ไม่สามารถเล่นวิดีโอนี้
ขออภัยในความไม่สะดวก

Biouhel (PRAuhel) - výroba v Kon-Tiki peci

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ธ.ค. 2018
  • Ukázka výroby biouhlu v Kon-Tik peci.
    Více informací na www.zitel.cz./biouhel.
    Pec možno koupit na www.biouhel.eu.

ความคิดเห็น • 53

  • @martinbelanek824
    @martinbelanek824 3 ปีที่แล้ว

    Video s velkým potenciálém i krásně vysvětléné jak využít energii! Od našeho krajana, super ukázak. !!!!

  • @vidlak001
    @vidlak001 5 ปีที่แล้ว +4

    Ahoj, výborné video a hezky řečené. Taky vyrábím dřevěné uhlí do půdy. Zkoušel jsem ho dělat na hromádce, pak v díře v zemi, v korbičce kolečka (jehož tvar je podobný kon-tiki), zítra budu dělat v plechovém sudu. Od čehož si slibuju větší výtěžnost.
    Tak ať se nám daří vylepšovat půdu :-)

    • @ondrejmartinek7652
      @ondrejmartinek7652  5 ปีที่แล้ว +2

      Ahoj, díky Vidláku, taky tě sledujeme a máš super videa. Výrobou uhlí se zabýváme už několik let a taky máme za sebou spoustu pokusů s různými metodami.. Kdybys měl někdy cestu kolem Kutné Hory můžeme se sejít, popovídat a posdílet zkušenosti :) Ať se daří...

    • @vidlak001
      @vidlak001 5 ปีที่แล้ว +2

      @@ondrejmartinek7652 Ahoj, děkuju za pozvánku, napsal jsem si tě do seznamu libí, které bych rád navštívil, až tudy pojedu. Dřevěné uhlí miluju :-)

  • @evahanakova4835
    @evahanakova4835 5 ปีที่แล้ว +2

    Ahoj, SUPER video, sleduji pokusy Vidláka, mám zkušenost i osobní, ale tenhle způsob je vychytanej. Díky, že to s námi sdílíš.

  • @hugozdrzawy6968
    @hugozdrzawy6968 ปีที่แล้ว +2

    Mám možná hloupý dotaz. Když se to zaleje vodou a poté skladuje nehrozí díky té vlhkosti možnost samovznícení a nebo to necháte nějak proschnout? Díky za odpověď.

  • @finetoxicc
    @finetoxicc 2 ปีที่แล้ว

    Skvělé!

  • @vaclavfrank5183
    @vaclavfrank5183 5 ปีที่แล้ว +2

    Ahoj Žitel z.s., super video. Skvělí návod na zahradní obohacení zeleninových záhonů, a zbavení se odpadu ze sadu. Tedy i pro mě.
    Koukal jsem na to skoro v noci, tak se nediv že se s tím nemažu. Jinak zdravím i Vidláka, jen tak dál, býku, sleduju, like you.
    Žitel, Jen bych ti chtěl vypíchnout tvrzení, že CO2 je skleníkový plyn.
    Skleníkové plyny jsou těžké průmyslové plyny jako halogenované uhlovodíky (freony), které narušují horní vrstvu atmosféry, tedy O3. To způsobí intenzivnější prostup UV (A/B) + sluneční erupce cs.wikipedia.org/wiki/Slune%C4%8Dn%C3%AD_erupce = je následné oteplení planety.
    Kdežto, CO2 je pro rostliny a jejich prospívání/fotosyntézu nesmírně důležité. Jeho narůstající množství má za následek, že rostliny lépe prospívají. Jak v růstu, tak v plodu. Toto tvrzení, mohou posvětit naše hlavy pomazané z Akademie věd české republiky( th-cam.com/video/VzeNvbhR7Eo/w-d-xo.html), které zkoumají produktivitu obilného klasů v atmosféře obohacené o objem CO2 odpovídající době zhruba za 100 let. A jak je již známo, plodiny produkují nadměrnou výtěžnost (použití ve sklenících a uzavřených prostorech) . Tímto způsobem napomáhají i akvaristé k lepšímu prospívání vodní vegetace.
    Nechť temena hlav vašich líbat Múza bude a síla ať vás provází. ;-)

  • @ivetsilhova9811
    @ivetsilhova9811 2 ปีที่แล้ว +1

    Když váš biouhel hodím do mixéru, je to stejné jako kupovaný aktivní uhlí uživané vnitřně na detox? :-) Ráda bych si ho vytvořila, měla své domácí uhlí :-)

  • @miroslavkucera3346
    @miroslavkucera3346 4 ปีที่แล้ว +1

    Dal jsem ti odběr a zvoneček super video

  • @MichalDolezel
    @MichalDolezel 5 ปีที่แล้ว +3

    Díky za super video a informace. Měl bych ale dotaz: Neprodukuje to dehet? Pokud ano, co pak s ním?

    • @ondrejmartinek7652
      @ondrejmartinek7652  5 ปีที่แล้ว +1

      Máte pravdu, u Kon-tiki ale dehet nevzniká (tím, že to je otevřené) - máme to potvrzeno rozborem. U výroby v uzavřených nádobách to ale problém může být, bojují s tím i velká průmyslová zařízení na výrobu biouhlu. To je pak samozřejmě problém když to chci dávat do půdy...

  • @PepaMeduza
    @PepaMeduza 4 ปีที่แล้ว +1

    Mě tedy přijde, že tímto spalováním a následným hašením se do ovzduší dostane mnohem více škodlivin a CO2 než by se dostalo při samotném rozkladu během kompostování. Tak jaký to má účel?

    • @ondrejmartinek7652
      @ondrejmartinek7652  4 ปีที่แล้ว

      cs.m.wikipedia.org/wiki/Biouhel - zkuste pohledat na webu, nebo v dalších videích je vše vysvětleno...

  • @vladimirsacha5230
    @vladimirsacha5230 4 ปีที่แล้ว +2

    Nevím, zda li by to mělo negativní dopad, ale co třeba skrz tu nadobu udělat trubky třeba 2 aby nezavazely ale ohrivaly by vodu.
    Nebo podstavce a litinovy radiator na ty stojky, fungovalo by to jako vymenik na vodu

    • @ondrejmartinek7652
      @ondrejmartinek7652  4 ปีที่แล้ว

      Něco takového by určitě šlo...

    • @jarjan13
      @jarjan13 2 ปีที่แล้ว +1

      Ohrievanie vody má vplyv taký, že ochladzuje. Horenie mokrého dreva znižuje efektivitu horenia - ochladzuje oheň. Pri pálení dreva chceme, aby nevznikal dym a spaľovací proces dokonale spálil to čo NECHCEME aby uniklo. To sa dosiahne dostatočnou teplotou spaľovacieho procesu. Uniknúť má CO2 a H2O. Nesmie uniknúť CO ani H2 prípadne CH4 - tieto musia zhorieť v mieste kde je vysoká teplota. Aby sa to dosiahlo, spaľovací priestor potrebuje dosahovať potrebnú teplotu a ak nebude, oheň bude dymiť. Odpovede na riešenie kam dať výmenníky tepla si odpoviete ak pochopíte: 1. Teplota do 200 st.C odparuje z dreva vodu (endotermický proces) vytvára paru, ktorá odoberá tepelnú energiu. Ak je tam oheň - ochladzuje ho. 2. Prívod studeného vzduchu znamená zmes kyslík-dusík 2 : 8 a dusík zahrievaním tiež chladí oheň. 2. Na vyvolanie pyrolýzy dreva ( produkuje plyny CO a H2 ) je potrebná teplota medzi 500-1200 st.C bez prístupu kyslíku ku DREVU. Produkt pyrolýzy horením t.j. reakciou s O2 (kyslíku) vytvárajú plameň a uvoľňuje sa tepelná energia ktorá vyženie teploty až na 1200 st. Celzia. Aby sme reakciu nespomaľovali ochladením, treba privádzaný vzduch zahriať na cca 450 st. Celzia. Konečným výsledkom horenia plynu je teda vznik CO2 a H2O vysokej teploty, ktorý by sa dal využiť vo výmenníku teploty s vodou.
      Záver: JA by som pridal nad ohnisko zvon tvorený trubkami prípadne obrátený lievik, ktorý by zachytával unikajúce spaliny hore ale nie tak aby schladzovali plamene.

  • @theprofarmer6887
    @theprofarmer6887 5 ปีที่แล้ว +1

    Dobry den mam strašne vela konarov na zahrade a mam zaujem kupit ten stredne velky sud kde ho mozem zohnat dakujem za odpoved

  • @oskarzemcik3600
    @oskarzemcik3600 5 ปีที่แล้ว

    Nefungovalo by to stejně či líp s válcovým tvarem či obráceným kuželem?

    • @ondrejmartinek7652
      @ondrejmartinek7652  5 ปีที่แล้ว +1

      Nechci tvrdit že ne, ale tento tvar byl vyvinut jako optimální švýcarským Ithaka institutem (wiki.opensourceecology.org/wiki/Kon-Tiki_Kiln). Válcový tvar to myslíte vlastně takový sud? Také to určitě jde, ale nebude tam vznikat to správné proudění a neudělá to asi tu "pokličku". Ale nějaký biouhel v tom určitě taky vyrobíte. A obrácený kužel to myslíte jako tím přiklopit oheň? To by možná také nějak fungovalo, ale těžko říct jak dobře, nezkoušel jsem...

    • @jarjan13
      @jarjan13 2 ปีที่แล้ว

      @@ondrejmartinek7652 Da sa použiť aj sudový tvar, ale potrebujete sudy dva (vnútorný užší) do seba vložené obrátene, s tým, že ten vonkajší (obrátený dnom hore) má vo dne veľký otvor a jeho lem uzatvára medziplášťový priestor. Takto sme vytvorili dvojplášťový sud. Do hornej časti vnútorného suda po obvode sa urobia diery cca 1cm a poslúžia na prepúšťanie horúceho vzduchu zahriateho medzi plášťami na cca 450 st.Celzia ktorý sa bude vháňať do horiacich plameňov obsahujúcich dym a drevoplyn. Ten sa dokonale spáli na CO2 + H2O. Pyrolýza z dreva uvoľnila CO a H2, ktorý sa teraz spálil na CO2 a H2O. Spaľovanie zruší dym.
      No rovnakú funkciu dosahuje Kon-Tiki tvarom plášťa. Teplý vzduch sa v podstate celý čas kĺže po povrchu a zohrieva. Keď prekoná horný okraj stočí sa do plameňa, nakoľko oheň v strede vyvoláva stúpavý prúd a to strháva bočný vzduch do stredu. Ten je už predohriaty a o to viac podporuje horenie a vyššiu teplotu, ktorá spáli dym. Tým, že drevo nemá prívod vzduchu ani zboku ani zospodu nedochádza k spaľovaniu uhlíka v dreve iba uvolňovanie plynov až do ich úplného vyhorenia a vzniku dreveného uhlia. AK by sme nechceli uhlie ale len energiu, ešte viac energie dostaneme spálením uhlíka čím vznikne CO2 a z drevnej hmoty ostane málinké množstvo popola. Toto vššak tvar Kon-Tiky neumožňuje. Aby sme uhlie spálili museli by sme zhora kovovými trubkami priviesť čistý vzduch (cestou sa v trubke predohreje) ktorý by sa uvoľňoval v drvenom uhlí a spálil ho. To je však príbeh o premene dreva na energiu bez vzniku popola.
      Je pravda, že ak by sme nad obe tieto verzie položili obrátený plechový hrniec (zvon alebo kužel), tak pod ním by sa hromadila ešte vyššia teplota a ešte dokonalejšie by prehoreli plyny. Teplota by sa mohla vyšplhať na 1200 st.Celzia. Tie dva kužely by museli mať medzi sebou medzeru cca 10cm. Spodkom by prenikal do plameňa predohriaty horuci vzduch zospodu a hornou časťou by odchádzali "spaliny". Horný kužel by mohol byť doplnený o špirálu z trubky s prietokom vody a takto by sme využili systém na jej ohrievanie.
      Podstatná vlastnosť spomenutých zariadení je to, že spaliny neobsahujú dym ktorý by zamoroval smradom okolie.

  • @danielkollar1598
    @danielkollar1598 3 ปีที่แล้ว

    Dobrý deň . Chcem sa Vás spítať : Biouhol a Drevenné uhlie je to isté? Poprípade aký je tam rozdiel. Za odpoveď vopred ďakujem. Pekný deň.

    • @ondrejmartinek7652
      @ondrejmartinek7652  3 ปีที่แล้ว

      Dobrý den, je to v podstatě to samé - biouhel je obecnější pojem - nemusí být jen ze dřeva (ale i ze slámy, kostí, kalu atd., čehokoliv organického na bázi uhlíku)... Tzn. dá se říct, že dřevěné uhlí je jedna z forem biouhlu... Biouhel navíc je primárně určen pro zapravení do půdy, nikoliv pro pálení, ale to nemusí být pravidlo..

    • @danielkollar1598
      @danielkollar1598 3 ปีที่แล้ว

      @@ondrejmartinek7652 👍 ďakujem

  • @1icz
    @1icz 5 ปีที่แล้ว

    Ahoj, to sis nechal dělat? Nebylo by to levnější a jednodužší jako třeba 6úhelník? Moc príma ŘEŠENÍ! Škoda že jsem Tě neviděl na Živitelce...

    • @ondrejmartinek7652
      @ondrejmartinek7652  5 ปีที่แล้ว

      Ahoj, vyrábí nám to jedna, resp. 2 firmy - jedna to myslím vyřezává a ohýbá a druhá svařuje a dokončuje. Ten 6úhelník by byl asi levnější, viděl jsem že někdo má i jehlan, ale optimální tvar pro správnou funkci je tento (kvůli proudění vzduchu)..

    • @1icz
      @1icz 5 ปีที่แล้ว

      @@ondrejmartinek7652 děkuji za info. Něco zkusím, pak se pochlubím. Moc príma nápad, video a osvěta.

    • @1icz
      @1icz 5 ปีที่แล้ว +1

      @@ondrejmartinek7652 A prosím Tě, což použít starou vanu? V Kovošrotech je jich plno... 😎

    • @ondrejmartinek7652
      @ondrejmartinek7652  5 ปีที่แล้ว +1

      @@1icz není to ideální tvar, ale nějak fungovat to bude ;)

    • @insidr5552
      @insidr5552 2 ปีที่แล้ว

      @@1icz anebo spíš ten 200 L sud (je vyšší jak vana) nebo případně vykopat díru do země (tam bude problém s ochlazováním vlhké a studené zeminy).
      Ta profi vana, jak byla na duši K, tak to vypadalo na úhel zhruba 55°?
      Ta vana se dobře nejde na vlek od osobního auta, případně rovnou dvě vany

  • @BumBoomBum
    @BumBoomBum 4 ปีที่แล้ว +1

    No, to povídání o uhlíku je parádní :D ale co se vytváří při hoření? :D žere kyslík a vytváří se CO2 a další stovky látek, které se vypouští do ovzduší..

    • @ctihodnymuz72
      @ctihodnymuz72 3 ปีที่แล้ว

      Tato poznámka nemá žádný smysl, protože jen ze dna oceánu (činná zemská kůra) unikají tisícinásobk, jakékoliv upšouknutí aktivní sopky (jsou jich na povrchu Země stovky) vyrobí milionnásobky. Lidský vliv je na chod biosféry zanedbatelný.

    • @jarjan13
      @jarjan13 2 ปีที่แล้ว

      Pálenie dreva je veľmi ekologické. Drevo obsahuje Vodu, uhlik a vodik + malé množstvo minerálov. Ak sa zahrieva drevo bez veľkého množstva vzduchu dochádza k uvoľňovaniu CO + H2 vo forme plynu ktorý horí plameňom ako ho vidíme. CO + O sa spája na CO2 a H2 s O na H2O. Produktom horenia dreva je CO2 a H2O. Tie stovky látok čo spomínate možno vznikajú pri pálení komunálneho odpadu. Drevo je ekologické! Aby nevznikal dym moderné pece a kachle používajú primárny vzduch na spaľovanie uhlíka ktorý v dreve vznikne po pyrolýze a v hornej časti pece prívod sekundárneho vzduchu na pálenie spomenutého drevoplynu. Podmienka dobrého horenia ja zabezpečenie predohriateho vzduchu cca 450 st.Celzia jak pre primárny tak pre sekundárny vzduch. Vlhkosť v dreve spôsobuje vyparovanie vody a ochlazdovanie plameňa, preto je dôležité spaľovať drevo vysušené na menej ako15-20 percent vlhkosti (dva roky sušenia niekde pod strechou). AK aj vznikne "chladnejší odpad horenia dreva" využíva sa separácia plynov vertikálnymi škárami v stene spaľovacej komory a odvod chladnejšieho plynu spodkom do komína predtým ako by sa miešal s drevoplynom a ochladil teplotu spaľovania sekundárneho vzduchu a jeho ohňa. To sú mi veci! : - )) Vedeli ste?

  • @theprofarmer6887
    @theprofarmer6887 5 ปีที่แล้ว +1

    Potrebujem malu retortu

    • @ondrejmartinek7652
      @ondrejmartinek7652  5 ปีที่แล้ว

      Dobrý den, můžete ji koupit na www.biouhel.eu/kon-tiki-pec/kon-tiki-pec-2/

  • @martiniovec3025
    @martiniovec3025 4 ปีที่แล้ว +1

    Kdyz das papir bez potisku, tak by to melo byt bez tezkych kovu. Ta uvaha s plastem je uplne mimo. Plast se ti spali, snad ani teflon by takovou teplotu nevydrzel, a ten se do papiru nedava.

  • @adler8800
    @adler8800 5 ปีที่แล้ว +2

    1. ja bych to radši zavřel aby neunikala energie vrchem
    2. tím že pálíte uvolujete co2 protože je to opak fotosyntézy

    • @ondrejmartinek7652
      @ondrejmartinek7652  5 ปีที่แล้ว +4

      1. když to nahoře uzavřete tak to nebude fungovat, a navíc to nepůjde doplňovat. Ideální je nahoru umístit nějaký výmeník a teplo využít, s tím se experimentuje..
      2. máte pravdu, že část hmoty se přemění na CO2, nicméně velká část zůstane vázána v podobě biouhlu - na toto téma byl zpracován znalecký posudek, který potvrdil, že tuto technologii lze považovat za dlouhodobou sekvestraci oxidu uhličitého (www.biochar.foundation/wp-content/uploads/2019/06/Posudek-227_28_2019_komplet-1.pdf)

    • @michalklimes3561
      @michalklimes3561 5 ปีที่แล้ว +4

      @@ondrejmartinek7652 taková krasna grilovacka. U takove činnosti si musí člověk pročistit hlavu. ☺👍

  • @martinmcz
    @martinmcz 4 ปีที่แล้ว +1

    6:20 plno lidí asi neví kdyz budes topit mokrým dřevem tak vznika plno zbytečného kouře, takže na jedné straně ochrana pudy ana druhé ovduší je mne u zadku :) navic sousedi jsou štastní bez sebe jak jimto krasne voní

    • @ondrejmartinek7652
      @ondrejmartinek7652  4 ปีที่แล้ว +4

      Při klasickém pálení je to pravda, v Kon-tiki peci je ale taková teplota a proudění vzduchu, že ani mokré dřevo v podstatě nekouří (nebo tedy naprosto minimálně), což je v tom videu i vidět..

    • @martinmcz
      @martinmcz 4 ปีที่แล้ว

      @@ondrejmartinek7652 jednoduchý tvar nádoby je v tomto geniální:)

    • @martiniovec3025
      @martiniovec3025 4 ปีที่แล้ว

      martinmcz vznikat kour asi nemuze, kdyz je to mokry. Hadam, ze nevite o cem pisete.

    • @martinmcz
      @martinmcz 4 ปีที่แล้ว

      @@martiniovec3025 no máte pravdu kourící komín jsem nikdy nevidel, to je uniku najít takový komín bez kouře nebo kdyz do ohne hodíte mokré dřevo normálně zadný kour dým nic jen vedle sousedi nadavají takova italska rodina onise stále hadají takto nebude z toho koure jak by taky mohlo zadný nevzniká :-D

    • @martiniovec3025
      @martiniovec3025 4 ปีที่แล้ว

      martinmcz skoro dobre jste to napsal. Zadny kour, ale dym. Treba to rozlisovat, jinak budete za blbce jako Polrajch s tim svym kourem nad hrncem a jeste vam bude hure rozumet.

  • @vladimirnovak5242
    @vladimirnovak5242 4 ปีที่แล้ว +1

    aneb jak plýtvat energií a topit pánu bohu do oken :(

    • @tereza5769
      @tereza5769 4 ปีที่แล้ว +2

      No ti co pálí větve na hromadě a pálí to do popela, aby s tím neměli práci a pak ani ten popel nikam nepoužijí je dle mého plýtvání. Toto má účel

    • @vaclavkonvalinka6609
      @vaclavkonvalinka6609 8 หลายเดือนก่อน

      Co to zakrýt poklicí aby tam nešel vzduch