Посрещане на новия Сливенски митрополит Арсений в Бургас

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 มิ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 1

  • @Agent7964
    @Agent7964 หลายเดือนก่อน +1

    Е нали Господ е Истина? Как идва "в името Господне", като всички действия по неговото избиране, начиная с касирането на каноничния избор, бяха против името Господне, скалъпени, лъжовни? Да не би да идва в името на някой друг господ? Защото той, както и неговото протеже, подлежат на църковен съд за своите догматически престъпления.
    Арсений е направил няколко противоканонични съслужения, заедно с Пловдивския митрополит Николай, с незнайно от къде и как появилия се бивш игумен Петър Еремеев, низвергнат от свещен сан по 25 Апостолско правило с указ на руския патриарх от 11.03.2024 г., който е утвърдил решението на църковния съд на Московска епархия на Руската православна църква. Въпросните съслужения се случват в пределите на Пловдивска епархия на следните дати:
    20.04.2024г. (Акатистна събота), 28.04.2024г. (Вход Господен в Йерусалим), 02.05.2024г. (Велики Четвъртък), 03.05.2024 г. (Велики Петък), 05.05.2024 г. (Второ Възкресение) и 09.05.2024г. (Светли Четвъртък).
    А основанието тези съслужения да се случат е било, че Константинополската патриаршия го е била възстановила в сан, след като той бил апелирал към нея. И тук виждаме как за първи път в нашата поместна църква се признава правото на апелация от членове на всяка, без изключение, православна църква, не към собствената си църковна йерархия, а направо в Цариградската патриаршия. Това за нас е неканоничен прецедент, носещ сам по себе си предпоставки за много междуцърковни разпри и разколи.
    Имайки предвид тези съслужения на еп. Арсений с низвергнатият от сан от Руската православна църква, бивш игумен Петър Еремеев, считаме че той подлежи на църковен съд и низвержение по 10 Апостолско правило: „Ако някой, макар и вкъщи, се помоли с отлъчен от църковно общение, да бъде (и сам той) отлъчен“, по 4 правило на Антиохийския Събор: „Ако епископ, когото събор е низвергнал от сан или презвитер, или дякон, низвергнат от епископ, дръзне да извърши някоя свещена служба, свойствена на предишния му чин - такъв по никой начин не може да има надежда нито да бъде възстановен в бившия си чин от друг събор, нито да бъде допуснат да представлява доказателства за свое оправдание. При това трябва да бъдат отлъчени от църквата и всички ония, които се събират с него, а още повече, когато, знаейки за произнесеното срещу гореспоменатите осъждане, дръзнат да общуват с тях“ и по 9 правило на Картагенския Събор: „Ако някой епископ или презвитер приеме в общение заслужено низвергнат от църквата за извършени престъпления, нека и сам той попадне под същото наказание заедно с ония, които се отклоняват от каноническото осъждане от епископа си“.
    Извършеното съслужение с низвергнат от еп. Арсений представлява непослушание към Църквата и се явява пряко нарушение на духа на съборността, тъй като Св. Синод не е приемал в общение низвергнатия клирик на РПЦ и не е разрешавал той да съслужи с български свещенослужители.
    А пък за Вартоломей, който се мисли за повече от Христос, и неговите духовни престъпления може да се говори безкрай. Той е осъден от куп църковни правила от светите отци, които на третия Вселенски събор специално са съставили правило, в което осъждат отпаднали епископи, предвиждайки, че може да се появят ситуации, в които да не е възможно да бъде извършен църковен съд. Ето какво се казва в трето правило на трети Вселенски събор:
    "Ако някои клирици в градове или села са лишени от свещенство от Несторий или от съмишлениците му, защото православно са учили, на такива ние сме дали право да бъдат върнати в степента си. Изобщо ЗАПОВЯДВАМЕ, единомишленици с православния и вселенски събор от клира ПО НИКОЙ НАЧИН ДА НЕ СЕ ПОДЧИНЯВАТ на отстъпили или отстъпващи от православието епископи."
    Затова нека всички клирици от епархиите на отстъпилите от православието епископи и митрополити (в Балукли) да си помислят хубаво, дали да продължават да се подчиняват и да имат молитвено и евхаристийно общение с престъпниците.