Chciałbym serdecznie podziękować całej ekipie HBC. Dzięki waszej pasji załapałem bakcyla i dziś mogę poszczycić się tytułem laureata w wojewódzkim konkursie przedmiotowym. Tak więc jeszcze raz dziękuję (pewnie nie tylko w swoim imieniu) i życzę powodzenia w kontynuacji serii :).
Z tą sprawnością to tak plus minus, ale odcinek bardzo mi się podobał. Oby więcej takich, o elektronice, urządzeniach celowniczych, materiałach wybuchowych, silnikach itd.
6:20 podobne ,,eksperymenty'' przeprowadzał na mojej klasie nauczyciel na pierwszych zajęciach z podstaw elektrotechniki. W celu walki z krzywdzącym stereotypami udowodnił że elektryka prąd również tyka.
@@zwirojad831Kostek: - Czym się różni Elektryk, od #Kaskadera_Ryzykanta 😉😇☝🏻☝🏻?!!? - #Kaskader_Ryzykant od razu pada trupem, po rażeniu prądem, a, Elektryk, przed śmiercią jeszcze tańczy 👌🏻👍🏻😉☝🏻☝🏻👍🏻👌🏻😇!! Pozdrawiam 😅☺!!
Jeden z moich nauczycieli w Technikum podczas innych zajęć (obaj elektrycy) miał wywiercić dziurę obok skrzynki przyłączowej w sali, na pytanie jego pomocnika, praktykanta czy może sprawdzi czy aby na pewno nie ma tam niespodzianki, odparł że sam to robił i nikt nie będzie Go pouczać. Efekt był taki, że oczywiście trafił a przy okazji strat uszkodzono cyfrowy zegar, który został naprawiony jako praca na zakończenie szkoly kilka miesięcy wcześniej, po uprzedniej awarii tego zegara. Potem już zegara nikt nie naprawiał. Dawno to było ale szczątkowo tak to kojarzę.
@@grzegorzl6276 Wlasnie ta fraza "nikt nie bedzie go pouczac" duzo nam mówi.... Ludzie z takim nastawieniem wlasnie oni powoduje katastrofy. Nie tzw ludzki blad - a glupota kogos kto powinien wiedziec.
Już od godzin ogladam wasze filmy mimo faktu że z lekcji histori wynosze tylko galerie sztuki na marginesie. Niesamowicie podziwiam z jakim zapałem i świetną narracją są prowadzone filmy. Jak bardzo nienawidze podręczninikowej histori to historie bez cenzury uwielbiam już od paru dobrych lat.
Witam. Z zawodu jestem monterem ukladuow elektronicznych i automatyki przemyslowej i ten temat jest mi nie obcy. Brawo za proste i zrozumiale wyjasnienietego zjawiska dla ludzi ktorzy korzystaja z tego dobrodziejstwa. BRAWO. Przepraszam za literowke, mam problem z systemam w laptopie.
13:40 Chodziło o to że niskie napięcie wymusza wysokie natężenie aby przesłać daną moc, a wysokie natężenie wymaga grubych kabli i powoduje dużo ciepła. Prąd stały był na to skazany ze względu na trudności w jego transformowaniu. Dlatego Tesla zaproponował prąd przemienny - nie dlatego że nie ma strat przesyłowych, a dlatego relatywnie prosto - za pomocą transformatorów - można podnieść jego napięcie w celu przesyłania, a potem także przy użyciu transformatora to napięcie obniżyć tak aby dało się z niego korzystać w domu.
daruj se.. Kto kumaty ten wiedzę tą czerpie ze specjalistycznych źródeł, a kto nie kumaty ten i twojego wywodu nie pojmie.. I tak to wyszedłeś na kogoś kto chciał się polansować...
Jako student energetyki na PG, potwierdzam, że biogazownie to bardzo wałkowany temat podczas studiów. Głównie dlatego, że tak jak wspomniał Wojtek, brakuje specjalistów.
Uwielbiam twoj kanał, prawdziwy z Ciebie historyk z pasją ,mało niestety takich ludzi ...czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek i pozdrawiam cieplutko 😊
Dawno mnie tu nie było! Widzę, że nic się nie zmieniło: dalej Drewniak gada o historii. Całe szczęście,że nic się nie zmieniło, bo ta forma od początku jest idealna :D Życzę kanałowi zerowych zmian haha ♥️
18:25 - Przez cały odcinek zastanawiałem się, jak wy zamierzacie wmieszać uniwerek przyrodniczy do tematu z prądem bo jednak bardziej sensowna byłaby polibuda, ale daliście radę.
Panie Wojtku pięknie dziękuję za wytłumaczenie tego tematu bo jak słyszę to wszyscy "płaczą"nad Teslą bo podobnież to On był w tym wszystkim Najważniejszym uczonym w dziedzinie prądu I Uważam że Tylko Jemu należy się tzw "Oskar"Jak Wojtku myślisz Czy to słuszne????? Pozdrawiam serdecznie wszystkich Tego kanału Bo po prostu jest Świetny
Dzwonnice jako piorunochron - dawnymi czasy, w wielu miejscach istniało prawo, że żaden budynek w parafii nie może być wyższy od lokalnej dzwonnicy. Chodziło o zastosowanie dzwonnicy jako punktu obserwacyjnego dla potrzeb czegoś, co dzisiaj nazywamy obroną cywilną/strażą pożarną. Co ciekawe, to "prawo budowlane" jest ciągle (z przyzwyczajenia, choć bez paragrafu) stosowane w wielu pozamiejskich lokacji UK. Ot, taka lokalna specyfika budowlana. 🙂
Z prądem kojarzy się też jeden z Największych zespołów muzycznych w historii - AC/DC czyli Prąd Stały Prąd Zmienny. Odcinek jak zawsze na 6. Pozdrawiam!
Edison nie wymyslil zarowki, zrobil to Joseph Swan. Edison jedynie ulepszyl jego odkrycie i przede wszystkim opatentowal je, jak mial z reszta w zwyczaju robic z pomyslami wielu innych ludzi. Pozdrawiam
Elektryczny to był wczoraj Bednarek w meczu z Walią ..umie podpiąć naszą obronę pod prąd ..⚡ na szczęście Wojtek Szczęsny umie to uziemić i jedziemy do Niemiec na Mistrzostwa ! A ten odcinek jak zawsze 💪👍⚡⭐🔥💪
Szanowny Panie jest Pan geniuszem o elektryczności opowiadasz tak ciekawie jak o historii, a może zrobiłby Pan film o matematyce w kryptografii lub mechanice kwantowej. Może cos zrozumiem z tych zagadnień. Pozdrawiam i dzięki za filmy (obejrzałem chyba już wszystkie)! 😊
Wojtki, wielki szacunek za wszystko co robisz a w tym odcinku za "prąd przemienny" bo wielu nawet elektryków używa nieprawidłowego w tym przypadku "prąd zmienny" a to jest inny rodzaj prądu.
Nie jest to inny rodzaj prądu. W ogólności sygnały zmienne są nadzbiorem "przemiennych". Każdy sygnał przemienny jest zmienny ale nie odwrotnie. W j. angielskim to chyba nawet nie ma na "przemienny" pojedynczego słowa (ale pewny nie jestem, jak ktoś zna to proszę o komentarz :) )
Dosłownie wszystko co mamy we współczesnym gospodarstwie domowym wymaga prądu. I dlatego KAŻDA kampania wyborcza powinna się toczyć wokół zabezpieczania naszego kraju pod względem energetycznym - rozbudowa i modernizacja linii przesyłowych, budowa elektrowni atomowych, itd.
Davy poza tym odkrył, że prądu można używać do produkowania czystych pierwiastków, a konkretnie sodu i potasu. Próbował też otrzymać aluminium, ale tego dopięli dopiero Hall i Heroult.
Drobna uwaga odnośnie sprawności. Bo sprawność w odniesieniu do silników spalinowych to faktycznie jest ilość wyprodukowanej pracy/energi (mierzona w dżulach) do ilości ciepła/energi wytworzonego w wyniku spalania paliw (też w dżulach). Natomiast jeśli chodzi o sprawność silnika elektrycznego to jest stosunek Mocy mechanicznej (w Watach) do pobranej Mocy elektrycznej (też w Watach). W przypadku prądnic jest odwrotnie. I tak, ja wiem że obie moce można sobie skrócić przez t (czas) i wtedy też wyjdzie stosunek "energi do energi"(w dżulach) ale z jakiegoś powodu do określania sprawnosci silników elektrycznych używa się stosunku mocy a nie energii - pewnie ma to jakiś związek z tym że za prąd płacimy w kilowatogodzinach, a nie megadżulach. No i co najważniejsze w przypadku sprawności silników elektrycznych nie bierzemy pod uwagę energii cieplnej (no chyba że mówimy o stratach sprawności). Ewentualnie można liczyć sprawność prądnicy podłączonej do turbiny parowej jako całego układu pradotworczego i wtedy faktycznie sprawność takiego układu to stosunek wyprodukowanej energii elektrycznej (dżul) do energii cieplnej(też dżul) użytej do wytworzenia pary. Take uproszczone przypomnienie fizyki z Liceum/Technikum. 👍
5:54 ten francuski naukowiec nazywał się Jean-Antoine Nollet, był bardziej znany jako Abbe Nollet, gdyż był diakonem. Wynalazł też pierwszy elektrometr i odkrył zjawisko osmozy. Bardzo znacząca postać i powinna zostać wymieniona z imienia.
Dwie uwagi: 1. Pierwszą elektrownię wodną projektu Tesli zbudowano już 1895 na Niagarze 2. Szkoda że nie wspomnieliście o Michale Doliwie-Dobrowolskim w kontekście prądu trójfazowego
Pięknie napisane, mnie doszły słuchy że Bedi miał w gimnazjum ksywke wolny elektron. Ciekawe czy dlatego że już wtedy był elektryczny czy pryszczaty i nie mógł znaleźć laski hmm...
Wykorzystanie dostępnej energii mam w rodzinnym Bytomiu, gdzie oczyszczalnia w Radzionkowie odzyskuje gazy, oczyszcza i magazynuje, by je później zużyć w agregatach do produkcji prądu oraz CWU na potrzeby zakładu. Z drugiej strony zaś znajduje się koksownia na Bobrku, pozostałość huty, którą w zasadzie przejęła firma zajmująca się produkcją prądu, ale tzw. świeczka czyli dysza dopalająca gazy odpadowe po produkcji koksu grzmoci kilkumetrowym płomieniem w zasadzie od kiedy pamiętam, czyli już prawie 40 lat.
Witajcie, może jakiś materiał o Chorwackim obozie Jasenovac? Temat bardzo mało poruszany a jednocześnie potwornie straszy i ciekawy. Pozdrawiam ciepło.
12:54 czy przypadkiem nie powinno być, że sprawność to ilość energii elektrycznej przekształconej na energię użytkową, a nie ile ciepła, bo ciepło to straty?
13:00 Taka pierdoła mała, najwydajniejsze silniki spalinowe w historii (obecne silniki w F1) mają sprawność właśnie około 45%, maksymalnie w okolicach 50%.
@@konradk8520 No tak, dałem tu porównanie z silników samochodowych, bo silniki okrętowe pracują w trybie bardziej stacjonarnym, wiele dni na stałych obrotach
Może i tak, ale na 1kg energii zgromadzonej w oleju napędowym, czy benzynie - dojedziesz znacznie dalej, niż na prądzie zmagazynowanym w 1kg akumulatora...
@@lolopj1032 To prawda, ale my tu mówimy stricte o wydajności. Czyli, nowoczesny silnik elektryczny z 1 kW energii wykorzysta 0,85-0,9 kW, a silnik z F1 z 1 kW wykorzysta może 0,5 kW
Jest to dla mnie nie pojęte, jak głupim gatunkiem potrafiliśmy być jeszcze ok 300lat temu. Myślę tutaj o dzwonnikach na kościelnej wieży :D W skali całej ludzkości, tempo dzisiejszego rozwoju jest niewyobrażalne.
13:45 tak w ramach sprostowania :), na całym odcinku linii transmisyjnej z elektrowni do rozdzielni w domu (choć wtedy pewnie ich nie było), prąd jest dokładnie taki sam, jedyny szczegół to to że przy pomyśle Edisona na tak długim odcinku odkładało się ogromne napięcie.
15:25. Tu bym się nie zgodził. Po dziś dzień działa przecież elektrownia wodna z 1895 roku na rzece Słupi, w wiosce Soszyca na Kaszubach niedaleko Bytowa. Zupełnie niedawno wymieniono tam historyczne urządzenia z epoki na współczesne, zachowując jednocześnie te oryginalne dla potomnych. Raczej starszej od tej nie ma - była w Szwajcarii, ale już od dawna nie funkcjonuje - podobno w USA szczycą się o rok młodszą.
Chciałbym serdecznie podziękować całej ekipie HBC. Dzięki waszej pasji załapałem bakcyla i dziś mogę poszczycić się tytułem laureata w wojewódzkim konkursie przedmiotowym. Tak więc jeszcze raz dziękuję (pewnie nie tylko w swoim imieniu) i życzę powodzenia w kontynuacji serii :).
Gratulacje! Życzę kolejnych sukcesów przy rozwijaniu własnej pasji 😊
@@RozpYlacZdziękuję z całego serducha😊
@sledzik5098 Gratulujemy i dziękujemy za życzenia. Powodzenia😃
@@HistoriaBezCenzuryMB ♥️
jak w szkole średniej to mega szacun, jak w podstawówce w sumie też
Z tą sprawnością to tak plus minus, ale odcinek bardzo mi się podobał. Oby więcej takich, o elektronice, urządzeniach celowniczych, materiałach wybuchowych, silnikach itd.
6:20 podobne ,,eksperymenty'' przeprowadzał na mojej klasie nauczyciel na pierwszych zajęciach z podstaw elektrotechniki. W celu walki z krzywdzącym stereotypami udowodnił że elektryka prąd również tyka.
Elektryka prąd nie tyka, tylko z dala napieřdala
@@zwirojad831Kostek:
- Czym się różni Elektryk, od #Kaskadera_Ryzykanta 😉😇☝🏻☝🏻?!!?
- #Kaskader_Ryzykant od razu pada trupem, po rażeniu prądem, a, Elektryk,
przed śmiercią jeszcze tańczy 👌🏻👍🏻😉☝🏻☝🏻👍🏻👌🏻😇!!
Pozdrawiam 😅☺!!
Jeden z moich nauczycieli w Technikum podczas innych zajęć (obaj elektrycy) miał wywiercić dziurę obok skrzynki przyłączowej w sali, na pytanie jego pomocnika, praktykanta czy może sprawdzi czy aby na pewno nie ma tam niespodzianki, odparł że sam to robił i nikt nie będzie Go pouczać. Efekt był taki, że oczywiście trafił a przy okazji strat uszkodzono cyfrowy zegar, który został naprawiony jako praca na zakończenie szkoly kilka miesięcy wcześniej, po uprzedniej awarii tego zegara. Potem już zegara nikt nie naprawiał. Dawno to było ale szczątkowo tak to kojarzę.
@@zwirojad831😂😂 dobre 😂😂😂
@@grzegorzl6276 Wlasnie ta fraza "nikt nie bedzie go pouczac" duzo nam mówi.... Ludzie z takim nastawieniem wlasnie oni powoduje katastrofy. Nie tzw ludzki blad - a glupota kogos kto powinien wiedziec.
Wczoraj nadszedł straszny dzień - obejrzałem ostatni materiał na tym kanale! (Odkryłem miesiąc temu kanał)
Od dziś już na bieżąco 😉
masz jak ja jakieś 2 lata temu :)
Ej to bomba. Powiedz mi proszę w jakim odcinku opowiadali o świni powieszonej w ciuchach człowieka?
Ja odkryłem HBC w 2018 bodajże i obejrzałem wszystkie odcinki z przerwą na czynności fizjologiczne.
Masz jak ja półtora roku temu 😂
@@jarglee4471 ja podobnie z tym ze ja ogladalem w przerwach na czynnosci fizjologiczne
Już od godzin ogladam wasze filmy mimo faktu że z lekcji histori wynosze tylko galerie sztuki na marginesie. Niesamowicie podziwiam z jakim zapałem i świetną narracją są prowadzone filmy. Jak bardzo nienawidze podręczninikowej histori to historie bez cenzury uwielbiam już od paru dobrych lat.
tak, z tą różnicą, że HBC to raczej ciekawostki historyczne, a nie historia rozumiana jako ciąg przyczynowo-skutkowy
Właśnie siadłem do obiadu a tu taka niespodzianka. No i jestem elektrykiem! Jak to nie symulacja to nie wiem co 😅
Co jadłeś ziomek ?
@@proboszczxpompa5735jak elektryk to najpewniej prąd z gniazdka :D :D
Pewnie wiadro fazy
Witam. Z zawodu jestem monterem ukladuow elektronicznych i automatyki przemyslowej i ten temat jest mi nie obcy. Brawo za proste i zrozumiale wyjasnienietego zjawiska dla ludzi ktorzy korzystaja z tego dobrodziejstwa. BRAWO. Przepraszam za literowke, mam problem z systemam w laptopie.
Nigdy nie rezygnuję z oglądania i nie żałuję, pozdrawiam twórców programu i wszystkich❤❤❤❤❤ oglądających
Ja również. 🙂
Ja kiedyś zrezygnowałem, gdyż był to dla mnie poważny problem, ale potem jednak i tak obejrzałem
13:40 Chodziło o to że niskie napięcie wymusza wysokie natężenie aby przesłać daną moc, a wysokie natężenie wymaga grubych kabli i powoduje dużo ciepła. Prąd stały był na to skazany ze względu na trudności w jego transformowaniu. Dlatego Tesla zaproponował prąd przemienny - nie dlatego że nie ma strat przesyłowych, a dlatego relatywnie prosto - za pomocą transformatorów - można podnieść jego napięcie w celu przesyłania, a potem także przy użyciu transformatora to napięcie obniżyć tak aby dało się z niego korzystać w domu.
daruj se.. Kto kumaty ten wiedzę tą czerpie ze specjalistycznych źródeł, a kto nie kumaty ten i twojego wywodu nie pojmie.. I tak to wyszedłeś na kogoś kto chciał się polansować...
@@LiBrus-m7g Polansować? Z tak uproszczonym przekazem? Cóż, mamy inne standardy
@@LiBrus-m7gto jest wiedza na poziome 2 klasy liceum xD
Super tłumaczenie.thx.
@@LiBrus-m7g Tajemna wiedza z liceum przeraża xdd
Jako student energetyki na PG, potwierdzam, że biogazownie to bardzo wałkowany temat podczas studiów. Głównie dlatego, że tak jak wspomniał Wojtek, brakuje specjalistów.
W Kupie siła 😀
@@tomekkat6081 😂
@@tomekkat6081miliony much nie mogą się mylić 😅
A tym czasem w Niemczech wybudowano już około 10.000 biogazowni a w Polsce to technologia przyszłości.
Po co nam biogazownie?
Znam osobiście "ojca tej biogazowni" świetny człowiek i znakomity naukowiec, naprawdę polecam młodym ludziom podjęcia studiów na tym kierunku
Chińczycy na wsiach wykorzystują gaz z obornika, widziałam dokument
Podobno gdzieś w kosmosie istnieje taki minerał, który umieszczony w odpowiednim rdzeniu generuje tyle energii że-i tu cytat,,że ja pierdole"
Minerał Fiutta
Pół prawda, pół nie prawda, pół gówno prawda
tej to nasi😂
Kolejny ciekawy odcinek z dobrze wkomponowana reklamą, która nie jest kaszbekiem, tylko sensowną reklama. Dzięki że jesteście :)
Będę to powtarzać niezmiennie, że jesteś Drewniaczku geniuszem!!!!!!
Uwielbiam twoj kanał, prawdziwy z Ciebie historyk z pasją ,mało niestety takich ludzi ...czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek i pozdrawiam cieplutko 😊
Wojtku jestem twojim wielkim fanem jesteś bardzo mądry i zarazem zabawny chciałbym cię poznac
Trzymajcie tak dalej , pozdrawiam całą ekipę 😊
Mój ulubiony kanał o historii
"Logika zgodna że Świętym Graalem"
Genialne! Pozdrowienia od samobójczego komanda.
Pozdro.
Dziękujemy wszystkim sponsorom partnerom i inspiratorom. A ekipie HBC życzę życia w zdrowiu i luksusie
I takiego przyjemnego, neutralnego odcinka mi dzisiaj brakowało
I było o naszym prezydencie elektryku, tylko chyba nie o tym, którego się spodziewaliśmy ;)
Haha dopiero teraz skumalem.
Miejmy nadzieję, że w końcu rozpoczną się poważne inwestycje w polską energetykę, bo inaczej będziemy musieli niedługo pożegnać się z tą bestią.
Unia nam nie pomaga, mieć nadzieję że młodzi naprawią nasze błędy
A już mają problem z elektrownią atomową... to są lata realizacji , a czasu niema ...
Koprolity
No rudy z Niemiec przywiezie nową technologię 😂
I tak nie jest potrzebny. Ludzie kiedyś żyli bez prądu
A ja bardzo poproszę odcinki o Szpilmanie i Ojcu Pio 😊 💪 No i kolejną książkę! Dzięki za Twoją pracę ❤
Właśnie szukałem czegoś ciekawego do obiadu a tu nowy odcinek Historii bez cenzury ❤
W dodatku całkiem przyjemny a nie jakaś kiła, epidemia, wycinanie w pień:) Smacznego
Kończyłem leśnictwo na UPP. Już mi wystarczy
Oglądam Was od dawna i zawsze byłem zachwycony, ale puenta o Sylwii Grzeszczak - to jest ZŁOTO 😂
Dawno mnie tu nie było! Widzę, że nic się nie zmieniło: dalej Drewniak gada o historii. Całe szczęście,że nic się nie zmieniło, bo ta forma od początku jest idealna :D
Życzę kanałowi zerowych zmian haha ♥️
Panie pan robisz taka robote.👍
18:25 - Przez cały odcinek zastanawiałem się, jak wy zamierzacie wmieszać uniwerek przyrodniczy do tematu z prądem bo jednak bardziej sensowna byłaby polibuda, ale daliście radę.
Panie Wojtku pięknie dziękuję za wytłumaczenie tego tematu bo jak słyszę to wszyscy "płaczą"nad Teslą bo podobnież to On był w tym wszystkim Najważniejszym uczonym w dziedzinie prądu I Uważam że Tylko Jemu należy się tzw "Oskar"Jak Wojtku myślisz Czy to słuszne????? Pozdrawiam serdecznie wszystkich Tego kanału Bo po prostu jest Świetny
Świetny odcinek, proszę o więcej podobnych.
Wojtek, w końcu dobry humor powrócił, zaczęliśmy się już martwić!
Jak zawsze ciekawy odcinek. Panie Wojtku Pana przekazy to mistrzostwo...pozdrawiam całą ekipę 😊😊😊😊😊
Dzwonnice jako piorunochron - dawnymi czasy, w wielu miejscach istniało prawo, że żaden budynek w parafii nie może być wyższy od lokalnej dzwonnicy. Chodziło o zastosowanie dzwonnicy jako punktu obserwacyjnego dla potrzeb czegoś, co dzisiaj nazywamy obroną cywilną/strażą pożarną. Co ciekawe, to "prawo budowlane" jest ciągle (z przyzwyczajenia, choć bez paragrafu) stosowane w wielu pozamiejskich lokacji UK.
Ot, taka lokalna specyfika budowlana. 🙂
Oglądasz kanał ruchu oporu 😉
@@rekawek6 trafiony - zatopiony 🙂
Z prądem kojarzy się też jeden z Największych zespołów muzycznych w historii - AC/DC czyli Prąd Stały Prąd Zmienny.
Odcinek jak zawsze na 6. Pozdrawiam!
Chyba na odwrot .
Edison nie wymyslil zarowki, zrobil to Joseph Swan. Edison jedynie ulepszyl jego odkrycie i przede wszystkim opatentowal je, jak mial z reszta w zwyczaju robic z pomyslami wielu innych ludzi. Pozdrawiam
Elektryczny to był wczoraj Bednarek w meczu z Walią ..umie podpiąć naszą obronę pod prąd ..⚡ na szczęście Wojtek Szczęsny umie to uziemić i jedziemy do Niemiec na Mistrzostwa ! A ten odcinek jak zawsze 💪👍⚡⭐🔥💪
Wojtek, UWIELBIAM Cię chłopie. Najlepsze filmiki w naszej Galaktyce 😁
Sraka
Wojtek Twoje żarty słowne są genialne 😁
Kiedy wracasz ze szkoły i widzisz nowy odcinek Historii bez cenzury i wiesz że dzień będzie lepszy
Uwielbiam Twoj kanal❤ bradzo ciekawie opowiadasz i z humorem😊
No, odcinek trzyma w napięciu ❤️
Przyjemny a ciekawy materiał. Przyznam, że nie miałem pojęcia, że to właśnie bursztynowi zawdzięczamy nazwę elektryczność
Szanowny Panie jest Pan geniuszem o elektryczności opowiadasz tak ciekawie jak o historii, a może zrobiłby Pan film o matematyce w kryptografii lub mechanice kwantowej. Może cos zrozumiem z tych zagadnień. Pozdrawiam i dzięki za filmy (obejrzałem chyba już wszystkie)! 😊
"Gdy prąd porazi 700 mnichów w rzędzie,
Co z nimi będzie?"
Wojciech Grzeszczak Drewniak
😂
Wojtki, wielki szacunek za wszystko co robisz a w tym odcinku za "prąd przemienny" bo wielu nawet elektryków używa nieprawidłowego w tym przypadku "prąd zmienny" a to jest inny rodzaj prądu.
Nie jest to inny rodzaj prądu. W ogólności sygnały zmienne są nadzbiorem "przemiennych". Każdy sygnał przemienny jest zmienny ale nie odwrotnie. W j. angielskim to chyba nawet nie ma na "przemienny" pojedynczego słowa (ale pewny nie jestem, jak ktoś zna to proszę o komentarz :) )
Taktyczne podziękowanie dla kanału za miłe oglądanie.🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻
Dalej w formie 😉 szacunek za wkładaną pracę👏👏👏
Pan Drewniak mistrzem czarnego humoru! 😄
Dosłownie wszystko co mamy we współczesnym gospodarstwie domowym wymaga prądu. I dlatego KAŻDA kampania wyborcza powinna się toczyć wokół zabezpieczania naszego kraju pod względem energetycznym - rozbudowa i modernizacja linii przesyłowych, budowa elektrowni atomowych, itd.
dzięki drewniaczku jesteś wspaniały uczę się słuchając ciebie❤❤❤ pozdro Ania
Obejrzałem i nie żałuję
Dzieki za kolejny dobry filmik. Drewniak ...robisz dobra robote. 👍🤝
Davy poza tym odkrył, że prądu można używać do produkowania czystych pierwiastków, a konkretnie sodu i potasu. Próbował też otrzymać aluminium, ale tego dopięli dopiero Hall i Heroult.
Drobna uwaga odnośnie sprawności. Bo sprawność w odniesieniu do silników spalinowych to faktycznie jest ilość wyprodukowanej pracy/energi (mierzona w dżulach) do ilości ciepła/energi wytworzonego w wyniku spalania paliw (też w dżulach). Natomiast jeśli chodzi o sprawność silnika elektrycznego to jest stosunek Mocy mechanicznej (w Watach) do pobranej Mocy elektrycznej (też w Watach). W przypadku prądnic jest odwrotnie. I tak, ja wiem że obie moce można sobie skrócić przez t (czas) i wtedy też wyjdzie stosunek "energi do energi"(w dżulach) ale z jakiegoś powodu do określania sprawnosci silników elektrycznych używa się stosunku mocy a nie energii - pewnie ma to jakiś związek z tym że za prąd płacimy w kilowatogodzinach, a nie megadżulach. No i co najważniejsze w przypadku sprawności silników elektrycznych nie bierzemy pod uwagę energii cieplnej (no chyba że mówimy o stratach sprawności). Ewentualnie można liczyć sprawność prądnicy podłączonej do turbiny parowej jako całego układu pradotworczego i wtedy faktycznie sprawność takiego układu to stosunek wyprodukowanej energii elektrycznej (dżul) do energii cieplnej(też dżul) użytej do wytworzenia pary. Take uproszczone przypomnienie fizyki z Liceum/Technikum. 👍
jak zawsze, wartościowy content
W kontekście elektryczności to pytanie jak najprościej wykonać drut z monety?. Odpowiedź to rzucić ją na chodnik... w Poznaniu.
Jako absolwent ekoenergetyki na UP stanowczo odradzam ten kierunek. Czekaja was tam 3,5 roku nauki o wszystkim dookoła oprócz ekoenergetyki.
Wojtek! Dalej czekamy na odcinek Winstonie Churchillu!!!!
Łapka za konsultacje merytoryczne z Sir Bedevere.
rewelacyjny odcinek. czekam na kolejne
Zrobisz materiał o Dżenet Dżabagi-Skibniewskiej? A o Wałęsie gdzie w odcinku była wzmianka? Po powiedziałeś na początku że będzie, a nie było.
Miało być o prezydencie, a nie o wałęsie :D
Ja rozumiem energię odnawialną, ale jak mi niemiec przychodzi i chce mnie na panelach i wiawrakach oszwabić to tak się nie da!
Tematyka trafiona idealnie :)
Idealny odcinek do obiadku
5:54 ten francuski naukowiec nazywał się Jean-Antoine Nollet, był bardziej znany jako Abbe Nollet, gdyż był diakonem. Wynalazł też pierwszy elektrometr i odkrył zjawisko osmozy. Bardzo znacząca postać i powinna zostać wymieniona z imienia.
Takie ciekawe reklamy to ja rozumiem 😃
Chciałbym przypomnieć, że Edison to złodziej
Dwie uwagi:
1. Pierwszą elektrownię wodną projektu Tesli zbudowano już 1895 na Niagarze
2. Szkoda że nie wspomnieliście o Michale Doliwie-Dobrowolskim w kontekście prądu trójfazowego
Dziękuję bardzo za film 👍
Super materiał, będzie jako część obowiązkowego szkolenia onboardingowego :)
Siedzę i oglądam o prądzie.
Może zrobicie odcinek na temat Joachima Peipera, bo mnie to ciekawi, że pomimo masakry w Malmedy udało mu się uniknąć kary śmierci.
Pięknie napisane, mnie doszły słuchy że Bedi miał w gimnazjum ksywke wolny elektron. Ciekawe czy dlatego że już wtedy był elektryczny czy pryszczaty i nie mógł znaleźć laski hmm...
Eksperyment Franklina z latawcem to popularny mit. Nigdy nie miał miejsca.
Jej moja uczelnia!
To ty musisz być sto lat za murzynami.
Moje współczucia, mam nadzieję że jest plan b
Wykorzystanie dostępnej energii mam w rodzinnym Bytomiu, gdzie oczyszczalnia w Radzionkowie odzyskuje gazy, oczyszcza i magazynuje, by je później zużyć w agregatach do produkcji prądu oraz CWU na potrzeby zakładu. Z drugiej strony zaś znajduje się koksownia na Bobrku, pozostałość huty, którą w zasadzie przejęła firma zajmująca się produkcją prądu, ale tzw. świeczka czyli dysza dopalająca gazy odpadowe po produkcji koksu grzmoci kilkumetrowym płomieniem w zasadzie od kiedy pamiętam, czyli już prawie 40 lat.
Witajcie, może jakiś materiał o Chorwackim obozie Jasenovac? Temat bardzo mało poruszany a jednocześnie potwornie straszy i ciekawy.
Pozdrawiam ciepło.
Super, jak zwykle. Chomik
Jedyny prezydent, który wcześniej był kablem, a jeszcze wcześniej "elektrykiem".
Wojtek Ty chyba nie słyszałeś jak ryczy sarna 😉 Wielu miało w lesie miękko w gaciach po tym ryku.
Odcinek tak mocny że w trakcie odcinka mi się włosy naelektryzowały...
Bez niego nigdy nie stworzyłbym sekty
Swietny material. Dodalbym jeszcze informacje, ze pierwsza elektrownia byla "zasilana" pradnicami, ktore byly napedzane tlokami parowymi.
12:54 czy przypadkiem nie powinno być, że sprawność to ilość energii elektrycznej przekształconej na energię użytkową, a nie ile ciepła, bo ciepło to straty?
Ooo właśnie… tylu elektryków się tu wypowiedziało a żaden nie zauważył
Dziękuję 😉
Grunt to prund. Pozdrawiam :)
Jak zwykle propsy ❤❤❤
Niech moc będzie wszędzie
13:00 Taka pierdoła mała, najwydajniejsze silniki spalinowe w historii (obecne silniki w F1) mają sprawność właśnie około 45%, maksymalnie w okolicach 50%.
Takie jeszcze mniejsze sprostowanie, wolnoobrotowe, dwusuwowe silniki okrętowe mogą mieć do 54% sprawności i to one są najsprawniejsze.
@@konradk8520 No tak, dałem tu porównanie z silników samochodowych, bo silniki okrętowe pracują w trybie bardziej stacjonarnym, wiele dni na stałych obrotach
Może i tak, ale na 1kg energii zgromadzonej w oleju napędowym, czy benzynie - dojedziesz znacznie dalej, niż na prądzie zmagazynowanym w 1kg akumulatora...
@@lolopj1032 To prawda, ale my tu mówimy stricte o wydajności. Czyli, nowoczesny silnik elektryczny z 1 kW energii wykorzysta 0,85-0,9 kW, a silnik z F1 z 1 kW wykorzysta może 0,5 kW
Szefie, może by tak ze dwa odcinki na święta?
A niech to szlag trafi! Świetny materiał!
Jest to dla mnie nie pojęte, jak głupim gatunkiem potrafiliśmy być jeszcze ok 300lat temu. Myślę tutaj o dzwonnikach na kościelnej wieży :D W skali całej ludzkości, tempo dzisiejszego rozwoju jest niewyobrażalne.
Uczę się by zostać elektrykiem, dziękuję za odcinek.
13:45 tak w ramach sprostowania :), na całym odcinku linii transmisyjnej z elektrowni do rozdzielni w domu (choć wtedy pewnie ich nie było), prąd jest dokładnie taki sam, jedyny szczegół to to że przy pomyśle Edisona na tak długim odcinku odkładało się ogromne napięcie.
Nie "odkładało". Napięcie spadało powodu oporów. A tak naprawdę opory zmieniały prąd w ciepło.
@@arivaldarivald3212 no miałem na myśli spadki właśnie, tylko u mnie w szkole zawsze używało słowa "odkładało " i tak mi jakoś zostało :)
W naszych czasach też smaga się mnicha ale w inny sposób niż kiedyś i w czterech ścianach :D :D
❤❤❤
Dziękuję bardzo 😊❤
15:25. Tu bym się nie zgodził. Po dziś dzień działa przecież elektrownia wodna z 1895 roku na rzece Słupi, w wiosce Soszyca na Kaszubach niedaleko Bytowa. Zupełnie niedawno wymieniono tam historyczne urządzenia z epoki na współczesne, zachowując jednocześnie te oryginalne dla potomnych. Raczej starszej od tej nie ma - była w Szwajcarii, ale już od dawna nie funkcjonuje - podobno w USA szczycą się o rok młodszą.
na wschodzie też stworzono prąd. Można go dodawać do różnych napojów :D