Zasada działania nawietrzak okrągły DARCO

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ส.ค. 2024
  • Nawietrzak ma zadanie doprowadzić świeże powietrze do budynku. Nawietrzak okrągły Darco może być dodatkowo wyposażony w stabilizator przepływu. W ofercie także znajduje się wersja z grzałką.
    KUP ONLINE: sklep.darco.pl...
    Informacje o produkcie: www.darco.com....

ความคิดเห็น • 33

  • @marcintargonski8331
    @marcintargonski8331 ปีที่แล้ว +1

    Na jakiej wysokości można montować taki nawietrzak? Jest jakaś zasada? Minimalne odległości od podłogi i sufitu?

  • @Budyniii
    @Budyniii 3 หลายเดือนก่อน

    Witam czy można go zamontować w środku budynku w taki sposób aby zasilany był powietrzem doprowadzanym z zewnątrz do kominka?? W sensie powietrze z zewnątrz zasilało by i kominek i rekuperator??

    • @darcospzoo
      @darcospzoo  3 หลายเดือนก่อน

      Jeśli chodzi o doprowadzenie powietrza do kominka - mamy do tego dedykowany produkt - nawietrzak kominowy: Mamy dedykowany produkt „Nawietrzak kominkowy”
      darco.pl/oferta/nawietrzak-kominkowy . By móc lepiej zrozumieć temat "zasialania" powietrzem kominek i rekuperator i kominek zachęcamy do kontaktu przez formularz na naszej stornie www.darco.pl w zakładce kontakt.

  • @jasiek3654
    @jasiek3654 8 หลายเดือนก่อน

    Takie pytanie w jaki sposób to podgrzewa powietrze i w jaki sposób można to zamknąć np w razie potrzeby

    • @darcospzoo
      @darcospzoo  7 หลายเดือนก่อน

      Wersja z grzałką wyposażona jest w grzałkę elektryczną, która ogrzewa powietrze. Nawietrzak można "zamknąć" poprzez zakręcenie anemostatu (wewnątrz pomieszczenia).

  • @kookylive11111
    @kookylive11111 2 ปีที่แล้ว

    Witam, można coś takiego wrzucić do rekuperatora a dokładniej na samej końcówce już w pomieszczeniu np. w salonie i dogrzewać sam salon?

    • @darcospzoo
      @darcospzoo  2 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry, prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie www: darco.pl/kontakt/ . W treści prosimy o jak najdokładniejsze opisanie co planuje Pan zrobić.

  • @sylwester6651
    @sylwester6651 2 ปีที่แล้ว +1

    I mam wierzyć, że nie będzie zimno od tego wynalazku? Nie będzie kondensacji pary w wyniku różnicy temperatur?

    • @darcospzoo
      @darcospzoo  2 ปีที่แล้ว +14

      Odnośnie wychłodzenia - przykładowe proste obliczenie bilansu cieplnego pokazuje skalę zjawiska. W pomieszczeniu typu pokój o powierzchni około 10 [m2] jest zwykle grzejnik o mocy rzędu 1000 [W]. Jeżeli do takiego pokoju napływa np. 20 [m3/h] powierza o temperaturze -10[C], to do ogrzania tego powietrza do temperatury 20 [st. C] potrzebne jest około 184 [W], czyli zaledwie około 18% mocy grzejnika. Pomieszczenie nie zostanie wychłodzone nawet, jeśli byłby to nawietrzak bez grzałki. Jeśli to jest urządzenie z grzałką, to tym bardziej nie dojdzie do wychłodzenia pomieszczenia. Na dodatek powietrze jest przez grzybek rozrzucane do okoła, więc prędkość tego powietrza znacząco spada w miare oddalania się od nawietrzaka. Następuje też mieszanie się tego powietrza z tym wewnątrz. Na dodatek to wszystko odbywa się w strefie, gdzie zwykle nie przebywa człowiek.
      Odnośnie kondensacji - woda wykrapla się z powietrza na powierzchniach, do których ma dostęp ciepłe i wilgotne powietrze z pomieszczenia. W tym przypadku jest to grzybek, dlatego posiada on izolację cieplną, żeby jego temperatura nie spadła poniżej punktu rosy. Rozeta i ściana jest "omywana" przez powietrze z zewnątrz. W zimnym powietrzu można "rozpuścić" się bardzo mało pary wodnej. Jeśli powietrze się ogrzeje, to jego zdolność do "rozpuszczania" pary wydnej znacząco rośnie. Rzut oka na wykres Molliera i mamy przykłąd: przy -10[C] w powietrzu rozpuści się maksymalnie około 2 gramy pary wodnej w 1 [m3] i jest to wtedy 100% wilgotności względnej. Załóżmy, że takie najbardziej wilgotne zimne powietrze wleciało do pomieszczenia i ogrzało się do 20 [C], to zdolność do rozpuszczania pary wodnej w takim powietrzu wzrasta do około 15 [g/m3], ale w powietrzu nadal jest tylko 2[g/m3] pary wodnej, czyli wilgotność względna spadła do około 13%. Powietrze to jest wtedy suche i chętnie przyjmie dużo wody. To w ten sposób, przez wentylację, obniża się wilgotność w mieszkaniach, która to wilgotność jest tam z procesów typu mycie, pranie, gotowanie, oddychanie itd. W prawidłowo wentylowanym pomieszczeniu woda nie wykropli się ani na nawietrzaku, ani również na oknach, ścianach itd. Bardzo dobrze suszy się wtedy w takim pokoju pranie, nie trzeba nigdzie na balkon albo na dwór wynosić - to z mojego doświadczenia.
      Oczywiście zjawiska fizyczne występujące w nawietrzakach zostały na etapie projektowania przeliczone między innymi za pomocą programu do symulacji przepływów i energii FloEFD. Następnie na etapie testów nawietrzaki zostały przebadane w komoże termicznej w naszym laboratorium.

  • @dodi6379
    @dodi6379 2 ปีที่แล้ว

    Witam czy do modelu z grzałką można zastosować filtr antysmogowy chodzi o dym od sąsiada i czy coś to da?

    • @darcospzoo
      @darcospzoo  2 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry. Niestety nie ma możliwości połączenia wersji z grzałką oraz filtrem antysmogowym. Sama membrana filtra wyłapuje cząstki drobin szkodliwych pyłów PM 2.5, jednak nie spowoduje zatrzymaniu zapachu.

  • @9Rossi46
    @9Rossi46 2 ปีที่แล้ว

    Witam czy taki nawietrzak warto zainstalować w łazience?

    • @darcospzoo
      @darcospzoo  2 ปีที่แล้ว +1

      Dzień dobry! Łazienka jest pomieszczeniem "brudnym" w związku z czym powinno unikać się instalowania nawiewu powietrza. Idealnym rozwiązaniem jest instalacja nawietrzaków w pokojach, z których powietrze dostaje się do łazienki przez otwory/kratkę w drzwiach i zostaje usuwane przez kratkę w ścianie/suficie w łazience.

    • @9Rossi46
      @9Rossi46 2 ปีที่แล้ว

      @@darcospzoo Ok Dziękuję za odpowiedź zainstaluję więc tylko wyciąg w łazience

  • @nicolega1130
    @nicolega1130 2 ปีที่แล้ว

    Na jakiej wysokości montować NOS110A-CC? 2m? Czy przy podłodze jak na jednym z Waszych filmów?

    • @darcospzoo
      @darcospzoo  2 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry! PN-83 B-03430 nie określa na jakiej wysokości powinien znajdować się nawiew. Oczywiście nie powinien on znajdować się zbyt blisko podłogi oraz zbyt blisko sufity, czy rogu pomieszczenia.

    • @damiangruszkowski9006
      @damiangruszkowski9006 2 ปีที่แล้ว

      @@darcospzoo z tego co gdzies czytalem to nawiew powinien byc ok. 2 m od podłogi. Nie pamietam gdzie rzuciło mi sie to w oczy, ale pamietam zapis. Warto to zweryfikować.

  • @xvenlo
    @xvenlo ปีที่แล้ว

    Mam problem z anemostatem nawiewnym w pokoju ponieważ ochładza pokój, mimo że grzejniki ustawione są na 5. Samo ciśnienie z jakim wyrzucane jest zimne powietrze jest nie do zniesienia, bo jest bardzo głośne. Przykręcenie do samego końca nic nie dało. Jakieś porady?

    • @darcospzoo
      @darcospzoo  ปีที่แล้ว +1

      Dzień dobry, prosimy o wiadomość w formularzu kontaktowym na darco.pl ( darco.pl/kontakt/ ) . Prosimy by opisała Pani problem nieco szerzej :)

    • @pacik19
      @pacik19 ปีที่แล้ว

      udało się rozwiązać problem?

    • @xvenlo
      @xvenlo ปีที่แล้ว

      @@pacik19 Jedynie co pomogło to zapchanie nawiewu szmatką, bo nic innego nie zadziałało.. wydaję mi się, że to błąd przy samym montowaniu instalacji, bo w żadnym pokoju nie działa tak jak powinno

  • @piotrstankiewicz1350
    @piotrstankiewicz1350 3 ปีที่แล้ว

    Rozumiem że rurę trzeba odciąć tak aby była dostosowana do grubości muru? Czy jak ocieple kiedyś dom to będzie możliwe dokupić rurę aby się dostosować do nowej grubości muru?

    • @darcospzoo
      @darcospzoo  3 ปีที่แล้ว +1

      Dzień dobry, rura wyciągana jest i chowana "teleskopowo" - kanał nawietrzaka można wydłużać i skracać bez konieczności obcinania rury. Zakres długości kanału dostępny jest w karcie katalogowej, która znajduje się pod linkiem: darco.pl/oferta/nawietrzaki/#pliki-do-pobrania

    • @piotrstankiewicz1350
      @piotrstankiewicz1350 2 ปีที่แล้ว +1

      Już zamontowałem. Jest okey.

    • @grzegorz8291
      @grzegorz8291 2 ปีที่แล้ว

      @@darcospzoo a co jeśli mur jest grubszy o parę cm niż w tej regulacji teleskopowej? Można to samemu przedłużyć?

    • @darcospzoo
      @darcospzoo  2 ปีที่แล้ว

      @@grzegorz8291 Można przedłużyć nawietrzak stosując dłuższą rurę PCV lub PP (w zależności od wersji nawietrzaka).

    • @nicolega1130
      @nicolega1130 2 ปีที่แล้ว

      Na jakiej wysokości najlepiej montować NOS110A-CC? 2m? Czy przy podłodze?

  • @RafalGudzowski
    @RafalGudzowski 2 ปีที่แล้ว

    Moc 270W to dużo. Jak mam 5 pokoi i w każdym bym ogrzewał powietrze przez całą zimę to by wyszło jakieś 3000 zł.

    • @SebastianMatusiakmatusiaksebas
      @SebastianMatusiakmatusiaksebas 2 ปีที่แล้ว

      Ponieważ nie jest to urządzenie przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń.

    • @darcospzoo
      @darcospzoo  2 ปีที่แล้ว +3

      Dzień dobry,
      Powietrze wlatujące do domu i tak czymś trzeba będzie podgrzać - albo grzałką w nawietrzaku, albo grzejnikiem. Moc nawietrzaka z grzałką dopasowuje się do ilości i temperatury płynącego powietrza. Faktycznie przy -20C i przepływie rzędu 115 m3/h pobierana moc będzie rzedu 250 W. Tak niska temperatura jest jednak bardzo rzadko w naszym kraju spotykana. Z naszych pomiarów wynika, że średnia temperatura w najzimniejszym miesiącu roku - w styczniu wynosi około -0,4C. Kolejna kwestia to przepływ powietrza. Czy na pewno musi być 115 m3/h w każdym nawietrzaku? Dla 5 nawietrzaków - po jednym w każdym pokoju - dawałoby to 575 m3/h. Przy tak intensywnej wentylacji czym by nie grzać, to wyjdzie drogo… że o przesuszeniu powietrza nie wspomnę. Przyjmijmy, że dom ma kuchnię gazową i 2 łazienki. Zgodnie z przepisami wymagana wentylacja to 70+2*50 = 170 m3/h. Na każdy nawietrzak przypada wtedy po 34 m3/h. Dla parametrów 34m3/h i średniej temperatury rzędu 0C zgodne z wykresami w katalogu nawietrzak NGO110 zużywa 160 W i podgrzewa powietrze do ok. 12C. Można by się zastanowić, czy może w takim przypadku zastosować nawietrzak NOG80? Zużywałby około 100W i podgrzewał powietrze do temperatury około 6C. Przy czym należy się spodziewać niższego średniego zużycia energii elektrycznej, bo nawietrzaki załączają się dopiero gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej około 2-4C. Ich zadaniem jest wstępnie podgrzać powietrze.