@@wojtoolp.1922 Absolutnie, nie. Unikam świadomego wprowadzania w błąd odbiorców. Bardzo cenię Wasz czas. Co pewnie sprawi, że ta idea będzie mnie kusiła aż do spełnienia :D
1.przy takich gównianych stalowych widełkach stosuj co najmniej jedna blokadę obrotu na stronę silnika. 2. czujniki pas dopiera się odpowiednio pod korbę, lecz czasem też trzeba kombinować. 3. ośka silnika odwrotnie tak by kabel wychodził od dołu i nie dostawała sie woda. 3. czujniki hamowania nie są wymagane w silnikach przekładniowych. 4. obudowa na sterownik musi mieć otwory wentylacyjne, by uniknąć przegrzania sterownika przy pełnym obciążeniu.
Cześć, świetna robota. Taki moj sposób przy wybijaniu klina, żeby nie zniszczyć gwintu, zawsze zostawim wkręconą nakrętkę tak aby zasłaniała gwint, wtedy jest duzo wygodniej i bez problemów.
A kliny należy wbijać po obu stronach przeciwnie ( U Ciebie jest OK, ale może się komu przyda to info). Tzn. jeśłi po stronie prawej klin jest wbity nakrętką do góry, to po lewej musi być nakrętką do dołu. W przeciwnym razie korby nie będa w linii, tylko pod kątem.
Jak u pani kosmetyczki: paznokietki, pilniczek, tipsik, lakierek :) A tu błotniczek, podkładeczka, kabelek plasticzek. Tyle zdrobnień kiedy sobie robi, sobie mówi, sobie pojeździ :) Ależ grzeczny pan! Aż sobie oglądnąłem ten filmik :)
Mam 2 rowery Wigry 3, do obu pozakładałem piasty Sachs Spectro t3 z torpedo na tył, manetki obrotowe, zębatki wg uznania. Piasty można już dostać za 80 zł na znanych serwisach aukcyjnych. Polecam, 3 biegi to duża frajda w skladaku.
Fajna konwersja, ale klin w 14:20 wybijasz bardzo złą metodą. Nakrętkę się luzuje i lekko bije młotkiem. Najlepiej przez drewniany klocek, żeby jak najmniej część gwintowaną uszkodzić. Jak nakrętka dojdzie do końca, to znowu się trochę luzuje.
Sz! O wiele łatwiej założyć silnik centralny TSDZ2 w wersji z kontrą (ang.coaster brake). Zalety: jeden kabelek do sterownika, zero konieczności zmiany klamek hamulcowych, lepszy rozkład masy i środka ciężkości, (w silniku w przednim kole niebezpieczeństwo uślizgu przedniego koła) możliwość dostosowania przełożeń poprzez zmianę tak przedniej i tylnej zębatki - wtedy doskonała jest 3 biegowa przerzutka w piaście i do takiego roweru idealna. Dla mnie taki układ jest optymalny - zbudowałem już w ten sposób 2 składaki. pzdr.
michaczjka5873.Przedni widelec jest też za słaby.W moim składaku dwa tego typu widelce nie wytrzymały nawet 25 tys km ,bez silnika i z hamulcem szczękowym starego typu .
@@wiesawfratczak3228 To chyba główną przyczyną długowieczności tych rowerów jest to, że ludzie nie chcieli nimi jeździć. Jak się trafi ktoś kto chce to już rowerowi zostaje kilka lat życia.
14:35 tak się klinów NIE demontuje, chyba że chcesz od razu łożyska wymienić. Jak walisz młotkiem w klin to tak jakbyś walił w łożysko korby, bieżnię łożyska szlag trafia. Kliny się wypycha, można ze ścisku skręcanego i nasadki zrobić sobie bezpieczne narzędzie do takiej roboty.
Całe długie życie właśnie tak wybijałem i wbijałem kliny w rowerach PRL i nigdy żadnego klina a tym bardziej łożyska nie zepsułem. To były inne materiały, inne sposoby, inne życie.
Klin wybija się opierając korbę w osi suportu na ciężkiej kontrmasie (imadło, kowadło, obuch młota {min. 3 kg}, jakaś szyna, nawet kilof i tak aby cała masa roweru miała solidne oparcie i unosiła go, a wtedy łożyska mogą być nawet z plasteliny i nie odbiorą udarów młotka wybijających Klin, na którym powinno się położyć cienki płaskownik lub klucz rowerowy aby nie sklepać gwintu klina. A co z tą manetką gazu.. ? Bo jednak czujnik korby jedynie wspomaga pracę nóg. Czy sterownik ma funkcję "pieszego prowadzenia" roweru np. z dużym obciążeniem lub po schodach..?
Sterownik z kablami do boxa z drukarki za rurę podsiodłową i bedzie pięknie.. A jeszcze otwór w główce z uszczelką i z tyłu koło boxa to i kable można ładnie ukryć w ramie. Pole do popisu jest.
Ładnie! To se przerobię mój rower. Będzie taniej niż kupić nowy rower elektryczny z dolnej półki. (Z dolnej półki to bardziej wyrób roweropodobny by był.)
Szczerze e-Wigry to był mój plan od bardzo długiego czasu zastanawiałem się tylko jak rozłożyć masę bo nie wpadłem na to że są zestawy z silnikiem w przednim kole. Jak zobaczę filmik jaki zasięg na tej baterii będzie miał to zabiorę się do roboty
4 lata temu do składaka założyłem 1500 wat, to jest dopiero frajda z jazdy. Taki rower wjedzie pod każdą górę, koło 20 cali powoduje mniejsze zużycie prądu, potrafię przejechać 150 km na jednym ładowaniu
Super kontent, zrobiony na spokojnie i bez spiny, bardzo wartościowy dla mnie bo też planuję przeróbkę silnik na przednie koło. Ciekawi mnie kwestia jak sprawdziłaby się wersja z przednim amorem bo czytałem że raczej nie poleca się gdyż przedni silnik mógłby z czasem rozregulować taki amorek, jakie jest Twoje zdanie?
Super materiał. Z rok temu o tym myślałem, też z wykożystaniem Wigry 3, którego już kilkanaście lat temu odrestaurowałem. Może wrócę do tematu mając taką ściągę.
Hej, filmik super. Wziąłem się za swoje wigry 3 ( jestem na etapie malowania 2 warstwy ). Zestaw sinika już dotarł :) baterie będą parksaida szeregowo podłączone. Jedynie mam problem z dobraniem nowej obręczy tylnej podobnej do tej z silnikiem i nowych opon. Przyznam się że na oznaczenia to magia dla mnie. Może coś podpowiesz?
To łączenie (zawias) w Wigrusku lubi pękać nawet przy średnim obciążeniu ramy. Dodatkowe kilo elektryki może go przeciążyć, więc może warto jakoś go wzmocnić od wewnątrz?
Zaczynam oglądać. Mam nadzieję, że będą podane koszty całej roboty. Wiesz, że na innym kanale również będą przerabiać wigry 3? Tylko tam chyba będzie napęd z tyłu. Swoją drogą jestem ciekaw jak się zachowuje rower z napędem na przód, czy nie jest zbyt nerwowy w prowadzeniu, co dzieje się gdy zbyt szybko wejdziemy w zakręt itd
@@unbrokenreed Obejrzane do końca. Dzięki. Nie mam uwag, pełna profeska. Trzeba przyznać, że cenowo całkiem rozsądnie to wygląda. Czekam na test długodystansowy. W przyszłości mógłbyś jeszcze sprawdzić jaki jest koszt pełnego naładowania i przeliczyć to na dystans. Jesli chodzi o kanał z przeróbką to Peak Bike.
do takiej przeróbki to by się nadawało moje wigry.. do którego dodałem przerzutki po tym jak mi koło ukradli :D zakupiłem koło od radzieckiego 'wigry'. ma 36 szprych. tyle co piasta od kolażówki. reszty można się domyślić ;)
Dzięki za inspirację. Kombinuje żeby mojej mamie jeden rower tak przerobić, lubi jeździć a na dłuzsze wycieczki taki rower że wspomaganiem byłby dobrym wyjściem. Boje się tego napędu na przód ale z tego co pokazałes w zakrętach się to dobrze spisuje, jakaś dobrą oponę bym założył. Czy tam jest możliwość regulowania poziomu wspomagania?
Fajna sprawa! W necie cena wigrusa już podskoczyła! A jak się sprawdza w praktyce napęd na przód? Nie jest to nazbyt ryzykowne np podczas przekręcenia pedałów przy skręconej kierownicy?
Tak jak wspomniałem, silnik w miarę to równoważy. Prowadzi się zaskakująco przyjemnie. Mam nawet wrażenie, że dzięki kilku dodatkowym kilogramom i szerszej opinie, jest znacznie stabilniejszy.
Rozumiem, że manetka służy do samoczynnego rozpędzania się roweru? Czy w tym przypadku jest jakiś ogranicznik prędkości? Czy jazda z manetką dużo bardziej drenuje baterię?
Chciałbym kupić ten zestaw ale nie wiem jak to zrobić jestem starszym emerytem a strona zakupu jest po angielsku i w euro proszę mi podpowiedzieć za co z góry dziękuję M Cz
@@marekvespa1 Cześć Marku! Wrzuć sobie link strony na stronę google translator (przetłumaczy stronę, a później zostanie tylko postępować zgodnie z instrukcjami na stronie.) Jeśli będziesz miał jakieś pytania to pisz na mojego maila, jest w opisie filmu :)
@@unbrokenreed Wiem, mam Sokoła który jest starszy od Wigry, i zakładałem piastę z prądnica. Widelec też musiałem poszerzyć i to o jakieś 15mm. A z tyłu założyłem pięciobiegową piastę Sachs z kontrą. Mogę podesłać na e-mail fotki. Pozdrawiam.
Ile kosztuje taki zestaw bez bateri? Chciałbym również przerobić swojego składaka bo mam samą baterie z zepsutego elektryka i chce ja jakoś wykorzystać
Zapoznałem się z ich materiałem, ale Oni robią to w absolutnie innej kategorii cenowej. (Konieczność zaplecenia koła, koszt zestawu itp. - ja zrobiłem wersję "dla ludu" tanio i prosto :)
@@unbrokenreed Taki rower wbrew pozorom miałby sens ale pod warunkiem budowy od nowa ramy np: na markowych rurkach cromo. Cholera wie co tam Romet wsadził i czy to spełnia jakiekolwiek normy. Widziałem jaki badziew stosowano jako rury wodne w bloku z wielkiej płyty z 89 roku :)
Witam szanownego Pana. prosił Pan porady, sugestie. Mam takową co doprzewodu zasilania jednostki napendowej. Mianowicie chodzi o sposób poprowadzenia przewodu z widelca do ramy nośnej. Tak nie może być ekspoatowane... podczas ruchu skrętnego, wielokrotnej cyklicznie powtarzanej czynności, powodować będzie niewsółmiernie szybką degradacje wszytkich izolatorów, a nie zostały one stworzone do tego aby zginały się w owyuu sposób jakim go Pan raczył obciążyć sposobem montażu. Rozwiązaniem jest wykonania spirali 2 zwojowej, która poc hłonie energię podczas ruchó skrętnych. Jak ułoży Pan tę spiralę zależy czy zrozumiał Pan że, jak bardzo szkodzi zbytnia stbilność jak i również jej brak powodując wpadanie rezonans i drganie. Należy to zrównowarzyć nakładką stabilizującą „osłoną” bezpośrednio zamotowaną do stałej części ramy i widelca przedniego, a wniej rzeczony przewód. Mam nadzieję iż Pan sam wpadł na ten pomysł, Zdrowia Życzę.
Moze komus sie przyda przy zabytkach. Jesli wybijacie klin,to odkreccie nakretke tak by wyszła minimalnie poza gwint i tak mozna wybijac nie walac w gwint,jak pódzie to odkrecacie i miekkim mlotkiem z mosiadzu do konca.
Pokazuję napięcie na baterii i na tej podstawie można wnioskować (do tego zestawu można podpiąć różne baterie więc nic dziwnego, że nie ma takiej opcji). [Jeździłem na różnych trybach]
Blokada została użyta :) jest ona jednocześnie podkładką dystansową między silnikiem a ramionami widelca i bez nich silnik ocierałby o ramiona widelca :)
Zestaw montazowy jak widze 230€ to raptem 900zł to wychodzi taniej niz chinski wigry 3ebike za 2500-3000 ale jak ktos sie nie chce bawic to z 15Ah bareria za 3k kupi
Osłonka, nakręteczka, błotniczek, podkładeczka, kabelek, elemencik - eh. Klin się zbija tak, że luzuje się nakrętkę o 2-3 obroty wtedy się klepie młotkiem. Jak klin się zluzuje to wtedy odkręcamy nakrętkę. Wtedy gwint się nie uszkodzi.
Nie tylko wbijać przez nakrętkę ale należałoby podeprzeć oś suportu bo inaczej uderzasz też w łożyska. Ja straciłem cierpliwość do klinów po kilku nieudanych próbach (ciągle miałem luzy na korbie) i teraz jak mam rower z korbą na kliny to wymieniam na suport na kwadrat z łożyskami maszynowymi (odchodzi od razu ustawianie luzów osi suportu). Są 3 sposoby takiej przeróbki: 1. kupno suportu maszynowego z wbijanymi korkami nylonowymi 40 mm (tak zrobiłem swojego Urala) 2. kupno suportu z trapezowymi miskami skręcanymi ze sobą (mam taki suport, czeka na jakiś ciekawy projekt) 3. zamówienie nowej mufy suportowej z gwintami BSC (dostępne na znanym portalu aukcyjnym) i wkręcenie bądź wklejenie jej (w zależności od pasowania mufy suportowej) - tak zrobiłem przedwojenny Opel Zeppelin dla mojej mamy. Jeśli jest zainteresowanie taką przeróbką, to nagram stosowny materiał, proszę dać znać.
Odnośnie manetki gazu. Przecież hulajnogę też steruje się z manety, więc czemu nie rower? Mam na myśli oba pojazdy z ograniczeniem do 20kmh, szybciej jak się chce to tylko z buta. Nie bardzo to rozumiem skoro są hulajnogi nawet z siodełkiem i kołami 12” na których się już jedzie prawie jak na składaku. Trochę to ten przepis bez sensu :)
Wigry 3 mają dwa koła o średnicy 26 cali. Czy założenie koła o średnicy 20 cali na rower nie zmnienia roweru w niebezpieczne narzędzie czyli przedmiot, którego użycie może spowodować śmierć człowieka lub uszczerbek na jego zdrowiu ?
Kiedyś, jeszcze za komuny, w którymś czasopiśmie (chyba Młodym Techniku) był projekt dorobienia do składaka napędu elektrycznego - przy użyciu akumulatora i rozrusznika od samochodu (chyba Żuka).
Raczej jednak UE Słyszałem że niemiecka drogówka robi łapanki i dowalają potężne kary by ograniczyć kitajską konkurencję.Moim zdaniem należało by .uzależnić działanie manetki od kręcenia korbami i kropka ,bo odpada zarzut jazdy na samym silniku.
@@unbrokenreeda jeszcze gorsze są Holenderskie mieszczuchy miałem z nimi kontakt w Amsterdamie tam nikt o nie nie dba, a na serwisie są dopiero wtedy kiedy cos tak naprawdę się pier**li
Sens montowania takiego wspomagania w rowerach w których trzeba się namachać jak głupi żeby jechać w miarę szybko czyli powiedzmy 20 km/h, gdzie jeszcze działa wspomaganie jest raczej wątpliwy. Tabele podają że dla opony 20x1.75 obwód koła powinien być jakieś 1.6m, zakładając przełożenie 46T/16T to żeby jechać 20 km/h trzeba pedałować z kadencja jakieś 73 r/min, przy 90 r/min będzie to ok 25 km/h. Jeszcze bym zrozumiał gdyby z tyłu była piasta 3 biegowa przy takim przełożeniu, gdzie 3 bieg jako nadbieg mógłby spełniać swoją rolę. Można by pedałować z kadencją jakieś 53 a nie 73 dla piasty Nexus 3, co już na 100% powodowałoby dużo mniejsze zmęczenie, bo jazda z wysoką kadencją i tak jest męcząca. Nie montowałbym tego w rowerach single speed które żeby osiągnąć 25 km/h wymagają wysokiej kadencji rzędu 90 r/min. Ale już na kołach 28 cali przy 46T/16T spełniałoby swoją rolę.
Dlatego polskie prawo ze wspomaganiem w pedalach jest durne. Naciskasz pedał i rower ci daje gazu do fulla a ty kręcisz jak głupi, przecież to jakis baran wymyślił, poza tym jak zakręcisz do tyłu może też ruszyć na pasach. Manetka jest dużo bezpieczniejsza. W kole 20 cali taki silnik jest najsprawniejszy. Najlepiej jechać na manetce i dostosowywac predkosc silnika do kadencji a nie kadencje do prędkości.
Wszystko fajnie ale nie widzę w tym opłacalności, gotowego elektryka kupię za 3 tysie, tu jeszcze muszę dołożyć swój rower i się z tym pierdzielić. Tylko dla freaków rowerowych
Tak i nie. Gotowy rower o podobnych możliwościach to koszt ok 4k (porównywałem do Eleglide M1 Plus). Posiadając rower można go przerobić do 2/2,5k więc oszczędność jest zdecydowana. Ale owszem, robienie tego z Wigrami to czysto ciekawostkowa sprawa.
To nie jest polski wynalazek. Dawniej większość rowerów tak miała. Szczęśliwie świat odszedł od tego badziewia a dla maniaków odnawiaczy są obecnie możliwości przeróbki.
Przecież w cenie tej przeróbki, zakup wigry, koło z silnikiem, akumulator można kupić gotowy, nowy rower elektryczny na kołach 20". Nie widzę sensu takich działań.
Witaj, niektórzy klienci chcą samodzielnie wykonać swoje stare rowery, więc kupią nasze zestawy. Niezależnie od tego, czy ludzie kupują gotowe rowery elektryczne, zestawy do konwersji rowerów elektrycznych, czy też jeżdżą na zwykłych rowerach, szanujemy te różne wybory.
Wigry po plaskim leci jak przecinak, ten balast do niczego tam nie jest potrzebny. Zastosowanie silnika zaczyna się pod górę / pod wiatr - a tego nie pokazałeś… Nie usłyszałem też kwot - więc film 3/10.
Dobrze było z kabelkiem w dół od silnika. Robi się pętelkę i do góry bo w czasie deszczu po kablu woda nie leci do silnika. :)
Na 50-lecie proponuję trasę dookoła j. Wigry.
Materiał świetny, gratulacje.
Jejciu! Ale mi dałeś pomysł :D że ja też musze być 9h drogi od tego jeziora :( ale mam cały rok następny na to, więc może się wybiorę :D
Śmiało ten projekt można nazwać WIAGRY😀
@@unbrokenreed zawsze możesz zrobić dookoła jeziora Rożnowskiego a w filmiku napisać że to Wigry, nikt się nie kapnie 😉😅🤪🤗😜
@@wojtoolp.1922 Absolutnie, nie. Unikam świadomego wprowadzania w błąd odbiorców. Bardzo cenię Wasz czas.
Co pewnie sprawi, że ta idea będzie mnie kusiła aż do spełnienia :D
@@unbrokenreedPrzedmówca raczej żartował 😉
Też kiedyś miałem fantazję o przeróbce Wigrusa na Wigro-E-Bika. Pamiętaj o pozostawieniu akumulatora na dłuższy okres w napięciu przechowywania.
1.przy takich gównianych stalowych widełkach stosuj co najmniej jedna blokadę obrotu na stronę silnika.
2. czujniki pas dopiera się odpowiednio pod korbę, lecz czasem też trzeba kombinować.
3. ośka silnika odwrotnie tak by kabel wychodził od dołu i nie dostawała sie woda.
3. czujniki hamowania nie są wymagane w silnikach przekładniowych.
4. obudowa na sterownik musi mieć otwory wentylacyjne, by uniknąć przegrzania sterownika przy pełnym obciążeniu.
Cześć, świetna robota. Taki moj sposób przy wybijaniu klina, żeby nie zniszczyć gwintu, zawsze zostawim wkręconą nakrętkę tak aby zasłaniała gwint, wtedy jest duzo wygodniej i bez problemów.
Dzięki za komentarz! Zastosuję się do rady przy kolejnym dłubaniu :)
A kliny należy wbijać po obu stronach przeciwnie ( U Ciebie jest OK, ale może się komu przyda to info). Tzn. jeśłi po stronie prawej klin jest wbity nakrętką do góry, to po lewej musi być nakrętką do dołu. W przeciwnym razie korby nie będa w linii, tylko pod kątem.
Jak u pani kosmetyczki: paznokietki, pilniczek, tipsik, lakierek :) A tu błotniczek, podkładeczka, kabelek plasticzek. Tyle zdrobnień kiedy sobie robi, sobie mówi, sobie pojeździ :) Ależ grzeczny pan! Aż sobie oglądnąłem ten filmik :)
Mam 2 rowery Wigry 3, do obu pozakładałem piasty Sachs Spectro t3 z torpedo na tył, manetki obrotowe, zębatki wg uznania. Piasty można już dostać za 80 zł na znanych serwisach aukcyjnych. Polecam, 3 biegi to duża frajda w skladaku.
@@jarochiwielki1989 dzięki za komentarz, pomyślimy :)
Dzięki za Protip, to drugie życie składaków :)
Fajna konwersja, ale klin w 14:20 wybijasz bardzo złą metodą. Nakrętkę się luzuje i lekko bije młotkiem. Najlepiej przez drewniany klocek, żeby jak najmniej część gwintowaną uszkodzić. Jak nakrętka dojdzie do końca, to znowu się trochę luzuje.
Sz! O wiele łatwiej założyć silnik centralny TSDZ2 w wersji z kontrą (ang.coaster brake). Zalety: jeden kabelek do sterownika, zero konieczności zmiany klamek hamulcowych, lepszy rozkład masy i środka ciężkości, (w silniku w przednim kole niebezpieczeństwo uślizgu przedniego koła) możliwość dostosowania przełożeń poprzez zmianę tak przedniej i tylnej zębatki - wtedy doskonała jest 3 biegowa przerzutka w piaście i do takiego roweru idealna. Dla mnie taki układ jest optymalny - zbudowałem już w ten sposób 2 składaki. pzdr.
Dobry pomysł, rozważę tę propozycję :)
Rower z mojego dzieciństwa 🙂 Świetny projekt,💪Pozdo
Kiedyś miało to znaczenie
Bomba 😊
Dobry pomysł z napędem na przód. Tylni widelec jest trochę zbyt delikatny nawet jak na tradycyjny napęd.
michaczjka5873.Przedni widelec jest też za słaby.W moim składaku dwa tego typu widelce nie wytrzymały nawet 25 tys km ,bez silnika i z hamulcem szczękowym starego typu .
@@wiesawfratczak3228 To chyba główną przyczyną długowieczności tych rowerów jest to, że ludzie nie chcieli nimi jeździć. Jak się trafi ktoś kto chce to już rowerowi zostaje kilka lat życia.
@@michaczajka5873U mnie trzy pokolenia jeździły napraw nie było zbyt wiele, oczywiście jak pojawiły się MTB to już nikt nimi nie jeździł.
2x2 ma podobne zalety jak 4x4 w autach, czyli dzielność na grząskim terenie.
14:35 tak się klinów NIE demontuje, chyba że chcesz od razu łożyska wymienić. Jak walisz młotkiem w klin to tak jakbyś walił w łożysko korby, bieżnię łożyska szlag trafia. Kliny się wypycha, można ze ścisku skręcanego i nasadki zrobić sobie bezpieczne narzędzie do takiej roboty.
Bardzo dziękuję za słuszny komentarz, zrobię sobie chyba takie narzędzie :)
ew. pobijać przez nakrętkę poluzowaną o pół obrotu.
@@mariowasiawiak957 nie, żadnego młotka, nie na łożyskach!
Całe długie życie właśnie tak wybijałem i wbijałem kliny w rowerach PRL i nigdy żadnego klina a tym bardziej łożyska nie zepsułem. To były inne materiały, inne sposoby, inne życie.
Klin wybija się opierając korbę w osi suportu na ciężkiej kontrmasie (imadło, kowadło, obuch młota {min. 3 kg}, jakaś szyna, nawet kilof i tak aby cała masa roweru miała solidne oparcie i unosiła go, a wtedy łożyska mogą być nawet z plasteliny i nie odbiorą udarów młotka wybijających Klin, na którym powinno się położyć cienki płaskownik lub klucz rowerowy aby nie sklepać gwintu klina.
A co z tą manetką gazu.. ? Bo jednak czujnik korby jedynie wspomaga pracę nóg.
Czy sterownik ma funkcję "pieszego prowadzenia" roweru np. z dużym obciążeniem lub po schodach..?
Cześć, kabel z osi zawsze w dół bo tak woda ma prostą drogę do środka silnika. Pozdrawiam.
Dzięki za komentarz! W takim razie muszę jeszcze raz obrócić i zrobić zawijaska kablem 😜
Wydaje mi się, że można biały smar motorex wcisnąć w szczeliny@@unbrokenreed
@@BassTek000 dzięki za pomysł chyba skorzystam :)
Ja około 15 lat remu zrobiłem takim wigry trasę 90km :D było jak najbardziej spoko
Sterownik z kablami do boxa z drukarki za rurę podsiodłową i bedzie pięknie.. A jeszcze otwór w główce z uszczelką i z tyłu koło boxa to i kable można ładnie ukryć w ramie. Pole do popisu jest.
Super projekt!!! Taki nieszablonowy.
Ładnie! To se przerobię mój rower. Będzie taniej niż kupić nowy rower elektryczny z dolnej półki. (Z dolnej półki to bardziej wyrób roweropodobny by był.)
Na przyszłość. Klin wybijamy z założoną nakrętką. Gwint ocaleje. Tak się to kiedyś robiło.
@@LeszczAmiga dziękuję za komentarz, już się nauczyłem :)
Przy wybijaniu klina ja często uszkadzałem "wianek" z łożyskami. Trzeba na to bardzo uważać.
Szczerze e-Wigry to był mój plan od bardzo długiego czasu zastanawiałem się tylko jak rozłożyć masę bo nie wpadłem na to że są zestawy z silnikiem w przednim kole. Jak zobaczę filmik jaki zasięg na tej baterii będzie miał to zabiorę się do roboty
Musisz być cierpliwy. To może trochę zająć bo obecnie zawaliło śniegiem :P
Jeśli rozkład masy to tylko silnik centralny TSDZ2 w wersji z kontrą😊
4 lata temu do składaka założyłem 1500 wat, to jest dopiero frajda z jazdy. Taki rower wjedzie pod każdą górę, koło 20 cali powoduje mniejsze zużycie prądu, potrafię przejechać 150 km na jednym ładowaniu
Możesz pokazać jaki silnik kupiłeś i gdzie?
Też chcem sobie założyć w moim Wigry.
Witam. czy ten silnik ma wewnątrz przekładnię planetarną ? Bardzo dobry filmik . Pozdrawiam.😊
Genialny projekt, a baza klasyk👍🤠 Pozdrawiam serdecznie z Ciechanowa 🤝
wyszlo w miare ladnie. Nastepny projekt proponuje na ramie typu full i wtedy zaczyna sie zabawa. pozdro
Następna przeróbka dopiero za jakiś czas. Staram się skakać po różnych tematach, żeby różni miłośnicy dwóch kółek mieli coś dla siebie ciekawego ;)
super film w roli g.wigry 3,moje dziecinstwo, super pomysl
Super kontent, zrobiony na spokojnie i bez spiny, bardzo wartościowy dla mnie bo też planuję przeróbkę silnik na przednie koło. Ciekawi mnie kwestia jak sprawdziłaby się wersja z przednim amorem bo czytałem że raczej nie poleca się gdyż przedni silnik mógłby z czasem rozregulować taki amorek, jakie jest Twoje zdanie?
Dużo zależy od amorka, ale takie tańsze modele mogą rzeczywiście mieć cięższe życie ze względu na szarpanie raz w jedną, raz w drugą stronę.
Cześć Marcinie, przypomnę się tu odnośnie sztycy reverb. Pozdrawiam serdecznie ;)
Ja już jestem po konwersji , polecam ci przelecieć loctite po śrubunkach bagażnika błotników itp. Mi do 500 km zaczęły luzować się śrubunki :)
Dziękuję za radę, jest to słuszna uwaga :)
Śrubunki to są w kaloryferach
@@wojakrob A projekty w pracowniach architektonicznych. To jest przedsiewziecie a nie jakis projekt.
Jaką by Pan polecał mniejszą baterię do tego zestawu ?
Nie jestem w stanie polecić bo nie korzystałem. Wejdź na stronę zestawu i pogrzeb w proponowanych :)
Super materiał. Z rok temu o tym myślałem, też z wykożystaniem Wigry 3, którego już kilkanaście lat temu odrestaurowałem. Może wrócę do tematu mając taką ściągę.
Hej, filmik super. Wziąłem się za swoje wigry 3 ( jestem na etapie malowania 2 warstwy ). Zestaw sinika już dotarł :) baterie będą parksaida szeregowo podłączone. Jedynie mam problem z dobraniem nowej obręczy tylnej podobnej do tej z silnikiem i nowych opon. Przyznam się że na oznaczenia to magia dla mnie. Może coś podpowiesz?
To łączenie (zawias) w Wigrusku lubi pękać nawet przy średnim obciążeniu ramy. Dodatkowe kilo elektryki może go przeciążyć, więc może warto jakoś go wzmocnić od wewnątrz?
Zaczynam oglądać. Mam nadzieję, że będą podane koszty całej roboty.
Wiesz, że na innym kanale również będą przerabiać wigry 3? Tylko tam chyba będzie napęd z tyłu. Swoją drogą jestem ciekaw jak się zachowuje rower z napędem na przód, czy nie jest zbyt nerwowy w prowadzeniu, co dzieje się gdy zbyt szybko wejdziemy w zakręt itd
Mam nadzieję, że znalazłeś w tym materiale odpowiedzi na swoje pytania :) Na jakim kanale? Chętnie obejrzę.
@@unbrokenreed Obejrzane do końca. Dzięki. Nie mam uwag, pełna profeska. Trzeba przyznać, że cenowo całkiem rozsądnie to wygląda. Czekam na test długodystansowy. W przyszłości mógłbyś jeszcze sprawdzić jaki jest koszt pełnego naładowania i przeliczyć to na dystans. Jesli chodzi o kanał z przeróbką to Peak Bike.
@@rafau9230 Dziękuję za propozycję! Zrobię tak w materiale "50km na 50lat Wigry 3"
Hmm, oczami wyobraźni zobaczyłem Wigry z napędem 2x2 😁
Silnik centralny TSDZ 2 w wersji z kontrą - migę podesłać info na priv.pzdr
do takiej przeróbki to by się nadawało moje wigry.. do którego dodałem przerzutki po tym jak mi koło ukradli :D zakupiłem koło od radzieckiego 'wigry'. ma 36 szprych. tyle co piasta od kolażówki. reszty można się domyślić ;)
Swietny materiał! Lajk poleciał od razu.
Superowy projekt. Nie ma to jak PRL❤
Dzięki za inspirację. Kombinuje żeby mojej mamie jeden rower tak przerobić, lubi jeździć a na dłuzsze wycieczki taki rower że wspomaganiem byłby dobrym wyjściem. Boje się tego napędu na przód ale z tego co pokazałes w zakrętach się to dobrze spisuje, jakaś dobrą oponę bym założył. Czy tam jest możliwość regulowania poziomu wspomagania?
Tak sterownik daje 5 różnych stopni wspomagania.
Silnik centralny w wersji z kontrą 😊
@@tomlibero3780 Dobry pomysł .Akumulator typu bidon z zintegrowanym sterownikiem np.od Eleglide M1 plus .i 250 w przekładniówka mntowana centralnie .
Wigry mialy w orginale wewnetrzne prowadzenie okablowania oswietlenia. Moze to jest pomysł na prowadzenie kabli i ukrycie ich nadmiaru.
Myślałem nad tym, ale wtyczki są na tyle grube, że otwory musiałbym znacznie rozwiercać, wolałem tego uniknąć.
Klin może delikatnie odkształcić się plastycznie przy wbijaniu. następnym razem możesz go lekko zafazować i poprawić narzynką.
Fajnie to wyszło, gratuluję.
Może zamiast drukować pojemnik na kable po prostu jakąś torebkę na ramę?
To też racja , mogłoby to zdać egzamin :)
do plecaka i na plecy
Świetny projekt!
Manetka to najważniejsza rzecz w ebajku. Na asfalt i drogi może zbyteczna ale w terenie niezastąpiona.
Niestety nie mam tyle terenu prywatnego, żeby opłacało mi się ją zakładać (i tak w większości jeżdżę po drogach publicznych)
@@unbrokenreed ha ha wszystko rozumiemy😉😅
Jak ktos zlapie z manetka to zaplacisz za niezarejestrowany skuter
Fajna sprawa! W necie cena wigrusa już podskoczyła! A jak się sprawdza w praktyce napęd na przód? Nie jest to nazbyt ryzykowne np podczas przekręcenia pedałów przy skręconej kierownicy?
@@DoctorProcto69 Obejrzyj sobie ostatni materiał na kanale, opowiadam o tym :)
Zaczynam oglądać 😊 Jak środek ciężkości ? Akumulator nie przesuwa go mocno ?
Tak jak wspomniałem, silnik w miarę to równoważy. Prowadzi się zaskakująco przyjemnie. Mam nawet wrażenie, że dzięki kilku dodatkowym kilogramom i szerszej opinie, jest znacznie stabilniejszy.
Dobrze zauważyłem, że jak hamujesz na "kontrze"to silnik wtedy nie pracuje i bez problemu wyjmujesz?
@@Marek-gk6xc Co wyjmuję? (Przepraszam, ale nie rozumiem)
@@unbrokenreed Chodziło mi o wyhamujesz. Przepraszam
Takie E-bikei to ja rozumiem :D
Hej
Moze sieczepiam,ale to jest Wigry 2 a nie 3
Trójka ma prostą kierę i krótszą rure sterową
Ale poza tym szczegółem super projekt
Popieram w 100%
@@sebastiankrosta8292 to taka mieszanka z tego co udało mi się ustalić, ale rama ponoć z 3.
Fajny projekt ile kosztuje wysyłka tego zestawu? Bo sam zestaw 219 euro ale to chyba bez aku. Pozdrawiam
Wszystkie pytania o ten zestaw kieruj do sprzedawcy :) (tak, aku jest do zakupienia osobno, zależnie od potrzebnego modelu i pojemności)
Rozumiem, że manetka służy do samoczynnego rozpędzania się roweru? Czy w tym przypadku jest jakiś ogranicznik prędkości? Czy jazda z manetką dużo bardziej drenuje baterię?
Ograniczyć prędkość max można ze sterownika (max 40km/h).dm Drenuje bardziej bo wtedy nie pomagamy pedałując, więc silnik ma ciężej.
@@unbrokenreed wow 40 km/h. Oczyma wyobraźni widzę sytuację jak na Wigry 3 wyprzedzamy grupę kolarzy 😀
😂😂😂@@rafau9230
Pytanie z innej beczki, jak Ci się sprawują meble z Julki?
Działają, są bardzo tanio wykonane, ale nic jeszcze nie uległo awarii.
Cześć , jak myslicie czy wtyczki od solarów MC4 to dobry pomysł dla ebike ? uciągną takie prądy ?
Zależy od prądu jaki będzie płynął, jaki silnik i jaka bateria ;)
niestety link do strony nt. zasilania jest nieaktywny. proszę podać trochę szczegółów.
@@ark6969 Edit: Niestety użyty batterypack został wycofany :(
Chciałbym kupić ten zestaw ale nie wiem jak to zrobić jestem starszym emerytem a strona zakupu jest po angielsku i w euro proszę mi podpowiedzieć za co z góry dziękuję M Cz
@@marekvespa1 Cześć Marku! Wrzuć sobie link strony na stronę google translator (przetłumaczy stronę, a później zostanie tylko postępować zgodnie z instrukcjami na stronie.) Jeśli będziesz miał jakieś pytania to pisz na mojego maila, jest w opisie filmu :)
Wow, podoba mi się.
Pytanie,czy czasem przednie koło w Wigry nie było na oś 8mm?
Jest i tak jak pokazałem to w filmie, wymaga poszerzenia na 10mm.
@@unbrokenreed Wiem, mam Sokoła który jest starszy od Wigry, i zakładałem piastę z prądnica. Widelec też musiałem poszerzyć i to o jakieś 15mm. A z tyłu założyłem pięciobiegową piastę Sachs z kontrą. Mogę podesłać na e-mail fotki. Pozdrawiam.
Dzień dobry, posiadam taki sam rower, czy może Pan przesłać link produktu użytego w konwersacji ? pozdrawiam Sebastian
Znajdziesz w opisie filmu ;)
16:30 chyba źle tego klina założyłeś bo u mnie sie cały schował i więcej gwintu wystaje
okularki muszą być ale szlifować tarczą do cięcia.... hmmm okularki nie pomogą
Ile kosztuje taki zestaw bez bateri? Chciałbym również przerobić swojego składaka bo mam samą baterie z zepsutego elektryka i chce ja jakoś wykorzystać
@@maykelloes Link lowinien być w opisie :)
@@unbrokenreed o kurde chyba jednak sobie odpuszczę
Na kanale Peak Bike też przerabiają Wigry :)
Zapoznałem się z ich materiałem, ale Oni robią to w absolutnie innej kategorii cenowej. (Konieczność zaplecenia koła, koszt zestawu itp. - ja zrobiłem wersję "dla ludu" tanio i prosto :)
@@unbrokenreed Taki rower wbrew pozorom miałby sens ale pod warunkiem budowy od nowa ramy np: na markowych rurkach cromo. Cholera wie co tam Romet wsadził i czy to spełnia jakiekolwiek normy. Widziałem jaki badziew stosowano jako rury wodne w bloku z wielkiej płyty z 89 roku :)
Zastanawiam się ciągle, dlaczego on ma przedni hamulec z prawej strony? 🤔
Tak to było montowane skoro nie było oryginalnie tylnego. A mi tutaj pasuje bo wyświetlacz idealnie pod lewą rękę pasuje.
Gdzie kupowałeś ten zestaw, da radę kupić z kołem 28 cali?
Masz link w opisie, oczywiście mają też zestawy 8 cali :)
Ile kosztuje ten zestaw z baterią? Silnik elektryczny jest z przekładnią czy bez? Pozdro Zen-On Dobra robota 😊👍
Aktualną cenę możesz sprawdzić w linkach z opisu filmu, silnik jest z przekładnią.
Ale fajna przyroda
Pozostało tylko ustawienie jarzma siodła w prawidłowej pozycji
Witam szanownego Pana. prosił Pan porady, sugestie.
Mam takową co doprzewodu zasilania jednostki napendowej.
Mianowicie chodzi o sposób poprowadzenia przewodu z widelca do ramy nośnej.
Tak nie może być ekspoatowane... podczas ruchu skrętnego,
wielokrotnej cyklicznie powtarzanej czynności, powodować będzie niewsółmiernie szybką degradacje wszytkich izolatorów, a nie zostały one stworzone do tego aby zginały się w owyuu sposób jakim go Pan raczył obciążyć sposobem montażu.
Rozwiązaniem jest wykonania spirali 2 zwojowej, która poc hłonie energię podczas ruchó skrętnych.
Jak ułoży Pan tę spiralę zależy czy zrozumiał Pan że, jak bardzo szkodzi zbytnia stbilność
jak i również jej brak powodując wpadanie rezonans i drganie.
Należy to zrównowarzyć nakładką stabilizującą „osłoną” bezpośrednio zamotowaną do stałej części ramy i widelca przedniego, a wniej rzeczony przewód. Mam nadzieję iż Pan sam wpadł na ten pomysł, Zdrowia Życzę.
człowieka a nie osoby!
Osoba skrot od osobny byt
Moze komus sie przyda przy zabytkach. Jesli wybijacie klin,to odkreccie nakretke tak by wyszła minimalnie poza gwint i tak mozna wybijac nie walac w gwint,jak pódzie to odkrecacie i miekkim mlotkiem z mosiadzu do konca.
Dzięki za komentarz :)
Wiosna się budzi... a Wigry 3 jeszcze śpi?
Nie, już zrobiłem testową rundę dookoła jeziora Czorsztyńskiego (45km). Wszystko śmiga w najlepszym porządku :)
@@unbrokenreed Film z tej rundy jest na kanale?
@@grzegorzsobiechowski3107 Nie.
@@unbrokenreed Szkoda :)
Przydałby się film jak sprawuje się zelektryfikowanego Wigry 3
To ile kosztuje taka konwersja? 500 euro to się w ogóle opłaca?
Przecież podsumowałem koszt w materiale.
Na takim pakiecie to spokojnie ponad 100km zrobisz :)
Czas pokaże, będziemy testować!
Cześć, na jakim trybie wspomogania jezdziłes bo chyba nie było wspomniane na filmie i czy na komputerku pokazuje ile zostało zasiegu?
Pokazuję napięcie na baterii i na tej podstawie można wnioskować (do tego zestawu można podpiąć różne baterie więc nic dziwnego, że nie ma takiej opcji). [Jeździłem na różnych trybach]
Dla własnego bezpieczeństwa użyj blokadę osi obrotu.
Blokada została użyta :) jest ona jednocześnie podkładką dystansową między silnikiem a ramionami widelca i bez nich silnik ocierałby o ramiona widelca :)
@@unbrokenreed to może być za mało
. Czas pokaże
Tez nigdy nie robiłem a znajomy podrzucił dwa rowery żeby przerobić, ale jak ktoś ogarnia trochę tematy rowerowe to cyk fuch i porobione
Pomimo własnej pracy i narzędzi to koszty są zaporowe, jak dla mnie. Rower kosztował mnie 150 z i do tego mam dołożyć 2000 czy 3000 ? Paranoja !
Nie dostrzegam tu paranoi.
Zestaw montazowy jak widze 230€ to raptem 900zł to wychodzi taniej niz chinski wigry 3ebike za 2500-3000 ale jak ktos sie nie chce bawic to z 15Ah bareria za 3k kupi
Osłonka, nakręteczka, błotniczek, podkładeczka, kabelek, elemencik - eh.
Klin się zbija tak, że luzuje się nakrętkę o 2-3 obroty wtedy się klepie młotkiem. Jak klin się zluzuje to wtedy odkręcamy nakrętkę. Wtedy gwint się nie uszkodzi.
@@tomek6003 Dziękuję za komentarz :)
Klin wybijamy przez nakrętke, bedzie wieokrotnego użytku .
Pamiętam z czasów gdy jako dzieciak jeździło się na takim sprzęcie i wyrabiający się klin to była zmora. Korba wiecznie dostawała luzów.
Dziękuję za radę!
Nie tylko wbijać przez nakrętkę ale należałoby podeprzeć oś suportu bo inaczej uderzasz też w łożyska.
Ja straciłem cierpliwość do klinów po kilku nieudanych próbach (ciągle miałem luzy na korbie) i teraz jak mam rower z korbą na kliny to wymieniam na suport na kwadrat z łożyskami maszynowymi (odchodzi od razu ustawianie luzów osi suportu).
Są 3 sposoby takiej przeróbki:
1. kupno suportu maszynowego z wbijanymi korkami nylonowymi 40 mm (tak zrobiłem swojego Urala)
2. kupno suportu z trapezowymi miskami skręcanymi ze sobą (mam taki suport, czeka na jakiś ciekawy projekt)
3. zamówienie nowej mufy suportowej z gwintami BSC (dostępne na znanym portalu aukcyjnym) i wkręcenie bądź wklejenie jej (w zależności od pasowania mufy suportowej) - tak zrobiłem przedwojenny Opel Zeppelin dla mojej mamy.
Jeśli jest zainteresowanie taką przeróbką, to nagram stosowny materiał, proszę dać znać.
14:14 lepiej tak nie robić, bo jak się sklepie gwint to będzie problem ;)
Racja, już się nauczyłem jak to robić poprawnie :)
Odnośnie manetki gazu. Przecież hulajnogę też steruje się z manety, więc czemu nie rower? Mam na myśli oba pojazdy z ograniczeniem do 20kmh, szybciej jak się chce to tylko z buta. Nie bardzo to rozumiem skoro są hulajnogi nawet z siodełkiem i kołami 12” na których się już jedzie prawie jak na składaku. Trochę to ten przepis bez sensu :)
Tak.
Żeby wolniej pedałować to warto założyć z tyłu piastę wielobiegową - Shimano Nexus 7 byłby idealny.
oooo akurat też mam wigry 3
Na komunię w 1968 taki dostalem😂
W 1968 jeszcze nie był produkowany. Autor sam mówi że produkcję zaczęto w 1974😮
Najważniejsze to jaka cena takiego napędu?
Literówki w danych do projektu dwie, 'w górę' i 'hamulec' powinno być.
Dziękuję za poprawkę :)
Wigry 3 mają dwa koła o średnicy 26 cali. Czy założenie koła o średnicy 20 cali na rower nie zmnienia roweru w niebezpieczne narzędzie czyli przedmiot, którego użycie może spowodować śmierć człowieka lub uszczerbek na jego zdrowiu ?
@@Wojtenio Nie rozumiem komentarza, w Wigry 3 nie mieszczą się koła 26 cali.
👍
Klin nie odkręcam tyko na równo puknij i odkreć resztę nakrtke
Dziękuję za komentarz, już się tego nauczyłem :)
@@unbrokenreed co dalej z Wigry pod siodełkiem winny być sakfa czarna skórzana kable przepuścił w fabrycznej przepusty
Wigry 3 nie przewidział że będzie w przyszłości elektrykiem
Jak to nie :D praktycznie bezproblemowa konwersja. Jakby był stworzony do tego :P a to już 50 lat od początków produkcji.
👍😊😺
można jeździć z manetką jeśli byłby zrobiony przed 2021 (można łatwo oszukać to haha)
serio na wigrusie ciezko samymi pedałami wyciągnąć 25km/h?... jezusie, myślałem, ze on zap...dalał z 50km/h jak byłem mały i na takim śmigałem :D
Kiedyś, jeszcze za komuny, w którymś czasopiśmie (chyba Młodym Techniku) był projekt dorobienia do składaka napędu elektrycznego - przy użyciu akumulatora i rozrusznika od samochodu (chyba Żuka).
To prawo z manetką to nie prawo europejskie a nasze polskie ojczyźniane.
Raczej jednak UE Słyszałem że niemiecka drogówka robi łapanki i dowalają potężne kary by ograniczyć kitajską konkurencję.Moim zdaniem należało by .uzależnić działanie manetki od kręcenia korbami i kropka ,bo odpada zarzut jazdy na samym silniku.
😢😢maniera w głosie nieznosna
Mojego głosu zmanierowanym jeszcze nikt nie nazwał, ale dziękuję za komentarz :)
@@unbrokenreed 😁
TABEL MA BYC DZIURA DO DOŁU JAK WODA BEDZIE Z DESZCZU TO NIE WEJDZIE DO SRODKA
Dzięki, ale nie krzycz tak :D
@@unbrokenreed OK przestawilo mi sie samo
w moim przypadku, nie mam sentymentu do „klasyki”
i ku**ca mnie brała jak ktoś przyprowadzał taki rower na serwis
Też nie przepadałem, bo zwykle były to rowerowe zombie które były odkupowane ze złomu za browara.
@@unbrokenreeda jeszcze gorsze są Holenderskie mieszczuchy
miałem z nimi kontakt w Amsterdamie
tam nikt o nie nie dba, a na serwisie są dopiero wtedy kiedy cos tak naprawdę się pier**li
Sens montowania takiego wspomagania w rowerach w których trzeba się namachać jak głupi żeby jechać w miarę szybko czyli powiedzmy 20 km/h, gdzie jeszcze działa wspomaganie jest raczej wątpliwy. Tabele podają że dla opony 20x1.75 obwód koła powinien być jakieś 1.6m, zakładając przełożenie 46T/16T to żeby jechać 20 km/h trzeba pedałować z kadencja jakieś 73 r/min, przy 90 r/min będzie to ok 25 km/h. Jeszcze bym zrozumiał gdyby z tyłu była piasta 3 biegowa przy takim przełożeniu, gdzie 3 bieg jako nadbieg mógłby spełniać swoją rolę. Można by pedałować z kadencją jakieś 53 a nie 73 dla piasty Nexus 3, co już na 100% powodowałoby dużo mniejsze zmęczenie, bo jazda z wysoką kadencją i tak jest męcząca. Nie montowałbym tego w rowerach single speed które żeby osiągnąć 25 km/h wymagają wysokiej kadencji rzędu 90 r/min. Ale już na kołach 28 cali przy 46T/16T spełniałoby swoją rolę.
Dlatego polskie prawo ze wspomaganiem w pedalach jest durne. Naciskasz pedał i rower ci daje gazu do fulla a ty kręcisz jak głupi, przecież to jakis baran wymyślił, poza tym jak zakręcisz do tyłu może też ruszyć na pasach. Manetka jest dużo bezpieczniejsza.
W kole 20 cali taki silnik jest najsprawniejszy. Najlepiej jechać na manetce i dostosowywac predkosc silnika do kadencji a nie kadencje do prędkości.
O.
Wszystko fajnie ale nie widzę w tym opłacalności, gotowego elektryka kupię za 3 tysie, tu jeszcze muszę dołożyć swój rower i się z tym pierdzielić. Tylko dla freaków rowerowych
Tak i nie. Gotowy rower o podobnych możliwościach to koszt ok 4k (porównywałem do Eleglide M1 Plus). Posiadając rower można go przerobić do 2/2,5k więc oszczędność jest zdecydowana.
Ale owszem, robienie tego z Wigrami to czysto ciekawostkowa sprawa.
Poka linka
Za komuny w moim dzieciństwie wszyscy mieli problem z tymi klinami. Marny patent z PRL latający pedał. He he.
To nie jest polski wynalazek. Dawniej większość rowerów tak miała. Szczęśliwie świat odszedł od tego badziewia a dla maniaków odnawiaczy są obecnie możliwości przeróbki.
Przecież w cenie tej przeróbki, zakup wigry, koło z silnikiem, akumulator można kupić gotowy, nowy rower elektryczny na kołach 20". Nie widzę sensu takich działań.
Witaj, niektórzy klienci chcą samodzielnie wykonać swoje stare rowery, więc kupią nasze zestawy. Niezależnie od tego, czy ludzie kupują gotowe rowery elektryczne, zestawy do konwersji rowerów elektrycznych, czy też jeżdżą na zwykłych rowerach, szanujemy te różne wybory.
Wigry po plaskim leci jak przecinak, ten balast do niczego tam nie jest potrzebny. Zastosowanie silnika zaczyna się pod górę / pod wiatr - a tego nie pokazałeś…
Nie usłyszałem też kwot - więc film 3/10.