3 koraka za BOLJE lične finansije | MAPA NOVCA

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 30 มิ.ย. 2024
  • U današnjem videu pričamo o 3 najbitnija koraka za poboljšanje vaših ličnih finansija.
    Prvi korak je kreiranje nečega što se zove MAPA NOVCA, i ovo predstavlja dijagram kretanja novca kroz vaš budžet, tako da se jasno vide prihodi, štednja i troškovi. Kreiranjem mape novca dobijamo vizuelnu sliku kako naše finansije izgledaju, kako se novac kreće kroz naš budžet, koliko štedimo i gde su kritična mesta koja moramo poboljšati (bilo povećanjem prihoda, bilo smanjenjem troškova).
    Nakon mape novca, dolazimo do PRAĆENJA troškova i prihoda, i njihovog beleženja ili u tabele na računaru, ili u planare/rokovnike, šta god da vam je lakše. Postoji izreka da se ne može poboljšati ono što se ne prati, pa tako i mi moramo pratiti naše finansije u cilju saznanja koliki su naši stvarni troškovi i u vezi kojih kategorija oni nastaju.
    BONUS KORAK: Nakon praćenja troškova u periodu od 3 meseca, uporedite vaše stvarne troškove sa vašom originalnom mapom novca koju ste napravili, možda ćete se iznenaditi odstupanjima između stvarnosti i vašeg doživljaja (ovo se desilo i meni!).
    I poslednji korak, koji bi trebao da vam olakša sve je AUTOMATIZACIJA vaših ličnih finansija, gde od vaših računa pravite jednu pravu mašinu koja radi za vas i štedi za vas. Ovaj korak vam može doneti značajne uštede vremena, ali i razviti naviku da štedite na početku meseca (primenom principa PAY YOURSELF FIRST). Na ovaj način ćete sigurno više uštedeti nego da ručno na kraju svakog meseca odvajate neki iznos koji vam je preostao na tekućem računu.
    ___________________
    Poglavlja videa
    0:00 Uvod
    0:20 Mapa Novca
    5:19 Praćenje prihoda i troškova
    7:47 Automatizacija
    10:06 Zaključak
    ___________________
    Lične Finansije na Instagramu: / licne_finansije
    Na instagramu se nalazi još mnoštvo saveta i trikova vezanih za lične finansije koje se možda i neće naći u nekom videu, tako da slobodno bacite pogled i na Instagram :)
    ___________________
    #licne_finansije #mapa_novca #novac

ความคิดเห็น • 20

  • @nemanjadavidovic8598
    @nemanjadavidovic8598 3 ปีที่แล้ว +4

    Super video! Bilo bi zanimljivo da se mapa novca uporedi sa Kiosakijevim kvadrantima i tokovima novca.

    •  3 ปีที่แล้ว

      Hvala Nemanja na podršci! :) Iskreno, dao si mi temu za razmišljanje, ne znam da li su uopšte uporedive ove stvari kako bih uklopio sve račune u neki od Kiosakijevih kvadranata. Na primer, za brokerski račun mi je jasno da to ide u Imovinu (Asset), da tekući račun ide u Troškove (Expense), a da recimo zarada ide u Prihod (Income), međutim, mislim da bih napravio baš ozbiljnu zbrku kada bih pokušao ovo da uradim u nekom videu, pošto npr. i plata i troškovi idu na isti tekući račun, što bi značilo da jedna stvar iz mape novca treba da ide u dva kvadranta (nadam se da sam se dobro izrazio) :)

  • @madza007
    @madza007 3 ปีที่แล้ว +6

    Hvala na otkrivanju svoje mape novca i ostale dijagrame!
    Ja bih voleo da čujem još detalja oko automatizacije, recimo na koji način se podešava, prati, održava... Hvala!

    •  3 ปีที่แล้ว

      Hvala na gledanju i na komentaru, što se tiče automatizacije, to radim pomoću trajnog naloga (ovo nude sve banke koliko znam) i na taj način podešavate transfere između računa (možete upisati iznos koji želite da prebacite i parametre kao što su kog dana u mesecu da se izvrši transfer i sl.). Na ovaj način mi se prebacuje novac između računa svakog meseca, bez potrebe za mojom intervencijom. :)

    • @SrbijaaBree
      @SrbijaaBree 3 ปีที่แล้ว

      @ Da li ti je brokerski racun u istoj banci gde ti je i tekuci racun? Takodje, da li to znaci da konvertujes novac iz RSD u EUR/USD u svojoj banci preko netbankinga i onda saljes na brokerski racun ili kako? :)

    •  3 ปีที่แล้ว +4

      @@SrbijaaBree Nije, tekuci racun mi je u jednoj banci, a brokerski u drugoj. Zbog ogromnih kursnih razlika, izvadim kes iz jedne banke, pretvorim u evre u menjacnici i onda devize uplatim u drugu banku :)

    • @SrbijaaBree
      @SrbijaaBree 3 ปีที่แล้ว

      @ Ista prica skroz i kod mene, nego sam skontao kroz iz videa da je to automatizovano pa sam se nadao da ima neka fora. :D
      Moja greska :)

    • @zoki9264
      @zoki9264 ปีที่แล้ว

      @ ipak je povoljnije kupovati strane valute u manjacnici, nego u banci?

  • @pejko89
    @pejko89 2 ปีที่แล้ว +1

    Ova teretana ti je neopravdan trošak 😋 eto uštede 👌 šalim se naravno, pozdrav!

  • @upravakluba9321
    @upravakluba9321 3 ปีที่แล้ว +4

    Gledah video prošle nedelje, ali ne stigoh da prokomentarišem. Koliko se sećam, rekli ste da novac koji dobijete od poljoprivrede direktno ulažete na berzu, što je lepo, ali da li imate poseban fond u koji odlažete novac za poljoprivredu i rezervni fond, jer u poljoprivredi i te kako zna da bude promenljivo, da i nekoliko godina ulaganja budu veća od dobitka, tj. da se "bere" minus ili možda u Vojvodini i na većim parcelama nije takva situacija?

    •  3 ปีที่แล้ว +3

      Dobro pitanje, da kucnem u drvo, od kada ja vodim evidenciju o poslovanju u poljoprivredi nije bilo minusa, ali je uvek politika da se na poljoprivrednom racunu ostavi procenjeni iznos troska za celu sledecu godinu + 30% od tog iznosa za rezervu, cisto za svaki slucaj.

    • @upravakluba9321
      @upravakluba9321 3 ปีที่แล้ว +2

      @ Lepo! Bravo za finansijski plan i želim da i dalje berete i plodove i novac. P.S. Nije ovde ta tema, ali jedno kratko pitanje u vezi obveznica. Koliko mi je poznato, one imaju fiksnu kamatu, ali prinos je mnogo manji od dobitaka od npr. akcija. Ulažete li u njih i koji su procenti povratka u pitanju, mislim negde do 5%? Koliki su porezi, je l su i oni 15%?

  • @djordjevic96_
    @djordjevic96_ หลายเดือนก่อน

    Pozdrav Đole, koja je razlika između privatne penzije i Berze. Da li tih 15% koje odvajaš od prihoda ravnomerno razdeliš na ova dva računa ?

    •  หลายเดือนก่อน

      Privatna penzija je investicija koja sve manje ima smisla u poslednje vreme, prinosi su katastrofalni. Jedino se isplati ako se koristi poreska olakšica.
      Ja sam u zadnje dve godine otprilike obustavio penzioni fond i guram sve na berzu :)

  • @pejko89
    @pejko89 2 ปีที่แล้ว

    Šta radite od poljoprivrede?

    •  2 ปีที่แล้ว

      Uglavnom industrijsko bilje - kukuruz, soja, suncokret :)

  • @amelacosovic6311
    @amelacosovic6311 3 ปีที่แล้ว

    Ti mozes kad imas ustedit,samo pricate,sto ne pricaju penzioneri

    •  3 ปีที่แล้ว +2

      Pa novac se i štedi dok ga ima. Primarno je ovaj sadržaj namenjen ljudima u 20-im i 30-im godinama, koji sada zarađuju i imaju iz čega da uštede... Bojim se da je malo kasno za penzionere

    • @dusicakrstanovic2388
      @dusicakrstanovic2388 3 ปีที่แล้ว +1

      @ Danas malo koji penzioner moze da stedi, ali nama je dinarsku stednju pojela inflacija, a svu deviznu stednju u Beo banci i drugim regularnim bankama su opljackali 90-tih, a onda nase delili nam na kasicicu...Danas prezivljavamo sretni ko je na nuli !
      Dobri su Vam videi, korisni za mlade, ali mislim da novac nije dobra opcija za stednju. Sta mislite o ulaganju u investiciono zlato i srebro ?