Byki na kukurydzy, lucernie, paszy, koncentratach, soji i rzepaku, kreda, drożdże. 50 sztuk. Kojec 30 sztuk na półsuchym. Siano, słoma, pasza, koncentraty, soja, rzepak, melasa, kreda, drożdże, bufor. Różnic w przyrastaniu nie stwierdzono. Tak jak na kukurydzy przyrasta mi miesięcznie jeden 60 kg, drugi 40, trzeci 30. Nie ma znaczenia co leży w korycie. Genetyka, genetyka, genetyka. Wiem po jakim byku i jakicha matkach idą mi lepsze, po jakich gorsze. Jak żywić? Odpowiedź brzmi - tak jak nam najwygodniej. Jak ktoś nie ma dużo TUZ to półsuchy-suchy jest dobrym rozwiązaniem. Do tego częstotliwość mieszania paszyna co trzy dni w moim przypadku. Jak są łąki i moce przerobowe to na zwykłej kiszonce z dodatkami też jest super. A przyrosty w folderach firm...wkładam pomiędzy Baśnie Andersena i Akademię Pana Kleksa. Alkalizacja zbóż, nowe premiksy, dodatki z pośladów wyjęte, magiczne kostki soli o nowym składzie. Bzdury na potęgę w 99%. O internecie to już wogóle nie wspominam. Na forum każdy ma przyrosty 2kg i sprzedaje 15 miesięczne w wadze 850kg. Skracać opas jak się da bo to daje realne korzyści. Jak na każdej grupie urwe kilka miesięcy to co piąta-szósta partia wychodzi mi dodatkowo z tych okrawków. I to są rzeczywiste zyski i gotówka. A nie dziadowanie że tu dam taczke śrutu więcej, tam łyżkę kukurydzy mniej, tu sprzedam słomę a kupię w zamian dwie bele siana. Magików od hobbystycznych hodowli spotkałem wielu i sadzili takie kocopoły że głowa mała. A trzymali dwa byki, 36 miesięcy, ledwo 800-900 kilo. Rocznie tych byków wypycham 60-75 sztuk plus drugie tyle jałówek.
I najważniejsze co już kiedyś pisałem pod Twoim filmem - to start w przypadku cielaka jest ważny. W jakim wieku i wadze go odsadzimy, czy jest przyzwyczajony do paszy treściwej i objętościowej. Moje chodzą z matkami minimum 5 miesięcy, często dłużej. W korytkach mieszanka paszowa dla cieląt, na stole paszowym kilka kilo paszy dla opasów. Od początku mają się do tego przyzwyczajać i pobierać. Potem po odsadzie nie ma cyrków że nie chce jeść albo go wzdyma, nie ma stresu metabolicznego. Ludzie sobie nie zdają sprawy jak funkcjonują żołądki bydła. Zanim przystosuje flore bakteryjną do danego pokarmu potrzebuje 2-4 tygodnie, czasem więcej. W tym czasie nie przybiera. Kiedyś odsadzałem póroczniaki w wadze 150 kg średnio. Dziś nie schodzę poniżej 220-250. A mam i takie po 300. Szczepienia. Na płuca, na biegunki, na grzyba... Ogólnie niuansów jest mnóstwo. Mnóstwo rzeczy o które ludzie nie dbają albo nie wiedzą jak coś zrobić lepiej. Jest masa czynników która ma wpływ. I wbrew pozorom sama pasza znajduje się daleko w tym wszystkim.
Rozpiske mam w ładowarce więc mogę coś popierdolić. Po południu sprawdzę i poprawie jak by co. Jeżeli mówimy o półsuchym to proporcje siano- słoma u mnie to 2 części siana i jedna część słomy. Czyli jak daje te 150kg siana to staram się żeby było te 70-80kg słomy. Jak będzie troche więcej to nic się nie stanie (tu może być na odwrót bo teraz nie pamiętam, może być że 2 części słomy i jedna siana, zawsze mi się to myli w rozmowach). Pasza to to co napisałem. Dokładne rozpiski mam w biurze jak by było potrzebne to też mogę sprawdzić. Nie podam Ci konkretnej wartości na głowę ale daje 8 wanienek czubatych po dużych lizawkach z Bergophora. Do tego dwie czubate wanienki kukurydzy śrutowanej z rękawa. Czemu tak? Bo jak zbiore to do kuoy to mam w JCB całą łyżkę paszy. Nie będę biegał z wagą kuchenną i odmierzał co do kilograma bo to nie ma żadnego zbaczenia czy wpadnie 10 kilo więcej czy mniej. Nie przy tej ilości sztuk bydła i wadze TMR.
Słoma plus siano plus pasza plus melasa plus woda to wychodzi pod 700kg na wadze paszowozu. Tu też jest dużo zmiennych. Jak mam rdzeń z beli to go nie zostawię tylko dorzucam i mam na przykład 200 siana. Albo 150 słomy. Doleje więcej wody bo wydaje mi się zq suche i już kikadziesiąt kilo na wadze więcej. Widze że kukurydza mi zamokła w rękawie to nie dam dwóch wanienek tylko na przykład dwie i pół. Wanienki z paszą dziś są czubate wszystkie, za trzy dni już czubate są tylko dwie. Tu wszystko jest dynamiczne więc nie można trzymać się ściśle kartki tylko maksymalnie upraszczać i ułatwiać sobie prace.
No i często muszę zostawiać to pracownikom więc różnie bywa. Przykład z dziś rano - paszowóz pokazywał 900 kilo. Ale jak się okazało wrzucili do środka cały rdzeń z siana. Efekt? Wszystko było masakrycznie suche. Mało tego, zaczęło wylatywać z paszowozu. Więc co? Więcej wody do środka żeby siadło. Efekt? Dodatkowe sto litrów wody i kilkadziesiąt kilo siana więcej w paszy.
Ja mam taką opinię iż bydło w zimę lepiej przyrasta, chłód i naturalnie chcą zwiększyć mase na zimę jak wszystkie zwierzęta i najlepiej sprzedawać po zimie
Jeżeli bydło lepiej przyrasta w zimie to opcje są dwie - albo zastopowały procesy gnilne w paszy i chętniej jedzą bo im nie śmierdzi albo idą w masę tłuszczową. W tym drugim wypadku znaczy to że mają kiepskie warunki bytowania i jest im zwyczajnie zimno więc tworzą dodatkową ochronę podskórną.
@txtp7329 bardziej zwiększają masę tluszczową, naturalnym procesem jest ochrona i tyczy się to wszystkich zwierząt gospodarskich nawet takich jak koty, psy ale też zwierząt dziko żyjących dziki, jelenie itd.
Taka podpowiedz mala. Na samą koncowke opasu mozesz dodac mocznik do paszy. Zwykly mocznik bez inhibitora. Ja sam tak stosuje na koncowke opasu i byki się świecą. Tylko trzeba uwazac i stopniowo zwiekszać dawki. Bardzo tanie białko.
Witam . Przy tak dużym udziale paszy treściwej przeszedłbym chyba na suche żywienie. Dokładasz te 2 kg na szt I przyrosty około 1.5 średnio, jak nie chowacie długo. Kolega nie dawno przeszedł i sobie chwali
Suche żywienie a jak pytasz konkretnie o skład paszy to cisza kilka razy pisałem do karmimy opasy na sucho i tylko dostaje odp ze śruta własnej produkcji. Chciałbym zobaczyć ile tam jest dodatków bo nie wierzę że na słomie i paszy z zboża tak rosną.
@@florek9697bo nie dostaniesz odpowiedzi na forum, to normalne. Nie po to ludzie się uczą, zdobywają doświadczenie żeby takie informacje upubliczniać za darmo. Napisz o numer do żywieniowca, Pan przyjedzie porozmawiacie i jak się zdecydujesz to Ci ułoży skład, oczywiście nie za darmo.
Po to są żywieniowcy, zootechnicy i weterynarze do ciężkiej nędzy. Płacisz i przyjeżdża człowiek który przede wszystkim musi ZBADAĆ produkty typu kiszonki, zboża, śruty które masz. Na tej podstawie widzi ile jest białka, węglowodanów i tłuszczy w produktach. Z tego układa dawkę paszy i dokłada brakujące komponenty. Tak ciężko ro zrozumieć? A co do pytań konkretnych firm - przecież mieszalnie pasz przygotowywują albo indywidualne mieszanki albo wysyłają katalog mieszanek. A premiksy i inne dodatki mają składy wypisane na workach. Morał taki że wystarczy umieć czytać i składać litery w słowa.
@ wy mnie nie rozumiecie każdy chwali żywienie na sucho i że tylko słoma i paszą z zbóż a tu się okazuje że w tej paszy nie tylko jest zboże tylko wiele innych dodatków
@@florek9697 a kto Ci mówił że tylko zboża? Tylko zboża jeśli są alkalizowane a z tego co wiem to od samego początku Pani Beata powtarza że dodają śrutę rzepakową, a dla mniejszych soję.
Tydzien temu sprzrdane 6 szt srednio wyszło 13.5 kg byki w wadze 580 najmniejszy 780 najwiekszy urodzone od marca do czerwca 2023, wszystkie kastrowane.
U mnie najlepsze przyrosty miałem 1,398g dziennie na simentalu mlecznym tylko paszowóz i śruta bez rzepaków soji itd tylko u mnie byki jadły paszowóz od krów mlecznych więc to też inaczej ale mimo wszystko uważam że przyrost fajny jak na mieszańca
Ja powiem tak że genetyka jest najważniejsza hoduje niewielką ilość byków i ziemię mamy naprawdę ciężkie więc pasze też są w małych ilościach i słabej jakości ale z tego wszystkiego potrafi się uchować byka w ciągu 18 miesięcy 750 kg i to widać między bykami który jest słabszy genetycznie 😊
Szczerze mówiąc to te typowo mięsne to też nie mają jakiś ładnych przyrostów. Teraz u siebie sprzedawałem partie HO wiek 22-23 miesiące średnia waga 755kg Wiadomo cena się różni za HO a jakieś typowo mięsne sztuki
U mnie 2.5kg treściwej na łebka, 800 sianokiszonki i 1000 kiszonki z kukurydzy na wóz i średnia 420 wbc, swoje mieszańce sm hf mo, wiek 23-24 miesiące.
Maciek, z powodu braku sianokiszonki jest tylko dla młodzieży, mozna opasac roczne bydlo sama kiszonka z kukurydzy plus sruta ze zboza okolo 3 kg z dodatkiem rzepakowej, kredy i drożdży?
@@krzysiudomagaa8703 Można ale musisz słomy im dawać do woli żeby się nie zakwasiły. No i pasza treściwa dobrze zbilansowana musi być . Może więcej owsa lub produktu który ma więcej włókna. Dobrze dobrać dawkę i będzie dobrze.
Widzę że sami fachowcy od żywienia bydła. Że hf słabo rosną itd. Mam krowy mleczne i z tego zostaje do opasu hf i mieszańce to znam sprawę od momentu rozrodu. Nie ma dużej różnicy po między hf a mieszańcem . Tylko mieszańce są ładnie umięśnione a hf nie. Przyrosty to od 1.2 do 1.45 licząc od urodzenia. Najgorzej rosną hfxbbb a najlepiej hfxmo i hfxsm. Wiadomo że ładny mieszaniec wyjdzie ok 1000zl lepiej. Jakbym miał kupić to to by różnicy nie było. Tylko wszystkie cielaki rodzą się po sztucznej inseminacji.
zaraz pewnie pojazd hejterów dostanę ...u mnie sukces w opasie nawet byków HO kupionych za grosze idzie dobrze 12 miesiecy - 450 kg , jak widzimy że jest potencjał na więcej to jeszcze trzymamy a jak są gorsze to sprzedajemy a i tak się opłaca , SM i LM rosną lepiej - dajemy do roku czasu mleko z "mokrym jedzeniem " do tego coś co podbija wagę ale to nasz sekret sukcesu , trzeba się jednak napracować przy tym , dodam jeszcze ,że nie rozumiem tego zimnego chowu , u mnie mają ciepło i lepiej rosną zdecydowanie
No nie wiem co jest z noimi opasami bo sa w wieku 20 miesięcy i na sztuke dostają 5 kg sruty zbozowej dziennie i po tem sianokiszonke do woli i widze ze jedza srute zbożowa jak za kare tak nie bardzo a sruta zawiera soje rzepak i witaminy. Wiecie co moze byc przyczyna ze tak sie dzieje bo zasze jak koncze opas to nie bardzo jedza zazmacze nie daje qq
Ja hoduję głównie hf kupujemy małe za około 1000 zł i tuczymy do 24 miesięcy średnia waga poubojowa 420 kg ja bazuje tylko na sianokiszonce z lucerny i trawy
Masz racje kiedys dls ojca zeby mnie nie nurtowal ze hf jest lepszy bo tanszy w zakupie kupilem hf 220 kg i lm 130 kg lm karmilem tak samo hf 650 lm 780 tem sam czas
Oj tez bym przeszedł na opasy... Ale 60 mlecznych... Ruszta wydajnosc lux... Ile trzeba opasu zeby bylo tyle samo kasy😂 to trzeba by bylo 300 sztuk trzymac to juz i jest robota😅
Powiedz ile ty wydasz faktycznie na weterynarza na te twoje krowy i inne wydatki prąd te wszystkie płyny do mycia pasze no i czas to wyjdzie to samo co na tych bykach tyle że tu zbytnio się nie narobi ...
@@Edwin.. nie wygłupiaj się .. krowy mleczne to lepszy interes i tyle . Byki to jest hobby a nie realny zarobek . Chyba że sprzedajesz po minimum 100 sztuk rocznie
@@Edwin.. no jak nie musisz to po co to komu .. albo ktoś to lubi , albo ktoś robi by się dorobić . Hobby byczkowe to już tylko ciągnięcie od sprzedaży do sprzedaży bez rozwoju . Przerobiłem już trochę mięsnego bydła i mam już dość . Walą Cię od lewa do prawa i taki interes. Zaraz jeszcze Mercosur przyjdzie to będziesz miał biznes 😁 ja właśnie zlikwidowałem stado mięsne krów .. i zostaje tylko opas . Ale plan jest krowy mleczne albo własna firma . Ja już z mięsnym bydłem planów nie mam . Bo to tylko zszargane nerwy i brak zarobku .
Odważny jesteś wchodzić bez wideł kija zamiast tych belek drewnianych zrób drabinę metalowa będzie na całe życie tak że się nie bodą i z jednego kojca masz marnie wyganiać bo nie masz kojca
Wszyscy tylko suche karmienie. Ile razy mozna powtarzać ze bydło miesne oplaca sie gdy je trawe i to jak najweicej, czyli wypas wtedy zarabiają dla nas.
@@txtp7329 no pewnie, małe dzieci nawet wiedzą, że bydło jak i dzikie zwierzęta naturalnie sporządzają sobie kieszonki z kukurydzy, robią śrutę i chodzą do weterynarza dwa razy dziennie 😂😂😂
Przy ilości wysiwu żyta i jego składu to zasiej gorzowską i biję to żyto pod każdym względem a białko gdy dobrze zbierzesz potrafi dać 19% na słabych glebach... Żyto to tylko na ziarno
Tam z tymi koncentratami to nie fisiuj, ja zaczynam z opasami daje wysłodki buraczane zakiszone, kiszonki z traw i ziarno gniecione pszenżyto plus jęczmień i rosną , hfy i mieszance
Słowo-klucz ,,Zaczynam". Ziarno gniecione to dla cieląt. A wiesz dlaczego? Co to ziarno ma dać? Chodzi o prawidłowe wykształcenie trawieńca a do tego potrzebny jest bodziec w postaci łuski. Dorosłe osobniki łuski nie przetrawią i zwyczajnie to ziarno wysrają.
@txtp7329 gniecione ziarno jest zdrowsze dla bydła niż.mielone bo jest spowolnienie hydrolizy skrobi w żwaczu przez co niwelujemy jego zakwaszenie. A od kiedy łuska ma być trawiona? Łuska to włókno, którego w każdej dawce mam sporo Daj śruty dwa razy tyle co normalnie plus słomy i urośnie bardzo dobrze. Metoda angielska Problem jest taki że ludzie nie mają takich ilości zboża żeby spadać metoda.na sucho, więc mi kombinują z kiszonkami. I dobrze, każdy żywi jak.chce ważny jest finał na ważeniu.
Jak masz zaklepaną firmę która to skupuje to warto dopytać. Część firm daje lepszą cenę, część gorszą. A jeszcze inni wogóle nie skupują. Z minusów to kastracja, tu jest trochę roboty zależnie od formy tej kastracji. Z plusów - jak masz jałówki opasowe to w jednym kojcu opasasz całą bandę. Wolce to takie misie co się miodku objadły i leżakują. Leży, żuje i ma w dupie cały świat. No i jak masz dobrego klienta na tego typu mięso to i cena wyższa. Od 50gr do 1zł na kilogramie spokojnie można ugrać. Ale to musi być klient.
@@txtp7329 Kastracja do 3 miesiąca to 1-2 minuty roboty dla 2 osób na sztukę . Wielki plus to spokój Minus to lenistwo opasów gdy miałem tylko byki ( wszystko dekornizuję) przy ścieleniu niejednokrotnie balot wrzucony nie zdążył dotknąć ściółki to był już rozścielony, obecnie przy ścieleniu zawsze trzeba wejść rozścielić . Wolce są spokojniejsze od jałówek które z nimi stoją.
Kolejna bzdura. Pomijając że węglan to marna forma przyswajania to na wielu odchowalniach sie tego nie stosuje. Byki robią się po tym nie spokojne a ospałe. Dlaczego? Bo zakleja to kosmki jelitowe i upośledza trawienie. Tak hak kreda w zbyt dużej dawce. Nie wariują bo są zajęte zwalczaniem niestrawności.
Ja też nie jestem ale lubie sprawdzać najpierw teorię a potem czy praktyka teorię pokrywa. I często okazuje się że do praktyki dopiero ktoś dorabia teorię. Czemu? Bo ktoś coś kiedyś jakoś zrobił, zadziałało w jakimś konkretnym przypadku albo dało efekt którego ktoś oczekiwał znaczy że dobre. I do tego dorabia się potem teorie dlaczego dobre. Jeżeli u Ciebie działa, nie widzisz problemów u zwierząt i przybierają odpowiednio to jak najbardziej działaj dalej swoim schematem. Ja z węglanem mam takie doświadczenie że mocno spadł pobór TMR w dwóch grupach które go dostawały. Weterynarz przyjechał na oględziny bo podejrzewałem chorobę w stadzie. Od ogółu do szczegóły, pobrana krew, kał, zbadana pasza. Nic. No to sonda. Żołądki okej. No to ostatnia rzecz - sonda w tyłek. I zobaczyliśmy pięknie zaklejone ścianki jelit. Nie dużo, nie mocno. Ale wystarczająco.
Byki na kukurydzy, lucernie, paszy, koncentratach, soji i rzepaku, kreda, drożdże. 50 sztuk.
Kojec 30 sztuk na półsuchym. Siano, słoma, pasza, koncentraty, soja, rzepak, melasa, kreda, drożdże, bufor.
Różnic w przyrastaniu nie stwierdzono. Tak jak na kukurydzy przyrasta mi miesięcznie jeden 60 kg, drugi 40, trzeci 30.
Nie ma znaczenia co leży w korycie. Genetyka, genetyka, genetyka. Wiem po jakim byku i jakicha matkach idą mi lepsze, po jakich gorsze.
Jak żywić? Odpowiedź brzmi - tak jak nam najwygodniej. Jak ktoś nie ma dużo TUZ to półsuchy-suchy jest dobrym rozwiązaniem. Do tego częstotliwość mieszania paszyna co trzy dni w moim przypadku.
Jak są łąki i moce przerobowe to na zwykłej kiszonce z dodatkami też jest super.
A przyrosty w folderach firm...wkładam pomiędzy Baśnie Andersena i Akademię Pana Kleksa. Alkalizacja zbóż, nowe premiksy, dodatki z pośladów wyjęte, magiczne kostki soli o nowym składzie. Bzdury na potęgę w 99%. O internecie to już wogóle nie wspominam. Na forum każdy ma przyrosty 2kg i sprzedaje 15 miesięczne w wadze 850kg.
Skracać opas jak się da bo to daje realne korzyści. Jak na każdej grupie urwe kilka miesięcy to co piąta-szósta partia wychodzi mi dodatkowo z tych okrawków. I to są rzeczywiste zyski i gotówka. A nie dziadowanie że tu dam taczke śrutu więcej, tam łyżkę kukurydzy mniej, tu sprzedam słomę a kupię w zamian dwie bele siana. Magików od hobbystycznych hodowli spotkałem wielu i sadzili takie kocopoły że głowa mała. A trzymali dwa byki, 36 miesięcy, ledwo 800-900 kilo.
Rocznie tych byków wypycham 60-75 sztuk plus drugie tyle jałówek.
I najważniejsze co już kiedyś pisałem pod Twoim filmem - to start w przypadku cielaka jest ważny. W jakim wieku i wadze go odsadzimy, czy jest przyzwyczajony do paszy treściwej i objętościowej.
Moje chodzą z matkami minimum 5 miesięcy, często dłużej. W korytkach mieszanka paszowa dla cieląt, na stole paszowym kilka kilo paszy dla opasów. Od początku mają się do tego przyzwyczajać i pobierać.
Potem po odsadzie nie ma cyrków że nie chce jeść albo go wzdyma, nie ma stresu metabolicznego. Ludzie sobie nie zdają sprawy jak funkcjonują żołądki bydła. Zanim przystosuje flore bakteryjną do danego pokarmu potrzebuje 2-4 tygodnie, czasem więcej. W tym czasie nie przybiera.
Kiedyś odsadzałem póroczniaki w wadze 150 kg średnio. Dziś nie schodzę poniżej 220-250. A mam i takie po 300.
Szczepienia. Na płuca, na biegunki, na grzyba...
Ogólnie niuansów jest mnóstwo. Mnóstwo rzeczy o które ludzie nie dbają albo nie wiedzą jak coś zrobić lepiej. Jest masa czynników która ma wpływ. I wbrew pozorom sama pasza znajduje się daleko w tym wszystkim.
@@txtp7329 pasza tresciwa składa sie z tych produktów co napisałeś?
W jakiej ilości ją dajesz, ile siana ile słomy?
Rozpiske mam w ładowarce więc mogę coś popierdolić. Po południu sprawdzę i poprawie jak by co.
Jeżeli mówimy o półsuchym to proporcje siano- słoma u mnie to 2 części siana i jedna część słomy. Czyli jak daje te 150kg siana to staram się żeby było te 70-80kg słomy. Jak będzie troche więcej to nic się nie stanie (tu może być na odwrót bo teraz nie pamiętam, może być że 2 części słomy i jedna siana, zawsze mi się to myli w rozmowach).
Pasza to to co napisałem. Dokładne rozpiski mam w biurze jak by było potrzebne to też mogę sprawdzić. Nie podam Ci konkretnej wartości na głowę ale daje 8 wanienek czubatych po dużych lizawkach z Bergophora. Do tego dwie czubate wanienki kukurydzy śrutowanej z rękawa. Czemu tak? Bo jak zbiore to do kuoy to mam w JCB całą łyżkę paszy. Nie będę biegał z wagą kuchenną i odmierzał co do kilograma bo to nie ma żadnego zbaczenia czy wpadnie 10 kilo więcej czy mniej. Nie przy tej ilości sztuk bydła i wadze TMR.
Słoma plus siano plus pasza plus melasa plus woda to wychodzi pod 700kg na wadze paszowozu.
Tu też jest dużo zmiennych. Jak mam rdzeń z beli to go nie zostawię tylko dorzucam i mam na przykład 200 siana. Albo 150 słomy. Doleje więcej wody bo wydaje mi się zq suche i już kikadziesiąt kilo na wadze więcej. Widze że kukurydza mi zamokła w rękawie to nie dam dwóch wanienek tylko na przykład dwie i pół. Wanienki z paszą dziś są czubate wszystkie, za trzy dni już czubate są tylko dwie. Tu wszystko jest dynamiczne więc nie można trzymać się ściśle kartki tylko maksymalnie upraszczać i ułatwiać sobie prace.
No i często muszę zostawiać to pracownikom więc różnie bywa.
Przykład z dziś rano - paszowóz pokazywał 900 kilo. Ale jak się okazało wrzucili do środka cały rdzeń z siana. Efekt? Wszystko było masakrycznie suche. Mało tego, zaczęło wylatywać z paszowozu. Więc co? Więcej wody do środka żeby siadło. Efekt? Dodatkowe sto litrów wody i kilkadziesiąt kilo siana więcej w paszy.
Ja mam taką opinię iż bydło w zimę lepiej przyrasta, chłód i naturalnie chcą zwiększyć mase na zimę jak wszystkie zwierzęta i najlepiej sprzedawać po zimie
Jeżeli bydło lepiej przyrasta w zimie to opcje są dwie - albo zastopowały procesy gnilne w paszy i chętniej jedzą bo im nie śmierdzi albo idą w masę tłuszczową. W tym drugim wypadku znaczy to że mają kiepskie warunki bytowania i jest im zwyczajnie zimno więc tworzą dodatkową ochronę podskórną.
@txtp7329 bardziej zwiększają masę tluszczową, naturalnym procesem jest ochrona i tyczy się to wszystkich zwierząt gospodarskich nawet takich jak koty, psy ale też zwierząt dziko żyjących dziki, jelenie itd.
Wszystko się składa na efekt koncowy😊
Dokładnie
Dotyczy to również ludzi. Ja zawszę tyje na zimę 😄
Bieszczadzkie rolnictwo to ten co puszczał hymn upa czerwona kalyna gratuluje znajomosci
Mozesz podesłać link do filmu
@robertbabanczyk220 ciężko mi to była seria tych filmów z ukrainy trzeba szukać o ile nie skasowane czołem myślącym
Piękne Sztuki genetyka to jest genetyka 👌💪😁
Taka podpowiedz mala. Na samą koncowke opasu mozesz dodac mocznik do paszy. Zwykly mocznik bez inhibitora. Ja sam tak stosuje na koncowke opasu i byki się świecą. Tylko trzeba uwazac i stopniowo zwiekszać dawki.
Bardzo tanie białko.
To nie na końcówkę tylko od startu, na koniec białko mu mało potrzebne
@MrGrzeja tylko że młodemu bydłu nie podajemy mocznika. Dopiero po roku czasu
@@BiaeOko-zi4xs no chodziło mi o wiek od roku jak już fajnie nabiera
Witam . Przy tak dużym udziale paszy treściwej przeszedłbym chyba na suche żywienie. Dokładasz te 2 kg na szt I przyrosty około 1.5 średnio, jak nie chowacie długo. Kolega nie dawno przeszedł i sobie chwali
Suche żywienie a jak pytasz konkretnie o skład paszy to cisza kilka razy pisałem do karmimy opasy na sucho i tylko dostaje odp ze śruta własnej produkcji. Chciałbym zobaczyć ile tam jest dodatków bo nie wierzę że na słomie i paszy z zboża tak rosną.
@@florek9697bo nie dostaniesz odpowiedzi na forum, to normalne. Nie po to ludzie się uczą, zdobywają doświadczenie żeby takie informacje upubliczniać za darmo. Napisz o numer do żywieniowca, Pan przyjedzie porozmawiacie i jak się zdecydujesz to Ci ułoży skład, oczywiście nie za darmo.
Po to są żywieniowcy, zootechnicy i weterynarze do ciężkiej nędzy. Płacisz i przyjeżdża człowiek który przede wszystkim musi ZBADAĆ produkty typu kiszonki, zboża, śruty które masz. Na tej podstawie widzi ile jest białka, węglowodanów i tłuszczy w produktach. Z tego układa dawkę paszy i dokłada brakujące komponenty.
Tak ciężko ro zrozumieć? A co do pytań konkretnych firm - przecież mieszalnie pasz przygotowywują albo indywidualne mieszanki albo wysyłają katalog mieszanek.
A premiksy i inne dodatki mają składy wypisane na workach.
Morał taki że wystarczy umieć czytać i składać litery w słowa.
@ wy mnie nie rozumiecie każdy chwali żywienie na sucho i że tylko słoma i paszą z zbóż a tu się okazuje że w tej paszy nie tylko jest zboże tylko wiele innych dodatków
@@florek9697 a kto Ci mówił że tylko zboża? Tylko zboża jeśli są alkalizowane a z tego co wiem to od samego początku Pani Beata powtarza że dodają śrutę rzepakową, a dla mniejszych soję.
Tydzien temu sprzrdane 6 szt srednio wyszło 13.5 kg byki w wadze 580 najmniejszy 780 najwiekszy urodzone od marca do czerwca 2023, wszystkie kastrowane.
Kastrowane chyba spokojne
U mnie najlepsze przyrosty miałem 1,398g dziennie na simentalu mlecznym tylko paszowóz i śruta bez rzepaków soji itd tylko u mnie byki jadły paszowóz od krów mlecznych więc to też inaczej ale mimo wszystko uważam że przyrost fajny jak na mieszańca
Super materiał pozdrowienia dla Ciebie
ale te byczki są opanowane - zero stresu i agresji.
Po ile kupowane byly te odsadki rok temu?
Cześć Maciej chciałbym z tobą porozmawiać i doradzić się w kilku aspektach żywienia i chodowli opasow
Waga minimum 700kg i w górę żeby poubojowo dobrze wyszły
I uczciwa ubojnia, która nie oszuka na wadze i klasyfikacji. A z własnego doświadczenia wiem, że są takie, które tak robią.
Ja powiem tak że genetyka jest najważniejsza hoduje niewielką ilość byków i ziemię mamy naprawdę ciężkie więc pasze też są w małych ilościach i słabej jakości ale z tego wszystkiego potrafi się uchować byka w ciągu 18 miesięcy 750 kg i to widać między bykami który jest słabszy genetycznie 😊
Szczerze mówiąc to te typowo mięsne to też nie mają jakiś ładnych przyrostów. Teraz u siebie sprzedawałem partie HO wiek 22-23 miesiące średnia waga 755kg Wiadomo cena się różni za HO a jakieś typowo mięsne sztuki
Poplon można uprawić zwykłą talerzówką ?
Co im dodajesz że one takie spokojne? Są jakiej dadatki do tego?
U mnie 2.5kg treściwej na łebka, 800 sianokiszonki i 1000 kiszonki z kukurydzy na wóz i średnia 420 wbc, swoje mieszańce sm hf mo, wiek 23-24 miesiące.
Warto by było wprowadzić soję czy śrutę rzepakowa i zrezygnować z pszenżyta na korzyść żyta
Maciek, z powodu braku sianokiszonki jest tylko dla młodzieży, mozna opasac roczne bydlo sama kiszonka z kukurydzy plus sruta ze zboza okolo 3 kg z dodatkiem rzepakowej, kredy i drożdży?
@@krzysiudomagaa8703 Można ale musisz słomy im dawać do woli żeby się nie zakwasiły. No i pasza treściwa dobrze zbilansowana musi być . Może więcej owsa lub produktu który ma więcej włókna. Dobrze dobrać dawkę i będzie dobrze.
@@maciej_rozanskiDzięki 😁
Widzę że sami fachowcy od żywienia bydła. Że hf słabo rosną itd. Mam krowy mleczne i z tego zostaje do opasu hf i mieszańce to znam sprawę od momentu rozrodu. Nie ma dużej różnicy po między hf a mieszańcem . Tylko mieszańce są ładnie umięśnione a hf nie. Przyrosty to od 1.2 do 1.45 licząc od urodzenia. Najgorzej rosną hfxbbb a najlepiej hfxmo i hfxsm. Wiadomo że ładny mieszaniec wyjdzie ok 1000zl lepiej. Jakbym miał kupić to to by różnicy nie było. Tylko wszystkie cielaki rodzą się po sztucznej inseminacji.
@@janusz245żywione paszowozem ?
zaraz pewnie pojazd hejterów dostanę ...u mnie sukces w opasie nawet byków HO kupionych za grosze idzie dobrze 12 miesiecy - 450 kg , jak widzimy że jest potencjał na więcej to jeszcze trzymamy a jak są gorsze to sprzedajemy a i tak się opłaca , SM i LM rosną lepiej - dajemy do roku czasu mleko z "mokrym jedzeniem " do tego coś co podbija wagę ale to nasz sekret sukcesu , trzeba się jednak napracować przy tym , dodam jeszcze ,że nie rozumiem tego zimnego chowu , u mnie mają ciepło i lepiej rosną zdecydowanie
No nie wiem co jest z noimi opasami bo sa w wieku 20 miesięcy i na sztuke dostają 5 kg sruty zbozowej dziennie i po tem sianokiszonke do woli i widze ze jedza srute zbożowa jak za kare tak nie bardzo a sruta zawiera soje rzepak i witaminy. Wiecie co moze byc przyczyna ze tak sie dzieje bo zasze jak koncze opas to nie bardzo jedza zazmacze nie daje qq
Jak często odrobaczasz byczki?
Powodzenia w hodowli życzę, niech się darzy...
Jakie masz wymiary kojców i po ile sztuk? Pytam bo zamierzam kilka sztuk hodować. I czy podczas kontroli weterynarii nie czepiają się o metrarz?
Metraż jest zgodny z wytycznymi nawet można by trzymać więcej . Kojce 16x4 po 20-25 sztuk utrzymujemy zależy od wieku.
Mój kolega sciąga byczki z Litwy. Mięsne 200-300kg. I po 16zl krzyczy. Wytłumaczcie mi jak na tym zarobic??????
Witam kiedy będzie dostępny materiał z testów VALTRY 😊
POZDRAWIAM
Ja hoduję głównie hf kupujemy małe za około 1000 zł i tuczymy do 24 miesięcy średnia waga poubojowa 420 kg ja bazuje tylko na sianokiszonce z lucerny i trawy
Maciej może nastepna grupa na suchym zywieniu? Brakuje porządnego filmu na ten temat
Miłosz się zna trochę na tym ja to laik w tym temacie.
Witam po ile płaciłeś za kg a takie sztuki?
3400. Za sztukę 218kg
Dzięki i pozdrawiam dobry towar👍
Ile siejesz zboża dla tylu byków ?
Za dużo energii to nie ma dziwu że jeżdżą po sobie
miałeś jakieś upadki ?
Masz racje kiedys dls ojca zeby mnie nie nurtowal ze hf jest lepszy bo tanszy w zakupie kupilem hf 220 kg i lm 130 kg lm karmilem tak samo hf 650 lm 780 tem sam czas
Jaki miały wiek?
@Power110. 24 m wiem że Hf do 30m nabiera ale 6 m karmić dodatkowo ...
@@Kamil-vb3ws To chyba je głodziłeś, hf bez pędzenia żadnego w 18m ma ponad 700 lekko.
Oj tez bym przeszedł na opasy... Ale 60 mlecznych... Ruszta wydajnosc lux... Ile trzeba opasu zeby bylo tyle samo kasy😂 to trzeba by bylo 300 sztuk trzymac to juz i jest robota😅
Powiedz ile ty wydasz faktycznie na weterynarza na te twoje krowy i inne wydatki prąd te wszystkie płyny do mycia pasze no i czas to wyjdzie to samo co na tych bykach tyle że tu zbytnio się nie narobi ...
@@Edwin.. nie wygłupiaj się .. krowy mleczne to lepszy interes i tyle . Byki to jest hobby a nie realny zarobek . Chyba że sprzedajesz po minimum 100 sztuk rocznie
@@hodowcazbombowca tak tak 🤣i kierat 24/7 w życiu do tego bym już nie wrócił
@@Edwin.. no jak nie musisz to po co to komu .. albo ktoś to lubi , albo ktoś robi by się dorobić . Hobby byczkowe to już tylko ciągnięcie od sprzedaży do sprzedaży bez rozwoju . Przerobiłem już trochę mięsnego bydła i mam już dość . Walą Cię od lewa do prawa i taki interes. Zaraz jeszcze Mercosur przyjdzie to będziesz miał biznes 😁 ja właśnie zlikwidowałem stado mięsne krów .. i zostaje tylko opas . Ale plan jest krowy mleczne albo własna firma . Ja już z mięsnym bydłem planów nie mam . Bo to tylko zszargane nerwy i brak zarobku .
@hodowcazbombowca to ci ciekawe .......
Hej u nas 11zl za hf a mieszance 12zl i mięsne 12.50zl+.A myślałeś o suchym karmieniu podobno przyrosty koło 2kg
Ja moje byki przestawiłem na suche zywienie :)
Odważny jesteś wchodzić bez wideł kija zamiast tych belek drewnianych zrób drabinę metalowa będzie na całe życie tak że się nie bodą i z jednego kojca masz marnie wyganiać bo nie masz kojca
Jaki region po 12.5 ja kujawsko pomorskie za jałówki ok 300 kg lm po ok15 zależy od sztuki i nic taniej nie mogę znaleźć
@@sebastianpetrynowski6102
A dawno to praktykujesz?
Alkalizacja czy na sucho sucho?
@krzysztofkielbik1894 od 3 miesięcy na sucho
Ale byłem u hodowcy co już 3 lata tak żywi i po tej wizycie się zdecydowałem
Ładne byki inwestycja się opłaci a kiedy najlepiej sprzedać 600-700 kg czy więcej
@@marcinmarcinowski6232 Mówię o tym w filmie
Wszyscy tylko suche karmienie. Ile razy mozna powtarzać ze bydło miesne oplaca sie gdy je trawe i to jak najweicej, czyli wypas wtedy zarabiają dla nas.
Bzdura.
@@txtp7329 no pewnie, małe dzieci nawet wiedzą, że bydło jak i dzikie zwierzęta naturalnie sporządzają sobie kieszonki z kukurydzy, robią śrutę i chodzą do weterynarza dwa razy dziennie 😂😂😂
Badaleś zawartość bialka kieszonki z żyta? Koszone przeded kloszeniem moim zdaniem nie jest zła...
@@marb80bak52 11% jak się wykłosiło
Przy ilości wysiwu żyta i jego składu to zasiej gorzowską i biję to żyto pod każdym względem a białko gdy dobrze zbierzesz potrafi dać 19% na słabych glebach...
Żyto to tylko na ziarno
@@patrickpatrick995tylko że gorzowska zabiera 3 razy tyle z pola i wody co zyto ...
14 zł za kilo i 5% strączki
Jaka to rasa że takie grzeczne i opanowane?
Mieszańce przeważnie Limousine, CHAROLAISE i mieszanki z tymi rasami
2:00 nie ma to jak koledze narobic na plecy
War-maz jalowki byki w jednej cenie 13.50 :) srednia 732 wyszla 👍
Maciek jak można z toba inaczej się skontaktować??
@@nikobara6352 ther0za23@gmail.com
Witam wszystkich
Nawet nie pytam na czyich stolach wyladuje ten luksus....
Taki towar to jest premium i jedzie do Izraela
I jeszcze jedno. Jak byk ma dwa lata spycha zęby i nie rośnie
Buforow nie dajesz???
Fajne wyglądają.ale problem taki że mały kaliber!
13.5 netto to minimum za taki towar
Jak mercosur podpiszą to 1.30.....
@Edwin.. jeśli podpiszą to tak masz rację zniszczą rolnictwo nie tylko w PL ale całej Europie i będziemy jeść korporacyjne g.wno z probówek
Teraz pszenżyto 800zl brutto u nas.
Masz własny groch czyli białeczko. Możesz mieszać efekty lepsze
Geny i.....
Tam z tymi koncentratami to nie fisiuj, ja zaczynam z opasami daje wysłodki buraczane zakiszone, kiszonki z traw i ziarno gniecione pszenżyto plus jęczmień i rosną , hfy i mieszance
Słowo-klucz ,,Zaczynam".
Ziarno gniecione to dla cieląt. A wiesz dlaczego? Co to ziarno ma dać?
Chodzi o prawidłowe wykształcenie trawieńca a do tego potrzebny jest bodziec w postaci łuski.
Dorosłe osobniki łuski nie przetrawią i zwyczajnie to ziarno wysrają.
@txtp7329 gniecione ziarno jest zdrowsze dla bydła niż.mielone bo jest spowolnienie hydrolizy skrobi w żwaczu przez co niwelujemy jego zakwaszenie. A od kiedy łuska ma być trawiona? Łuska to włókno, którego w każdej dawce mam sporo
Daj śruty dwa razy tyle co normalnie plus słomy i urośnie bardzo dobrze. Metoda angielska
Problem jest taki że ludzie nie mają takich ilości zboża żeby spadać metoda.na sucho, więc mi kombinują z kiszonkami. I dobrze, każdy żywi jak.chce ważny jest finał na ważeniu.
@@txtp7329 Oczywiście że strawią a nie wysrają, jak twoje to wysrywają to znaczy że im nie dajesz buforu i włókna.
Owies przetrwał odchwaszczanie boxerem??
A co myslisz o wolcach? Warto w to wchodzic?
@@PiotrKruszewski-y7d Nigdy nie miałem więc ciężko mi się wypowiedzieć
@maciej_rozanski Ok. Dzieki
Lepsze odtłuszczenie mają, więcej płacą za wolce. Hfy wolce lepiej przyrastają
Jak masz zaklepaną firmę która to skupuje to warto dopytać.
Część firm daje lepszą cenę, część gorszą. A jeszcze inni wogóle nie skupują.
Z minusów to kastracja, tu jest trochę roboty zależnie od formy tej kastracji.
Z plusów - jak masz jałówki opasowe to w jednym kojcu opasasz całą bandę. Wolce to takie misie co się miodku objadły i leżakują. Leży, żuje i ma w dupie cały świat. No i jak masz dobrego klienta na tego typu mięso to i cena wyższa. Od 50gr do 1zł na kilogramie spokojnie można ugrać. Ale to musi być klient.
@@txtp7329 Kastracja do 3 miesiąca to 1-2 minuty roboty dla 2 osób na sztukę . Wielki plus to spokój Minus to lenistwo opasów gdy miałem tylko byki ( wszystko dekornizuję) przy ścieleniu niejednokrotnie balot wrzucony nie zdążył dotknąć ściółki to był już rozścielony, obecnie przy ścieleniu zawsze trzeba wejść rozścielić . Wolce są spokojniejsze od jałówek które z nimi stoją.
Proponuje dodac do dawki kwasny weglan wapnia z magnezem bedą spokojne i nie bada skakały po sobie i poprawi się trawienie
Kolejna bzdura.
Pomijając że węglan to marna forma przyswajania to na wielu odchowalniach sie tego nie stosuje. Byki robią się po tym nie spokojne a ospałe. Dlaczego? Bo zakleja to kosmki jelitowe i upośledza trawienie. Tak hak kreda w zbyt dużej dawce. Nie wariują bo są zajęte zwalczaniem niestrawności.
@txtp7329 dzięki za informację ja nie jestem żywieniowcem u mnie na hf się bardzo dobrze sprawdza
Ja też nie jestem ale lubie sprawdzać najpierw teorię a potem czy praktyka teorię pokrywa.
I często okazuje się że do praktyki dopiero ktoś dorabia teorię.
Czemu? Bo ktoś coś kiedyś jakoś zrobił, zadziałało w jakimś konkretnym przypadku albo dało efekt którego ktoś oczekiwał znaczy że dobre. I do tego dorabia się potem teorie dlaczego dobre.
Jeżeli u Ciebie działa, nie widzisz problemów u zwierząt i przybierają odpowiednio to jak najbardziej działaj dalej swoim schematem.
Ja z węglanem mam takie doświadczenie że mocno spadł pobór TMR w dwóch grupach które go dostawały. Weterynarz przyjechał na oględziny bo podejrzewałem chorobę w stadzie. Od ogółu do szczegóły, pobrana krew, kał, zbadana pasza. Nic. No to sonda. Żołądki okej. No to ostatnia rzecz - sonda w tyłek. I zobaczyliśmy pięknie zaklejone ścianki jelit. Nie dużo, nie mocno. Ale wystarczająco.
@@txtp7329 a kwaśny węglan sodu nie powoduje takich skutków ubocznych ? pytam z ciekawości
Za 3 miesiące powinny złapać 700 minimum
G
Ja już 5 lat choduje bez dodkow tylko sól śruta z żyta i przeżyta kukurydzy i siano i jest dobrze ale choduje jałówki lm
Biedne zwierzaki...dlatego nie jem..i jeszcze klepie żywe mięso...ojoj