Így csinálják a profik - Hátsó gombos fókuszálás

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ค. 2020
  • Kényelmes a klasszikus módszer, de nem mindig.
    Prémium videók tőlem: digiretus.hu/premium-photoshop...
    TÁMOGATNÁD A CSATORNÁT?:
    www.patreon.com/budaipetur
    streamlabs.com/budaipetur
    Több száz képszerkesztési tipp kezdőknek és haladóknak: www.digiretus.hu
    Facebook: / budai.petur
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 53

  • @5N1P3R7
    @5N1P3R7 4 ปีที่แล้ว +1

    Nagyon régóta ezt használom és nagyon szeretem.

  • @beatafandli3045
    @beatafandli3045 4 ปีที่แล้ว +1

    Szuper videó köszönöm ismét 😙😙

  • @gyongyilingg6171
    @gyongyilingg6171 2 ปีที่แล้ว

    Ez szuper volt köszönöm,,

  • @rolandnovak8208
    @rolandnovak8208 2 ปีที่แล้ว

    Imádom a videóidat.

  • @vincentvojtek4221
    @vincentvojtek4221 4 ปีที่แล้ว +2

    Végre valaki szépen elmagyarázta. Köszönöm :)

  • @s.eletre
    @s.eletre 3 ปีที่แล้ว +1

    A géppel a kezemben és a laptopon nyitott kézikönyvvel végre sikerült a gyakorlatban is tudatosan alkalmazni. Nagyon köszi a videót! Tömör és hasznos!

  • @attilahangyasi781
    @attilahangyasi781 4 ปีที่แล้ว +1

    ez jó volt. tetszett

  • @viktorbakai
    @viktorbakai 4 ปีที่แล้ว +4

    Ez nagyon hasznos video volt Petur. En is hasznaltam ezt a back button funkciot egy darabig, de kenyelmetlen, sokszor elfelejtettem megnyomni es eletlenek lettek a kepeim, ezert visszaallitottam az expo gombra. Lehet meg lehet szokni, vagy tobbet kellett volna gyakorolni vele, nem tudom. Kinek mi jon be.

  • @HelRliC
    @HelRliC 4 ปีที่แล้ว

    Milyen kamerával videózol? Rettenetesen sokat fejlődtél. Nagyon szép a háttér is a és az előtér is. Gratulálok,csak így tovább!

  • @gergelyvarga8921
    @gergelyvarga8921 4 ปีที่แล้ว

    Időnként a hasonlóan működő back button auto expozició vagy back button fénymérés is gyorsabb tud lenni mint bármi más állítási lehetőség a gépen.
    Főleg a wysiwyg képes gépeken.

  • @GaborSzeles
    @GaborSzeles 4 ปีที่แล้ว +2

    Szerintem egy ez nagyon hasznos beállítás, csak tényleg érdemes gyakorolni, mert könnyebb utána fotózni, és jobban el lehet kapni a pillanatot.
    Amikor elkezdtem ezt a technikát használni, nagyon furcsa volt. Ma már nagyon nehéz lenne másként, tehát meg lehet szokni elég könnyen :-) Bár én csak hobbiból fényképezek, de pl. sportnál korábban többször előfordult, hogy a félig lenyomva az exponáló gombot megvolt a fókusz, majd mégis életlen lett a kép, mert a fókusz rögzítése és az exponálás között volt mozgás - a folyamatos fókusz pl. ezt is segíti kiküszöbölni. A másik előny szerintem, hogy így akkor exponál az ember, amikor szeretne - nem pedig fókuszálás után, ami ugy sokszor nagyon kis idő, de épp le lehet maradni egy eseményről (nem beszélve a hosszas autókusz keresgélésről).
    Ami nehéz még mindig, hogy bízzak abban, hogy nem kell újrafókuszálni (bár amikor több képet szeretnék készíteni különböző beállításokkal, akkor már működik), ezért sokkal többször használom a BBF-gombot, mint kéne :-)
    Egy nagy hátránya viszont van ennek a technikának: amikor valahol megkérek valakit, hogy készítsen egy képet a gépemmel, akkor nehéz elmagyarázni, hogy még egy gombot kell nyomni (és rendre életlen képek készültek/készülnek); eddig egy olyan élményem volt, ahol az illető, akit megkértem, hogy fényképezzen le bennünket, elég volt annyit mondani, hogy Back button focus, és poontosan tudta, hogy mit kell csinálni (és még a fénymérést is jól csinálta) :-)

  • @websterhp
    @websterhp 4 ปีที่แล้ว +3

    4:00 szerintem nem, mert felveszem a fókuszt, félig lenyomva, és aztán vissza állok, és lefotózom, de nem engedem fel csak félig, ergo a fókusz marad, aztán fotózok még egyet, meg még egyet, meg amennyit akarok, és mikor teljesen felengedem, akkor "veszíti el". Nyilván ez gép függő.

  • @hadakaroly
    @hadakaroly 3 ปีที่แล้ว +1

    ha kihívást kerestek vegytek egy belépőszintű tükörreflexes gépet! :) na ott aztán a teknika nem soakt fog segíteni neked, amikor még az autófókusz és a manuál fókusz is szóba jöhet! :)

  • @mezomeee
    @mezomeee 4 ปีที่แล้ว

    Akik Nikonnal dolgoznak és D7*** gépnél magasabb kategóriás(vagy régebbi középkategóriásD100, D200, D300(utóbbi kettőt elsőkézből ismerem)) gépe van számukra a váltáshoz a folyamatos AF, és az egyszeri AF közöt nem kell beletúrniuk a menübe, hanem az obitól délkeletre(szemből nézve a gépet) van egy 3 állású kapcsoló és ott van hogy M, AF-S és AF-C. Ha jól tudom Canonéknál nincs ilyen tárcsa, így nekik hasznos videó.
    Mellesleg elég kevés olyan esettel találkoztam, amikor nem lett volna elég a D300 51 pontja. Mondjuk ahogy én fotózom, attól sokan elszörnyednének... Ha fej fölül fotózom, onnan tudom hol a kép közepe, hogy a vaku AF segédrácsának keresem a közepét :D
    Ja és, khm...SONY....khm...Sokszázpontos af...

  • @proffdesign
    @proffdesign 4 ปีที่แล้ว

    Köszi a tippet én is a kompozícióba mozgatást alkalmazom amúgy... A követő fókusz mennyire pontos ? ...az első dslr-eknél csapni való volt...

  • @SilverGhost1996
    @SilverGhost1996 4 ปีที่แล้ว +16

    Van egy még klasszikusabb és egyszerűbb módszer : manuál fókusz :)

    • @BudaiPetur
      @BudaiPetur  4 ปีที่แล้ว +10

      Vagy még klasszikusabb, a lábad :)

    • @SilverGhost1996
      @SilverGhost1996 4 ปีที่แล้ว

      @@BudaiPetur akkor már rekeszeljünk és hiperfokális végtelen :D

  • @tiszaihorgaszat
    @tiszaihorgaszat 4 ปีที่แล้ว

    A videózásról nem lesz film? Sok kezdő videós indult mostanában...

  • @RokkFish
    @RokkFish 4 ปีที่แล้ว

    Érdekes videó, amatőrként eszembe juttat egy másikat. Ha még nem volt olyan, hasznos ismeret lehetne, mik azok az alapfunkciók, beállítások egy masinában, amiket egy pro fotós érdemesnek tart kipakolászni gyorsgombokra.

  • @MGstaR17
    @MGstaR17 4 ปีที่แล้ว

    Nekem ez életmentő tanács volt, így a másik ujjam nem fárad el annyira. :)

  • @nyenyiblack
    @nyenyiblack 4 ปีที่แล้ว +9

    Szia Petúr, ne haragudj de sokat mosolyogtam a videód alatt, mert egy kis időre vissza repített a múltba és felelevenítette mennyire szenvedős egy DSLR géppel szemre fókuszálni mozgó téma esetén, főleg ha egy nagy fényerős obival dolgozik az ember hiszen ekkor igencsak szűk a DOF mező. Soha nem felejtem el mikor végre váltani tudtam egy FullFrame MILC-re ami szemkövető autó fókusszal is rendelkezett. Az első tesztelés után után csak egy szó jutott eszembe…”szabadság” Hiszen elég csak lenyomni félig az exponáló gombot és ha bármilyen élőlény van a gép előtt akkor annak villámgyorsan rááll a szemére a követő fókusz, mindezt teljes képmezőn teszi, nem kell vesződni az újra komponálással ami mozgó téma esetén nem is nagyon lehetséges azokon a vázakon ahol kevés a fókusz pont. (pláne olyan esetekben amikor a témát nem középre akarom komponálni, hanem az egyik harmadoló pontra szeretném helyezni a szemet)
    Most így visszanézve elképesztően elavultnak tűnik egy tükrös váz kezelhetősége egy mirrorles vázhoz képest és itt nemcsak az autó fókusz hatékonyságáról beszélek. A másik óriási különbség, hogy erős napsütés esetén is végre visszatudom nézni az elkészült képet normális minőségben leárnyékolva az EVF keresőben, tükrös géppel ugyanis mindig bujkálnom kelet az árnyékos helyekre (tenyeremmel árnyékolva vagy bokor, fa, ruha alá bújva) mert az erős fény és visszacsillanás miatt nagyon rosszul lehetett látni az elkészült fotót. Ráadásul a stabilitás elvesztése nélkül az EVF keresőben is kapok élőkép szimulációt…magyarán szólva minden információt megkapok a keresőben. Látom pl, hogy fotó alul vagy felülexponált lesz és anélkül állítom helyesre, hogy le kéne vennem a szemem a keresőről, így akár egy kezdő fotós is játszi könnyedséggel használhatja a manuál módot, ez vakuval történő kültéri modellfotózáskor is óriási segítség amikor a modellt szinkronba kell hozni a környezeti fénnyel.
    Nem beszélve arról, hogy baromi könnyen használhatóak az „olcsó” és kiváló minőségű manual objektívek egy MILC vázon. Gyakorlatilag a világ összes objektíve használható egy sony milc vázon (kivéve konkurens márkák milc objektívjei) mert a bázis távolsága csupán 18mm. A keresőben ránagyítva is könnyedén tudok élességet állítani ami makró-fotózásnál is gigászi előnyt jelent, de ha ez nem lenne elég akkor még különböző színekkel megfestve is láthatóvá tehetem a fókuszt. A vázba épített stabilizátor is segít ami akár 5Fé előnyt is ad bármilyen obit is használok, volt olyan modell fotózásom ahol kézből egy 135mm F/2 manuál obival csináltam végig és mindössze a képek 10%-a lett csak életlen.. egy DSLR géppel ez gyakorlatilag lehetetlen. Sőt még az autó fókusszal is több a hibalehetőség egy tükrös gépen. Az ergonómia szempontok miatt persze lehet szidni bizonyos tükör nélküli vázakat, de ez is csak részben igaz, én pl 15.000ft-ért vettem egy MEIKE markolattoldót a vázhoz és az ilyen jellegű problémák teljesen megszűntek. Ja és ott van a programozható gombok előnyé is, hisz gyakorlatilag az összes gombra be lehet állítani minden funkciót, sok sony objektíven is található ilyen gomb amire bármilyen funkciót ki lehet vezérelni.
    És akkor még nem beszéltem a front focus és back focus jelenségéről a DSLR vázakon, vagy tömeg és térfogat hátrányairól illetve tükör által okozott vibrációról ami sok amatőr fotósnál eredményez bemozdult fotót, vagy a teljes hang nélküli fotózás előnyéről (keresztelő, félénk kis állatok fotózása, stb..) Ennyi előny mellett, számomra az is furcsa, hogy egyáltalán van még piaca a DSLR szegmensnek. De szerintem vhol ezt már tudják a „nagyok” is, Canon-Nikon megkésve ugyan de próbálja behozni a lemaradását a Sony-hoz képest, hisz hatalmas bevételtől estek el az utóbbi pár évben a konzervatív gondolkodás módjuk miatt. Bocsi ha hószúra sikeredett a kommentem, nagyon érdekelne a te álláspontos is a témában.

    • @imrepapp3438
      @imrepapp3438 4 ปีที่แล้ว

      ...és akkor még nem írtál a fókuszzár gombos objektívektől semmit!

    • @pjotr3374
      @pjotr3374 4 ปีที่แล้ว +1

      Ezert jo nagyon a gyari sony objektiv, raprogramoz az obi gombjara barmit, pl. szemfokuszt az ember es meg van oldva a dolog. Csak ne kerulnenek olyan rohadt sokba a G-s obik....

    • @nyenyiblack
      @nyenyiblack 4 ปีที่แล้ว

      @@pjotr3374 Már nem kell nyomni azt sem hozzá, kb egy évvel ezelőtt jött a szemkövető fókusszal rendelkező sony gépekre a frissítés és elég ha nyomva tartod félig az expo gombot, automatán rááll a szemekre teljes képmezőn és követi. :D Pár napja fotóztam esküvőn félhomályos környezetben menyecske táncot 55mm F/1.8 zeiss sonnar obival és olyan volt mint vmi videójáték..nagyon élveztem. Nekem elég volt a komponálásra figyelni a váz végezte a fókuszálást helyettem. (programozható dedikált gomb nem csak a G obikon van (lásd Sony FE 85mm F1.8)

    • @BudaiPetur
      @BudaiPetur  4 ปีที่แล้ว +2

      Jó dolog az Eye AF, de sokan használják ám FF Sonysok is a back button focust.
      Majd talán a gondolatolvasó fókusz bevezetésekor kikopik a divatból. :)

    • @pjotr3374
      @pjotr3374 4 ปีที่แล้ว

      @@BudaiPetur mar elvarjak azt is az emberek, rendszeres panasz a sonyt kiprobaloktol, hogy milyen szar a sony fokusza, mert nem arra fokuszalt amire o gondolt.... :)))

  • @OwerWild
    @OwerWild 4 ปีที่แล้ว

    Szia! Köszönöm a videót!
    sajna az én gépemen ilyen nincs, ezért a következő módszert alkalmazom:
    fókuszt veszek a céltágyon, bal hüvelykujjal af kikapcs az objektíven, majd shoot :D
    (okay, amatőr gépem van)

    • @-valaki_2745
      @-valaki_2745 3 ปีที่แล้ว

      Milyen géped van? Nekem is a legalapabb gépek egyike van, viszont addig túrtam a menüt, míg megtaláltam a módját.

    • @OwerWild
      @OwerWild 3 ปีที่แล้ว

      @@-valaki_2745 EOS 1100D. de lehet, csak nem vettem észre ezt az opciót

    • @-valaki_2745
      @-valaki_2745 3 ปีที่แล้ว +1

      @@OwerWild Az EOS 2000D-ben a gép beállításoknál az Egyedi funkciók (C.Fn) menüben találtam meg. Ezen belül a C.FnIV: Működés/Egyéb Zár/AE rögzités. Ha itt kiválasztottam a megfelelő opciót a csillag gomb működik AF-ON gombként. De hozzárendelhető a saját menühöz is a beállitás.

  • @zoltankutasikovacs3224
    @zoltankutasikovacs3224 4 ปีที่แล้ว

    Ha jól számoltam, idáig megnéztem vagy 357984 tutorial videót, de valami érhetetlen oknál fogva a profik mindig az exponálógombot használták. Vajon miért?!

  • @Kismakos96
    @Kismakos96 4 ปีที่แล้ว

    Nekem Nikonnál nem jött át, viszont amióta van egy 6D-m azóta csak ezt használom. Emiatt szinte csak AI-focusban van a gép, így ha az álló téma elmozdul akkor azonnal tudom követni.

    • @anitabenedeknedohor7
      @anitabenedeknedohor7 3 ปีที่แล้ว

      Szia. Lehet, hogy buta a kerdes, de ilyenkor nem allitasz be kulon AF mezon levo pontot, ugye?

  • @akosschremsz8506
    @akosschremsz8506 2 ปีที่แล้ว

    az egyszeri focust be tudtam állítani hátsó gombra, de a követő focust nem tudtam beállítani sajnos. Esetleg tudna valaki tanácsot adni (Canon 6D)
    Sajna az angol oldalak számomra nem segítség.

  • @majerfeco
    @majerfeco 4 ปีที่แล้ว +2

    2:59 nem esik oda egyetlen egy fókuszpont sem :D szevaszsony :)

  • @zsolike
    @zsolike 4 ปีที่แล้ว +6

    Főleg vadfotózom és el sem tudnám képzelni máshogyan :)

    • @kopaszlajos
      @kopaszlajos 4 ปีที่แล้ว

      Én sem😀 3 gombot használok (Nikon d500)

  • @kendyys83
    @kendyys83 3 ปีที่แล้ว

    Folyamatos af-nél folyamatosan is kell nyomva tartani az af gombot vagy csak 1szer és az af leköveti pl a felém futó kutyát? Köszi a választ előre is

    • @arnoczkyzoltan6158
      @arnoczkyzoltan6158 8 หลายเดือนก่อน

      Amíg nyomva tartod a fókuszáló gombot, vagy az expo gombot (amire van beállítva a fókusz aktiválása). Canon 600D esetén legalábbis.

  • @botondberegi2302
    @botondberegi2302 4 ปีที่แล้ว

    Ha lehet kérdeznem akkor milyen a fényképezőgéped?

    • @ciba20
      @ciba20 ปีที่แล้ว

      közöd?

  • @magyarteleviziohollandia3514
    @magyarteleviziohollandia3514 4 ปีที่แล้ว

    Eye auto focus...6 éve van a sony a7mkii készülékeken! Miért nem vesztek fényképezőgépeket?

    • @gaborperenyi8934
      @gaborperenyi8934 4 ปีที่แล้ว +4

      mert horror a menüje, mert vágja mindenki kezét, mert a raw fájlokon zöldes fátyol van és amúgy egy konzumer márka ami általában azoknak való, akik nem tudnak fotózni.

    • @magyarteleviziohollandia3514
      @magyarteleviziohollandia3514 4 ปีที่แล้ว

      @@gaborperenyi8934 kihagytad, hogy papiron, csak 300 képet tud rögzíteni :)

    • @gaborperenyi8934
      @gaborperenyi8934 4 ปีที่แล้ว

      @@magyarteleviziohollandia3514 mivel többet tud, így nem említettem, a többi viszont tény.

  • @lacimixx
    @lacimixx 4 ปีที่แล้ว +5

    Régóta használom, nem tudnék már máshogy fotózni:))

  • @krisztianporszasz8498
    @krisztianporszasz8498 3 หลายเดือนก่อน

    Nagyra értékelem a Budai Petur videókat.
    Csupán kiegészítésképpen, tapasztalatból írom a következőt:
    Lényegesen egyszerűbb az exponálógomb eredeti hármas funkcióját megtartani és azt az AF módot kiválasztani, amit gyakrabban használunk azonban, ha adódik hirtelen egy olyan szituáció, amikor másik autofocus módra lenne szükségünk, akkor gépváztól függően lehetséges beállítani egy adott gombra a másik autofocus funkciót. Feltehetően egyszerűbb gépeknél erre nem biztos, hogy van lehetőség.

  • @Misi8312
    @Misi8312 3 ปีที่แล้ว

    Ha nem változik a távolság, akkor azt jelenti, hogy a gép állványon van, a téma se változik, akkor miért nem egyszerűbb pl kikapcsolni az AF et az objektíven? MF re átkapcsolva, az se változik.
    Pl, természetfotó. Adott egy ág, ahova a madár várható. Fókusz beállítva, kikapcsolva utána. És ennyi. Nem teljesen értem ennek az előnyét 🤷‍♂️

  • @lenkeszilagyi1979
    @lenkeszilagyi1979 4 ปีที่แล้ว

    Mikor Canonom volt én is ezt használtam, de a Nikonokhoz túl kicsi a kezem, sajnos nem érem el kényelmesen a gombokat. Nagyobb mancsokhoz tervezték ezeket a dögöket.

    • @mezomeee
      @mezomeee 4 ปีที่แล้ว

      Ez általában konstans, hogy a nikonok nehezebbek, masszívabbak sokkal maszkulinabbak, mint a Canonok.

  • @arnoczkyzoltan6158
    @arnoczkyzoltan6158 8 หลายเดือนก่อน

    Én inkább nyomva tartom a fókuszáló gombot és követő fókuszt használok mozgó témánál. A BBF akkor jó szerintem, ha álló témát fotózol és az expók között hosszabb idő telik el, és nem akarod minden alkalommal végig játszani a fókuszálást. Főleg kockáztatni azt, hogy néha átfókuszál máshová.