Maršrutas nr. 134 - Dubingiai

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 ธ.ค. 2024
  • „...Ne, tai ne miestelis, tik pasiklydusios trobos išsimėčiusios vakarinėj ežero kalvoj, kur siaura sausumos juosta jungia kalną su sausuma“, - apie Dubingius rašė tarpukario Lietuvos spauda (Sekmadienis 1934-09-07)
    Tarpukariu Dubingiai atsidūrė prie demarkacinės linijos su Lenkija. Istorinis miestelis prie ilgiausio ežero tapo populiarus tarp turistų.
    Čia ir užkonservuotos Radvilų rūmų liekanos, dar prieš tai kunigaikščio Vytauto pastatyta pilis. Čia nuo Livonijos ordino buvo ginamas kelias į Vilnių.
    Tarpukariu Dubingiai sulaukė išskirtinio prezidento Antano Smetonos dėmesio - jis iniciavo medinio tilto per Asvejos ežerą statybas. Tiltas buvo pastatytas vos per penkis mėnesius. Tai - ne tik pirmasis Lietuvoje medinis tiltas per ežerą, tuo metu tai buvo ir ilgiausias medinis tiltas,- pasak to meto spaudos - ilgis 90 metrų, plotis - 6. Įdomu tai, kad šio tilto konstrukcija šių dienų darbininkams kelia nuostabą. „Nežinau, dabar tikriausiai tam reikėtų vežti sekvojas iš Amerikos. Neįsivaizduoju, kaip jie tai padarė“, - stebisi tilto rekonstrukcijos statybos vadovas Artūras Nemanius. Tilto mediena tarpukariu buvo vežama iš Labanoro girių.
    Tilto inžinierius - garsusis A. Rozenbliumas, yra išlikę tilto brėžiniai, su originaliu jo parašu.
    Dubingiuose tarpukariu buvo pastatytas ir dviejų aukštų medinis A.Smetonos vasarnamis, kurį atsitraukdama sudegino Armija Krajova 1944.
    „Juzefas Pilsudskis turėjo savo rezidenciją Pikeliškėse, o Antanui Smetonai Dubingiai buvo tarsi šachmatų ėjimas, atsakant į lenkų pretenzijas dėl Vilniaus“, - pasakoja K.Antanaitis.
    Nors ne viena Dubingiuose iškilusi šventovė sulaukė dramatiško likimo, 2012 metais čia pradėjo kilti Šv. Jurgio bažnyčia.
    „Išėjo kalba, ko trūksta Dubingiams. Vietos žmonės vos ne vieningai sakė, kad mes bažnyčios neturime. Pagalvojome ir sakome, gerai, pastatysime“, - prisimena bažnyčios mecenatė A.Rusteikienė.
    Naujoji bažnyčia atstatyta būtent ten, kur buvo išlikę senosios pamatai. Bažnyčios architektas Kęstutis Pempė.
    Kitas objektas - Dubingių pradinė mokykla, kurioje ilgą laiką buvo mokoma lenkų kalba ir tik tarpukariu pradėta mokyti lietuviškai. Ši mokykla veikė bemaž 100 metų, joje lankėsi net A.Smetona. Deja, šiandien pastatas - gerokai apleistas.
    „O buvo toks pastatas, toks šviesulys... ką tą senatvė padaro. Kaip ir su žmogumi“, - šyptelėjo mokytoja K.Giedrytė-Lyndienė.
    Dar viena Dubingių įžymybė - XIX amžiuje grafo B. Tiškevičiaus pastatyta smuklė. Joje buvo filmuojama garsioji scena, kurioje žūsta Tadas Blinda. Dabar čia įsikūręs Asvejos regioninio parko lankytojų centras.
    „Čia (tarpukariu) vykdavo netgi prekyba ir magaryčios“, - apie šio arabiškos kilmės žodžio reikšmę pasakoja K.Antanaitis.
    Laida STOP JUOSTA - sekmadieniais, 11:00 per LRT PLIUS!
    Bendraukime socialiniuose tinkluose:
    Facebook: / stopjuosta
    Instagram: / stop_juosta

ความคิดเห็น • 2

  • @manometras
    @manometras 4 ปีที่แล้ว +5

    Graži bažnyčia gamtoje. Viskas dera.

  • @senaboba1218
    @senaboba1218 3 ปีที่แล้ว

    Gera medžiaga.