7 SPOSOBÓW NA SEN Niemowlaka

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 35

  • @klaudiaas6281
    @klaudiaas6281 2 ปีที่แล้ว +4

    Z serii mądrych tekstów starszego pokolenia usłyszałam ostatnio, ze moje półtoraroczne dziecko jest przelęknione i czuje odrzucenie (nieprawda!), bo śpi całe noce w swoim pokoju w swoim lozeczku 🤣 powodzenia wszystkim, moje starsze dziecko od zawsze ładnie śpi samo, na początku problemy z odkładaniem ale było warto. Wiadomo ze są sytuacje awaryjne - choroba itp. Córka na noc usypia sama, schodzi się z tym trochę zanim załapie głębszy sen, trzeba naprawdę pilnować, by nie przebodzcowac dziecka - to chyba najważniejsze.

    • @Zdrowieodpoczątku
      @Zdrowieodpoczątku  2 ปีที่แล้ว +2

      Pomijam jak można matce takie rzeczy wmawiać..ile dzieci jest odrzucanych właśnie przez to że "trzeba" je stale bujać do uspiania.

  • @coszniczegozerowaste8671
    @coszniczegozerowaste8671 ปีที่แล้ว +1

    Dla mnie intuicyjne było i jest spanie z dzieckiem. Dawniej to była norma. Nie robię tego ze względu na trędy dawne czy obecne ale na bazie własnych obserwacji ma to wielkie zalety w zapewnianiu bezpieczeństwa dziecku poprzez bliskość. Dla rodzica to z kolei nie wybudzanie się i nie wstawanie z łóżka nocą.

    • @Zdrowieodpoczątku
      @Zdrowieodpoczątku  ปีที่แล้ว +1

      Jeśli śpicie bezpiecznie to ok. Jednak statystyki pokazują że najbezpieczniejsze miejsce do spania dla malucha to jego łóżeczko 🌻

    • @coszniczegozerowaste8671
      @coszniczegozerowaste8671 ปีที่แล้ว +1

      @@Zdrowieodpoczątku Przy pierwszym dziecku korzystałam z łóżeczka na początku ale dziecko wybudzano się dużo więcej w nocy. Przy kolejnym dziecku zauważyłam ze zapewnienie mu bliskości w ciągu nocy sprawiło, ze w ciągu dnia nie upominało się tyle o bliskość. Interesuje się kulturami ze świata i w krajach azjatyckich dzieci śpią z rodzicami nawet do 7 roku życia.

    • @coszniczegozerowaste8671
      @coszniczegozerowaste8671 ปีที่แล้ว

      Jeśli ktoś się boi spać ma strasznie twardy sen lub martwi się ze zrobi krzywdę to nie powinien. Opisuje własne doświadczenia i to nie znaczy ze polecam każdemu.

    • @Zdrowieodpoczątku
      @Zdrowieodpoczątku  ปีที่แล้ว

      👍

  • @anitaangrot548
    @anitaangrot548 2 ปีที่แล้ว +4

    Każde dziecko jest inne. Mój synek ma 3 miesiące i o ile wieczorem i w nocy zasypia sam, to w dzień bywa różnie. Być może za dużo bodźców, bo mam jeszcze dwóch starszych synów, więc w domu trochę się dzieje. Trzeba to sprawdzić 😊

    • @Zdrowieodpoczątku
      @Zdrowieodpoczątku  2 ปีที่แล้ว

      Przy takiej ekipie w dzień raczej ciszy nie ma na drzemkę 🙂

    • @Zdrowieodpoczątku
      @Zdrowieodpoczątku  2 ปีที่แล้ว +1

      Może właśnie biały szum i osobna sypialnia na drzemkę w dzień

    • @anitaangrot548
      @anitaangrot548 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Zdrowieodpoczątku będziemy pracować 🙂

    • @Zdrowieodpoczątku
      @Zdrowieodpoczątku  2 ปีที่แล้ว

      🌻

  • @dorotawodarczyk1505
    @dorotawodarczyk1505 2 ปีที่แล้ว +1

    11:11 niestety aż mnie przetrząsnęło słysząc ten tekst :( „zanim dziecko zasnęło odkładacie do łóżka”. Mój syn, obecnie 10 m-sc za każdym razem odkładany do łóżka płacze jak oparzony, nie ma opcji aby został odłożony, będąc jeszcze świadomym. Wszystko mamy dopilnowane.. ciemno, cicho, chłodno, wygodne ubranie, wyniki badań w normie, dobra kolacja zjedzona, itp. Itd. Ale syn zasnąć w łóżeczku nie potrafi… czy są jakieś tajne sposoby na to?

    • @Zdrowieodpoczątku
      @Zdrowieodpoczątku  2 ปีที่แล้ว

      Trudno powiedzieć na podstawie komentarza. Ale zwykle to właśnie nawyki związane z zasypianiem mają duży wpływ. Dziecko ma już 10 mcy i nie wiem jak było uspiane do tej pory. Jeśli jednak maluch kładziony jest do łóżka, rodzic jest obok, daje poczucie bezpieczeństwa delikatnie mówiąc że idziemy spać i np. To łatwiej jest. Jeśli jest od początku do za siecią bujane i trzeba je odłożyć to naturalne że krzyczy. Zabiera mu się to do czego się przyzwyczaił

    • @dorotawodarczyk1505
      @dorotawodarczyk1505 2 ปีที่แล้ว +4

      Hmm… a to nie jest tak, że dla dziecka naturalnym jest usypianie przez bujanie i karmienie piersią? Przecież dziecko rodzi się z tym, a dopiero później wraz z rozwojem układu nerwowego dojrzewa do umiejętności samoregulacji i zasypiania. Ja syna od samego początku starałam się odkładać do łóżka, być przy nim, śpiewać, głaskać klepać… niestety zawsze kończyło się płaczem.

    • @dorotawodarczyk1505
      @dorotawodarczyk1505 2 ปีที่แล้ว +2

      Zawsze jak szukam rad, jak poradzić sobie z trudnym zawodnikiem w zasypianiu, to dostaje odpowiedź: „wprowadź rytuały, stały plan dnia, odkładaj nim zaśnie i wychlodz sypialnie…” u nas to za mało. :(

    • @Zdrowieodpoczątku
      @Zdrowieodpoczątku  2 ปีที่แล้ว

      W okresie płodowym ma delikatne ruchy bujania. To nie jest bujanie jakie my znamy. Karmienie piersią ma dopiero po urodzeniu. Kwestia dzieci. Jeden wrażliwiec potrzebuje więcej uwagi drugi zaśnie sam. Po 2 miesiącu można dzieci tego uczuć oczywiście w bliskości i obecności. Bez wyplakiwania.

    • @Zdrowieodpoczątku
      @Zdrowieodpoczątku  2 ปีที่แล้ว

      To jest bardzo złożona sprawa. Wiele zależy od temepramentu i stanu emocjonlanego rodziców.

  • @elahawrylewicz3754
    @elahawrylewicz3754 ปีที่แล้ว +1

    ❤❤❤❤

  • @katarzynakulik9363
    @katarzynakulik9363 2 ปีที่แล้ว +4

    Ja bym dodała przewidywalne sekwencje zdarzeń. Czyli stala kolejność posiłek pielucha zabawa sen. Wydaje mi sie ze dawanie takiej przewidywalnosci sprawia że dziecko jest spokojniejsze i może lepiej spać. Ciekawi mnie co sądzisz o nauce samodzielnego zasypiania po 5mies. czy to pomaga dziecku w nabywaniu umiejętności samoregulacji Czy może to właśnie brak szacunku. Są tak skrajne opinie na ten temat, słuchałam jednych i drugich i sama nie wiem. Na pewno współspanie na dłuższą metę nam się nie sprawdziło. Teraz przy drugim dziecku chciałabym inaczej.

    • @Zdrowieodpoczątku
      @Zdrowieodpoczątku  2 ปีที่แล้ว +2

      Dziękuję za komentarz. Rutyna pomaga każdemu w życiu tym bardziej maluszkowi. Ja bym nie czekała do 5 mca🙂 to nie jest brak szacunku a wyraz troski o zdrowie dziecka. No bo jeśli na spokojnie będzie mogło zasnąć bez tulenia, noszenia to dobre to dla dziecka i rodziny. Niemowlę potrzebuje rodzica gdy jest aktywne nie gdy śpi. Jeśli będzie miał w aktywności uwagę, tulasy, zaspokajane potrzeby a będzie spało samo to ideolo ❤️ to są po prostu nawyki. Ale oczywiście kwestia dziecka. Jeden wrazliwy będzie miał trudność w tym a drugi luzaczek pozwoli na taką rutynę szybciej. Te skraj e oceny czasem wydaje mi się że są od osób których dzieci same nie zasypiają. Wtedy mówią że dziecko potrzebuje rodzica😉 i tak nawet latami śpią z dzieckiem. Dopóki im to nie przeszkadza to luz choć dziecko jest mnie samodzielne ale jeśli chcesz mieć czas dla siebie lub innego dziecka lub męża cokolwiek wtedy kiedy dziecko śpi to masz do tego prawo i serio dziecku nic się nie dzieje bo spi🙂

    • @katarzynakulik9363
      @katarzynakulik9363 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Zdrowieodpoczątku Dziękuję za odpowiedź :) Tak zależy sporo od dziecka, właśnie nasza pierwsza córka to typowy wrażliwiec. Teraz jak o tym myślę, to widzę, że już od pierwszych dni dawała o tym znać, kiedy miała bardzo silny odruch moro. Równocześnie nie dawała się spowijać, unieruchomienie rączek tylko ją denerwowało. Teraz starsza ma 15 miesięcy, a młodsza tydzień, także filmik bardzo dla mnie na czasie. U nas nauka samodzielnego zasypiania dla starszej przyszła trochę za późno, już nawet przesypiała noce, ale potem były ząbki, choroba, wyjazd, wszystko się rozjechało i pojawiło się rodzeństwo. Więc teraz na razie o powrocie do samodzielnego zasypiania można zupełnie zapomnieć. A jest tak jak piszesz, ja śpię z młodszą, tata ze starszą, która od ok.3 mies.nie przesypia nocki. Każdy jest zmęczony i to na pewno nie służy rodzinie. Przyzwyczajaliśmy ją pod koniec ciąży do tego, że śpi z tatą, no ale wcześniej od kiedy samodzielny sen się posypał spała z nami razem. Myślę, że byłoby jej łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji, gdybyśmy nie pozwolili na powrót do naszego łóżka na dłużej. Tak mi się wydaje, ale psychologiem nie jestem. Dziękuję za Twój kanał i treści jakie wrzucasz :)

    • @Zdrowieodpoczątku
      @Zdrowieodpoczątku  2 ปีที่แล้ว

      ❤️ Dziękuję. Teraz kwestia czasu. Ale dobrze poczytać świadoma mamę 🌻🌻

  • @marcin1cinekk
    @marcin1cinekk 2 ปีที่แล้ว +1

    Czy w ciągu dnia też zaciemniać pokój na drzemkę, czy lepiej żeby spało przy świetle dziennym żeby nie pomyliło się dziecku dzień z nocą?

  • @Baciey
    @Baciey 7 หลายเดือนก่อน +1

    Jest jakaś dolna bezpieczna granica ilości przespanych godzin na dobę?

  • @indusgamer9891
    @indusgamer9891 ปีที่แล้ว +1

    jak ma sie zasada ciszy,do spania z bialym szumem?

    • @Zdrowieodpoczątku
      @Zdrowieodpoczątku  ปีที่แล้ว

      Dziecko nie powinno spać z białym szumem. Może zasnąć ale wyłączamy do snu. Przy dużej ilość bilageo szumu może być problem z przetwarzaniem słuchowym u dziecka

    • @Baciey
      @Baciey 7 หลายเดือนก่อน +2

      Na filmie mówi Pani, że przez cały okres drzemki szum zostawiamy włączony, ale dotyczy to sytuacji gdzie jest głośne otoczenie i nie mamy możliwości wyciszenia otoczenia - dobrze rozumiem? Jeśli w domu jest cicho to wystarczy tylko do uśpienia włączyć szum i jak zaśnie to zgasić?