Kalarepa. Jak mieć udane zbiory kalarepy? Jak uprawić kalarepę przez cały sezon?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 14 ก.พ. 2021
  • Kalarepa zaliczana jest do warzyw kapustnych. Jej częścią, którą spożywamy najczęściej jest zgrubienie łodygi, ale możemy jeść także liście kalarepy, o czym często zapominamy. Jest ona stosunkowo łatwa w uprawie, warto ją zatem zaprosić do naszego ogrodowego warzywnika. Tym bardziej, że okres od jej wysiewu do zbioru jest stosunkowo krótki i w zależności od odmiany trwa 40-80 dni.
    A do wyboru mamy odmiany wczesne, średnio wczesne i późne, w których zgrubienia łodygi mogą być w tradycyjnym, zielonym kolorze lub w kolorze fioletowym, mogą też różnić się nieco jego kształtem, które może być spłaszczone, kuliste lub owalne.
    Kalarepę najczęściej uprawiamy z rozsady, możliwy jest też wysiew bezpośrednio do gruntu. Rozsadę możemy przygotowywać od marca do czerwca. W marcu na wczesny zbiór przypadający na początek lata, w czerwcu na zbiór jesienny. W tym przypadku ważne jest, aby wybrać odmianę letnią, mniej skłonną do drewnienia. Z tego też powodu kalarepa często uprawiana jest jako przedplon lub jako poplon.
    Na rozsadę, nasiona możemy wysiać rzutowo do pojemników, a następnie pikować do większych doniczek lub możemy użyć wielodoniczek. Są one dość duże, więc bez problemu możemy umieścić po jednym w każdej minidoniczce, przykryć cienką warstwą podłoża i dbać o jego stałą wilgotność. Kalarepa powinna wykiełkować po 5-10 dniach.
    Do gruntu zaleca się siać kalarepę od początku kwietnia do czerwca, również odpowiednio dobierając odmiany. Warto to robić po kilka, kilkanaście sztuk co 3-4 tygodnie. Dzięki temu zbiory rozłożą się w czasie. Nasiona umieszczamy w rowkach o głębokości mniej więcej 1 cm, w odległości ok 30 cm. Zasypujemy rowki, ugniatamy i podlewamy. Jeżeli wysialiśmy kalarepę za gęsto, przerywamy je gdy mają 3-4 liście właściwe.
    Żeby zgrubienia łodyg mogły się rozwijać bez zakłóceń, młode siewki sadzimy na grządce niezbyt głęboko. Umieszczamy je w glebie tak, aby górne korzenie lekko przykrywała ziemia, nie głębiej niż rosła na rozsadniku. Po posadzeniu należy sadzonki dokładnie podlać, żeby jak najszybciej przyjęły się w nowym miejscu.
    Kalarepę wczesną najlepiej jest posadzić w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Kalarepa późna może być uprawiana nawet w lekkim cieniu. Warzywa poplonowe nie mają lekko, ponieważ początek ich wegetacji przypada akurat w porze największych upałów i suszy. Dlatego poplony musimy naprawdę starannie i systematycznie podlewać. Bez tego jesiennych zbiorów nie będziemy mogli zaliczyć do obfitych. Gleba, w której sadzimy kalarepę powinna być żyzna, ale nie należy jej sadzić na świeżo przekopanym, a jeszcze nierozłożonym oborniku.
    Jak większość warzyw kapustnych, kalarepa jest dość odporna na chłody. Jednakże młode rośliny rosnące przez dłuższy czas w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza często formują pędy kwiatostanowe, zamiast tworzyć zgrubienia łodyg. Kalarepa nie znosi też suszy i upałów, wtedy jej zgrubienie szybko drewnieje i staje się niesmaczne.
    Zgrubienia kalarepy mają tendencję do pękania, gdy po okresie suszy, pojawi się obfity deszcz. Zbyt długo pozostawione na grządce bulwy drewnieją, dlatego musimy zbierać je w odpowiednim momencie.
    Pielęgnowanie roślin na grządce wymaga regularnego podlewania, odchwaszczania i spulchniania gleby między roślinami.
    Od maja lub czerwca możemy rozpocząć zbiór kalarepy. Wyrywamy ją w miarę potrzeb, gdy zgrubienie łodygi ma mniej więcej 5-10 cm. Średnicy. Aczkolwiek mniejsze kalarepy też są bardzo smaczne. Warzywo to nadaje się do mrożenia po krótkim zblanszowaniu. Możemy też bez obaw przechowywać ją przez kilka dni w lodówce.
    Zmianowanie dla kalarepy jest tak samo ważne, jak dla innych warzyw. Na tym samym stanowisku nie powinniśmy jej sadzić przez 3 lata. Nie należy jej uprawiać również po innych roślinach kapustnych.
    Jak już wspomniano warzywo to najczęściej uprawiamy jako przedplon lub poplon ze względu na krótki okres wegetacji, dlatego zazwyczaj w ogródkach działkowych trafia na grządki tam, gdzie akurat zwolniło się miejsce. Uprawa współrzędna kalarepy również jest możliwa, np. z ogórkami lub innymi warzywami kapustnymi.
    Jeżeli chodzi o choroby i szkodniki, to kalarepa jest narażona na to samo co np. kapusta, brokuł lub kalafior, aczkolwiek jest to najodporniejszy gatunek z wszystkich kapustnych. Do chorób kalarepy można zaliczyć m.in. mączniaka i kiłę kapusty. Do szkodników występujących na tych warzywach możemy zaliczyć m.in. bielinka kapustnika i inne gąsienice, mszyce i mączlika. Należy więc profilaktycznie doglądać roślin i wykonać odpowiednie zabiegi, jeżeli zauważymy niepokojące objawy.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien.pl/
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
    #kalarepa #wysiew #uprawa #ogródek #ogród #ogrod_na_co_dzień #zdrowejedzenie #warzywniak #ogrodniczka #ogródwarzywny #seeds #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #ogrodnik #ogrodek #ogrod #porady
  • แนวปฏิบัติและการใช้ชีวิต

ความคิดเห็น • 25

  • @antekszopa2561
    @antekszopa2561 3 ปีที่แล้ว +15

    Ojoj jeszcze dobrze nie wstałem a pani mi już humor poprawia 😊. Filmik przydatny jutro wysiewam.:) Pozdrawiam!

  • @mp5044
    @mp5044 3 ปีที่แล้ว +10

    Z ogromnym zainteresowaniem oglądnę filmik. W tamtym roku siałam kalarepę, wyrosły śliczne sadzonki, ale niestety sama kalarepa nie udała się. Kalarepki były małe, łykowate a część z nich popękała😪 W tym roku chciałabym żeby kalarepki królowały👑 na moich grządkach

  • @mateuszszydowski918
    @mateuszszydowski918 3 ปีที่แล้ว +8

    super informacje już nie mogę doczekać się wiosny

  • @szymon8453
    @szymon8453 3 ปีที่แล้ว +8

    Bardzo przydatny film. Napewno mi się przyda.

  • @bogumianowak6025
    @bogumianowak6025 3 ปีที่แล้ว +7

    Super 👌😘 odcinek może się skuszę żeby posiać pozdrawiam 😘

  • @ogrodoweprodukty7627
    @ogrodoweprodukty7627 3 ปีที่แล้ว +8

    dobry odcinek... Jak pozostałe 👍😊

  • @beatalidiareszko2532
    @beatalidiareszko2532 3 ปีที่แล้ว +6

    Ostatnio to chyba jadłam jak byłam młodą dziewczyną.
    Pozdrawiam ciepło
    Beata z Rzymu 😋🌹🖐

  • @regiusregius5079
    @regiusregius5079 3 ปีที่แล้ว +6

    : ) bardzo fajnie

  • @milenaj1779
    @milenaj1779 3 ปีที่แล้ว +9

    Haha druga❤️

  • @magdalenaaa4212
    @magdalenaaa4212 3 ปีที่แล้ว +10

    👍🙂

  • @ewajanowska2961
    @ewajanowska2961 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję. Pozdrawiam

  • @unknown-we6li
    @unknown-we6li 3 ปีที่แล้ว +1

    mily glos fajnie sie ciebie slucha

  • @makss9897
    @makss9897 3 ปีที่แล้ว +7

    😊

  • @dariuszszczepaniak8169
    @dariuszszczepaniak8169 3 ปีที่แล้ว +3

    Nagra pani coś o palmie arece

  • @abababab3491
    @abababab3491 3 ปีที่แล้ว +7

    Mega lubię kalarepę super odcinek 😋 mam jeszcze pytanko :dlaczego w wodzie rośliny wypuszczają korzenie a gdy w podłożu mają zbyt wiele wody to gniją ? 🧐🤩

    •  3 ปีที่แล้ว +3

      To zależy od rośliny... Nie wszystkie ukorzenią się w wodzie :) Poza tym, gdy tylko wypuszczą korzenie, należy przesadzić je do doniczki z ziemią. Chodzi o dostęp do tlenu. Gdybyśmy zostawili je na dłużej w wodzie, to by nie przeżyły (nie dotyczy to roślin, które nadają się do uprawy hydroponicznej, ale w tej uprawie musimy wymieniać co jakiś czas wodę) :)

  • @ilonaS1979
    @ilonaS1979 3 ปีที่แล้ว +1

    👍👍👍

  • @xtdi2295
    @xtdi2295 ปีที่แล้ว

  • @user-kh9hn5xi5m
    @user-kh9hn5xi5m 3 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo przydatne informacje!
    Ja posiadam tylko dwie podwyższone grządki i zmianowanie to mój ból głowy.. Chcę uprawiać wszystko 😄 a wychodzi na to że kapustne tylko raz na 3 lata. Jeżeli będę częściowo wymieniać ziemię co roku, to mogę pozwolić sobie na hodowanie tych samych roślin na tym samym miejscu co rok?

  • @tomaszstaszewski7652
    @tomaszstaszewski7652 3 ปีที่แล้ว +6

    Pierwszy

  • @czesnikadam6355
    @czesnikadam6355 ปีที่แล้ว +1

    W tym roku sam zasadziłem kalarepę. Jednak w żadnej z posadzonych prezemnie sadzonek nie wytworzyło się zgrubienie a jedynie długa łodyga.
    Co może być tego powodem?

  • @Kordek-gj6mu
    @Kordek-gj6mu 3 ปีที่แล้ว +6

    Czy mogę wysiewać już nagietki

    •  3 ปีที่แล้ว

      Ja nagietki wysiewam w marcu/kwietniu wprost do gruntu 😊

    • @Kordek-gj6mu
      @Kordek-gj6mu 3 ปีที่แล้ว

      Dzienkuje

  • @martusia1984abc
    @martusia1984abc ปีที่แล้ว

    Jak wysieje kalarepe do wielodoniczek to jak dlugo m byc w domu czy moze wyniesc do szklarni?