Jak w prosty sposób skalibrować mikrometr zewnętrzny?[13]

แชร์
ฝัง

ความคิดเห็น • 39

  • @krzysztofsroga9104
    @krzysztofsroga9104 2 ปีที่แล้ว +2

    Mega pomocny odcinek, szczególnie ze brakuje tego typu poradników👍

  • @jantrzeci700
    @jantrzeci700 2 ปีที่แล้ว +1

    Super odcinek Adi, więcej takich instruktażowych, ładnie zainwestowaliscie w sprzęt, zazdroszczę Wam, chciałbym z Wami współpracować ☺️ Mati z Łodzi pozdrawia

  • @kamiljaje4123
    @kamiljaje4123 2 ปีที่แล้ว +2

    No i to sie nazywa profesjonalna kalibracja mikrometru :D

  • @znawcaczekolady7283
    @znawcaczekolady7283 ปีที่แล้ว

    Zajebioza filmior, akurat dostałem mikrometr, który został wyprodukowany w ZSRR

  • @krzysztofkrzysztof2006
    @krzysztofkrzysztof2006 2 ปีที่แล้ว

    Dzięki 👍

  • @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku
    @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku 2 ปีที่แล้ว +2

    Cieszę się, że nie ja jeden używam określenia mikromierz ;) ale w tytule masz mikrometr.
    A widzę, że jednak używasz zamiennie ;)

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 ปีที่แล้ว

      Podobno mikrometr jest poprawniej, dlatego tak jest w tytule. Sam tak jak zauważyłeś używam obu zwrotów zamiennie :) Pozdro Jakub!

    • @MICHAL66669
      @MICHAL66669 2 ปีที่แล้ว

      O kurde jaka kumulacja 😄 wszystkich oglądam i wiedzę podziwiam, pozdro.

  • @szup3ns617
    @szup3ns617 2 ปีที่แล้ว +1

    Elegancki material , moglbys kiedy pokazac jak ustawiac detale na tokarce do czujnika zegarowego ? Pozderka

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 ปีที่แล้ว

      Napewno będzie w przyszłości w jednym z odcinków :)

  • @Arturo551997
    @Arturo551997 2 ปีที่แล้ว +1

    Super odcinek, oby więcej takich filmów 😁 jedyne co trochę irytuje podczas oglądania to muzyka w tle kiedy Majster tłumaczy 😃

  • @bogdanzbigniew1798
    @bogdanzbigniew1798 ปีที่แล้ว

    Tak sobie powtarzam po jakimś czasie i przypomniało mi się że miałem dodać komentarz.Podczas kalibracji mikrometrów starszej daty np.PRL, należy używać płytki wzorcowej (lub ich stosu) który będzie jak najbardziej podobny do wymiaru który będziemy później mierzyć.W starych mikrometrach śruba mikrometryczna może być mniej lub bardziej zużyta w różnych miejscach. Miałem przypadki w których mikrometr oszukiwał -0,01mm tylko w przedziale 30,00m-33.00mm.A btw kiedy będzie jakiś live ?

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  ปีที่แล้ว +1

      Masz racje cenna uwaga :) Live ciężko powiedzieć... sporo, rzeczy mamy do ogarniania w tym okresie. Na pewno ostatni live nie był "ostatni" :) Pozdro!

  • @adrianawa1868
    @adrianawa1868 2 ปีที่แล้ว +1

    super przekazana wiedza ! pozdro, kiedy live ? i telefon od widza ? :D

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 ปีที่แล้ว

      Już jesteśmy bliżej niż dalej. W przeciągu tygodni będzie! :p Ogarniamy hale pod maszyny :)

  • @maciejmaciej7726
    @maciejmaciej7726 2 ปีที่แล้ว

    Super poradnik Adi oby tak dalej POZDRO⚙

  • @mateusznykiel5890
    @mateusznykiel5890 2 ปีที่แล้ว +1

    Jutro wszystkie mikromierze w ruch 😁

  • @henrykgwizdecki1359
    @henrykgwizdecki1359 2 ปีที่แล้ว +1

    Pozdro Adi 😁👍

  • @pwepuzyczka7942
    @pwepuzyczka7942 2 ปีที่แล้ว +1

    Mając tej klasy płytki wzorcowe warto zakupić rękawiczki bawełniane. Nie należy tych płytek dotykać gołymi palcami.

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 ปีที่แล้ว

      Tak używamy do nich bawełnianych rękawiczek :) Pozdro!

  • @artur16171
    @artur16171 2 ปีที่แล้ว +1

    Szkoda że po ustawieniu na płytkę nie zmierzyłes tego trzpienia z zestawu

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 ปีที่แล้ว

      Faktycznie nie pomyślałem o tym podczas nagrywania... :/

  • @MikolajMurawa
    @MikolajMurawa 2 ปีที่แล้ว

    Hmm.. W tych "peerelowskich" może tak się kalibruje ale chyba obecnie kluczykiem kalibruje się poprzez ustawienie skali na zablokowanym mikrometrze z wzorcem, coś jak tutaj -> th-cam.com/video/XBNykxWx28A/w-d-xo.html

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 ปีที่แล้ว

      Nie mam tego typu mikromierza na warsztacie. Wspomniałem o tym w 5:38 właśnie o wersji, którą wspominasz :) Te nowsze są prostsze w obsłudze :) Pozdro!

    • @MikolajMurawa
      @MikolajMurawa 2 ปีที่แล้ว +1

      @@AdrianJankowskiDWJ Ano widzisz, tak to jest jak się jednym okiem ogląda, a drugim jeszcze pracuje ;) Masz mnie, przeoczyłem to!
      Pozdro!

  • @cezfar
    @cezfar ปีที่แล้ว

    Płytka nie była umyta. Pomiaru nie uznajemy. :-)

  • @esadowski9333
    @esadowski9333 2 ปีที่แล้ว +3

    Typowo polska nonszalancja. Nazewnictwo: nie kółko tylko kabłąk, nie mikromierz tylko mikrometr itd. Czy oglądacze zastanowili się już dlaczego gościu musiał dwukrotnie justować mikrometr, bo robi to zdecydowanie źle. I tak miał szczęście, że tylko dwa razy, bo mógł to robić jeszcze kilka. Justownie przyrządów pomiarowych jest opisane w bogatej literaturze i dlatego nie będę się tu silił i wytykał błędy, niech sobie oglądacze poszukają sami. Zalecam gorąco olewanie internetu a sięganie właśnie do literatury. Powód - możemy nadziać się na tego typu kwiatki. Pomijam takie kwiatki jak dotykanie gołymi łapami organów pomiarowych przyrządu, jak chwytanie płytki gołymi łapami (jeśli robi to nagminnie to dawno temu straciła klasę 0) rzucanie płytką gdzie popadnie (jedyny raz przetarł płytkę jakąś szmatą a powinien przed każdym pomiarem). Dla przypomnienia - ludzki pot jest wysoce agresywny, potrafi wywołać korozję nawet w stalach nierdzewnych.
    pozdrowienia.

    • @JohnSmith-vn6jt
      @JohnSmith-vn6jt 2 ปีที่แล้ว

      Święta racja , do tego temperatura , co prawda dla mikrometra temperatura ludzkiego ciała jeszcze obleci , ale już dla pasametra i płytek wzorcowych 20°C . bhkarcz.pl/wp-content/uploads/2012/06/czas-stabilizacji-temperaturowej-p%C5%82ytki-wzorcowe.jpg Czas stabilizacji temperaturowej
      Rysunek demonstruje stopień zmiany długości płytki wzorcowej o długości 100mm przy trzymaniu jej w „gołej” dłoni

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 ปีที่แล้ว +2

      Na wstępie, chciałem podziękować, że poświęciłeś chwilę na napisanie tak obszernego komentarza. Nie ukrywam, że spodziewałem się tego typu krytyki. Zapomniałeś dodać jeszcze o temperaturze, w której powinny zostać wykonane pomiary. Co do nazewnictwa to po pierwsze nie użyłem sformułowania "kółko", a "kołąb" i mogłem wprowadzić kogoś w błąd- przepraszam przejęzyczenie, którego nie sprawdziłem przy montażu. Oczywiście chodzilo o "kabłąk". Słownikowo- mikrometr dlatego tak jest w tytule, natomiast obie formy są poprawne, jeśli uważasz "gościu" inaczej podaj przykład, że się mylę :) Jeśli mogłeś zauważyć pracujemy w warunkach warsztatowych i wszystkie odcinki mają taki charakter. Dbam o sprzęt na ile warunki pozwalają. Z biegiem czasu powstanie osobny dział kontroli jakości i pomiarowy. Cały czas się rozwijamy i aby zwiększyć jakość jest to nieuniknione. Małymi krokami wprowadzamy normy ISO. Na ten czas radzimy sobie jak potrafimy. Po 8 miesiącach prowadzenia działalności i tak sporo zmieniliśmy na plus, a sporo jeszcze przed nami. Ciężko jest utrzymać laboratoryjne warunki o których wspominasz, gdzie jest zarazem obróbka jak i pomiar. Oczywiście jeśli chodzi o kalibracje "mikromierza" zazwyczaj udaje mi się zmieścić w tolerancji za pierwszym razem, celowe było to, że ustawiałem to drugi, aby pokazać, że nie za pierwszym razem może każdemu się udać. Płytka nie została "rzucona" celowo i owa szmata nie jest żadną szmatą tylko materiałem składającym się ze 100% bawełny. Motywem przewodnim tego kanału jest pokazywanie ludziom spraw związanych z tokarstwem. Czasami filmik mają charakter instruktażowy, a niekiedy pokazowy- dobrze by było jakbyś oprócz wytykania błędów zasilił mnie/widzów tytułami książek, do których nawiązujesz. W ten sposób dołożył byś cegiełkę aby dowartościować ten kanał. Co do płytek wzorcowych oczywiście, każdy dłuższy kontakt rąk z płytką wpływa na jej mikronową zmianę wymiaru, ale nie trwale- skupiłem się bardziej na pokazaniu samej kalibracji/demontażu. Efektem końcowym jest skalibrowany mikrometr, czyli to na czym mi zależało. Pozdrawiam :)

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 ปีที่แล้ว

      @@JohnSmith-vn6jt Oczywiście masz rację. Wartościowy wykres napewno sporo osób skorzysta. Pozdrawiam :)

    • @esadowski9333
      @esadowski9333 2 ปีที่แล้ว +1

      @@AdrianJankowskiDWJ Słuchaj, chyba wolno mi tak do Ciebie mówić, ja jestem stary dziad, wiekowy, Ty młody gniewny. Absolutnie nie było moim zamiarem gnoić Ciebie. Chciałem pokazać, zwrócić uwagę na pewien fakt. Po to by się porozumieć, by być zrozumianym musimy, powtarzam musimy używać tego samego języka. W sytuacji, gdy zamiennie używamy różnych, potocznych, lub zapożyczonych z ludu pojęć, nie będziemy zrozumiani. Język techniki to dość specyficzny język, wymaga precyzji i jednoznaczności. Jeśli nie ma potrzeby wymiany pojęć z uwagi na postęp, nowe wynalazki to nie wymieniajmy ich. Precyzja i jednoznaczność szczególnie w takiej dziedzinie jak pomiary jest bezwzględnie i bezapelacyjnie niezbędna.
      A swoją szosą , jestem Ci bardzo wdzięczny za to co robisz, za te filmiki które czasem niefortunnie, ale jednak coś objaśniają, czegoś uczą. Ja nie mam tyle czasu i samozaparcia by takie instruktarze robić, zajmując się amatorsko filmem wiem jak trudno jest zrobić dobry film, a tym bardziej jak trudno jest zrobić dobry film techniczny, więc nie chciałbym by moja krytyka zniechęciła Ciebie do dalszych działań. Masz to robić, bo to jest bardzo pożyteczne. I na koniec, zwracaj uwagę na pokazywanie, właśnie pokazywanie poprawnego sposobu postępowania, człowiek jest wzrokowcem i zapamiętuje to co zobaczył, w żadnym przypadku nie pokazuj tego co jest nieprawidłowe, bo ludzie to łatwo zapamiętują i potem nie da się tego odkręcić, albo jest to bardzo trudne. W technice nie wolno być nonszalackim.
      Powodzenia!!! Powodzenia!!! Powodzenia!!!

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 ปีที่แล้ว

      @@esadowski9333 Nie boję się krytyki. Można powiedzieć, że ja lubię, bo zawsze coś ciekawego z tego można wynieść. Język który użyłeś w pierwszym komentarzu, a to co napisałeś teraz różni się. Tak jakbym pisał z dwoma innymi osobami. Dlatego w taki sposób napisałem, a nie inny. Napewno się nie pogniewałem. Z tego co czytam masz dużo doświadczenia w gałęzi pomiarowej, dlatego tymbardziej cenne rady będą przydatne. Dziękuję za komentarz :) Z dnia na dzień dążymy do tego, aby być coraz to lepszymi. Pozdrawiam serdecznie!