Pravo na sutra: Raseljeni iz Podujeva - podstanari pored svoje imovine
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 16 พ.ย. 2024
- U opštini Podujevo Srbi su decenijama živeli nebezbedno, trpeći Albanske napade i pritisak, zbog čega su Srbi morali da se sele. To je razlog što je Srba bilo sve manje u tom mestu. Zbog najvećih organizovanih oružanih napada još tokom 1998. i 1999. godine svi su bili prinuđeni da napuste sopstvene kuće, stanove i imanja. Tako su, pored svoje imovine, postali raseljena lica bez krova nad glavom. Većina njih je prešla u susednu Kuršumliju, gde se i sada bore za egzistenciju.
Radmila Đorđević iz Perana u svojoj osamdesetoj godini mora da ide u nadnicu da bi mogla da plati kiriju i preživi. Kaže, da nikada nije dobila pomoć, pa čak ni drva za ogrev. Već dvadeset pet godina njen san je da ima makar svoju sobu. Sve što je imala u Podujevu je zapaljeno, a zemlja nije otuđena.
U njenoj blizini kao podstanari žive Đukići. Do sada su morali da se sele jedanaest puta. Kiriju moraju da plaćaju od skromne penzije. Nadaju se da će država i njima dati krov nad glavom.
Od kada je uvedena naknada od osam i po hiljada dinara, za raseljena lica van područja Kosova i Metohije, nijednom, im nije uvećana, kaže Filip Đukić.
S tim iznosom mogu da plate račun za struju, ali ne i da prežive. Bolesni i u godinama sve manje imaju snage da se bore.
U udaljenom selu Dabinovcu - samo dva stanovnika. Sa sinom Zoranom u skromnoj kući živi raseljena Ratka Đorđević, iz Lauše kod Podujeva. Bolesna i jedva pokretna, a briga mnogo. Seća se kako je preživela rafalnu paljbu dok je bila u svojoj kući na Kosovu i Metohiji. Sa proplanka Zoran Đorđević svakog dana gleda u pravcu svog imanja u Lauši, koje im je postalo nedostupno, iako je blizu njih. Nepravda koju trpe je, kažu, velika, jer sve im je oduzeto i uništeno.
U Kuršumliji je i porodica Doknić. Od kada su morali da odu iz Podujeva plaćaju kiriju, ujedno su podizali i školovali decu. Uz dosta odricanja su uspeli da ih izvedu na pravi put, ali nisu mogli da reše stambeno pitanje, zato i dalje žive teško. Snežana Doknić kaže da je bilo dana kada nisu imali ni za hleb, ali da to niko nije znao. Iako su došli u susednu opštinu sve je drugačije, jer nisu svoji na svome. Stan u Podujevu nisu prodali, a da se vrate ne mogu.
U njihovoj blizini podstanari su sa dvoje dece i Milenkovići iz Babljaka kod Uroševca.
Teško žive raseljena lica ali i meštani Kuršumlije, jer nije lako doći do posla u manjem mestu. Nema ni većih marketa, a nemaju nijedan tržni centar, najbliži je u Nišu. Nedostaju radna mesta, zato se stanovništvo okreće ka većim centrima. Bojan Milenković kaže da svi raseljeni žele da ostanu što bliže Kosovu i Metohiji, zato su u Kuršumliji, i čekaju da se reši stambeno pitanje svih raseljenih u toj opštini.
U Kosaničkoj Rači skromno žive preostali meštani, među njima i nekoliko raseljenih porodica iz Podujeva.
Porodica Maljević je iz Donje Dubnice, oduvek se bavila poljoprivredom. Maljevići su imali veliko imanje u Dubnici, ali sve im je spaljeno i srušeno. Kao podstanari ponovo su stvorili imanje u Rači, a od stare školske zgrade sagradili su skroman dom.
Teškoće koje su raseljeni stanovnici Podujeva podneli su ogromne i one još traju.
Autor emisije Svetlana Vukmirović
Snimatelj Goran Koprivica
Tonski snimatelj Miroslav Radišić
Vozač Milan Knežević
Montaža Jakov Pejov
Copyright: RTS
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!