminit :)
Vychází to z poptávky na trhu a předpokládá to, že na trhu je více konzumentů potravin. Jen málo lidí si koupí jablko, když bude stát třeba 500 kč, ale i když bude stát 1 kč, tak těch zákazníků bude mnohem více. Proto když se nějaký obchod chce zbavit nějakého zboží, tak udělá slevu, protože ví, že při nižší ceně si to koupí více lidí.
Moje učebnice econu v prváku byla www.core-econ.org Ale v tomto videu pokrývám látku spíš z mé středoškolské učebnice Mankiw - principles of economics.
33:05 Toto není pravda. Banka nemá problém vyplatit každému jeho veřitelovi jeho 20 mega v hotovosti. Pozvi si na tuto tému někdy D. Stroukala. Ví, jak pěkně vysvětlit, proč je to hoax.
17:25 jak si zminoval ty ruzny tvary krivek, uz by asi bylo vhodne zminit i priklady, protože jinak si někdo muze ricti "ale přece u věci X mi je vicemene jedno kolik stoji" nebo "ale prce u veci X cim je drazsi tim je chtenejsi protože je luxusnejsi" atd
Ono je vtipné, že ekonomie prostě ty zákony na trhu cucá z prstu, když v praxi nic jako racionalni jedinec ani neexistuje - tedy ty ekonomicke zakony jsou dost pofiderni
@@DebatniDenik ultimátní argument popíračů ekonomie "ale racionální jedinec neexistuje". Bez ohledu na to, zda byl onen racionální jedinec zahrnut v předpokladech, nebo ne.
Existuje, a je to nejjednodušší věc k dokázání. Uveď příklad kdy "člověk jedná racionálně/cílevědomě" neplatí. Argument když je někdo pod vlivem nějakých látek nebo má nějak jinak otupělou mysl neberu.
Tohle je velmi užitečné téma. Je potřeba dostat se zejména k teorii hospodářského cyklu v souvislosti s měnovou politikou, vyložit především rakouskou teorii cyklu. Je to totiž zásadní argument proti integraci jednotlivých fiat měn, argument pro konkurenci měn, a tedy argument proti euru. Tím důležitějším jménem v tomto kontextu není Hayek, ale především Rothbard.
No cením pokus, ale provedení je horší. Mám spoustu výhrad, nejdříve ty menší. Proč vymýšlet znovu kolo a značit osy po svém? Zvlášť když to o minutu dále ve videu změníš? Začínáš v špatném bodě příběhu. Začínat s D a S je špatně ne nadarmo se začíná s teorií užitku a nákladů z kterých odvodíš D a S. Přebytek spotřebitele+výrobce se nerovná hodnotě proboha! Hodnota je subjektivní z grafu ji nevyčteš! Slovo hodnota je chybné! Používáme celkový přebytek. Pohyb křivky a pohyb po křivce. S se neposouvá z důvodu poptávky, ale kvůli změně nákladové funkce. Tedy zázračné jablka posunou poptávku nikoliv nabídku a bude se měnit poptávané množství. Dojde k posunu po křivce S nikoliv posunu křivky S. S se pohne až najdeme způsob jak zlevnit výrobu jablek. Zákon nabídky a poptávky neexistuje, není to terminus technicus. Trh práce, externality a mezinárodní obchod nejsou dostatečně rozvinuté to nelze odbít za pár minut. Funkce peněz jsou skutečně jen 3. Funkce informovat je skryta v každé z těch tří funkcí. Ekonomické cykly jsou asi to nejtěžší téma v ekonomii. Nezmínil jsi ani jednu teorii cyklu. To jak si Franta půjčuje není teorie cyklu. Kapitolu centrální banky jsem radši vynechal. Keynes vs Hayek je jump jak hovado člověk co k tomu přišel poprvé nemá šanci se orientovat.
Ve videu je krásně vidět jak tvoje znalost s postupem videa slábne. Přestáváš používat modely a spíš jen tlumočíš názory a to co jsi někde slyšel a domníváš se, že je to důležité pro problematiku.
Jestli tohle má být více než jednorázový výstřelek tak doporučuju koupit si zeleného Holmana a naučit se aspoň základy. Promiň, ale tohle neodpovídá ani požadovaným znalostem v půlce bakaláře na Eku na NF.
*oceňuji
mega slay :3
Já pokus naopak necením. Podobných pokusů ze všech možných oborů je zaplevelený celý internet. Je opravdu zarážející, že někdo, kdo dle wikipedie "vystudoval obor filozofie, politologie a ekonomie", v tom má takový zmatek. Zase jen další důkaz, že nejvíc mají potřebu něco ostatním vysvětlovat ti, kteří toho nejméně vědí.
7:10 přijde mi že uchopitelnější je poptávku popsat jako "koupit co nejvíce za co nejméně" a nabídku "prodat co nejvíce za co nejvíce". To jsou podle mě pro běžnou populaci jasně srozumitelné principy. Nepřijde mi že mezní užitek je uplně štastné vysvětlení toho proč je funkce poptávky klesající.
Za posledních pár měsíců jsem zhlédl několik videí Debatního deníku a ačkoliv jsem z některých názorů (ultra)konzervativců krvácel i z otvorů, které k tomu nejsou původně určeny, jsem rád, že Tim pracuje na pozitivní reprezentaci zrzků v médiích. Už si začínám myslet, že i zrzci mají duši. ;)
Hlavně ti původem z ruska. 🤣🤣🤣
@@zasuvkazasuvkovic498 Jak mnou napsané jakkoliv souvisí s národností? Mmch názvy míst se píšou počátečním velkým, pokud nešlo o formu vyjádření názoru.
*To aby se nazpomínalo, že je to rus, kterej se ruského občanství nevzdal, ale hrdě si do něj kopne, když může.* 😀@@MarekSlovak
Ten náhleďák je scary af
👹💀☠️👺😈👿👻
odkud pochazi penize ? jak vznika bohatstvi kdyz zdroje su limitovane ?
Proč na to koukám když mám A level z ekonomie na A a studuju to na univerzitě? Nevím, hadám že opakování je matka moudrosti xd
Tim vies o tom, ze si bol dnes v spravach na markize ? okolo 19:51 az 19:52, aj ked len na okamih :)
Ano ano :D vím o tom
Mně by ke koupí motivoval certifikát nebo důkaz o absolvovani kurzu, aby to šlo dále použít a dokázat ostatnim na trhu práce, že tyto znalosti mám. Jako například můžeš mít kurzy na udemy nebo jiných platformách. Stačilo by jenom nějaký jeden papír nebo odkaz, jen důkaz k absolvovani kurzu. Viděla jsem to u kurzů typu pletení nebo meditace, tak si myslím že bys takový kurz také mohl nabízet a do videa například dát promo kód pokud bys chtěl.
Já si myslím, že ekonomii docela rozumím (na laické úrovni), ale ten graf s nabídkou a poptávkou jsem nikdy nepochopil. Třeba u toho příkladu s autama - proč při zdanění klesne nabídka? Vždyť těch výrobců aut bude pořád stejně (alespoň na začátku, než se trh začne přizpůsobovat). Tím, že budou auta kvůli dani dražší se přece zmenší poptávka - já o to auto budu mít menší zájem, když bude dražší.
Klesá nabídka aj poptávka. Logicky pokiaľ je o niečo menší záujem, keďže je to drahšie, tak tým menej sa to oplatí nabízet.
Ten zvuk je z toho rode go Time? Je worth it nebo bys ho nedoporucil?
Osobne velmi doporucuji
super, těším se na lekci o elasticitě nabídky a poptávky
Ponúkam nielen túto lekciu v knihe Tvoje ekonomie, dostupná aj ako ebook. Ak princíp elasticity dopytu nepochopíte, vrátim peniaze, ktoré ste do knihy investovali😊
K definici ekonomie. Není každý zdroj z podstaty omezený? Nebo co je neomezený zdroj?
Nejsem ekonom, ale např. vzduch bych považoval za neomezený zdroj.
@@michaldavidik8747 Vzduch je omezený zdroj. Je to v názvu, omezený znamená omezený, vzduch samozřejmě je omezený. Ale omezené množství se nerovná vzácnosti, na to pozor. Vzduch je nejlepší příklad, omezený zdroj to je ale asi se nikdy v praxi nemusíme obávat nedostatku, ale v teorii to samozřejmě možné je, viz. Lorax haha. Neomezený zdroj by byl zdroj který je opravdu neomezený, to je něco co popírá veškerým fyzikálním zákonům, znamenalo by to že vytváříme ve vesmíru hmotu (energii) úplně z ničeho, a to samozřejmě nejde, respek se to stalo pouze jednou - velký třesk.
Ano, každý zdroj je omezený. Některé jsou více vzácné, některé méně. Ale omezené jsou všechny zdroje.
@@baph0metvzduch, pokud se nepletu spadá do definice volného statku. A není pravda, že se v praxi nemůžeme setkat s jeho nedostatkem, např. Astronauti nebo potápěči by se s vámi neshodli🙂
@@viper8043 Volného statku ano, ale ne neomezeného zdroje. To máte pravdu, pro kolonie na Marsu, potápěče či astronauty na vesmírné stanici samozřejmě vzduch je vzácným statkem, byl jsem moc nohama na Zemi :D I když pod vodou a ve vesmíru moc ekonomie zatím nefiguruje.
Třeba kdyby to byl základní kurz na 6 až 12 hodin, tak za nějakou cenu i s papírem, už by to pro spoustu lidí mělo cenu, ne každý měl gymnázium nebo ani na ekonomkach se to nevysvětluje zrovna dobře a už vůbec každý nemá vysokou z ekonomie nebo i základů práva, finanční gramotnosti a podobně. Buď jsou lidi na hrozně vysoké úrovni a kritizují každý prd co reknes špatně, nebo jsou lidi, kteří se k tomu sami nikdy nedostanou. Za mě je dobrý jakým způsobem postupujes. Tak bych to doladila a nabízela v kurzech.
21:01 🚨
Ale vyšší cena neznamená automaticky nižší poptávku ne ? Když vydá Apple nový dražší Iphone tak poptávka neklesá tipuju.
Ale když ten nový iphone potom zdraží, tak se po něm sníží poptávka.
Je trochu divný a může to byt trochu matouci, ze jsi poptavku vysvetlil pomocí teorie mezního uzitku, tudiz tak, ze se zvysenym množstvím jsem ochoten zaplatit méně peněz za to konkrétní zvýšený množství. (Zacinal jsi tedy změnou Q a od toho odvijel co se bude dit s cenou) a u nabídky jsi začínal se změnou ceny a od toho odvíjel zmenu množství. Taky s tim začínám, asi to neni blbe, ale minimalne mi přijde dobrý to zminit :)
uz potreti se snazim pochopit graf nabidky a poptavky ale porad nerozumim proc bych mela chtit dalsi jablko levneji 🥲
Vychází to z poptávky na trhu a předpokládá to, že na trhu je více konzumentů potravin. Jen málo lidí si koupí jablko, když bude stát třeba 500 kč, ale i když bude stát 1 kč, tak těch zákazníků bude mnohem více. Proto když se nějaký obchod chce zbavit nějakého zboží, tak udělá slevu, protože ví, že při nižší ceně si to koupí více lidí.
Psal jsi, že jsi na toto video oprášil svoji starou učebnici ekonomie. Mohu se zeptat na jméno autora té knihy?
karel marx
@@vitkucera1116 pochybuji, když studoval v Anglii
@@viper8043 Marx bol celosvetovo známy sociológ, lol...
Moje učebnice econu v prváku byla www.core-econ.org
Ale v tomto videu pokrývám látku spíš z mé středoškolské učebnice Mankiw - principles of economics.
🤣🤣🤣@@vitkucera1116
33:05 Toto není pravda. Banka nemá problém vyplatit každému jeho veřitelovi jeho 20 mega v hotovosti. Pozvi si na tuto tému někdy D. Stroukala. Ví, jak pěkně vysvětlit, proč je to hoax.
Proto Sberbank hned vyplacela ze. :-))
Dostal jsem chuť na jablko... 🤔😁
Pokud poptávka převyšuje nabídku, vytvoř pořadník :)
nope takhle ten princip nefunguje
@@johnny_poyyy Nevím, proč by neměl fungovat pořadník.
17:25 jak si zminoval ty ruzny tvary krivek, uz by asi bylo vhodne zminit i priklady, protože jinak si někdo muze ricti "ale přece u věci X mi je vicemene jedno kolik stoji" nebo "ale prce u veci X cim je drazsi tim je chtenejsi protože je luxusnejsi" atd
kdo jeste ma rad detske maso?
😂já jako prodejce vím že si z hladu koupíš později nahnilé jablko za 2,1 dolaru neb hlad tě donutí 🤣
Kamo to není myška 😂 to je normálně dospělá myš 🫠 nehledě na to ze o mys s takovým vocasem nikdo zájem nemá, takže má objektivně hodnotu 0
Ono je vtipné, že ekonomie prostě ty zákony na trhu cucá z prstu, když v praxi nic jako racionalni jedinec ani neexistuje - tedy ty ekonomicke zakony jsou dost pofiderni
Kde v tom videu proboha mluvím o racionálním jedincu?
@@DebatniDenik ultimátní argument popíračů ekonomie "ale racionální jedinec neexistuje".
Bez ohledu na to, zda byl onen racionální jedinec zahrnut v předpokladech, nebo ne.
@@idealistka_teri Ultimatni argument zastancu ankapu **ale volný trh funguje** **globalni teplovani neni** **negativni externality nejlepe resi volny trh** **nabídka a poptávka** **děti jsou taky lidi** **svoboda blabla** **mam svobodnou vuli**
@@vitkucera1116 z jmenovaných zastávám asi jen "děti jsou taky lidi"
chceš-li, můžu ten argument doložit
Existuje, a je to nejjednodušší věc k dokázání. Uveď příklad kdy "člověk jedná racionálně/cílevědomě" neplatí. Argument když je někdo pod vlivem nějakých látek nebo má nějak jinak otupělou mysl neberu.