Godišnjica smrti Husein kapetana Gradaščevića

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ส.ค. 2015
  • Husein-kapetan Gradaščević, Zmaj od Bosne, najpoznatiji borac za bosansku autonomiju u Osmanskom carstvu umro je na današnji dan prije 181 godinu. Bio je legenda u svom dobu, a danas je bosanski narodni junak i jedna od najuglednijih ličnosti u historiji BiH.
    Jedan je vjerovatno od najpoznatijih citata Husein-kapetana Gradaščevića, borca za autonomiju Bosne, poznatog i kao Zmaj od Bosne. Značaj Husein-kapetana u historiji BiH je prije svega u njegovom pokretu za Bosansku autonomiju.
    Husnija Kamberović, direktor instituta za historiju u Sarajevu: “ Za BiH je bila nesreća da taj pokret početkom 19.st.nije uspio, što je bio rezultat niza okolnosti. S jedne strane nezrelosti bosanskog društva u to vrijeme da se iznese sa jednom takvom idejom i sa druge strane podjeljenost bosanske vladajuće elite, koja je zbog toga što je bila između sebe podjeljena, dovela do toga da taj apsolutno moderan i napredan politički pokret završi neuspjehom.”
    Iako je riječ o Bošnjaku, muslimanu Gradaščević je uvijek i svugdje nastupao kao općebosanski lider, što nedostaje u današnjem političkom krugu u BiH, ističe Kamberović. Godišnjicu smrti ovog velikana, nažalost, zvanične institucije u BiH ni na koji način ne obilježavaju.
    Husnija Kamberović, direktor instituta za historiju u Sarajevu: “ Sa druge strane, Gradaščević je imao odvažnost, hrabrost, volje, snage da se suprotstavi u to vrijeme jednom velikom, moćnom Osmanskom carstvu, za razliku od njega današnji naši političari uglavnom nemaju te hrabrosti, oni se uglavnom ne suprotstavljaju pa gotovo nikome i vode računa o veoma uskim interesima.”
    Gradaščević je uvijek simbolizirao ideju Bosne, koja danas nije dovoljno prisutna. Do danas BiH čeka svog Zmaja, jer posmrtni ostaci nikada nisu vraćeni u BiH. U mogućnost stvarnog vraćanja Kapetanovih ostataka iz Istanbula u BiH, Kamberović ne vjeruje.
    Husnija Kamberović, direktor instituta za historiju u Sarajevu: “ Koliko god mi danas mislili da je važno voditi računa o mezaru Huseina kapetana Gradaščevića, Osmanlije i Turci nisu imali nikakvu potrebu da vode tako veliku pažnju o nekome ko se pobunio protiv njihove dominacije.”
    Ukoliko se već ostaci kapetana Gradaščevića ne mogu vratiti u Gradačac, Kamberović je mišljenja da je moguć njegov simbolički povratak u Gradačac, uređenjem parka ili spomenika u njegovu čast, ali isključivo u duhu bosanstva.
    Husein-kapetan Gradaščević, najpoznatiji borac za bosansku autonomiju u Osmanskom carstvu, čovjek koji je bez ustručavanja i hrabro digao glas protiv ugnjetavanja velike svjetske sile onog vremena, umro je u Istanbulu u svojoj 32. godini.

ความคิดเห็น • 6

  • @px_muyich
    @px_muyich 2 ปีที่แล้ว +1

    Zivio Kapetane ⚜️⚜️

  • @ismethajrulahovic4504
    @ismethajrulahovic4504 7 ปีที่แล้ว

    Husein nije bio Bosanac jer mu je glavni sef bio Sultan i on ga je izdao. Uvijek je bio u sluzbi Osmanskog carstva. Znam da narod je lud i slave 1463 kad je Fatih napao Bosnu i za nekoliko godina slavi ce i Karadzica i Mladica.
    Ako su ga ubili pa to je normalno sa svakim dezerterom iz vojske.
    Husein je za neke Bosanac ali ne za mene.

    • @aow3834
      @aow3834 7 ปีที่แล้ว +2

      Ismet Hajrulahovic Kasnim Ali nema veze. Osmansko carsto daje autonomiju srbiji I 6 nahija bosanskih, a Bosna koja se sama za sebe bori I gine ne moze imati autonomiju?

    • @Base.-2023
      @Base.-2023 10 หลายเดือนก่อน

      Ti si glup on nije nikog izdo vec je sultam Murad 2 počeo djeliti bosnu i pobio svu vojsku radio za srbe poslje sve pobio u Bosni

  • @miralembristric6525
    @miralembristric6525 2 หลายเดือนก่อน

    Niko ne spominje izdaju čengića i rizvambegovića

  • @Base.-2023
    @Base.-2023 10 หลายเดือนก่อน

    Nikad on nije rekao neboj se Boga to je za sigurno i to nije njegova slika