Jirko, díky za skvělé video! Díky němu jsem na první dobrou napnula jedno staré plátno, získané po kamarádech že starého baráku. Plátno je tak krásně hustě tkané, že mě vyloženě donutilo vyzkoušet si napínání na blindrám... Ale ještě úplně vyhráno není. Navíc původně má na sobě různé hnědé tečky a mapy, asi to byl předtím povlak na polštář. Tak naivně doufám, že se leccos vyžehlením a šepsováním spraví.
@@JirkaHouska To prosím ano, spíš že vkládám naděje v sílu žehlení a šepsu proti např. roztočům, kteří v plátně mohli být. Holt jsem si na poprvé vybrala historický kousek a příště koupím plátno nové, napínání je docela zábava :)
Tak som sa nakoniec odhodlal použiť akrylový šeps. Napol som plátno (myslím, že dobre), bolo to dosť pevné, bez nejakých zjavných nedostatkov. Natrel som to asi 3x neriedeným šepsom, prebrúsil a po zaschnutí to síce drží formu, ale aj tak sa mi to zdá také akési "slabé" oproti klihovému šepsu. Budem musieť byť veľmi opatrný ako pri kresbe aj maľbe...no uvidíme 😊
Akrylátový je pružnější, zatímco s klihovým šepsem může být plátno tvrdé jak deska. přílišnou měkkost plátna řeším tím, že zezadu za blindrám zasunu při malbě tvrdý papír.
Ahoj Jirko, super video. Prosím ťa aký šeps používaš? Miešaš si niekedy aj vlastný? My sme sa to učili v škole, ale dlho som to nerobila a naposledy mi nevyšiel dobre a príliš sal farby... Všimla som si, že ti šeps presakuje na druhú stranu plátna, to nevadí?
Ahoj používám český A-šeps speciál od firmy Cheds, zkoušel jsem kdysi podle receptu vyrobit šeps z křídy a sokratu, ačkoli jsem přesně dodržel postup i poměry, výsledkem bylo taky něco hrozně savýho, na čem barva popraskala dřív než zaschla. Řekl bych, že prosáknutí nevadí, zvláště ne u pružného šepsu, když ho navíc rozetřu. Myslim, že by to vadilo jen u silnějších vrstev a křehčího šepsu.
Hezky den Jirko, je třeba vždy šepsovat i kupovaná napnutá plátna? A nebo ne? Pokud ano, tak ve stejném poměru, jako šepsujete vaše napnutá plátna? Děkuji Lucka
Dobrý den Lucko, v lepším případě jsou taková plátna natřena kvalitním akrylátovým šepsem a dá se na ně malovat rovnou, některá jsou ovšem natřena akrylátovým šepsem, na který se nemaluje dobře, ta se dají přetřít jednou či dvěma vrstvami optimálního akrylátového šepsu. V nejhorším případě jsou hotová plátna natřena olejovým šepsem a taková je lepší nekupovat.
Dobrý den, Jirko, parádní video. Některá plátna z obchodu mají sponky jen zezadu rámu, aby nebyly žádné sponky nebo hřebíčky z boku. Zkoušel jste někdy takhle napnout plátno? Šlo by to v domácích podmínkách, aby bylo plátno dobře vypnuté, mít hřebíčky jen zezadu rámu? Líbí se lidem víc plátna bez hřebíčků z boku rámu, nebo je jim to jedno, nebo je to jen přechodná móda?
Dobrý den Pavle díky, párkrát jsem to zkoušel, ale když jsou hřebíčky z boku i zezadu, tak se to vypne lépe. Hřebíčky pouze zezadu se asi dávají u napínání přešepsovaných pláten, která se jinak hůře napínají, navíc řada malírů rána pokračuje s malbou i z boku plátna, což mi přijde divný. K tomu jestli se však lidem líbí víc hřebíčky zezadu, nebo z boku nemám žádná data :)))
Nie je potrebné pred nanesením šepsu plátno pretrieť syntetickou emulziou alebo zriedenou glejovou vodou, aby potom ten šeps neprechádzal na druhú stranu plátna? A aká, emulzia by bola najvhodnrjšia?
Dobrý dotaz. Názory se na to různí. Protékání šepsu je na škodu především u křehčích šepsů, kde by měla silnější vrstva šepsu tendenci praskat. Druhý význam spočívá v tom, aby se například emulzní, či olejový šeps celkově izoloval od plátna. Nevýhoda klihu však spočívá v riziku praskání a v případě, že se obraz dostane do vlhčího prostředí tak i zahnívání. U disperzních izolací jsem zas slyšel, že mohou na plátno působit kysele, ale hlavně když protečou, tak se přilepí na blindrám a plátno je potřeba přepnout. Pokud vím, tak akrylátový šeps je neagresivní a pružná látka, takže většinou izolaci vynechávám. U kvalitního hustého plátna stejně dochází k minimálnímu protékání.
Super video, děkuji. Postupoval jsem podle návodu. Šepsoval jsem lněné plátno. Po napnutí na rám bylo krásně vypnuté. S mokrým šepsem se vypnulo ještě víc, vypadalo to v pořádku. Potom, jak schnutí postupovalo, tak bylo stále volnější. Nakonec už bylo příliš volné, tak jsem ho musel celé sejmout, odlepit kraje které se šepsem přilepily a napnout znovu. Je to běžné? Nebo dělám někde chybu? Děkuji
Děkuji, ano stává se to docela často, takže jste zvolil správný postup. Proto před šepsováním nedávám hřebíčky nadoraz, aby šlo plátno případně snadno přepnout.
Dá se i to, na nenapnuté a nešepsované se dá malovat akrylem, na nenapnuté šepsované olejem, ale pří použití většího štětce to půjde dost špatně, takže vždycky je praktické si ho alespoň přichytit, či zatížit.
Olejove farby riedim terpentinom. Nanasam tenke vrstvy. Pouzivala som olejovy seps a nan sa mi malovalo dobre. Teraz mam vsak lefranc bourgeois gesso (asi arkylovy, nie je uvedene) a neskutocne to saje, zle sa mi s tym robi, aj ked som naniesla imprimaturu, je to hrozne suche. Hlavne na platne (predsepsovane platno). Na preglejke ako-tak, da sa. Co by ste mi, prosim, odporucil? Mam to natriet olejom, aby to nasiaklo? :D Potom asi nebudem moct farby riedit terpentinom ale olejom..
Olejový šeps bych celkově nedoporučoval, je to vlastně olejová barva, tedy ne zrovna vhodný podklad pro malbu. Savé šepsy se vyskytují docela často, ačkoli se na to špatně maluje, zkusil bych na to dát 2 - 3 vrstvy akrylátového šepsu, sám používám už roky český Cheds a naprosto mi vyhovuje. Olejem bych to nenapouštěl, ztmavne to a savost se může naopak úplně uzavřít. Terpentýn by takovou izolaci asi moc nenarušil, ale celkově je lepší terpentýn vynechat. Já jsem dávno zjistil, že se mi líp maluje bez ředění, i kdybych chtěl nanést tenkou vrstvu, to někdy přidám kapku oleje.
Dobrý den, někdy spíš na boky plátna používám černej akryl, když se to hodí k barevnosti obrazu. Hřebíčky mám v poslední době pochromovaný, ty jsou odolnější. Zahní hřebíčky nevávám jak jsou. Nicméně je dobrý, když se šepsem jede i trochu za ohyb, aby se z boku nedostalo moc olejový barvy na surový plátno.
dobrý den mám ježte dva dotazy a to : kde by se dalo sehnat to plátno které rozstříháváte a napínáte popřípadě nějaký typ na obchod .¨ a druhá otázka jaký máte názor na kupovaná plátna v papírnictvích atd... jestli na ně také nekdy malujete nebo by jste na to ani nesáhl .Prostě bych rád znal váš názor . děkuji za odpověď Tadeáš
Ahoj Tadeáši, tohle plátno je z Altamiry v Martinský ulici. Párkrát jsem zkusil hotový plátno z Pebea a ze Zlatý lodi, na obojí se malovalo dobře, ale sám si to napnu líp, každopádně to chce koupit vždycky jeden kousek na vyzkoušení.
Zdravím. Sledujem aj staršie vaše videá a k tomuto by som mal ďalší technický dotaz 😊 Plátna, ľanové si napínam sám, zatial som nemal žiadny problém. Moja otázka by sa týkala šepsu. Na radu profesionála som zmiešal glej (klih) s vodou, po nabobtnaní a rozpustení sa má zmiešať s práškovou belobou do takej mierne riedkej konzistencie. S tým plátno našepsujem a po zaschnutí je plátno riadne napnuté, a dosť tvrdé, zvuk ako blana na bubon 😂. Chcem sa teda spýtať, či nie je potrebné ešte nejaké aditívum napr. terpentýn, ľanový olej, aby to bolo pružnejšie a viac poddajné. Hoci nemám o problémoch vedomosti, ale bojím sa ako sa bude správať maľba v rôznych podmienkach, praskanie a pod. S kupovaným olejovým šepsom nemam dobré skúsenosti Ďakujem za info.
Zdravím, olejový šeps by se podle mě neměl vůbec vyrábět. Ten profesionál vám tedy poradil klihový šeps, na plátna nevhodný pro svou křehkost, navíc evidentně s vysokým podílem klihu, což vede k praskání. Nejlepší je akrylátový A-šeps speciál, kupuju léta český Cheds, je skvělý, ale musí se promíchat a nabírat sběračkou ode dna. Natočil jsem o šepsování nějaká videa, nevim už co jsem tam říkal, ale pustím si to a kdyžtak natočím aktualizace: th-cam.com/video/k-hLOtAiLrc/w-d-xo.html a th-cam.com/video/oRaj-MXFbzo/w-d-xo.html
@@JirkaHouska veľká vďaka, skúsim ho niekde zohnať a ten klihový použijem napríklad na plátno na sololite alebo nejakom podobnom podklade - tam by to nemalo vadiť. Ešte raz ďakujem.
@@allartvideo1 Velké množství klihu takový sololit ohne. Na šepsu obsahujícím příliš mnoho klihu navíc už pak nemusí pořádně držet barva a časem se může odlupovat.
@@JirkaHouska už som to skúšal. Po obvode som sololit zaťažil a po zaschnutí to držalo formu. Toho klihu nedávam moc (skôr len ako lepidlo) pomer s vodou a belobou si už nepamätám, ale má to konzistenciu asi ako sirup a dávam iba jednu vrstvu. Ten český Cheds som na Slovensku nenašiel, bohužiaľ. V ponuke je iba akrylový šeps Koh-i-noor, ten by mohol byť? Ďakujem a pekný deň.
Dobrý den, dávám přednost tomu, že blindrám napevno stluču hřebíkama v rozích, je to daleko pevnější, samozřejmě tak aby se daly hřebíky případně vyndat, ale klínkování jsem ani nikdy nepoužíval, je to už vlastně taková poslední možnost, jak plátno vypnout.
Až se dostanete do bodu, kdy o to lidi budou stát, tak už bude třeba, aby to nějak vypadalo a něco to vydrželo. Než se to naučíte, tak se taky dají koupit od profiku. A jsou lepší než z obchodu.
Velmi přínosné, díky.
Jirko, díky za skvělé video! Díky němu jsem na první dobrou napnula jedno staré plátno, získané po kamarádech že starého baráku. Plátno je tak krásně hustě tkané, že mě vyloženě donutilo vyzkoušet si napínání na blindrám... Ale ještě úplně vyhráno není. Navíc původně má na sobě různé hnědé tečky a mapy, asi to byl předtím povlak na polštář. Tak naivně doufám, že se leccos vyžehlením a šepsováním spraví.
Děkuji, akorát žehlení by mělo přijít před napnutím.
@@JirkaHouska To prosím ano, spíš že vkládám naděje v sílu žehlení a šepsu proti např. roztočům, kteří v plátně mohli být. Holt jsem si na poprvé vybrala historický kousek a příště koupím plátno nové, napínání je docela zábava :)
Dobré video,jde vidět že každý umělec to dělá jinak
To jo, v galeriích mě většinou zajímá jak vypadaj plátna zezadu.
jééé Jirko,to je super to bych tě potřebovala mít doma....
Tak som sa nakoniec odhodlal použiť akrylový šeps. Napol som plátno (myslím, že dobre), bolo to dosť pevné, bez nejakých zjavných nedostatkov. Natrel som to asi 3x neriedeným šepsom, prebrúsil a po zaschnutí to síce drží formu, ale aj tak sa mi to zdá také akési "slabé" oproti klihovému šepsu. Budem musieť byť veľmi opatrný ako pri kresbe aj maľbe...no uvidíme 😊
Akrylátový je pružnější, zatímco s klihovým šepsem může být plátno tvrdé jak deska. přílišnou měkkost plátna řeším tím, že zezadu za blindrám zasunu při malbě tvrdý papír.
@@JirkaHouska ďakujem, vyskúšam.
Ahoj Jirko, super video. Prosím ťa aký šeps používaš? Miešaš si niekedy aj vlastný? My sme sa to učili v škole, ale dlho som to nerobila a naposledy mi nevyšiel dobre a príliš sal farby... Všimla som si, že ti šeps presakuje na druhú stranu plátna, to nevadí?
Ahoj používám český A-šeps speciál od firmy Cheds, zkoušel jsem kdysi podle receptu vyrobit šeps z křídy a sokratu, ačkoli jsem přesně dodržel postup i poměry, výsledkem bylo taky něco hrozně savýho, na čem barva popraskala dřív než zaschla. Řekl bych, že prosáknutí nevadí, zvláště ne u pružného šepsu, když ho navíc rozetřu. Myslim, že by to vadilo jen u silnějších vrstev a křehčího šepsu.
Hezky den Jirko, je třeba vždy šepsovat i kupovaná napnutá plátna? A nebo ne? Pokud ano, tak ve stejném poměru, jako šepsujete vaše napnutá plátna? Děkuji Lucka
Dobrý den Lucko, v lepším případě jsou taková plátna natřena kvalitním akrylátovým šepsem a dá se na ně malovat rovnou, některá jsou ovšem natřena akrylátovým šepsem, na který se nemaluje dobře, ta se dají přetřít jednou či dvěma vrstvami optimálního akrylátového šepsu. V nejhorším případě jsou hotová plátna natřena olejovým šepsem a taková je lepší nekupovat.
Dobrý den, Jirko, parádní video. Některá plátna z obchodu mají sponky jen zezadu rámu, aby nebyly žádné sponky nebo hřebíčky z boku. Zkoušel jste někdy takhle napnout plátno? Šlo by to v domácích podmínkách, aby bylo plátno dobře vypnuté, mít hřebíčky jen zezadu rámu? Líbí se lidem víc plátna bez hřebíčků z boku rámu, nebo je jim to jedno, nebo je to jen přechodná móda?
Dobrý den Pavle díky, párkrát jsem to zkoušel, ale když jsou hřebíčky z boku i zezadu, tak se to vypne lépe. Hřebíčky pouze zezadu se asi dávají u napínání přešepsovaných pláten, která se jinak hůře napínají, navíc řada malírů rána pokračuje s malbou i z boku plátna, což mi přijde divný. K tomu jestli se však lidem líbí víc hřebíčky zezadu, nebo z boku nemám žádná data :)))
Nie je potrebné pred nanesením šepsu plátno pretrieť syntetickou emulziou alebo zriedenou glejovou vodou, aby potom ten šeps neprechádzal na druhú stranu plátna? A aká, emulzia by bola najvhodnrjšia?
Dobrý dotaz. Názory se na to různí. Protékání šepsu je na škodu především u křehčích šepsů,
kde by měla silnější vrstva šepsu tendenci praskat. Druhý význam spočívá v tom, aby
se například emulzní, či olejový šeps celkově izoloval od plátna. Nevýhoda klihu však spočívá v riziku praskání
a v případě, že se obraz dostane do vlhčího prostředí tak i zahnívání.
U disperzních izolací jsem zas slyšel, že mohou na plátno působit kysele, ale hlavně když protečou, tak se přilepí na blindrám a plátno je potřeba přepnout. Pokud vím, tak akrylátový šeps je
neagresivní a pružná látka, takže většinou izolaci vynechávám.
U kvalitního hustého plátna stejně dochází k minimálnímu protékání.
Super video, děkuji. Postupoval jsem podle návodu. Šepsoval jsem lněné plátno. Po napnutí na rám bylo krásně vypnuté. S mokrým šepsem se vypnulo ještě víc, vypadalo to v pořádku. Potom, jak schnutí postupovalo, tak bylo stále volnější. Nakonec už bylo příliš volné, tak jsem ho musel celé sejmout, odlepit kraje které se šepsem přilepily a napnout znovu. Je to běžné? Nebo dělám někde chybu? Děkuji
Děkuji, ano stává se to docela často, takže jste zvolil správný postup. Proto před šepsováním nedávám hřebíčky nadoraz, aby šlo plátno případně snadno přepnout.
Hlavně je důležité u toho přibíjení hřebíčků, aby to hlídal ten Predátor.🙂
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli můžu malovat na nenapnuté plátno? Děkuju
Dá se i to, na nenapnuté a nešepsované se dá malovat akrylem, na nenapnuté šepsované olejem, ale pří použití většího štětce to půjde dost špatně, takže vždycky je praktické si ho alespoň přichytit, či zatížit.
Olejove farby riedim terpentinom. Nanasam tenke vrstvy. Pouzivala som olejovy seps a nan sa mi malovalo dobre. Teraz mam vsak lefranc bourgeois gesso (asi arkylovy, nie je uvedene) a neskutocne to saje, zle sa mi s tym robi, aj ked som naniesla imprimaturu, je to hrozne suche. Hlavne na platne (predsepsovane platno). Na preglejke ako-tak, da sa. Co by ste mi, prosim, odporucil? Mam to natriet olejom, aby to nasiaklo? :D Potom asi nebudem moct farby riedit terpentinom ale olejom..
Olejový šeps bych celkově nedoporučoval, je to vlastně olejová barva, tedy ne zrovna vhodný podklad pro malbu. Savé šepsy se vyskytují docela často, ačkoli se na to špatně maluje, zkusil bych na to dát 2 - 3 vrstvy akrylátového šepsu, sám používám už roky český Cheds a naprosto mi vyhovuje. Olejem bych to nenapouštěl, ztmavne to a savost se může naopak úplně uzavřít. Terpentýn by takovou izolaci asi moc nenarušil, ale celkově je lepší terpentýn vynechat. Já jsem dávno zjistil, že se mi líp maluje bez ředění, i kdybych chtěl nanést tenkou vrstvu, to někdy přidám kapku oleje.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda natíráte ve finále šepsem i okraje a plátno zezadu přes hřebíčky, nebo to necháte už tak bez šepsu?
Dobrý den, někdy spíš na boky plátna používám černej akryl, když se to hodí k barevnosti obrazu. Hřebíčky mám v poslední době pochromovaný, ty jsou odolnější. Zahní hřebíčky nevávám jak jsou. Nicméně je dobrý, když se šepsem jede i trochu za ohyb, aby se z boku nedostalo moc olejový barvy na surový plátno.
@@JirkaHouska Dobrý den, děkuji za radu.
A vetřelec jako Easter egg 😀
Vetřelec je nutnost)
A predátor taky!!! :)
dobrý den
mám ježte dva dotazy
a to : kde by se dalo sehnat to plátno které rozstříháváte a napínáte popřípadě nějaký typ na obchod .¨
a druhá otázka jaký máte názor na kupovaná plátna v papírnictvích atd... jestli na ně také nekdy malujete nebo by jste na to ani nesáhl .Prostě bych rád znal váš názor .
děkuji za odpověď
Tadeáš
Ahoj Tadeáši, tohle plátno je z Altamiry v Martinský ulici. Párkrát jsem zkusil hotový plátno z Pebea a ze Zlatý lodi, na obojí se malovalo dobře, ale sám si to napnu líp, každopádně to chce koupit vždycky jeden kousek na vyzkoušení.
Zdravím. Sledujem aj staršie vaše videá a k tomuto by som mal ďalší technický dotaz 😊 Plátna, ľanové si napínam sám, zatial som nemal žiadny problém. Moja otázka by sa týkala šepsu. Na radu profesionála som zmiešal glej (klih) s vodou, po nabobtnaní a rozpustení sa má zmiešať s práškovou belobou do takej mierne riedkej konzistencie. S tým plátno našepsujem a po zaschnutí je plátno riadne napnuté, a dosť tvrdé, zvuk ako blana na bubon 😂. Chcem sa teda spýtať, či nie je potrebné ešte nejaké aditívum napr. terpentýn, ľanový olej, aby to bolo pružnejšie a viac poddajné. Hoci nemám o problémoch vedomosti, ale bojím sa ako sa bude správať maľba v rôznych podmienkach, praskanie a pod. S kupovaným olejovým šepsom nemam dobré skúsenosti Ďakujem za info.
Zdravím, olejový šeps by se podle mě neměl vůbec vyrábět. Ten profesionál vám tedy poradil klihový šeps, na plátna nevhodný pro svou křehkost, navíc evidentně s vysokým podílem klihu, což vede k praskání. Nejlepší je akrylátový A-šeps speciál, kupuju léta český Cheds, je skvělý, ale musí se promíchat a nabírat sběračkou ode dna. Natočil jsem o šepsování nějaká videa, nevim už co jsem tam říkal, ale pustím si to a kdyžtak natočím aktualizace: th-cam.com/video/k-hLOtAiLrc/w-d-xo.html a th-cam.com/video/oRaj-MXFbzo/w-d-xo.html
@@JirkaHouska veľká vďaka, skúsim ho niekde zohnať a ten klihový použijem napríklad na plátno na sololite alebo nejakom podobnom podklade - tam by to nemalo vadiť. Ešte raz ďakujem.
@@allartvideo1 Velké množství klihu takový sololit ohne. Na šepsu obsahujícím příliš mnoho klihu navíc už pak nemusí pořádně držet barva a časem se může odlupovat.
@@JirkaHouska už som to skúšal. Po obvode som sololit zaťažil a po zaschnutí to držalo formu. Toho klihu nedávam moc (skôr len ako lepidlo) pomer s vodou a belobou si už nepamätám, ale má to konzistenciu asi ako sirup a dávam iba jednu vrstvu. Ten český Cheds som na Slovensku nenašiel, bohužiaľ. V ponuke je iba akrylový šeps Koh-i-noor, ten by mohol byť? Ďakujem a pekný deň.
@@allartvideo1 Kdysi jsem používal klihový šeps na sololit, i překližku, kvuli vyrovnání pnutí se nanáší z obou stran. Šeps od Koh-i-noor neznám.
Dobrý den,znovu jsem se po dlouhé době díval na tohle video z důvodu používání klínků a zajímalo by mě jaký máte na to názor,zde jste žádné nepoužil.
Dobrý den, dávám přednost tomu, že blindrám napevno stluču hřebíkama v rozích, je to daleko pevnější, samozřejmě tak aby se daly hřebíky případně vyndat, ale klínkování jsem ani nikdy nepoužíval, je to už vlastně taková poslední možnost, jak plátno vypnout.
@@JirkaHouska Moc děkuji.
No já zatím preferuji kupovaná už připravená plátna :)...
Jenže tam je právě rozdíl v kvalitě.
Až se dostanete do bodu, kdy o to lidi budou stát, tak už bude třeba, aby to nějak vypadalo a něco to vydrželo. Než se to naučíte, tak se taky dají koupit od profiku. A jsou lepší než z obchodu.
To je masakr... asi zůstanu u sololitu... :-)