Koncert "Serce w rozterce" Anna Kinga Osior/Daniel Saulski/Patryk Matusiak Narodowe czytanie 2024

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 ม.ค. 2025
  • Pani Joanna Przybyś, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim zaprosiła na Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego. 7.09.2024
    "Spotykamy się dzisiaj z okazji akcji ogólnopolskiej Narodowego Czytania, która tak naprawdę rozpoczęła się w 2012 roku. Nasza biblioteka przyłączyła się do akcji w 2013 roku, więc już jedenasty rok się spotykamy" - mówi Anna Krawycińska, zastępca dyrektora PiMBP w Pruszczu Gdańskim. - "Jest to niesamowita akcja przybliżająca różne dzieła szerszej rzeszy osób. Staramy się, aby to Narodowe Czytanie połączyć z koncertem z nostalgicznymi bądź patriotycznymi pieśniami, to zależy od tego, jaki utwór czytamy. W tym roku jest to "Kordian" Juliusza Słowackiego. Do czytania zaprosiliśmy przyjaciół i czytelników naszej biblioteki".
    Wydarzenie przy fontannie w centrum Pruszcza Gdańskiego rozpoczęło się koncertem „Serce w rozterce” w wykonaniu Anny Kingi Osior, Daniela Saulskiego i Patryka Matusiaka. Można było usłyszeć takie przeboje jak "Ta ostatnia niedziela", "Niech żyje bal", "Wróć do Sorento". Dla tych, którzy przystanęli posłuchać śpiewu bądź "Kordiana" czekał słodki upominek i okolicznościowy magnes wydany z okazji Narodowego Czytania. Jeden z jego nadruków zaprojektowała bibliotekarka pruszczańskiej książnicy Ewelina Wenta.
    Narodowemu Czytaniu przyświeca popularyzacja najważniejszych w polskiej kulturze dzieł, promowanie kultury żywego słowa i wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości. Akcja została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
    Juliusz Słowacki napisał "Kordiana" podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat "Kordian" doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
    Foto początkowe: Danuta Strzelecka.

ความคิดเห็น •