Już trzeci raz chyba to piszę, ale zrób serię o ojcach gospodarczych tygrysów Azji (Park Chung Hee, Czang Kaj Szek, Lee Kwan Yew), bo ciekawy temat i jakże potrzebny, szczególnie polskim politykom
Dziękuje Bardzo za ten odcinek. Bułgaria jest Państwem, które często jest pomijane w materiałach nt bloku wschodniego... Zwracam się z prosbą: czy istnieje szansa np na odcinek o tajnych komunistycznych służbach, ale nie KGB, polskie SB, czy Stasi poniewaz są znane i także materiałów na ich temat jest dużo... ale może np czeska StB; ich działalność metody, lub porównanie wybranych pod względem metod czy sposobu działania Raz Jeszcze Dziękuje za Ten Odcinek
Kolejny świetny materiał naświetlający mniej znane zakątki histori, fajnie że dzięki Tobie można poszerzać wiedzę, łapa w góre. Przy okazji, zacna biblioteczka domowa👍👌
A gdzie tak niby twierdzą? No chyba, że jakiś kanał czy inne źródło z definicji ogranicza się do II Wojny Światowej, ale to i tak szerszy temat, niż Hitler i III Rzesza.
@@cutforsize A czego tu nie rozumieć? Snujesz jakieś herezje, że gdzie indziej mówienie o historii ogranicza się do II WŚ. Jakby nie było całej masy kanałów, podcastów i portali, gdzie jest poruszana historia od prehistorii po tą najnowszą, historia Polski, Europy i świata.
Mam w tej chwili dwa ulubione kanały historyczne : Historia w 5 minut i Powojnie. Ciekawe, nieznane mi dotąd tematy, fajna ścieżka dźwiękowa, ciekawy styl opowiadania i dobra barwa głosu. Powodzenia 👊
Odcinek bardzo ciekawy i można było się mnóstwo dowiedzieć o Bułgarii i skoro już prawie wszystkie kraje bloku wschodniego już były to można ten temat skończyć "Droga komunistów do przejęcia władzy w Albanii"
obrzydzenia dostaję na 2 wojnę światową i historię po wojnie - ale masz talent że mnie przyciągasz. Ps generalnie lubię historię i jeździłem na olimpiady;) - ulubiona epoka XIX w
@@goddessgenertion1872 No tutaj ciekawostką jeśli chodzi o Albanię to totalna izolacja po krytyce Chin za rewizjonizm. Północna Korea Europy. Wydaje mi się że trochę zapomniana a przecież zarazem tak bliska.
@@kosiarz9992 sam nie dowierzam (kiedyś zawsze wydawało mi się, że bliżej im do Turków), ale Albańczycy są niby narodem indo-europejskim, tak jak Polacy i to byłaby kolejna polsko-albańska bliskość
A co tu gadać o powojennych losach Mussoliniego. Włosi go podczas wojny aresztowali jak Angole z Polakami podbijały eurobuta, potem austriacki malarz go wyrwał z paki i utworzył mu państwo marionetkowe, ale ostatecznie znowu go aresztowali i tym razem zabili tak na śmierć i po człowieku
Panie Piotrze, gratuluję kolejnego udanego odcinka i sugeruję w kolejnych odnosić się do obecnej sytuacji politycznej w omawianych krajach oraz w Polsce. Bo historia lubi się powtarzać :-)
Jak zwykle świetny materiał, jednak chciałbym zadać pytanie odnośnie przyszłych materiałów: czy sensownym jest rozpoczynanie tylu odcinków/serii naraz? Osobiście najbardziej czekam na kolejne odcinki o Ceaușescu/Rumunii, z tym że przy tylu różnych krajach do omówienia może to trochę dłużej potrwać :) Pozdrawiam serdecznie!
Mogłeś wspomnieć, że Bułgaria jako jedyne państwo Osi nie wzięła udziału w agresji na ZSRR, nagła śmierć cara Borysa III, bombardowania Sofii przez USA. Te czynniki umocniły pozycję komunistów w tym kraju i bez nich wspomniany przewrót z Września 44 nie byłby możliwy. Reszta odcinka jak najbardziej na plus.
Bułgaria w ogóle jest ewenementem na skalę światową. Jej ostatni car - Symeon II, po upadku komunizmu wrócił do kraju, gdzie założył własną partię polityczną, która w wyborach w 2001 roku zdobyła połowę mandatów w parlamencie. Dzięki temu były monarcha został premierem kraju.
Ta seria bardzo mi się podoba. Tylko jeżeli zaczynasz jakiś wątek odnośnie Bulgarii albo Che Guevary to go zakończ w następnym odcinku. Taka mała prośba z mojej strony. Pozdrawiam.
Witam. Robisz genialną robotę. Jeden z najbardziej wartościowych kanałów w moim mniemaniu. Mam takie pytanie. Nazwę swego kanału zaczerpnąłeś z okładki książki Tonego Judt`a (tej znajdującej się za Tobą)? Pytam z czystej ciekawości. Pozdrawiam.
Już to chyba mówiłem, ale co szkodzi powtórzyć. Podziwiam Pana za erudycję, kulturę i dojrzałość. Mimo młodego wieku prezentuje Pan wydarzenia sprzed pół wieku tak, *jakby Pan przy tym był! :o)* Serdecznie pozdrawiam!
Bardzo fajny kanał, brakowało do tej pory powojnia. Mógłby być jeszcze lepszy, gdybyś schował swoje poglądy do kieszeni. Nie chodzi o brak poglądów ale o przedstawianie historii w sposób bardziej neutralny, to się wtedy lepiej ogląda. Szczegulnie kiedy widzowie nie są prawicowi (nie wszyscy są). Dziękuję, za ciekawą pracę. Pozdrawiam!
Alez to Polacy w 70 latach do 81 roku masowo jezdzili do Zlotych Piaskow... Nesebar ...Varna...itd ... na campingach sprzedawalo sie NIVEA crem itd. Przypomina mi to tamte czasy. Wtedy Bulgaria byla dla Polakow tym co dzisiaj sa karaiby!
re: Kostow był Macedończykiem. Szanowny Autorze ! "Macedonia" w sensie terytorium zbliżonego do późniejszej Jugosławiańskiej Republiki Macedonii, to pojęcie wprowadzone po raz pierwszy przez Tito, w roku 1942. Podobnie jak na jego rozkaz zaczęto opracowywać "język macedoński". Składając go z wyrażeń lokalnych gwar słowiańskich, z naczelną zasadą by wybierać te, których nie ma w językach bułagarskim lub serbskim. Wcześniej, przez "Macedonię" rozumiano obszar obejmujący także Trację Zachodnią (Grecja) i Wschodnią (Turcja). I także Grecję do pasma Olimpu (włącznie). W szczególności, historycznie zupełnie zasadnicza dla wydarzeń Wewnętrzna Maceońska Organizacja Rewolucyjna powstała w Adrianopolu - jakże to daleko od obecnej Macedonii Północnej. Z kolei Grecy, wyrażenia Macedonia, używali w terminologii administracji duchownej, praktycznie nieprzerwanie, od czasów starożytnych i wobec wszystkichy jej mieszkańców, jeśli stanowili parafian kościoła prawosławnego. Starożytni Macedończycy rozpłynęli się oczywiście dawno temu wśród innej ludności helleńskiej, tak jak powiedzmy Wiślanie, czy Mazowszanie wśród Polaków. Zwykłe sprawy. W bardzo szczegółowych badaniach etnograficznych Uniwersytetu im. Arystotelesa w Salonikach, jeszcze sprzed wymian ludności, publikacja map tych badań nastąpiła w r.1918 w Londynie, Słowian dzielono po prostu na bułgarskich i niebułgarskich (czyli wszystkich pozostałych). Natomiast "Macedończyk" był to każdy mieszkaniec geograficznej Macedonii, czyli także Bułgarzy, Żydzi, Grecy, Wlachowie (Arumuni), Pomacy, nacjonaliści bułgarscy (zwani tu właśnie Bułgarami) i jeszcze wiele pomniejszych grup... Jak zauważył specjalny wysłannik ONZ, wszystkie te grupy ludów i narodów, w podobnym stopniu, czują się Macedończykami, toteż żadna nie powinna tego miana zawłaszczać. Z kolei badania Helsińskiej Organizacji Praw Człowieka w Grecji podkreślają, że tylko około 10% greckich Słowian czy osób z rodzin dwujęzycznych (co jest najbardziej typowe w tej grupie), uważa się za jeden naród z sąsiadami z obecnej Macedonii Północnej. Rekapitulując: ten Kostow nie mógł być żadnym Macedończykiem z narodowości, skoro Macedończycy w ogóle nie była to ówcześnie narodowość, etnos.
@@Szumrakowo ONZ rozpisało międzynarodowy konkurs na pracę poświęconą słoniom. Polska przedstawiła opracowanie pt. "Słoń a sprawa polska", ZSRR wysłało grubą książkę zatytułowaną "Słoń radziecki - największy słoń świata". Bułgaria zaś wysłała monografię "Słoń bułgarski - młodszy brat słonia radzieckiego".
👉Teraz poprosimy o historię przejmowania władzy w Polsce pod koniec wojny i tuż po wojnie. Było coś ogólnie o Europie, ale nie doczekaliśmy się jeszcze adekwatnego materiału dedykowanego temu okresowi w dziejach naszego państwa.
re: Greccy partyzanci. Zapewne nieścisłość wypowiedzi, może chodzić o samą liczbę szkolonych na bułgarskiej ziemi, gdyż partyzantów DSE (nie mylić z wcześniejszym ELAS 1942-45) było ponad 50 tysięcy, nie 10 tysięcy.
Przed rozpoczęciem drugiej wojny, zamiast rozpoczęciem SIĘ drugiej wojny. Tak samo po zakończeniu drugiej wojny, zamiast po zakończeniu SIĘ drugiej wojny. Wojny to nie deszcze, które się zaczynają i kończą. Wojny rozpoczynają ludzie. Drugą wojnę, przynajmniej oficjalnie, rozpoczęła Trzecia Rzesza.
W czasie wojny Bułgaria okupowała (administrowała) Macedonie i część Gracji - dokładniej ziemie w których nadal mieszkali Bułgarzy. Po wojnie domowej w Grecji duża część musiała emigrować...
1:11 Stwierdzenie że Ferdynand był bratankiem króla Portugalii sugeruje że był z pochodzenia Portugalczykiem. W istocie był Niemcem z dynastii Sachsen-Coburg und Gotha.
6:16 - Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego nie istniała za życia G. Dymitrowa 12:46 - następcą G. Dymitrowa na stanowisku premiera był Wasił Kołarow 13:26 - usunięcie T. Kostowa ze stanowiska wicepremiera i jego aresztowanie miało miejsce za rządów G. Dymitrowa
Robisz dobrą robotę. Do tego fajny montaż, ciekawe informacje z historii i barwa głosu którego miło się słucha. Tak trzymaj 💪👌
0000325427376U0000325427376U0000325427376U0000325427376U0000325427376U0000325427376U0000325427376U0000325427376U0000325427376U0000325427376U0000325427376U0000325427376U0000325427376U0000325427370000325427376U6U0000325427376U0000325427376U
@@Ryba79ification C O
@@Ryba79ification
I co ?
To już koniec ?
Jak ja czekałem na odcinek o Bułgarii to nawet nie zdajesz sobie sprawy! Wielkie dzięki! Czekam niecierpliwie na dalszą część.
Już trzeci raz chyba to piszę, ale zrób serię o ojcach gospodarczych tygrysów Azji (Park Chung Hee, Czang Kaj Szek, Lee Kwan Yew), bo ciekawy temat i jakże potrzebny, szczególnie polskim politykom
Błogosławieni Ci którzy poczekali
i jeszcze Yoshida Shigeru
Którym konkretnie? Znasz takich, którzy zrozumieją taki film? Który nawiasem mówiąc, chętnie bym obejrzał.
@@tygrysuav8430 obecni to wątpię, ale przyszli może zrozumieją
i jeszcze PING PONG PENK
O super temat, mam dwóch przyjaciół z Bułgarii, warto żebym wiedział coś więcej o ich historii 😊
Może teraz odcinek o powstaniu Litwy Kowieńskiej i o leśnych braciach oraz okresie po 1988 roku na Litwie?
O nich to nie wiem za dużo jednak myślę że mieliby większą szansę się utrzymać gdyby nie byli antypolscy
@@karolinakuc4783a😊😊😊😊😊q😊.
"zmiany w prawie, w sądach oraz w służbach" ... do przemyślenia :D
kolejny, świetny materiał. zdrówka Autorowi!
Hmm... coś insynuujesz? ;)
Momenty sojacko libtardzkich
Dziękuje Bardzo za ten odcinek. Bułgaria jest Państwem, które często jest pomijane w materiałach nt bloku wschodniego...
Zwracam się z prosbą: czy istnieje szansa np na odcinek o tajnych komunistycznych służbach,
ale nie KGB, polskie SB, czy Stasi poniewaz są znane i także materiałów na ich temat jest dużo...
ale może np czeska StB; ich działalność metody, lub porównanie wybranych pod względem metod czy sposobu działania
Raz Jeszcze Dziękuje za Ten Odcinek
Akurat ostatnio zaczęłam czytać o komunistycznej Bułgarii 😅 jak zawsze super, kciuk w górę, czekamy na więcej!
czekałem czekałem i się doczekałem.. na nowy odcinek
kciuk w ślepo
Kolejny świetny materiał naświetlający mniej znane zakątki histori, fajnie że dzięki Tobie można poszerzać wiedzę, łapa w góre. Przy okazji, zacna biblioteczka domowa👍👌
Wspaniały materiał.👍👏
To może w następnym odcinku Albania.😏🤔
Fiilmy są bardzo wartościowe. Opowiadasz o historii mniej i bardziej znanej. Życzę powodzenia w dalszym rozwoju kanału.
Dobra robota. Dzięki za Twoją pracę.
Jesteś nowym Wołoszański... miło się Ciebie słucha 🙂
To inwektywa?!
@@lukderk Ja bym to potraktował jako komplement.
@@KamilW928 Potężny komplement.
Po raz kolejny jestem pod wrażeniem jak kanał się rozwinął. Przekaz na poziomie dobrych filmów dokumentalnych bez zbędnych rzeczy. Gratuluje!
Świetny film, świetny kanał, zresztą nieraz przywoływany na studiach historycznych jako wzorowy kanał historyczny na YT 😁
Świetny kanał, w końcu taki który pokazuje, że historia to nie tylko Hitler, III rzesza i II WŚ..
A gdzie tak niby twierdzą?
No chyba, że jakiś kanał czy inne źródło z definicji ogranicza się do II Wojny Światowej, ale to i tak szerszy temat, niż Hitler i III Rzesza.
@@belialglow1441 nie rozumiesz sensu komentarza?
@@cutforsize A czego tu nie rozumieć? Snujesz jakieś herezje, że gdzie indziej mówienie o historii ogranicza się do II WŚ. Jakby nie było całej masy kanałów, podcastów i portali, gdzie jest poruszana historia od prehistorii po tą najnowszą, historia Polski, Europy i świata.
Mam w tej chwili dwa ulubione kanały historyczne : Historia w 5 minut i Powojnie. Ciekawe, nieznane mi dotąd tematy, fajna ścieżka dźwiękowa, ciekawy styl opowiadania i dobra barwa głosu. Powodzenia 👊
Jak poprzednie i ten odcienk ciekawy i merytoryczny. Gratuluję i czekam na następne!
Fajny kanal. Uwielbiam historie, zwlaszcza czasy powojenne.
Kolego, robisz naprawę dobrą ROBOTĘ !
Materiał świetny, jak zawsze.
Dziękuję!
Widziałem jeden filmik i od razu dałem suba. Czekam na Albanię, bo na ten temat jest bardzo mało materiałów na YT.
Like,koment i oglądam🙂 Dzięki 👍
Odcinek bardzo ciekawy i można było się mnóstwo dowiedzieć o Bułgarii i skoro już prawie wszystkie kraje bloku wschodniego już były to można ten temat skończyć "Droga komunistów do przejęcia władzy w Albanii"
Super dzięki za ten świetny program
✌✌✌✌ dla zasięgu
👍 jak zwykle cudo
obrzydzenia dostaję na 2 wojnę światową i historię po wojnie - ale masz talent że mnie przyciągasz. Ps generalnie lubię historię i jeździłem na olimpiady;) - ulubiona epoka XIX w
Jak zwykle rewelacyjny materiał 👍👍👍
no w końcu się doczekałem :D,super odcinek jak zawsze :D
Uwielbiam Twoje filmy! Ale tu się przyczepię - nie opowiedziałeś co się stało z carem Bułgarii po 2 wojnie światowej.
Zachęcam serdecznie do zrobienia odcinka o ALBAŃSKIEJ drodze do komunizmu! Bo to choć makabryczna to bardzo ciekawa droga była. Pozdrawiam
Tak jak połowa dróg do komunizmu... Chociażby droga Stalina, Mao, czy największego z komuszych czubów, czyli Pol Pota
@@goddessgenertion1872 No tutaj ciekawostką jeśli chodzi o Albanię to totalna izolacja po krytyce Chin za rewizjonizm. Północna Korea Europy. Wydaje mi się że trochę zapomniana a przecież zarazem tak bliska.
@@josefpohl5489 od kiedy muzułmańska Albania jest nam bliska, nie licząc piętna komunizmu po II wojnie światowej?
@@kosiarz9992 Blisko bo w Europie, widzę uczulenie na czerwonych. Proszę nie gorączkować nie ma po co. Jaka by nie była historię ma ciekawą.
@@kosiarz9992 sam nie dowierzam (kiedyś zawsze wydawało mi się, że bliżej im do Turków), ale Albańczycy są niby narodem indo-europejskim, tak jak Polacy i to byłaby kolejna polsko-albańska bliskość
kciuk w ciemno!
Super! Cieszę się że moja prośba została spełniona! Może teraz krzyzys kubański, Argentyna po wojnie lub losy Mussoliniego?
A co tu gadać o powojennych losach Mussoliniego. Włosi go podczas wojny aresztowali jak Angole z Polakami podbijały eurobuta, potem austriacki malarz go wyrwał z paki i utworzył mu państwo marionetkowe, ale ostatecznie znowu go aresztowali i tym razem zabili tak na śmierć i po człowieku
Wincyj!
Dzięki wielkie. Świetna robota.
Niby inna historia, a jak zwykle, taka sama...
PS: po wojnie, jak zwykle poziom ten sam. Czyli wysoki👍
Łapka w górę na początek oglądania super materiał
Panie Piotrze, gratuluję kolejnego udanego odcinka i sugeruję w kolejnych odnosić się do obecnej sytuacji politycznej w omawianych krajach oraz w Polsce. Bo historia lubi się powtarzać :-)
Bardzo podobają mi się Twoje filmy.
KONFLIKT POLSKO CZECHOSŁOWACKI W 1945R PROSZĘ
Dokladnie ! ! !
Mam problem z Twoim kanałem, ile byś nie wrzucił to i tak za mało :/
Kolejny dobry material I bez reklam. Tak trzymaj
A co Ci reklamy przeszkadzają? Ja mu życzę jak najlepiej za to wiedzę
Jak zwykle świetny materiał, jednak chciałbym zadać pytanie odnośnie przyszłych materiałów: czy sensownym jest rozpoczynanie tylu odcinków/serii naraz? Osobiście najbardziej czekam na kolejne odcinki o Ceaușescu/Rumunii, z tym że przy tylu różnych krajach do omówienia może to trochę dłużej potrwać :) Pozdrawiam serdecznie!
Bardzo ciekawy odcinek.
jak zwykle super odcinek. pozdrawiam i czekam na więcej.
Mogłeś wspomnieć, że Bułgaria jako jedyne państwo Osi nie wzięła udziału w agresji na ZSRR, nagła śmierć cara Borysa III, bombardowania Sofii przez USA. Te czynniki umocniły pozycję komunistów w tym kraju i bez nich wspomniany przewrót z Września 44 nie byłby możliwy. Reszta odcinka jak najbardziej na plus.
Bułgaria w ogóle jest ewenementem na skalę światową. Jej ostatni car - Symeon II, po upadku komunizmu wrócił do kraju, gdzie założył własną partię polityczną, która w wyborach w 2001 roku zdobyła połowę mandatów w parlamencie. Dzięki temu były monarcha został premierem kraju.
Super film!
Jak zawsze ciekawy materiał 😊
Ta seria bardzo mi się podoba. Tylko jeżeli zaczynasz jakiś wątek odnośnie Bulgarii albo Che Guevary to go zakończ w następnym odcinku. Taka mała prośba z mojej strony. Pozdrawiam.
Pojawiają się coraz ciekawsze tematy!
Ekstra Odcinek Pozdrawiam✌✌
Witam. Robisz genialną robotę. Jeden z najbardziej wartościowych kanałów w moim mniemaniu. Mam takie pytanie. Nazwę swego kanału zaczerpnąłeś z okładki książki Tonego Judt`a (tej znajdującej się za Tobą)? Pytam z czystej ciekawości. Pozdrawiam.
Zgadza się. Jest to jedna z moich ulubionych książek :) Pozdrawiam i dziękuję!
Będę do znudzenia powtarzał , ciekawe i interesujące odcinki miło się ogląda 👍 dobra robota 💪
Świetny kanał. Może coś kiedyś o Stazi.
Już to chyba mówiłem, ale co szkodzi powtórzyć. Podziwiam Pana za erudycję, kulturę i dojrzałość. Mimo młodego wieku prezentuje Pan wydarzenia sprzed pół wieku tak, *jakby Pan przy tym był! :o)*
Serdecznie pozdrawiam!
Bardzo fajny kanał, brakowało do tej pory powojnia. Mógłby być jeszcze lepszy, gdybyś schował swoje poglądy do kieszeni. Nie chodzi o brak poglądów ale o przedstawianie historii w sposób bardziej neutralny, to się wtedy lepiej ogląda. Szczegulnie kiedy widzowie nie są prawicowi (nie wszyscy są). Dziękuję, za ciekawą pracę. Pozdrawiam!
A jakie greckie wyspy zajęła Bułgaria? Ciekawe jak to zrobili, nie mając dostępu do Morza Egejskiego. Z powietrza? Przez Bosfor? Pozdrowienia
Tasos - po wojnach Bałkańskich - ale niedługo utrzymany. W 1919 zabrany na 100 lat, ale już nieaktualne ;)
Cześć, jak zwykle łapa leci 👍👊
Alez to Polacy w 70 latach do 81 roku masowo jezdzili do Zlotych Piaskow... Nesebar ...Varna...itd ... na campingach sprzedawalo sie NIVEA crem itd. Przypomina mi to tamte czasy. Wtedy Bulgaria byla dla Polakow tym co dzisiaj sa karaiby!
Propsy, uwielbiam Twoje materiały
o kurde, ze sm900 tak brzmi... cos niesamowitego
Ciekawy awatar
Historia tajnej policji w Bułgarii i jej losów jest ciekawsza nawet niż samego kraju. Opowiedz o tym kiedyś
BUŁGARIA po upadku CCCP słabo przędzie, dużo bezdomnych,bezrobocie,za Żiwkowa to był raj,Rumunia tak samo
Świetny materiał 😎
4:14 Zmiany w prawie, sądach i służbach, coś to przypomina.
to może coś o czerwonych kmerach w Kambodży
Jaki ten twór był chory to we łbie się nie mieści... Adolf, Józef i Maoś to mięczaki w porównaniu z Khmerami pod względem niedorobienia umysłowego
@@goddessgenertion1872 oni wszyscy byli chorzy i nie ma się czym podniecać
re: Kostow był Macedończykiem. Szanowny Autorze ! "Macedonia" w sensie terytorium zbliżonego do późniejszej Jugosławiańskiej Republiki Macedonii, to pojęcie wprowadzone po raz pierwszy przez Tito, w roku 1942. Podobnie jak na jego rozkaz zaczęto opracowywać "język macedoński". Składając go z wyrażeń lokalnych gwar słowiańskich, z naczelną zasadą by wybierać te, których nie ma w językach bułagarskim lub serbskim.
Wcześniej, przez "Macedonię" rozumiano obszar obejmujący także Trację Zachodnią (Grecja) i Wschodnią (Turcja). I także Grecję do pasma Olimpu (włącznie). W szczególności, historycznie zupełnie zasadnicza dla wydarzeń Wewnętrzna Maceońska Organizacja Rewolucyjna powstała w Adrianopolu - jakże to daleko od obecnej Macedonii Północnej. Z kolei Grecy, wyrażenia Macedonia, używali w terminologii administracji duchownej, praktycznie nieprzerwanie, od czasów starożytnych i wobec wszystkichy jej mieszkańców, jeśli stanowili parafian kościoła prawosławnego. Starożytni Macedończycy rozpłynęli się oczywiście dawno temu wśród innej ludności helleńskiej, tak jak powiedzmy Wiślanie, czy Mazowszanie wśród Polaków. Zwykłe sprawy.
W bardzo szczegółowych badaniach etnograficznych Uniwersytetu im. Arystotelesa w Salonikach, jeszcze sprzed wymian ludności, publikacja map tych badań nastąpiła w r.1918 w Londynie, Słowian dzielono po prostu na bułgarskich i niebułgarskich (czyli wszystkich pozostałych). Natomiast "Macedończyk" był to każdy mieszkaniec geograficznej Macedonii, czyli także Bułgarzy, Żydzi, Grecy, Wlachowie (Arumuni), Pomacy, nacjonaliści bułgarscy (zwani tu właśnie Bułgarami) i jeszcze wiele pomniejszych grup... Jak zauważył specjalny wysłannik ONZ, wszystkie te grupy ludów i narodów, w podobnym stopniu, czują się Macedończykami, toteż żadna nie powinna tego miana zawłaszczać.
Z kolei badania Helsińskiej Organizacji Praw Człowieka w Grecji podkreślają, że tylko około 10% greckich Słowian czy osób z rodzin dwujęzycznych (co jest najbardziej typowe w tej grupie), uważa się za jeden naród z sąsiadami z obecnej Macedonii Północnej.
Rekapitulując: ten Kostow nie mógł być żadnym Macedończykiem z narodowości, skoro Macedończycy w ogóle nie była to ówcześnie narodowość, etnos.
Mógłbyś zrobić program o bułgarskim przemyśle komputerowym w czasach komunistycznych? Podobno byli w tym względnie nie lada potęgą.
ZACHOD ZABIJAL SIE O ICH KOMPUTERY?:)
@@AVE_LUCIFERUS_666 Podobno proukowali 40% komputerów spośród krajów Bloku Wschodniego.
@@commandantee PRODUKCJA, A SPRZEDAZ NIE SA ZE SOBA TOZSAME, CO WIDAC PO POLSKIEJ BRANZY GORNICTWA GLEBINOWEGO:)
Fajny film 👍
Dzięki.
Najlepszy kanał
mieszkałem obk kopali Dymitrow potem przemianowane na Centrum
Za komuny cała dzielnica to był Dymitrow w Bytomiu
Dziękujemy za materiał Mam nadzieję że do niektórych młodych ludzi dotrze Czym jest socjalizm
Na pewno nie dotrze do młodych PiSiorów, ani Razemowców 🤣
@@goddessgenertion1872 dobrze że do POmyleńców dotarło :D
mega jak zawsze
Aż mi się przypomniał dowcip o słoniu bułgarskim.
opowiedz proszę :)
@@Szumrakowo ONZ rozpisało międzynarodowy konkurs na pracę poświęconą słoniom. Polska przedstawiła opracowanie pt. "Słoń a sprawa polska", ZSRR wysłało grubą książkę zatytułowaną "Słoń radziecki - największy słoń świata". Bułgaria zaś wysłała monografię "Słoń bułgarski - młodszy brat słonia radzieckiego".
Może Holandia po II wojnie światowej?
Fajny ten twój kanał pozdro
Jak Wołoszański, nie wiem czy się na nim wzorujesz ale podobieństw widzę bardzo dużo. To oczywiście komplement😉
dziękuję
Na tym odcinku wyglądasz trochę jak Kim Dzong Un xD Ta fryzura i ponura koszula xD
👉Teraz poprosimy o historię przejmowania władzy w Polsce pod koniec wojny i tuż po wojnie. Było coś ogólnie o Europie, ale nie doczekaliśmy się jeszcze adekwatnego materiału dedykowanego temu okresowi w dziejach naszego państwa.
Z mojej strony z automatu like subskrypcja dzwoneczek proszę rob dalej co robisz dziękuje ;)
Skoro jesteśmy na Bałkanach to by się przydał materiał o wojnie domowej w Grecji,mało jest o tym informacji
Było
@@lukderk właśnie coś mi dzwoniło ,ale nie wiedziałem w którym kościele
ech te socjalistyczne raje...niedługo znowu i nas.
re: Greccy partyzanci. Zapewne nieścisłość wypowiedzi, może chodzić o samą liczbę szkolonych na bułgarskiej ziemi,
gdyż partyzantów DSE (nie mylić z wcześniejszym ELAS 1942-45) było ponad 50 tysięcy, nie 10 tysięcy.
Byłem tu przed 10k subów, teraz już prawie 70k. Nieźle
ciekawe czy Towarzysz Michał ogląda te odcinki xd
Z Jabłonowskim ogląda xd
Zapewne by powiedział że to nie był prawdziwy komunizm
@@miko-Gryikonsole na pewno tak by nie powiedział, przecież jest stalinistą
@@maidere a gdyby podać za przykład głód na Ukrainie spowodowany przez Stalina to by powiedział, że to nie prawdziwy Stalinizm
@@goddessgenertion1872 nie, po prostu powiedziałby, że nie było głodu na Ukrainie (powiedział to zresztą)
A ,,bułgarski pościg" to niby co? Najlepsze źródło wiedzy o brl
Menio piczabo wihor ledut!
Top jak zwykle
Przed rozpoczęciem drugiej wojny, zamiast rozpoczęciem SIĘ drugiej wojny. Tak samo po zakończeniu drugiej wojny, zamiast po zakończeniu SIĘ drugiej wojny. Wojny to nie deszcze, które się zaczynają i kończą. Wojny rozpoczynają ludzie. Drugą wojnę, przynajmniej oficjalnie, rozpoczęła Trzecia Rzesza.
Przecież 25 mln dolarów wydaje się dojść śmieszną kwotą.
Podczas inflacji 10²³% :)
6:10 Albański trop.
W czasie wojny Bułgaria okupowała (administrowała) Macedonie i część Gracji - dokładniej ziemie w których nadal mieszkali Bułgarzy. Po wojnie domowej w Grecji duża część musiała emigrować...
1:11 Stwierdzenie że Ferdynand był bratankiem króla Portugalii sugeruje że był z pochodzenia Portugalczykiem. W istocie był Niemcem z dynastii Sachsen-Coburg und Gotha.
6:16 - Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego nie istniała za życia G. Dymitrowa
12:46 - następcą G. Dymitrowa na stanowisku premiera był Wasił Kołarow
13:26 - usunięcie T. Kostowa ze stanowiska wicepremiera i jego aresztowanie miało miejsce za rządów G. Dymitrowa
Ja znam historię Bułgarii. To ciekawy kraj i to od 1878 roku wojny rosyjsko tureckiej.
Czy mógł byś Zrobić odcinek o chińskiej wojnie domowej
Czy możesz pomyśleć nad gramatyką? :) Ponadto proszę wyciągnąć wnioski, kaleczysz nasz język...
Kiedy kontynuujesz Czechosłowację i Rumunię ?