Wyjątkowe Historie Dostępne (film z audiodeskrypcją)
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 9 ม.ค. 2025
- Wyjątkowe Historie Dostępne - to projekt mający na celu stworzenie oferty kulturalnej dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego oraz dorosłych osób niewidomych. Działania miały na celu wzmacniać, inspirować, zachęcać do odkrywania sztuki wszystkimi zmysłami, dodawać odwagi do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Zadanie włączyło dzieci do działań twórczych, które pomogły im wyrazić swoje emocje.
Podczas trwania projektu zaplanowano także działania, które pozwolą na uzupełnienie wiedzy teoretycznej i praktycznej osób z całego otoczenia dziecka w tym w szczególności rodziców, opiekunów, opiekunek, nauczycieli, nauczycielek, kadry kultury.
Działania w projekcie:
Małe Historie Poranne - kreatywne śniadania z warsztatami dla rodzin z dziećmi, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Śniadania były okazją do celebracji, swoistego rodzinnego święta, umożliwiły bycie razem w miejscu sensorycznie dostępnym. Podczas każdego śniadania został zrealizowany warsztat, który był wyjątkową historią opowiedzianą i pokazaną przez innego artystę lub artystkę.
Małe Opowieści Teatralne - warsztaty sensoryczne, w ramach których zostaną zbadane potrzeby rodzin dzieci ze szczególnymi potrzebami. Podczas spotkań słuchaliśmy opowieści naszych uczestników i uczestniczek i zastanawialiśmy się nad koncepcją oraz scenariuszem spektaklu sensorycznego dla dzieci, który był pokazany w dwóch lokalizacjach: w Klubie Kuźnia i w ARTzonie.
Kinowe Historie Dźwiękowe - warsztaty i dyskusje połączone z pokazami filmowymi dla niewidomych osób dorosłych. Warsztaty i seanse filmowe były dostosowane do potrzeb i możliwości osób z dysfunkcją wzroku.
Mała Rezydencja Artystyczna - warsztaty twórcze łączące ze sobą wiedzę o sztuce współczesnej oraz możliwości dziecięcych zmysłów. Podczas warsztatów dzieci słuchały i doświadczały sztuki wszystkim zmysłami, uczyły się wyrażania emocji, odkrywania możliwości własnego ciała i wyobraźni. Efektem finalnym było stworzenie wystawy artystycznej.
Festiwal Zmysły Niedocenione - zbiór wykładów i warsztatów dla specjalistów pracujących z dziećmi i dorosłymi w ośrodkach kultury i miejscach promujących kulturę oraz dla rodziców dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Uczestnicy poznali sposoby jak tworzyć ofertę kulturalną przyjazną sensorycznie, jak reagować na symptomy nadwrażliwości i zaburzeń integracji sensorycznej, pracować z dzieckiem nad jego rozwojem sensorycznym i sensomotorycznym.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. Projekt realizowany w ramach programu Kultura Dostępna 2024.