Egy másfajta nézőpont

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 14

  • @zoltanvirag4319
    @zoltanvirag4319 2 ปีที่แล้ว +1

    Köszönöm szépen 👏👏👏

  • @fonix68
    @fonix68 ปีที่แล้ว

    Maximalisan egyetertek,ezt hangoztatom én is. Nem a hirtelen maxot kell kivenni, hanem arra kell optimalizalni, amit az életvitel megkövetel. Az autód,se padlógázzal használod 0-24 órában. Én a teli időszakra optimalizáltam. Es nem is a napelem az első, hanem a rendszer egésze. Azaz első lépésként ki kell iktatni a nagyfogyasztókat. Villanytűzhely helyett indukciós és palackos gáz egyben. Ha süt a nap indukciósra rakom a kaját, ha nem süt ott a gáz. Mosás... a hidegvízre bojler, ami villannyal es hőcserélővel is működik. Nem kell vizet melegíteni 10 fokrol 40 re csak 30 ról 40 re. Mosogatás dettó, csak nagyobb hőfokkal.
    A hűtőgépeket kéne összehozni még a bojlerekkel, azaz vízhűtéses lenne a hűtő es az előmelegített víz menne a bojler előtti bojlerbe. Ha ezt valaki megcsinálja, felezheti a háztartások villamos energia igényét.
    Nalam konkrétan napi 40 kWhról,egy év alatt le tudtam menni napi 4 kWh-ra, hét végén napi 8kWh, es most fogok még tovább optimalizálni,,ami már nem a konkrét kWh-t csökkenti, hanem az aksiból felhasznalt eneria viszi napi 1 kWh alá. Ez is lényeges! Talán még fontosabb mint a tájolás, dőlésszög.

  • @zsoltbugyi1230
    @zsoltbugyi1230 2 ปีที่แล้ว +1

    Kedves Péter. Tető napelem mivel nem állítható ott előnyösebb lehet a mono kristályos helyett a poly kristályos a szórt fény hasznosítás miatt? A tetőt nem éri árnyék. Délután nagyobb a fogyasztás és nincs akksi. On-grid a terv.
    A videók nagyon hasznosak.

  • @gaborjuhasz6710
    @gaborjuhasz6710 2 ปีที่แล้ว +2

    Kedves Péter! Köszönjük az elgondolkodtató észrevételeket! Pont ezért, amit mondasz, hogy a bruttó elszámolással, nagy részt, nem a napelem tulajok járnak majd jól, gondolkodom most azon, hogy a hamarosan épülő házamon milyen napelem rendszer legyen... Eddig arra jutottam, hogy hibrid kéne legyen, (a fűtés is elektromos lesz) és megpróbálni elhasználni a termelt áramot. Méretezés kérdése, hogy kb. elég is legyen. Csak én nem láttam, vagy még nem készült ilyen rendszerről videód? Üdv, Gábor

    • @peterceco3881
      @peterceco3881  2 ปีที่แล้ว

      Nem csináltam még ilyen videót.

    • @gaborjuhasz6710
      @gaborjuhasz6710 2 ปีที่แล้ว

      @@peterceco3881 Én már nagyon várom, ha esetleg tervezed.. 🙂

    • @GyulaPalfi
      @GyulaPalfi 2 ปีที่แล้ว +1

      "... és megpróbálni elhasználni a termelt áramot." - és tárolni.
      Ne feledkezz meg a harmadik fontos funkcióról, amit most az elosztói hálózatra sóztak. (Egy olyan szereplőre, aki egyáltalán nem érdekelt a gyors, modern fejlesztésben.)

  • @sandorbirizdo1547
    @sandorbirizdo1547 2 ปีที่แล้ว +1

    Ha megszűnik a szaldó és bruttó elszámolás lesz..., - nem az lesz a rossz..., hanem eddig volt jó...

  • @mittanuljak4747
    @mittanuljak4747 2 ปีที่แล้ว +1

    Lehet, hogy a szolgáltató az esti órákban többért veszi be, mint napközben? Mert délben nagy a kínálat stb.

    • @peterceco3881
      @peterceco3881  2 ปีที่แล้ว

      Logikus lenne, de szerintem ez így túl szép lenne.

    • @GyulaPalfi
      @GyulaPalfi 2 ปีที่แล้ว +1

      Kaliforniában ezt a napon belüli, kereslet-kínálat vezérelte árkülönbségeket kihasználva működik a Tesla Autobidder rendszere, amivel az otthoni Powerwall (akksi) pénzt keres a tulajdonosának.
      De ismerek olyan napelempark tulajt (szintén CA), aki kiszuperált Nissan Leaf akkupack-ok százaival tárolja a nappali termelését, hogy este, éjjel adja el.

  • @GyulaPalfi
    @GyulaPalfi 2 ปีที่แล้ว

    Azt a terméket, amit 3-4x annyiba kerül szállítani (lsd. magyar árstruktúra), mint maga a termék, azt helyben kell felhasználni.
    Épp ezért paradigma váltásra lenne szükség, azaz a maximális önellátásra kell(ene) törekedni, s a rendszer minden eleméről (termelés, tárolás, fogyasztás) házon belül gondoskodni. Az elosztót csak végszükség esetén felhasználni (különösen ebben a teljesen kiszámíthatatlan magyar környezetben).
    Persze ezt nem mindenki tudja azonnal, egy lépésben elérni. De szerencsére a napelemes rendszerek utólag is bővíthetők, tovább fejleszthetők.
    Ez egy legalább kettő változós egyenletrendszer, aminek van forrása(i) (napelem; akkumulátor; hálózat; egyéb pl szélkerék), van fogyasztása(i) (fogyasztásunk; akkumulátor; hálózat) és lehet puffere (akkumulátorban lévő energia). S alapfeltétel, hogy minden időpontban a ∑forrás = ∑ fogyasztás.
    Ha matematikailag optimális megoldást keresünk, annak alapfeltétele a fogyasztás-idő görbe ismerete. Nem éves, vagy havi/napi összes, hanem minimum órai adatsor ideálisan legalább 1 évre. (Meglepne, ha létesült volna egyetlen egy is ezen adatok ismeretében.)
    De sosem késő elkezdeni a fogyasztási idősort gyűjteni. Még akkor sem, ha már van napelemed - mindegy milyen üzemmódban.
    A tájolás és dőlés a napelem termelés-idő függvény két változója.
    S a végén még hozzá kell tenni az árakat is, hogy ne csak kWh-ra tudjunk optimalizálni, hanem kWh/HUF >> azaz a fajlagosan a legkisebb költséggel elérhető optimumra.

  • @mihalysz2037
    @mihalysz2037 ปีที่แล้ว

    A 10. percnél elmondott dolgok alapvető. semmi extra nem volt benne

  • @csababorbely3453
    @csababorbely3453 2 ปีที่แล้ว

    ez a video csak a szigetüzemüekre vonatkozik? gondolom igen. mivel a nem szigetüzemü bruttosok majd igyisugyis baszhatják télen éjszaka a fütést:) nemde?