Henryk Rodakowski - 200. rocznica urodzin artysty, odc. 2

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ก.พ. 2025
  • Henryk Rodakowski - polski malarz romantyczny, portrecista. Urodził się w 9 lipca 1823 r. we Lwowie, zmarł 28 grudnia 1894 r. w Krakowie. W swojej twórczości łączył elementy romantyzmu i klasycyzmu. Inspirował się sztuką antyczną i malarstwem włoskiego renesansu (Paolo Veronese). Jego portrety odznaczają się wnikliwą charakterystyką psychologiczną, precyzyjnym rysunkiem, harmonijnym układem postaci, mistrzowskim operowaniem barwą (zwłaszcza czernią i bielą) oraz świetlistą fakturą.
    Z okazji przypadającej w 2023 roku 200. rocznicy urodzin artysty, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim przygotowało cykl filmów przybliżających twórczość Henryka Rodakowskiego.
    Henryk Rodakowski jest nam szczególnie bliski, bo wśród skarbów znajdujących się w zbiorach Muzeum Lubuskiego jest arcyciekawy zespół akwarel zatytułowany „Album Pałahickie”. Dzieło o charakterze osobistym powstało w latach 1867-1868 w majątku brata Rodakowskiego w Pałahiczach. Jedenaście akwarel, które zachwycają swoją świeżością i barwnością, pokazuje codzienne życie wokół pałahickiego dworu. Postaci zostały przedstawione w ulotnym momencie wykonywania swoich czynności na tle fragmentów zabudowań dworskich lub pejzażu. Są to z dużą starannością odmalowani autentyczni ludzie z Pokucia, obecnie należącego do Ukrainy. Te wyjątkowe prace, będące malarskim zapisem, są też piękną kartą o charakterze etnograficznym, pokazującą chłopów i Żydów o różnym statusie majątkowym w charakterystycznych strojach. Prace akwarelowe wykonane przez Rodakowskiego po mistrzowsku, z psychologiczną wnikliwością, robią ogromne wrażenie na zwiedzających.
    „Album Pałahickie” można oglądać w filii Muzeum Lubuskiego - Zespole Willowo-Ogrodowym przy ulicy Warszawskiej 35 w Gorzowie Wielkopolskim.
    Filmy przybliżające twórczość Henryka Rodakowskiego będą publikowane systematycznie, raz w miesiącu, przez cały 2023 rok na kanale TH-cam Muzeum Lubuskiego.

ความคิดเห็น •