Świetnie to wygląda. U siebie w domu mam Ubi. Ale to przez to, że w czasach gdy robiłem sieć u siebie to Omada dopiero wchodziła. I przez to za bardzo się na nią nie zdecydowałem choć była tańsza. A co do skrętek to powiem Ci, że najlepszy wynalazek do zaciskania jaki znalazłem to wtyki przelotowe. Nie trzeba docinać na wymiar tylko przechodzą i zaciskarka ucina. Ułatwia pracę niemiłosiernie powiem Ci.
Cześć! Dzięki za komentarz. Nie widziałem tego typu wtyków gdy się za to zabierałem. Rzeczywiście to może być ciekawa alternatywa. Tak to trzeba się przypatrywać czy aby napewno dobrze weszło.
Super robota! Widać, że przykładasz się do każdej pracy w domu i pomimo krytyki którą widać czasem w komentarzach robisz swoje co owocuje 💪 czy ktoś byłby w stanie podać jakieś źródła dotyczące nauki sieci? Początek filmu brzmiał bardzo logicznie ale dla mnie czarna magia cała ta konfiguracja i wymyślanie takiej sieci 🫣😅
Cześć! Dziękuję za komentarz. Widziałem kilka filmów na TH-cam odnośnie budowania sieci home office i na tej podstawie dobrałem sprzęty. Jeszcze nie skonfigurowałem jej w pełni. Specem też nie jestem. Jeśli ktoś poratuje dobrymi materiałami to też chętnie się dokształcę.
Elegancko, u siebie też postawiłem wszystko na omadzie, eapy, switch z PoE, kontroler, router. Daje radę, apka mobilna taka sobie ale w domu czego chcieć więcej. Widzę że mamy dokładnie taki sam zestaw, tylko że ja mam switcha SG3428MP
Ja kupiłem Volt Polska zasilacz awaryjny sinusPRO 1000W i dwa akumulatory AMG 12v/55ah. Jak jest zasilanie to ładowane są przez zasilacz, jak jest zanik w sieci to przepina się automatycznie na akumulatory. Przełączanie jest niezauważalne.
24:30 zaciskarka jak moja, patchpanel pusty i keystony tak jak polecam (a może nawet Tobie poleciłem), tylko zabrakło do pełni szczęścia przelotowych wtyków, bo ta zaciskarka do takich jest. Dużo łatwiej się robi
Tak, sugerowałem się tym co polecałeś, ale o przelotowych wtykach albo nie wspomniałeś, albo ja zgubiłem tą informację. No cóż, ale jak widać, temat ogarnąłem.
Fajnie to wygląda :) Ja mam właśnie na Ubiquity - i też mam UDMa Switch 24 POE ++ z SFP: i 2x APki z WiFi 7 - a mógłbyś zrobić filmik jak taki Twój zestaw wygląda w Omadzie i jakie są opcje konfiguracji z kontrolerem? Jestem bardzo ciekawy takiego porównania bo mamy mocno analogiczny zestaw. Z góry dzięki za taki filmik w wolnym czasie :) Pozdrawiam - świetna robota - też wszystko mam na samodzielnie zaciskanaych kablach i bardzo doceniam tą prace bo wiem ile to się trzeba na bujac z tymi kablami :)
Cześć! No to fajne sprzęty tam masz :) Szczerze mówiąc aż tak nie znam się na tych sprzętach sieciowych, więc raczej specjalnie dokładnie nie byłbym w stanie tego omówić. Może w przyszłości, gdy uda mi się skonfigurować tak jak potrzebuję, to wtedy być może nagram coś jeśli będzie o czym pogadać. Dzięki, zeszło mi się trochę z wykonaniem tego co jest w szafie. Czasami nie chciało mi się wchodzić tam na krzesło czy drabinę i przygotowywać kolejne skrętki :)
Cześć. Jak u Ciebie sprawuje się zestaw UI? Ja w przyszłym roku będę montował szafę na podobnym zestawie. Właściwie to brakuje mi już tylko switcha i zapasowego WANa. Ale na forach UI nie widzę za bardzo huraoptymizmu przy zapasówkach LTE.
Wszystko spoko, nawet i estetycznie, jak dla mnie brakuje tylko UPS'a pod NAS.- szkoda dysków przy zanikach prądu :/ Warto również mieć UPS'a pod inne urządzenia sieciowe, wyłączenie prądu ( w skrzynce, która przeważnie stoi przed domem) nie będzie problemem dla złodzieja :D
Cześć! Będzie UPS. Muszę zmierzyć pobór prądu z gniazdka, do którego wpięta jest listwa i coś tam sobie dobiorę. Mam na liście zakupów, bo też w sumie mnie irytuje, że serwer się wyłącza przy braku prądu, właśnie ze względu na dysk.
Szafka fajnie wyszła. Osobiście rozdzieliłbym kamerki na inny switch POE. Poza tym OK jak na domową sieć. W większości małych firemek widziałem większy syf :D
Cześć! Dziękuję za komentarz. Na początku chciałem tak zrobić, ale uznałem, że nie ma to za bardzo sensu ekonomicznego, bo musiałbym kupić dwa switche PoE, o większej ilości gniazd niżbym kiedykolwiek potrzebował. Rozumiem, że chodzi tylko o uchronienie się przed ewentualną awarią switcha żeby kamery były na osobnym switchu?
@ProgramistaNaBudowie Względy bezpieczeństwa i odseparowania urządzeń w razie awarii switcha. Bez przesady jak się poszuka są fajne switche poe dedykowane pod kamery 8 port z uplinkiem. Wtedy pozostałe luźne przewody nieobsadzone podłączyłbyś pod tego dużego switcha. To taka moja mała rozkmina 😉
spoko zajawka, ale miałbyś mniej makaronu w szafie przy naprzemiennym umieszczeniu patchpaneli z switchami (panel od gniazdek/ switch 24 port/panel od zasilanych/ switch poe). Dodatkowo, żeby uniknąć większości problemów zaopatrz się w UPSa do szafy, najlepiej spiętego z ważniejszym z nasów, żeby informował o padzie prądu i zamykał system przed końcem baterii. No i temat zabezpieczenia danych i kopii zapasowych... RAID0 zwiększa ryzyko utraty danych a nie zmniejsza (zgon jednego z dysków powoduje utratę danych z obu) zabezpieczeniem będzie RAID1 wtedy dyski są kopiami siebie i muszą to być dyski tej samej pojemności. co do kopii na walającym się hdd po domu to słabo, lepiej drugiego nasa przenieś w inne miejsce domu podepnij do niego na stałe dysk po usb i niech robi kopię. dane krytyczne lepiej trzymać w oddalonych od siebie miejscach. idealnym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch kopi zapasowych, jednej na miejscu w przypadku awarii sprzętu z oryginałem i drugiej w oddalonej lokalizacji (dom rodziców lub teściów, praca) w przypadku katastrofy. To się powymądrzałem ;) ps: zmiana typu RAID i z upsem w domku jednorodzinnym to nie żart...
Cześć! Dziękuję za komentarz. Dzięki za cenną poradę z patchpanelami. Nie wiedziałem jak to dobrze rozłożyć, natomiast trochę problem zmarginalizuję pisząc, że pewnie już nie będę musiał zbyt wiele modyfikować w tej domowej sieci na poziomie patch panelu o ile w ogóle, a jeszcze da się w miarę sensownie przewodami mieszać na poziomie switchy :) Nie pamiętam już co powiedziałem w nagraniu, ale dyski w serwerze dwu-dyskowym mam w RAID 1 (mirroring). Niestety nadal występuje problem, że przy braku kontrolera sprzętowego czy systemowego (nie pamiętam, ale też tak się nie znam) nie ma możliwości odczytu danych z pojedynczego dysku na czym kiedyś mi zależało w momencie gdy awaria miała miejsce. Kopia HDD w żadnych wypadku nie wala się po domu. Jest umieszczona w szafie rack obok NAS-ów i jest automatycznie załączana z harmonogramem kopiowania całego dysku. Na filmie jeszcze nie miałem tego dysku podłączonego. Obecnie tak używam i fajnie to działa. Na ten moment nie mam możliwości trzymania drugiego serwera w osobnej lokalizacji (nie mam takiego serwera i nie zarobiłem gniazd sieciowych w pomieszczeniach, oraz irytuje mnie odgłos pracującego-chrumkającego dysku w serwerze, ale rozumiem koncepcję i byłoby to najlepszą opcją. Dziękuję za trafną poradę. Nie pomyślałem, by zrobić sobie gniazdo sieci w szafie we wiatrołapie, to mogłaby być dobra awaryjna lokalizacja. Ale powiedzmy, że jestem jako-tako zabezpieczony, lub czuję się względnie bezpiecznie, ponieważ posiadam dużą gaśnicę 6 kg, która wydaje mi się, że pomogła by odzyskać ten serwer w razie pożaru, bo o innym sensownym zagrożeniu niż ogień nie jestem w stanie pomyśleć by miało większy sens posiadanie dwóch serwerów w osobnych lokalizacjach. UPS jest na liście. Jeszcze nie wiem, który zakupić.
@@enzono merytoryczny komentarz z dobrymi i wartościowymi radami. Dodałbym tylko, że RAID to nie backup. To backup zabezpiecza przed utratą danych a RAID poprawia ich dostępność.
@@ProgramistaNaBudowiepomyśl nad zdalną lokalizacja dla backup np. u rodziców. Złodzieje przeszukają Ci też szafy, przepięcie może spalić urządzenia w całym domu. Odnośnie ups testowałem kilka i w rozsądnym budżecie z qnap dobrze współpracuje z Cyber Power (ja wybrałem 1000AV)
I jak widzisz przesyłanie 2-4 TB danych żeby robić backup na internecie 100-200 MBit DL, 2-13 MBit UP? :> To ja już wolę co tydzień podpinać dysk i trzymać go z dala od instalacji elektrycznej by nie uległ uszkodzeniu od przepięcia. Szafę rack mam też zabezpieczoną ochronnikiem przepięć typu 3, klasa D, więc to dodatkowe zabezpieczenie. Może kiedyś, gdy zawita tu światłowód i będzie miało to rzeczywiście jakiś sens. To co zrobiłem to i tak już dużo dla bezpieczeństwa danych. Pomyśl o ludziach, którzy nie robią jakiegokolwiek backupu :) Sprzęt sieciowy i temat backupu to dwie nory, które są bardzo głębokie :)
@@ProgramistaNaBudowie zapomniałem napisać odnośnie patchcordów. Jak miałbyś kupić niemarkowe w necie, to lepiej, że sam zrobiłeś. Przez moje ręce przeszło masę patchcordów 5, 6 cat utp i ftp we wszystkich odmianach i wielokrotnie generowały problemy typu link downs lub rx errors i nie od razu tylko po czasie. Natomiast jak sam zrobisz to albo odrazu masz zwalony albo działa cały czas. Więc co do rady wspomnianego w filmie kolegi..... nie przejmowałbym się. A jak chcesz kupować patchcordy to tylko firmowe i co ważniejsze z oficjalnej dystrybucji.
Zazdroszczę etapu budowy :) My dopiero tynki kładziemy i nie mogę się doczekać jak już będę mógł się "pobawić" kabelkami :) Tak z ciekawości jaką masz głębokość szafy? 45 czy 60cm?
Hej, Polecam Ci wtyki RJ45 przelotowe tym bardziej że Twoja praska zdaje się posiada nóż do obcinania nadmiaru. Wygodna sprawa w kontekście umieszczania rzewodow bo nie trzeba przycinać i można skorygować jeśli w trakcie wsuwania zamieniły się miejscami. Pozdro
Cześć! Punkty dostępowe są podłączone każdy swoim przewodem. Mam włączoną funkcję mesh, ale nie pamiętam czy ona ma znaczenie w tym przypadku gdy i tak wszystko jest łączone przewodami. Być może musiałem włączyć Mesh by móc korzystać z funkcji Fast Roaming żeby urządzenia mogły przełączać się sprawnie między punktami dostępowymi w domu.
U mnie też było tak ładnie. A potem weszły zmiany, jakieś awarie i teraz mam porządne hinduskie spagetti 🙂 Nie wiem jak u Ciebie z prądem. Jesli są częste wyłączenia, to podepnij szafę pod jakiś sensowny UPS. Znakomicie oszczędza łaciny jeśli pracuje się z domu.
Cześć! Zabieranie prądu jest u nas rzadkością. Nie mniej planuję zakup UPS. Póki co od momentu gdy tą szafkę zmontowałem, to nie miałem potrzeby tam nawet zaglądać i oby tak zostało :)
Cześć, Daj proszę znać jak ta Omada działa po 3-6 msc. Ja używam UBNT i będę budował sieć i dom za rok. Tak kolega ma rację, przewód 0,25m to 1,50 PLN :D Połączenia switch + patch panell powinny być w konfiguracji przód- przód, nie potrzebnie ciągniesz kable do tyłu. Co do kopii, ja już się wyleczyłem z NAS, tylko maszyna PC z dyskami w mikro lub mini ATX. Niemniej jednak zazdroszczę i powodzenia życzę! Oglądam i śledzę dalej, dobry kanał
używam omadę od 2,5 lat - podobnie jak tutaj, ogólnie jest ok stabilnie, chociaż przez jakiś czas miałem problem z tym kontrolerem - rozłączał się, po jednym z update problem się skończył. Od siebie polecam, fajnie to działa jest zarządzanie wygodne
Cześć! Od roku nie musiałem resetować ani nic kombinować. Działa dla mnie dobrze. 0,25 m może i 1,50 zł, ale ja potrzebowałem około 70 cm, a takie były nie do dostania i jeszcze w odpowiednich kolorach tym bardziej. Już nie upieram się, że w tych, które ja użyłem, ale po prostu w kilku kolorach było trudno zdobyć. Albo 50 cm, albo 100 cm. Po awarii mojego NAS-a myślałem czy nie zbudować jakiegoś śmiesznego komputerka z dyskami na TrueNAS, ale problem polegał na tym, że potrzebowałem danych na za 3 dni i musiałem natychmiast zamówić inny serwer by włożyć do niego dyski i odczytać dane. Teraz zabezpieczyłem się w ten sposób, że robie kopię na osobnym dysku bez żadnego RAID-a, więc nie potrzebuję sterownika sprzętowego do odczytania zawartości z dysku, a sam NAS robi kopię w RAID 1. Jeśli w przyszłości będę chciał rozbudować serwer o jeszcze jeden dysk to wtedy pomyślę nad zbudowaniem swojego. Ewentualnie gdy padnie mi ten drogi czarny NAS. O ten biały nie dbam, tam jest kopia komputerów, które działają i nie potrzebuję mieć dostępu do tych danych gdyby mi się ten serwer zepsuł nagle. Dzięki, pozdrawiam!
Kolega miał racje. Zasadniczo kupuje się gotowe patchcordy. Dodatkowo kupujesz prowadnice na kable 1U do tego zaślepki 1 U i wtedy sie okazuje ze szafkę masz juz za małą :)
A ja tak trochę z innej strony - kojarzę, że "sto lat temu" wspominałeś, że używasz GoPro Hero Black 5. Dalej go używasz? Jak u Ciebie jest z czasem nagrywania filmów? U mnie kamerka przy FullHD mocno się grzeje i baterie bardzo szybko się zużywają przez co często trzeba je wymieniać. Masz podobnie?
Cześć! Korzystam od początku z GoPro Hero Black 7. Nagrywam Full HD. Pewnie coś tam się grzeje trochę, specjalnie nie zwracałem na to uwagi. Jestem w stanie nagrać do 90 minut materiału na raz tak mi się wydaje, ale specjalnie tego nie mierzyłem. Baterie szybko się zużywają. Ja mam tylko jedną baterię i jeśli nagrywałem jakieś timelapsy długie to przeważnie zdejmowałem klapkę od złączy i wpinałem na stałe powerbank.
@@ProgramistaNaBudowie A ok. W szóstce chyba poprawili kwestię wydajności i zjadania baterii więc w 7 jest pewnie jeszcze lepiej. Pomysł z powerbankiem też dobry!
@@ProgramistaNaBudowiemam kamery hikvision na rejestratorze 7616ni k2. Nawet to nieźle działa. Chociaż ostatnio jeden z serwisantów firmy ochroniarskiej obmarudził hika z powodu utrudnionego odzyskiwania haseł i polecał dahua. Nie mniej hik się u mnie sprawdza.
Cześć! Dzięki, wyszło spoko, fajnie wygląda choć nie zaglądam tam :D Pewnie tak jak piszesz, ale nie jestem specem i konfiguracja tego TP-Linka już nie jest dla mnie najprostsza a co dopiero Mikrotik.
Mikrotik jest dla maniaków sieciowych.... Pozatym nie kojarzę żeby miał takie ładne talerze AP. Ubnt owszem ale cenowo prawie drugie tyle wychodzi co TPLINK a on naprawdę daje radę... Wiele hoteli pięknie śmiga na omadzie
A ile kabli bedziez mial mnie wiecej? Pewnie w przyszłym roku tez bede sie musial za to zabrac. Powiedzmy 3 na AP. Z 4 na kamierki. Z 2 na wideofon. Z 3 do pokoi. Co jeszcze sie uzywa? Zupelnie zielony jestem
Cześć! Ogólnie przewodów w domu mam tyle ile widać na patch panelu czyli 39 przewodów. Mam też punkty dostępowe na zewnątrz, w pokojach mam po 4 przewody (2x2), pod telewizorem mam więcej bo miałem mieć na konsolę też, ale konsola wylądowała na biurku, a ostatecznie sprzedałem ją bo nie korzystałem, a w ogóle to nie mamy telewizora nawet ;) Na jakieś serwery danych lub kopii zapasowej, na alarm, może jakąś pompę ciepła czy wentylację mechaniczną.
XD Ja wziąłem flagowca (8411) do bloku 2 pokoje z kuchnią. Dodatkowo 2x653, 3428x-m2 i 2210mp. Wiem trochę overkill, ale pisałem pracę. Chciałem mieć światełko pomiędzy switchami i bezpośrednio w routerze. Też wziąłem oc300, ale to ze względu że można w racku przymocować.
Tych odcinków o smart home i sieci to nie oglądam bo dla mnie to przerost formy. Mam Synology, kamery POE, wiedodomofon ,i skrętke w każdym pomieszczeniu ale jak ty potrzebujesz do pracy tak zaawansowany sprzęt i siec to rozumiem. Dla większości 1 router ewentualnie drugi na ogród. Szacunek za duzo pracy włożone i wysoką estetykę w szafie :D ja na pewno nie będę tak miał ale będę się starał. Zastanawiałem się po co sa patchpanele ... czy to wielki błąd jak będe zarabiał skrętki i od razu wpinał do switcha? Taki mam plan. I potwierdzam co inni piszą, przelotowe wtyki sa super , nie dośc że wyraźnie sprawdzisz po przeciągnięciu to dociskasz na maxa i ładnie samo odcina. Pozdro.
Cześć! Uważam, że to nie jest błąd w takiej małej szafie żeby nie było patch paneli, sam się zastanawiałem. Ostatecznie zrobiłem patch panele bo koszt był niewielki a powiedzmy jest dla mnie czytelnie choć i bez patch panela właściwie też by było okej. W sumie to może nawet delikatny over kill z jego stosowaniem tutaj, ale z drugiej strony rozszyłem w jednym miejscu wszystkie skrętki i dalej już konfiguruję sieć krótkimi przewodami. Powiedzmy, że może większy porządek, ale nadal, w takiej szafie to nie ma specjalnie znaczenia. Modyfikować tego też nie zamierzam. Podłączyłem, działa i tak pewnie zostanie :) Zaoszczędzisz jakieś 170 zł per patch panel 24 portowy. Nie znalazłem tańszego rozwiązania do moich wymagań, które też nie są jakieś specjalnie wygórowane. Powodzenia i pozdrawiam!
Czyli zasadniczo to co sie obserwuje ostatnio, ktos chce miec skretke po calym domu najlepiej 7ke ale w zyciu codziennim wifi 4,5. Troche jednak sprzet kosztuje plus trzeba poogarniac, pewnie dwa tanie routery na openwrt by tez daly rade dla normalnego czlowieka na dom 100-200m, ta skrzyneczka sumarycznie ze sprzetem z 50W idzie w idle Byla jakas analiza ze zamiast omady jest cos lepszego tanszego?
Cześć! Ja mam kategorię 6 w całym domu i sieć 1 Gbit wewnątrz choć pewnie na krótkich odcinkach dałoby radę uzyskać więcej. Robiłem sieć z myślą, że nigdy tu światłowodu nie będzie, ale jak się okazuje światłowód będę miał w przyszłym roku. W tym roku podłączenie, a w przyszłym uruchomienie bo muszę dociągnąć umowę internetu mobilnego do końca. Nie mam ciśnienia na szybsze sieci, bo szybszego internetu niż 500 Mbit / 1 Gbit brał nie będę (szkoda pieniędzy) i nie potrzebuję. Jedynie do wymiany plików z serwerem by było fajniej mieć, ale teraz nie upieram się bo nawet nie mam tak szybkiego dysku w NAS by z tego korzystać i zupełnie mi to nie przeszkadza. Nie żałuję, a korzystam od roku z naszej sieci i od 7 lat z tych dysków w NAS. Z tego co się orientowałem to żeby można było ustawiać VPN na jakiś port czy podsieć, wydzielać VLANy, obsłużyć tyle portów przewodowo i mieć to w miarę w jednym systemie to nie dało się taniej. Ewentualnie punkty dostępowe omada/unifi + niesystemowe switche i router. Ale wolałem mieć z jednego systemu. Proste ustawianie a ja specem nie jestem od sieci i nie chcę nim być.
@@ProgramistaNaBudowie moze ja sie myle sa tam jakies promocje od czasu do czasu ale tez widze ze tplink mial duza wtope w tym roku z bezpieczenstwem w czasach sieci mesh klasyczny vpn to tez taka dziwna rzecz chyba tylko do korpo roboty, wyglada calkiem zgrabnie, widze ze teraz dyski okrutnie drogie zwlaszcza 2,5
@@MrZiemwit VPN do pracy jedynie. W moim serwerze są dyski 3,5" HDD te klasyczne WD Red 5400 WD40EFZX. Także nawet nie byłoby możliwości wysyłać danych z tego serwera tak szybko.
@@ProgramistaNaBudowie Aby mieć lepsze prędkości niż 1Gbit to w NAS'ie muszą być dyski SSD lub sama pamięć podręczna na ssd'kach. Dodatkowo jak wspomniałeś skrętka 7kat i na urządzeniach końcowych karty sieciowe 10Gbit
Testowałem 2 a nawet 3 routery na OpenWRT(gargoyle) w 2 kondygnacyjnym domu 120m2 i myślałem że mi to wystarczy. Do czasu pojawienia sie kilku dodatkowych urządzeń w domu. Osobiście uważam że pieniądze wydane na dedykowany AP (po kablu) nie są zmarnowane. Mesh to ostateczność i powie Ci to każdy sieciowiec lub ogarnięty użytkownik.
Autorze, czy sprawdziłeś prędkości AP które kupiłeś? Wtedy oznaczenie AX3000 było by dla Ciebie bardzo jasne PS. Umieszczanie tak wielu szczegółów odnośnie swojego domu w internecie to jak zapraszanie złodzieja.
Czego tak naprawdę miałbym się obawiać? To że widać sprzęty? Ktoś kto uzyska dostęp do routera pozna listę urządzeń w sieci tak czy siak i nie potrzebuje ich widzieć na ekranie. To, że widać gdzie są sprzęty i będzie można je wyciągnąć z szafy? Pewnie szkoda zachodu by złodziej spędzał czas na wykręcaniu tych sprzętów stojąc na jakimś stołku, który musiałby przytargać, kiedy łatwiej można wynieść jakiś komputer leżący na biurku czy inny aparat. Z serwerów pożytku nie ma. Dane są szyfrowane, nie dość, że potrzebne są loginy i hasła to jeszcze klucze szyfrujące dane. Lepiej żyć niż się obawiać, że wszędzie czai się złodziej.
Cześć! Mój czarny NAS dwu-dyskowy to QNAP TS-251D. Zmieniłem gdy zepsuł mi się TS-231. Nie mam preferencji. Wybrałem bo wydawał mi się okej oraz nie chciałem ryzykować, że z jakiegoś powodu nie będę mógł zmigrować się na Synology po przełożeniu dysków. Synology do Time Machine wybrałem po najniższej cenie na OLX, to jest Synology DS120j. Sprzęty działają, nie mają dla mnie plusów i minusów. Nie korzystam z innych funkcji niż przechowywanie danych oraz na QNAP serwer DLNA muzyki przez Jellyfin. QNAP kupiłem z myślą o możliwości stawiania kontenerów Docker, choć na obecną chwilę nie korzystam.
No dobrze, tylko musiałyby być dostępne patchcordy 70 cm długości kat 6, w przynajmniej 4 kolorach. Nie znalazłem wtedy takich ;) Ciężko było znaleźć o takiej długości, a żeby były chociaż dwa kolory to tym bardziej.
Cześć! Byłoby miło gdybyś obejrzał początek odcinka i spisał sobie z pudełek modele sprzętów :) A jeśli uważasz, że przydałoby się to innym, to możesz nawet w odpowiedzi na ten komentarz zamieścić taką listę i ewentualnie podrzucił linki do strony producenta :) Pozdrawiam!
TP-Link jest dobry bo jest tani. Niestety mają ogromny minus nie wspierają zbyt długo swojego sprzętu. Na niektóre da się wgrać OpenWRT ale raczej nie na najnowsze. Osobiście wolał bym sprzęt Ubiquiti tam sprzęt może jest droższy ale za to wsparcie jest zdecydowanie dłuższe.
Zależało mi na sieci przewodowej i wifi. A to co podałeś raczej służy do stworzenia sieci bezprzewodowej. W jakiej konfiguracji z deco widziałbyś podłączenie przewodowe urządzeń w 4 lokalizacjach w domu oraz podłączenie przewodowe dwóch serwerów nas, automatyki domowej bez dostępu do zasobów serwerów NAS oraz przewodowo i pompy ciepła i kamer PoE też przewodowo oraz możliwosć rozdzielenia internetu mobilnego i radiowego per port lub per sieć wifi? Wydaje mi się, że wybrałem całkiem spoko rozwiązanie, ale może da się zrobić to łatwiej. Z tym, że niechciałbym mieć jakiś switchów pochowanych po szafkach a raczej w jednym miejscu.
@@ProgramistaNaBudowie Ja u siebie robię właśnie na Deco, kable to trochę przeżytek już - oczywiście do meshy warto dociągnąć kabelkiem ale i bez tego da radę jeśli jest ich więcej. U mnie będą 2 switche (po jednym na piętro) + po 2x deco na piętro, internet z światłowodu. Teraz wifi jest takie szybkie że nie ma sensu kabli ciągnąć do wszystkiego, tym bardziej że wiele urządzeń jak np TV mają kartę ethernet tylko 100 mbps - paradoksalnie na wifi działa tam internet szybciej. Każdy robi jak lubi, podziwiam zapał bo na pewno sporo pracy i $ wymagało zrobienie takiej instalacji sieciowej jak masz - zrób jakąś porządną instrukcje by żona lub ktoś w przyszłości też mógł to ogarnąć jak coś się zepsuje.
@@dawidstepien72 Okej, czyli switche i tak będziesz miał. Ile teraz kosztuje takieg Deco BE-95? Jest to w ogóle do dostania u nas w kraju? Bo jakoś nie widzę ceny w złotówkach.
Cześć, to jest dymo labelmanager 160. Mam takie etykiety w rozdzielnicy i w szafie rack już od roku i nic się nie ściera. Używamy też w kuchni na pudełkach i nie widać oznak czasu. Ale pewnie jak potrzesz konkretnie to zetrzesz.
Cześć! Spotkałem się z taką opinią kiedyś, ale nie robi to dla mnie znaczenia, ponieważ nie znam się na tych różnicach w zabezpieczeniach. Nietypowa nazwa wifi, nietypowe hasło, rozdzielone zasoby w podsieciach VLAN, NASy nie wystawione do internetu, to wszystko co jestem w stanie wymyśleć być mieć bezpieczną dla mnie sieć. Reszta to szczegóły może bardziej dla jakiś firm niż do domu. Ale jeśli jest coś oczywistego co powinno być zabezpieczeniem domowej sieci to proszę napisz, może inni podejmą decyzję na rzecz zakupu Unifi zamiast TP-Link.
Czy Unifi/Tplink to nie ma znaczenia w tak małej, prostej sieci bez wystawiania usług na świat. Jedne i drugie urządzenia dostają aktualizacje firmware - nie widzę powodów dla którego Unifi jest lepsze - kwestia tego, do czego ktoś to potrzebuje. Mam w firmach Unifi i tplink - wszystko się sprawdza i z niczym nie ma problemu.
@@super.wojciech Właśnie przeświadczenie, że jak się usług nie wystawia to jest się bezpiecznym to jeden z największych mitów. Owszem, powierzchnia ataku jest mniejsza jak się nie wystawiamy na świat, ale dopóki w sieci znajdują się urządzenia łączące się z Internetem, dopóty są wektory ataku pozwalające na wejście do niej. Nie raz użytkownik sam pobierze pakiet, który może nie jest destrukcyjny dla OS-a, ale dla routerów czy innych urządzeń już tak. Przypadek zechce, że akurat ktoś był zalogowany do panelu na routerze i cyk, CSRF i gotowe. I wtedy właśnie lepiej jest, gdy soft na infrze nie jest dziurawcem.
@jungla8866 Otóż to. Dopiero co ujawniono kolejnego botneta, za którym stoją spece z Dalekiego Wschodu i, niespodzianka, większość z ponad 16k zainfekowanych routerów to właśnie TP. I nie pomogą tu wydumane hasła czy odseparowane podsieci, jak soft jest dziurawy i zwyczajnie nie trzeba wchodzić przez zaryglowane drzwi, jak obok jest otwarte kilka okien ;) Warto pamiętać, że nie raz i nie dwa atakujący wcale nie celuje w nasz router - wektorem bywamy my i nasz komputer, a dołączenie do botnetowej “rodziny” to nie raz “szczęśliwy traf”. Można “zassać” coś, co nie narobi szkód na poziomie samego OS-a na komputerze, a zainfekuje sieć. Na chwilę obecną zalecane jest okresowe restartowanie routera. Brzmi jak żart, ale śmieszne nie jest. Dlatego uważam, że jak się buduje infrastrukturę do pracy, to jednak lepiej dołożyć do Ubi, Forti czy Cisco nawet nie dla IDS-a, wbudowanego honey pota czy niezabugowanego interfejsu, co po prostu do stabilności i wsparcia, również w zakresie reakcji na odkrywane luki.
Jak najbardziej można samemu zarabiać, zaciskać końcówki tym bardziej ze tniesz na odcinki jakie ci pasują. Jak ktoś nie potrafi, nie chce sam robić to kupuje gotowce i tyle w temacie.
Dziękuję za komentarz :) Poprawić ewentualnie źle zarobiony przewód to nie problem dla mnie, więc nie spinam się. Nie mogłem znaleźć gotowych przewodów o długości tam 65 cm, były tylko 50 cm i 100 cm albo jakieś takie i w nieodpowiednich dla mnie kolorach, więc zrobiłem sam :)
Skrętka bardzo brzydko pookładana, brak ładnego łuku. Gniazdka 230V powinny być na dole szafki, najlepiej z przodu. Przy zastosowaniu UPS szafkowego zależnie od rodzaju tuż nad.
Część! No trudno, niechaj będzie brzydki łuk. Ważne, że nie złamana skrętka. Gdyby to była kat 7 to pewnie bym się musiał spinać. Listwa zasilająca jest pod ostatnim switchem. Może rzeczywiście nie ma tam idealnego dostępu, ale oceniam na dobry dostęp. Nie zamierzam tam nic podłączać i odłączać, więc świadomie. UPS prawdopodobnie nawet nie zmieści się w tej szafce i będę miał gdzieś obok na półce albo coś. Dzięki za komentarz :)
Ja u znajomego wkładałem przetwornice volt ze stabilizacją chyba 1kw, do tego dwa Aku po 100ah agm. Ma tam podłączony serwer, dwa kompy, monitoring na 18 kamer, brama wjazdowa, całą sieć z internetem, oświetlenie awaryjne i jeszcze kilka drobniejszych rzeczy. Całość przy rozsądnym wykorzystaniu starcza na 4-6 godzin właściciel planuje dołożenie kolejnego aku aby to wydłużyć.
Świetnie to wygląda. U siebie w domu mam Ubi. Ale to przez to, że w czasach gdy robiłem sieć u siebie to Omada dopiero wchodziła. I przez to za bardzo się na nią nie zdecydowałem choć była tańsza.
A co do skrętek to powiem Ci, że najlepszy wynalazek do zaciskania jaki znalazłem to wtyki przelotowe. Nie trzeba docinać na wymiar tylko przechodzą i zaciskarka ucina. Ułatwia pracę niemiłosiernie powiem Ci.
Cześć! Dzięki za komentarz. Nie widziałem tego typu wtyków gdy się za to zabierałem. Rzeczywiście to może być ciekawa alternatywa. Tak to trzeba się przypatrywać czy aby napewno dobrze weszło.
@@ProgramistaNaBudowie przelowtowki są od dawna ale wymagana jest specjalna zaciskarka z nożykiem odcinającym.
@@fishapekzaciskarkę do przelotowych wtyków kupiłem na Ali za 15 zł. Super sprawa.
@@wlodekbudowa7128 też mam z Ali 😉
@@ProgramistaNaBudowie kilkaset przelotowych zacisnąłem, gorąco polecam. Jedyny problem to niezbyt nadają się na zewnątrz, choć nadal - można uzyć.
Nareszcie! Mam nadzieję, że ten sprzęcik ode mnie sprawdzi się też u Ciebie, bo już u wielu robi robotę.
Wszystko w swoim czasie ;) Sprzęt działa jak trzeba.
Super robota! Widać, że przykładasz się do każdej pracy w domu i pomimo krytyki którą widać czasem w komentarzach robisz swoje co owocuje 💪 czy ktoś byłby w stanie podać jakieś źródła dotyczące nauki sieci? Początek filmu brzmiał bardzo logicznie ale dla mnie czarna magia cała ta konfiguracja i wymyślanie takiej sieci 🫣😅
Cześć! Dziękuję za komentarz. Widziałem kilka filmów na TH-cam odnośnie budowania sieci home office i na tej podstawie dobrałem sprzęty. Jeszcze nie skonfigurowałem jej w pełni. Specem też nie jestem. Jeśli ktoś poratuje dobrymi materiałami to też chętnie się dokształcę.
Elegancko, u siebie też postawiłem wszystko na omadzie, eapy, switch z PoE, kontroler, router. Daje radę, apka mobilna taka sobie ale w domu czego chcieć więcej.
Widzę że mamy dokładnie taki sam zestaw, tylko że ja mam switcha SG3428MP
Siemano, dzięki za komentarz. Aż tylu PoE nie potrzebowałem i nie wiedziałem, że jest aplikacja mobilna Pozdrawiam!
Ja kupiłem Volt Polska zasilacz awaryjny sinusPRO 1000W i dwa akumulatory AMG 12v/55ah. Jak jest zasilanie to ładowane są przez zasilacz, jak jest zanik w sieci to przepina się automatycznie na akumulatory. Przełączanie jest niezauważalne.
@bystrzakk dzięki, sprawdzę!
24:30 zaciskarka jak moja, patchpanel pusty i keystony tak jak polecam (a może nawet Tobie poleciłem), tylko zabrakło do pełni szczęścia przelotowych wtyków, bo ta zaciskarka do takich jest. Dużo łatwiej się robi
Tak, sugerowałem się tym co polecałeś, ale o przelotowych wtykach albo nie wspomniałeś, albo ja zgubiłem tą informację. No cóż, ale jak widać, temat ogarnąłem.
cześć. Jaka to zaciskarka i jakie konkretnie wtyki polecasz ?
Fajnie to wygląda :) Ja mam właśnie na Ubiquity - i też mam UDMa Switch 24 POE ++ z SFP: i 2x APki z WiFi 7 - a mógłbyś zrobić filmik jak taki Twój zestaw wygląda w Omadzie i jakie są opcje konfiguracji z kontrolerem? Jestem bardzo ciekawy takiego porównania bo mamy mocno analogiczny zestaw.
Z góry dzięki za taki filmik w wolnym czasie :) Pozdrawiam - świetna robota - też wszystko mam na samodzielnie zaciskanaych kablach i bardzo doceniam tą prace bo wiem ile to się trzeba na bujac z tymi kablami :)
Cześć! No to fajne sprzęty tam masz :) Szczerze mówiąc aż tak nie znam się na tych sprzętach sieciowych, więc raczej specjalnie dokładnie nie byłbym w stanie tego omówić. Może w przyszłości, gdy uda mi się skonfigurować tak jak potrzebuję, to wtedy być może nagram coś jeśli będzie o czym pogadać. Dzięki, zeszło mi się trochę z wykonaniem tego co jest w szafie. Czasami nie chciało mi się wchodzić tam na krzesło czy drabinę i przygotowywać kolejne skrętki :)
Cześć. Jak u Ciebie sprawuje się zestaw UI?
Ja w przyszłym roku będę montował szafę na podobnym zestawie. Właściwie to brakuje mi już tylko switcha i zapasowego WANa. Ale na forach UI nie widzę za bardzo huraoptymizmu przy zapasówkach LTE.
Spoko fajnie że sie pochwaliles ale jeszcze pare szafek rack musisz zrobic zeby bylo perfekt :)
Siema! Nie no, ma być w miarę dobrze, żeby działało :) Więcej szaf raczej skręcać już nie planuję :)
Wszystko spoko, nawet i estetycznie, jak dla mnie brakuje tylko UPS'a pod NAS.- szkoda dysków przy zanikach prądu :/
Warto również mieć UPS'a pod inne urządzenia sieciowe, wyłączenie prądu ( w skrzynce, która przeważnie stoi przed domem) nie będzie problemem dla złodzieja :D
Cześć! Będzie UPS. Muszę zmierzyć pobór prądu z gniazdka, do którego wpięta jest listwa i coś tam sobie dobiorę. Mam na liście zakupów, bo też w sumie mnie irytuje, że serwer się wyłącza przy braku prądu, właśnie ze względu na dysk.
Szafka fajnie wyszła. Osobiście rozdzieliłbym kamerki na inny switch POE. Poza tym OK jak na domową sieć. W większości małych firemek widziałem większy syf :D
Cześć! Dziękuję za komentarz. Na początku chciałem tak zrobić, ale uznałem, że nie ma to za bardzo sensu ekonomicznego, bo musiałbym kupić dwa switche PoE, o większej ilości gniazd niżbym kiedykolwiek potrzebował. Rozumiem, że chodzi tylko o uchronienie się przed ewentualną awarią switcha żeby kamery były na osobnym switchu?
@ProgramistaNaBudowie Względy bezpieczeństwa i odseparowania urządzeń w razie awarii switcha. Bez przesady jak się poszuka są fajne switche poe dedykowane pod kamery 8 port z uplinkiem. Wtedy pozostałe luźne przewody nieobsadzone podłączyłbyś pod tego dużego switcha. To taka moja mała rozkmina 😉
@@tommeroksłuszne podejście. Są też rejestratory z portami POE
spoko zajawka, ale miałbyś mniej makaronu w szafie przy naprzemiennym umieszczeniu patchpaneli z switchami (panel od gniazdek/ switch 24 port/panel od zasilanych/ switch poe). Dodatkowo, żeby uniknąć większości problemów zaopatrz się w UPSa do szafy, najlepiej spiętego z ważniejszym z nasów, żeby informował o padzie prądu i zamykał system przed końcem baterii.
No i temat zabezpieczenia danych i kopii zapasowych... RAID0 zwiększa ryzyko utraty danych a nie zmniejsza (zgon jednego z dysków powoduje utratę danych z obu) zabezpieczeniem będzie RAID1 wtedy dyski są kopiami siebie i muszą to być dyski tej samej pojemności. co do kopii na walającym się hdd po domu to słabo, lepiej drugiego nasa przenieś w inne miejsce domu podepnij do niego na stałe dysk po usb i niech robi kopię. dane krytyczne lepiej trzymać w oddalonych od siebie miejscach.
idealnym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch kopi zapasowych, jednej na miejscu w przypadku awarii sprzętu z oryginałem i drugiej w oddalonej lokalizacji (dom rodziców lub teściów, praca) w przypadku katastrofy.
To się powymądrzałem ;)
ps: zmiana typu RAID i z upsem w domku jednorodzinnym to nie żart...
Cześć! Dziękuję za komentarz. Dzięki za cenną poradę z patchpanelami. Nie wiedziałem jak to dobrze rozłożyć, natomiast trochę problem zmarginalizuję pisząc, że pewnie już nie będę musiał zbyt wiele modyfikować w tej domowej sieci na poziomie patch panelu o ile w ogóle, a jeszcze da się w miarę sensownie przewodami mieszać na poziomie switchy :)
Nie pamiętam już co powiedziałem w nagraniu, ale dyski w serwerze dwu-dyskowym mam w RAID 1 (mirroring). Niestety nadal występuje problem, że przy braku kontrolera sprzętowego czy systemowego (nie pamiętam, ale też tak się nie znam) nie ma możliwości odczytu danych z pojedynczego dysku na czym kiedyś mi zależało w momencie gdy awaria miała miejsce.
Kopia HDD w żadnych wypadku nie wala się po domu. Jest umieszczona w szafie rack obok NAS-ów i jest automatycznie załączana z harmonogramem kopiowania całego dysku. Na filmie jeszcze nie miałem tego dysku podłączonego. Obecnie tak używam i fajnie to działa. Na ten moment nie mam możliwości trzymania drugiego serwera w osobnej lokalizacji (nie mam takiego serwera i nie zarobiłem gniazd sieciowych w pomieszczeniach, oraz irytuje mnie odgłos pracującego-chrumkającego dysku w serwerze, ale rozumiem koncepcję i byłoby to najlepszą opcją. Dziękuję za trafną poradę.
Nie pomyślałem, by zrobić sobie gniazdo sieci w szafie we wiatrołapie, to mogłaby być dobra awaryjna lokalizacja. Ale powiedzmy, że jestem jako-tako zabezpieczony, lub czuję się względnie bezpiecznie, ponieważ posiadam dużą gaśnicę 6 kg, która wydaje mi się, że pomogła by odzyskać ten serwer w razie pożaru, bo o innym sensownym zagrożeniu niż ogień nie jestem w stanie pomyśleć by miało większy sens posiadanie dwóch serwerów w osobnych lokalizacjach.
UPS jest na liście. Jeszcze nie wiem, który zakupić.
@@enzono merytoryczny komentarz z dobrymi i wartościowymi radami.
Dodałbym tylko, że RAID to nie backup. To backup zabezpiecza przed utratą danych a RAID poprawia ich dostępność.
@@ProgramistaNaBudowiepomyśl nad zdalną lokalizacja dla backup np. u rodziców.
Złodzieje przeszukają Ci też szafy, przepięcie może spalić urządzenia w całym domu.
Odnośnie ups testowałem kilka i w rozsądnym budżecie z qnap dobrze współpracuje z Cyber Power (ja wybrałem 1000AV)
I jak widzisz przesyłanie 2-4 TB danych żeby robić backup na internecie 100-200 MBit DL, 2-13 MBit UP? :> To ja już wolę co tydzień podpinać dysk i trzymać go z dala od instalacji elektrycznej by nie uległ uszkodzeniu od przepięcia. Szafę rack mam też zabezpieczoną ochronnikiem przepięć typu 3, klasa D, więc to dodatkowe zabezpieczenie. Może kiedyś, gdy zawita tu światłowód i będzie miało to rzeczywiście jakiś sens. To co zrobiłem to i tak już dużo dla bezpieczeństwa danych. Pomyśl o ludziach, którzy nie robią jakiegokolwiek backupu :) Sprzęt sieciowy i temat backupu to dwie nory, które są bardzo głębokie :)
@@ProgramistaNaBudowie zapomniałem napisać odnośnie patchcordów. Jak miałbyś kupić niemarkowe w necie, to lepiej, że sam zrobiłeś. Przez moje ręce przeszło masę patchcordów 5, 6 cat utp i ftp we wszystkich odmianach i wielokrotnie generowały problemy typu link downs lub rx errors i nie od razu tylko po czasie. Natomiast jak sam zrobisz to albo odrazu masz zwalony albo działa cały czas.
Więc co do rady wspomnianego w filmie kolegi..... nie przejmowałbym się. A jak chcesz kupować patchcordy to tylko firmowe i co ważniejsze z oficjalnej dystrybucji.
Zazdroszczę etapu budowy :) My dopiero tynki kładziemy i nie mogę się doczekać jak już będę mógł się "pobawić" kabelkami :)
Tak z ciekawości jaką masz głębokość szafy? 45 czy 60cm?
Cześć! No to musisz uzbroić się w cierpliwość :D Szafa 45 cm. Powodzenia i pozdrawiam!
Hej, Polecam Ci wtyki RJ45 przelotowe tym bardziej że Twoja praska zdaje się posiada nóż do obcinania nadmiaru. Wygodna sprawa w kontekście umieszczania rzewodow bo nie trzeba przycinać i można skorygować jeśli w trakcie wsuwania zamieniły się miejscami. Pozdro
Dzięki za komentarz. Niech się przyda innym, ja już wtyków specjalnie zarabiać nie mam gdzie :) Pozdrawiam!
Witam. Super robota. Czy AP są podłączone osobno od przełącznika kablem i czy udało sie uruchomić mesch. ?
Cześć! Punkty dostępowe są podłączone każdy swoim przewodem. Mam włączoną funkcję mesh, ale nie pamiętam czy ona ma znaczenie w tym przypadku gdy i tak wszystko jest łączone przewodami. Być może musiałem włączyć Mesh by móc korzystać z funkcji Fast Roaming żeby urządzenia mogły przełączać się sprawnie między punktami dostępowymi w domu.
U mnie też było tak ładnie. A potem weszły zmiany, jakieś awarie i teraz mam porządne hinduskie spagetti 🙂 Nie wiem jak u Ciebie z prądem. Jesli są częste wyłączenia, to podepnij szafę pod jakiś sensowny UPS. Znakomicie oszczędza łaciny jeśli pracuje się z domu.
Cześć! Zabieranie prądu jest u nas rzadkością. Nie mniej planuję zakup UPS. Póki co od momentu gdy tą szafkę zmontowałem, to nie miałem potrzeby tam nawet zaglądać i oby tak zostało :)
Cześć,
Daj proszę znać jak ta Omada działa po 3-6 msc. Ja używam UBNT i będę budował sieć i dom za rok.
Tak kolega ma rację, przewód 0,25m to 1,50 PLN :D
Połączenia switch + patch panell powinny być w konfiguracji przód- przód, nie potrzebnie ciągniesz kable do tyłu.
Co do kopii, ja już się wyleczyłem z NAS, tylko maszyna PC z dyskami w mikro lub mini ATX.
Niemniej jednak zazdroszczę i powodzenia życzę!
Oglądam i śledzę dalej, dobry kanał
używam omadę od 2,5 lat - podobnie jak tutaj, ogólnie jest ok stabilnie, chociaż przez jakiś czas miałem problem z tym kontrolerem - rozłączał się, po jednym z update problem się skończył. Od siebie polecam, fajnie to działa jest zarządzanie wygodne
Cześć! Od roku nie musiałem resetować ani nic kombinować. Działa dla mnie dobrze. 0,25 m może i 1,50 zł, ale ja potrzebowałem około 70 cm, a takie były nie do dostania i jeszcze w odpowiednich kolorach tym bardziej. Już nie upieram się, że w tych, które ja użyłem, ale po prostu w kilku kolorach było trudno zdobyć. Albo 50 cm, albo 100 cm.
Po awarii mojego NAS-a myślałem czy nie zbudować jakiegoś śmiesznego komputerka z dyskami na TrueNAS, ale problem polegał na tym, że potrzebowałem danych na za 3 dni i musiałem natychmiast zamówić inny serwer by włożyć do niego dyski i odczytać dane. Teraz zabezpieczyłem się w ten sposób, że robie kopię na osobnym dysku bez żadnego RAID-a, więc nie potrzebuję sterownika sprzętowego do odczytania zawartości z dysku, a sam NAS robi kopię w RAID 1. Jeśli w przyszłości będę chciał rozbudować serwer o jeszcze jeden dysk to wtedy pomyślę nad zbudowaniem swojego. Ewentualnie gdy padnie mi ten drogi czarny NAS. O ten biały nie dbam, tam jest kopia komputerów, które działają i nie potrzebuję mieć dostępu do tych danych gdyby mi się ten serwer zepsuł nagle.
Dzięki, pozdrawiam!
Kolega miał racje. Zasadniczo kupuje się gotowe patchcordy. Dodatkowo kupujesz prowadnice na kable 1U do tego zaślepki 1 U i wtedy sie okazuje ze szafkę masz juz za małą :)
Dzięki za komentarz :)
A ja tak trochę z innej strony - kojarzę, że "sto lat temu" wspominałeś, że używasz GoPro Hero Black 5. Dalej go używasz? Jak u Ciebie jest z czasem nagrywania filmów? U mnie kamerka przy FullHD mocno się grzeje i baterie bardzo szybko się zużywają przez co często trzeba je wymieniać. Masz podobnie?
Cześć! Korzystam od początku z GoPro Hero Black 7. Nagrywam Full HD. Pewnie coś tam się grzeje trochę, specjalnie nie zwracałem na to uwagi. Jestem w stanie nagrać do 90 minut materiału na raz tak mi się wydaje, ale specjalnie tego nie mierzyłem. Baterie szybko się zużywają. Ja mam tylko jedną baterię i jeśli nagrywałem jakieś timelapsy długie to przeważnie zdejmowałem klapkę od złączy i wpinałem na stałe powerbank.
@@ProgramistaNaBudowie A ok. W szóstce chyba poprawili kwestię wydajności i zjadania baterii więc w 7 jest pewnie jeszcze lepiej. Pomysł z powerbankiem też dobry!
Świetny film
Dzięki!
Hej pytanie na jakie kamery IP się zdecydowałeś? Też tp link systemowo czy coś innego możesz polecić? Btw, super robota też mnie to czeka 😅
Cześć! Będą chyba kamery hikvision, jeszcze nie wybrałem.
@@ProgramistaNaBudowiemam kamery hikvision na rejestratorze 7616ni k2. Nawet to nieźle działa. Chociaż ostatnio jeden z serwisantów firmy ochroniarskiej obmarudził hika z powodu utrudnionego odzyskiwania haseł i polecał dahua. Nie mniej hik się u mnie sprawdza.
Dzięki za komentarz, przyda się!
Super !! Pozdro
Dzięki za komentarz :)
Fajny pomysł z tymi kolorami :) Tańszą alternatywą dla Ubiquity jest mikrotik ale jego konfiguracja nie jest tak prosta jak tplinka.
Cześć! Dzięki, wyszło spoko, fajnie wygląda choć nie zaglądam tam :D Pewnie tak jak piszesz, ale nie jestem specem i konfiguracja tego TP-Linka już nie jest dla mnie najprostsza a co dopiero Mikrotik.
Mikrotik jest dla maniaków sieciowych.... Pozatym nie kojarzę żeby miał takie ładne talerze AP. Ubnt owszem ale cenowo prawie drugie tyle wychodzi co TPLINK a on naprawdę daje radę... Wiele hoteli pięknie śmiga na omadzie
@@arekibm ma takie talerze, ale nie są tak zgrabne jak ubi, zresztą omada też nie jest tak zgrabna ;)
A ile kabli bedziez mial mnie wiecej? Pewnie w przyszłym roku tez bede sie musial za to zabrac. Powiedzmy 3 na AP. Z 4 na kamierki. Z 2 na wideofon. Z 3 do pokoi. Co jeszcze sie uzywa? Zupelnie zielony jestem
Cześć! Ogólnie przewodów w domu mam tyle ile widać na patch panelu czyli 39 przewodów. Mam też punkty dostępowe na zewnątrz, w pokojach mam po 4 przewody (2x2), pod telewizorem mam więcej bo miałem mieć na konsolę też, ale konsola wylądowała na biurku, a ostatecznie sprzedałem ją bo nie korzystałem, a w ogóle to nie mamy telewizora nawet ;) Na jakieś serwery danych lub kopii zapasowej, na alarm, może jakąś pompę ciepła czy wentylację mechaniczną.
takie niewielkie długości to bym wolał zamówić z amoazone patchcord`a inaczej bym zagotował przy zarabianiu tych kabli :D
Raczej nie znajdziesz kabelka 70 cm długości, a takie musiałem docinać ;)
XD
Ja wziąłem flagowca (8411) do bloku 2 pokoje z kuchnią. Dodatkowo 2x653, 3428x-m2 i 2210mp. Wiem trochę overkill, ale pisałem pracę. Chciałem mieć światełko pomiędzy switchami i bezpośrednio w routerze. Też wziąłem oc300, ale to ze względu że można w racku przymocować.
No to niezła konfiguracja :)
Tych odcinków o smart home i sieci to nie oglądam bo dla mnie to przerost formy. Mam Synology, kamery POE, wiedodomofon ,i skrętke w każdym pomieszczeniu ale jak ty potrzebujesz do pracy tak zaawansowany sprzęt i siec to rozumiem. Dla większości 1 router ewentualnie drugi na ogród.
Szacunek za duzo pracy włożone i wysoką estetykę w szafie :D ja na pewno nie będę tak miał ale będę się starał. Zastanawiałem się po co sa patchpanele ... czy to wielki błąd jak będe zarabiał skrętki i od razu wpinał do switcha? Taki mam plan.
I potwierdzam co inni piszą, przelotowe wtyki sa super , nie dośc że wyraźnie sprawdzisz po przeciągnięciu to dociskasz na maxa i ładnie samo odcina.
Pozdro.
Cześć! Uważam, że to nie jest błąd w takiej małej szafie żeby nie było patch paneli, sam się zastanawiałem. Ostatecznie zrobiłem patch panele bo koszt był niewielki a powiedzmy jest dla mnie czytelnie choć i bez patch panela właściwie też by było okej. W sumie to może nawet delikatny over kill z jego stosowaniem tutaj, ale z drugiej strony rozszyłem w jednym miejscu wszystkie skrętki i dalej już konfiguruję sieć krótkimi przewodami. Powiedzmy, że może większy porządek, ale nadal, w takiej szafie to nie ma specjalnie znaczenia. Modyfikować tego też nie zamierzam. Podłączyłem, działa i tak pewnie zostanie :) Zaoszczędzisz jakieś 170 zł per patch panel 24 portowy. Nie znalazłem tańszego rozwiązania do moich wymagań, które też nie są jakieś specjalnie wygórowane. Powodzenia i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Dzięki za wyjaśnienie. Tak w większych szafach ma to sens bo już trzeba trzymać porządek i te makarony poukładać.
Co ten kolega taki pesymista. Dom sam zbudowałeś to skrętki poprawnie nie zarobisz :D?
Hehe, też tak pomyślałem i zarabiałem dalej te skrętki :)
Czyli zasadniczo to co sie obserwuje ostatnio, ktos chce miec skretke po calym domu najlepiej 7ke ale w zyciu codziennim wifi 4,5. Troche jednak sprzet kosztuje plus trzeba poogarniac, pewnie dwa tanie routery na openwrt by tez daly rade dla normalnego czlowieka na dom 100-200m, ta skrzyneczka sumarycznie ze sprzetem z 50W idzie w idle
Byla jakas analiza ze zamiast omady jest cos lepszego tanszego?
Cześć! Ja mam kategorię 6 w całym domu i sieć 1 Gbit wewnątrz choć pewnie na krótkich odcinkach dałoby radę uzyskać więcej. Robiłem sieć z myślą, że nigdy tu światłowodu nie będzie, ale jak się okazuje światłowód będę miał w przyszłym roku. W tym roku podłączenie, a w przyszłym uruchomienie bo muszę dociągnąć umowę internetu mobilnego do końca. Nie mam ciśnienia na szybsze sieci, bo szybszego internetu niż 500 Mbit / 1 Gbit brał nie będę (szkoda pieniędzy) i nie potrzebuję. Jedynie do wymiany plików z serwerem by było fajniej mieć, ale teraz nie upieram się bo nawet nie mam tak szybkiego dysku w NAS by z tego korzystać i zupełnie mi to nie przeszkadza. Nie żałuję, a korzystam od roku z naszej sieci i od 7 lat z tych dysków w NAS.
Z tego co się orientowałem to żeby można było ustawiać VPN na jakiś port czy podsieć, wydzielać VLANy, obsłużyć tyle portów przewodowo i mieć to w miarę w jednym systemie to nie dało się taniej. Ewentualnie punkty dostępowe omada/unifi + niesystemowe switche i router. Ale wolałem mieć z jednego systemu. Proste ustawianie a ja specem nie jestem od sieci i nie chcę nim być.
@@ProgramistaNaBudowie moze ja sie myle sa tam jakies promocje od czasu do czasu ale tez widze ze tplink mial duza wtope w tym roku z bezpieczenstwem
w czasach sieci mesh klasyczny vpn to tez taka dziwna rzecz chyba tylko do korpo roboty, wyglada calkiem zgrabnie, widze ze teraz dyski okrutnie drogie zwlaszcza 2,5
@@MrZiemwit VPN do pracy jedynie. W moim serwerze są dyski 3,5" HDD te klasyczne WD Red 5400 WD40EFZX. Także nawet nie byłoby możliwości wysyłać danych z tego serwera tak szybko.
@@ProgramistaNaBudowie Aby mieć lepsze prędkości niż 1Gbit to w NAS'ie muszą być dyski SSD lub sama pamięć podręczna na ssd'kach. Dodatkowo jak wspomniałeś skrętka 7kat i na urządzeniach końcowych karty sieciowe 10Gbit
Testowałem 2 a nawet 3 routery na OpenWRT(gargoyle) w 2 kondygnacyjnym domu 120m2 i myślałem że mi to wystarczy. Do czasu pojawienia sie kilku dodatkowych urządzeń w domu.
Osobiście uważam że pieniądze wydane na dedykowany AP (po kablu) nie są zmarnowane.
Mesh to ostateczność i powie Ci to każdy sieciowiec lub ogarnięty użytkownik.
Ładnie to wygląda ale to jedyne co mogę powiedzieć. Wiem też że coś mówiłeś bo usta się ruszały ale nic nie rozumiem. 😅
Hehe, dzięki za komentarz ;) Ważne, że działa i wiadomo skąd przewód wychodzi i dokąd wchodzi :D
Autorze, czy sprawdziłeś prędkości AP które kupiłeś? Wtedy oznaczenie AX3000 było by dla Ciebie bardzo jasne
PS.
Umieszczanie tak wielu szczegółów odnośnie swojego domu w internecie to jak zapraszanie złodzieja.
Cześć Marcinie, dzięki za komentarz.
Czego tak naprawdę miałbym się obawiać? To że widać sprzęty? Ktoś kto uzyska dostęp do routera pozna listę urządzeń w sieci tak czy siak i nie potrzebuje ich widzieć na ekranie. To, że widać gdzie są sprzęty i będzie można je wyciągnąć z szafy? Pewnie szkoda zachodu by złodziej spędzał czas na wykręcaniu tych sprzętów stojąc na jakimś stołku, który musiałby przytargać, kiedy łatwiej można wynieść jakiś komputer leżący na biurku czy inny aparat. Z serwerów pożytku nie ma. Dane są szyfrowane, nie dość, że potrzebne są loginy i hasła to jeszcze klucze szyfrujące dane. Lepiej żyć niż się obawiać, że wszędzie czai się złodziej.
Zastanawiam się nad pierwszym NAS-em bo na USB już się nie mieszczę.
Możesz podpowiedzieć czemu synology a nie np QNAP? Ja rozważam te dwie marki.
Cześć! Mój czarny NAS dwu-dyskowy to QNAP TS-251D. Zmieniłem gdy zepsuł mi się TS-231. Nie mam preferencji. Wybrałem bo wydawał mi się okej oraz nie chciałem ryzykować, że z jakiegoś powodu nie będę mógł zmigrować się na Synology po przełożeniu dysków. Synology do Time Machine wybrałem po najniższej cenie na OLX, to jest Synology DS120j. Sprzęty działają, nie mają dla mnie plusów i minusów. Nie korzystam z innych funkcji niż przechowywanie danych oraz na QNAP serwer DLNA muzyki przez Jellyfin. QNAP kupiłem z myślą o możliwości stawiania kontenerów Docker, choć na obecną chwilę nie korzystam.
21:40 - no dobrze gotowe patchcordy grosze kosztują, a zabawy z tym dużo mniej xD
No dobrze, tylko musiałyby być dostępne patchcordy 70 cm długości kat 6, w przynajmniej 4 kolorach. Nie znalazłem wtedy takich ;) Ciężko było znaleźć o takiej długości, a żeby były chociaż dwa kolory to tym bardziej.
A może jakieś linki do sprzętu...było by milo
Cześć! Byłoby miło gdybyś obejrzał początek odcinka i spisał sobie z pudełek modele sprzętów :) A jeśli uważasz, że przydałoby się to innym, to możesz nawet w odpowiedzi na ten komentarz zamieścić taką listę i ewentualnie podrzucił linki do strony producenta :) Pozdrawiam!
Panie A gdzie tyle śniegu leży ?
U nas już leży :) dziś spadł.
mie ma zasilanie piopi itp jest zasilanie poe pop rj45
ok
Hej byłbym wdzięczny jak byś wyjaśnił jak skonfigurować TP-link VPN
Jeszcze tego nie zrobiłem :) Sam potrzebuję z tym pomocy. Próbowałem konfigurować z kontem Nord VPN, ale coś niezbyt działało.
To zapraszam do mnie. Mam film o konfiguracji po mojemu
Co do RAJDu 0 to lubisz żyć na krawędzi. Mam nadzieję że to pomyłka i chodzi i o RAID 1
Tak, miało być RAID 1.
TP-Link jest dobry bo jest tani. Niestety mają ogromny minus nie wspierają zbyt długo swojego sprzętu. Na niektóre da się wgrać OpenWRT ale raczej nie na najnowsze. Osobiście wolał bym sprzęt Ubiquiti tam sprzęt może jest droższy ale za to wsparcie jest zdecydowanie dłuższe.
Dziękuję za komentarz :) Z ciekawości jak długo urządzenia Unifi i TP-Link są wspierane?
Po co to tak utrudniać? Dlaczego po prostu nie użyć mesh (Deco BE-95 na przykład)?
Zależało mi na sieci przewodowej i wifi. A to co podałeś raczej służy do stworzenia sieci bezprzewodowej. W jakiej konfiguracji z deco widziałbyś podłączenie przewodowe urządzeń w 4 lokalizacjach w domu oraz podłączenie przewodowe dwóch serwerów nas, automatyki domowej bez dostępu do zasobów serwerów NAS oraz przewodowo i pompy ciepła i kamer PoE też przewodowo oraz możliwosć rozdzielenia internetu mobilnego i radiowego per port lub per sieć wifi? Wydaje mi się, że wybrałem całkiem spoko rozwiązanie, ale może da się zrobić to łatwiej. Z tym, że niechciałbym mieć jakiś switchów pochowanych po szafkach a raczej w jednym miejscu.
@@ProgramistaNaBudowie Ja u siebie robię właśnie na Deco, kable to trochę przeżytek już - oczywiście do meshy warto dociągnąć kabelkiem ale i bez tego da radę jeśli jest ich więcej. U mnie będą 2 switche (po jednym na piętro) + po 2x deco na piętro, internet z światłowodu. Teraz wifi jest takie szybkie że nie ma sensu kabli ciągnąć do wszystkiego, tym bardziej że wiele urządzeń jak np TV mają kartę ethernet tylko 100 mbps - paradoksalnie na wifi działa tam internet szybciej. Każdy robi jak lubi, podziwiam zapał bo na pewno sporo pracy i $ wymagało zrobienie takiej instalacji sieciowej jak masz - zrób jakąś porządną instrukcje by żona lub ktoś w przyszłości też mógł to ogarnąć jak coś się zepsuje.
@@dawidstepien72 Jakie urządzenia Deco tworzą Mesh dla bluetooth i zigbee?
@@dawidstepien72 Okej, czyli switche i tak będziesz miał. Ile teraz kosztuje takieg Deco BE-95? Jest to w ogóle do dostania u nas w kraju? Bo jakoś nie widzę ceny w złotówkach.
@@dawidstepien72 Ah sorki, to ktoś inny pisał o Deco BE-95. Jaki koszt sprzętu na sieć u ciebie w domu?
Ta drukarka do etykiety to termo czy coś innego? Jak termo to lipa z trwałością to tak jak paragony
Cześć, to jest dymo labelmanager 160. Mam takie etykiety w rozdzielnicy i w szafie rack już od roku i nic się nie ściera. Używamy też w kuchni na pudełkach i nie widać oznak czasu. Ale pewnie jak potrzesz konkretnie to zetrzesz.
@@ProgramistaNaBudowiefajna sprawa i niedroga. Trzeba sobie taką sprezentować. Dzięki
Można kupować zamienniki taśm na aliexpres, wychodzi dużo taniej drukowanie.
Unifi dużo lepsze i bezpieczniejsze.
Cześć! Spotkałem się z taką opinią kiedyś, ale nie robi to dla mnie znaczenia, ponieważ nie znam się na tych różnicach w zabezpieczeniach. Nietypowa nazwa wifi, nietypowe hasło, rozdzielone zasoby w podsieciach VLAN, NASy nie wystawione do internetu, to wszystko co jestem w stanie wymyśleć być mieć bezpieczną dla mnie sieć. Reszta to szczegóły może bardziej dla jakiś firm niż do domu. Ale jeśli jest coś oczywistego co powinno być zabezpieczeniem domowej sieci to proszę napisz, może inni podejmą decyzję na rzecz zakupu Unifi zamiast TP-Link.
Czy Unifi/Tplink to nie ma znaczenia w tak małej, prostej sieci bez wystawiania usług na świat. Jedne i drugie urządzenia dostają aktualizacje firmware - nie widzę powodów dla którego Unifi jest lepsze - kwestia tego, do czego ktoś to potrzebuje. Mam w firmach Unifi i tplink - wszystko się sprawdza i z niczym nie ma problemu.
@@super.wojciechsłusznie. W domu Unifi i Omada się powinny sprawdzić. Ale nie uważasz że Unifi jest bardziej dopracowany i przyjemniejszy w obsłudze?
@@super.wojciech Właśnie przeświadczenie, że jak się usług nie wystawia to jest się bezpiecznym to jeden z największych mitów. Owszem, powierzchnia ataku jest mniejsza jak się nie wystawiamy na świat, ale dopóki w sieci znajdują się urządzenia łączące się z Internetem, dopóty są wektory ataku pozwalające na wejście do niej. Nie raz użytkownik sam pobierze pakiet, który może nie jest destrukcyjny dla OS-a, ale dla routerów czy innych urządzeń już tak. Przypadek zechce, że akurat ktoś był zalogowany do panelu na routerze i cyk, CSRF i gotowe. I wtedy właśnie lepiej jest, gdy soft na infrze nie jest dziurawcem.
@jungla8866 Otóż to. Dopiero co ujawniono kolejnego botneta, za którym stoją spece z Dalekiego Wschodu i, niespodzianka, większość z ponad 16k zainfekowanych routerów to właśnie TP. I nie pomogą tu wydumane hasła czy odseparowane podsieci, jak soft jest dziurawy i zwyczajnie nie trzeba wchodzić przez zaryglowane drzwi, jak obok jest otwarte kilka okien ;) Warto pamiętać, że nie raz i nie dwa atakujący wcale nie celuje w nasz router - wektorem bywamy my i nasz komputer, a dołączenie do botnetowej “rodziny” to nie raz “szczęśliwy traf”. Można “zassać” coś, co nie narobi szkód na poziomie samego OS-a na komputerze, a zainfekuje sieć.
Na chwilę obecną zalecane jest okresowe restartowanie routera. Brzmi jak żart, ale śmieszne nie jest. Dlatego uważam, że jak się buduje infrastrukturę do pracy, to jednak lepiej dołożyć do Ubi, Forti czy Cisco nawet nie dla IDS-a, wbudowanego honey pota czy niezabugowanego interfejsu, co po prostu do stabilności i wsparcia, również w zakresie reakcji na odkrywane luki.
Jak najbardziej można samemu zarabiać, zaciskać końcówki tym bardziej ze tniesz na odcinki jakie ci pasują. Jak ktoś nie potrafi, nie chce sam robić to kupuje gotowce i tyle w temacie.
Dziękuję za komentarz :) Poprawić ewentualnie źle zarobiony przewód to nie problem dla mnie, więc nie spinam się. Nie mogłem znaleźć gotowych przewodów o długości tam 65 cm, były tylko 50 cm i 100 cm albo jakieś takie i w nieodpowiednich dla mnie kolorach, więc zrobiłem sam :)
Dodatkowa zaleta to jak kupisz dobry przewód miedziany i wtyczki to jakościowo gniecie po tyłku chińskie patchcordy z amelinium
Skrętka bardzo brzydko pookładana, brak ładnego łuku. Gniazdka 230V powinny być na dole szafki, najlepiej z przodu. Przy zastosowaniu UPS szafkowego zależnie od rodzaju tuż nad.
Część! No trudno, niechaj będzie brzydki łuk. Ważne, że nie złamana skrętka. Gdyby to była kat 7 to pewnie bym się musiał spinać. Listwa zasilająca jest pod ostatnim switchem. Może rzeczywiście nie ma tam idealnego dostępu, ale oceniam na dobry dostęp. Nie zamierzam tam nic podłączać i odłączać, więc świadomie. UPS prawdopodobnie nawet nie zmieści się w tej szafce i będę miał gdzieś obok na półce albo coś. Dzięki za komentarz :)
@@Ro7vpl gość sam dom wykończył czy nawet zbudował, zrobił to lepiej niż niejedna ekipa, to przyjdą i mu skrętkę skrytykują 🤣🤣🤣
Ja kupiłem większego racka i wstawiłem przetwornice i akumulatory żelowe na dół, trzyma i pół dnia wszystko zamiast 2 min jak te wszystkie badziewia
@@bystrzakk Cześć! Podpowiesz co tam za akumulator i przetwornicę zakupiłeś?
Ja u znajomego wkładałem przetwornice volt ze stabilizacją chyba 1kw, do tego dwa Aku po 100ah agm. Ma tam podłączony serwer, dwa kompy, monitoring na 18 kamer, brama wjazdowa, całą sieć z internetem, oświetlenie awaryjne i jeszcze kilka drobniejszych rzeczy. Całość przy rozsądnym wykorzystaniu starcza na 4-6 godzin właściciel planuje dołożenie kolejnego aku aby to wydłużyć.