děkuji za tak super video je to jako včera kdy jsi mě nakousl se soběstačností a za to ti jsem opravdu vděčný a konečně na tuhle zimu jsme zavřeli plyn.
Ahoj, super video. Já mám krbová kamna bez výměníku. Budu si za ně instalovat malý radiátor, který mi kamna budou nahřívat. Ten zapojim do okruhu na kombinovaný bojler. Prostor za kamny je vyhříván na cca 70 stupňů. Nemusím tak kupovat kamna s výměníkem. Stále budu mít lokální topidlo bez připojení k rozvodům. Mám výhodu automatického kotle na uhlí, takže všechny bezpečnostní prvky, jsou už u něj instalovány. Investice je tak minimální. Dřevo je možné získat i technikou kopicovani. Nemusíš tak kupovat les a čekat 50 let až vyroste.
like za super upřímné video :) díky za info, hlavně ten závěr se mi líbil :) Bydlím na venkově kde se člověk opravdu zahřeje několikrát, tím dřevem, zkusím to vypsat... 1.) pokácet, odvětvit, pokrátit na vlek, poklidit les, přichystat si klády k okraji lesa 2.) nakopnout letitý traktůrek, naložit to dříví z lesa, složit ho u domu 3.) nařezat tlustší větve a špalky na cirkulárce 4.) špalky rozčísnout štípačkou 5.) polena narovnat na 2-3roky do sušáku, pokud to nebyli souše 6.) odvozit si proschlá polena ze sušáku ke kotelně 7.) když je zima tak si chystat na den tři přepravky dřeva do kotle 8.) teplé topení (9.) když je nízký tlak, tak se člověk zahřeje i tím, jak je nasraný, že to nehoří...) Jak to tak čtu, tak se vůbec nedivím, že se spousta lidí raději věnuje tomu co je baví a živí aby pak mohli jenom zmáčknout tlačítko :D
posledni roky se chovam tak jak jsi rikal na konci....a to, ze se jako chlap staram hlavne o svoji rodinu a blizke. nikdo jiny to totiz neudela....vazne....ani ti papalasi, kteri nam to stale slibuji. tvoje videa sleduji ale tohle bylo nej. tak...at se ti to povede a drzim palce a at jsi stale tak dobry a hlavne zdravy.
Taky je potřeba počítat s tím, že cena palivového dřeva brzy zkopíruje ceny ostatních energií. Žijeme v tržním hospodářství, které funguje na principu trhni když je příležitost. Pokud někdo nemá vlastní les, tak na tom nebude o moc líp.
@@firstMexican Víš jakej sajrajt vypouštíš komínem? A otravuješ tím zodpovědné lidi kteří topí plynem nebo el. energií. Já žiji v desetitisícovém městě v poměrně bohatší čtvrti skoro všichni tady topí plynem nebo elektřinou ale 4 domy topí dřevem (ne petky a spol). A v 6 hodin večer si nemůže člověk vyvetrat ani zajít nakoupit. Protože by se udusil
@@t0lek511 topím plynem ;) Ale také mám zřídka využívaný krb, který zakouří jen při zátopu, ale jakmile se soustava ohřeje a probíhá správné spalování, jde z komína jen neviditelný opar. Jsme na vesnici a dost lidí topí dřevem, což mně osobně vážně nijak nevadí. Vadí mi bohatí snobi, co se přistěhují na vesnici a začnou své okolí šikanovat, že dělají o víkendu rámus, smrdí atp.
Ahoy Vidláku, kamna zn. Šumava dokážou vytopit mnohem víc, než si dokážeš představit. S malou úpravou vytopily celou hospodu, byt 4+1 a ohřívat užitkovou vodu v kombinovaném bojleru. Já sám jsem vytápění domu řešil výrobou podobných kamen s dvojitým pláštěm a rozvodem horkého vzduchu. Spotřeba dřeva je asi 15 m za sezónu. Tento způsob vytápění používám již asi 25 roků. Rád se podělím o své zkušenosti. Měj se hezky a ať se daří. AleS.
@@topranina Tak hlavně nezapomínejme že spoustu dřeva můžeš sehnat jen tak při procházce v lese atd(větve do 8 cm) já jsem první rok v novém domě (neměl jsem dostatek nasušeného dřeva) takto topil. Cestou z práce přibrzdit u lesa,za kaufem mají palety na vyhození atd,atd,atd.dnes mám naštěstí již cca 20m2 nasušenýho v dřevníku který jsem bral z lesa po cca50kč za m2.to je zásoba na 2-3 roky( je to výhoda dobře zateplené dřevostavby) po novém roce budu brát další tvrdý dřevo zas okolo 100kč/m2 jen té práce a manipulace je dosti a skladování je taky trošku problém.
@@jozefmalik8443 Omlouvám se za omyl pochopitelně že m3 suchýho dřeva v mixu 1/3 buk,dub a 2/3 kůrovca což je výhoda že ho bereš rovnou skoro idealně suchý.
Zdarec, super námět. O krbovkach s výměníkem uvažuji delší dobu a smysl to dává když jednou topím v krbu ať je teplo všude. Momentálně dolaďuji kolik kw voda a kolík vzduch. Kámoš mě říkal ať čitam 2,5kw místnost že mám 2kw hlavní radiátory, vím jsou různé propočty, novostavba starší dům atd. Dále jsem hledal ideální krbovky a mám v hledáčku ZVEZDA MAXI LUX VR 16 taky Rumuni, dvouplášťové rychlí ohřev okolí a obložené topeniště šamotem kvůli akumulaci. Vsadil jsem na podmět čím těžší tím lepší mají 140 kg. Hlavně né Blist jsou to vyloženě plecháče. Budu se těšit na tvoje další příspěvky hlavně teď o krbovkach s výměníkem. Měj se a dobrou volbu.
Super video, jsme stejně smýšlející 💪 jen nemáme topnou sezonu 100 dnů , ale má topná sezona je 240 dnů😁. Mám kamenný dům a dvě malé děti😊. Mám kotel na tuhá paliva a teď dodelavam kamna do obýváku aby dobře bylo kdyby náhodou☺.
Je vic variant, jak napriklad zateplit i kamennny dum. Prodavaji ruzne stropni EPS desky s dekoraci a pak vam teplo neunika stropem, zdivo si muzete naakumulovat a pokud nechcete, lze i zateplovat zevnitr v dome, oblozit EPS zdi, potom lepidlo, perlinka a stuk. Znam par domecku, co maji kamna v kuchyni a dvema pokoji prochazi tesne pod stropem roura, sice azbestova, ale vyhriva ty dve mistnosti tedy kominem. Dale muzu doporucit rozvod vzduchu, jedna se o urcite pruduchy za kamnama ve zdi pripadne lze rozvadet teplo i ventilatorama po baraku, jeden co je namireny na krbova kamna, kde zene vzduch od dvirek nekam a tam na druhe strane napriklad druhy ventilator, ktery to teplo posune do chodby. Samozrejme tyto navody jsou levne a neesteticke, ale pokud to nekomu pomuze, budu rad.
Zateplování zevnitř není dobré řešení. U starého domu ( plné cihly, smíšené či kamenné zdivo ) se rosný bod po promrznutí dostane až k izolaci a tam začne kondenzovat voda = problémy.
@@andrej6792 Má pravdu, chlapec. Izolovat je lepší zvenčí. Ale hlavně - zeď je vždy to poslední co je třeba izolovat/co se vyplatí. U zdí se ze všeho nejvíc vyplatí zaříznutí prostupu vlhkosti - návratnost izolování zdí je v šíleném nedohledu a to i u dost starých objektů. Přesně v tomhle pořadí je potřeba řešit a je snadné=>těžké řešit: Strop/střecha Okna Dveře Podlaha Obvodové zdivo.
Bych se v dnešní den pozastavil a vzpomněl ( neberte vše vážně ) na pana Brežněva, který před 39 lety zemřel. Byl jsem v té době na vojně a já 10.11.1982 měl vycházky na oslavu 20 narozenin.:-)... Dobře proflákl jsem, že mi je 59. Já již uvažoval o solárním vytápění před revolucí. Před cca 15-20 lety fotovoltaika a také peltierové články i stirling motor. Vše je to moc složité téma na vysvětlování a mnoho pro a proti. Nakonec jsem se vydal jinou cestou. Vytápím elektrikou. Možná údiv a pobavení, ale mně se investice 300 litrů již vrátila za 3 roky ( původně se měla vrátit za rok ) a nejenže topím zadarmo, ale ještě mi to vydělává čistého denně cca 600kč. Dobře. není to pro všechny, ale zatím to funguje a zřejmě to nějakou dobu vydrží...Nevěřím, že se ostrovní systém zaplatí za 5 let. Navíc co údržba a obměna HW. Ne každý má značové komponenty, protože by se nedoplatil a návratnost 1000 let..... Nechť se daří. :-), ale myslete na to, že se nakonec všechny ceny mají tendenci vyrovnat a potom si jen nadáváte, za zbytečnou investici.
Ahoj, každý řešení má něco pro a proti. Nejlíp bydlet někde u jižního moře, tam je stálá teplota :-) Pokud ti topení vydělává, tak asi těžíš coiny :-) Nic proti tomu.
Řeším to teď úplně stejně ,stavím komín ,který jsem před 10 lety zboural ,kupuji krbovou vložku s teplovodním výměníkem a pokukuji po solární elektrárně.
Ahoj Vidláku, teplovodní krb je prima. Ale, přeci jen potřebuje taky elektřinu, v případě blackoutu musíš řešit zda pojede čerpadlo na baterky anebo vypustíš vodu z krbu. A druhá věc. Mám dojem, že v mém teplovodním krbu je horší spalování, protože je přeci jen plášť stále ochlazovaný vodou. Alespoň u mě to tak vypadá, dřevo neprohoří zcela, zbývá dost popela v porovnání s klasickým krbem. Poučení pro mě je, že bych příště chtěl vidět krb nejdřív v praxi než bych ho koupil, a že se nevyplatí koupit něco levného. Tak snad to pomůže k zamyšlení.
Ahoj Tomáši, děkuju za zprávu. Četl jsem diskusi o dražších kamnech s výměníkem a řešili tam věci jako kouření do místnosti, takže asi dám přednost něčemu levnějšímu, co si můžu vylepšit. To co píšeš dává smysl a myslím, že je to řešitelné.
@@vidlak001 cauko vidlaku, to že ti zakouří do místnosti je věc ohledně tahu komína.. každé 90° koleno komína ti ubere 1m výšky kominu... Takže potřeba prostudovat vše a ne jen krbovky
Zdravím Vás, patnáct let jsem měl pouze krbová kamna bez výměníku. Před třemi lety jsme pořídili krbová kamna s výměníkem a nemůžu si je vynachválit. Topím celou sezónu a máme teplo v celém patře domu, kde bydlíme. Nyní se chystám na fotovoltaiku. Hodně zdaru
@@vidlak001 Přesně není nad to když si člověk rozdělá oheň 🔥 pak sedí relaxuje a vůbec mu nepřijde že musel řezat dřevo atd. ba naopak těší ho to a bere to jako relax.
@@meruna2472 Sám o sobě necirkuluje, tomu kouzlu se říká fyzika, venku záleží na tom kde sluníčko zrovna ohřívá zemi a kde se zrovna její paprsky odráží od mraků nebo jiného ještě trochu bílého materiálu na pólech, kterého už tam moc není díky našim pneumatikám, ale to je jiný příběh... V uzavřené místnosti fyzika funguje tak, že ten zahřátý vzduch pošle ke stropu a vy můžete vysledovat, že je u podlahy znatelně chladněji než u stropu. Prostě pro správnou rozvnoměrnou cirkulaci vzduchu v místnosti by byl potřeba stropní ventilátor s možností nastavení otáčení nebo naklopení lopatek aby bylo možné měnit zimní a letní provoz.
@@3d4tom Přesně tak. Perfektně vysvětleno. proto mám stropní vent. obousměrný. Stačí na minimální otáčky a i tak promíchá vzduch v místnosti a sjednotí tak pocitovou teplotu.
@@3d4tom No takhle - neměl jsem na mysli že by ten teplej vzduch snad v pokoji vytvářel nějaký tornádo, ale to že onen teplý vzduch nezustane jen okolo kamen. Že vzduch v kontaktu s topidlem se ohřívá, stoupá vzhůru a ze spoda je nahrazován vzduchem chladnějším. Že tohle funguje i bez ventilátorů a elektřiny. Bo pán neřešil nějaké sjednocení teploty u země a u stropu, ale "Rozhánění teplého vzduchu do prostoru". Doufám že si už rozumíme.
@@meruna2472 já rozumím tomu že nejste debil abyste si myslel že vzduch sám o sobě cirkuluje, jak jste prve psal, ale to jsem zjistil už při procházení celou diskusí pod videem, že obvykle cosi zahlásíte a čekáte na reakci a dále rozvíjíte vlákno, yt algoritmus má radost a vidlák může mít taky.
Jak jsi říkal, že oheň uklidňuje. Já myslím, že to bude dané tím, jak lidé tisíce let koukali každý večer do ohně, coby tehdy jediného zdroje tepla a světla u kterého každý večer seděli, dívali se do něj a nahřívali se. Často tak trávili čas ve skupině. Muselo se to určitě nějak zapsat do našeho podvědomí i tělesné potřeby se prohřát sálavým teplem. I to je důvod proč dodnes mají lidé rádi táboráky ke kterým pozvou kamarády a proč se rádi do těch žhavých uhlíků díváme. Nedostatek sálavého tepla je podle me i důvod proč dnes spousta lidí dnes trpí na rýmu a záněty dutin. Vždyť jiný zdroj tepla než oheň používáme teprve více méně necelých 100 let a tomu se prostě tělo nemůže přizpůsobit.
Zdar vidláku. já bydlim na vesnici. Plyn ani vodovod nemáme. Máme pouze elektriku a klasický kotel. Chtěl jsem přejit na tepelný čerpadlo ale ještě chvilku teď počkám. Zkusim ti tu popsat muj zpusob ušetření elektriky. Moje vydaje za elektřinu jsou cca 12x2000 kč ( Ještě mi ČEZ nezdražil). Teď teda jak jsem ušetřil. Vzal jsem cca 200 000kč a koupil cca 300 akcii ČEZu a ten mi z každé akci každý rok posílá dividendu (letos 40kč, příští rok to bude jistě víc). 300x40=12000kč. Návratnost teda neni rok jako u tebe ale je to bez práce a strachu že mi krbovky do roku 2025 - 2030 zakážou...
@@vidlak001 bitcoin je precenovan. Kolik udělal za posledních 12 měsíců? Něco kolem 100% a jsem si jist že většina lidí o ty prachy přijde. ČEZ za posledních 12 měsíců udělal taky skoro 100% a ještě dividenda a vědomí že to není ponziho schéma.
Ahoj vidláku, velmi zajímavé a aktuální video. Pár dní zpět jsem promýšlel na tímto tématem. Ne úplně nad soběstačností, ale nad příčinou zdražení energií. Konkrétně elektřiny. Vidlackým rozumem přeci jádro září pořád stejně, voda z přehrad teče taky stejně, slunce svítí a vítr fouká pořád stejně do větrných elektráren. I to uhlí čmadí v tepelné elektrárně stejně. Tak proč se energie zdražuje? Co nebo kdo za tím stojí? Pochopil bych zdražení ostatních produktů, protože na ty je potřeba energie na výrobu, ale jak se zdraží sama energie. Napadá mě snad jen údržba rozvodné sítě, ale i ta musí být fit průběžně a nelze ji rekonstruovat ze dne na den, což by znamenalo nárazovou investici, která se promítne do ceny. To jen taková krátká úvaha. Hezký den
Německo donedávna trvalo na odstavení Jádra. Dávno odstavilo uhlí. Plyn má letos problémy s dodávkami. A Vítr taky nefouká jak by si soudruzi přáli. Tedy Němci mají nedostatek a tak nás začali na burze přeplácet. Sice máme obrovský nazbytek příkonu, ale němci ho snadno vykoupí. Cena elektřiny letos od jara setrvale roste. Bohemka to odpískala, protože by plněním nasmlouvaných cen tratila / musela by dotovat nákup elektřiny. A teď najednou musí ČEZ a ostatní někde rychle nakoupit elektřinu pro cca 2 000 000 lidí? To je na tom ta nejdražší položka.
Ahoj, slyšel jsem, že to prodražují za prvé emisní povolenky a za druhé, pokud budou např. Němci odstavovat další elektrárny, tak cena vzroste díky nabídce a poptávce.
Dobrý den, taky budu dělat rozvod topení. Teď mám krbovou vložku bez výměníku, na jaře koupím s výměníkem. Pokud budete mít cestu kolem Baumaxu, tak doporučuji kouknout na jejich kamna a krbové vložky. Mají polské výroby z litiny za slušné ceny. Mám od nich vložku už 3 roky a jsem spokojen. Kdybych nechtěl s výměníkem, tak neměním. Kutilství zdar, Jarda.
Díky za video. Co ty tvoje elektrárny co si vyráběl? fungovalo nakonec něco? Napadlo mě udělat malou centrálu na principu Heronovi baňky, popř. jiné turbínky na páru, která by podle mě mohla mít potenciál při nouzové výrobě el. Mám na mysli něco malého co se dá složit a přepravit na jiné místo. Máš na to nějaký názor? Natoč mi o tom video ať vím jak to udělat :) :D děkuji.
Ahoj, tu vodní jsem pustil z hlavy, dá se koupit, jmenuje se WaterLily. Ale parní se mi pořád točí v hlavě :-) Kdyžtak můžeš poslat e-mail, jestli v tom bádáš.
@@vidlak001 Zatím je to jen nápad někde hluboko v hlavě, takže jsem to ještě nevymýšlel, ale jako první bych zkusil něco jako tohle th-cam.com/video/xCUL8oYK-nY/w-d-xo.html Tohle je něco jako Teslova parní turbína. Prostě jen zahřívat nádobu s vodou, která dál rozvede páru do nějaké turbínky hlavní je aby to bylo jednoduché a tím doufám i spolehlivé
Jj, parádní téma. Opravuji starý dům a přesně o tomto přemýšlím už skoro dva roky.. kamna s výměníkem - potřebují nějaké čerpadlo - to potřebuje elektřinu - při výpadku tedy baterie? solár? jak dlouho by měly vydržet? Týden topení? to je dost... - následovala úvaha o samotížném oběhu (zamítnuto) :) - nakonec jsem dospěl k závěru, že upravím dispozici bytu - kuchyně s obývákem a jídelnou do jedné velké místnosti kterou vytopím obyčejnými krbovými kamny, po otevření dveří půjde teplo i do ložnice, pokojíku a koupelny. Samozřejmě kamna musí mít i varnou plochu aby bylo kde vařit. V jednoduchosti je síla. :)
Ahoj otázka na tebe myslím že není problém na ní odpovědět si zaměstnanec či podnikatel? A kdyžtak čím se živíš? Jsem automechanik zaměstnanec tak mě zajímá co dělají podobní lidé
@@vidlak001 zajímavé můj typ byl že jedeš na jistotu tak seš zaměstnanec pokud tedy říkáš živnostník tak bych řekl nějaký zedník nebo tak něco mýlím se?
Krbovky s výměníkem ne. Lepší udělat rozvod vzduchu. Už jen to, že ti to celý barák nevytopí. Malý výkon do topení. Každý rok kontrolu dle zákona 201/2012 Zapojení kamen čerpadlo , trojcestný ventil pro ochranu zpátečky. Popřemýšlej o tom ještě.
Jen takový dodatek. Jezdil jsem jako kontrolór na pevná paliva. Jak strašili i v televizi, jak to budou kontrolovat. Já se jeden rok mohl u lítat a za rok se ozvala 1/2 lidí a další rok už to nechtěl nikdo. V čem je problém. Většina kamen a kotlů nesplňují nový zákon. A krbová kamna namontovaná rok před nařízenýma kontrolama nesplňovala normu. Tzn že je zákazník musí stejně vyměnit za novější třídu, ale třeba i za stejné, jen že prošli později nějakou zkušebnou. Hodně jsem řešil zadehtovaný výměník i komín. Problém nebyl ani v kvalitě dřeva, ale v přísunu vzduchu. Ono když má kamna někdo v obyváku a má barák hermeticky uzavřený plasťákama oknama, tak to dřevo prostě nehoří. Není pak komínový tah a to je problém. Přibližně je potřeba 1m2 vzduchu na 1kw celkového výkonu. Další problém je, že výměník ochlazuje spaliny a komín i výměník se zanáší. To tedy řeší způsob zapojení a to je tzv ochrana zpátečky. To ale nefunguje bez čerpadla a v případě výpadku el energie se neobejdeš bez záložního zdroje. No a jak jsem psal víše. Výkon do radiátorů nikdy nebude na celý barák. Krbovky s výměníkem jsou doplnkové topení vhodné na přitopení podzim, jaro. Jako primární topení to nevidím jako vhodné řešení.
@@martinbarak ano rodinný dům starý nezateplený a největší odběr má asi boiler. Jinak panely na střeše máme jich 10 a celkovej výkon je 3,450 kWp + baterie 4,8 kWh Budeme to mýt rok a za ten rok jsme už půlku spotřeby vyrobily.
Čau vidlaku kamna s výměníkem jsou sice super ale když nepůjde elektrika tak si odkázán na nějaký záložní zdroj kvůli oběhovému čerpadlu. Kamna bez výměníku potřebují pouze dřevo a komín.
* dovolím si okopírovat stejnou odpověď... Záleží na objektu. Někde může fungovat i samotížný oběh, tedy že se teplá voda tlačí z kotle vzhůru a kotel tedy spodem nasává studenou. Když nebude mít samotíž, může čerpadlo po určitou dobu řešit baterií. Nebo prostě jen krbový kamna nebude roztápět do ruda a bude s nimi opět topit jen v místnosti ve které jsou. Řešení je spousta a zrovna okolo vytápění objektů jsou tu taková, která jsou léty a spoustou lidí prověřená.
Ahoj Vidláku, dnes podepíšu každé tvé slovo - uvažuji už léta, dávno před touto krizí, stejně. Svoji studnu, doplňkové topení dřevem v krbu a peletkami ( tedy nikoliv plynem či el. energií ), v záloze je FVE. Mám několik poznámek - u kalkulací spotřeby dřeva a návratnosti nezapomeň na účinnost spalování a vlhkost dřeva. A samozřejmě náklady na pořízení dřeva, jeho dopravu, pořezání a poštípání. Samozřejmě i tak to vyjde nejlépe, ovšem ne až tak optimisticky, jak by se mohlo zdát. Práci nepočítám. U FVE doporučuji zjistit aktuální legislativu. FVE musí mít úložiště, jinak to nemá moc smyslu. Nejvíce energie se totiž vyrobí v létě, kdy ji člověk okamžitě nemůže spotřebovat. A akumulace naráží na cenu úložišť, jejich kapacitu a životnost. A taky na legislativu, protože mám pocit, že kapacita úložiště je nějak limitována. To víš, ČEZ tě nenechá jen tak se vysmeknout z jeho náruče :-). Víc by asi poradili na Solární asociaci, ev. napíšu kamarádovi, ten to tam už měl zjišťovat. měj se. Andrej
@@vidlak001 A být především ochoten pracovat, přemýšlet a nebrečet někde o větší dávky, či větší plat z daní těch ostatních. A to už dnes leckdo není ochoten. Je snazší sedět u kafe a točit palci mlýnek. To se člověk nezpotí. Tak se měj.
Ahoj, občas sleduji Vaše videa musím říci, že toto téma mě také nejvíce zajímá. Hlavně nějaké svépomocí řešeni. Protože přes profi firmy i s dotací je to už hodně předražené. Rozhodně bych byl rád kdybyste se podělil o vaše zkušenosti a nápady ať úspěšné či které nápady nevedly úspěšně k cíli ,,,
@@vidlak001 Ahoj je to jednoduchý ze zhora se vyndá takovej tál asi 20 x30 cm a pak se krásně dostaneš na jednotlivé příčky výměníku. Čistím podle toho čím se topí. Když se topí listnatym dřevem tak zhruba 3 týdny možná i měsíc ale po borovici smrku a pod. klidně i za týden ale je to v pohodě zabere to asi 10 min.
Děkuju za zprávu. Silně uvažuju o w15, jsou přesně velké jako ty moje. Kamarád má rohové prity a musel si tam udělat dvířka, aby mohl čistit výměník. Nedomyšlené. Prosím tě, co tím vytápíš za prostory myslím metry čtvereční radiátory a sáláním. Jak často musíš přikládat? Děkuju za zprávu :-)
Dobrý den, zajímalo by mě jak jde řešit situace kdy nemám el. energii pro oběhové čerpadlo pro výměník. Vypustit kompletně vodu z výměníku nebude uplně snadné a trochu vody tam asi zustane. Když zatopím v kamnech abcyh si vytopil lokálně aspon jednu místnost jak to dopadne s výměníkem ? předpokládám že bych pro unikající páru měl otevřený výpustný ventil, ale nepokazí se ten výměník moc když se v krbu pravděpodobně bude přehřívat ?
@@vidlak001 Vytapim asi tak 120m2 a mám tam 5 radiátoru po 2200w a v koupelně 800w a žebřík a ještě natapim boiler. V těch největších mrazech spotřeba dřeva od 15:00 do 22:00 je tak kolečko
Dobrý den . Jedno upozornění . Oheň a voda se nemají moc rády . Protože dřevo je palivo zplynující a má dlouhé plameny . Dřevoplyny vyhořívají až nad 600°c a když do topeniště dáte výměník s vodou , tak bráníte vysokým teplotám potřebných k vyhoření . Vzniká čoud , saze což je nespálený uhlík a plýtváte. Rozumější je udělat stavební upravy , jak to mají seveřané nebo kanadané . Tedy dole velký otevřený prostor , kde máte obývák , kuchyni a chodby a schodiště do patra otevřené . Pak mužete mít velká kamna , třeba jotuly f 500 . Tam už dáte velká polena a a můžete mít stáložár . Takové topeniště už má objem cca 50 až 60dm3 a dáte dostatečně velká polena a zůstane vám dlouho žhavé , kamna nevychladnou a nemusíte tak stále běhat okolo krbovek a co hodinu přikládat . Podívejte se i na americké plecháče . Ty mají stejně jak jotul , testy na stáložárné topení . Protože američané takto topí (dusí oheň) a proto mají testy na ruzné rychlosti hoření (neznají pojem nominální výkon) , při nichž musí hořet čistě (spalovat ty saze) a tedy pomalu hoří a do komína jde málo tepla. Také si uvědomte , že 8 tun dřeva odpovídá cca 20m3 smrku , či 15m3 břízy . Toto musíte každý rok naštípat, nařezat . Ale také skladovat (prostory) . Rozumné bych viděl maximálně spalovat tak asi 6 až 10m3 . Pak už je to otročina . Navíc si uvědomte , že 8 hodin spíte , 8hodin pracujete a ve zbývající třetině by jste byl uvázán jak u lokomotivy a nikam si nemohl odskočit , protože musíte natopit aku nádrž . Vodu bych uplně oddělil z tohoto a nechal ji ohřívat plynem , vaření . Také si uvědomte , že v případě úrazu , odjezdu třeba na hory , vám plyn stále zajistí zálohu . Pokuď jde o soláry , tak to bych oddělil na vodní ohřev vody , kdy si mužete udělat jakýkoliv servis a elektrický systém , kde mužete jen čistě ohřívat vodu a systém bateriový se střídači . Tam bych měl problém asi s kutilským provedením, protože na to už jsou dotace a musí to dělat firma . Dnes jsme ale v situaci , kdy ceny materiálu naskakují o 200 - 300% a teprve teď se to nabalí jak sněhová koule a obávám se , že firmy budou lidi škubat jak slepice (drahota). Ještě poznámka jotul i ty americké plecháče jsou hodně drahá kamna , nedávno jsme viděl video od chorvatských kamen plamen tena th-cam.com/video/4Wl-MG7jyOA/w-d-xo.html Tam je to dobře řešeno konstrukčně . Mají bezroštové topení , což prodlužuje dobu mezi přikládkou , předehřev sekundáru pod deflektor a co je velice zajímavé , boční stěny jsou dvojité a nahřívá se tam primár - vzduch jde shora od plotny. Tudíž když předehříváte vzduch , tak dosahuje oheň velice vysokých teplot a mužete stahovat vzduch více než u běžných kamen . Vysoká teplota zajištuje dobrou učinnost - rozdíl mezi vnitřkem ohniště a místností (velké předávání energie) . Duležité je zde pro regulaci vzduchu pak spalinový teploměr co se dává na kouřovod . www.e-teplo.cz/teplomer-spalin-pro-kamna-a-kotle-vanellus.html
Koukám , že jsem toho napsal moc a je to nesrozumitelné . Mě se jako optimální řešení jeví udělat stavební upravy pro otevřený prostor a pořídit velké stáložárné kamna (třikrát denně přiložit) . Plyn bych nechal jako zálohu a ohřev TUV . Doplnit to teplovodními soláry , které je člověk schopen udělat kutilsky.
Ahoj, děkuju za náměty. Ano, dává to mysl. Mě zase dává smysl ohřát si vodu a vyhřát ostatní místnosti v okamžiku, kdy si topím v krbových kamnech. Nechci zrušit plyn, ale částečně ho nahradit. A nebýt na něm závislý.
@@vidlak001 Nahrazujete jednu závislost za druhou . Když budete topit do radiátoru 16 hodin plynem a 8 hodin kamny s dřevem , tak moc neušetříte a budete uvázán jak pes u boudy . Teplovodní kamna jsou stavěná na nominál a musíte je honit , jinak to netopí . Když pořídíte větší , tak nebudete vědět kam s teplem , když je budete regulovat , zadehtujete komín . Na teplovodní topení je optimální hodně předimenzovaný kotel a 2m3 akunádrž . Pak navalíte kotel a natopíte během chvíle akunádrž a máte třeba 2 dni klid od topení . Rozhodně bych nechtěl stále běhat okolo krbovek a přikládat 3 až 4 kila dřeva na hodku a stále být uvázán jak pes u boudy .Ono bych spíše doporučil zaizolovat dum a snížit tepelnou ztrátu domu . Těch 23tis/kw je sakra hodně na dnešní dobu. I kdybych měl udělat rošt na zdi z 6x4 střešních latí - 2x6cm vaty a na to dát odvětrávanou fasádu . To mě přijde na svépomoc rozumější a vata tolik nezdražila .
Na ten dřevokotel bych nespoléhal. Stane se to samé co teď s plynem, poptávka bude veliká a cena palivového dřeva vyletí do nebe. Ten solár je asi dnes top na soběstačnost. Slunce nikdo nezdraží ani nevyčerpe.😁
Vždy je možnost brousit po lese a sbírat do kárky suché větve o průměru do 7cm. Tedy na venkově, ale jsme na kanále "Vidlák", takže... Člověk si třeba nebude celou zimu vytápět na 25°C, ale rozhodně neumrzne.
@@krmelec1234 Tak u spalování dřeva bych řekl že je to nejmenší "závislost" ze všech. Dřevo roste samo, jsou ho plný lesy a když bys to nemohl řešit v lesích, tak si na zahradě uděláš farmu na výmladky (budeš pěstovat stromy jako vrbu na proutí a pálit ty výmladky / vlky). Nemusí k tobě vést kabel, trubka, zásobovací trasa náhradních dílů, nemusí přijet tatrovka s uhlím...
Solár asi ano, ale je potřeba nezapomínat na to, že účinnost soláru postupně klesá, je potřeba ho někde vyrobit a pak zlikvidovat a to je zátěž na životní prostředí jako hrom.
@@meruna2472 Přesně. Ve vedlejší obci se všichni nasmívali jednomu staršími pánovi, že jako jeden z posledních chodil do lesa vázat otýpky, proč si s tím jako dává tu práci.. A jak je to najednou aktuální. 🙂
Ahoj Vidláku. Mrkni sem: th-cam.com/video/feBqb-ufWl0/w-d-xo.html ... Mluvíš hodně rozumně a tohle jedna z těch levných a funkčních variant. Ať se ti daří ... 👍👍
Inštalovali sme u kamaráta kamna Pritty s teplovodným výmenníkom . Skús sa radšej poobzerať po inej značke . Majú pár nedostatkov , ktoré by ti pravdepodobne vadili. Nainštalovali sme aj bojler s teplovodným výmenníkom a ten ohrev teplej úžitkovej vody je fakt super riešenie.
@@vidlak001 Ahoj. V prvom rade si na nich neohreješ vodu v hrnci .A keď áno tak budeš čakať pol dňa kým sa zohreje.Ohnisko je priliš nízko a ten plameň nedosiahne až tam hore. Možno si povieš , naložim viac dreva a plameň dosiahne . Áno ale keď to urobíš , hneď začne voda vo výmenníku vrieť a je to dosť počuť. Kamarátovi sa dokonca prehla vrchna liatinová doska .Položil som na to vodováhu a stred dosky sa normálne prepadol zhruba o 3-5mm .Predpokládam od teploty . Keď budeš chcieť naložiť drevo , automaticky všetok dym neide do komína ale do izby .No a v predposlednom rade ta pec najviac tepla dáva do výmenníka. Sálavé teplo s toho ide len minimálne. Musel by si pri tom stať aby si sa ohrial .Do izby kde sú tie kamna budeme inštalovať radiátor ...No a posledný nedostatok .Výrobca udáva priemer dymovodu 130 ale v skutočnosti je 130 príliš široký .Zhruba v polovici vývodu je priemer 125.Ten vývod je do kužeľa. Ja som vyrobil dymovod na mieru ... Po stranach ohniska sme dali šamotové tehly ,aby sme zmenšili rozmer ohniska. Teraz sa v tom už dá lepšie topiť , výmenník tak nieje teplom preťažovaný a nerobí to taký bordel.Jedno plus dávam tomu , že to nemá takú spotrebu dreva jak PETRY. Na záver : Je to za lacný peniaz , nič extra od toho nečakaj .Ale keď to nepreháňaš s drevom , dá sa s tým rozumne topiť . PS:To opracovanie vrchnej liatinovej dosky vyzerá jak doma na kolene brúsené flexou ...
Děkuju za podrobnou zprávu! Že to nahoře moc netopí je logické, protože je tam výměník, ale zamrzí to. Teď už chápu, proč jsou některá kamna nahoře kulatá. Kouření do místnosti zamrzí. Levná kamna, ale obávám se, že i drahá budou mít taky své neduhy.
@Vidlák V pohode .Ak máš ešte nejaké otázky , rád ti ich zodpoviem :) .Kamarát s tým teraz absolvuje druhú topnú sezónu.No a ešte taká drobnosť : to sklo na dvierkach treba zhruba raz za týždeň vyčistiť .Skúšali sme všetko možné a najlepšie sa nám osvedčila zubná pasta na starom bavlnenom tričku .
Zrovna vcera jsem narazil na tohle th-cam.com/video/feBqb-ufWl0/w-d-xo.html Je to domaci ostrovni system. Sice ponekud vetsiho rozmeru, ale ono na tom neco bude. Pokud si s tim clovek chce vyhrat, muze si to postupne bastlit sam, treba jen na tu vodu v bojleru. Pak treba sviceni v dilne, pozdeji se prida par bateriii... :D :D Az se jednou podari vyvinout levna baterie (nebo cokoliv na uschovu energie), to bude narust panelu na strechach.
Ahoj super video, aktuálne. Ja mám tiež krbové kachle v obývačke, je to super vec,presne pre toto som si dal urobiť komín a keď by neušiel plyn,tak aspoň nebude zima koľko toľko,akurát budú zaujímavé ceny dreva keď pôjde hore aj plyn. Môžem sa spýtať na značku kachiel aké máš?koľko kw ? tesim sa na videa kachiel s vymennikom, nech sa ti dari a bud zdravy 👍🙂
Ahoj vidláku, snad se Vám s Míňou daří dobře. Tvé úvahy jsou (alespon podle mě) naprosto správné.... Jen to má jeden velký háček... EU chce zrušit (a bavíme se tu třeba o roce až dvou) i topeniště na dřevo :( a tím by se to celé zbouralo........ Dle mého názoru by to chtělo alternativy jako solár a vítr..... Nechceš prosím natočit řadu stavbou soláru made by Vidlák??? Vzhledem k vývoji cen, je to opravdu masakr........
Jedna bába povídala že ..... Prý ještě není stanovena metodika na měření emisí u lokálních topidel na dřevo. Ale až bude tak mám také obavy aby spoustu krbovek nebylo nevyhovujích ... Dokázal by někdo sehnat stanovisko od nějakého odborníka ?
Každý to řeší podle svých možností. Já mám kotel na dřevo, samotížné topení a taky další kotel na plyn na ohřev vody. Na dvoře kolem 100m3 dřeva v metrech. To mi umožní nějak přežít nějaký čas, i když, pokud budou úředníci EU blbnout tak jak blbnou doposud, způsobí rostoucí ceny energií růst cen všeho. Topením a svícením počínaje, základními potravinami a ošacením konče. Dále poklesem reálných mezd i důchodů. Kdo za to může? My sami, protože to že v čele EU jsou neschopní byrokrati to podle jejich nápadů už snad mohl poznat každý. Dobré nápady a šikovné ruce sice mohou trochu oddálit krach, ale pokud to takto půjde dál, krachu se nevyhneme. Nevím jak pro vás ale pro mne je jakákoli strana která si říká proevropská (ve skutečnosti protievropská) nevolitelná. Jen abych byl konkrétní. Tlaku místních zelených podlehla jedna z dřívějších vlád a zavedla bohatou dotaci na fotovoltaiku na kterou doplácíme, a ještě budeme doplácet stovky miliard. Taktéž pod tlakem EU jsme přistoupili na to že se naše elektřina prodává přes Německou burzu a tam nás přeplatí Němci, takže my vyrobíme levnou elektřinu a následně si ji koupíme za drahé peníze zpět. Emisní povolenky zavedla také EU a podmínky nastavila tak hloupě že nám těmito povolenkami zdražila energie a peníze jdou opět do kapes spekulantů. Těch přešlapů diktovaných nám EU je daleko víc.
Záleží na objektu. Někde může fungovat i samotížný oběh, tedy že se teplá voda tlačí z kotle vzhůru a kotel tedy spodem nasává studenou. Když nebude mít samotíž, může čerpadlo po určitou dobu řešit baterií. Nebo prostě jen krbový kamna nebude roztápět do ruda a bude s nimi opět topit jen v místnosti ve které jsou. Řešení je spousta a zrovna okolo vytápění objektů jsou tu taková, která jsou léty a spoustou lidí prověřená.
Ahoj, takový, že jsou poháněný elektrikou a ta je čím dál tím dražší, že jsou drahý a člověk si je těžko sám opraví. Tím neříkám, že jsou špatný. Spočítal bych si návratnost.
Cauko, neznám jediného topenáře co má tepelné čerpadlo a to sám dělám topenáře... Je to tak že z 1 kW elektřiny uděláš až 4 kW do tepla vezmi si 24h plus to že budeš mít u baráku velikou hlučnou "sušičku"... slibuji že je tichá... Ano pokud není prach atd... A má to v sobě kurvitka...
Můj spolužák si v letech 2006-2010 postavil solární elektrárnu, přesněji několik elektráren a dnes vydělává cca. 100 miliónů ročně. Takhle nějak si to myslel?
@@hejrup2152 To jo, na druhou stranu si to mohl postavit každý. On šel do banky a půjčil si tam cca. miliardu. V 7.třídě byl na škole přírodě ročníkový turnaj v šachu a on mě ještě s jedním spolužákem jediní porazili. Oba dva jsou dnes Ing.. Už tehdá jsem byl předurčen k prohře, protože jsem jen Mgr.😆 Ostatně celý život jsou takové šachy.
Čau vidláku, za čas vyletí raketově vzhůru i cena palivovýho dřeva, jen co vytěží kůrovce... Potom se můžeme těšit na ceny dřeva kolem 6400 Kč/prm, klasická rozštípaná rovnačka smrkovýho dřeva v metrech. Zbytek si budou muset zkrátit lidi sami doma.
@@vidlak001 Pokud nemáš doma odpovídající vybavení, pak tě čeká "menší" investice. Začneme u výkonné motorové pily (4,5 koně) cca 23000 Kč, štípačka na dříví (14 tun) cca 27000 Kč a kolébková pila cca 22000 Kč. Vlastní dopravní prostředek pro jízdu na delší vzdálenost, osobák + brzděný dvounápravový přívěs cca 320000 Kč. Na krátký vzdálenosti stačí bohatě traktor s vlekem cca 200000 Kč, aby to mohlo legálně jezdit po silnici. Když jsi hodně časově vytíženej, pak si stejně objednáš nějakýho dopravce s nákladním autem, aby ti dovezl fůru dřeva najednou. O novým kotli na dřevo se nebavím, to je dalších 70000 Kč navíc. Každá sranda něco stojí, o tom vím svoje :-) .
U těch kamen s výměníkem pozor. Jednak kamna jak máš teď jsou ve výrazně benevolentnějším režimu, jelikož jsou "lokální topidlo". Když to má teplovodní výměník, tak už to je jak klasický kotel a tam se na to nedívají až tak moc dobře (ekologická omezení). Měl bys kategorii kotel na biomasu s ručním přikládáním bez akumulační nádrže, na což se nedává dotace (jelikož už teď je to v nelibosti). A druhý, horší důvod, tak ty úplně nejvíc nejlepší kamna s teplovodním výměníkem dají 75 % do vody a 25 % do vzduchu (obvykle je to spíš třetina), takže když budeš topit tak, abys měl vytopen zbytek domu, tak budeš mít místnost s kamny extrémně přetopenou. Stejně tak podobně, pokud bys chtěl mít tím ohřívanou TUV, tak je problém to teplo v místnosti s kamny. Já to tedy řeším tak, že mám akumulační (250kg šamotu) krbová kamna, kterými vytápím 1/3-1/2 domu, zbytek domu taky o něco ohřeje, ale nestačí to, tak tam se dotápí plynem (termostatické hlavice a termostat). Plyn pak jen doplňuje co kde chybí a spotřeba je pak výrazně menší
@@vidlak001 ahoj pokavad myslíš na soběstačnost tak kamna s výměníkem není úplně dobrá volba stále potřebují elektrické připojení takže pokavad není vlastní proud tak stejnak neběží a za druhé EU už uvažuje o zákazu přitápění a vytápění kamny tak otázka času kdy se zakážou lidé nadáváji na komunisty a EU je už teď 3x horsi
Slunce, voda, vítr vííí že dva, tři zdroje jsou vždy lepší než zdroj jediný :-) nejlépe snad kombinace slunce vítr a kde je možnost i voda :-) problém je uložení energie a tak postupně navyšovat kapacitu baterií a prozatím ji ukládat do TUV, k tomu jako nouzový zdroj generátor třeba zrovna na dřevoplyn :-) a je pravda že se musíme postarat sami o sebe, stát na nás z Pražských výšin kálí a že by něco dal ? leda další daně :-) Apropo a lidičkové všech zemí, uvědomte si že MY politiky ani byrokraty nepotřebujeme, to ONI potřebují ke své existenci NÁS :-)
Dovol mi tě v tvých plánech podpořit, hlavně se vyhni dotacím od státu při nákupu fotovoltaiky, v důsledku tě to vyjde dráž. Zdražovat se bude pořád, poněvadž politici se neumí bít z nic jiného než za svá koryta. Cesta jak z toho ven je jedině trhnout se od centrálních dodavatelů. Je to také cesta do budoucnosti, naprosto optimální - vzhledem k české povaze spoluobčanů, je, když to okolí nebude vědět. To samé se týká studny a vody. Opět. Proč dotovat Francouze, když to politik prodal? Není k tomu důvod. Také zvaž ohřev vody na střeše v kolektorech.
To by nemohly být krbová kamna ale převlečený kotel na tuhá paliva a ty krbová kamna nám stejně zakážou. mám kamna s výměníkem jde tím zatopit to je tak vše. Navíc neumožňují nepřetržitý provoz jak vynést popel a stejně příprava a skladování dřeva v takovém objemu. Zatím mám dlouhodobé fixace. Na fotovoltaické elektrárně se moc neušetříte musí být profi spočítanà a kvalitní komponenty. Navíc nevíte ky přesunou cenu elektřiny do paušálních poplatků za příkon protože jim budou vadit výkyvy v síti dle počasí
Dobrý nápad, ale v paneláku ve městě , bohužel nejde ani jedno. Ustřední topení pro celý panelák a tím pádem krb ani kotel mít nemohu. A elektřina? Soláry ma balkon se nevyplatí a jak by to asi fungovalo? Takže tohle řešení je spíš pro domy většinou na vesnici. A tak nic jiného, než jiný dodavatel nezbývá. A ceny nemovitostí v dnešní době jsou hodně mimo, takže stěhovat se taky nevyplatí.
To je daň za pohodlí města a bytu. Každopádně ceny bytů letí do nebes a jsou různá kreativní řešení jako "Dům z lodních kontejnerů" postavený na zemědělské půdě. Netuším v jakém městě a jakém bytě bydlíte. Jestli je váš, tak by to třeba na pozemek a menší dům kus cesty od prahy stačilo * samozřejmě dům nekupovat stojící, ale nechat si postavit. Nebo koupit nějakou vraždu s nutností rekonstrukce.
@@petrstojan No, to je ono. S domem je spousta práce a nemusí to bejt nutně levnější řešení než panelák. Ale máš tam spoustu svobody. Např. i v řešení výdajů.
měl jsem 80litrový biler na dřevo a šetřil mě průměrně 8kwh denně bohužel po několika letech se propálil příliš tam šetří na materiálu ,nový je dnes za18000 a to už je moc vzhledem k životnostu
@@3d4tom no bohužel to dno je vypouklé a prakticky prodirkované asi byla moje chyba že jsem tam zavčas nevyměníl hořčíkovou elektrodu , je to sežrané slabý a špatný materiál , ve sklepě mám vodárnu která má zásobník starý asi víc jak 60 let a stále drží zatím co čerpadlo je už asi čtvrté , po posledním shořelém motoru jsem splašil motor co pamatuje hitlera a se správnou ochranou šlape ostošest :)
Nad solárníma panelama jsem taky přemýšlel, ale nejsem si jistý tou návratností. Panely ztrácí každým rokem výkon, ukládání do baterií je taky sporné, jelikož baterie taky nevydrží věčně. Co jsem četl cca před měsícem, tak má jít křemík z kterého se vyrábí panely o 300% s cenou nahoru, takže panely budou dražší. Za stávající situace nevím, jestli se mi investice vrátí za 5-10let a nebudu za 10 let s výkonem panelů na 50 procentech původního výkonu a budu muset koupit nové baterie, pokud to nebudu chtít posílat za pár korun do sítě, abych ji draze kupoval zpět. Podle mě by byl ideální stav, kdyby měl člověk panely, tak to co vyrobí poslal do sítě přes měřák a zpátky by si mohl zdarma to co vyrobil vzít kdykoliv a nemusel by používat baterie + by zaplatil vše co spotřeboval navíc. Takhle člověk levně prodává a draze kupuje zpět...
Mám panely Hareon a po 11 letech nepozoruji pokles výkonu. Za optimálního oslunění mi měniče ukazují plný výkon. Jsou to podle mne spíše zkazky. Pokud nějaký pokles je, pak neznatelný.
Kdyby jste nepotřeboval koukat do plamenů a měl místo, tak podle mě je nejúčinnější kotel na dřevoplyn (účinost až 95%) s akumulačními nádržemi na cca 3-5 000 l. S kamny je to jako s autem, nejhorší účinnost je při zatápění.Při využití nádrží, jedou kamna v optimálním provozu a po odstavení topíte nekolik dní. Šetříte ovzduší i kotel. Přes léto, se dá voda ohřívat solární energií. Přeji vám správné rozhodnutí.
A měl jste u výměníku třícestným ventilem udržovanou teplotu vody ? ( něco jako malý okruh jako je v autě abych se rychle nahřal a držel nahřátý) Aby nebyla nízkoteplotní koroze ...
Teraz štrajkujú s tým uhlím, že ho chcú úplne zastaviť a tak... Je to hrozné, už ľudí chcú mať úplne obmotaných okolo palca, aby nikto nebol sebestačný.. Katastrofálna doba... Preto zvažujem ešte rýchlo kým sa dá kúpiť, 3 kontajnery uhlia minimálne na 30 rokov.. Tak uvidíme kde sa dostane táto skrátená doba! Ľudia kedysi žili ťažšie ale lepšie 😊 práci zdar 👍
solární panely se v dnešní době nevyplatí i při využití dotací je návratnost cca 10 let a při průměrné životnosti komponentů a panelů je 12 let, jediné čím se dá ušetřit je solární ohřev vody
děkuji za tak super video je to jako včera kdy jsi mě nakousl se soběstačností a za to ti jsem opravdu vděčný a konečně na tuhle zimu jsme zavřeli plyn.
Ahoj, blahopřeju :-)
Dobře zvolené téma, v dnešní nelehké době.
krásně řečeno "aby na Vás nic neměli" ti oni, kteří tam pracují jen pro naše dobro
Máte snad na mysli tu verbež, zadarmo drahou, která odkýve cokoliv komukoliv, hlavně když dostane do chřtánu?
Ahoj, super video. Já mám krbová kamna bez výměníku. Budu si za ně instalovat malý radiátor, který mi kamna budou nahřívat. Ten zapojim do okruhu na kombinovaný bojler. Prostor za kamny je vyhříván na cca 70 stupňů. Nemusím tak kupovat kamna s výměníkem. Stále budu mít lokální topidlo bez připojení k rozvodům. Mám výhodu automatického kotle na uhlí, takže všechny bezpečnostní prvky, jsou už u něj instalovány. Investice je tak minimální. Dřevo je možné získat i technikou kopicovani. Nemusíš tak kupovat les a čekat 50 let až vyroste.
Ahoj, otázka je, kolik kW se do toho radiátoru dostane... Ano, kopicování, počítám s tím :-)
Jsi borec, teď je toto téma ještě více aktuální 👍
Ahoj, proto to řeším :-)
like za super upřímné video :) díky za info, hlavně ten závěr se mi líbil :)
Bydlím na venkově kde se člověk opravdu zahřeje několikrát, tím dřevem, zkusím to vypsat...
1.) pokácet, odvětvit, pokrátit na vlek, poklidit les, přichystat si klády k okraji lesa
2.) nakopnout letitý traktůrek, naložit to dříví z lesa, složit ho u domu
3.) nařezat tlustší větve a špalky na cirkulárce
4.) špalky rozčísnout štípačkou
5.) polena narovnat na 2-3roky do sušáku, pokud to nebyli souše
6.) odvozit si proschlá polena ze sušáku ke kotelně
7.) když je zima tak si chystat na den tři přepravky dřeva do kotle
8.) teplé topení
(9.) když je nízký tlak, tak se člověk zahřeje i tím, jak je nasraný, že to nehoří...)
Jak to tak čtu, tak se vůbec nedivím, že se spousta lidí raději věnuje tomu co je baví a živí aby pak mohli jenom zmáčknout tlačítko :D
Štípačkou?!!! Kde je tradice? :D
Ahoj a při tom všem tě to zahřeje i na duši, takže je to nakonec pohoda a stojí to za to :-)
@@vidlak001 to každopádně
Takze k nakladom na kurenie drevom je nutne pripocitat na stavbu drevarky ktora kapacitne pojme palivo na 3 sezony.
@@jozefmatyas4120 No tak je to lepší, neříkám nic...
super video, díky za tohle aktuální téma
Ahoj Skřítkové. Tesaři se mají, stačí posbírat třísky :-)
Skvělé video a skvěle téma 👍
posledni roky se chovam tak jak jsi rikal na konci....a to, ze se jako chlap staram hlavne o svoji rodinu a blizke.
nikdo jiny to totiz neudela....vazne....ani ti papalasi, kteri nam to stale slibuji.
tvoje videa sleduji ale tohle bylo nej.
tak...at se ti to povede a drzim palce a at jsi stale tak dobry a hlavne zdravy.
Ahoj, přesně tak. Musíme si pomoc sami. Ať se nám daří :-)
Super energie Vidláku
díky za video, pěkné, taková idylka při sledování videa tu dlouho nebyla.
:-)
Taky je potřeba počítat s tím, že cena palivového dřeva brzy zkopíruje ceny ostatních energií.
Žijeme v tržním hospodářství, které funguje na principu trhni když je příležitost.
Pokud někdo nemá vlastní les, tak na tom nebude o moc líp.
Nebo "experti" zakážou pálit dřevo ;)
tomu nevěřím že dřevo vyrovná cenu ostatních energii
@@firstMexican Víš jakej sajrajt vypouštíš komínem? A otravuješ tím zodpovědné lidi kteří topí plynem nebo el. energií. Já žiji v desetitisícovém městě v poměrně bohatší čtvrti skoro všichni tady topí plynem nebo elektřinou ale 4 domy topí dřevem (ne petky a spol). A v 6 hodin večer si nemůže člověk vyvetrat ani zajít nakoupit. Protože by se udusil
@@t0lek511 Jasný a ta elektřina se asi vyrábí působením ducha svatého:)
@@t0lek511 topím plynem ;) Ale také mám zřídka využívaný krb, který zakouří jen při zátopu, ale jakmile se soustava ohřeje a probíhá správné spalování, jde z komína jen neviditelný opar. Jsme na vesnici a dost lidí topí dřevem, což mně osobně vážně nijak nevadí. Vadí mi bohatí snobi, co se přistěhují na vesnici a začnou své okolí šikanovat, že dělají o víkendu rámus, smrdí atp.
Super video !
Ahoy Vidláku, kamna zn. Šumava dokážou vytopit mnohem víc, než si dokážeš představit. S malou úpravou vytopily celou hospodu, byt 4+1 a ohřívat užitkovou vodu v kombinovaném bojleru. Já sám jsem vytápění domu řešil výrobou podobných kamen s dvojitým pláštěm a rozvodem horkého vzduchu. Spotřeba dřeva je asi 15 m za sezónu. Tento způsob vytápění používám již asi 25 roků. Rád se podělím o své zkušenosti. Měj se hezky a ať se daří. AleS.
O kamnech značky Šumava jsem ještě neslyšel a to jsem ze Šumavy, nemyslíš ty něco jako bullerjan?
Ahoj, to byla ještě doba, kdy se smělo vyrábět kamna na koleně :-)
SUPER video a hlavne pravdivé jen tak dál. 🙂🙂🙂🙂🙂🙂🙂🙂🙂🙂
Velká pravda..👍🏻
vidlaku...tohle bylo tvoje nejlepsi video.
Ahoj, to jsem rád :-)
Ať se ti daří!
Ještě by bylo dobré spočítat, jak velký kus lesa si musíte pořídit, aby tam každoročně vyrosto těch 8 tun dřeva. (A les, továrníku, máš?)
8 tun dřeva zase není tolik, to může být tak 10-15 vzrostlých smrků
@@topranina Tak hlavně nezapomínejme že spoustu dřeva můžeš sehnat jen tak při procházce v lese atd(větve do 8 cm) já jsem první rok v novém domě (neměl jsem dostatek nasušeného dřeva) takto topil. Cestou z práce přibrzdit u lesa,za kaufem mají palety na vyhození atd,atd,atd.dnes mám naštěstí již cca 20m2 nasušenýho v dřevníku který jsem bral z lesa po cca50kč za m2.to je zásoba na 2-3 roky( je to výhoda dobře zateplené dřevostavby) po novém roce budu brát další tvrdý dřevo zas okolo 100kč/m2 jen té práce a manipulace je dosti a skladování je taky trošku problém.
@@topranina
Otázka, mokrych alebo suchych ?
@@Kolbendanken
To fakt 20.metrov štvorcovych ?
Tak to je málo na týždeň, radšej si zožeň 20 metrov/ 3, kubickych to už niečo vydrží.
@@jozefmalik8443 Omlouvám se za omyl pochopitelně že m3 suchýho dřeva v mixu 1/3 buk,dub a 2/3 kůrovca což je výhoda že ho bereš rovnou skoro idealně suchý.
To je super když takhle za tmy mluvíš před kamnama.
:-)
Zdarec, super námět. O krbovkach s výměníkem uvažuji delší dobu a smysl to dává když jednou topím v krbu ať je teplo všude. Momentálně dolaďuji kolik kw voda a kolík vzduch. Kámoš mě říkal ať čitam 2,5kw místnost že mám 2kw hlavní radiátory, vím jsou různé propočty, novostavba starší dům atd. Dále jsem hledal ideální krbovky a mám v hledáčku ZVEZDA MAXI LUX VR 16 taky Rumuni, dvouplášťové rychlí ohřev okolí a obložené topeniště šamotem kvůli akumulaci. Vsadil jsem na podmět čím těžší tím lepší mají 140 kg. Hlavně né Blist jsou to vyloženě plecháče. Budu se těšit na tvoje další příspěvky hlavně teď o krbovkach s výměníkem. Měj se a dobrou volbu.
Ahoj, už to mám hotový bude video.
@@vidlak001 Super 👍 a ať slouží
Konecne dobry video zase
Super video, jsme stejně smýšlející 💪 jen nemáme topnou sezonu 100 dnů , ale má topná sezona je 240 dnů😁. Mám kamenný dům a dvě malé děti😊. Mám kotel na tuhá paliva a teď dodelavam kamna do obýváku aby dobře bylo kdyby náhodou☺.
Je vic variant, jak napriklad zateplit i kamennny dum. Prodavaji ruzne stropni EPS desky s dekoraci a pak vam teplo neunika stropem, zdivo si muzete naakumulovat a pokud nechcete, lze i zateplovat zevnitr v dome, oblozit EPS zdi, potom lepidlo, perlinka a stuk. Znam par domecku, co maji kamna v kuchyni a dvema pokoji prochazi tesne pod stropem roura, sice azbestova, ale vyhriva ty dve mistnosti tedy kominem. Dale muzu doporucit rozvod vzduchu, jedna se o urcite pruduchy za kamnama ve zdi pripadne lze rozvadet teplo i ventilatorama po baraku, jeden co je namireny na krbova kamna, kde zene vzduch od dvirek nekam a tam na druhe strane napriklad druhy ventilator, ktery to teplo posune do chodby. Samozrejme tyto navody jsou levne a neesteticke, ale pokud to nekomu pomuze, budu rad.
Ahoj, každý má jiné podmínky, ale vždycky se dá něco udělat. Ať se nám daří!
Zateplování zevnitř není dobré řešení. U starého domu ( plné cihly, smíšené či kamenné zdivo ) se rosný bod po promrznutí dostane až k izolaci a tam začne kondenzovat voda = problémy.
@@andrej6792 Má pravdu, chlapec. Izolovat je lepší zvenčí.
Ale hlavně - zeď je vždy to poslední co je třeba izolovat/co se vyplatí. U zdí se ze všeho nejvíc vyplatí zaříznutí prostupu vlhkosti - návratnost izolování zdí je v šíleném nedohledu a to i u dost starých objektů.
Přesně v tomhle pořadí je potřeba řešit a je snadné=>těžké řešit:
Strop/střecha
Okna
Dveře
Podlaha
Obvodové zdivo.
Bych se v dnešní den pozastavil a vzpomněl ( neberte vše vážně ) na pana Brežněva, který před 39 lety zemřel. Byl jsem v té době na vojně a já 10.11.1982 měl vycházky na oslavu 20 narozenin.:-)... Dobře proflákl jsem, že mi je 59. Já již uvažoval o solárním vytápění před revolucí. Před cca 15-20 lety fotovoltaika a také peltierové články i stirling motor. Vše je to moc složité téma na vysvětlování a mnoho pro a proti. Nakonec jsem se vydal jinou cestou. Vytápím elektrikou. Možná údiv a pobavení, ale mně se investice 300 litrů již vrátila za 3 roky ( původně se měla vrátit za rok ) a nejenže topím zadarmo, ale ještě mi to vydělává čistého denně cca 600kč. Dobře. není to pro všechny, ale zatím to funguje a zřejmě to nějakou dobu vydrží...Nevěřím, že se ostrovní systém zaplatí za 5 let. Navíc co údržba a obměna HW. Ne každý má značové komponenty, protože by se nedoplatil a návratnost 1000 let..... Nechť se daří. :-), ale myslete na to, že se nakonec všechny ceny mají tendenci vyrovnat a potom si jen nadáváte, za zbytečnou investici.
Ahoj, každý řešení má něco pro a proti. Nejlíp bydlet někde u jižního moře, tam je stálá teplota :-) Pokud ti topení vydělává, tak asi těžíš coiny :-) Nic proti tomu.
Řeším to teď úplně stejně ,stavím komín ,který jsem před 10 lety zboural ,kupuji krbovou vložku s teplovodním výměníkem a pokukuji po solární elektrárně.
Ahoj, super!
Super povídání, tam můžeš péct i v popelu brambory Vidláku!
:-)
Zdravím. Letos první zkušenost s kotlem Prity NS20 18 KW. zatím vše v pohodě. Dík za videa.👍 👍 👍
Ahoj, ať ti slouží a hřeje :-)
Dříví zahřeje 6x +. Nařezat -naložit- odvěst -složit - naštípat-naložit-ztopit-vynést popel :)
:-)))
A ještě vám vyplaví endorfiny a spálí tuk :-) Správná úvaha.
Ahoj Vidláku, teplovodní krb je prima. Ale, přeci jen potřebuje taky elektřinu, v případě blackoutu musíš řešit zda pojede čerpadlo na baterky anebo vypustíš vodu z krbu. A druhá věc. Mám dojem, že v mém teplovodním krbu je horší spalování, protože je přeci jen plášť stále ochlazovaný vodou. Alespoň u mě to tak vypadá, dřevo neprohoří zcela, zbývá dost popela v porovnání s klasickým krbem. Poučení pro mě je, že bych příště chtěl vidět krb nejdřív v praxi než bych ho koupil, a že se nevyplatí koupit něco levného. Tak snad to pomůže k zamyšlení.
Ahoj Tomáši, děkuju za zprávu. Četl jsem diskusi o dražších kamnech s výměníkem a řešili tam věci jako kouření do místnosti, takže asi dám přednost něčemu levnějšímu, co si můžu vylepšit. To co píšeš dává smysl a myslím, že je to řešitelné.
@@vidlak001 cauko vidlaku, to že ti zakouří do místnosti je věc ohledně tahu komína.. každé 90° koleno komína ti ubere 1m výšky kominu... Takže potřeba prostudovat vše a ne jen krbovky
Zdravím, pán Vidlák
Zdravím Vás, patnáct let jsem měl pouze krbová kamna bez výměníku. Před třemi lety jsme pořídili krbová kamna s výměníkem a nemůžu si je vynachválit. Topím celou sezónu a máme teplo v celém patře domu, kde bydlíme. Nyní se chystám na fotovoltaiku. Hodně zdaru
Ahoj, to rád slyším :-) Vážně. Jiní mě tu zrazují, že budu nosit hromady dřeva, ale mě topení v krbu / kamnech baví :-)
@@vidlak001 Nenechte se odradit. Se dřevem je krásná práce a pro mne i zábava. Opravdu se hodně ušetří.
@@vidlak001 Přesně není nad to když si člověk rozdělá oheň 🔥 pak sedí relaxuje a vůbec mu nepřijde že musel řezat dřevo atd. ba naopak těší ho to a bere to jako relax.
solarni elektrarnu ti pomuže postavit i amperák firmu bych nebral je to notně předraženo sam začínam solarni elektrarnu stavet pomalu kupuji dily. .
Ahoj pěkné video doplněk krbový ventilátor tam sekne. Rozhání teplý vzduch do prostoru. Požádej ježíška o něj.
Vzduch má tu kouzelnou vlastnost, že sám o sobě cirkuluje, ne?
@@meruna2472 Sám o sobě necirkuluje, tomu kouzlu se říká fyzika, venku záleží na tom kde sluníčko zrovna ohřívá zemi a kde se zrovna její paprsky odráží od mraků nebo jiného ještě trochu bílého materiálu na pólech, kterého už tam moc není díky našim pneumatikám, ale to je jiný příběh... V uzavřené místnosti fyzika funguje tak, že ten zahřátý vzduch pošle ke stropu a vy můžete vysledovat, že je u podlahy znatelně chladněji než u stropu.
Prostě pro správnou rozvnoměrnou cirkulaci vzduchu v místnosti by byl potřeba stropní ventilátor s možností nastavení otáčení nebo naklopení lopatek aby bylo možné měnit zimní a letní provoz.
@@3d4tom Přesně tak. Perfektně vysvětleno. proto mám stropní vent. obousměrný. Stačí na minimální otáčky a i tak promíchá vzduch v místnosti a sjednotí tak pocitovou teplotu.
@@3d4tom No takhle - neměl jsem na mysli že by ten teplej vzduch snad v pokoji vytvářel nějaký tornádo, ale to že onen teplý vzduch nezustane jen okolo kamen. Že vzduch v kontaktu s topidlem se ohřívá, stoupá vzhůru a ze spoda je nahrazován vzduchem chladnějším. Že tohle funguje i bez ventilátorů a elektřiny.
Bo pán neřešil nějaké sjednocení teploty u země a u stropu, ale "Rozhánění teplého vzduchu do prostoru". Doufám že si už rozumíme.
@@meruna2472 já rozumím tomu že nejste debil abyste si myslel že vzduch sám o sobě cirkuluje, jak jste prve psal, ale to jsem zjistil už při procházení celou diskusí pod videem, že obvykle cosi zahlásíte a čekáte na reakci a dále rozvíjíte vlákno, yt algoritmus má radost a vidlák může mít taky.
Existuje nejaky agreagat na vyrobu elektriny na drevoplyn? Tedy, spalovaci motor plus dynamo?
Ahoj, to je prostor pro domácí kutily :-)
@@vidlak001 A za tyden natocis video, ze uz to mas vyresene :)
Jak jsi říkal, že oheň uklidňuje. Já myslím, že to bude dané tím, jak lidé tisíce let koukali každý večer do ohně, coby tehdy jediného zdroje tepla a světla u kterého každý večer seděli, dívali se do něj a nahřívali se. Často tak trávili čas ve skupině. Muselo se to určitě nějak zapsat do našeho podvědomí i tělesné potřeby se prohřát sálavým teplem. I to je důvod proč dodnes mají lidé rádi táboráky ke kterým pozvou kamarády a proč se rádi do těch žhavých uhlíků díváme. Nedostatek sálavého tepla je podle me i důvod proč dnes spousta lidí dnes trpí na rýmu a záněty dutin. Vždyť jiný zdroj tepla než oheň používáme teprve více méně necelých 100 let a tomu se prostě tělo nemůže přizpůsobit.
Ahoj, není nad oheň a nad žárovku. Je to příjemné teplo a světlo :-)
Zdar vidláku. já bydlim na vesnici. Plyn ani vodovod nemáme. Máme pouze elektriku a klasický kotel. Chtěl jsem přejit na tepelný čerpadlo ale ještě chvilku teď počkám.
Zkusim ti tu popsat muj zpusob ušetření elektriky. Moje vydaje za elektřinu jsou cca 12x2000 kč ( Ještě mi ČEZ nezdražil). Teď teda jak jsem ušetřil. Vzal jsem cca 200 000kč a koupil cca 300 akcii ČEZu a ten mi z každé akci každý rok posílá dividendu (letos 40kč, příští rok to bude jistě víc). 300x40=12000kč. Návratnost teda neni rok jako u tebe ale je to bez práce a strachu že mi krbovky do roku 2025 - 2030 zakážou...
Ahoj, zajímavá strategie :-) Škoda, žes nenakoupil bitcoin :-)))
@@vidlak001 bitcoin je precenovan. Kolik udělal za posledních 12 měsíců? Něco kolem 100% a jsem si jist že většina lidí o ty prachy přijde. ČEZ za posledních 12 měsíců udělal taky skoro 100% a ještě dividenda a vědomí že to není ponziho schéma.
@@DubasCZ bitcoin byla před pár lety tutovka. Ale to samozřejmě nikdo netušil jak se to pohne :D
Ahoj vidláku, velmi zajímavé a aktuální video. Pár dní zpět jsem promýšlel na tímto tématem. Ne úplně nad soběstačností, ale nad příčinou zdražení energií. Konkrétně elektřiny. Vidlackým rozumem přeci jádro září pořád stejně, voda z přehrad teče taky stejně, slunce svítí a vítr fouká pořád stejně do větrných elektráren. I to uhlí čmadí v tepelné elektrárně stejně. Tak proč se energie zdražuje? Co nebo kdo za tím stojí? Pochopil bych zdražení ostatních produktů, protože na ty je potřeba energie na výrobu, ale jak se zdraží sama energie. Napadá mě snad jen údržba rozvodné sítě, ale i ta musí být fit průběžně a nelze ji rekonstruovat ze dne na den, což by znamenalo nárazovou investici, která se promítne do ceny. To jen taková krátká úvaha. Hezký den
Německo donedávna trvalo na odstavení Jádra. Dávno odstavilo uhlí. Plyn má letos problémy s dodávkami. A Vítr taky nefouká jak by si soudruzi přáli.
Tedy Němci mají nedostatek a tak nás začali na burze přeplácet. Sice máme obrovský nazbytek příkonu, ale němci ho snadno vykoupí.
Cena elektřiny letos od jara setrvale roste.
Bohemka to odpískala, protože by plněním nasmlouvaných cen tratila / musela by dotovat nákup elektřiny.
A teď najednou musí ČEZ a ostatní někde rychle nakoupit elektřinu pro cca 2 000 000 lidí? To je na tom ta nejdražší položka.
Ahoj, slyšel jsem, že to prodražují za prvé emisní povolenky a za druhé, pokud budou např. Němci odstavovat další elektrárny, tak cena vzroste díky nabídce a poptávce.
Super téma těším se konečně na pořádnej českej elektromagnetickej generátor se vším všudy věřím že ty a tihle fanoušci to do
hromady dáte
Ahoj Vidláku díky za tvoje velmi inspirující video , prosím co to máš za krb? to dřevo v něm hoří super
Ahoj, to jsou kamna Ještěd 5.
@@vidlak001 ahooj Vidláku děkuji za odpověď díky a ť se ti a tvojí ženužce daří :)
Dobrý den, taky budu dělat rozvod topení. Teď mám krbovou vložku bez výměníku, na jaře koupím s výměníkem. Pokud budete mít cestu kolem Baumaxu, tak doporučuji kouknout na jejich kamna a krbové vložky. Mají polské výroby z litiny za slušné ceny. Mám od nich vložku už 3 roky a jsem spokojen. Kdybych nechtěl s výměníkem, tak neměním. Kutilství zdar, Jarda.
Ahoj Jardo, děkuju za tip. Podle internetu mají i troje kamna s výměníkem, ale není nad to je vidět na vlatní oči. Kutění zdar!
Díky za video. Co ty tvoje elektrárny co si vyráběl? fungovalo nakonec něco? Napadlo mě udělat malou centrálu na principu Heronovi baňky, popř. jiné turbínky na páru, která by podle mě mohla mít potenciál při nouzové výrobě el. Mám na mysli něco malého co se dá složit a přepravit na jiné místo. Máš na to nějaký názor? Natoč mi o tom video ať vím jak to udělat :) :D děkuji.
Ahoj, tu vodní jsem pustil z hlavy, dá se koupit, jmenuje se WaterLily. Ale parní se mi pořád točí v hlavě :-) Kdyžtak můžeš poslat e-mail, jestli v tom bádáš.
@@vidlak001 Zatím je to jen nápad někde hluboko v hlavě, takže jsem to ještě nevymýšlel, ale jako první bych zkusil něco jako tohle th-cam.com/video/xCUL8oYK-nY/w-d-xo.html Tohle je něco jako Teslova parní turbína. Prostě jen zahřívat nádobu s vodou, která dál rozvede páru do nějaké turbínky hlavní je aby to bylo jednoduché a tím doufám i spolehlivé
Jj, parádní téma. Opravuji starý dům a přesně o tomto přemýšlím už skoro dva roky.. kamna s výměníkem - potřebují nějaké čerpadlo - to potřebuje elektřinu - při výpadku tedy baterie? solár? jak dlouho by měly vydržet? Týden topení? to je dost... - následovala úvaha o samotížném oběhu (zamítnuto) :) - nakonec jsem dospěl k závěru, že upravím dispozici bytu - kuchyně s obývákem a jídelnou do jedné velké místnosti kterou vytopím obyčejnými krbovými kamny, po otevření dveří půjde teplo i do ložnice, pokojíku a koupelny. Samozřejmě kamna musí mít i varnou plochu aby bylo kde vařit. V jednoduchosti je síla. :)
Ahoj, jo to je hezký :-) Ještě to chce vyřešit ohřívání vody.
@@vidlak001 jj, ale na plnou vanu to asi nikdy nebude. 😄
J.j.,je třeba myslet na budoucnost.Možná již je také na čase vyhledat neobsazenou jeskyni.
Pozor medvede sú chranené zakonom.
Ahoj otázka na tebe myslím že není problém na ní odpovědět si zaměstnanec či podnikatel? A kdyžtak čím se živíš? Jsem automechanik zaměstnanec tak mě zajímá co dělají podobní lidé
Ahoj, jsem živnostník už 30 let v různých oborech.
@@vidlak001 zajímavé můj typ byl že jedeš na jistotu tak seš zaměstnanec pokud tedy říkáš živnostník tak bych řekl nějaký zedník nebo tak něco mýlím se?
Krbovky s výměníkem ne.
Lepší udělat rozvod vzduchu.
Už jen to, že ti to celý barák nevytopí. Malý výkon do topení.
Každý rok kontrolu dle zákona 201/2012
Zapojení kamen čerpadlo , trojcestný ventil pro ochranu zpátečky.
Popřemýšlej o tom ještě.
Jen takový dodatek. Jezdil jsem jako kontrolór na pevná paliva. Jak strašili i v televizi, jak to budou kontrolovat. Já se jeden rok mohl u lítat a za rok se ozvala 1/2 lidí a další rok už to nechtěl nikdo.
V čem je problém.
Většina kamen a kotlů nesplňují nový zákon. A krbová kamna namontovaná rok před nařízenýma kontrolama nesplňovala normu. Tzn že je zákazník musí stejně vyměnit za novější třídu, ale třeba i za stejné, jen že prošli později nějakou zkušebnou.
Hodně jsem řešil zadehtovaný výměník i komín.
Problém nebyl ani v kvalitě dřeva, ale v přísunu vzduchu. Ono když má kamna někdo v obyváku a má barák hermeticky uzavřený plasťákama oknama, tak to dřevo prostě nehoří. Není pak komínový tah a to je problém. Přibližně je potřeba 1m2 vzduchu na 1kw celkového výkonu.
Další problém je, že výměník ochlazuje spaliny a komín i výměník se zanáší. To tedy řeší způsob zapojení a to je tzv ochrana zpátečky. To ale nefunguje bez čerpadla a v případě výpadku el energie se neobejdeš bez záložního zdroje.
No a jak jsem psal víše. Výkon do radiátorů nikdy nebude na celý barák.
Krbovky s výměníkem jsou doplnkové topení vhodné na přitopení podzim, jaro.
Jako primární topení to nevidím jako vhodné řešení.
fotovoltalika je super máme již skoro rok a polovinu elektriky si vyrobíme
předpokládám na rodinném domě na střeše, jaký výkon panelů máte instalovaný na tu "polovinu spotřeby" dík
@@martinbarak ano rodinný dům starý nezateplený a největší odběr má asi boiler. Jinak panely na střeše máme jich 10 a celkovej výkon je 3,450 kWp + baterie 4,8 kWh Budeme to mýt rok a za ten rok jsme už půlku spotřeby vyrobily.
@@Pepeckk a jaká byla pořizovací cena?
no jo, ale jaká kamna na dřevo zvolit, aby ti je po několika letech unie nezakázala?
Ahoj, je na to nějaká norma, která zatím platí.
Čau vidlaku kamna s výměníkem jsou sice super ale když nepůjde elektrika tak si odkázán na nějaký záložní zdroj kvůli oběhovému čerpadlu. Kamna bez výměníku potřebují pouze dřevo a komín.
* dovolím si okopírovat stejnou odpověď...
Záleží na objektu. Někde může fungovat i samotížný oběh, tedy že se teplá voda tlačí z kotle vzhůru a kotel tedy spodem nasává studenou.
Když nebude mít samotíž, může čerpadlo po určitou dobu řešit baterií.
Nebo prostě jen krbový kamna nebude roztápět do ruda a bude s nimi opět topit jen v místnosti ve které jsou.
Řešení je spousta a zrovna okolo vytápění objektů jsou tu taková, která jsou léty a spoustou lidí prověřená.
@@meruna2472 přesně... a i staří topenáři tvrdili že i vodorovná rovina ( teplého potrubí) dokáže samotiž... Jen takový malý dodatek..
Ahoj Vidláku, dnes podepíšu každé tvé slovo - uvažuji už léta, dávno před touto krizí, stejně. Svoji studnu, doplňkové topení dřevem v krbu a peletkami ( tedy nikoliv plynem či el. energií ), v záloze je FVE.
Mám několik poznámek - u kalkulací spotřeby dřeva a návratnosti nezapomeň na účinnost spalování a vlhkost dřeva. A samozřejmě náklady na pořízení dřeva, jeho dopravu, pořezání a poštípání. Samozřejmě i tak to vyjde nejlépe, ovšem ne až tak optimisticky, jak by se mohlo zdát. Práci nepočítám.
U FVE doporučuji zjistit aktuální legislativu. FVE musí mít úložiště, jinak to nemá moc smyslu. Nejvíce energie se totiž vyrobí v létě, kdy ji člověk okamžitě nemůže spotřebovat. A akumulace naráží na cenu úložišť, jejich kapacitu a životnost. A taky na legislativu, protože mám pocit, že kapacita úložiště je nějak limitována. To víš, ČEZ tě nenechá jen tak se vysmeknout z jeho náruče :-). Víc by asi poradili na Solární asociaci, ev. napíšu kamarádovi, ten to tam už měl zjišťovat. měj se. Andrej
Ahoj Andreji, každý kdo o tom přemýšlí tak dojde k tomu, že je nejlepší mít pozemek, studnu, kamna, solární elektrárnu. A něco umět!
@@vidlak001 A být především ochoten pracovat, přemýšlet a nebrečet někde o větší dávky, či větší plat z daní těch ostatních. A to už dnes leckdo není ochoten. Je snazší sedět u kafe a točit palci mlýnek. To se člověk nezpotí. Tak se měj.
Pořád "Noční proud" je hlavně směřován k divákům, kteří se stále v noci počůrávají
Půlnoční proud :-)
@@vidlak001
Ja mám tiež kvalitný prúd, keď sa idem v noci vyčúrať.
Ahoj, občas sleduji Vaše videa musím říci, že toto téma mě také nejvíce zajímá. Hlavně nějaké svépomocí řešeni. Protože přes profi firmy i s dotací je to už hodně předražené. Rozhodně bych byl rád kdybyste se podělil o vaše zkušenosti a nápady ať úspěšné či které nápady nevedly úspěšně k cíli ,,,
Ahoj, šikovný člověk si poradí, ale blbý je, že dneska na všechno má být razítko. To je mor.
Mám doma Prity wd w24 a nemužu si je vynachválit, poměr cena a výkon u mě byla jasná volba. Doporučuji
Ahoj, blahopřeju :-) A prosím tě, jestli to čteš, jak se ti čistí výměník? Jde to?
@@vidlak001 Ahoj je to jednoduchý ze zhora se vyndá takovej tál asi 20 x30 cm a pak se krásně dostaneš na jednotlivé příčky výměníku. Čistím podle toho čím se topí. Když se topí listnatym dřevem tak zhruba 3 týdny možná i měsíc ale po borovici smrku a pod. klidně i za týden ale je to v pohodě zabere to asi 10 min.
Děkuju za zprávu. Silně uvažuju o w15, jsou přesně velké jako ty moje. Kamarád má rohové prity a musel si tam udělat dvířka, aby mohl čistit výměník. Nedomyšlené.
Prosím tě, co tím vytápíš za prostory myslím metry čtvereční radiátory a sáláním. Jak často musíš přikládat? Děkuju za zprávu :-)
Dobrý den, zajímalo by mě jak jde řešit situace kdy nemám el. energii pro oběhové čerpadlo pro výměník. Vypustit kompletně vodu z výměníku nebude uplně snadné a trochu vody tam asi zustane. Když zatopím v kamnech abcyh si vytopil lokálně aspon jednu místnost jak to dopadne s výměníkem ? předpokládám že bych pro unikající páru měl otevřený výpustný ventil, ale nepokazí se ten výměník moc když se v krbu pravděpodobně bude přehřívat ?
@@vidlak001 Vytapim asi tak 120m2 a mám tam 5 radiátoru po 2200w a v koupelně 800w a žebřík a ještě natapim boiler. V těch největších mrazech spotřeba dřeva od 15:00 do 22:00 je tak kolečko
Dobrý den . Jedno upozornění . Oheň a voda se nemají moc rády . Protože dřevo je palivo zplynující a má dlouhé plameny . Dřevoplyny vyhořívají až nad 600°c a když do topeniště dáte výměník s vodou , tak bráníte vysokým teplotám potřebných k vyhoření . Vzniká čoud , saze což je nespálený uhlík a plýtváte.
Rozumější je udělat stavební upravy , jak to mají seveřané nebo kanadané . Tedy dole velký otevřený prostor , kde máte obývák , kuchyni a chodby a schodiště do patra otevřené . Pak mužete mít velká kamna , třeba jotuly f 500 . Tam už dáte velká polena a a můžete mít stáložár . Takové topeniště už má objem cca 50 až 60dm3 a dáte dostatečně velká polena a zůstane vám dlouho žhavé , kamna nevychladnou a nemusíte tak stále běhat okolo krbovek a co hodinu přikládat . Podívejte se i na americké plecháče . Ty mají stejně jak jotul , testy na stáložárné topení . Protože američané takto topí (dusí oheň) a proto mají testy na ruzné rychlosti hoření (neznají pojem nominální výkon) , při nichž musí hořet čistě (spalovat ty saze) a tedy pomalu hoří a do komína jde málo tepla.
Také si uvědomte , že 8 tun dřeva odpovídá cca 20m3 smrku , či 15m3 břízy . Toto musíte každý rok naštípat, nařezat . Ale také skladovat (prostory) . Rozumné bych viděl maximálně spalovat tak asi 6 až 10m3 . Pak už je to otročina . Navíc si uvědomte , že 8 hodin spíte , 8hodin pracujete a ve zbývající třetině by jste byl uvázán jak u lokomotivy a nikam si nemohl odskočit , protože musíte natopit aku nádrž .
Vodu bych uplně oddělil z tohoto a nechal ji ohřívat plynem , vaření . Také si uvědomte , že v případě úrazu , odjezdu třeba na hory , vám plyn stále zajistí zálohu . Pokuď jde o soláry , tak to bych oddělil na vodní ohřev vody , kdy si mužete udělat jakýkoliv servis a elektrický systém , kde mužete jen čistě ohřívat vodu a systém bateriový se střídači . Tam bych měl problém asi s kutilským provedením, protože na to už jsou dotace a musí to dělat firma . Dnes jsme ale v situaci , kdy ceny materiálu naskakují o 200 - 300% a teprve teď se to nabalí jak sněhová koule a obávám se , že firmy budou lidi škubat jak slepice (drahota).
Ještě poznámka jotul i ty americké plecháče jsou hodně drahá kamna , nedávno jsme viděl video od chorvatských kamen plamen tena
th-cam.com/video/4Wl-MG7jyOA/w-d-xo.html
Tam je to dobře řešeno konstrukčně . Mají bezroštové topení , což prodlužuje dobu mezi přikládkou , předehřev sekundáru pod deflektor a co je velice zajímavé , boční stěny jsou dvojité a nahřívá se tam primár - vzduch jde shora od plotny. Tudíž když předehříváte vzduch , tak dosahuje oheň velice vysokých teplot a mužete stahovat vzduch více než u běžných kamen . Vysoká teplota zajištuje dobrou učinnost - rozdíl mezi vnitřkem ohniště a místností (velké předávání energie) . Duležité je zde pro regulaci vzduchu pak spalinový teploměr co se dává na kouřovod .
www.e-teplo.cz/teplomer-spalin-pro-kamna-a-kotle-vanellus.html
Koukám , že jsem toho napsal moc a je to nesrozumitelné . Mě se jako optimální řešení jeví udělat stavební upravy pro otevřený prostor a pořídit velké stáložárné kamna (třikrát denně přiložit) . Plyn bych nechal jako zálohu a ohřev TUV . Doplnit to teplovodními soláry , které je člověk schopen udělat kutilsky.
Ahoj, děkuju za náměty. Ano, dává to mysl.
Mě zase dává smysl ohřát si vodu a vyhřát ostatní místnosti v okamžiku, kdy si topím v krbových kamnech.
Nechci zrušit plyn, ale částečně ho nahradit. A nebýt na něm závislý.
@@vidlak001 Nahrazujete jednu závislost za druhou . Když budete topit do radiátoru 16 hodin plynem a 8 hodin kamny s dřevem , tak moc neušetříte a budete uvázán jak pes u boudy . Teplovodní kamna jsou stavěná na nominál a musíte je honit , jinak to netopí . Když pořídíte větší , tak nebudete vědět kam s teplem , když je budete regulovat , zadehtujete komín . Na teplovodní topení je optimální hodně předimenzovaný kotel a 2m3 akunádrž . Pak navalíte kotel a natopíte během chvíle akunádrž a máte třeba 2 dni klid od topení .
Rozhodně bych nechtěl stále běhat okolo krbovek a přikládat 3 až 4 kila dřeva na hodku a stále být uvázán jak pes u boudy .Ono bych spíše doporučil zaizolovat dum a snížit tepelnou ztrátu domu . Těch 23tis/kw je sakra hodně na dnešní dobu. I kdybych měl udělat rošt na zdi z 6x4 střešních latí - 2x6cm vaty a na to dát odvětrávanou fasádu . To mě přijde na svépomoc rozumější a vata tolik nezdražila .
Vidláku, měl bych námět na zajímavé téma do videa. Jak by se dala změřit energie dřeva v kWh? Dalo by se porovnat tvrdé od měkkého
Ahoj, ono se to dá vyčíst z tabulek. Nebylo by to objevování Ameriky? :-))
Měkké i tvrdé má na kilo stejný výkon . Rozdíl je ve váze dřeva .
Na ten dřevokotel bych nespoléhal. Stane se to samé co teď s plynem, poptávka bude veliká a cena palivového dřeva vyletí do nebe. Ten solár je asi dnes top na soběstačnost. Slunce nikdo nezdraží ani nevyčerpe.😁
Vždy je možnost brousit po lese a sbírat do kárky suché větve o průměru do 7cm. Tedy na venkově, ale jsme na kanále "Vidlák", takže...
Člověk si třeba nebude celou zimu vytápět na 25°C, ale rozhodně neumrzne.
@@meruna2472 To muzes, ale je to vymena jedne zavislosti za jinou. Pokud nemas svuj zdroj dreva.
@@krmelec1234 Tak u spalování dřeva bych řekl že je to nejmenší "závislost" ze všech. Dřevo roste samo, jsou ho plný lesy a když bys to nemohl řešit v lesích, tak si na zahradě uděláš farmu na výmladky (budeš pěstovat stromy jako vrbu na proutí a pálit ty výmladky / vlky). Nemusí k tobě vést kabel, trubka, zásobovací trasa náhradních dílů, nemusí přijet tatrovka s uhlím...
Solár asi ano, ale je potřeba nezapomínat na to, že účinnost soláru postupně klesá, je potřeba ho někde vyrobit a pak zlikvidovat a to je zátěž na životní prostředí jako hrom.
@@meruna2472 Přesně. Ve vedlejší obci se všichni nasmívali jednomu staršími pánovi, že jako jeden z posledních chodil do lesa vázat otýpky, proč si s tím jako dává tu práci.. A jak je to najednou aktuální. 🙂
Na čem to tam sedíte ? To vypadá na houpacího koně...😆
Toho dne byl Vidlák velice nervózní.. :D
Akorát komfort každý den rozdělávat oheň je jak ve středověku.
na ten konfort se vyse*eš když ušetříš třeba 50 litrů ročně
Žiju tak celý život a nějak mě to nezatěžuje. Ale pro byťáky z paneláku to není, těžko se zvyká.
Ahoj Vidláku. Mrkni sem: th-cam.com/video/feBqb-ufWl0/w-d-xo.html ... Mluvíš hodně rozumně a tohle jedna z těch levných a funkčních variant. Ať se ti daří ... 👍👍
Ahoj, děkuju za tip, už jsem viděl a líbí se mi to :-)
Inštalovali sme u kamaráta kamna Pritty s teplovodným výmenníkom .
Skús sa radšej poobzerať po inej značke .
Majú pár nedostatkov , ktoré by ti pravdepodobne vadili.
Nainštalovali sme aj bojler s teplovodným výmenníkom a ten ohrev teplej úžitkovej vody je fakt super riešenie.
Ahoj, co kdybys napsal konkrétně, co je na nich špatné...
@@vidlak001 Ahoj. V prvom rade si na nich neohreješ vodu v hrnci .A keď áno tak budeš čakať pol dňa kým sa zohreje.Ohnisko je priliš nízko a ten plameň nedosiahne až tam hore. Možno si povieš , naložim viac dreva a plameň dosiahne . Áno ale keď to urobíš , hneď začne voda vo výmenníku vrieť a je to dosť počuť. Kamarátovi sa dokonca prehla vrchna liatinová doska .Položil som na to vodováhu a stred dosky sa normálne prepadol zhruba o 3-5mm .Predpokládam od teploty . Keď budeš chcieť naložiť drevo , automaticky všetok dym neide do komína ale do izby .No a v predposlednom rade ta pec najviac tepla dáva do výmenníka. Sálavé teplo s toho ide len minimálne. Musel by si pri tom stať aby si sa ohrial .Do izby kde sú tie kamna budeme inštalovať radiátor ...No a posledný nedostatok .Výrobca udáva priemer dymovodu 130 ale v skutočnosti je 130 príliš široký .Zhruba v polovici vývodu je priemer 125.Ten vývod je do kužeľa. Ja som vyrobil dymovod na mieru ...
Po stranach ohniska sme dali šamotové tehly ,aby sme zmenšili rozmer ohniska. Teraz sa v tom už dá lepšie topiť , výmenník tak nieje teplom preťažovaný a nerobí to taký bordel.Jedno plus dávam tomu , že to nemá takú spotrebu dreva jak PETRY. Na záver : Je to za lacný peniaz , nič extra od toho nečakaj .Ale keď to nepreháňaš s drevom , dá sa s tým rozumne topiť .
PS:To opracovanie vrchnej liatinovej dosky vyzerá jak doma na kolene brúsené flexou ...
Děkuju za podrobnou zprávu!
Že to nahoře moc netopí je logické, protože je tam výměník, ale zamrzí to. Teď už chápu, proč jsou některá kamna nahoře kulatá.
Kouření do místnosti zamrzí.
Levná kamna, ale obávám se, že i drahá budou mít taky své neduhy.
@Vidlák V pohode .Ak máš ešte nejaké otázky , rád ti ich zodpoviem :) .Kamarát s tým teraz absolvuje druhú topnú sezónu.No a ešte taká drobnosť : to sklo na dvierkach treba zhruba raz za týždeň vyčistiť .Skúšali sme všetko možné a najlepšie sa nám osvedčila zubná pasta na starom bavlnenom tričku .
Děkuju za tip: Zubní pasta na tričku :-)
Zrovna vcera jsem narazil na tohle th-cam.com/video/feBqb-ufWl0/w-d-xo.html Je to domaci ostrovni system. Sice ponekud vetsiho rozmeru, ale ono na tom neco bude. Pokud si s tim clovek chce vyhrat, muze si to postupne bastlit sam, treba jen na tu vodu v bojleru. Pak treba sviceni v dilne, pozdeji se prida par bateriii... :D :D
Az se jednou podari vyvinout levna baterie (nebo cokoliv na uschovu energie), to bude narust panelu na strechach.
Ahoj, koukal jsem na něj, v jednoduchosti je síla. I když i tohle něco stojí.
@@vidlak001 on to má "trochu" větší ;) Ale není to jen pro domácnost. Chce to trochu nadšení.
Jé Vidláku pusť nám ještě ohýnek!
PS: kamna kup rychle, než ti je zakážou zvolení zástupci. Ahoj
Ahoj toho se nebojím, dřevo je biomasa.
@@vidlak001 a ještě je možnost kamen na olej... S výměníkem každý se ho rád zbaví a výhřev to má neskutečnou.... PS po roztopení už ani nezakouri...
@@vidlak001 Bohuže už chtějí prosadit i zákaz krbových kamen...
Ahoj super video, aktuálne. Ja mám tiež krbové kachle v obývačke, je to super vec,presne pre toto som si dal urobiť komín a keď by neušiel plyn,tak aspoň nebude zima koľko toľko,akurát budú zaujímavé ceny dreva keď pôjde hore aj plyn. Môžem sa spýtať na značku kachiel aké máš?koľko kw ? tesim sa na videa kachiel s vymennikom, nech sa ti dari a bud zdravy 👍🙂
Ahoj, tohle jsou Beskydy 5 Bodart & Gonay, s výměníkem ještě nemám.
Ahoj vidláku, snad se Vám s Míňou daří dobře. Tvé úvahy jsou (alespon podle mě) naprosto správné.... Jen to má jeden velký háček... EU chce zrušit (a bavíme se tu třeba o roce až dvou) i topeniště na dřevo :( a tím by se to celé zbouralo........
Dle mého názoru by to chtělo alternativy jako solár a vítr.....
Nechceš prosím natočit řadu stavbou soláru made by Vidlák???
Vzhledem k vývoji cen, je to opravdu masakr........
:) promin, neviděl jsem video celé.........:), tak hurá do solaru
Ahoj, toho se nebojím, dřevo je biomasa a ta v EU frčí.
Jedna bába povídala že ..... Prý ještě není stanovena metodika na měření emisí u lokálních topidel na dřevo. Ale až bude tak mám také obavy aby spoustu krbovek nebylo nevyhovujích ... Dokázal by někdo sehnat stanovisko od nějakého odborníka ?
@@CZshadowman Bába sice povídala, ale naši zákonodárci se drží zuby nechty Bruselu, takže věřte, že k tomu dojde a kdo je připraven není překvapen
Každý to řeší podle svých možností. Já mám kotel na dřevo, samotížné topení a taky další kotel na plyn na ohřev vody. Na dvoře kolem 100m3 dřeva v metrech. To mi umožní nějak přežít nějaký čas, i když, pokud budou úředníci EU blbnout tak jak blbnou doposud, způsobí rostoucí ceny energií růst cen všeho. Topením a svícením počínaje, základními potravinami a ošacením konče. Dále poklesem reálných mezd i důchodů.
Kdo za to může? My sami, protože to že v čele EU jsou neschopní byrokrati to podle jejich nápadů už snad mohl poznat každý. Dobré nápady a šikovné ruce sice mohou trochu oddálit krach, ale pokud to takto půjde dál, krachu se nevyhneme. Nevím jak pro vás ale pro mne je jakákoli strana která si říká proevropská (ve skutečnosti protievropská) nevolitelná.
Jen abych byl konkrétní. Tlaku místních zelených podlehla jedna z dřívějších vlád a zavedla bohatou dotaci na fotovoltaiku na kterou doplácíme, a ještě budeme doplácet stovky miliard. Taktéž pod tlakem EU jsme přistoupili na to že se naše elektřina prodává přes Německou burzu a tam nás přeplatí Němci, takže my vyrobíme levnou elektřinu a následně si ji koupíme za drahé peníze zpět. Emisní povolenky zavedla také EU a podmínky nastavila tak hloupě že nám těmito povolenkami zdražila energie a peníze jdou opět do kapes spekulantů. Těch přešlapů diktovaných nám EU je daleko víc.
Ahoj, já jsem hlasoval proti vstupu do EU, většina lidí se nechala nalákat...
Že nešel proud je pochopitelné, vždyť nemá nohy
Dotaz, čím bude poháněno čerpadlo u kamen s výměníkem, když nepůjde proud?
Záleží na objektu. Někde může fungovat i samotížný oběh, tedy že se teplá voda tlačí z kotle vzhůru a kotel tedy spodem nasává studenou.
Když nebude mít samotíž, může čerpadlo po určitou dobu řešit baterií.
Nebo prostě jen krbový kamna nebude roztápět do ruda a bude s nimi opět topit jen v místnosti ve které jsou.
Řešení je spousta a zrovna okolo vytápění objektů jsou tu taková, která jsou léty a spoustou lidí prověřená.
Ahoj, záložním zdrojem :-)
@@vidlak001 jj, myslel jsem si, jestli jsem to dobře chytil, tak jsou kamna v patře, takže samotíž nelze. Mám to totiž úplně stejně 😂
těch čínských a indických nápadů je mnoho jen jim chybí ta česká prociznost na dotahování detailů a to je vyloženě tvoje parketa Vidláku
Ahoj, no jo no, nejsou lidi na dotahování detailů :-)
Když zdraží plyn, zdraží i ropa. A když zdraží ropa, zdraží samozřejmě i dřevo. Takže s tou návratností to nebude tak horký.
No a co v paneláku?
Tulit se? Jít se ohřát do obchoďáku?
Venkov je život!
Ahoj, to je námět pro lidi, co tam bydlí. Vždycky se dá něco vymyslet.
Ahoj, teď to dává smysl přejít na dřevo. Jenže když takhle přejde více lidí, tak vzroste cena dřeva. Nabídka poptávka....
Ahoj, lidi (některý) jsou teď zblblý tepelnýma čerpadlama a jsou líní topit dřevem, takže se moc nebojím.
Vidláku proč neupravíš stávající kamna doplněním teplovodního výměníku vlastní výroby do horní části a napojením na ÚT?
Ahoj, protože když to tu ukážu, tak je otázkou času, kdy mě někdo udá...
Vidlaku, když jsi u tématu energii, jaký máš názor na tepelná čerpadla?
Ahoj, takový, že jsou poháněný elektrikou a ta je čím dál tím dražší, že jsou drahý a člověk si je těžko sám opraví. Tím neříkám, že jsou špatný. Spočítal bych si návratnost.
@@vidlak001 Ahoi, dík za odpověď.U Vidláka tedy tahle věc nepřipadá v úvahu?
Cauko, neznám jediného topenáře co má tepelné čerpadlo a to sám dělám topenáře... Je to tak že z 1 kW elektřiny uděláš až 4 kW do tepla vezmi si 24h plus to že budeš mít u baráku velikou hlučnou "sušičku"... slibuji že je tichá... Ano pokud není prach atd... A má to v sobě kurvitka...
Můj spolužák si v letech 2006-2010 postavil solární elektrárnu, přesněji několik elektráren a dnes vydělává cca. 100 miliónů ročně. Takhle nějak si to myslel?
Však taky dotujeme solární podnikání cca 54miliardami ročně z daní ostatních.
@@hejrup2152 To jo, na druhou stranu si to mohl postavit každý. On šel do banky a půjčil si tam cca. miliardu. V 7.třídě byl na škole přírodě ročníkový turnaj v šachu a on mě ještě s jedním spolužákem jediní porazili. Oba dva jsou dnes Ing.. Už tehdá jsem byl předurčen k prohře, protože jsem jen Mgr.😆 Ostatně celý život jsou takové šachy.
Čau vidláku, za čas vyletí raketově vzhůru i cena palivovýho dřeva, jen co vytěží kůrovce... Potom se můžeme těšit na ceny dřeva kolem 6400 Kč/prm, klasická rozštípaná rovnačka smrkovýho dřeva v metrech. Zbytek si budou muset zkrátit lidi sami doma.
Ahoj, takhle můžu uvažovat a nic nevyřeším :-) Už kvůli té nezávislosti na plynu to stojí za to!
@@vidlak001 Pokud nemáš doma odpovídající vybavení, pak tě čeká "menší" investice. Začneme u výkonné motorové pily (4,5 koně) cca 23000 Kč, štípačka na dříví (14 tun) cca 27000 Kč a kolébková pila cca 22000 Kč. Vlastní dopravní prostředek pro jízdu na delší vzdálenost, osobák + brzděný dvounápravový přívěs cca 320000 Kč. Na krátký vzdálenosti stačí bohatě traktor s vlekem cca 200000 Kč, aby to mohlo legálně jezdit po silnici. Když jsi hodně časově vytíženej, pak si stejně objednáš nějakýho dopravce s nákladním autem, aby ti dovezl fůru dřeva najednou. O novým kotli na dřevo se nebavím, to je dalších 70000 Kč navíc. Každá sranda něco stojí, o tom vím svoje :-) .
U těch kamen s výměníkem pozor. Jednak kamna jak máš teď jsou ve výrazně benevolentnějším režimu, jelikož jsou "lokální topidlo". Když to má teplovodní výměník, tak už to je jak klasický kotel a tam se na to nedívají až tak moc dobře (ekologická omezení). Měl bys kategorii kotel na biomasu s ručním přikládáním bez akumulační nádrže, na což se nedává dotace (jelikož už teď je to v nelibosti). A druhý, horší důvod, tak ty úplně nejvíc nejlepší kamna s teplovodním výměníkem dají 75 % do vody a 25 % do vzduchu (obvykle je to spíš třetina), takže když budeš topit tak, abys měl vytopen zbytek domu, tak budeš mít místnost s kamny extrémně přetopenou. Stejně tak podobně, pokud bys chtěl mít tím ohřívanou TUV, tak je problém to teplo v místnosti s kamny.
Já to tedy řeším tak, že mám akumulační (250kg šamotu) krbová kamna, kterými vytápím 1/3-1/2 domu, zbytek domu taky o něco ohřeje, ale nestačí to, tak tam se dotápí plynem (termostatické hlavice a termostat). Plyn pak jen doplňuje co kde chybí a spotřeba je pak výrazně menší
Ahoj, co jsem četl, tak krbová kamna i s výměníkem je lokální topidlo a proto se na něj nevztahují třídy kotlů...
Jinak souhlas, plyn jako doplněk.
může přidat radiátory
@@vidlak001 ahoj pokavad myslíš na soběstačnost tak kamna s výměníkem není úplně dobrá volba stále potřebují elektrické připojení takže pokavad není vlastní proud tak stejnak neběží a za druhé EU už uvažuje o zákazu přitápění a vytápění kamny tak otázka času kdy se zakážou lidé nadáváji na komunisty a EU je už teď 3x horsi
Slunce, voda, vítr vííí že dva, tři zdroje jsou vždy lepší než zdroj jediný :-) nejlépe snad kombinace slunce vítr a kde je možnost i voda :-) problém je uložení energie a tak postupně navyšovat kapacitu baterií a prozatím ji ukládat do TUV, k tomu jako nouzový zdroj generátor třeba zrovna na dřevoplyn :-) a je pravda že se musíme postarat sami o sebe, stát na nás z Pražských výšin kálí a že by něco dal ? leda další daně :-) Apropo a lidičkové všech zemí, uvědomte si že MY politiky ani byrokraty nepotřebujeme, to ONI potřebují ke své existenci NÁS :-)
Stanislávku, ono nám pomáhají vyřešit problémy, které způsobili :-)
@@vidlak001 :-) pravda většinou tak že stvoří problém nový a větší, bohužel beztrestně a tak to opět odneseme mi :-)
já preferuji hsflamingo vyrábí to 500 m od mého domu :D
Dovol mi tě v tvých plánech podpořit, hlavně se vyhni dotacím od státu při nákupu fotovoltaiky, v důsledku tě to vyjde dráž. Zdražovat se bude pořád, poněvadž politici se neumí bít z nic jiného než za svá koryta. Cesta jak z toho ven je jedině trhnout se od centrálních dodavatelů. Je to také cesta do budoucnosti, naprosto optimální - vzhledem k české povaze spoluobčanů, je, když to okolí nebude vědět. To samé se týká studny a vody. Opět. Proč dotovat Francouze, když to politik prodal? Není k tomu důvod. Také zvaž ohřev vody na střeše v kolektorech.
Ahoj, souhlasím. To spíš vytápět bojler přebytky elektriky ze solárních panelů.
To by nemohly být krbová kamna ale převlečený kotel na tuhá paliva a ty krbová kamna nám stejně zakážou.
mám kamna s výměníkem jde tím zatopit to je tak vše. Navíc neumožňují nepřetržitý provoz jak vynést popel a stejně příprava a skladování dřeva v takovém objemu.
Zatím mám dlouhodobé fixace.
Na fotovoltaické elektrárně se moc neušetříte musí být profi spočítanà a kvalitní komponenty. Navíc nevíte ky přesunou cenu elektřiny do paušálních poplatků za příkon protože jim budou vadit výkyvy v síti dle počasí
Dobrý nápad, ale v paneláku ve městě , bohužel nejde ani jedno. Ustřední topení pro celý panelák a tím pádem krb ani kotel mít nemohu. A elektřina? Soláry ma balkon se nevyplatí a jak by to asi fungovalo? Takže tohle řešení je spíš pro domy většinou na vesnici. A tak nic jiného, než jiný dodavatel nezbývá. A ceny nemovitostí v dnešní době jsou hodně mimo, takže stěhovat se taky nevyplatí.
To je daň za pohodlí města a bytu.
Každopádně ceny bytů letí do nebes a jsou různá kreativní řešení jako "Dům z lodních kontejnerů" postavený na zemědělské půdě.
Netuším v jakém městě a jakém bytě bydlíte. Jestli je váš, tak by to třeba na pozemek a menší dům kus cesty od prahy stačilo * samozřejmě dům nekupovat stojící, ale nechat si postavit. Nebo koupit nějakou vraždu s nutností rekonstrukce.
Ahoj, byt v paneláku se dá prodat celkem dobře :-)
@@meruna2472 Já mám rád pohodlí, takže žádný byt prodávat nechci. Abych šel do baráku, kde bych se bál, že na mě něco spadne, to není nic pro mě.
@@petrstojan No tak si potom nestěžuj :-D To tvoje pohodlí si holt zaplatíš.
@@petrstojan No, to je ono. S domem je spousta práce a nemusí to bejt nutně levnější řešení než panelák. Ale máš tam spoustu svobody. Např. i v řešení výdajů.
měl jsem 80litrový biler na dřevo a šetřil mě průměrně 8kwh denně bohužel po několika letech se propálil příliš tam šetří na materiálu ,nový je dnes za18000 a to už je moc vzhledem k životnostu
Ahoj, to tak vychází 8kWh na vodu.
Nedá se opravit? najít silnější plech a trochu si zasvářet?
@@3d4tom no bohužel to dno je vypouklé a prakticky prodirkované asi byla moje chyba že jsem tam zavčas nevyměníl hořčíkovou elektrodu , je to sežrané slabý a špatný materiál , ve sklepě mám vodárnu která má zásobník starý asi víc jak 60 let a stále drží zatím co čerpadlo je už asi čtvrté , po posledním shořelém motoru jsem splašil motor co pamatuje hitlera a se správnou ochranou šlape ostošest :)
jo ale kdo bydlí v bytovce ,tak je na tom blbě jojo
Ahoj, to jo, ale každý si to vybírá sám.
Zruš digestoř do komína a hoď tam krbovky 😉
Nad solárníma panelama jsem taky přemýšlel, ale nejsem si jistý tou návratností. Panely ztrácí každým rokem výkon, ukládání do baterií je taky sporné, jelikož baterie taky nevydrží věčně. Co jsem četl cca před měsícem, tak má jít křemík z kterého se vyrábí panely o 300% s cenou nahoru, takže panely budou dražší. Za stávající situace nevím, jestli se mi investice vrátí za 5-10let a nebudu za 10 let s výkonem panelů na 50 procentech původního výkonu a budu muset koupit nové baterie, pokud to nebudu chtít posílat za pár korun do sítě, abych ji draze kupoval zpět. Podle mě by byl ideální stav, kdyby měl člověk panely, tak to co vyrobí poslal do sítě přes měřák a zpátky by si mohl zdarma to co vyrobil vzít kdykoliv a nemusel by používat baterie + by zaplatil vše co spotřeboval navíc. Takhle člověk levně prodává a draze kupuje zpět...
Mám panely Hareon a po 11 letech nepozoruji pokles výkonu. Za optimálního oslunění mi měniče ukazují plný výkon. Jsou to podle mne spíše zkazky. Pokud nějaký pokles je, pak neznatelný.
Ahoj, anebo to může být přesně naopak :-)
Kdyby jste nepotřeboval koukat do plamenů a měl místo, tak podle mě je nejúčinnější kotel na dřevoplyn (účinost až 95%) s akumulačními nádržemi na cca 3-5 000 l. S kamny je to jako s autem, nejhorší účinnost je při zatápění.Při využití nádrží, jedou kamna v optimálním provozu a po odstavení topíte nekolik dní. Šetříte ovzduší i kotel. Přes léto, se dá voda ohřívat solární energií.
Přeji vám správné rozhodnutí.
Ahoj, ano, kotel je stvořený na topení a krb na koukání do plamenů :-)
Prity neee prosím ... mám je a výměník prdl po 1,5roku .. mají ocelovou vodní vložku ! Zrezla!
Ahoj, děkuju za zprávu.
A měl jste u výměníku třícestným ventilem udržovanou teplotu vody ? ( něco jako malý okruh jako je v autě abych se rychle nahřal a držel nahřátý) Aby nebyla nízkoteplotní koroze ...
@@CZshadowman Ne, malí okruh jsem neměl. Dle mého je to nešťastný řešení výměníku
@@CZshadowman o předehřevu čtu poprvé. Kde se o tom dá více dozvědět, vidět nákres ?
Niekde som čítal akýsi Pán povedal, buď svetlo a bolo svetlo, nevie niekto kde by som toho pána našiel, pozná niekto jeho adresu ?
Ahoj, zkus hledat, možná nebude daleko :-)
@@vidlak001
Mám dojem, že je na konci môjho ramena ale nemusí vravieť, treba konať.
Ahoj Vidlák.
Jak správně topit?
th-cam.com/video/qcXK6m_zEVk/w-d-xo.html
300
Teraz štrajkujú s tým uhlím, že ho chcú úplne zastaviť a tak... Je to hrozné, už ľudí chcú mať úplne obmotaných okolo palca, aby nikto nebol sebestačný.. Katastrofálna doba... Preto zvažujem ešte rýchlo kým sa dá kúpiť, 3 kontajnery uhlia minimálne na 30 rokov.. Tak uvidíme kde sa dostane táto skrátená doba! Ľudia kedysi žili ťažšie ale lepšie 😊 práci zdar 👍
Ahoj, jestli to uhlí máš kam dát...
WTF?! Kde mám příspěvek?
Člověk se tu smolí se slohovkou pro lidi, jen aby zmizela.
To mne sejmul algoritmus, nebo ty, Vidláku?
Ahoj, no dovol, já mažu jen opakované sprosťárny, které nedávají smysl.
@@vidlak001 Dovolil jsem si! :D
TH-cam je cenzurující bestie a nikde člověk nenajde seznam zakázaných slov... bohužel.
solární panely se v dnešní době nevyplatí i při využití dotací je návratnost cca 10 let a při průměrné životnosti komponentů a panelů je 12 let, jediné čím se dá ušetřit je solární ohřev vody
A za rok?
Kde jste na tohle přišel? FVE mají životnost běžně 25 let - pokud vyloučíme zásah živlů.
Ahoj, někomu se vyplatí a někomu ne :-)
koupil bych třeba kuši a šel bych do lesa na zajíca a mám jídlo zadarmo.
Co na to Glazgov,zelena energia a maš po topeni
tohle bude nejlevnější topení pomůcky kožich,podvlíkačky, internet a velká televize asi tak metrová th-cam.com/video/L_LUpnjgPso/w-d-xo.html
Kouzelný dřevo! Za deset hodin vůbec neubylo!!! :O
ještě mě napadl takový pokus prostrčit těmi stávajícími kamny ocelovou trubku a zkusit přes ni tu vodu do boileru ohřívat :)
Ahoj, to je tak jednoduchý, že to musí fungovat :-)