hajnali 2kor itthon felordítottam miatta hog EZAZ ! pedig láttam a trailer-ben is (sajnos). De hatással van rám hogy whooáááááeeezaaazzz!!! mocsok nyanya !
Köszi a tartalmat! Még egy pár gondolat a könyv-film összehasonlításához, hátha valakit érdekel: A homokviharok a könyvekben egészen brutálisan vannak leírva. Konkrétan a könyvben úgy van ábrázolva a homokvihar, hogy az emberek csontjairól lesúrolja a húst, porrá őrli a fémet és megsemmisít mindent, lehetetlenség benne túlélni. Az Arrakis fővárosa egy olyan természetes hegység védelmében épült fel ami menedéket nyújt a homokviharok ellen. Ezt nevezték a könyvben Pajzsfalnak ha jól emlékszem és amikor a Báró azt mondja hogy nem kell félni a vihartól mert a fal megvédi őket akkor konkrétan erről van szó, csak aki nem olvasta a könyvet arról ennek a film alapján fogalma sem lehet. A könyvben ha jól emlékszem szintén megsemmisül a Pajzsfal, de ott ennek mérföldekkel nagyobb jelentősége volt mint a filmben. Féreglovaglás: ez a könyvben elég hosszan van taglalva, hogy miként is tudják azt a monumentális állatot a homok felszínén tartani. Ez nem biztos, hogy a filmből kiderül az egyszerű nézőnek. Homokviharon át pedig a fentebb taglaltak miatt soha nem mentek volna féregháton. Stilgar: nekem a könyben lévő Stilgar nagy kedvencem volt. Vérbeli harcos, jól képzett, igazi vezető és pótapa figura aki egy kiváló, ámde szigorú tanár is egyben. A filmben lévő karakter egy egészen más figura lett de ezt is tudtam szeretni. Végezetül: Nekem kamaszkorom meghatározó élménye volt a Dűne könyveket elolvasni. Most így 35 éves fejjel pedig szintén meghatározónak érzem a filmeket, de két külön történetként tekintek rájuk. Kicsit olyan ez, mint a kedvenc történetemből megélni újra egy alternatív verziót ami szintén lebilincselő élmény. Mégegyszer kösz a tartalmat!
Stilgar: "A filmben lévő karakter egy egészen más figura lett de ezt is tudtam szeretni. " Egy nyáladzó idiótát csináltak belőle, aki ugyanazt a két mondatot ismételgeti tágra nyílt boci szemekkel. Lisan al-Gaib! Ahogy írva vagyon!. Hát fantasztikus. Adaptációként egy foshalmaz ez a film, rohadjak meg ha megnézem még egyszer.
Villeneuve elmondta egy interjúban, hogy a könyv megjelenésének az idején sokan félreértelmezték Herbert üzenetét, és hősként tekintettek Paul-ra. Ezért változtatta meg Chani karakterét, és ezért vált a film a vége felé perspektívát, mert így hűebben tudta prezentálni a Herbert-i gondolatokat, és Paul-t antihősként, távolságtartással tudta bemutatni. Szerintem ez abszolút működött, teljesen jogosan csalódott a karakter, és Zendaya is remek volt a szerepben.
Valóban Villeneuve saját elmondása szerint változtatta meg. A gond ami viszont zavaró, hogy Chani könyvbeli karaktere kap egy ívet, aki megérti a történéseket és Lady Jessica nyomdokaiban ugyanúgy egy kalkuláló és erős karaktert formál meg. Megtanulja szeretni Lady Jessica-t, a háttérben fenntartja a rendet, még akkor is ha az Paulnak nem tetszik. És előnyt kovácsol a helyzetből végül. Meg mondjukl a késöbb emiatt a status quo miatt szül 3 gyereket Paulnak. Még az is benne van hogy Chani a könyben elveszíti Paul elsőszülöttét mert a Harkonnenek megölik és emiatt motivált hogy Paul előrejusson abban a minőségben amit a filmben is látunk. Arról nem is beszélve hogy Liet az apja (itt lehetett volna az anyja a film alapján) Chaninak és Liet Paulhoz való hozzáállása miatt is máshogy áll Chani Paulhoz. Röviden: kapunk a könyvben egy súlyos és komplex karaktert akinek eléggé alá van támasztva a motivációja. És tökéletesen érthető hogy Paul három gyerekének miért ő az anyja. A filmben még ha a legjobb szándékkal történt a fentiekhez képest egy nagyon egyszerű és lebutított verziót kapunk. És Zendaya ugyanazt a mimikai tárházat hozza már X film óta. Itt az igazi komplexitás hiánya, és a színészi "minőség" amit Zendaya nyújt, az egyik legfontosabb női karakter szarkasztikusan szólva egy tipikus hollywoodi "strong female lead" szintjére lett lebutítva. Lehet a szélesebb közönségnek ez is elég mert ezt várják.
9 หลายเดือนก่อน +1
Számomra az jött le a filmben, hogy Chani Paul "feléledése" után úgy éli meg, hogy kihasználták és Paul végig csak hazudta neki, hogy nem ő a "messiás".
9 หลายเดือนก่อน +1
@@Refr_D Hány Düne könyv van? Nem lehet mindent áttenni, mert ahhoz 200 részes sorozat kellene.
Egyértelmű volt a második rész elejétől Paul karakterének sötétedése, akik nagyon magukénak tekintették az első rész után azok számára illúzióromboló lehet a második rész, annak is leginkább a vége.
"Hány Düne könyv van?" Tudtommal hat, én az első kettőt olvastam (a második nem tetszik), a harmadikat a 2003-as minisorozatból ismerem. A hírek szerint ha Villeneuve hozzáfog a harmadik filmhez, akkor a második könyv, A Dűne messiása lenne az alapja. Bár így, hogy a Part 2 végét összevariálta, kicsit nehezebb lesz becsatlakozni a történetbe, és persze nem köti fogadalom, hogy tényleg a könyvhöz igazodjon, kitalálhat bármi mást is.
Jobb volt-e mint az egy? A kérdés inkább az, hogy van-e értelme a kettőt kölön alkotásnak tekinteni. Részemről ez egy mű amit egy nagyon hosszú moziszünettel vetítettek.
Nagyon tetszett a film és a kibeszélő is! A könyvet nem olvastam így csak a film alapján az alábbi dolgok nem tetszettek: 1. Azt hittem nagyobb hangsúlyt fog kapni a “hang” használata Paul részéről; 2. Feyd Rautha karakterébe nekem törést jelentett a leszedált harcosok feletti győzelme; 3. Stilgar elküldi a sivatagba tesztelni Pault az kb semmi további jelenetet nem kapott; 4. Rabban ki lett konkrétan herélve erre a részre, Gurneyval való harc is többet érdemelt volna; 5. Féreglovaglás nagyon ott volt de hogy az egész törzs azon utazik az kicsit túltolták szerintem kb mint egy távilsági busz (pl: fel leszállást hogy oldották meg?); 6. Paul miután megöli a bárót kb 15 cm re belenéz 4-5 Sardaukar pengébe…no comment (na a Sardaukarok is ki lettek herélve); 7. Utolsó jelenet sor szinte fel sem eszméltek a fremen harcosok de már ugráltak fel a császár hajóira…😂 Kb ennyi! Üdv
"Paul miután megöli a bárót kb 15 cm re belenéz 4-5 Sardaukar pengébe…no comment" Sardaukarok ott eleve nem is lehettek volna, csak a lefegyverzett császári udvari népség és Feyd és Hawat volt a palota termében, szemben Paul fremen testőreivel, a báró már korábban meghalt, szóval zűrös volt ez az egész a filmben. "Feyd Rautha karakterébe nekem törést jelentett a leszedált harcosok feletti győzelme" A könyv szerint is rendszer volt a rabszolga-gladiátor mérsékelt elkábítása, ez valóban kétségessé teszi Feyd végtelen harci tudását. (Megjegyzem, nekem is nagy csalódás volt azt látnom olyan tíz éve, hogy az annyira ünnepelt matadorok az arénában valójában csak egy legyengített, megkínzott bikával találkoznak.) De volt egy híres eset, amikor Feyd egy kábítatlan rabbal, egy volt Atreides-katonával mérkőzik meg, és csak kis szerencsével győz. Pault is majdnem legyőzi egy mérgezett tű bevetésével, szóval kiválóan kiképzett harcosok, akiket csak ritkán tesznek igazán próbára.
Köszi srácok nagyon a kibeszélőt! Szerintem nagyon jól sikerült ez a film is, többször megnézőssé vált a számomra! Pisti külön köszi, hogy hozzá adtál egy kis betekintőt a könyvből, jól kiegészítette, én még nem olvastam! 🤙
Szerintem a regény legfontosabb elemeit bagatellizálták el, vagy hagyták ki. Mint film, zseniális, de mint adaptáció, megbukott, utóbbi szempontból Lynch Dűnéje sokkal jobb.
Ma végre láthattam és nagyon vegyesek az érzéseim. Jobban tetszik, mint az első, de egy dolgot nem értek, illetve sejtem miért történt úgy, ahogy, de ez akkor is érthetetlen. Innentől SPOILER Szóval ebben a részben végre alakul a világépítés, amit az első részből nagyon hiányoltam - persze főleg a Fremeneken van a hangsúly, de ezzel nincs baj- jobban megismerhetjük a Harkonneneket, ami abszolút pozitívum. Imádtam a különböző nyelveket, a hangzást, a kántálásokat. Tényleg a szó legszorosabb értelmében Scifi volt. Viszont most jön az, ami számomra megmagyarázhatatlan: Egy rakás dolgot kihagytak, vagy megváltoztattak, ami a könyvben megtörtént. Erre még a film megtekintése előtt, a kritikákat olvasva, hallgatva, azt mondtam, hogy ez valószínűleg azért volt így, mert két filmbe nem fértek bele és kellett volna egy harmadik az első könyv megfilmesítésére. Nos, most hogy láttam a filmet, a gyanúm beigazolódott viszont ezért már a rendezőt is hibáztatom. Ugyanis nem értem Villeneuve miért rakott bele egy csomó, a könyvben nem is szereplő jelenetet, míg a fontosabb eseményeket, karaktereket, amik/akik jelentős figyelmet kaptak a könyvben, azokat egyszerűen kihagyta. Ezek utóbbiak bemutatására simán lett volna lehetősége, de ő inkább Shishaklira - akinek a könyvben annyi szerepe van, hogy oda adja a horgát Paulnak, jah és amúgy férfi volt, de Kynes rassz és nemcseréje után ezen már nem lepődünk meg- és Chanira pazarolta, akivel nem lenne gond, nagyon jó karakter a könyvekben, de itt most érződött igazán, hogy Zendaya egyszerűen nem elég jó színésznő az árnyaltabb érzelmek kimutatására. Kevés hozzá az eszköztára és pont emiatt is látjuk azt, hogy vagy mosolyog, vagy durcásan néz. Komolyan csak ez a két arckifejezés ül ki az arcára akkor is, mikor esetleg a vívódást, az aggodalmat kellene látnunk rajta, de csak odáig jut, hogy mérgesen néz Paulra. Pont ezért is teljesen érhetetlenek azok a jelenetek, ahol az előbb még szerelmes, mosolygós, "mindig ott leszek neked" mondatokat duruzsolja Paul fülébe, a következőben meg még a legvadabb Fremenek helyett is Ő az, aki nem guggol le, nem mutat tiszteletet, sőt, még egy jelenetben meg is indulna Paul ellen. Ezek részben a színésznő, részben az írás hibái is. Túl rövid idő telik el Paulék Fremenkhez való csatlakozása és a vezetőjükké válása között. Ugye a könyvben évek, míg a filmben pár hónapról lehet szó, hisz Alia még magzat. Na és ez a másik dolog, hogy őt is kihagyták és csak "látomásként" jelenik meg, ahogy Hawat is ment a levesbe. Azt még talán úgy ahogy elfogadtam volna, hogy nem mutatják be, hogy a Harkonnenek fel akarják használni Paul megölésére, amit végül ő maga akadályoz meg, de az, hogy még csak egy nyamvadt említés sincs róla, hogy teszem azt "Hawatot kivégezték a Harkonnenek", vagy az első részben mutatták volna, ahogy megölik, na azt nehezen vette be a gyomrom. Egyszerűen mintha Ő nem is létezett volna. De ezen már megsem lepődtem, hisz mint írtam, a Mentátok, mint olyanok, nevükön sincsenek nevezve. Na meg hogy Jessica tolja előre Pault, pl az élet vize rituálé felé mégis micsoda? Aztán a film utolsó képsorában na kit látunk megint? Chanit durcás tekintettel, de most legalább könnyezik. Semmi nem maradt meg abból az üzenetből, amit Herbert a könyv végére gyönyörűen megírt. Aztán ott vannak azok a "kényes" dolgok, amiket még az első film megjelenése előtt velem együtt többen is előre megjósoltunk: A Báró nem lehet "homoszexuális pedofil" és nem hangozhat el a "Jihad" szó. Na de hát ilyen világban élünk. Ez van. No de ott van Feyd. Oké, hogy meg akarták mutatni, hogy mennyire gonosz, de mikor már harmadszorra vágja át egy Harkonnen torkát csak azért, mert fel van bosszantva, az már inkább komikus volt, mint félelmetes. Amúgy a színész jó volt, de egy kicsit szerintem túltolta és inkább tűnt olyannak, mint aki gonosznak akar látszani, nem pedig olyannak, aki valójában az is. Úgy érzem a rendező egyik nyilatkozata után, hogy ő tényleg abban hisz, hogy a film a látványról, a képekről szól, nem a párbaszédekről. Ez így rendben lenne, de nem a Dűnénél, aminek a szerves részét képezik nem csak a zseniális párbeszédek, hanem a belső monológok is. Elhiszem, hogy egy színész játéka, egy kiválóan bemutatott nagytotál, vagy egy közeli tud mesélni, de nem ebben a történetben. Hisz hogyan ismerhetnénk meg Piter motivációit, vagy Gurney szomorú történetét, esetleg Hawat gyanakvását Jessicara, vagy a Báró intrikus zsenijét? Kellett volna még a karaktereken árnyalni, mélyíteni. De hogy ne csak a negatívumokkal foglalkozzak, a filmben volt sok pozitívum is. Például a hangok, a látvány, bizonyos színészek játéka, az élet vize "látomásai" mind mind kiválóak voltak. Továbbra is azt mondom, hogy az első könyv három filmet érdemelt volna, és akkor simán 10/10 lenne. Így viszont nálam "csak" 10/8
Akik nem olvastak a konyveket, azok ezekbol, amiket leirtal, semmit sem vesznek eszre. Es ezek a filmek nekik is keszulnek, sot. Ezert picit erdekesnek erzem az errol szolo diskurzusokat minden egyes adaptacio eseten. Altalaban egy filmnel, sorozatnal a tobbseg az eredeti muvet nem ovlasta, latta, es a hasonlitgatas megmarad egy kisebb csoport reszere. En nem olvastam a konyveket es szamomra Chani viselkedese teljesen logikus es atleheto volt. O nem volt vallasos, nem hitt a megvaltoban, sot, kontraproduktivnak, birodalmi elnyomas eszkozenek tartotta az egesz profeciat. El is mondta Paulnak, hogy o a mostani verziojat szereti, aki a fremenekre tarskent tekint a szabadsagharcban, nem pedig eszkozkent a bosszujahoz, politikai celjaihoz. Es ahogy Paul egyre inkabb nyilvanvalova tette, hogy ez utobbi ut rajzolodik ki elotte az egyetlen jarhatokent, akkor ez Chaninak nem tetszett, es mikor ez valosagga valt, lelecelt. Szamomra ez sokkal atelhetobb, sokatmondobb, mint a regi film mindent elfogado, megemeszto szerelmes lanye.
@@ericco86 Értem, de mivel lett volna problémásabb könyvhűen filmre adaptálni? Akik nem olvasták a könyveket, azok a könyvhűség láttán elporladnak? Vagy nem értem mitől lett volna gond, ha Villeneuve hűen mutatja be a karaktereket, történéseket. Amúgy Chani viselkedése egy baromság a filmben, és teljesen ellentétes azzal, amit Herbert leírt, ugyanis abszolút támogatta Pault a könyvekben és ez fontos! Az a szerelmes, elfogadó Chani nem a régi film szülötte, hanem a könyvekben így van leírva. Pontosan ezért is lett volna jó, ha esetleg nem Shishakli kap felesleges játékidőt, hanem mondjuk Harah - Ő volt Jamis felesége, aki a filmben egyáltalán nem szerepel- és akkor azonnal megértené mindenki, hogy a Fremenek kultúrájában mi az asszonyok, a Nők szerepe és hozzáállása a szerelmükhöz, férjükhöz. Amit konkrétan Villeneuve csinált Chaniból, az a mai divatos "Erős nő vagyok, engem senki sem fog irányítani" és nettó baromság, hogy konkrétan Ő az, aki "szkeptikus" vele kapcsolatban és fel is szólal ellene. Olyan, mintha a Gyűrűk Ura filmekben Arragorn viselkedne úgy, mint Pippin. A könyveket nem ismerőknek végülis nem lenne gondja vele, egy komikus lovag figura. Végülis Samu is bedophatta volna a gyűrűt a végzet hegyébe. Nem oszt nem szoroz, hisz a filmek a könyveket nem ismerőknek is készültek és semmit sem vettek volna észre a változtatásokból. Na de nekem nagyon úgy tűnik, hogy nem olvastad a Dűnét. Javaslom tedd meg és megérted, mi a problémája sokunknak.
Arra hogy Zendaya nem jo szineszno ketto videoval reagalnek, javasolnam mindketto megnezeset mert folytatas, ezert az alakitasert Emmy dijat is kapott, megerdemelten. 1. th-cam.com/video/XRNMfQB_qJ8/w-d-xo.htmlsi=ZZcaAf7ElXZOBJf6 2. th-cam.com/video/lJ5erBqr1PU/w-d-xo.htmlsi=D0OpFfXO-9Jh4UDQ
@@GarrettFlame Ezekből a videókból is az jön le, hogy jól tud hisztizni és morcosan nézni. Ez nem volt kérdés eddig sem, hisz leírtam a kritikámban is, hogy ezt látjuk szinte a film felében az arcán. Én az összetett érzelmeket hiányolom a játékából. Persze megeshet, hogy itt a forgatókönyv is hibás volt az átmenetek nélküli "mosolygok szerelmesen" és a "Most nagyon dühös vagyok" arckifejezései miatt.
@@tomievi5612 Azért szerintem ezekben a videókban sokkal több van, mint szimpla hiszti és morcosság...és igen is eléggé összetett érzelmeket színészkedik le ott, nem értem hogyan nem látod milyen érzelmi hullámvasúton megy ott végig. Ugyan is a karaktere bipoláris amit ebben a 10 percben nagyon is lehoz . (illetve az egész részben és egész sorozatban is). A Dűnére visszatérve, igen a forgatókönyv ennyi teret adott neki. Ez elég egyértelmű. Ez a kettő érzelmi oldala lett bemutatva. A szerelmes és a dacos, nem hívő, ellenálló oldala. Ahol van ideje és tere, teljes skálát le tudja hozni (lásd Eufória sok része). Illetve még egy részhez az írásodhoz: Az egyik jelenetben nem Paul ellen akart megindulni, hanem Paul védelmére. (mi oka lett volt ellene?) Chani könyvhöz való megváltoztatása meg a rendező szerint Herbert eredeti szándékát akarja erősíteni, azaz Paul nem egy hős karakter. Sok könyvolvasót hallottam, hogy ez érdekesebb, mert nem npcként követi Pault. (most csak nagyzoltam) A többi részre amúgy meg, hogy kevés párbeszéd, intrika, karakter lett bemutatva, addig oké, de választani kell. Vagy érzelmileg, atmoszférikusan és grandiózusan ragadod meg az adaptációt, vagy nyersebben, több infóval, több karakterizálással. Viszont akkor nem marad időd építeni a világ látványát, atmoszféráját, esszenciáját. Ez van. Így is sok normie nézőnek ez is lassú, hosszú és uncsi. Képzeld el ha tele lenne polikával, intrikával, sok karakterizálással. Ezt választotta a rendező. És bár én nagyon szeretem az erős karakterdrámákat, nagyon jól választott, mert ez az egyik legjobb hangulattal, atmoszférával és grandiózusásággal rendelkező scifi amit láttam. A rendező inkább az atmoszféra felől fogta meg, mintsem inkább a konkrét történések felől.
Chani karakterével Paul drámáját szerették volna felerősíteni, hogy a nézőnek lehessen valami ismerős, hétköznapi érzelmi töltet. Hogy Paul-nak mit kell feláldozni azért, hogy betöltse azt a szerepet amit a látomásaiban maga előtt látott. Abban egyetértek, hogy a Messiah megfilmesítéséig felesleges konzekvenciát levonni, latszik, hogy Deni Villeneuve direkt terelte másra a hangsúlyt és ehhez epitkezett a változtatásokkal.
Szerintem azt, hogy Paul testvére megszületik lehet jobb is hogy kihagyták mert azt megcsinálni jól, mármint, hogy könyv szerint már újszülött korában beszél stb azt filmen megjeleníteni, úgy hogy ne legyen nevetséges, hát szerintem nem lett volna könnyű
Hát, rengeteg dolgot nagyszerűen abszolvált Villeneuve (és a segítői). Apróságokat, pl. hogyan száll a csillogó narancssárga fűszer, milyen a pajzs, hogyan néz ki egy ornitopter, milyen a féreg, vagy a homok rezgése. Szerintem erre is ki tudtak volna találni valamit.
@@EpicZurg "mert azt megcsinálni jól, mármint, hogy könyv szerint már újszülött korában beszél stb azt filmen megjeleníteni, úgy hogy ne legyen nevetséges, hát szerintem nem lett volna könnyű" -Erre reflektáltam.
Szerintem is. Plusz a kulcsjelenetben egy roszul játszó 4-5 éves gyerekszínész rengeteget ronthatott volna a filmen. Gyerekszínész esetén ez mindig nagyon lutri. Így meg Anna-Taylor karakterével szerintem nem lesz gond a harmadik részben.
13:40 Valószínűleg (több jel is utal arra) Chani már terhes a film végérr, és együtt a meglepetés hogy Paul feleségül veszi a hercegnőt helyette + alapból harcias természetű + a terhesség miatt tomboló hormonok nekem teljesen érthető volt a kiborulása és elviharzása a sivatagba.
Az új "gonosz" felépítése szerintem fájdalmasan klisés volt. Paul fejlődése meg majdnem olyan elkapkodott, mint Anakiné a SW-ban. Ez a második rész kevésbé tetszett, mert átment kalandfilmbe. Elmúlt a misztika, jöttek a hétköznapi beszélgetések, sőt, poénkodások. (de jó volt enélkül az első rész) És persze a moziban nevettünk ezen, de ha belegondol az ember, hogy Stilgar is mennyivel komolyabban vehető karakter volt, amíg nem csináltak belőle bohócot. Sok változtatás méltatlan a 2021-es részhez képest. És a végén már erősen érezni lehetett a kapkodást. Itt vérzett el Lynch is. Ettől függetlenül még sokszor megnézem moziban, mert a jelenetek nagyon igényesek, de a teljes film után nem kerültem olyan lelkiállapotba, mint a 2021-es után.
Ha Anakin fejlodeset elsietettnek erzed, akkor nezd hozza vegig! a Klonok haboruja animacios sorozatot, ott nagyon szepen kiegeszitik hogy lett az aki szepen lassan.
A Bárót minden feldolgozásban félreértik. A Lynch fèle filmben egy visító idiótát csináltak belőle, itt kicsit árnyalták, de itt sem éreztem akkora hatalmas mastermindnak, mint a könyvben. Ironikus szerintem módon a 2000-es minisorozat bárójàt találták el a legjobban.
Stilgar nem bohóc, hanem tökéletesen reprezentálja a vallási fanatikusokat, akik vakon hisznek valamiben és valakiben. Lehet elsőnek nevetséges, de jobban beelgondolva az ilyen emberek nagyon veszélyesek.
Nekem egy fokkal jobban tetszett az első rész, de lehet hogy csak amiatt mert azt már többször láttam, és feltűntek benne olyan dolgok amik esetleg első nézésre nem. Az első részben szerintem nagyon jól meg van oldva a színészi teljesítményekkel és a hangulatkeltéssel az, ami miatt sokan megfilmesíthetetlennek tartják a dűnét, és látom/érzem azokat a gondolatokat amik a karakterek fejében zajlanak le, és a könyvben le vannak írva. Ezt kevésbé láttam a második részben Néhány dologra szánhattak volna több időt, a végén az ütközetet például nem tudtam volna teljesen összerakni hogy mi történt, ha nem olvasom a könyvet. Összességében egyébként nagyon jó lett, és kíváncsi vagyok a folytatásra, főleg hogy én a második könyvbe belebuktam, kb 60%-nál feladtam, mert nem történt semmi kb.
Ezt tanusíthatom én is. Pont a film előtt olvastam a könyvet és annyira meglepődtem, amikor a filmbe szinte látszódott a színészek gondolatai (amit ugye csak a könyv miatt ismertem) :D
A film hangulat teremtése zseni volt. Nagyon élvezetes jelenetek voltak. Viszont amilyen és amennyi eltérés volt a könyvtől az nekem messze nem volt oké. Nagyon csalódottan álltam fel. Ez a könyv egy zseniális és mély történet volt. Olyan érzésem van mintha kibelezték volna és a hiányzó részeket kitöltötték volna a korra jellemző bullshittel. Csani karaktere tönkre lett téve, a motivációk és magyarázatok teljesen mások. CSALÓDÁS
Nem volt rossz film, csak nem sok köze volt a könyvhöz. Megértem, hogy nem lehet egy könyvet teljesen adoptálni egy filmre. De nagyon fontos dolgokat hagytak ki, amik a világ és a történet szerves része. Chani karakterének megváltoztatása teljesen értelmetlen volt. Tudom a rendező így akarta megmutatni, hogy Paul nem hős hanem antihős. Szerintem Paul vívódása így is érthető volt. Nem akart azzá válni amivé végül lesz, de belátja hogy nincs másik út. Ragozhatnám még, de az a további könyvekben van. Lényeg ez nem a Dune volt számomra.
Pisti mintha 5 percben szeretné minél gyorsabban a sajat reszet lenyomni, es haladni tovabb a nappal. igy pontosan semmi kemia nincs a resztvevok kozott, pedig jo lenne ez a kibeszelo
Régóta ez volt olyan film számomra, amit kétszer láttam a moziba. Talán az Endgame ami ilyen volt utoljára. Bejött az első rész is, de ez a második... Pffff valami brutálisan bejött. Azóta nyilván elolvastam a könyvnek az összegzését és az összes folytatásának is az egyetlen kérdésem már csak az, hogy mikor jön a következő rész?! :D
31:00 Pisti, abszolút átérzem. Én olvastam a könyvet, játszottam a játékokkal és én is kicsit bizonytalan voltam, hogy jobb-e. Viszont akikkel néztem együtt, azok mind jobban szerették a 2-t, de ők nem olvasták a könyvet. Szerintem ez a kulcs.
Nagyon tetszett a film.Talán egy negatívumot tudnék felhozni,mikor a párbaj volt es Chani+Paul egymást "méregették" :D nem tudtam eldönteni,hogy ez most túl szirupos vagy inkább csak simán röhejes.
Mondjuk a Chani-t azért jobb, hogy ilyenre csinálták, mert ha azt vesszük, igazából szerette a srácot, aki a könnyének köszönheti, hogy életbe maradt. Ehez képest ahogy felkel, gyakorlatilag be is jelenti, hogy hát ő mást vesz el feleségül, emberileg szerintem érthető, hogy ezt nehezen, és sértődötten fogadja.
Érthető, de a könyvben rögtön ezután békítően elmagyarázza Chaninak, hogy ez politika, és ez csak egy látszatházasság lesz, és kéri, hogy Chani maradjon vele, legyen az újabb gyermekei anyja. Így más másképp fest a dolog.
Pisti, együtt érzek. Nem olvastam a könyveket, csak a filmből tudom a dolgok legnagyobb részét a lore-ról. Nekem az egy sokkal jobban tetszett mint most a kettő. Sokkal elemibb élmény volt nagyon sok minden. A Shai-Hulud hatása a környezetére, pusztán attól hogy a közelben mozog, ahogy elnyeli a fűszer aratót, Arrakeen megszállása, Leto áldozata, a Báró bemutatása. Ezutóbbihoz, Skarsgard pusztán a jelenlétével, orgánumával megborzongatott. Most meg volt az amikor sikolyok után bemegy hozzá Rabban, látja hogy a sarokban ott vannak a hullák, a báró meg a kádban, és visszaesésnek érzem, hogy "úristen megölte őket" reakcióra vár tőlem a film, de inkább olyan "duh" jön ki belőlem. Lehet ha jobban tudnám/látnám mit tett jobban undorodnék, de így... meh. A vágásokat néha nem értettem, vagy csak furának éreztem, vagy csak a pacing vetett ki. Pl amikorkiküldik Pault hogy haladjon át a sivatagon az elején, találkozik Zendayával, és fast-travel az arató támadásához. Hová tartott? Simán megérkezett? Mi történt a 2 jelenet között? De mondhatni, á semmi fontos, ezért is skippeltek. oké. De később amikor skippelik ahogy Paulék átmennek délre a baszó homokviharon át, amit persze nem mutatunk meg, mert csak utaznak egy természeti katasztrófán át, és nem hogy csak úgy ott teremnek a több millió fundamentalista földjén, de egyből ott van Paul a féreg templom ajtajában az indulást követő jelenetben. PUFF. Konvoj, utazás minden letudva, megyek kukaclevet inni. Az meg extrán idegesített hogy többször kihangsúlyozták, hogy dél lakhatatlan, lakhatatlan, lakhatatlan. De nem látjuk, hogy miért. Persze ott van a gigászi homokvihar, ami elválasztja a két területet, de ezt az egészet off-screen át lehetett kukacoskodni kétszer is különösebb áldozat vagy probléma nélkül. És az ottani jelenetek alapján nem olyan élhetetlen a helyzet, de nem élhetetlenebb mint északon. Meg a több millió fundamentalista csak megvan valahogy. Zendayat meg egyszerűen nem élem. A románc nem rossz, de nem érzem különlegesnek, a színészi játéka mocskosul szürke (oké nem adatott sok minden amivel dolgozhatna, de amikor a pouty face a szemhéj remegéssel a peak az elég gyenge), a szkepticizmusát a próféciával szemben megérteném és látok benne potenciált, de itt nem azt éreztem hogy Chani hangja eltűnik, elsikkad a tömegek harsogásában csak hogy duzzogva bekiált valamit és elviharzik hogy megmutassa és milyen jól tud kukacogolni. Vagy nem tudom. Lehet érdekes irányba viszi Dennis a karaktert, valszeg valami olyasmi irányba, hogy "a fremenek igenis saját kezükbe tudják venni a sorsukat, nem kell ide prófécia" de ennek itt csak nagyon halovány és harmat gyenge alapjait látom csak, amire nem tudom mennyire lehet stabilan ilyesmit hitelesen építeni. És nem tudok elvonatkoztatni, hogy Zendaya, meg am Anya Taylor Joy, meg Florence is reklámarcnak van itt. Mert ha a színészi munkajukért, akkor az nincs agyon kamatoztatva. Austin Butlert adtam, meg azon felnevettem, amikor Paul nyert Reutha ellen, és Stilgar erre ilyen "ja, én vagyok? fejjel felkiált, LISAN AL GAIB :D Am szigorű vagyok, de csak mert az egyet nagyon imádtam, és ezt is szerettem volna imádni.
Ha nem lenne Frank Herbert 1965-ös Dűne könyve és a többi Dűne könyv, akkor se Star Wars univerzum, se Star Trek univerzum, se Alien univerzum, se Predator univerzum, se Avatar univerzum nem lenne a ma ismert formában. A Dűne könyvek a sci-fi bölcsője.
12:43 Chani már nagyon hamar tisztázta , hogy Paulnak maximum az ágyasa lehet. Viszont ennek ellenére a történelem rá fog feleségként gondolni és Irulan csak egy könyvtári penészvirág lesz aki semmi szeretetet nem kap majd Paultól és életének főműve a Mua Dib életét elbeszélő feljegyzések lesznek. Ezért is netto baromság az is, hogy nem az ő narrációjával kezdődik az első film, hanem a "Disney hercegnő" kap monológot. Tele van még egy rakás hasonlóan ostoba változtatással a film. Gyönyörűen fényképezték és jók a színészek is., de baromira le lett butítva az egész és lényegi elemek vesztek el.
Nekem mondjuk kicsit rövid volt a film. Nyilván egy könyvet nem lehet szóról szóra adaptálni, de azért megnéznék ebből egy hosszabb, rendezői változatot, mint ahogyan A gyűrűk uránál leközölték. Csani pukkancs karakterén nekem is megakadt a szemem, a könyvben valóban nem csapott ekkora hisztit az érdekházasság miatt. Azért az is hozzátartozik, hogy a filmben konkrétan kimondja Paul Irulannak, hogy a házasságuk csupán egy címbeli szerep lesz számára. Illetve szerintem túl fontos részeket hagytak ki, mint ahogy említettétek, Leto halálát, ami lényeges eleme volt Paul karakterfejlődésének. És persze azért elég kevés hangsúlyt fektettek a főszereplő belső vívódására, körülbelül két alkalommal említették a filmben (nem magát a megtagadást, hanem azt az őszinte, gyermeki kétségbeesést, ahogyan látja, hogyan veszhet el az egész fremen nép rengeteg lehetséges jövőben, és hogy mennyire keserű is az a jövő, amibe majd ő elvezeti őket, ami viszont a nép és saját maga fennmaradását jelenti). És ezt szerintem jobban fel kellett volna építeni a következő rész szempontjából, aminek az egyik legközpontibb mentalitása a megbánás a stapabíró, kemény fremen nép elsilányulása és veszteségei fölött. Aztán voltak olyan apróságok, amiket még kihagytak, mint például Feyd Rautha "fondorlatos" mérgezett kése, ami az álnok természetét hivatott bemutatni, és amit kihagytak a filmből, viszont számomra így jobban működött a karakter. A sunyi és egyértelműen elmebeteg karakter helyett kaptunk egy olyan ta-bárót, aki abszolút hidegvérűnek és intelligensnek tűnik, sokkal jobban áthozta a másik lehetséges Kwisatz Haderach karakterét ez a nem csak a felszínen, hanem a mélységeiben és a higgadt álarc mögött rejtőző szörnyeteg. Ezzel szemben ,,Vadállat" Rabban karaktere nem kapta meg azt a nagyon lényeges háttértörténetet, hogy tulajdonképpen bukásra volt ítélve az elejétől, hiszen Harkonnen báró már a kezdetektől annyi szerepet szánt neki, hogy miután kellő ideig sanyargatta a fremeneket, leváltja Feyd Rauthára, aki majd amolyan ,,jótévő" szerepében leváltja a véreskezű elődjét. Irulan pedig ugyanolyan ,,semmilyen", mint a könyvekben, egy lány, aki tulajdonképpen azon kívűl, hogy politikai szereppel bír, csak úgy mellékesen egy Bene Gesserit, de annak sem túl fényes vagy hasznos. Szerintem jól hozta Florence ezt a szerepet, a lányét, aki jelen van, cím szerint van szerepe, de semmi hatalma vagy befolyása a cselekmény szempontjából. Hozzáfűzném, hogy nem emlékszem, melyik könyvben fejtették ki a sardaukarok erejének és rettegettségének mibenlétét, de ez is fontos része a történetnek. Hiszen a fremenek többnyire azért győzhettek, mert éltek a meglepetés erejével, ami a létszámukat és az összehangolt támadásukat illeti. A császári hadsereg, akik a Salusa Secundusról jöttek, a fremenekhez hasonlóan zord harcosok voltak, akik kegyetlen éghajlati viszonyok közt eddződtek és szintén egy nagyon erős hit vezérelte őket: ellentétben a fremenek vallásos fanatizmusával, ők a saját maguk fennsőbbségét terjesztették más fajok és harcosok felett, és az ez általi félelmet nem ismerő, magabiztos harcstílus hozta meg számukra a ,,hírnevet". Ezt már csak azért is nem kellett volna kihagyni a történetből, mert remekül előrevetíti a rettegettség és az elbizakodottság okozta végkifejletet egy harcos népcsoport szempontjából. Elvégre később épp ettől a fajta revanstól és legyőzettetéstől fognak tartani az idősebb fremenek, akik látják, milyen mértékben esik meg a népük fegyelme és színvonala.
Én nem láttam az első részt sem, de most meghoztátok a kedvem hogy megnézzem. 😃Miközben hallgattalak titeket, jött egy gondolat, amit szeretnék nektek leírni. Kérlek ne gondoljátok, hogy bele akarok szólni, vagy okoskodok, csak egy ötlet. Milyen lenne, ha ilyen kibeszélőt közösen csinálnátok Lord Szirmaival? Nyilván több idő, és több munka van vele, látom, hogy nehéz lenne leszervezni....de izgalmas lenne, és lehet, hogy eljön az ideje amikor létre jöhet 🙏
Életem talán legnagyobb csalódása ez a film, most hogy végre kijött streamingre, sikerült megnézni, katasztrófa, 2 nap alatt néztem végig mert 3x félbe hagytam olyan unalmas és lassú... Az első résznél is hasonló érzésem volt, de ott a végre mondtam na végre kezdődik a film azt hopp vége lett... (Így voltam amúgy anno a Prometheusnál is, ott is a legvégén kezdett el érdekelni a film, ép rákészültem, hogy na akkor végre kezdődik rendesen a film, aztán hirtelen vége lett...) Szóval a Dűne 1 végén mondtam na majd a 2. rész akkor fasza lesz, ép ezért nagyon vártam, moziba akartam megnézni, de felénk vidéken nincs mozi, ettől független néha megyek moziba de ehhez 1,5 órát kell utaznom, erre is ép foglaltam volna le a jegyeket mikor láttam hogy meddig tart, mivel hosszú film így nem értem volna el az utolsó buszomat haza, szerencsére így nem moziba kellett végig szenvednem, itthon is ép elég volt. Visszagondolva így az első részre, átverve érzem magam, valami sokkal akció dúsabb filmet vártam, helyette egy 3 órás semmibe merengő lassú szar pofázást kaptam, max a operatőri munkát tudom értékelni, esetleg a hangokat, de nem ezekért nézek filmet. Nálam 3/10 Egy random Csillagkapu rész többet ér mint a 2 rész együtt!
Hát én is felültem a hype vonatra és megnéztem a moziban ezt a filmet - meg az első részt is láttam. Szóval szvsz a látványon kívül ez egy kapal kaki. Sok dühítő és érthetetlen változtatás van benne a regényhez képest. pl.:Csani nem a társa és támogatója Paul-nak csak egy sértődött hülye kislány aki gerjed az Atreides ficsúrrra. Hogy Csáni apja mért lett egy nő - aki nincs is vele rokonságban - azt már hajuk. Hogy a Feyd-Rautha-val történő csatában azt az alig valamit mondó momentumot, miszerint azért tudja legyőzni Paul a császárt képviselő elmebeteget, mert beköpi, hogy ő a sosem látott uncsitesó amitől úgy meglepődik hogy csak na, az ugyancsak lényegtelen. És ha már rokonság. Ha jól emlékezem ugye a hugica - aki itt meg sem született öli meg a nyagyapácskát, Harkonnen bárót a könyv szerint, és hogy egy másik gyereket se hagyjak ki ugye Paulnak és Csáninak is születik egy gyereke akit egy rajtaütés során ölnek meg a Harkonnenek. Az meg a hab a tortán, hogy Jessica olyan szinten gyorstalpalóban lesz a Dűne legfőbb vallási vénasszonya - tisztelendő anya -, hogy ennyi idő alatt nemhogy bejárni és megtéríteni nem tudná a Fremeneket, de még az arcát díszítő tetoválások sem dobnák le magukról a vart. Stilgárról nekem konkrétan Morpheus és Eperjes Károly szerelemgyermeke ugrott be, mert kb. az lenne ilyen módon elvakult vallási fundamenta - a könyv alapján nekem nem ez a kép rajzolódott ki. És akkor még pár dolog - Gurney ugye azt hitte Jessica árulta el a herceget és majdnem meg is öli. Ha jól emlékezem Harkonnenék esetében a bolygó nem volt vámpírok tanyája, a báró betegségén kívül a többiek normális emberek voltak (igaz erre most nem mernék mérget venni). És a végére még egy Harkonnen Feyd-Rautha-t játszó színész (nem tudom e ugyan az a manus egyébként mert nem néztem meg) de nekem folyton a Stephen King AZ Pennywise-ja jutott eszembe. Csak az arcfestést hiányoltam. Na szóval röviden ennyi. Tudom hogy az eredeti meg a TV filmes változat (a minisorozat) sokkal szarabb, meg minden, de én szerintem azokat hamarabb fogom megnézni újra mint ezt... Már sajnálom, hogy pénzt pazaroltam rá.
Szerintem van egy vetület, amit nem vesz észre az átlag néző: a rendező a mai politikai események miatt meg kellett bírkózzon azzal is, hogy a film ne legyen egy muszlim intifádára hívó film. A könyvben ugye végig dzsihádként hívja a fremenek galaxis hódító hadjáratát Herbert, a Mahdi pedig konkrétan a muszlim (hódító) messiás. Stilgar karaktere is ezért lett szerintem kikönnyítve és Csani karaktere is ezért lett sokkal jobban elmosva. Nagyon finoman hajtotta végre, de nekem egyértelmű volt ez az “óvatosság”.
Szerintem sokkal izgalmasabb és jobb lett mint az első felvonás. Az események csak úgy pörögtek egymás után. A film végi végső csata túl rövid lett és össze lett csapva. Annyira nyitva hagyták a végét, hogy remélem a stúdió zöld utat enged majd a folytatásnak, hogy elkészülhessen a Dűne Messiása.
Tegnap néztük meg, szóval végre tudok ide is irni :D azzal ahogy felépitették az észak-dél eltérést és ahogy Chani karakterét, teljesen helyén volt mindkettő. A könyv szerint nem úgy van hogy a spice felébreszti a génemlékeket, a viz ennek a felturbózott változata ami az összes felmenőjének a teljes tudatát ébreszti fel benne?
Nemrég volt szó HH-ban arról, hogy ki nézett már meg filmet többször moziban. Hát én soha, de erre konkrétan vadászom a barátokat, hogy elmehessek ismét🥹
Én sajnálom azt is, hogy a Liga, mint frakció, és Hawat, mint karakter egy-az-egyben kimaradt, de megértem azt, hogy miért így oldották meg. A film egyébként zseni.
Sziasztok! Dave Bautista (Rabban) becsicskításával kapcsolatban azért nem szabad elfelejteni, hogy ez a karakter tulajdonképpen nem komoly fegyverforgató és pláne nem különösebben komoly stratéga, sokkal inkább egy úgymond "agyatlan" eszköz a Báró kezében. Ezzel szemben Gurney Halleck (egyébként kimondva is) a legjobb fegyvermester a galaxisban, ez látszott a Tabáró Atreides katonával vívott párbaján is, ahol egy régóta éheztetett fogoly kissé megszorongatja egy késsel az egyébként nem elhanyagolható vívó tudással bíró fiatalat akinél két kiváló penge van. Mégiscsak látszik, hogy a legjobbtól tanultak az Atreides katonák. Úgy gondolom, hogy komolytalan lett volna, ha egy ilyen fegyvermesternek meg kell izzadni, hogy legyőzzön egy Rabbanhoz hasonló karaktert. Nekem kimondottan tetszett a gyors és mesteri mód ahogy elbánt vele, mindenféle fölösleges monológ nélkül, igazi hideg fejű vívóként.(Mondom ezt kb 10 év vívási tapasztalattal a hátam mögött.) Egyébként egyetértek Pistivel abban, hogy érdekesek a változtatások a könyvhöz képest és kíváncsian várom, hogy mit hoznak ki belőle. Hatalmasat ütött a film és nagyon sajnálom, hogy egy korábbi mozi alkalmával sikerült belefutni az előzetesbe és emiatt pár dolgot előre láttam belőle.
De azért ilyen szinten nem komolytalan ellenfél Rabban. Akkor nem jutott volna idáig a Harkonnen ranglétrán. Csak azért nem lett örökös végül, mert bejött a képbe Feyd, mint másik opció.
Az hogy a konyvben Alia oli meg a Barot szamomra akkora csalodas volt, es a filmben annyira adta az a 1,5-2perces jelenet h Paul vegez vele teljes libabor vegig
Kövezzetek meg de a Báró halála mindig zavart a könyvben. Ez legalább stílusos bosszú volt. Ahogy Raban halàla is aki a könyvben egyszer csak eltűnik és nem is kerül elő.
@@ProfWilliamRabban egyáltalán nem lett kibontva, pedig volt benne potenciál. Érdekes lett volna a könyvben is egyfajta rivalizálás közte és Feyd között (a film legalább utalt erre). Sokan szidják Brian Herbert könyveit, de ott legalább az összes, a Dűnében alig kibontott karakter megkapta a háttértörténetét.
A film vége a Liga nélkül értelmezhetetlen. Az azonban látszik, hogy hasonlóan építkezik mint a könyv, azaz egyre tágul az univerzum, ahogy a könyvben is... most mindenkiben (aki nem olvasta) az az érzés van, hogy a császár és a házak a csúcs, gondolom a következő részben majd ahogy jobban belemennek kiderül, hogy a LIGA és később a Bene Gesseritek mekkora hatalommal bírnak. A legdűnésebb párbeszéd ami az egész dűne ciklus esszenciája is lehetne: Jessica: Rossz oldalra álltál. Gaius Helen: Jessica nincsenek oldalak.
Elnézve a könyveket nem olvasók reakcióit, nagyon is érthető a Liga nélkül is a vége. A Bene Gesserit hatalmát és befolyását pedig a második rész szépen bemutatja. Konkrétan elhangzik, hogy ők vették rá a császárt arra, hogy leto ellen forduljon.
@@aronsos3414 Az azért nehezen magyarázható, hogy Landsraad házai körbeveszik a bolygót és ahelyett, hogy leszállnának és elvernék a fremeneket fenn várnak az űrbe, majd hazamennek... a Liga akaratának köszönhetően...
Engem zavart Paul karakterének sötétedése. A Dűne gyakorlatilag 2 rész alatt elérte azt, amihez a Star Warsnak 3, a Breaking Badnek meg 5 évad kellett. Titeket nem zavart? Miről szól majd a harmadik rész?
Az első részt imádtam, asszem 4. alkalommal néztem újra a második rész előtt. Eléggé rá voltam pörögve, de sajnos nem jó szájízzel jöttem ki a moziból. Ellenben az első etappal, itt már nekem is unalmasan vontatottá vált helyenként és egyszerűen fogalmazva ledobott magáról a film. Voltak értelmetlen, érthetetlen jelenetek, érdekes, aztán hirtelen fura váltások, nem sikerült együtt élnem a karakter/sztorifejlődéssel. Sajnáltam nagyon, pedig rég vártam ennyire filmet. Persze voltak nagyon jó dolgok és nem akarom rossznak mondani, de nekem nem adta vhogy. Most kíváncsian fogom hallgatni a ti véleményeteket.
detto ugyanezt éreztem, és csodálkozva olvasom az ömlengő kritikákat. Eddig csak egy kritikát találtam (NOIZZ pont HU), ahol hasonlóan vélekednek, miszerint a "Dűne-átka" most kifogott Villeneuve-ön is. Hiányzot az az átfogó atmoszféra, ami az első részben beszippant, és nem ereszt.
@@hallernorbi mozi után én is elkezdtem olvasgatni a kritikákat, szintén nem értem az óriási magasztalásokat, mert (számomra) olyan messzire mentek ezekkel a filmtörténelminek leírt véleményekkel, hogy kezdtem kételkedni, hogy én ugyanarra a filmre ültem e be. Aztán én is rátaláltam arra a noizz kritikára, ami telitalálat volt nekem is, tűpontosan visszaadta az érzéseimet és remekül megfogalmazta mi ment mellé nálam is. Ízlések és pofonok ugye különböznek, de furcsa, hogy időnként mennyire...
Nekem elsőre nem nagyon jött be a film, nemtudom miért. Csak nemrég fedeztem fel a dűne világát és a könyvet se olvastam de teljesen maga köré csavart 😅 megnéztem az 1984 - es filmet is meg az újjakat most és áhh oda vissza vagyok ...nekem valamiért a Harkonnen jelenetek jönnek be a legjobban. De csak a második rész nem jött be annyira lehet túl nagy volt a hype meg az elvárás de alig várom , hogy megnézhessem újra
Az intrikák nagyon le voltak egyszerűsítve. Thufir Hawat kihagyásáért nagy kár és késes Szent Alia is hiányzott nekem :( Ahogy Chani lelépett, annak semmi értelme nem volt...ettől függetlenül nagyon tetszett a film még ha a könyvet több aspektusban is leegyszerűsíti.
Eddig 3 filmben dolgoztam Villenueve-vel, ez volt a legnehezebb és leghosszabb produkciója. Sokan nem bírták végig csinálni, páran már az elején feladták a stressz miatt.
Zendaya azért ment el mert Chalamet látta a jövőjét,hogy a következendő háborúban nagyon szét fog égni a teste ezért megkérte h ha itt az idő akkor vonuljon el.
nekem nagyon tetszett az egesz film...... viszont hianyoltam azokat a reszeket amikor a hangjukat es tudatukat fegyverkent hasznaljak..... illetve a vegerol nagyon hianyzott hogy el kezdjen esni az eso az arrakison....... az 1984 es verzio regi.....de mindig az eredeti verzio marad....
Csak hát az eső eleredésének semmi értelme, a (szerintem egyébként minden tekintetben rettenetes) Lynch-féle verzió egyik legbornírtabb húzása, ami pont hogy teljesen alávág a könyv egyik fő háttérszálának, miszerint több száz évet kell keményen dolgozni azon, hogy az Arrakis újra zöld legyen. Attól, hogy Paul Atreides megfelelő csellel legyőzi a császárt, nem változik meg a bolygó éghajlata, ez a Dűne világán belül és annak logikája szerint is totális, abszurd képtelenség.
2 csata és 6 óra a homokban mászkálás meg beszélgetés. Belealudtam,Bármelyik zs kategóriás horror jobb élményt szerzett. Egyedül Cristopher Walken nyújt igazi színészi alakitást.
mozis premierre számolj rá még három hónapot, általában annyi szokott lenni a lemezes megjelenés :) szóval valószínűleg június környékén lesz majd várható kb. :3
@@rabadaniel2974 Konyvben ki van fejte, elso sorban politikai oka van, mar nem emlekszem pontosan, de igy Leto szabad preda, be lehet hazasodni az Atreides hazhoz vagy o tud elvenni valakit, akivel bebisztositja a helyzetet. Jessica nem tudta, hogy Harkonnen plusz o "csak" egy Bene Gesserit boszorka.
@@Lateralus19 Így van! Hétpecsétes titok volt, hogy ki Jesscia apja. Mellesleg a báró meleg és pedofil. Valamilyen bedrogozással fogantatták meg Jessicát, ha jól emlékszem. Szóval még a báró sem tudta, hogy valaha együtt volt egy bene gesserittel. Ha kiderült volna, hogy a báró az apja, kb. megundorodott volna tőle Leto. Illetve akkor semmilyen ház nem fogadott volna el bene gesserit feleséget, ágyast, ha kiderül, hogy ilyen szemétséget csinálnak. Ezzel a bene gesserit tekintélyt vesztett volna. Azért maradt az ágyasa, hogy nyitva hagyja a lehetőségét egy későbbi szövetségnek más házzal. Amúgy azt megnéztem volna, hogy ha a tervek szerint Jessica lányt szül, akkor hogyan kényszerítik házasságra az attreides lányt egy harkonnenel. Pl. a császár elrendelhet kényszerházasságot? Ha lyen egyszerű megoldása lenne egy ilyen mély viszálynak, akkor miért nem próbálták már meg az elmúlt 1000 évben?
Egyrészt, mert nem tudtak róla. Ami a filmben elhangzik, hogy Leto tudott arról, hogy az ágyasa Harkonnen, a könyvben nincs így (ugye maga Jessica sem tudta magáról). A Bene Gesserit nagyon figyelt rá, hogy az emberek ne tudjanak róla, hogy ők tudatosan manipulálják a vérvonalakat. Másrészt az Atreidesek és a Harkonnenek között generációk óta ellentét van, aminek gyökerei a film/könyv történései előtti 10,000 évig nyúlnak vissza.
Chani folyamatos bedurcázása unalmas volt, és lealacsonyította a karaktert. Sokkal intelligensebbnek kellett volna lennie, aki felülemelkedik és elfogad... Amit én nagyon hiányoltam (már az elsőből is), azok a navigátorok. Rajtuk igazán be lehetett volna mutatni, hogy mire képes a fűszer, és biztos rohadt jól néztek volna ki. Amúgy 10/10-es a film természetesen, a Giedi Prime nagyon odab*szós volt, azok a paca-tűzijátékok meg hogy a “fekete Nap" miatt fekete/fehér volt minden külső jelenet, na az nagyon király volt!
@@fearcollins7425 De benne vannak. A zárórészben ott van két navigátor a császár kíséretében, Paul velük zavartatja el az Arrakis fölött gyülekező flottát, a fűszer megsemmisítésével fenyegetőzve.
Azért legközelebb, ha FILM KIBESZÉLŐT csináltok, akkor a filmet beszéljétek már ki és ne a könyvet, mert lehet, hogy valaki azt még nem olvasta. És tudom... az én k. anyámat...
Most sikerült megnéznem a filmet. Röviden: csalódás az első rész utan. Hiányérzetet hagyott bennem, nem állt össze a történet. Javier Bardem alakítása katasztrófa, folyton kizökkentett. Nem ezt vártam..
Én is ugy vagyok mint Pisti annyira azért nem nyugozott le a második rész. Nagyon mozgalamasabb se volt nekem kb ugyan olyan szinten van mint az első. Mondjuk több epikus és hosszabb harcra számítottam de annyira ez nem volt meg.
Teljesen egyet tudok erteni Pistivel! Miutan elolvasod a konyvet es megnezed leginkabb ezt a part 2 filmet csak fogod a fejed igazabol :( Tetszett a film es valoszinuleg sokkal jobb ha nem olvasod a konyvet de ez hogy kevesebb mint 9 honap alatt ennyi minden tortenik... Nem ertem miert nem volt benne egy idougras igazabol. Pi9sti nagyon jo dolgokat hoz fel legyszi ne baszogassatok! :D
Pontosan tegnap néztem meg moziban a Dűne második részét. Nem volt rossz, de szerintem indokolatlanul nagy a hype a film körül. Nekem az első része picivel jobban bejött. Szeretem a sci-fi műfajt, legyen az könyv vagy film. De ez nálam nem volt az a "hűha" sci-fi élmény. Nem dobtam tőle egy hátast. Nézhető volt, lekötött, de ennyi. Iszonyatosan sablonos és klisés volt a sztori, klisésebb, mint az első részben.
Nem szoktam kritizálni filmeket, de évtizedek óta nem láttam ilyen unalmas , rossz filmet. Még az első rész is 100x jobb volt. Hatalmas csalódás, majdnem kijöttünk a moziból a felénél
Detto ugyanez neztunk ossze, hogy menjunk haza vagy szenvedjuk mar vegig, ha mar fizettunk erte.. Ennyire osszecsapott unalmas filmet szerintem soha nem lattam. Az elso reszt mikor eloszor lattam elaludtam rajta. Megprobaltam ujra, de akkor meg azon kaptam magam, hogy a telefonom nyomkodom. Remeltem a 2. resz majd meglep, ha mar ennyire az egekbe emelik, de ez is csak elrabol az ember eletebol 2,5 orat… Izlesek es pofonok nyilvan, de amikor vegre elhiszed hogy beindul a film akkor osszecsajak a harcokat es vege.. Semmi extra nincs benne, ami megragadna az ember figyelmet es ne erezze azt, hogy halalra unja magat.. Alvashoz hatterzajnak tokeletes! 😅
Iszonyat epikus film volt! DE! Annyira érződött a kapkodás, sokszor követhetetlen, csapongó összedobált volt, főleg a az utolsó harmad. Nagyon érezhető volt, h bele kellett sűríteni mindent ebbe a részbe. A másik borzalom amitől hányok, az a TIPIKUS hollywood, nyálas, rózsaszín rágógumi. Ez pedig a marvel féle, túlkoreografált bunyó. Undorodom ettől, olyan mintha beleku.áznál egy friss, virágokkal teli kertbe. A kapkodás nem hiszem, h a rendező hibája, inkább a studio nem adott neki 3 résznyi "időt". Nem bíztak a sikerben és ez a film rovására ment. Ez lehetett volna az új Gyűrűk Ura, de a elcseszték. Bízom benne, hogy lesz egy bővített 8 órás változat :) Mellesleg a véleményemet úgy alkottam meg, hogy nem olvastam a könyvet, mégis éreztem, h ez a sztori több, zanzásított verzió! A film hiányosságai viszont afelé terel, hogy elolvassam könyveket. Bele sem merek gondolni mit szólnak hozzá a rajongók...
Nagyon tetszett amikor Paul becsicskította a film végén a szentanyát, hogy "Hallgass".
Első részben ez pont fordítva volt.
hajnali 2kor itthon felordítottam miatta hog EZAZ ! pedig láttam a trailer-ben is (sajnos). De hatással van rám hogy whooáááááeeezaaazzz!!! mocsok nyanya !
Köszi, és külön köszi Pisti, hogy képviselted azokat akik olvasták a könyvet.
Köszi a tartalmat!
Még egy pár gondolat a könyv-film összehasonlításához, hátha valakit érdekel:
A homokviharok a könyvekben egészen brutálisan vannak leírva. Konkrétan a könyvben úgy van ábrázolva a homokvihar, hogy az emberek csontjairól lesúrolja a húst, porrá őrli a fémet és megsemmisít mindent, lehetetlenség benne túlélni. Az Arrakis fővárosa egy olyan természetes hegység védelmében épült fel ami menedéket nyújt a homokviharok ellen. Ezt nevezték a könyvben Pajzsfalnak ha jól emlékszem és amikor a Báró azt mondja hogy nem kell félni a vihartól mert a fal megvédi őket akkor konkrétan erről van szó, csak aki nem olvasta a könyvet arról ennek a film alapján fogalma sem lehet. A könyvben ha jól emlékszem szintén megsemmisül a Pajzsfal, de ott ennek mérföldekkel nagyobb jelentősége volt mint a filmben.
Féreglovaglás: ez a könyvben elég hosszan van taglalva, hogy miként is tudják azt a monumentális állatot a homok felszínén tartani. Ez nem biztos, hogy a filmből kiderül az egyszerű nézőnek. Homokviharon át pedig a fentebb taglaltak miatt soha nem mentek volna féregháton.
Stilgar: nekem a könyben lévő Stilgar nagy kedvencem volt. Vérbeli harcos, jól képzett, igazi vezető és pótapa figura aki egy kiváló, ámde szigorú tanár is egyben. A filmben lévő karakter egy egészen más figura lett de ezt is tudtam szeretni.
Végezetül:
Nekem kamaszkorom meghatározó élménye volt a Dűne könyveket elolvasni. Most így 35 éves fejjel pedig szintén meghatározónak érzem a filmeket, de két külön történetként tekintek rájuk. Kicsit olyan ez, mint a kedvenc történetemből megélni újra egy alternatív verziót ami szintén lebilincselő élmény.
Mégegyszer kösz a tartalmat!
Stilgar: "A filmben lévő karakter egy egészen más figura lett de ezt is tudtam szeretni. " Egy nyáladzó idiótát csináltak belőle, aki ugyanazt a két mondatot ismételgeti tágra nyílt boci szemekkel. Lisan al-Gaib! Ahogy írva vagyon!. Hát fantasztikus. Adaptációként egy foshalmaz ez a film, rohadjak meg ha megnézem még egyszer.
Villeneuve elmondta egy interjúban, hogy a könyv megjelenésének az idején sokan félreértelmezték Herbert üzenetét, és hősként tekintettek Paul-ra. Ezért változtatta meg Chani karakterét, és ezért vált a film a vége felé perspektívát, mert így hűebben tudta prezentálni a Herbert-i gondolatokat, és Paul-t antihősként, távolságtartással tudta bemutatni. Szerintem ez abszolút működött, teljesen jogosan csalódott a karakter, és Zendaya is remek volt a szerepben.
Valóban Villeneuve saját elmondása szerint változtatta meg. A gond ami viszont zavaró, hogy Chani könyvbeli karaktere kap egy ívet, aki megérti a történéseket és Lady Jessica nyomdokaiban ugyanúgy egy kalkuláló és erős karaktert formál meg. Megtanulja szeretni Lady Jessica-t, a háttérben fenntartja a rendet, még akkor is ha az Paulnak nem tetszik. És előnyt kovácsol a helyzetből végül. Meg mondjukl a késöbb emiatt a status quo miatt szül 3 gyereket Paulnak. Még az is benne van hogy Chani a könyben elveszíti Paul elsőszülöttét mert a Harkonnenek megölik és emiatt motivált hogy Paul előrejusson abban a minőségben amit a filmben is látunk. Arról nem is beszélve hogy Liet az apja (itt lehetett volna az anyja a film alapján) Chaninak és Liet Paulhoz való hozzáállása miatt is máshogy áll Chani Paulhoz. Röviden: kapunk a könyvben egy súlyos és komplex karaktert akinek eléggé alá van támasztva a motivációja. És tökéletesen érthető hogy Paul három gyerekének miért ő az anyja.
A filmben még ha a legjobb szándékkal történt a fentiekhez képest egy nagyon egyszerű és lebutított verziót kapunk. És Zendaya ugyanazt a mimikai tárházat hozza már X film óta. Itt az igazi komplexitás hiánya, és a színészi "minőség" amit Zendaya nyújt, az egyik legfontosabb női karakter szarkasztikusan szólva egy tipikus hollywoodi "strong female lead" szintjére lett lebutítva. Lehet a szélesebb közönségnek ez is elég mert ezt várják.
Számomra az jött le a filmben, hogy Chani Paul "feléledése" után úgy éli meg, hogy kihasználták és Paul végig csak hazudta neki, hogy nem ő a "messiás".
@@Refr_D Hány Düne könyv van? Nem lehet mindent áttenni, mert ahhoz 200 részes sorozat kellene.
Egyértelmű volt a második rész elejétől Paul karakterének sötétedése, akik nagyon magukénak tekintették az első rész után azok számára illúzióromboló lehet a második rész, annak is leginkább a vége.
"Hány Düne könyv van?" Tudtommal hat, én az első kettőt olvastam (a második nem tetszik), a harmadikat a 2003-as minisorozatból ismerem. A hírek szerint ha Villeneuve hozzáfog a harmadik filmhez, akkor a második könyv, A Dűne messiása lenne az alapja. Bár így, hogy a Part 2 végét összevariálta, kicsit nehezebb lesz becsatlakozni a történetbe, és persze nem köti fogadalom, hogy tényleg a könyvhöz igazodjon, kitalálhat bármi mást is.
Jobb volt-e mint az egy? A kérdés inkább az, hogy van-e értelme a kettőt kölön alkotásnak tekinteni. Részemről ez egy mű amit egy nagyon hosszú moziszünettel vetítettek.
Hosszú szünetben pörög jól a büfé.
Szerintem majd a harmadikkal együtt lesz érdemes kerek egészként beszélni róla, ennek ugyanúgy nincs vége :D
Üdva háttérben dolgozó uj kollégának!
Szerintem az ott Nessaj! :D (csak azért gondolom ezt logikusnak, mert aznap volt az Aputest podcast amikor ezt a kibeszélőt felvették a srácok)
@@Shiwo444 nem hiszem, látszik hogy a work setupnál ül, hasonlóság is csak kevés van így oldalról, headset sem stimmel
@@Shiwo444 akkor Nessaj nagy mágus hogy egyszere szerepelt a Aputestben is és ült ott akkor is egyszere :D
@@ExistentialSadness Nessaj mindenhol ott van, simán lehet hogy ő az
@@belaszabo6433 Ndidi karrierjét egyengeti
Nagyon tetszett a film és a kibeszélő is! A könyvet nem olvastam így csak a film alapján az alábbi dolgok nem tetszettek:
1. Azt hittem nagyobb hangsúlyt fog kapni a “hang” használata Paul részéről;
2. Feyd Rautha karakterébe nekem törést jelentett a leszedált harcosok feletti győzelme;
3. Stilgar elküldi a sivatagba tesztelni Pault az kb semmi további jelenetet nem kapott;
4. Rabban ki lett konkrétan herélve erre a részre, Gurneyval való harc is többet érdemelt volna;
5. Féreglovaglás nagyon ott volt de hogy az egész törzs azon utazik az kicsit túltolták szerintem kb mint egy távilsági busz (pl: fel leszállást hogy oldották meg?);
6. Paul miután megöli a bárót kb 15 cm re belenéz 4-5 Sardaukar pengébe…no comment (na a Sardaukarok is ki lettek herélve);
7. Utolsó jelenet sor szinte fel sem eszméltek a fremen harcosok de már ugráltak fel a császár hajóira…😂
Kb ennyi!
Üdv
"Paul miután megöli a bárót kb 15 cm re belenéz 4-5 Sardaukar pengébe…no comment" Sardaukarok ott eleve nem is lehettek volna, csak a lefegyverzett császári udvari népség és Feyd és Hawat volt a palota termében, szemben Paul fremen testőreivel, a báró már korábban meghalt, szóval zűrös volt ez az egész a filmben.
"Feyd Rautha karakterébe nekem törést jelentett a leszedált harcosok feletti győzelme" A könyv szerint is rendszer volt a rabszolga-gladiátor mérsékelt elkábítása, ez valóban kétségessé teszi Feyd végtelen harci tudását. (Megjegyzem, nekem is nagy csalódás volt azt látnom olyan tíz éve, hogy az annyira ünnepelt matadorok az arénában valójában csak egy legyengített, megkínzott bikával találkoznak.) De volt egy híres eset, amikor Feyd egy kábítatlan rabbal, egy volt Atreides-katonával mérkőzik meg, és csak kis szerencsével győz. Pault is majdnem legyőzi egy mérgezett tű bevetésével, szóval kiválóan kiképzett harcosok, akiket csak ritkán tesznek igazán próbára.
Köszi srácok nagyon a kibeszélőt! Szerintem nagyon jól sikerült ez a film is, többször megnézőssé vált a számomra! Pisti külön köszi, hogy hozzá adtál egy kis betekintőt a könyvből, jól kiegészítette, én még nem olvastam! 🤙
Szerintem a regény legfontosabb elemeit bagatellizálták el, vagy hagyták ki. Mint film, zseniális, de mint adaptáció, megbukott, utóbbi szempontból Lynch Dűnéje sokkal jobb.
Egyetértek!
Én még mindig úgy gondolom, hogy pont ezek az "Ezt nézd meg!" videók e legjobbak! Még akkor is, ha a számok nem ezt mutatják.
Ma végre láthattam és nagyon vegyesek az érzéseim. Jobban tetszik, mint az első, de egy dolgot nem értek, illetve sejtem miért történt úgy, ahogy, de ez akkor is érthetetlen. Innentől SPOILER
Szóval ebben a részben végre alakul a világépítés, amit az első részből nagyon hiányoltam - persze főleg a Fremeneken van a hangsúly, de ezzel nincs baj- jobban megismerhetjük a Harkonneneket, ami abszolút pozitívum. Imádtam a különböző nyelveket, a hangzást, a kántálásokat. Tényleg a szó legszorosabb értelmében Scifi volt. Viszont most jön az, ami számomra megmagyarázhatatlan: Egy rakás dolgot kihagytak, vagy megváltoztattak, ami a könyvben megtörtént. Erre még a film megtekintése előtt, a kritikákat olvasva, hallgatva, azt mondtam, hogy ez valószínűleg azért volt így, mert két filmbe nem fértek bele és kellett volna egy harmadik az első könyv megfilmesítésére. Nos, most hogy láttam a filmet, a gyanúm beigazolódott viszont ezért már a rendezőt is hibáztatom. Ugyanis nem értem Villeneuve miért rakott bele egy csomó, a könyvben nem is szereplő jelenetet, míg a fontosabb eseményeket, karaktereket, amik/akik jelentős figyelmet kaptak a könyvben, azokat egyszerűen kihagyta. Ezek utóbbiak bemutatására simán lett volna lehetősége, de ő inkább Shishaklira - akinek a könyvben annyi szerepe van, hogy oda adja a horgát Paulnak, jah és amúgy férfi volt, de Kynes rassz és nemcseréje után ezen már nem lepődünk meg- és Chanira pazarolta, akivel nem lenne gond, nagyon jó karakter a könyvekben, de itt most érződött igazán, hogy Zendaya egyszerűen nem elég jó színésznő az árnyaltabb érzelmek kimutatására. Kevés hozzá az eszköztára és pont emiatt is látjuk azt, hogy vagy mosolyog, vagy durcásan néz. Komolyan csak ez a két arckifejezés ül ki az arcára akkor is, mikor esetleg a vívódást, az aggodalmat kellene látnunk rajta, de csak odáig jut, hogy mérgesen néz Paulra. Pont ezért is teljesen érhetetlenek azok a jelenetek, ahol az előbb még szerelmes, mosolygós, "mindig ott leszek neked" mondatokat duruzsolja Paul fülébe, a következőben meg még a legvadabb Fremenek helyett is Ő az, aki nem guggol le, nem mutat tiszteletet, sőt, még egy jelenetben meg is indulna Paul ellen. Ezek részben a színésznő, részben az írás hibái is. Túl rövid idő telik el Paulék Fremenkhez való csatlakozása és a vezetőjükké válása között. Ugye a könyvben évek, míg a filmben pár hónapról lehet szó, hisz Alia még magzat. Na és ez a másik dolog, hogy őt is kihagyták és csak "látomásként" jelenik meg, ahogy Hawat is ment a levesbe. Azt még talán úgy ahogy elfogadtam volna, hogy nem mutatják be, hogy a Harkonnenek fel akarják használni Paul megölésére, amit végül ő maga akadályoz meg, de az, hogy még csak egy nyamvadt említés sincs róla, hogy teszem azt "Hawatot kivégezték a Harkonnenek", vagy az első részben mutatták volna, ahogy megölik, na azt nehezen vette be a gyomrom. Egyszerűen mintha Ő nem is létezett volna. De ezen már megsem lepődtem, hisz mint írtam, a Mentátok, mint olyanok, nevükön sincsenek nevezve. Na meg hogy Jessica tolja előre Pault, pl az élet vize rituálé felé mégis micsoda? Aztán a film utolsó képsorában na kit látunk megint? Chanit durcás tekintettel, de most legalább könnyezik. Semmi nem maradt meg abból az üzenetből, amit Herbert a könyv végére gyönyörűen megírt. Aztán ott vannak azok a "kényes" dolgok, amiket még az első film megjelenése előtt velem együtt többen is előre megjósoltunk: A Báró nem lehet "homoszexuális pedofil" és nem hangozhat el a "Jihad" szó. Na de hát ilyen világban élünk. Ez van. No de ott van Feyd. Oké, hogy meg akarták mutatni, hogy mennyire gonosz, de mikor már harmadszorra vágja át egy Harkonnen torkát csak azért, mert fel van bosszantva, az már inkább komikus volt, mint félelmetes. Amúgy a színész jó volt, de egy kicsit szerintem túltolta és inkább tűnt olyannak, mint aki gonosznak akar látszani, nem pedig olyannak, aki valójában az is. Úgy érzem a rendező egyik nyilatkozata után, hogy ő tényleg abban hisz, hogy a film a látványról, a képekről szól, nem a párbaszédekről. Ez így rendben lenne, de nem a Dűnénél, aminek a szerves részét képezik nem csak a zseniális párbeszédek, hanem a belső monológok is. Elhiszem, hogy egy színész játéka, egy kiválóan bemutatott nagytotál, vagy egy közeli tud mesélni, de nem ebben a történetben. Hisz hogyan ismerhetnénk meg Piter motivációit, vagy Gurney szomorú történetét, esetleg Hawat gyanakvását Jessicara, vagy a Báró intrikus zsenijét? Kellett volna még a karaktereken árnyalni, mélyíteni. De hogy ne csak a negatívumokkal foglalkozzak, a filmben volt sok pozitívum is. Például a hangok, a látvány, bizonyos színészek játéka, az élet vize "látomásai" mind mind kiválóak voltak.
Továbbra is azt mondom, hogy az első könyv három filmet érdemelt volna, és akkor simán 10/10 lenne. Így viszont nálam "csak" 10/8
Akik nem olvastak a konyveket, azok ezekbol, amiket leirtal, semmit sem vesznek eszre. Es ezek a filmek nekik is keszulnek, sot. Ezert picit erdekesnek erzem az errol szolo diskurzusokat minden egyes adaptacio eseten. Altalaban egy filmnel, sorozatnal a tobbseg az eredeti muvet nem ovlasta, latta, es a hasonlitgatas megmarad egy kisebb csoport reszere.
En nem olvastam a konyveket es szamomra Chani viselkedese teljesen logikus es atleheto volt. O nem volt vallasos, nem hitt a megvaltoban, sot, kontraproduktivnak, birodalmi elnyomas eszkozenek tartotta az egesz profeciat. El is mondta Paulnak, hogy o a mostani verziojat szereti, aki a fremenekre tarskent tekint a szabadsagharcban, nem pedig eszkozkent a bosszujahoz, politikai celjaihoz. Es ahogy Paul egyre inkabb nyilvanvalova tette, hogy ez utobbi ut rajzolodik ki elotte az egyetlen jarhatokent, akkor ez Chaninak nem tetszett, es mikor ez valosagga valt, lelecelt. Szamomra ez sokkal atelhetobb, sokatmondobb, mint a regi film mindent elfogado, megemeszto szerelmes lanye.
@@ericco86 Értem, de mivel lett volna problémásabb könyvhűen filmre adaptálni? Akik nem olvasták a könyveket, azok a könyvhűség láttán elporladnak? Vagy nem értem mitől lett volna gond, ha Villeneuve hűen mutatja be a karaktereket, történéseket. Amúgy Chani viselkedése egy baromság a filmben, és teljesen ellentétes azzal, amit Herbert leírt, ugyanis abszolút támogatta Pault a könyvekben és ez fontos! Az a szerelmes, elfogadó Chani nem a régi film szülötte, hanem a könyvekben így van leírva. Pontosan ezért is lett volna jó, ha esetleg nem Shishakli kap felesleges játékidőt, hanem mondjuk Harah - Ő volt Jamis felesége, aki a filmben egyáltalán nem szerepel- és akkor azonnal megértené mindenki, hogy a Fremenek kultúrájában mi az asszonyok, a Nők szerepe és hozzáállása a szerelmükhöz, férjükhöz. Amit konkrétan Villeneuve csinált Chaniból, az a mai divatos "Erős nő vagyok, engem senki sem fog irányítani" és nettó baromság, hogy konkrétan Ő az, aki "szkeptikus" vele kapcsolatban és fel is szólal ellene. Olyan, mintha a Gyűrűk Ura filmekben Arragorn viselkedne úgy, mint Pippin. A könyveket nem ismerőknek végülis nem lenne gondja vele, egy komikus lovag figura. Végülis Samu is bedophatta volna a gyűrűt a végzet hegyébe. Nem oszt nem szoroz, hisz a filmek a könyveket nem ismerőknek is készültek és semmit sem vettek volna észre a változtatásokból. Na de nekem nagyon úgy tűnik, hogy nem olvastad a Dűnét. Javaslom tedd meg és megérted, mi a problémája sokunknak.
Arra hogy Zendaya nem jo szineszno ketto videoval reagalnek, javasolnam mindketto megnezeset mert folytatas, ezert az alakitasert Emmy dijat is kapott, megerdemelten.
1. th-cam.com/video/XRNMfQB_qJ8/w-d-xo.htmlsi=ZZcaAf7ElXZOBJf6
2. th-cam.com/video/lJ5erBqr1PU/w-d-xo.htmlsi=D0OpFfXO-9Jh4UDQ
@@GarrettFlame Ezekből a videókból is az jön le, hogy jól tud hisztizni és morcosan nézni. Ez nem volt kérdés eddig sem, hisz leírtam a kritikámban is, hogy ezt látjuk szinte a film felében az arcán. Én az összetett érzelmeket hiányolom a játékából. Persze megeshet, hogy itt a forgatókönyv is hibás volt az átmenetek nélküli "mosolygok szerelmesen" és a "Most nagyon dühös vagyok" arckifejezései miatt.
@@tomievi5612 Azért szerintem ezekben a videókban sokkal több van, mint szimpla hiszti és morcosság...és igen is eléggé összetett érzelmeket színészkedik le ott, nem értem hogyan nem látod milyen érzelmi hullámvasúton megy ott végig. Ugyan is a karaktere bipoláris amit ebben a 10 percben nagyon is lehoz . (illetve az egész részben és egész sorozatban is).
A Dűnére visszatérve, igen a forgatókönyv ennyi teret adott neki. Ez elég egyértelmű. Ez a kettő érzelmi oldala lett bemutatva. A szerelmes és a dacos, nem hívő, ellenálló oldala. Ahol van ideje és tere, teljes skálát le tudja hozni (lásd Eufória sok része).
Illetve még egy részhez az írásodhoz: Az egyik jelenetben nem Paul ellen akart megindulni, hanem Paul védelmére. (mi oka lett volt ellene?)
Chani könyvhöz való megváltoztatása meg a rendező szerint Herbert eredeti szándékát akarja erősíteni, azaz Paul nem egy hős karakter. Sok könyvolvasót hallottam, hogy ez érdekesebb, mert nem npcként követi Pault. (most csak nagyzoltam)
A többi részre amúgy meg, hogy kevés párbeszéd, intrika, karakter lett bemutatva, addig oké, de választani kell. Vagy érzelmileg, atmoszférikusan és grandiózusan ragadod meg az adaptációt, vagy nyersebben, több infóval, több karakterizálással. Viszont akkor nem marad időd építeni a világ látványát, atmoszféráját, esszenciáját. Ez van. Így is sok normie nézőnek ez is lassú, hosszú és uncsi. Képzeld el ha tele lenne polikával, intrikával, sok karakterizálással. Ezt választotta a rendező. És bár én nagyon szeretem az erős karakterdrámákat, nagyon jól választott, mert ez az egyik legjobb hangulattal, atmoszférával és grandiózusásággal rendelkező scifi amit láttam. A rendező inkább az atmoszféra felől fogta meg, mintsem inkább a konkrét történések felől.
Nekem a sivatagi Djinn és a pókok hiányoztak :D
Chani karakterével Paul drámáját szerették volna felerősíteni, hogy a nézőnek lehessen valami ismerős, hétköznapi érzelmi töltet. Hogy Paul-nak mit kell feláldozni azért, hogy betöltse azt a szerepet amit a látomásaiban maga előtt látott.
Abban egyetértek, hogy a Messiah megfilmesítéséig felesleges konzekvenciát levonni, latszik, hogy Deni Villeneuve direkt terelte másra a hangsúlyt és ehhez epitkezett a változtatásokkal.
Szerintem azt, hogy Paul testvére megszületik lehet jobb is hogy kihagyták mert azt megcsinálni jól, mármint, hogy könyv szerint már újszülött korában beszél stb azt filmen megjeleníteni, úgy hogy ne legyen nevetséges, hát szerintem nem lett volna könnyű
Hát, rengeteg dolgot nagyszerűen abszolvált Villeneuve (és a segítői). Apróságokat, pl. hogyan száll a csillogó narancssárga fűszer, milyen a pajzs, hogyan néz ki egy ornitopter, milyen a féreg, vagy a homok rezgése. Szerintem erre is ki tudtak volna találni valamit.
@@saihuludki is találtak; magzatként kommunikál Jessica-val és általa. Ez volt a megoldásuk.
@@EpicZurg "mert azt megcsinálni jól, mármint, hogy könyv szerint már újszülött korában beszél stb azt filmen megjeleníteni, úgy hogy ne legyen nevetséges, hát szerintem nem lett volna könnyű"
-Erre reflektáltam.
Végre valaki.. :)
Szerintem is. Plusz a kulcsjelenetben egy roszul játszó 4-5 éves gyerekszínész rengeteget ronthatott volna a filmen.
Gyerekszínész esetén ez mindig nagyon lutri.
Így meg Anna-Taylor karakterével szerintem nem lesz gond a harmadik részben.
13:40 Valószínűleg (több jel is utal arra) Chani már terhes a film végérr, és együtt a meglepetés hogy Paul feleségül veszi a hercegnőt helyette + alapból harcias természetű + a terhesség miatt tomboló hormonok nekem teljesen érthető volt a kiborulása és elviharzása a sivatagba.
Pénteken nézem, előre is köszi aztán majd jövök
Koszi a kibeszelot, mindig szeretem oket, szivesen latnam a Shogun kibeszelot..
Az új "gonosz" felépítése szerintem fájdalmasan klisés volt. Paul fejlődése meg majdnem olyan elkapkodott, mint Anakiné a SW-ban.
Ez a második rész kevésbé tetszett, mert átment kalandfilmbe. Elmúlt a misztika, jöttek a hétköznapi beszélgetések, sőt, poénkodások. (de jó volt enélkül az első rész) És persze a moziban nevettünk ezen, de ha belegondol az ember, hogy Stilgar is mennyivel komolyabban vehető karakter volt, amíg nem csináltak belőle bohócot. Sok változtatás méltatlan a 2021-es részhez képest. És a végén már erősen érezni lehetett a kapkodást. Itt vérzett el Lynch is. Ettől függetlenül még sokszor megnézem moziban, mert a jelenetek nagyon igényesek, de a teljes film után nem kerültem olyan lelkiállapotba, mint a 2021-es után.
Ha Anakin fejlodeset elsietettnek erzed, akkor nezd hozza vegig! a Klonok haboruja animacios sorozatot, ott nagyon szepen kiegeszitik hogy lett az aki szepen lassan.
A Bárót minden feldolgozásban félreértik. A Lynch fèle filmben egy visító idiótát csináltak belőle, itt kicsit árnyalták, de itt sem éreztem akkora hatalmas mastermindnak, mint a könyvben.
Ironikus szerintem módon a 2000-es minisorozat bárójàt találták el a legjobban.
Stilgar nem bohóc, hanem tökéletesen reprezentálja a vallási fanatikusokat, akik vakon hisznek valamiben és valakiben. Lehet elsőnek nevetséges, de jobban beelgondolva az ilyen emberek nagyon veszélyesek.
Nekem egy fokkal jobban tetszett az első rész, de lehet hogy csak amiatt mert azt már többször láttam, és feltűntek benne olyan dolgok amik esetleg első nézésre nem. Az első részben szerintem nagyon jól meg van oldva a színészi teljesítményekkel és a hangulatkeltéssel az, ami miatt sokan megfilmesíthetetlennek tartják a dűnét, és látom/érzem azokat a gondolatokat amik a karakterek fejében zajlanak le, és a könyvben le vannak írva. Ezt kevésbé láttam a második részben Néhány dologra szánhattak volna több időt, a végén az ütközetet például nem tudtam volna teljesen összerakni hogy mi történt, ha nem olvasom a könyvet.
Összességében egyébként nagyon jó lett, és kíváncsi vagyok a folytatásra, főleg hogy én a második könyvbe belebuktam, kb 60%-nál feladtam, mert nem történt semmi kb.
Ezt tanusíthatom én is. Pont a film előtt olvastam a könyvet és annyira meglepődtem, amikor a filmbe szinte látszódott a színészek gondolatai (amit ugye csak a könyv miatt ismertem) :D
40 év után most újraolvasom a könyvet mielőtt elmegyek a moziba megnézni. :)
A film hangulat teremtése zseni volt. Nagyon élvezetes jelenetek voltak. Viszont amilyen és amennyi eltérés volt a könyvtől az nekem messze nem volt oké. Nagyon csalódottan álltam fel. Ez a könyv egy zseniális és mély történet volt. Olyan érzésem van mintha kibelezték volna és a hiányzó részeket kitöltötték volna a korra jellemző bullshittel. Csani karaktere tönkre lett téve, a motivációk és magyarázatok teljesen mások. CSALÓDÁS
Nem volt rossz film, csak nem sok köze volt a könyvhöz. Megértem, hogy nem lehet egy könyvet teljesen adoptálni egy filmre. De nagyon fontos dolgokat hagytak ki, amik a világ és a történet szerves része. Chani karakterének megváltoztatása teljesen értelmetlen volt. Tudom a rendező így akarta megmutatni, hogy Paul nem hős hanem antihős. Szerintem Paul vívódása így is érthető volt. Nem akart azzá válni amivé végül lesz, de belátja hogy nincs másik út. Ragozhatnám még, de az a további könyvekben van. Lényeg ez nem a Dune volt számomra.
Lego Zoltán pici szíve biztosan megdobban a pólója láttán 😂🎉
Pistin meg janin is volt már😉
Csak egy fremen van: A Gordon Fremen.
Pénteken fogjuk megnézni az osztályommal😅
10/10 értékelés könyv és mozi..Pisti gratula
Hans Zimmer bácsi odatette magát megint. 😊
Austin Butler zseniális választás volt.
Jók voltak a könyv utalások, nekem különösen tetszett, mivel nem olvastam. Várjuk a 3. részt.
Háttérben van egy bandita
Pisti mintha 5 percben szeretné minél gyorsabban a sajat reszet lenyomni, es haladni tovabb a nappal. igy pontosan semmi kemia nincs a resztvevok kozott, pedig jo lenne ez a kibeszelo
Régóta ez volt olyan film számomra, amit kétszer láttam a moziba. Talán az Endgame ami ilyen volt utoljára. Bejött az első rész is, de ez a második... Pffff valami brutálisan bejött. Azóta nyilván elolvastam a könyvnek az összegzését és az összes folytatásának is az egyetlen kérdésem már csak az, hogy mikor jön a következő rész?! :D
Meg van valahol a Part one kibeszélő?
Gyakrabban kellene ilyen kibeszélő!
31:00 Pisti, abszolút átérzem. Én olvastam a könyvet, játszottam a játékokkal és én is kicsit bizonytalan voltam, hogy jobb-e. Viszont akikkel néztem együtt, azok mind jobban szerették a 2-t, de ők nem olvasták a könyvet. Szerintem ez a kulcs.
Nagyon tetszett a film.Talán egy negatívumot tudnék felhozni,mikor a párbaj volt es Chani+Paul egymást "méregették" :D nem tudtam eldönteni,hogy ez most túl szirupos vagy inkább csak simán röhejes.
Nekem az űrjáró szövetség eléggé hiányzott a filmből. Pedig nagy szerepük van. Elvégre csak ők képesek a csillagközi utazásra.
Valóban, ám ha lesz fol'tatás, akkor később még bőven ki lehet bontani az űrligát is
Mondjuk a Chani-t azért jobb, hogy ilyenre csinálták, mert ha azt vesszük, igazából szerette a srácot, aki a könnyének köszönheti, hogy életbe maradt. Ehez képest ahogy felkel, gyakorlatilag be is jelenti, hogy hát ő mást vesz el feleségül, emberileg szerintem érthető, hogy ezt nehezen, és sértődötten fogadja.
Érthető, de a könyvben rögtön ezután békítően elmagyarázza Chaninak, hogy ez politika, és ez csak egy látszatházasság lesz, és kéri, hogy Chani maradjon vele, legyen az újabb gyermekei anyja. Így más másképp fest a dolog.
Pisti, együtt érzek. Nem olvastam a könyveket, csak a filmből tudom a dolgok legnagyobb részét a lore-ról. Nekem az egy sokkal jobban tetszett mint most a kettő. Sokkal elemibb élmény volt nagyon sok minden. A Shai-Hulud hatása a környezetére, pusztán attól hogy a közelben mozog, ahogy elnyeli a fűszer aratót, Arrakeen megszállása, Leto áldozata, a Báró bemutatása. Ezutóbbihoz, Skarsgard pusztán a jelenlétével, orgánumával megborzongatott. Most meg volt az amikor sikolyok után bemegy hozzá Rabban, látja hogy a sarokban ott vannak a hullák, a báró meg a kádban, és visszaesésnek érzem, hogy "úristen megölte őket" reakcióra vár tőlem a film, de inkább olyan "duh" jön ki belőlem. Lehet ha jobban tudnám/látnám mit tett jobban undorodnék, de így... meh.
A vágásokat néha nem értettem, vagy csak furának éreztem, vagy csak a pacing vetett ki. Pl amikorkiküldik Pault hogy haladjon át a sivatagon az elején, találkozik Zendayával, és fast-travel az arató támadásához. Hová tartott? Simán megérkezett? Mi történt a 2 jelenet között? De mondhatni, á semmi fontos, ezért is skippeltek. oké. De később amikor skippelik ahogy Paulék átmennek délre a baszó homokviharon át, amit persze nem mutatunk meg, mert csak utaznak egy természeti katasztrófán át, és nem hogy csak úgy ott teremnek a több millió fundamentalista földjén, de egyből ott van Paul a féreg templom ajtajában az indulást követő jelenetben. PUFF. Konvoj, utazás minden letudva, megyek kukaclevet inni. Az meg extrán idegesített hogy többször kihangsúlyozták, hogy dél lakhatatlan, lakhatatlan, lakhatatlan. De nem látjuk, hogy miért. Persze ott van a gigászi homokvihar, ami elválasztja a két területet, de ezt az egészet off-screen át lehetett kukacoskodni kétszer is különösebb áldozat vagy probléma nélkül. És az ottani jelenetek alapján nem olyan élhetetlen a helyzet, de nem élhetetlenebb mint északon. Meg a több millió fundamentalista csak megvan valahogy.
Zendayat meg egyszerűen nem élem. A románc nem rossz, de nem érzem különlegesnek, a színészi játéka mocskosul szürke (oké nem adatott sok minden amivel dolgozhatna, de amikor a pouty face a szemhéj remegéssel a peak az elég gyenge), a szkepticizmusát a próféciával szemben megérteném és látok benne potenciált, de itt nem azt éreztem hogy Chani hangja eltűnik, elsikkad a tömegek harsogásában csak hogy duzzogva bekiált valamit és elviharzik hogy megmutassa és milyen jól tud kukacogolni. Vagy nem tudom. Lehet érdekes irányba viszi Dennis a karaktert, valszeg valami olyasmi irányba, hogy "a fremenek igenis saját kezükbe tudják venni a sorsukat, nem kell ide prófécia" de ennek itt csak nagyon halovány és harmat gyenge alapjait látom csak, amire nem tudom mennyire lehet stabilan ilyesmit hitelesen építeni. És nem tudok elvonatkoztatni, hogy Zendaya, meg am Anya Taylor Joy, meg Florence is reklámarcnak van itt. Mert ha a színészi munkajukért, akkor az nincs agyon kamatoztatva.
Austin Butlert adtam, meg azon felnevettem, amikor Paul nyert Reutha ellen, és Stilgar erre ilyen "ja, én vagyok? fejjel felkiált, LISAN AL GAIB :D
Am szigorű vagyok, de csak mert az egyet nagyon imádtam, és ezt is szerettem volna imádni.
Ha nem lenne Frank Herbert 1965-ös Dűne könyve és a többi Dűne könyv, akkor se Star Wars univerzum, se Star Trek univerzum, se Alien univerzum, se Predator univerzum, se Avatar univerzum nem lenne a ma ismert formában. A Dűne könyvek a sci-fi bölcsője.
Azért az ilyenekkel vitáznék... Asimov Alapítványa igencsak megelőzi a Dűnét.
12:43 Chani már nagyon hamar tisztázta , hogy Paulnak maximum az ágyasa lehet. Viszont ennek ellenére a történelem rá fog feleségként gondolni és Irulan csak egy könyvtári penészvirág lesz aki semmi szeretetet nem kap majd Paultól és életének főműve a Mua Dib életét elbeszélő feljegyzések lesznek. Ezért is netto baromság az is, hogy nem az ő narrációjával kezdődik az első film, hanem a "Disney hercegnő" kap monológot. Tele van még egy rakás hasonlóan ostoba változtatással a film.
Gyönyörűen fényképezték és jók a színészek is., de baromira le lett butítva az egész és lényegi elemek vesztek el.
Ujujuj ki üldögél a háttérben? 😃
Az Tech2 Laci XD
@@viktorbakai eskü nekem is ő jutott eszembe. hasonlít rá így a homályos háttérben 🤣
@@viktorbakai Jani vagyok Bt. tovább terjeszkedik :D
A főnökük felügyeli őket.
Nekem mondjuk kicsit rövid volt a film. Nyilván egy könyvet nem lehet szóról szóra adaptálni, de azért megnéznék ebből egy hosszabb, rendezői változatot, mint ahogyan A gyűrűk uránál leközölték.
Csani pukkancs karakterén nekem is megakadt a szemem, a könyvben valóban nem csapott ekkora hisztit az érdekházasság miatt. Azért az is hozzátartozik, hogy a filmben konkrétan kimondja Paul Irulannak, hogy a házasságuk csupán egy címbeli szerep lesz számára.
Illetve szerintem túl fontos részeket hagytak ki, mint ahogy említettétek, Leto halálát, ami lényeges eleme volt Paul karakterfejlődésének.
És persze azért elég kevés hangsúlyt fektettek a főszereplő belső vívódására, körülbelül két alkalommal említették a filmben (nem magát a megtagadást, hanem azt az őszinte, gyermeki kétségbeesést, ahogyan látja, hogyan veszhet el az egész fremen nép rengeteg lehetséges jövőben, és hogy mennyire keserű is az a jövő, amibe majd ő elvezeti őket, ami viszont a nép és saját maga fennmaradását jelenti). És ezt szerintem jobban fel kellett volna építeni a következő rész szempontjából, aminek az egyik legközpontibb mentalitása a megbánás a stapabíró, kemény fremen nép elsilányulása és veszteségei fölött.
Aztán voltak olyan apróságok, amiket még kihagytak, mint például Feyd Rautha "fondorlatos" mérgezett kése, ami az álnok természetét hivatott bemutatni, és amit kihagytak a filmből, viszont számomra így jobban működött a karakter. A sunyi és egyértelműen elmebeteg karakter helyett kaptunk egy olyan ta-bárót, aki abszolút hidegvérűnek és intelligensnek tűnik, sokkal jobban áthozta a másik lehetséges Kwisatz Haderach karakterét ez a nem csak a felszínen, hanem a mélységeiben és a higgadt álarc mögött rejtőző szörnyeteg.
Ezzel szemben ,,Vadállat" Rabban karaktere nem kapta meg azt a nagyon lényeges háttértörténetet, hogy tulajdonképpen bukásra volt ítélve az elejétől, hiszen Harkonnen báró már a kezdetektől annyi szerepet szánt neki, hogy miután kellő ideig sanyargatta a fremeneket, leváltja Feyd Rauthára, aki majd amolyan ,,jótévő" szerepében leváltja a véreskezű elődjét.
Irulan pedig ugyanolyan ,,semmilyen", mint a könyvekben, egy lány, aki tulajdonképpen azon kívűl, hogy politikai szereppel bír, csak úgy mellékesen egy Bene Gesserit, de annak sem túl fényes vagy hasznos. Szerintem jól hozta Florence ezt a szerepet, a lányét, aki jelen van, cím szerint van szerepe, de semmi hatalma vagy befolyása a cselekmény szempontjából.
Hozzáfűzném, hogy nem emlékszem, melyik könyvben fejtették ki a sardaukarok erejének és rettegettségének mibenlétét, de ez is fontos része a történetnek. Hiszen a fremenek többnyire azért győzhettek, mert éltek a meglepetés erejével, ami a létszámukat és az összehangolt támadásukat illeti. A császári hadsereg, akik a Salusa Secundusról jöttek, a fremenekhez hasonlóan zord harcosok voltak, akik kegyetlen éghajlati viszonyok közt eddződtek és szintén egy nagyon erős hit vezérelte őket: ellentétben a fremenek vallásos fanatizmusával, ők a saját maguk fennsőbbségét terjesztették más fajok és harcosok felett, és az ez általi félelmet nem ismerő, magabiztos harcstílus hozta meg számukra a ,,hírnevet". Ezt már csak azért is nem kellett volna kihagyni a történetből, mert remekül előrevetíti a rettegettség és az elbizakodottság okozta végkifejletet egy harcos népcsoport szempontjából. Elvégre később épp ettől a fajta revanstól és legyőzettetéstől fognak tartani az idősebb fremenek, akik látják, milyen mértékben esik meg a népük fegyelme és színvonala.
Én nem láttam az első részt sem, de most meghoztátok a kedvem hogy megnézzem. 😃Miközben hallgattalak titeket, jött egy gondolat, amit szeretnék nektek leírni. Kérlek ne gondoljátok, hogy bele akarok szólni, vagy okoskodok, csak egy ötlet. Milyen lenne, ha ilyen kibeszélőt közösen csinálnátok Lord Szirmaival? Nyilván több idő, és több munka van vele, látom, hogy nehéz lenne leszervezni....de izgalmas lenne, és lehet, hogy eljön az ideje amikor létre jöhet 🙏
Életem talán legnagyobb csalódása ez a film, most hogy végre kijött streamingre, sikerült megnézni, katasztrófa, 2 nap alatt néztem végig mert 3x félbe hagytam olyan unalmas és lassú... Az első résznél is hasonló érzésem volt, de ott a végre mondtam na végre kezdődik a film azt hopp vége lett... (Így voltam amúgy anno a Prometheusnál is, ott is a legvégén kezdett el érdekelni a film, ép rákészültem, hogy na akkor végre kezdődik rendesen a film, aztán hirtelen vége lett...) Szóval a Dűne 1 végén mondtam na majd a 2. rész akkor fasza lesz, ép ezért nagyon vártam, moziba akartam megnézni, de felénk vidéken nincs mozi, ettől független néha megyek moziba de ehhez 1,5 órát kell utaznom, erre is ép foglaltam volna le a jegyeket mikor láttam hogy meddig tart, mivel hosszú film így nem értem volna el az utolsó buszomat haza, szerencsére így nem moziba kellett végig szenvednem, itthon is ép elég volt. Visszagondolva így az első részre, átverve érzem magam, valami sokkal akció dúsabb filmet vártam, helyette egy 3 órás semmibe merengő lassú szar pofázást kaptam, max a operatőri munkát tudom értékelni, esetleg a hangokat, de nem ezekért nézek filmet. Nálam 3/10 Egy random Csillagkapu rész többet ér mint a 2 rész együtt!
Thanos revansot vett Draxen...🙃
Hát én is felültem a hype vonatra és megnéztem a moziban ezt a filmet - meg az első részt is láttam. Szóval szvsz a látványon kívül ez egy kapal kaki. Sok dühítő és érthetetlen változtatás van benne a regényhez képest. pl.:Csani nem a társa és támogatója Paul-nak csak egy sértődött hülye kislány aki gerjed az Atreides ficsúrrra. Hogy Csáni apja mért lett egy nő - aki nincs is vele rokonságban - azt már hajuk. Hogy a Feyd-Rautha-val történő csatában azt az alig valamit mondó momentumot, miszerint azért tudja legyőzni Paul a császárt képviselő elmebeteget, mert beköpi, hogy ő a sosem látott uncsitesó amitől úgy meglepődik hogy csak na, az ugyancsak lényegtelen. És ha már rokonság. Ha jól emlékezem ugye a hugica - aki itt meg sem született öli meg a nyagyapácskát, Harkonnen bárót a könyv szerint, és hogy egy másik gyereket se hagyjak ki ugye Paulnak és Csáninak is születik egy gyereke akit egy rajtaütés során ölnek meg a Harkonnenek. Az meg a hab a tortán, hogy Jessica olyan szinten gyorstalpalóban lesz a Dűne legfőbb vallási vénasszonya - tisztelendő anya -, hogy ennyi idő alatt nemhogy bejárni és megtéríteni nem tudná a Fremeneket, de még az arcát díszítő tetoválások sem dobnák le magukról a vart. Stilgárról nekem konkrétan Morpheus és Eperjes Károly szerelemgyermeke ugrott be, mert kb. az lenne ilyen módon elvakult vallási fundamenta - a könyv alapján nekem nem ez a kép rajzolódott ki. És akkor még pár dolog - Gurney ugye azt hitte Jessica árulta el a herceget és majdnem meg is öli. Ha jól emlékezem Harkonnenék esetében a bolygó nem volt vámpírok tanyája, a báró betegségén kívül a többiek normális emberek voltak (igaz erre most nem mernék mérget venni). És a végére még egy Harkonnen Feyd-Rautha-t játszó színész (nem tudom e ugyan az a manus egyébként mert nem néztem meg) de nekem folyton a Stephen King AZ Pennywise-ja jutott eszembe. Csak az arcfestést hiányoltam. Na szóval röviden ennyi. Tudom hogy az eredeti meg a TV filmes változat (a minisorozat) sokkal szarabb, meg minden, de én szerintem azokat hamarabb fogom megnézni újra mint ezt... Már sajnálom, hogy pénzt pazaroltam rá.
Nem tudom hogy vagytok vele, de nekem tetszik Bazsinak a pólója😅
Amikor Paul tartja a "mostmegbaszokmindenkit" beszédét, még a sz@r is vigyázzba állt bennem. De még lehet a mozigépészben is.😅😀
Egyébként nagyon tetszik a kibeszélő. Sokkal jobb a többinél, akik csak a pozitív hú-de-fasza dumát nyomják.
Szerintem van egy vetület, amit nem vesz észre az átlag néző: a rendező a mai politikai események miatt meg kellett bírkózzon azzal is, hogy a film ne legyen egy muszlim intifádára hívó film. A könyvben ugye végig dzsihádként hívja a fremenek galaxis hódító hadjáratát Herbert, a Mahdi pedig konkrétan a muszlim (hódító) messiás. Stilgar karaktere is ezért lett szerintem kikönnyítve és Csani karaktere is ezért lett sokkal jobban elmosva. Nagyon finoman hajtotta végre, de nekem egyértelmű volt ez az “óvatosság”.
Onnantól, hogy Paul megitta a vizet egy az egyben Attack On Titan és Eren feelingem volt😅
Szerintem sokkal izgalmasabb és jobb lett mint az első felvonás. Az események csak úgy pörögtek egymás után. A film végi végső csata túl rövid lett és össze lett csapva. Annyira nyitva hagyták a végét, hogy remélem a stúdió zöld utat enged majd a folytatásnak, hogy elkészülhessen a Dűne Messiása.
De hogy az Aputest podcast nincs kirakva még youtube-ra? Nem is értem, pedig most szerettem volna nézni...
Én is azt vártam,főleg ugy,hogy meg lett igérve a reggeli HH-ban este 6-ra.Ugy látszik ezt is le kell majd torrentezni.
Rosszul ne legyetek
Mintha este 8 órát mondott volna Pisti a Tomb Raider alatt 😅 hogy akkor kerül ki.
@@b4leee Igen igen, azt mondta. Most nézem éppen a Shadow of the Tomb Raider-t. 🙂 Csak hamar kommenteltem...
Az első részen 3-aludtunk be. A 2 annyival pörgősebb és annyira király volt mint az állat. Kegyetlen jó film!
Tegnap néztük meg, szóval végre tudok ide is irni :D azzal ahogy felépitették az észak-dél eltérést és ahogy Chani karakterét, teljesen helyén volt mindkettő. A könyv szerint nem úgy van hogy a spice felébreszti a génemlékeket, a viz ennek a felturbózott változata ami az összes felmenőjének a teljes tudatát ébreszti fel benne?
Egyetlen kérdésem lenne: jobb mint a Vályi Pista féle verzió?😂
szerintem kurva jó film lett❤
Nemrég volt szó HH-ban arról, hogy ki nézett már meg filmet többször moziban. Hát én soha, de erre konkrétan vadászom a barátokat, hogy elmehessek ismét🥹
Nagyon jó volt.
Nekem érdekes volt hogy már az első résztől párhuzamot lehet vonni a közel keleti eseményekkel, és baromi jó kicsit leplezett társadalomkritika volt.
Csak OLED-en csak Dolby Vision-be!💯
Imádtam anno 386-os gépen a Düne2-őt.
Tegnap néztük párommal, és az első 20 perc után 10 percre kimaradtam a storybol mert engem untatott... De utána beindult és tetszett
A film tömören 1-3 spoiler:az antikrisztus felemelkedése :D
Az ilyen jellegű adásokat megtalálom spotify-on is?
Én sajnálom azt is, hogy a Liga, mint frakció, és Hawat, mint karakter egy-az-egyben kimaradt, de megértem azt, hogy miért így oldották meg. A film egyébként zseni.
Sziasztok! Dave Bautista (Rabban) becsicskításával kapcsolatban azért nem szabad elfelejteni, hogy ez a karakter tulajdonképpen nem komoly fegyverforgató és pláne nem különösebben komoly stratéga, sokkal inkább egy úgymond "agyatlan" eszköz a Báró kezében. Ezzel szemben Gurney Halleck (egyébként kimondva is) a legjobb fegyvermester a galaxisban, ez látszott a Tabáró Atreides katonával vívott párbaján is, ahol egy régóta éheztetett fogoly kissé megszorongatja egy késsel az egyébként nem elhanyagolható vívó tudással bíró fiatalat akinél két kiváló penge van. Mégiscsak látszik, hogy a legjobbtól tanultak az Atreides katonák. Úgy gondolom, hogy komolytalan lett volna, ha egy ilyen fegyvermesternek meg kell izzadni, hogy legyőzzön egy Rabbanhoz hasonló karaktert. Nekem kimondottan tetszett a gyors és mesteri mód ahogy elbánt vele, mindenféle fölösleges monológ nélkül, igazi hideg fejű vívóként.(Mondom ezt kb 10 év vívási tapasztalattal a hátam mögött.) Egyébként egyetértek Pistivel abban, hogy érdekesek a változtatások a könyvhöz képest és kíváncsian várom, hogy mit hoznak ki belőle. Hatalmasat ütött a film és nagyon sajnálom, hogy egy korábbi mozi alkalmával sikerült belefutni az előzetesbe és emiatt pár dolgot előre láttam belőle.
De azért ilyen szinten nem komolytalan ellenfél Rabban. Akkor nem jutott volna idáig a Harkonnen ranglétrán.
Csak azért nem lett örökös végül, mert bejött a képbe Feyd, mint másik opció.
Az hogy a konyvben Alia oli meg a Barot szamomra akkora csalodas volt, es a filmben annyira adta az a 1,5-2perces jelenet h Paul vegez vele teljes libabor vegig
Kövezzetek meg de a Báró halála mindig zavart a könyvben. Ez legalább stílusos bosszú volt. Ahogy Raban halàla is aki a könyvben egyszer csak eltűnik és nem is kerül elő.
@@ProfWilliamRabban egyáltalán nem lett kibontva, pedig volt benne potenciál. Érdekes lett volna a könyvben is egyfajta rivalizálás közte és Feyd között (a film legalább utalt erre).
Sokan szidják Brian Herbert könyveit, de ott legalább az összes, a Dűnében alig kibontott karakter megkapta a háttértörténetét.
Szerintetek lesz belőle rendezői változat?
Maga a rendező nyilatkozott, hogy nem.
@@ProfWilliam Sajnálatos de a választ köszönöm. 👍
A film vége a Liga nélkül értelmezhetetlen. Az azonban látszik, hogy hasonlóan építkezik mint a könyv, azaz egyre tágul az univerzum, ahogy a könyvben is... most mindenkiben (aki nem olvasta) az az érzés van, hogy a császár és a házak a csúcs, gondolom a következő részben majd ahogy jobban belemennek kiderül, hogy a LIGA és később a Bene Gesseritek mekkora hatalommal bírnak. A legdűnésebb párbeszéd ami az egész dűne ciklus esszenciája is lehetne: Jessica: Rossz oldalra álltál. Gaius Helen: Jessica nincsenek oldalak.
Elnézve a könyveket nem olvasók reakcióit, nagyon is érthető a Liga nélkül is a vége. A Bene Gesserit hatalmát és befolyását pedig a második rész szépen bemutatja. Konkrétan elhangzik, hogy ők vették rá a császárt arra, hogy leto ellen forduljon.
@@aronsos3414 Az azért nehezen magyarázható, hogy Landsraad házai körbeveszik a bolygót és ahelyett, hogy leszállnának és elvernék a fremeneket fenn várnak az űrbe, majd hazamennek... a Liga akaratának köszönhetően...
Nekem a legfontosabb kérdésem a Dune vel kapcsolatba ki dolgozik a hàttérben 😂?
Engem zavart Paul karakterének sötétedése. A Dűne gyakorlatilag 2 rész alatt elérte azt, amihez a Star Warsnak 3, a Breaking Badnek meg 5 évad kellett. Titeket nem zavart? Miről szól majd a harmadik rész?
Az első részt imádtam, asszem 4. alkalommal néztem újra a második rész előtt. Eléggé rá voltam pörögve, de sajnos nem jó szájízzel jöttem ki a moziból. Ellenben az első etappal, itt már nekem is unalmasan vontatottá vált helyenként és egyszerűen fogalmazva ledobott magáról a film. Voltak értelmetlen, érthetetlen jelenetek, érdekes, aztán hirtelen fura váltások, nem sikerült együtt élnem a karakter/sztorifejlődéssel. Sajnáltam nagyon, pedig rég vártam ennyire filmet. Persze voltak nagyon jó dolgok és nem akarom rossznak mondani, de nekem nem adta vhogy. Most kíváncsian fogom hallgatni a ti véleményeteket.
detto ugyanezt éreztem, és csodálkozva olvasom az ömlengő kritikákat. Eddig csak egy kritikát találtam (NOIZZ pont HU), ahol hasonlóan vélekednek, miszerint a "Dűne-átka" most kifogott Villeneuve-ön is. Hiányzot az az átfogó atmoszféra, ami az első részben beszippant, és nem ereszt.
@@hallernorbi mozi után én is elkezdtem olvasgatni a kritikákat, szintén nem értem az óriási magasztalásokat, mert (számomra) olyan messzire mentek ezekkel a filmtörténelminek leírt véleményekkel, hogy kezdtem kételkedni, hogy én ugyanarra a filmre ültem e be. Aztán én is rátaláltam arra a noizz kritikára, ami telitalálat volt nekem is, tűpontosan visszaadta az érzéseimet és remekül megfogalmazta mi ment mellé nálam is. Ízlések és pofonok ugye különböznek, de furcsa, hogy időnként mennyire...
Nekem elsőre nem nagyon jött be a film, nemtudom miért. Csak nemrég fedeztem fel a dűne világát és a könyvet se olvastam de teljesen maga köré csavart 😅 megnéztem az 1984 - es filmet is meg az újjakat most és áhh oda vissza vagyok ...nekem valamiért a Harkonnen jelenetek jönnek be a legjobban. De csak a második rész nem jött be annyira lehet túl nagy volt a hype meg az elvárás de alig várom , hogy megnézhessem újra
Nagyon jó volt a film.
Avatár az utolsó leghajlítóból csináltok kibeszélőt?
Nekem az is tetszett
Jó lenne.
Balázs, lehet felkeresném a debreceni kardiológiát, mert a kockás vérsejtek nem utalnak jó egészségi állapotra!
Legjobb film amit eletemben lattam
Az intrikák nagyon le voltak egyszerűsítve. Thufir Hawat kihagyásáért nagy kár és késes Szent Alia is hiányzott nekem :( Ahogy Chani lelépett, annak semmi értelme nem volt...ettől függetlenül nagyon tetszett a film még ha a könyvet több aspektusban is leegyszerűsíti.
Eddig 3 filmben dolgoztam Villenueve-vel, ez volt a legnehezebb és leghosszabb produkciója. Sokan nem bírták végig csinálni, páran már az elején feladták a stressz miatt.
Nekem 2 negativ kritikam van:
1. gyorsan vege lett
2. hol a 3. resz?
Imadtam a filmet, el is olvasom a konyvet😄
Zendaya azért ment el mert Chalamet látta a jövőjét,hogy a következendő háborúban nagyon szét fog égni a teste ezért megkérte h ha itt az idő akkor vonuljon el.
Nem éppen😂
@@farkaskaroly6898 majd kiderül. ez csak az én meglátásom.
A háttérben pedig a még be nem mutatott új munkatársak egyike...
nekem nagyon tetszett az egesz film......
viszont hianyoltam azokat a reszeket amikor a hangjukat es tudatukat fegyverkent hasznaljak.....
illetve a vegerol nagyon hianyzott hogy el kezdjen esni az eso az arrakison.......
az 1984 es verzio regi.....de mindig az eredeti verzio marad....
Csak hát az eső eleredésének semmi értelme, a (szerintem egyébként minden tekintetben rettenetes) Lynch-féle verzió egyik legbornírtabb húzása, ami pont hogy teljesen alávág a könyv egyik fő háttérszálának, miszerint több száz évet kell keményen dolgozni azon, hogy az Arrakis újra zöld legyen. Attól, hogy Paul Atreides megfelelő csellel legyőzi a császárt, nem változik meg a bolygó éghajlata, ez a Dűne világán belül és annak logikája szerint is totális, abszurd képtelenség.
2 csata és 6 óra a homokban mászkálás meg beszélgetés. Belealudtam,Bármelyik zs kategóriás horror jobb élményt szerzett. Egyedül Cristopher Walken nyújt igazi színészi alakitást.
Pisti, említed várod azt hogy otthon is meg tudd nézni.., van esetleg info hogy mikor lesz lemezes változat?! Engem is érdekel azért kérdezem.
mozis premierre számolj rá még három hónapot, általában annyi szokott lenni a lemezes megjelenés :) szóval valószínűleg június környékén lesz majd várható kb. :3
@@opalocelote akkor várni kell még..! Köszi a választ.
Rebecca Paul anyja a Harkonnen báró lánya, akkor az Atreides és Harkonnen házak anno mért nem lettek szövetségesek?
Mert Leto nem vette el, csak az agyasa volt.
@@dudibacsi Oké. Értem így. Köszi!
De esetleg azt tudod, hogy mért nem vette el ?
@@rabadaniel2974 Konyvben ki van fejte, elso sorban politikai oka van, mar nem emlekszem pontosan, de igy Leto szabad preda, be lehet hazasodni az Atreides hazhoz vagy o tud elvenni valakit, akivel bebisztositja a helyzetet. Jessica nem tudta, hogy Harkonnen plusz o "csak" egy Bene Gesserit boszorka.
@@Lateralus19 Így van! Hétpecsétes titok volt, hogy ki Jesscia apja. Mellesleg a báró meleg és pedofil. Valamilyen bedrogozással fogantatták meg Jessicát, ha jól emlékszem. Szóval még a báró sem tudta, hogy valaha együtt volt egy bene gesserittel. Ha kiderült volna, hogy a báró az apja, kb. megundorodott volna tőle Leto. Illetve akkor semmilyen ház nem fogadott volna el bene gesserit feleséget, ágyast, ha kiderül, hogy ilyen szemétséget csinálnak. Ezzel a bene gesserit tekintélyt vesztett volna.
Azért maradt az ágyasa, hogy nyitva hagyja a lehetőségét egy későbbi szövetségnek más házzal.
Amúgy azt megnéztem volna, hogy ha a tervek szerint Jessica lányt szül, akkor hogyan kényszerítik házasságra az attreides lányt egy harkonnenel. Pl. a császár elrendelhet kényszerházasságot? Ha lyen egyszerű megoldása lenne egy ilyen mély viszálynak, akkor miért nem próbálták már meg az elmúlt 1000 évben?
Egyrészt, mert nem tudtak róla. Ami a filmben elhangzik, hogy Leto tudott arról, hogy az ágyasa Harkonnen, a könyvben nincs így (ugye maga Jessica sem tudta magáról). A Bene Gesserit nagyon figyelt rá, hogy az emberek ne tudjanak róla, hogy ők tudatosan manipulálják a vérvonalakat. Másrészt az Atreidesek és a Harkonnenek között generációk óta ellentét van, aminek gyökerei a film/könyv történései előtti 10,000 évig nyúlnak vissza.
Chani folyamatos bedurcázása unalmas volt, és lealacsonyította a karaktert. Sokkal intelligensebbnek kellett volna lennie, aki felülemelkedik és elfogad... Amit én nagyon hiányoltam (már az elsőből is), azok a navigátorok. Rajtuk igazán be lehetett volna mutatni, hogy mire képes a fűszer, és biztos rohadt jól néztek volna ki. Amúgy 10/10-es a film természetesen, a Giedi Prime nagyon odab*szós volt, azok a paca-tűzijátékok meg hogy a “fekete Nap" miatt fekete/fehér volt minden külső jelenet, na az nagyon király volt!
A navigátorok csak a Dűne messiásában tűnnek fel, az első könyvben nincsenek benne. Az egy dolog, hogy Lynch belerakta.
@@fearcollins7425 látod, erre már nem is emlékeztem. Akkor végülis okés, bár ettől függetlenül szívesen láttam volna őket Villeneuve által is.
@@fearcollins7425 De benne vannak. A zárórészben ott van két navigátor a császár kíséretében, Paul velük zavartatja el az Arrakis fölött gyülekező flottát, a fűszer megsemmisítésével fenyegetőzve.
Azért legközelebb, ha FILM KIBESZÉLŐT csináltok, akkor a filmet beszéljétek már ki és ne a könyvet, mert lehet, hogy valaki azt még nem olvasta. És tudom... az én k. anyámat...
Most sikerült megnéznem a filmet. Röviden: csalódás az első rész utan. Hiányérzetet hagyott bennem, nem állt össze a történet. Javier Bardem alakítása katasztrófa, folyton kizökkentett. Nem ezt vártam..
Pisti odatetted magad, ìgy kell egy filmet elemezni 👌
Én is ugy vagyok mint Pisti annyira azért nem nyugozott le a második rész. Nagyon mozgalamasabb se volt nekem kb ugyan olyan szinten van mint az első. Mondjuk több epikus és hosszabb harcra számítottam de annyira ez nem volt meg.
Teljesen egyet tudok erteni Pistivel! Miutan elolvasod a konyvet es megnezed leginkabb ezt a part 2 filmet csak fogod a fejed igazabol :( Tetszett a film es valoszinuleg sokkal jobb ha nem olvasod a konyvet de ez hogy kevesebb mint 9 honap alatt ennyi minden tortenik... Nem ertem miert nem volt benne egy idougras igazabol. Pi9sti nagyon jo dolgokat hoz fel legyszi ne baszogassatok! :D
Nekem az egy jobban tetszett mert szeretem a könyvet és a kettő változtatásai szeintem nem lettek jobbak.
Nekem is fura volt ez a hang használat amit Pisti mond 8:00
Pontosan tegnap néztem meg moziban a Dűne második részét. Nem volt rossz, de szerintem indokolatlanul nagy a hype a film körül. Nekem az első része picivel jobban bejött. Szeretem a sci-fi műfajt, legyen az könyv vagy film. De ez nálam nem volt az a "hűha" sci-fi élmény. Nem dobtam tőle egy hátast. Nézhető volt, lekötött, de ennyi. Iszonyatosan sablonos és klisés volt a sztori, klisésebb, mint az első részben.
Nem szoktam kritizálni filmeket, de évtizedek óta nem láttam ilyen unalmas , rossz filmet. Még az első rész is 100x jobb volt. Hatalmas csalódás, majdnem kijöttünk a moziból a felénél
Húha, komoly lehet a baj... 😋 Mi nem tetszett?
Detto ugyanez neztunk ossze, hogy menjunk haza vagy szenvedjuk mar vegig, ha mar fizettunk erte.. Ennyire osszecsapott unalmas filmet szerintem soha nem lattam. Az elso reszt mikor eloszor lattam elaludtam rajta. Megprobaltam ujra, de akkor meg azon kaptam magam, hogy a telefonom nyomkodom. Remeltem a 2. resz majd meglep, ha mar ennyire az egekbe emelik, de ez is csak elrabol az ember eletebol 2,5 orat…
Izlesek es pofonok nyilvan, de amikor vegre elhiszed hogy beindul a film akkor osszecsajak a harcokat es vege.. Semmi extra nincs benne, ami megragadna az ember figyelmet es ne erezze azt, hogy halalra unja magat.. Alvashoz hatterzajnak tokeletes! 😅
Iszonyat epikus film volt! DE! Annyira érződött a kapkodás, sokszor követhetetlen, csapongó összedobált volt, főleg a az utolsó harmad. Nagyon érezhető volt, h bele kellett sűríteni mindent ebbe a részbe. A másik borzalom amitől hányok, az a TIPIKUS hollywood, nyálas, rózsaszín rágógumi. Ez pedig a marvel féle, túlkoreografált bunyó. Undorodom ettől, olyan mintha beleku.áznál egy friss, virágokkal teli kertbe. A kapkodás nem hiszem, h a rendező hibája, inkább a studio nem adott neki 3 résznyi "időt". Nem bíztak a sikerben és ez a film rovására ment. Ez lehetett volna az új Gyűrűk Ura, de a elcseszték. Bízom benne, hogy lesz egy bővített 8 órás változat :) Mellesleg a véleményemet úgy alkottam meg, hogy nem olvastam a könyvet, mégis éreztem, h ez a sztori több, zanzásított verzió! A film hiányosságai viszont afelé terel, hogy elolvassam könyveket. Bele sem merek gondolni mit szólnak hozzá a rajongók...
Zendaya minden filmben duzzog.
Nessaj hátul tudja, hogy őt nem vette kamera és nem volt bekapcsolva a mikrofonja?