Skvělé video chlapci, velmi chválím, postrádám v něm pouze takovou drobnost, ohledně nošení drátěných košil s kapucí. Jde o to, že filmy s oblibou zobrazují šlechtice a hrdiny, navlečené do drátěných košil s kapucí a dlouhými vlasy. Šlechta sice dlouhé vlasy nosila, ale pod drátěnou kapucí to byl nesmysl (hovořím z vlastní zkušenosti), vlasy se zaplétaly do drátěných ok a byl velký problém je vymotat, proto nositelé drátěných košil bývali zpravidla nakrátko ostříhaní.
Děkujeme za pochvalu. Já jsem si vždycky myslel, že se pod tou kapucí nosí nějaká čapka, protože věřím, že to nemůže být pohodlné ani s krátkými vlasy :) (Honzík Křepelka)
rozhodně pod jakoukoli drátěnou zbrojí musí být vycpávaná vrstva (prošívaný kabátec na tělo a batvat na hlavu), jinak na sobě má člověk X kilo zátěže, která je mu k ničemu a v bitvě by byly zamotané vlasy mezi kroužky jeho nejmenší problém.
super, tyhle informační videa naprosto miluju. Taky by mě zajímalo video na téma možnosti partizánského boje ve středověku. Jestli se někdy ve středověké Evropě ve velkém využívala partizánská válka proti rytířům nebo těžkooděncům a jak moc to bylo nebo nebylo efektivní. Hodně zdaru
Realita dobyvani hradu je takova, ze jen naproste minimum z nich padlo bojem. V drtive vetsine pripadu slo o mesice, nekdy i roky obhlehani, a pokud se hrad vzdal, tak proto, ze 1/2 obrancu umrela hladem. Coz prozmenu vede k dalsimu prostemu faktu, ze neco takoveho si v pozici oblehatelu mohl dovolit malo kdo, protoze to znamenalo samozrejme tu oblehajici armadu zivit. Takze ono i tech dobyvanych hradu zas tak moc nebylo.
Popsal si to dobře a historicky přesně..zajímám se o historii.jen bych doplnil že angličtí lucistnici vynikali kvůli dlouhým lukum,a tréninku který,začínal v už 7 letech myslím..jinak super video
Hoši díky za fajn video. Jen terminologická poznámka - brnění je od slova brň a to je kroužková zbroj. Veškeré plechy jsou plátová zbroj, po staru plátové oděnie :-) A jinak Holywood (a koneckonců třeba i Jákl) až na výjimky neudokáže ukázat funkční zbroje, ale používá takové hnusookapy. Tou výjimkou je třeba Outlaw King.
Ve filmu Ironclad je hezky ztvárněno, že se hrady ubránili s malou posádkou. V mírových dobách bylo na hradě třeba jen 10 mužů. Například hrad Libštejn bránilo před husity 80 obránců a hrad se ubránil.
Stronghold historicky přesný není, protože rytíři v plátové zbroji jsou tam pomalí. Např. katapulty nebo trebušety tam lehce bourají zdi. A manipulace s hrncem plného rozžhaveného oleje je přehnaně snadná.
Při skutečném obléhání se podle mě víc hrálo na čas a škody/zranění, než na "dobytí". Mám pocit, že se "oblehlo", pak po sobě sice stříleli a tu a tak někdo zkusil vylézt na hradby, ale v reálu se spíše čekalo, až obránce dostatečně podlomí hlad, nemoci, zranění atd.
Hlavním problémem s filmovými bitvami je ten, že se běžně ignorují rozdíly mezi jednotlivými staletími. Jistě, za Alexandra Velikého se bojovalo nějakým způsobem a za dob Konstantina se vylepšil, ale pak, zejména v západní Evropě, bylo na mnohé techniky zapomenuto a navrátily se až s renesancí. Taktéž je škoda, že filmy zpravidla ignorují píšťaly a houfnice.
Doporučuji si přečíst knihy: Rytířská krev, Meč a Kříž, a další knihy od tohoto autora, který popisuje poměrně podrobně jak vypadaly největší bitvy středověku, čerpá z kronik, apd... Třeba těžká jízda, tvořená většinou šlechtou (ranný a vrcholný středověk), opravdu se vší razantností vlítla do nepřítele, aby ho rozrazila, a jeho obrana se začala rozkládat a díky tomu rytířská jízda mnohdy dostala dost napráskáno. Rozjetí koně, velkého houfce, už se těžko dali zastavit. Tak že tohle zrovna není filmový výmysl. A po přečtení těch knih, budeš mít názor i na jinačí věci, které jsou zde dle mého řečeny chybně.
Myslím že se tomu říká šoková nebo impaktní jízda útočili v klínové nebo diamantové formaci, ale ti co byli ve předu to nejspíš vždy odskákali, nebo to praktikovali jen na slabší jednotky opak tomu je kontaktní jízda ta najela do boku nebo zad a zapojila se do boje muž proti muži.
Ono taky platí co bitva, to jinačí taktika a průběh. V ranném a vrcholném středověku se armády skládaly z družin šlechty, žoldnéřů, apd... tak že mnohdy i morálka byla různá, organizovanost byla mnohdy velmi špatná, jindy zase dobrá, velení bylo různé, jednotnost byla různá. Ono se to nedá obecnit, že každá bitva měla stejné podmínky, a hodnotit tak všechny stejně. Mimochodem třeba při bitvě o Jeruzalém, křižácké vojsko několik dní zakopávalo příkop před hradbami a upravovalo terén, aby právě mohli dostat obléhací věže ke hradbám, a taky se jim to povedlo. Ale v jiných případech věže selhaly, a na řadu musely přijít lsti a i ty žebříky.
2 หลายเดือนก่อน +2
kľudne by ste mohli urobiť video o taktike, štýle a stratégii boja rímskych legii je to téma s veľkým obsahom a dosť zaujímavým :)
na porovnanie je to celkom fajn video... ak by ste chceli viac, tak to znova nikoho baviť nebude (rovnako ako realita oproti filmom) a aj to je všetko len o najnovších nálezoch a ďalších diskusiách
Skvělé video, možná až zbytečně stručné. Mám ale jeden dotaz. V části o žebřících říkáte, že se sice požívaly, ale "hordy lidí po nich na hradby nešplhaly". K čemu se tedy používaly? To mi nějak uniká.
Zrovna ta účinnost lučišníků je taky v důsledku filmů dost nadhodnocená. Efekt měli, ale většinou jen na slabou zbroj, i kroužkovka mohla docela dobře ochránit. Třeba u Agincourtu se teď spíš říká že lučišníci měli efekt v tom, že zahodili luky a bojovali nablízko, což taky lučišníci celkem často dělali.
Nechci být hnidopich ale co se týče označení tématu tam máte dvakrát: ,,obléhací věže” a to i v případě kdy mluvíte o obléhacích strojích ( katapulty, trebuchety…). Ale jinak supr videjko a jen tak dál.
jo, tam má bejt obléhací zbraně, dokonce jsem na to měl už i vyrobenej nadpis, jen jsem u stříhání viděl slovo obléhácí, dal jsem to tam a už se dál nepodíval na to druhý slovo :D (Honzík Křepelka)
Poznámka k plátovej zbroji. Bol som pozvaný na jednu akciu kde som bol oblečený v mojej plnej plátovej zbroji, mal som sa pohybovať medzi ľuďmi aby mali zo mňa atrakciu a keď sa zotmelo a čo to popilo jedno miestne čudo pod vplyvom alkoholu sa rozhodlo otestovať pevnosť môjho kirysu a vrazil vreckový nožík mne do brucha. Nožík sa zlomil o zbroj, blbec si porezal ruku o to čo mu z nožíka ostalo a v seba obrane som mu šupol jednu facku plátovou rukavicou a vyrazil som mu dva zuby. Policajti ktorý boli na mieste to vyriešili šalamúnsky a na margo toho že mne sa nič nestalo okrem ryhy na zbroji som neutrpel žiadnu škodu ani zranenie a miestny blbec sa porezal a dostal aj facku mávli páni príslušníci rukou a výtržníka odviezli po ošetrení domov kde ho už čakala nasraná žena zato že sa ožral a ešte aj hanbu robil. 🤣🤣🤣 Jedná sa o reálnu príhodu aj keď to znie neuveriteľne.
Jsem už trochu starší ročník, ale po návratu z vojenské služby, na počátku 90tých let, jsem se chvíli historickému šermu věnoval. Byl jsem svědkem toho, jak na jedné akci, které předcházela velmi silná bouře s lijákem, byl předváděn souboj obojručními meči v plné plátové zbroji. Došlo při tom k tomu, že jednomu ze soupeřů uklouzla noha v blátě a upadl, načež jej jeho protivník do toho bláta doslova zatloukl, aniž by mu byl způsobil větší újmu, proto vím, že plátová zbroj byla skutku velmi odolná.
Epocha rekonstrukční a experimentální archeologie a historie rozemlela spoustu naivních představ profesorů od Gibbona po Čermáka a Evanse na prach. Experimenty, správně porovedené, tedy především mnohokrát kontrolované a opakované a vyhodnocené pravdivě padni komu padni, jsou k nezaplacení. Ty bezděčné, jako ten Váš, jsou nejcennější, nikdo je nezkorumpoval a nechtěně třeba v dobré víře nezfalšoval. Také jsem se šermířema koketoval, než jsem si prohlédl ruce přátel. Už vim, k čemu slouží záštita a proč se tak jmenuje, česky. Tak jsem toho nechal, nemám talent. Vím, která zbraň je nepotřebuje. Případ Pavola Vyletěla 6609 zde v reflexích dtto. Takovým blbů s vreckovým nožíkom , jako je ten útočník, je hafo. Ti, stejně jako rejžové a jejich "poradci" a "poradci poradců" nemají tušení, že kobyla dost přesně vnímá, co je to hrot, a není ji možno vycvičit, aby na něj naběhla Na rozdíl od zábavných filmů, které nejsou rekonstrukcí ale jen vizí, jak to asi mohlo být a co jim a hvězdě sluší a divák u toho vzdychá. Tom@@uzovkar
Jo ještě: taky vim z rekonstrukce, že Achilles si svou nadutou hloupou prchlivostí, jak vyrval ten Paridův šíp z paty, přivodil sám svou smrt a vykrvácel během asi tří minut. T
Nic mě nepřekvapilo. Stačí se podívat na nového Jana Žižku a pokud se člověk okamžitě nepozvrací , i tak si to pustí akorát jednou. Já jsem to nedokázal dodívat až do konce
Kůň se dá vycvičit aby vlítnul mezi lidi. Protože policejní koně taky klidně naběhnou mezi lidi. A buď lidi uhnou nebo je ty koně prostě zadupou do země.
Já bych se hádal. Až poženeš koně proti stovce chlapíku v semknuté formaci s mávajícími klacky, mnohdy několik metrů dlouhými, které se na konci lesknou, u toho všichni řvou, dělaj děsnej brajgl, kolem lítají šutry, šípy a jiné vrhací nebo střelné zbraně, ryk mrzačených koní....no nevím, nevím. Na koni sem párkrát jel, rytířské turnajové klání s dřevci i na kratší zbraně sem viděl mockrát, určitý výcvik můžeš koni dát třeba zrovna na rozhánění demonstrantů, ale to je fakt ohromný rozdíl, obzvláště proti lidem v civilu, 21. století, kteří nemají jak udržet pozici proti koni (a že policejní kůň není žádné béčko, jsou to fakt super velká a statná plemena). Nic ve zlém prostě tady ve videjku je to pravda i když hodně jednoznačně podaná.
Poznáš román Black Angel od Mika Waltariho? V slovenčine vyšiel preklad v dvoch častiach a v tej druhej Waltari píše o dobývaní Konstantinopolu roku 14?? moSlimským sultánom. Waltari tam spomenul aj grécky oheň. Ale nie o tom chcem hovoriť. Turci mali lepšie delá (viď napr. bitka na Kosovom poli). Ale hradby Konstantinopolu nedokázali preraziť. Akýsi delový majster (kresťan) ponúkol Grékom, že im odleje delo obrých rozmerov, ale vrchnosť v Konstantinopole mu ponúkla malú odmenu, tak išiel za sultánom,ktorý mu povedal, že ak do dokáže,dostane čo si zažiada. Ten delmajster ho teda odlial (v knihe boli aj pútavé detaily o technike odlievania) no a Turci hradby prerazili. Waltariho určite poznáš,viď Egypťan Sinuhet atď) a si myslím, že v svojich historických dielach venoval veľa času štúdiu histórie. Nepoznám český preklad, ten je zrejme skrátený, mohol by si siahnuť po druhom dieli slovenského prekladu. Vieš, vtedy sa západná cirkev dištancovala a východným grékom pomáhali len benátski žoldnieri. Turci po dobytí Konstantinopolu nezničili chrám sv. Sofie, nesiahli ani na výzdobu a fresky a kresťanské symboly, len do rohov postavili 4 mešity, ako to dnes vídame na fotografiách z instanbulu. Nespracuješ tú story? Vďaka za pekné video.
Procházel jsem scénář, je tam vzdálené zbraně, což je nešťastná formulace, kdy samozřejmě mělo jít o zbraně na dálku, bohužel ani při korekturách, ani při namlouvání jsme si toho nevšimli (Libo-Wan)
Skvělé video chlapci, velmi chválím, postrádám v něm pouze takovou drobnost, ohledně nošení drátěných košil s kapucí. Jde o to, že filmy s oblibou zobrazují šlechtice a hrdiny, navlečené do drátěných košil s kapucí a dlouhými vlasy. Šlechta sice dlouhé vlasy nosila, ale pod drátěnou kapucí to byl nesmysl (hovořím z vlastní zkušenosti), vlasy se zaplétaly do drátěných ok a byl velký problém je vymotat, proto nositelé drátěných košil bývali zpravidla nakrátko ostříhaní.
Děkujeme za pochvalu. Já jsem si vždycky myslel, že se pod tou kapucí nosí nějaká čapka, protože věřím, že to nemůže být pohodlné ani s krátkými vlasy :) (Honzík Křepelka)
rozhodně pod jakoukoli drátěnou zbrojí musí být vycpávaná vrstva (prošívaný kabátec na tělo a batvat na hlavu), jinak na sobě má člověk X kilo zátěže, která je mu k ničemu a v bitvě by byly zamotané vlasy mezi kroužky jeho nejmenší problém.
😊@@robinremes142
Velmi dobré video. Spousta veci co znam ale i co neznam. Děkuji
Pěkné video, dal bych rozdíl obecně ve velikosti bitev - kolik reálně bojovalo a kolik ukazují filmy
14:30 to mi připomíná hlášku z Anchormana - "V 60% případů to funguje pokaždý." :))
super, tyhle informační videa naprosto miluju. Taky by mě zajímalo video na téma možnosti partizánského boje ve středověku. Jestli se někdy ve středověké Evropě ve velkém využívala partizánská válka proti rytířům nebo těžkooděncům a jak moc to bylo nebo nebylo efektivní. Hodně zdaru
děkujeme za pochvalu i za super téma!
@@Nerdopolis4geeksx dcd d d vwwd. Fvf vg. 9
Překvapivé pro mě byly v principu všechny, ale asi nejvíce poslední poznámka s luky a době natažení před výstřelem
Realita dobyvani hradu je takova, ze jen naproste minimum z nich padlo bojem. V drtive vetsine pripadu slo o mesice, nekdy i roky obhlehani, a pokud se hrad vzdal, tak proto, ze 1/2 obrancu umrela hladem. Coz prozmenu vede k dalsimu prostemu faktu, ze neco takoveho si v pozici oblehatelu mohl dovolit malo kdo, protoze to znamenalo samozrejme tu oblehajici armadu zivit. Takze ono i tech dobyvanych hradu zas tak moc nebylo.
Popsal si to dobře a historicky přesně..zajímám se o historii.jen bych doplnil že angličtí lucistnici vynikali kvůli dlouhým lukum,a tréninku který,začínal v už 7 letech myslím..jinak super video
Hoši díky za fajn video. Jen terminologická poznámka - brnění je od slova brň a to je kroužková zbroj. Veškeré plechy jsou plátová zbroj, po staru plátové oděnie :-) A jinak Holywood (a koneckonců třeba i Jákl) až na výjimky neudokáže ukázat funkční zbroje, ale používá takové hnusookapy. Tou výjimkou je třeba Outlaw King.
Ve filmu Ironclad je hezky ztvárněno, že se hrady ubránili s malou posádkou. V mírových dobách bylo na hradě třeba jen 10 mužů. Například hrad Libštejn bránilo před husity 80 obránců a hrad se ubránil.
...ubránily...
Tohle video krásně ukazuje, jak je Stronghold historicky přesný.
Stronghold historicky přesný není, protože rytíři v plátové zbroji jsou tam pomalí. Např. katapulty nebo trebušety tam lehce bourají zdi. A manipulace s hrncem plného rozžhaveného oleje je přehnaně snadná.
@@1frank100 A týpek s kopím za pár vteřin rozpíchá kamenou hradbu, která se staví věčnost 😂
@@FraterSinistrus ale aspon v polke procesu nezacne horiet 🤣
Super pravda !!!!!!!!
Při skutečném obléhání se podle mě víc hrálo na čas a škody/zranění, než na "dobytí". Mám pocit, že se "oblehlo", pak po sobě sice stříleli a tu a tak někdo zkusil vylézt na hradby, ale v reálu se spíše čekalo, až obránce dostatečně podlomí hlad, nemoci, zranění atd.
Hlavním problémem s filmovými bitvami je ten, že se běžně ignorují rozdíly mezi jednotlivými staletími. Jistě, za Alexandra Velikého se bojovalo nějakým způsobem a za dob Konstantina se vylepšil, ale pak, zejména v západní Evropě, bylo na mnohé techniky zapomenuto a navrátily se až s renesancí. Taktéž je škoda, že filmy zpravidla ignorují píšťaly a houfnice.
Pekne spracovane 👍
Doporučuji si přečíst knihy: Rytířská krev, Meč a Kříž, a další knihy od tohoto autora, který popisuje poměrně podrobně jak vypadaly největší bitvy středověku, čerpá z kronik, apd...
Třeba těžká jízda, tvořená většinou šlechtou (ranný a vrcholný středověk), opravdu se vší razantností vlítla do nepřítele, aby ho rozrazila, a jeho obrana se začala rozkládat a díky tomu rytířská jízda mnohdy dostala dost napráskáno. Rozjetí koně, velkého houfce, už se těžko dali zastavit. Tak že tohle zrovna není filmový výmysl.
A po přečtení těch knih, budeš mít názor i na jinačí věci, které jsou zde dle mého řečeny chybně.
Mrkneme na to a posoudíme. Díky za doporučení 😉
Myslím že se tomu říká šoková nebo impaktní jízda útočili v klínové nebo diamantové formaci, ale ti co byli ve předu to nejspíš vždy odskákali, nebo to praktikovali jen na slabší jednotky opak tomu je kontaktní jízda ta najela do boku nebo zad a zapojila se do boje muž proti muži.
Bdv myslím že přesně takhle najeli (naši) u Kresčaku do anglických dlouhých luků 🤗😍
Ono taky platí co bitva, to jinačí taktika a průběh. V ranném a vrcholném středověku se armády skládaly z družin šlechty, žoldnéřů, apd... tak že mnohdy i morálka byla různá, organizovanost byla mnohdy velmi špatná, jindy zase dobrá, velení bylo různé, jednotnost byla různá. Ono se to nedá obecnit, že každá bitva měla stejné podmínky, a hodnotit tak všechny stejně.
Mimochodem třeba při bitvě o Jeruzalém, křižácké vojsko několik dní zakopávalo příkop před hradbami a upravovalo terén, aby právě mohli dostat obléhací věže ke hradbám, a taky se jim to povedlo. Ale v jiných případech věže selhaly, a na řadu musely přijít lsti a i ty žebříky.
kľudne by ste mohli urobiť video o taktike, štýle a stratégii boja rímskych legii je to téma s veľkým obsahom a dosť zaujímavým :)
super téma, díky za něj!
na porovnanie je to celkom fajn video... ak by ste chceli viac, tak to znova nikoho baviť nebude (rovnako ako realita oproti filmom) a aj to je všetko len o najnovších nálezoch a ďalších diskusiách
Na útočníky se s oblibou vylévaly exkrementy, velká šance na problém i ze škrábance.
dobrý video
👍👍👍👍👍
6:35 doslovne si vždy vybavím Orlanda v Kingdom of Heaven, ako prvé čo urobí keď beží do posledného stretu, tak odhadzuje prilbu :D
Skvělé video, možná až zbytečně stručné.
Mám ale jeden dotaz. V části o žebřících říkáte, že se sice požívaly, ale "hordy lidí po nich na hradby nešplhaly". K čemu se tedy používaly? To mi nějak uniká.
Zrovna ta účinnost lučišníků je taky v důsledku filmů dost nadhodnocená. Efekt měli, ale většinou jen na slabou zbroj, i kroužkovka mohla docela dobře ochránit. Třeba u Agincourtu se teď spíš říká že lučišníci měli efekt v tom, že zahodili luky a bojovali nablízko, což taky lučišníci celkem často dělali.
Nechci být hnidopich ale co se týče označení tématu tam máte dvakrát: ,,obléhací věže” a to i v případě kdy mluvíte o obléhacích strojích ( katapulty, trebuchety…). Ale jinak supr videjko a jen tak dál.
jo, tam má bejt obléhací zbraně, dokonce jsem na to měl už i vyrobenej nadpis, jen jsem u stříhání viděl slovo obléhácí, dal jsem to tam a už se dál nepodíval na to druhý slovo :D (Honzík Křepelka)
Ta posádka Stirlingu se chtela vzdát, ale Edward to odmítl a udělal z obléhání doslova divadlo a čekal až Werewolf prorazí zdi....
Kriste Ježiši hovoríš o stredoveku a falanga sem hopliti tam 🫣 strošku miešaš staroveku a stredovek dohromady nemyslíš?
Spravíš prosim dáke video aj o gréckych hrdinoch ako bol napríklad achilles hektor Herkules?? Prosím
To bychom mohli někdy udělat, díky za tip :)
16:07 nebo moč (Il Soldato di Ventura)
Poznámka k plátovej zbroji. Bol som pozvaný na jednu akciu kde som bol oblečený v mojej plnej plátovej zbroji, mal som sa pohybovať medzi ľuďmi aby mali zo mňa atrakciu a keď sa zotmelo a čo to popilo jedno miestne čudo pod vplyvom alkoholu sa rozhodlo otestovať pevnosť môjho kirysu a vrazil vreckový nožík mne do brucha. Nožík sa zlomil o zbroj, blbec si porezal ruku o to čo mu z nožíka ostalo a v seba obrane som mu šupol jednu facku plátovou rukavicou a vyrazil som mu dva zuby. Policajti ktorý boli na mieste to vyriešili šalamúnsky a na margo toho že mne sa nič nestalo okrem ryhy na zbroji som neutrpel žiadnu škodu ani zranenie a miestny blbec sa porezal a dostal aj facku mávli páni príslušníci rukou a výtržníka odviezli po ošetrení domov kde ho už čakala nasraná žena zato že sa ožral a ešte aj hanbu robil. 🤣🤣🤣 Jedná sa o reálnu príhodu aj keď to znie neuveriteľne.
Jsem už trochu starší ročník, ale po návratu z vojenské služby, na počátku 90tých let, jsem se chvíli historickému šermu věnoval. Byl jsem svědkem toho, jak na jedné akci, které předcházela velmi silná bouře s lijákem, byl předváděn souboj obojručními meči v plné plátové zbroji. Došlo při tom k tomu, že jednomu ze soupeřů uklouzla noha v blátě a upadl, načež jej jeho protivník do toho bláta doslova zatloukl, aniž by mu byl způsobil větší újmu, proto vím, že plátová zbroj byla skutku velmi odolná.
super historka, pobavila :D
Epocha rekonstrukční a experimentální archeologie a historie rozemlela spoustu naivních představ profesorů od Gibbona po Čermáka a Evanse na prach. Experimenty, správně porovedené, tedy především mnohokrát kontrolované a opakované a vyhodnocené pravdivě padni komu padni, jsou k nezaplacení. Ty bezděčné, jako ten Váš, jsou nejcennější, nikdo je nezkorumpoval a nechtěně třeba v dobré víře nezfalšoval. Také jsem se šermířema koketoval, než jsem si prohlédl ruce přátel. Už vim, k čemu slouží záštita a proč se tak jmenuje, česky. Tak jsem toho nechal, nemám talent. Vím, která zbraň je nepotřebuje. Případ Pavola Vyletěla 6609 zde v reflexích dtto. Takovým blbů s vreckovým nožíkom , jako je ten útočník, je hafo. Ti, stejně jako rejžové a jejich "poradci" a "poradci poradců" nemají tušení, že kobyla dost přesně vnímá, co je to hrot, a není ji možno vycvičit, aby na něj naběhla Na rozdíl od zábavných filmů, které nejsou rekonstrukcí ale jen vizí, jak to asi mohlo být a co jim a hvězdě sluší a divák u toho vzdychá. Tom@@uzovkar
Jo ještě: taky vim z rekonstrukce, že Achilles si svou nadutou hloupou prchlivostí, jak vyrval ten Paridův šíp z paty, přivodil sám svou smrt a vykrvácel během asi tří minut. T
Natažený Anglický, válečný luk má třeba 120 liber na nátah. To je okolo 55kg... to opravdu není žádná pr*el 😅
Brutuus zase jsem se něco dozvěděl
Moje oblíbená zbraň je vraní zobák(válečné kladivo)
Moja obľúbená zbraň je AR 15 a Glock 19x 😅
Nic mě nepřekvapilo. Stačí se podívat na nového Jana Žižku a pokud se člověk okamžitě nepozvrací , i tak si to pustí akorát jednou. Já jsem to nedokázal dodívat až do konce
Kůň se dá vycvičit aby vlítnul mezi lidi. Protože policejní koně taky klidně naběhnou mezi lidi. A buď lidi uhnou nebo je ty koně prostě zadupou do země.
Já bych se hádal. Až poženeš koně proti stovce chlapíku v semknuté formaci s mávajícími klacky, mnohdy několik metrů dlouhými, které se na konci lesknou, u toho všichni řvou, dělaj děsnej brajgl, kolem lítají šutry, šípy a jiné vrhací nebo střelné zbraně, ryk mrzačených koní....no nevím, nevím. Na koni sem párkrát jel, rytířské turnajové klání s dřevci i na kratší zbraně sem viděl mockrát, určitý výcvik můžeš koni dát třeba zrovna na rozhánění demonstrantů, ale to je fakt ohromný rozdíl, obzvláště proti lidem v civilu, 21. století, kteří nemají jak udržet pozici proti koni (a že policejní kůň není žádné béčko, jsou to fakt super velká a statná plemena). Nic ve zlém prostě tady ve videjku je to pravda i když hodně jednoznačně podaná.
Jen dopřešení, současný voják se se vší výbavou dostane klidně na 80kg, když beru 5-7 úkol.
Díky za upřesnění!
@@Nerdopolis4geeks rádo se stalo
Vážil jsem 64 kg. A komplet vybava na misi byla 84 kg.
Treningova klasicky pochodak 40 az 60kg.
Kulomecik měl vždy teší.
Poznáš román Black Angel od Mika Waltariho? V slovenčine vyšiel preklad v dvoch častiach a v tej druhej Waltari píše o dobývaní Konstantinopolu roku 14?? moSlimským sultánom. Waltari tam spomenul aj grécky oheň. Ale nie o tom chcem hovoriť. Turci mali lepšie delá (viď napr. bitka na Kosovom poli). Ale hradby Konstantinopolu nedokázali preraziť. Akýsi delový majster (kresťan) ponúkol Grékom, že im odleje delo obrých rozmerov, ale vrchnosť v Konstantinopole mu ponúkla malú odmenu, tak išiel za sultánom,ktorý mu povedal, že ak do dokáže,dostane čo si zažiada. Ten delmajster ho teda odlial (v knihe boli aj pútavé detaily o technike odlievania) no a Turci hradby prerazili. Waltariho určite poznáš,viď Egypťan Sinuhet atď) a si myslím, že v svojich historických dielach venoval veľa času štúdiu histórie. Nepoznám český preklad, ten je zrejme skrátený, mohol by si siahnuť po druhom dieli slovenského prekladu.
Vieš, vtedy sa západná cirkev dištancovala a východným grékom pomáhali len benátski žoldnieri. Turci po dobytí Konstantinopolu nezničili chrám sv. Sofie, nesiahli ani na výzdobu a fresky a kresťanské symboly, len do rohov postavili 4 mešity, ako to dnes vídame na fotografiách z instanbulu. Nespracuješ tú story?
Vďaka za pekné video.
Deus vult✝️⚔️
Chudák Richard, schoval se pod parkoviště a stejně ho našli.
Komentár
Díky!
Z čeho jste to překládali? Některé formulace např. "dálné zbraně " mě poněkud zarazily
Procházel jsem scénář, je tam vzdálené zbraně, což je nešťastná formulace, kdy samozřejmě mělo jít o zbraně na dálku, bohužel ani při korekturách, ani při namlouvání jsme si toho nevšimli (Libo-Wan)
@@Nerdopolis4geeksnechápu jak někdo může zkouknout tak hezký video a místo pochvaly napsat takovou sračku 🫣
ako to viete ked ste vtedy nezili ,vsetko je podvod
Všecko je podvod a ta částka taky nesouhlasí!