Arduino 5: ZEGAR

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 188

  • @szmalik2
    @szmalik2 2 ปีที่แล้ว +11

    Panie Adamie gratuluję kolejnego rewelacyjnego odcinka. Oglądam wszystkie Pańskie filmy ale seria "Arduino" już jest moją ulubioną. Jako programista nie mogę się jednak zgodzić z tym formatowaniem kodu a raczej jego brakiem. Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek.

  • @polskiprogramista7238
    @polskiprogramista7238 2 ปีที่แล้ว +53

    Z całym szacunkiem, no i oczywiście każdy ma swoje zdanie, ale kod bez wcięć dla mnie to nieczytelny blok danych, może to moje 30 letnie przyzwyczajenie lub ganianie mentorów. Oczywiście każdego zdanie szanuję i proszę nie odbierać tego jako jakąś szyderę. Ogółem dziękuje za świetną serię filmów i profesjonallizm.

    • @BartekEVH
      @BartekEVH 2 ปีที่แล้ว +14

      To fakt, lepiej uczuć ludzi przejrzystości jednak. Też cholernie lubię widok z wcięciami i początkiem oraz końcem pętli.

    • @leider1111
      @leider1111 2 ปีที่แล้ว +14

      Zgadzam się w 100%. Jak widzę kod bez tabulatorów to mnie szlak trafia i nie wiem co do czego jest

    • @MrBwalecki
      @MrBwalecki 2 ปีที่แล้ว +8

      Dla takiego niedzielnego programowania p.Adama to może ok może nawet od prawej do lewej pisać - ale w praktyce jego pomysły są bez sensu

    • @rekawek6
      @rekawek6 2 ปีที่แล้ว +2

      Odkąd znajomy na studiach zaprezentował bardzo dobry kod (nie pamiętam co robił ten kod ale to jakiś algorytm był) i zamiast oceny 5 dostał 4 zawsze staram się zachować wcięcia nawet w prostym kodzie, a i jak pisze e-mail też używam tabulatura.

    • @apruszko
      @apruszko 2 ปีที่แล้ว +2

      No to bez wcięć w Pythonie (jednym z coraz powszechniejszych języków programowania) nie popisze się, tam wcięcie zastępuje składnie związaną z blokami kodu (czyli nawiasy klamrowe w C lub begin-end w Pascalu). Czytanie kodu bez wcięć to masochizm!!!

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji 2 ปีที่แล้ว +6

    🤘😁🤘 Kolejny super odcinek! Chylę czoła za wytrwałość i niezmiennie wysoki poziom! P.S. Jednak kod bez wcięć to nie dla mnie... 😜 I kilka rzeczy w programie też zrobiłbym trochę inaczej, ale też rozumiem, że jest to kurs dla początkujących...

  • @radekz2234
    @radekz2234 2 ปีที่แล้ว +4

    Za nauke aeduino bralem sie pare razy. Cos tam wyszlo cos skopiowalem lub podpatrzylem i jakos to dzialalo. Teraz po poprzednim odcinku postanowilem wroci do arduino i rowniez wpadlem na pomysl zrobienia zegarka. Co prawda moj zegarek obsluguje sie ttlko dwoma klawiszami ale zamysl byl podobny choc rozwiazania (z racji moich poczatkow) zupelnie inne. A to co mnie najbardziej denerwowalo w trakcie pisania to wasate nawiasy. Zawsze albo bylo o jeden za duzo lub za malo. Generalniemoj projekt dziala. To dzieki Tobie Adamie (pozwole sonbie na taka bezposredniosc , gdyz mnie wiecej jestesmy rowiesnikami). Dziekuje za obudzenie we mnie ducha "programisty"

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      Z czasem przestaje się zapominać o średnikach i panować nad ilością nawiasów :) Ale to nie jest taki duży problem, bo kompilator od razu pokazuje co i gdzie. Rzadko zdarzają się komunikaty nieoczywiste.

  • @ugrzechu
    @ugrzechu 2 ปีที่แล้ว +19

    Bez wcięć wygląda koszmarnie, ciężko optycznie ocenić co się dzieje w kodzie.

  • @gregoryhouse7140
    @gregoryhouse7140 2 ปีที่แล้ว +1

    W BASCOM do pokazywania czasu w ten sposób używam instrukcjo MAKE BCD jest to wygodne. Ale każdy sposób jak działa jest dobry. Używanie programu zegara jest przydatne np robiłem licznik czasu pracy urządzenia grzewczego w autobusie. Używając zegara RTC mam od razu gotowe przerwanie jedno sekundowe do podstawy obliczania czau pracy pieca. Podoba mi się ten kurs oglądam z przyjemnością . Zawsze fajnie podpatrzeć tok myślenia u innych.

  • @KrystianPilot
    @KrystianPilot 2 ปีที่แล้ว +3

    Witam!
    Optymalizacja oprogramowania najbardziej widać na Amidze😀 Na dyskietkach 880KB dało się upchać gry i dema👍 bardzo rozbudowane graficznie i muzycznie.
    Pozdrawiam!

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji 2 ปีที่แล้ว +1

      To były czasy... Amiga! Albo 8-bitowe Atari!

    • @KH-lg3xc
      @KH-lg3xc 2 ปีที่แล้ว

      Proszę sobie zobaczyć grę "kkrieger" (ok. 98 KB, Windows PC).

  • @adrianinfo
    @adrianinfo 2 ปีที่แล้ว +1

    Polecam, jeśli nie jest znana - dyrektywa #define dowolna_nazwa numer bez średnika na końcu!
    W tym momencie nie zużywamy w ogóle pamięci mikrokontrolera gdyż kompilator zamienia podczas kompilowania wszystkie wystąpienia dowolna_nazwa w naszym programie zdefiniowanym przez na s numerem.
    Świetny kanał i z przyjemnością go się ogląda. Pozdrawiam Prowadzącego :D

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      O tym było wielokrotnie w poprzednich odcinkach :) W skrócie: define nie jest zalecane przez Arduino, a zużycie pamięci nic nie wzrasta.

    • @KrzysztofSJK
      @KrzysztofSJK ปีที่แล้ว +1

      @ dokładnie tak. Dla stałych w C++, z którego to języka korzysta Arduino, zaleca się używanie modyfikatora const (zarządza kompilator), a nie dyrektywy define (zarządza dużo prostszy preprocesor). Wynika to z faktu, że zarządzanie stałymi przez kompilator C++ jest dużo bardziej zaawansowane, niż przez kompilator C, stąd też w C dyrektywa define jest rzeczywiście conajmniej konkurencyjna dla modyfikatora const. Tak ogolnie, decydując się na const w C++, w porównaniu do define zyskujemy kontrolę typu, zakresu widoczności i zarządzanie pamięcią dla stałej (to ostatnie jest słabo rozwiązane w C). Poza tym stała const jest w C/C++ naturalnym wstępem do stałych enum. Język C++ to naprawdę dużo więcej niż C z klasami i generalnie w C++ nie zaleca się korzystania z preprocesora, oprócz sytuacji koniecznych (do których został stworzony) np. dołączanie pliku nagłówkowego (include), warunkowanie jego widoczności, czy fragmentu kodu. Nie wiem tylko, dlaczego Arduino przerzuca stałe napisowe z Flash do RAM, może to kwestia ustawień g++ przez twórców Arduino np. spowodowana chęcią przyśpieszenia odczytu. Trzeba bowiem pamiętać (to info dla początkujących), że w mikrokontrolerach program jest wykonywany wprost z względnie powolnej pamięci Flash, bez uprzedniego załadowania go do szybkiej RAM (pomijam małe pamięci podręczne), jak czynią to procesory np. w PC.

  • @Riddick7320
    @Riddick7320 2 ปีที่แล้ว

    Fajny poradnik aby tak dalej z niecierpliwością czekam na kolejny etap. Pozdrawiam

  • @rysiekkur2791
    @rysiekkur2791 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetna lekcja, wyjątkowo czytelny przekaz - jak zwykle

  • @daro0352
    @daro0352 2 ปีที่แล้ว +4

    Jeśli komuś bardzo przeszkadza brak wcięć czy formatowanie kodu to Arduino IDE ma narzędzie automatycznego formatowania w menu Narzędzia. W dzisiejszych czasach nie jest to żadnym problemem. Większym problemem ale w przypadku większych kodów to polskie nazewnictwo i przyjęte konwencje np. PascalCase a powinno być camelCase. Klamry otwierające w tej samej linii zamiast w nowej to raczej kwestia umowna.

    • @scorpioo7350
      @scorpioo7350 2 ปีที่แล้ว +3

      Właśnie jak jest kilka klamr w funkcji to robi się problem bez wcięć, problem z poszukiwaniem gdzie się która zaczyna a gdzie kończy

    • @daro0352
      @daro0352 2 ปีที่แล้ว

      @@scorpioo7350 Ale to nie jest problemem w przypadku każdego dobrego IDE a nawet edytorów tekstu w stylu Notepad2 czy Notepad++ bo tam są podświetlane te nawiasy. W przypadku Arduino IDE czy nawet CodeBlocks jest opcja automatycznego formatowania i nie ma sensu się tym brakiem wcięć przejmować. Co ciekawe jest nawet wersja Code Blocks specjalnie pod Arduino i tam można kompilować projekty zamiast w Arduino IDE.

  • @BartekEVH
    @BartekEVH 2 ปีที่แล้ว +14

    Moim zdaniem lepiej jest, gdy otwarcie wąsatego jest w nowej linii. Ładnie wówczas widać zawartość pętli i jej początek oraz koniec. :) Bez wcięć tragedia!!! :)

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      W przypadku jednej instrukcji albo osadzenia kilku w jednej linii - owszem. Gdy linii jest więcej, zaczyna się robić bałagan. Chyba, że się wcina, ale jak warunków jest dziesięć, to bałagan robi się jeszcze większy :)

    • @BartekEVH
      @BartekEVH 2 ปีที่แล้ว +3

      @ tak tak, dopisałem właśnie, że bez wcięć jest dramat. Osobiście bardzo lubię wcięcia, super przejrzyście to wówczas wygląda i właśnie z nawiasami lekko cofniętymi. :)
      Mam nadzieję, że będą niebawem przerwania. :)
      Co do Go To, to na studiach użycie tego polecenia było hańbą i wstydem przed profesorem. Nigdy go nie użyłem, takie postanowienie miałem. :)

    • @szymon4602
      @szymon4602 2 ปีที่แล้ว

      To wszystko indywidualne jest, a takie typu dylematy i "spory" są bez sensu, bo odciągają tylko od kodzenia :)

    •  2 ปีที่แล้ว

      Nie ma nic złego w goto, jeśli tylko nie służy robieniu pseudopodprogramów. Podobnie jak nie ma nic złego w robieniu delaya, jeśli tylko nie steruje na przykład odmierzaniem sekund :)
      Dokładnie, sposób formatowania tekstów jest sprawą trzeciorzędną.

    • @BartekEVH
      @BartekEVH 2 ปีที่แล้ว +1

      @ tak, zgadzam się. Choć nasz profesor zachowywał się dziwnie, coś jakby się go bał i brzydził.. 😂

  • @arturwarzecha2349
    @arturwarzecha2349 ปีที่แล้ว

    Jesteś takim Adamem Słodowym tylko w 21 wszym wieku w dziale elektroniki pozdrawiam

  • @akardzisko
    @akardzisko 2 ปีที่แล้ว +2

    Ja w swoich zegarkach ustawiałem oddzielnie godziny i minuty. A w tych z wyświetlaczem led każdą cyfrę osobno. To chyba najszybsze rozwiązanie.

  • @JanKowalski-vi9zx
    @JanKowalski-vi9zx 2 ปีที่แล้ว +4

    Łapka w górę za nawias wąsaty. U mnie w szkole był zimny nawias klamrowy. A tu proszę : wąsaty. I od razu cieplej się robi.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji 2 ปีที่แล้ว +1

      😜😜😁 Adam rzeczywiście potrafi nadać swoim filmom fajny klimat! 😜😜😁

  • @keksiu351
    @keksiu351 2 ปีที่แล้ว +10

    Panie Adamie, gdyby nauczyciele w szkołach tak tłumaczyli by mi materiał, to dzisiaj zamiast wózkiem widłowym po magazynie jeździłbym łazikiem po księżycu.

  • @piwex69
    @piwex69 2 ปีที่แล้ว +1

    Jak Nixie i LED, to koniecznie LEDy 16-to segmentowe. Są piękne a i teksty będzie można przemycić....(vide amplituner Braun R4).

  • @vrn91
    @vrn91 2 ปีที่แล้ว +20

    W pythonie już, by Pan sobie nie po programował. Dla mnie to brak wcięć jest mega nieczytelne, ale co, kto lubi. Jak się pisze kod zawodowo, to trzeba dopasować się do jakichś standardów, a nie własnych przekonań. Co do zegarka, trochę naokoło i rozbudowa tego będzie dosyć utrudniona. Od samego początku byłem entuzjastą, bo myślałem, że dowiem się jak działa to i2c pod maską, jakie ramki z bajtami należy wysłać, żeby obsłużyć, czy to wyświetlacz, czy inne peryferia na i2c. Dla kogoś co nie ma pojęcia o programowaniu, myślę trudne zrozumienia, a dla kogoś co pisze kod, to trywialne. Sam nie wiem dla kogo ten kurs. Pozdrawiam, uważam, że konstruktywna krytyka w cenie nie mylić z hejtem.

    •  2 ปีที่แล้ว +5

      Po pierwsze, to nie jest python. Po drugie: ile osób interesuje jak działa i2c? A ile jak zrobić budzik na Arduino? Odpowiedź na te pytania da także odpowiedź po co ta seria :) Na pewno nie jest dla tych, którzy chcą zostać programistami zawodowymi. Arduino to platforma, która pozwala skupić się na skończonym celu - urządzeniu i w skończonym czasie, bez rozdrabniania się nad sprawami kompatybilności czy budowie protokołów. I tak na to patrząc, zapewniam, że potencjalnych chętnych poznać to narzędzie będzie dużo więcej od zawodowców - mikrokontrolerowców.

    • @vrn91
      @vrn91 2 ปีที่แล้ว +2

      @Adam Śmiałek Wiadomo. Arduino służy do szybkiego prototypowania, zastosowań hobbystycznych. Chodzi mi o podejście, np. jak sobie poradzić z urządzeniem gdzie nie ma do niego biblioteki, w jaki sposób szybko napisać bibliotekę do obsługi czegokolwiek. Jestem zawodowcem, ale z programowania wysokiego poziomu, JavaScript. Z tym pythonem to był żart

    • @망명학살자
      @망명학살자 2 ปีที่แล้ว

      @@vrn91 python jest dla dzieci co piszą proste skrypciki

    • @vrn91
      @vrn91 2 ปีที่แล้ว +6

      @@망명학살자 Powiedz to ludziom, co zajmują się ML-em xD

    • @HubertAdamkiewicz
      @HubertAdamkiewicz 2 ปีที่แล้ว

      @veranoo i2c i inne protokoły bardzo fajnie tłumaczy Pan z RS elektronika - th-cam.com/video/lUULu8sfdI8/w-d-xo.html

  • @olo1299
    @olo1299 2 ปีที่แล้ว +1

    Też tak robię jeśli chodzi o ułożenie. Nie lubię nie móc objąć wzrokiem jakiegoś bloku. 😂

  • @szkarlatny_pumpernikiel
    @szkarlatny_pumpernikiel 2 ปีที่แล้ว +2

    Dobre dobre, tylko Panie zrób Pan Playlist na kanale dedykowaną dla tych odcinków o Arduino.

  • @grzesiektg
    @grzesiektg 2 ปีที่แล้ว +6

    przyzwyczajony jestem do .NETa na co dzień, trudno się tak przestawić mentalnie na ten niesformatowany C

  • @m00nr4k3r
    @m00nr4k3r 2 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo fajny materiał, ale ode mnie też +1 dla wcięć w kodzie.

  • @Faultheroy
    @Faultheroy 2 ปีที่แล้ว +1

    Panie Adamie. Ja bym z chęcią zobaczył, jak za pomocą Arduino zbudować replikę klasycznego kolorofonu (na przykład omawianego w innym filmie Mikrocwieta, lecz na diodach LED). Na przykład, by przez kontroler przepuszczać sygnał audio, który byłby rozdzielany na poszczególne kanały. Każdy kanał sterowałby natężeniem oraz kolorem diod LED (jeśli byłyby RGB), jednocześnie wypuszczając sygnał dalej, do gniazda słuchawkowego. Ewentualnie z chęcią bym zobaczył w Pana wykonaniu układ, który tłumaczyłby wykręcony na podłączonej do układu tarczy numerowej cyfrę na sygnał cyfrowy i tłumaczył na wybraną cyfrę i wyświetlał ją na wyświetlaczu. To byłby dobry wstęp na budowę projektu przerobienia na przykład klasycznego Tulipana na nowoczesny telefon VoiP (Do tej pory u mnie w garażu wisi mało używany, ścienny Irys w idealnym stanie [parę lat temu gruntownie wyczyszczony z kurzu i brudu]).

    • @KH-lg3xc
      @KH-lg3xc 2 ปีที่แล้ว

      Przypadkiem widziałem gdzieś podobny projekt - chyba w "Młodym Techniku".

  • @panpaweboogie872
    @panpaweboogie872 2 ปีที่แล้ว +3

    Panie Adamie, rozbawiło mnie „Ci, którzy bawili się Basic’iem..”
    20-kilka lat mija, a wciąż ten żart jest na czasie. Jednocześnie, „ktoniegdzie”, wciąż próbuje wszczynać dyskusję, że Basic, to prawdziwy język programowania :D

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      Dyskusja taka przypomina dyskusje o wyższości płyt czarnych nad srebrnymi albo windowsa nad linuxem i zwykle biorą w niej udział ludzie, którzy nie mają większych problemów :)

    • @adamcichowicz1474
      @adamcichowicz1474 2 ปีที่แล้ว

      @ Programowanie w Basic zaczynałem w połowie lat 80. (początek komputerków ośmiobitowych - każdy z nich miał wbudowany język Basic). Potem pojawiła się wersja MBasic - pozwalająca na pisanie programów strukturalnych. Za pomocą języka Basic można było tworzyć bardzo rozbudowane programy (miałem z takim do czynienia na ZX Spectrum: obliczenie inżynierskie budowli wodnych oraz program kosztorysujący prace budowlano-montażowe). Faktem jest, że to samo znaczeni lepiej można było napisać za pomocą języka Turbo Pascal.

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Basic ośmiobitowy bywał niezły (ale raczej w wersjach niezaszytych w romie, tylko dogrywanych, z wyjątkiem może tej z Amstrada). Ten kompilowany na pecety już był "normalnym" językiem i ideologicznie w zasadzie niewiele różnił się od np. takiej arduinowej wersji c. Też go mocno eksploatowałem w dziewięćdziesiątych latach. Ale już na mikrokontrolery nie podszedł mi, bo był ograniczony mocno, tam asembler okazywał się bardziej interesujący. Z tego powodu zresztą długo siedziałem w 51 i avr liznąłem tylko.
      Tak na marginesie, na Spectrum istniał kompilator basica pokładowego i to już miało sens, przyspieszało do kilkudziesięciu razy.

  • @ogrodnikts
    @ogrodnikts 2 ปีที่แล้ว +3

    Fajny odcinek. Pryzpomnia sie troche Basic i pierwsze gry co pisalm jak mialem 12-13 lat

  • @hiszpanskainkwizycja2408
    @hiszpanskainkwizycja2408 2 ปีที่แล้ว +9

    Ja rozumiem, ze powinno się pisać kod w 80 linijkach. Ale brak jakiegokolwiek formatowania sprawia kod baaardzo nieczytelnym głównie z powodu nagromadzenia klamer w jednym miejscu.

    • @Prywaciorz
      @Prywaciorz 2 ปีที่แล้ว +1

      Widać, że zaczynał w jakimś bascomie i tak mu zostało

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      Nigdy nie dotknąłem nawet bascoma. Za to napisałem kilkaset projektów w asemblerze :)

    • @KH-lg3xc
      @KH-lg3xc 2 ปีที่แล้ว +1

      @ We wjakim assemblerze?

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Z80 i 51, trochę w picach.

  • @grzegorz.bylica
    @grzegorz.bylica 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo fajny materiał, Jest kilka ciekawych smaczków. Brakuje mi kontekstu. Zastanawia mnie zastosowanie takich narzędzi w obrębie critical environments (OpenPlc) i czy w ramach wstępu do kursu można by pokazać różnice między sterownikiem automatyki a różnymi wersjami kontrolerów, oraz środowisk programistycznych. C, Ada, Rust, - ladder language, function language. I przedstawić komercyjne zastosowania arduino. Może też coś o open hardware (drukarki 3d oparte o arduino itp..)

  • @maciej.muller
    @maciej.muller ปีที่แล้ว

    Chyba nikt z komentujących nie przerobił 1:1 tego co na filmie, bo komentarze w większości skupiają się na pierdołach o wcięciach w kodzie, co akurat jest w tym momencie mało ważne. W rzeczywistości problem jest gdzie indziej, a tego pytania nikt nie zadał - po użyciu tego magicznego F mam jakiś problem z sekundnikiem.. Wszystkie napisy co jakiś czas się jakby odświeżają i sekundnik się zeruje co sekundę - dwie (dot. jeszcze WC komputera) Z czego to wynika? Zużycie pamięci z 7% na 2% jest zachęcające, ale chyba coś tu nie działa tak jak powinno.. Przyszedłem się tutaj czegoś nauczyć, dlatego drążę. Uważam, że Pan świetnie tłumaczy! Pozdrawiam

    •  ปีที่แล้ว

      Jak to mówią informatycy, "u mnie działa" :) Wygląda na niestabilną pracę sprzętową. Czy to się dzieje przy zasilaniu niezależnym? Proponuję na chwilę podłączyć zwyczajną baterię (dziewięciowoltową, do stabilizatora na płytce oczywiście). Zwykle takie problemy biorą się z zasilania właśnie. No albo moduł jest jakoś uszkodzony.

    • @maciej.muller
      @maciej.muller ปีที่แล้ว

      @ na zasilaniu z baterii 9v niestety to samo.. po usunięciu F oraz nawiasów, wszystko jest ok..

    •  ปีที่แล้ว

      Przypatrzę się jeszcze. Może to jakiś klon, co nie lubi takich zabaw z umieszczaniem stałych we flashu?

  • @rolenc1977
    @rolenc1977 2 หลายเดือนก่อน +1

    Takie wyświetlacze są założone w kasach fiskalnych Vega Taxi.

  • @jacentol
    @jacentol 2 ปีที่แล้ว +1

    Te listy zwyklych ludzi do urzędów z czasów PRL są całkiem fajne, czy dobrze rozpoznałem?

  • @Taiszo5
    @Taiszo5 2 ปีที่แล้ว +11

    Serio używa Pan komendy 'goto'? To dopiero jest "funkcja zakazana"...

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji 2 ปีที่แล้ว +7

      Rzeczywiście goto nie jest zalecane, ale też nie demonizujmy tej funkcji. Czasem lepiej zrobić goto niż jakieś skomplikowane pętle. Zwróćmy też uwagę, że wszystko i tak finalnie skończy się na języku maszynowym, a w tym jak wiadomo skoki typu goto czy raczej jmp są już normalnością. Poza tym trochę inaczej pisze się programy wysokopoziomowe i np. bankowy system corowy, a trochę inaczej te blisko sprzętu. Wreszcie Adam pokazuje jakiś tam kurs dla początkujących, a nie cykl filmów dla zaawansowanych programistów. Podsumowując żartobliwie rzekłbym goto jest rzeczywiście dyskusyjne, ale nie demoniczne... 😜😜😁 P.S. Swoją drogą w ogóle można się zastanawiać, czy tego programu nie zrobić zupełnie inaczej, np. na przerwaniach (przynajmniej częściowo), ale czy to byłoby łatwe do zrozumienia na początek...

    •  2 ปีที่แล้ว +4

      Samo "Arduino" wspomina o niej jako elemencie upraszczającym wyjście z zagnieżdżonych warunków. Tak jest dużo prościej niż tworzyć kolejne nad-warunki, które mogą tak skomplikować całość, że ciężko tam cokolwiek zmodyfikować. No ale ja jestem wychowany na asemblerze, więc stosuję metodę małych kroków. Zegar na przerwaniach zrobimy jako przykład ideologicznej kopii radzieckich zegarków elektronicznych, ale to za jakiś czas dopiero, trzeba zacząć od rozwiązań najłatwiejszych.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji 2 ปีที่แล้ว +2

      @ Widzę, że moja kula do przewidywania przyszłości się sprawdza i... będą przerwania! 💪😎👌

  • @PiotrPilinko
    @PiotrPilinko 2 ปีที่แล้ว +23

    Brak wcięć wygląda koszmarnie.

    •  2 ปีที่แล้ว +4

      Jeśli będzie dużo takich opinii, pozostawię je.

    • @AxoiTanner
      @AxoiTanner 2 ปีที่แล้ว +7

      Bez nich kod po prostu staje się po prostu prawie całkowicie nieczytelny. To nie basic na 48k. ;)

    • @mbialow
      @mbialow 2 ปีที่แล้ว +5

      Zdecydowanie jest to nie czytelne bez wcięć. I dodatkowo zamiast tego śmiesznego ide można było użyć czegoś porządniejszego - to prezentowane to dramat.

    • @Eselter
      @Eselter 2 ปีที่แล้ว +7

      Nie da się niestety patrzeć na to bez wcięć. Zupełnie nie widać bloków.

    • @robertregua5140
      @robertregua5140 2 ปีที่แล้ว +1

      @@mbialow nieczytelne jest także nie potrafić pisać partykuły nie z różnymi częściami mowy. Panowie "marudni", pamiętajcie, że jesteście w gościach.

  • @Studi_pl
    @Studi_pl 2 ปีที่แล้ว +5

    a dla czego zużywać pamięć na deklaracje stałych, nie lepiej użyć preprocesora poprzez #define ?

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      Nie jest zalecane przez Arduino i nic nie daje (mnożą się tylko byty).

    • @BartekEVH
      @BartekEVH 2 ปีที่แล้ว

      @ uuuu to brzydko.

    • @Studi_pl
      @Studi_pl 2 ปีที่แล้ว +2

      @ teraz wiem dla czego wolę czyste c od tego całego arduino, stosowanie goto to także jakaś pomyłka, jest wiele pętli warunkowych z różnymi warunkami wejścia/wyjścia oraz przerwania takiej pętli, o wcięciach w kodzie nie będę się za kolegami powtarzał. A swoją drogą ciekawe dlaczego w Arduino instrukcje preprocesora są niezalecane skoro kompilator to avr-gcc który jak najbardziej to akceptuje.

    • @niekwestionowanyautorytet7025
      @niekwestionowanyautorytet7025 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Studi_pl kur. chłopie. KUP SE SŁOWNIK ORTOGRAFICZNY a potem pchaj sie do programowania. sadzilem po pierwszej wypowiedzi ze literowke zrobiles, ale ty masz DEFICYT PODSTAW POLSKIE ORTOGRAFII na poziomie 4 klasy podstawówki. WON !

    • @Studi_pl
      @Studi_pl 2 ปีที่แล้ว +3

      @@niekwestionowanyautorytet7025 może ja mam deficyt polskiej ortografii, ale ty masz kolego deficyt kultury osobistej, można pewne uwagi przekazywać bardziej kulturalnie niż WON!

  • @waldemarrudolf6250
    @waldemarrudolf6250 2 ปีที่แล้ว +4

    Z wcięciami jest proste wyjście. Pokazywać program z wcięciami, a wgrywać można bez nich. I po kłopocie.

  • @coder_one
    @coder_one 2 ปีที่แล้ว +1

    @Adam Śmiałek - mógłbyś polecić jakiś dobry kurs arduino (oczywiście oprócz swojej serii :D)?

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Nie za bardzo, bo raczej nie korzystam z kursów, tylko dokumentacji oficjalnej i doświadczeń.

    • @pietrzak9136
      @pietrzak9136 2 ปีที่แล้ว

      Kurs na forbocie jak na początek jest całkiem niezły

    • @coder_one
      @coder_one 2 ปีที่แล้ว

      @@pietrzak9136 Osobiście uważam, że kurs na forbocie jest mocno niedoskonały...

  • @jaroslawrokita6219
    @jaroslawrokita6219 2 ปีที่แล้ว +2

    odnośnie drgania styków, można by Bounce2.h użyć

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      Zasada (kolejna) - im mniej bibliotek, tym lepiej :)

    • @kamilchw
      @kamilchw 2 ปีที่แล้ว

      @ Też jestem za biblioteką bounce. Można się wtedy pozbyć delay()

    •  2 ปีที่แล้ว

      Biblioteki gmerające przy czasach należy dobierać bardzo ostrożnie. To nie jest tak, że zasoby są nieskończone, może dojść do konfliktu albo niestabilności. Jeśli pewne zachowania nie mają wpływu na ogólną kondycję programu (np. użycie relatywnie krótkiego delaya, którego eliminacja nie dałaby żadnego zysku), należy użyć "jawnych" elementów albo bardzo dokładnie przeanalizować co tak naprawdę robi dana biblioteka. Zauważmy też, że przed użyciem sztucznie wymuszonych opóźnień stabilizujących położenie przycisku robi się różne inne operacje. Bywa czasem tak, że ich wykonanie trwa na tyle długo, że nie potrzeba wprowadzać dodatkowych elementów (np. można w tym czasie obsłużyć wyświetlacz).

  • @cybork12
    @cybork12 2 ปีที่แล้ว

    Dzięki za kolejny bardzo dobry film. Zanim zacznę budować projekt, chciałbym wypróbować jego działanie na symulatorze, czy poleci Pan jakiś symulator Arduino ?

    •  2 ปีที่แล้ว

      Nie używam, bo trochę nie ma sensu. Ładowanie projektów jest szybkie, a praca od razu na sprzęcie docelowym daje od razu efekty... docelowe :)

    • @ojciec3977
      @ojciec3977 2 ปีที่แล้ว +1

      wokwi

    • @Bart3k
      @Bart3k 2 ปีที่แล้ว

      tinkercad

  • @mcv-m
    @mcv-m ปีที่แล้ว

    Adamie, wytłumacz mi proszę od 1:40 do 1:45 - cyt. " nadal odzielam je pustymi wierszami ale pojedyncze nawiasy wrzucam na koniec poprzednich wierszy" -koniec cyt.
    Jak powinienem interpretować ; koniec- początek - wiersza w tym przykładzie? Nie wiem tego nic alb za stary jestem na te sztuczki :)
    Najlepsze życzenia 🍀😊

    •  ปีที่แล้ว +2

      Wiersz to jest to, co intuicyjnie wydaje się wierszem - czyli linia z kodem. Ale obecnie nie przejmuję się tymi zasadami, tylko przyjmuję narzucone przez edytor, a zasady te ustalają się same po wciśnięciu Ctrl-T

  • @terminus_666
    @terminus_666 2 ปีที่แล้ว +1

    Ok.

  • @Radek.68
    @Radek.68 2 ปีที่แล้ว +4

    No nieźle, niby jeden z pierwszych odcinków, a już mamy zegar :)
    PS. Podoba mi się ten brak wcięć i nawiasy "{" w jednej linii - faktycznie tak chyba jest czytelniej. :)

    • @BartekEVH
      @BartekEVH 2 ปีที่แล้ว +6

      A w życiu!!! 😂

  • @amimor1000
    @amimor1000 2 ปีที่แล้ว +2

    4:12 według mojej wiedzy napisy cały czas były w pamięci programu bo skądś program musi je wsiąść żeby wrzucić do ramu przy starcie....

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Liczniki zużycia pamięci mówią coś innego.

    • @AxoiTanner
      @AxoiTanner 2 ปีที่แล้ว

      Tu ta "optymalizacja" wynika po prostu z macro arduino - na innej platformie nie oszczędzimy ramu w ten sposób. ;)

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      No ale mamy taką platformę :)

    • @TomekNagisa
      @TomekNagisa 2 ปีที่แล้ว +1

      @ Liczniki pamięci są tu źle interpretowane przez programistę. ;) Napisy i tak zawsze są we flashu, bo w końcu skądś muszą zostać załadowane do pamięci przy starcie programu, nie teleportują się tam magicznie. Różnica będzie taka, że jak się używa "F" to kod sekcji init odpalany przed main() nie wrzuci ich do SRAM hurtem, a zostaną załadowane momencie użycia. Jest tego jednak koszt - kod, który musi je załadować, stąd przy użyciu "F" wzrasta użycie flasha, ale nie o rozmiar stringów, tylko kodu potrzebnego do ich obsługi.

    •  2 ปีที่แล้ว

      No właśnie o to chodzi: ładowane są w momencie użycia i oczywiście ten wzrost zużycia flasha stąd się bierze, czego nie wyjaśniałem, bo to nie ten etap jeszcze. Tylko flasha mamy 15 razy więcej, a same procedury zajmują niewiele. Minusem będzie pewno spowolnienie programu, ale w tym przypadku nie ma to znaczenia.

  • @piotrsoko124
    @piotrsoko124 2 ปีที่แล้ว +1

    Czy mogę poprosić o schemat płytki z przyciskami?

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Jest w odcinku trzecim (cały czas bazujemy na tym samym schemacie.

  • @DragonPłock
    @DragonPłock ปีที่แล้ว

    Witam.
    Jestem początkującym i próbowałem uruchomić chociaż jeden gotowy projekt i niestety nie udało się, wgrałem 85 gotowych kodów i żaden nie zadziałał. Nie wiem co zile robię i dlatego poddałem się i już zakończyłem swoją przygodę z arduino. Posiadam środowisko Arduino 1.8.19

    • @logrox1
      @logrox1 4 หลายเดือนก่อน

      Szkoda, każdy rozwiązany błąd jest sukcesem który podnosi twoje kwalifikacje/wiedzę.

    • @SzymonSynak-c2o
      @SzymonSynak-c2o 2 หลายเดือนก่อน

      Wiem że odpowiadam po prawie roku ale polecam wyjąć Arduino z szuflady i spróbować użyć nowego Arduino ide (jak masz nano to sprawdź czy masz napewno dobry bootloader wybrany), jak to nie pomoże to można spróbować na innym komputerze

  • @solarr2
    @solarr2 2 ปีที่แล้ว +1

    👍🇵🇱🇵🇱🤗👍👍🇵🇱

  • @robertmajewski4486
    @robertmajewski4486 2 ปีที่แล้ว +1

    Panie Adamie nie odpisał mi pan na ostatne pytania ale ja rozumiem gdyz kazdy zadaje pytanie- Ja chciałem teraz zapytać - czy wszelkie sceny kaskaderskie w tym serialu wykonuje pan sam czy....

    •  2 ปีที่แล้ว +4

      W tym - sam. Nawet do scen z trollami nie biorę dublera :)

    • @robertmajewski4486
      @robertmajewski4486 2 ปีที่แล้ว +2

      @ no prosze się nie gniewać

  • @szybki9465
    @szybki9465 ปีที่แล้ว +1

    Witam znajdę u pana poradnik jak zrobić menu.Chodzi mi o menu sterownik grzałkami po osiągnieciu zadanej temperatury ma się załczyć przekaznik

    •  ปีที่แล้ว

      O menu jest w pierwszych odcinkach "Arduino pisze wiersze" i kolejnych.

    • @szybki9465
      @szybki9465 ปีที่แล้ว

      @ jak numer odcina bo nie mogę namierzyć

    •  ปีที่แล้ว

      th-cam.com/video/fuyvX6x0TNA/w-d-xo.html

    • @szybki9465
      @szybki9465 ปีที่แล้ว

      @ a jeszcze zapytam tutaj bo mam wyswietlacz I2C i twój przykład nie działa

    • @szybki9465
      @szybki9465 ปีที่แล้ว

      @ ten link co podałeś to jest podłączanie lcd, nic o menu.

  • @dkrakovsky
    @dkrakovsky 2 ปีที่แล้ว +8

    Brak wcięć i spacji to moim zdaniem duży błąd. Kod staje się mniej czytelny. Nazwy też powinny być w języku angielskim ja wiem że to utrudnienie ale nie uczy złych nawyków. Goto to już w ogóle przeżytek i antypatern.

    • @KH-lg3xc
      @KH-lg3xc 2 ปีที่แล้ว +4

      Nazwy zmiennych powinny być po mandaryńsku, nazwy stałych - po gruzińsku, a tekst pisany z arabska - od prawej do lewej, albo jeszcze lepiej - bustrofedonem i w żadnym przypadku nie wolno używać nawiasów. Tak jest jeszcze trudniej, ale nie uczy złych nawyków.

  • @adamcichowicz1474
    @adamcichowicz1474 2 ปีที่แล้ว +5

    Uczono mnie (od końca lat 80.), aby zapomnieć o instrukcji goto.

    •  2 ปีที่แล้ว +9

      Myśleć, myśleć trzeba w każdej sytuacji, a nie bezrefleksyjnie przyjmować nauki, moje czy kogokolwiek. Jeśli ta instrukcja istnieje w oficjalnym zestawieniu Arduino z komentarzem czemu ma służyć, to chyba nie po to, by negować jej istnienie. Z punktu widzenia logicznego nie różni się niczym od użycia np. podprogramu, instrukcji return, break czy wielu innych struktur.

  • @mcv-m
    @mcv-m ปีที่แล้ว

    Wybacz że męczę ;
    jak rozumieć we wspomnianym fragmencie 5:33 - 5:42
    o "nauce gospodarką zasobami mikroprocesora" ?

    •  ปีที่แล้ว +1

      To znaczy, że należy na przykład deklarować zmienne nie na wyrost, a wedle największej wartości, jaką mogą osiągnąć. Co prawda kompilator poprawi nas czasem, ale nie zawsze.

  • @dejaeprouve
    @dejaeprouve 2 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawe na ile dokładny jest taki zegar, bo chyba zwykle to się kupuje specjalne zegary z baterią?

    •  2 ปีที่แล้ว

      Niezbyt, ale o tym za dwa tygodnie.

    • @oa3209
      @oa3209 2 ปีที่แล้ว

      wystarczy sprawdzić przez 10 dni i nanieć współczynik

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Mój asemblerowy, stary budzik tak właśnie ma :)

    • @dejaeprouve
      @dejaeprouve 2 ปีที่แล้ว

      @ Coś mi się tak właśnie wydawało. A chyba najgorsze to, że pewnie dokładność zależy od obciążenia procesora. Dlatego kiedyś nawet zaprogramowałem komunikację z przystawką DS1307 przez I2C.

    •  2 ปีที่แล้ว

      Nie ma takiej możliwości, żeby dokładność zależała od obciążenia procesora :) Dokładność zależy od stabilności kwarcu, wyłącznie. Zegary zewnętrzne mają dwie zalety: zwykle własne zasilanie z baterii oraz specjalnie kalibrowaną dokładność. Dokładność autokalibrującego się arduino będzie niezła, ale nie aż tak wysoka.

  • @KolRadio
    @KolRadio 2 ปีที่แล้ว +2

    Ale jestem ciemny

  • @seboc1
    @seboc1 2 ปีที่แล้ว

    Jakbym musial poprawiac lub modyfikowac po kims kod bez wciec, to bym dostal kurwicy.

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Ja mam odwrotnie, więc wszystko jest względne :)

  • @11111olo
    @11111olo ปีที่แล้ว

    Kod tego "niczego" zajmuje 3710 bajtów!!! Kosmicznie dużo. To da się napisać na połowie mniejszej niż w arduino, dlatego nie lubię pisać w arduino.
    Do tego taka kompilacja trwa całe wieki a to tylko kilkadziesiąt linijek!
    Tu widać jak kod nie jest zoptymalizowany!

    •  ปีที่แล้ว +3

      Zawsze można pisać w asemblerze. 30 lat tak pisałem. Kod był zoptymalizowany, zajmował kilkadziesiąt bajtów i... no właśnie, i nic - działało tak samo, kosztowało tak samo i tylko napisanie tego trwało ogrom dłużej :)

    • @11111olo
      @11111olo ปีที่แล้ว

      @ Nie miałem na myśli asemblera a Atmel Studio (obecnie Microchip Studio). Tu oczywiście można pisać w ASM ale jako główny język jest C. Ten sam kod zajmuje wielokrotnie mniej i kompiluje się sekundę. Arduino "działa" ale te wszystkie biblioteki i kompilacja zostały zrobione bardzo słabo.
      Cały projekt ARDUINO powstał dla ludzi którzy mają się cieszyć "że działa" a nie po to aby się czegoś nauczyli.

    •  ปีที่แล้ว +2

      A ten się kompiluje dwie sekundy i zajmuje 1/10 pamięci najmniejszego atmelka. Pobudka, to nie rok 1982, tylko 2022 :)
      Projekt powstał dla kształcenia studentów kierunków elektroniki i informatyki na wszystkich uczelniach świata, a nie dla zabawy, zapraszam do pierwszej części, gdzie o tym mówię :) A biblioteki to akurat są wyjątkowo stabilne, zweryfikowane przez tysiące fachowców i pasjonatów. Nie ma chyba bardziej sprawdzonego środowiska.

    • @adamw1225
      @adamw1225 7 หลายเดือนก่อน

      @@11111oloMożna pisać w Atmel sudio oczywiście pokaż co potrafisz zrób filmik opisz jak to działa na tym samym przykładzie.

  • @oa3209
    @oa3209 2 ปีที่แล้ว

    Adamie to niby ma być nauka a pan kasuje bo nie pasuje ja tyle co nic wiem ale pan wie i kasuje mój post w parę sekund znikł nie wiem czemu chciałem pokazać I2C ale co nie tak coś.

    •  2 ปีที่แล้ว +4

      A pan taki programista, a nie wie, że to YT umieszcza nie wiadomo dlaczego niektóre posty w spamie albo w ogóle gdzieś giną :) Ja tylko kasuję wpisy wulgarne.

    • @oa3209
      @oa3209 2 ปีที่แล้ว

      No nie wiem czemu miałoby być cos usunięte nie mające nic wspólnego z polityką .

    • @oa3209
      @oa3209 2 ปีที่แล้ว

      Ja tam jestem słuchaczem nie programista chce się coś nauczyć i innym też coś przekazać.
      .

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Nie mam pojęcia, tak działa YT. Moje posty też czasem znikają.

    • @pmcmalec
      @pmcmalec 2 ปีที่แล้ว +2

      Taki programista a nie wie że TH-cam sam sobie decyduje co ma być a co nie algorytmami.

  • @robertkaminski1781
    @robertkaminski1781 10 หลายเดือนก่อน +1

    Jak kur... mozna usuanć wciecia w kodzie ? to jest totalnie nie czytelne dla kogo kto potrafi pisać. Nie powinno się ludzi wprowadzać w bładi uczyć błędnych nawyków.

    •  10 หลายเดือนก่อน

      Mogę zapytać dokładnie o to samo, tylko na odwrót :) Wszystko zależy od przyzwyczajeń. Ale w późniejszych przykładach kod jest zgodny z wytycznymi twórców Arduino (dla mnie mało czytelny i rozwleczony strasznie, ale trzymam się tamtego standardu).

    • @adamw1225
      @adamw1225 7 หลายเดือนก่อน

      @ Osobiście pierwszy raz widzę kod bez wcięć - lub pierwszy raz zwróciłem na to uwagę i TU SZOK uważam, że coś w tym jest - wydaje się FAKTYCZNIE CZYTELNIEJSZY !

    • @adamw1225
      @adamw1225 7 หลายเดือนก่อน

      Te wszystkie spacje tabulatory w kodach robią jakiś galimatias pierwszy raz widzę taki układ kodu i dlaczego nie.

    •  7 หลายเดือนก่อน +1

      Oczywiście, że jest, ale dla mało kogo. Można przede wszystkim panować nad jego większą ilością. Oficjalna specyfikacja Arduino rozwala kod jak w czasach Basica, gdzie to w każdej linii była jedna instrukcja, a kto ładował więcej, był na cenzurowanym :)

  • @piomio8583
    @piomio8583 2 ปีที่แล้ว

    nagrałem recenzje Hogs of War

    • @Marek-MAROGO
      @Marek-MAROGO 2 ปีที่แล้ว +1

      A ja zjadłem zupę fasolową.

  • @user_grzegorz8627
    @user_grzegorz8627 2 ปีที่แล้ว +2

    Panie Adamie świetna robota. A przy okazji ja polecam użyć innego motywu Dark Theme - Chrońmy oczy i wzrok.
    create.arduino.cc/projecthub/rahulkhanna/dark-theme-for-arduino-ide-17c001
    Pozdrawiam

  • @michapacholak9559
    @michapacholak9559 2 ปีที่แล้ว +7

    Tak czytam i czytam i oczom nie wierzę. Tyle hałasu o wcięcia i instrukcję goto od zawodowych programistów (pewnie nawet profesjonalistów). Zastanawia mnie, co wy robicie na kursie programowania Arduino dla zupełnie początkujących? Naprawdę nie szkoda wam czasu? Przyszliście sprawdzić czy aby Adam Śmiałek nie ośmiela się uczyć złych nawyków? Przecież w dotychczasowym dorobku (tym sprzed kursu) widać jego profesjonalizm i zaangażowanie i jeżeli zdążają się błędy to drobne i nieznaczące.
    Poodpisujcie lepiej na posty na Stackoverflow. Tam też można dostać łapkę w górę a radość większa

    •  2 ปีที่แล้ว +5

      Też mnie to dziwi, zwłaszcza że pod pierwszą sugestią napisałem, że wcięcia wrócą (pominąwszy to, że tu wracają jednym skrótem klawiaturowym). Ale w sumie to mnie już mało dziwi :)

    • @jamesjameslee8217
      @jamesjameslee8217 2 ปีที่แล้ว +3

      Panie Adamie, i inni - z prostej przyczyny: zakładając, że ten kurs jest dla początkujących to tym bardziej nie powinno się proponować czegoś, co jest uznawane po prostu jako zły nawyk i nie bez przyczyny. Rozumiem, że założeniem tego kursu jest zainteresowanie początkujących elektroniką, tworzeniem projektów dla arduino, oraz programowaniem. Ale Pan jako nauczyciel (jeśli dobrze usłyszałem w innym odcinku) najlepiej wie, jak to jest z nauką czegokolwiek od podstaw, trudno potem będzie komuś pozbyć się złego nawyku, gdy już przyzwyczaił się do pewnego rozwiązania na początku. Problem się zacznie przy bardziej rozbudowanym kodzie, gdzie będzie więcej zagnieżdżonego kodu, bardziej skomplikowanych pętli itd. Przyznaje, że przy obecnym etapie zegarka nie widać tego tak bardzo, ale lepiej pokazać już coś co jest zgodne z odgórnie przyjętymi zasadami które nie mają na celu zaspokojenia malkontentów, a pozwalają uniknąć problemów w przyszłości.
      Rozwiązanie formatowania nie zostało zaproponowane przez samych twórców arduino, tylko narzuca to pewien przyjęty standard pisania programów w C (jaki? W przypadku tego języka nie wypowiem się, ale z własnego doświadczenia w różnych projektach programistycznych gdzie takie standardy istnieją, mogę przyjąć, że tak samo jest w tym przypadku).
      Niewątpliwe nie można Panu odmówić wiedzy praktycznej, i gdybym jeszcze uczył się w szkole, moim życzeniem byłoby mieć podobnego nauczyciela niezależnie od przedmiotu, ale przyznaję, że propozycja odpuszczenia wcięć spowodowała pewien dysonans na tle całego materiału. Nikt tutaj nie popisuje się wiedzą, faktycznie jest to pewnego rodzaju gafa mająca swoje podstawy :) Pozdrawiam :)

    •  2 ปีที่แล้ว

      No ale przestawienie się z formatowaniem trwa u mnie pięć sekund. Założyłem, że każdy tak ma, lecz widocznie nie :)

    • @jamesjameslee8217
      @jamesjameslee8217 2 ปีที่แล้ว +2

      @ tu nie chodzi o przestawienie się. Tylko pisać to poprawnie zgodnie ze szkołą by nie musieć się "przestawiać" i trącić czas zwłaszcza że automat nie zawsze wszystko poprawi :).

    • @szmalik2
      @szmalik2 2 ปีที่แล้ว

      Naiwnym myśleniem jest teza że "senior developer" będzie wymiatał w Arduino. Nie rozumiem dlaczego doświadczony programista nie może uczestniczyć w kursie Arduino od podstaw. Co ma wspólnego jedno z drugim ?. To tak jakby kierowca autobusu nie mógł robić prawa jazdy na motocykl. Oglądam ten kurs bo interesuje się elektroniką i uwielbiam filmy Pana Adama. Uważam że jest to dobrze wykorzystany czas. A czym Ty się zajmujesz ? co skłoniło Cię aby oglądać ten kurs "od podstaw" ?