Zaujímavé! Je pravda, že husté strapce má rada botritída. Na rok to určite vyskúšam v mojom veltlínskom zelenom, kde mám podobný problém. Ďakujem za inšpiráciu.
Vladimír, je to jedna z možností. Toto je hlavne do vinohradu kde sa dbá na čo najmenší počet hodín a čo najväčšiu kvantitu pri zachovaní primeranej kvality. Funguje to. No samozrejme nie je to dokonale. Avšak skúste to na nejakej časti. Treba skúšať :) Proti botrýtíde je preto veľmi dôležité urobiť postrek v ten správny čas. Naozaj tesne, tesne predtým než sa strapec úplne uzavre. Naozaj tesne. Vtedy sa postrek dostane dnu a vo vysokej miere ochráni strapec pred plesňou až do obdobia zberu. Keď je to príliš skoro, postrek stratí účinnosť a kým nastane správny čas pre zber, vinič dostane (môže, nemusí) na frak. Potom často v panike reagujú vinári tým že postrekujú ešte raz no tam potom je zvýšené riziko vzniku odolnosti plesne na postrek. Preto idál je postrekovať len jeden krát, pokiaľ hovoríme o trvalej udržateľnosti pestovania, o chránení životného prostredia. A tu hrajú extrémne výraznú rolu aj ručné práce vo vinohrade a ich čo najlepšie prevedenie. A tu sa vinohradník dostáva do nepríjemnej pozície keď celá tiaha efektívnosti, starostlivosti, rentability leží na jeho pleciach ako článku ktorý je úplne na začiatku reťazca a teda získa, pri tom všetkom, to najmenej. Uf akosi som sa rozkecal :D Pardón a peknú, aktuálne, nedeľu.
Asi je lepšie v tomto prípade dať podpník 5BB ktorý spôsobuje sprchanie a nemusí sa nič robiť. Úroda menšia ale so vzdušným strapcom a vyššou kvalitou.
Určite áno Marián. Je mnoho možností. Táto možnosť je len jedna z mnohých ktorú sme aktuálne testovali. Ja s ňou nie som veľmi OK. Som radšej za snahu o prirodzené spŕchavanie. Avšak tam kde podpník nebol dobre zvolený a je nedostatok času a starostlivosti, šetrenie nákladov, môže byť aj toto alternatíva. Takto to máte VY z prvej ruky :D Keďže sa to tu testovalo.
V podstate súhlasím a vďaka za názor Peťo. :) Ono, kým som bol na Pratenbergu, "sám sebe šéf", bolo to iné. Toto by som tam veru nespravil. Tu som však chcel ukázať, ako sa to robí v bežnom sade, kde robím teraz a kde zodpovedný šéf nie som. Každopádne však je dobré vidieť aj iné metódy a poznať iné názory, lebo to nám rozšíri obzory a to vlastne bolo cieľom a i cieľom ostáva. Aby to ľudia vedeli porovnať. Tie dva svety, svety produkcie zameranej na kvalitu a produkcie zameranej na každý centíček výnosu. Vďaka týmto videám na tomto kanály, z rokov keď som bol na Pratenberg.it a videami odtiaľ kde som teraz, je to celkom dobre možné.
Zdravím Vás, Pavle, Velmi si vážím Vašich videí. Posunuli mě dopředu. Každé téma je pečlivě popsáné. Délka videí není problém. Vinná kultura je hoby, vášeň. Vaše zaujetí a motivace jsou následování hodné. Teď mě chybí témata týkající se výroby vína. Podobná videa těm Vašim na téma výroba jsem nenašel. Tato metoda se zdá být logická - příliš napjaté hrozny jsou problematické. Asi jako krajní možnost jak reagovat na vitální růst, nevhodné osečkovní, ... Díky. 🙂👍
Zdravím, zdravím Václave :) ja ďakujem a Vážim si Vaše sledovanie a to, že konáte! To s tým vínom máte na betón pravdu. Toto som aj chcel robiť. V tom však niesom expert. Totálny amatér. Vinohradník a vinár je rozdiel. Sám viem ako som občas prišiel do sporu s človekom ktorý robil víno na mojom ex mieste (Pratenberg.it). Boli to odlišné predstavy niekedy. Bola však možnosť sa popri ňom tento rok priučiť. Problém však nastal v tom, že tento rok už na Pratenbergu niesom a tak ani videá nedokážem spraviť. Nevedel by som totiž garantovať ich kvalitu keďže nemám potrebnú skúsenosť, prax. Viem si však predstaviť spoluprácu s niekým na túto tému na tejto platforme. Bol by to isto prínos. Veru príliš kompaktné strapce sú veľký problém. Nedostane sa do nich totiž postreková kvapalina v dostatočnom množstve a preto dať veľkú váhu na prevedenie všetkých iných prác ktoré dokážu veľmi, veľmi dobre znížiť vplyv tohto tohto problému. Toto potvrdiť dokážem, pretože som to prežil a skúšal a dokážem porovnať rôzne prístupy. Toto know-how poskytuje tu, na tomto kanály, a tak stačí len pozerať a konať :) Konkrétne táto metóda sa mi až tak nepáči no kedže som teraz v sade ktorý je zameraný na kvantitu, dokážem to pochopiť a má to výsledky. Vo vinohrade so zameraním na veľmi, veľmi dobrú kvalitu by som urobil iné veci o ktorých vo videách z Pratenberg.it hovorím. Všetko má svoje pre a proti a záleží na rôznych situáciách a podmienkach. Improvizácia je veľmi dôležitá. Čím viacej však vidíte príkladov rôznych riešení vidíte, tým lepšie budete vedieť improvizovať a použiť to čo je v tej danej situácii najlepšie. I keď nikdy to nebude dokonalé. To je však život a s tým treba proste existovať a prijímať :) Pekný deň!
Neviem, kde sa doteraz toto video predomnou schovávalo, ale nakoniec som ho odhalil 😂 Môj názor a postoj je taký, že v žiadnom prípade by som to nerobil, príde mi to ako úmyselné poškodenie krupobitím a to je vec, ktorú si každý rok neprajem nad mojou vinicou a keď už sa tak stane, musím proti tomu bojovať postrekmi a finančnými prostriedkami, preto mi príde zcestné, aby som niečo takéto robil úmyselne. Základom je, aby bol ker vzdušný, aby bol správne ošetrený a keď už, radšej zastriekam vinicu v kvete, keď aj prídem o 20 % bobúľ zo strapca, ale tie sa mi už od samého začiatku nevyvýjajú v strapci a nie sú zdrojom ďalších chorôb. Nie raz som bol nútený striekať v čase kvitnutia, lebo boli roky, keď bol enormný tlak peronospóry, no v poslednej dobe sa už ťažko rozoznáva fáza začiatok kvitnutia, plný kvet, koniec kvitnutia, čo je spôsobené veľmi nestabilným jarným počasím. Prudké výkyvy medzi dňom a nocou a jednotlivými dňami spôsobujú aj v jednej odrode viniča nehomogénny rast. Jeden koreň už dokvitá, druhý vedľa neho ešte len začína kvitnúť, ťažko potom triafať fázu, kedy striekam pred kvetom a kedy po kvete. Preto ak mi aj niečo spŕchne, nieje až tak na škodu veci. Preto nie som odkázaný na taký drastický zásah, aky opisujete.
A verím, že lepšie by bolo, aby to video nebolo objavené :D Ani mne sa to nepáčilo, keď som to robil. Môj záväzok v tejto práci kde teraz som, kde to nemám ja pod palcom úplne, pozrieť sa na veci tými bežnými, klasickými, viac na kvantitu a rýchlosť orientovanými očami. Zistiť prečo a ako a aké výhody či nevýhody to má. A preto aj toto video. Aby aj taký bežný vinohradník opísaného charakteru mal možnosť byť na tepe dňa. :D Tento prístup, však chce dosť ovládania sa, no zároveň sa to z dlhodobého hľadiska opláca. Viem porovnať dva svety a vybrať si z toho primerané riešenia v konkrétnych situáciách a VY, spolu so mnou :) btw: Pratenberg.it opäť hľadá nového zamestnanca. Ja som sa zaujímal opäť o prácu. Majiteľka, moja bývalá dobrá parťáčka ani nereagovala. Škoda :)
Zaujímavé! Je pravda, že husté strapce má rada botritída. Na rok to určite vyskúšam v mojom veltlínskom zelenom, kde mám podobný problém. Ďakujem za inšpiráciu.
Vladimír, je to jedna z možností. Toto je hlavne do vinohradu kde sa dbá na čo najmenší počet hodín a čo najväčšiu kvantitu pri zachovaní primeranej kvality. Funguje to. No samozrejme nie je to dokonale. Avšak skúste to na nejakej časti. Treba skúšať :)
Proti botrýtíde je preto veľmi dôležité urobiť postrek v ten správny čas. Naozaj tesne, tesne predtým než sa strapec úplne uzavre. Naozaj tesne. Vtedy sa postrek dostane dnu a vo vysokej miere ochráni strapec pred plesňou až do obdobia zberu. Keď je to príliš skoro, postrek stratí účinnosť a kým nastane správny čas pre zber, vinič dostane (môže, nemusí) na frak. Potom často v panike reagujú vinári tým že postrekujú ešte raz no tam potom je zvýšené riziko vzniku odolnosti plesne na postrek. Preto idál je postrekovať len jeden krát, pokiaľ hovoríme o trvalej udržateľnosti pestovania, o chránení životného prostredia. A tu hrajú extrémne výraznú rolu aj ručné práce vo vinohrade a ich čo najlepšie prevedenie.
A tu sa vinohradník dostáva do nepríjemnej pozície keď celá tiaha efektívnosti, starostlivosti, rentability leží na jeho pleciach ako článku ktorý je úplne na začiatku reťazca a teda získa, pri tom všetkom, to najmenej.
Uf akosi som sa rozkecal :D Pardón a peknú, aktuálne, nedeľu.
Jeho rady sú na mieste, pre mňa veľmi poučné. Len tak ďalej.
Asi je lepšie v tomto prípade dať podpník 5BB ktorý spôsobuje sprchanie a nemusí sa nič robiť. Úroda menšia ale so vzdušným strapcom a vyššou kvalitou.
Určite áno Marián. Je mnoho možností. Táto možnosť je len jedna z mnohých ktorú sme aktuálne testovali. Ja s ňou nie som veľmi OK. Som radšej za snahu o prirodzené spŕchavanie. Avšak tam kde podpník nebol dobre zvolený a je nedostatok času a starostlivosti, šetrenie nákladov, môže byť aj toto alternatíva. Takto to máte VY z prvej ruky :D Keďže sa to tu testovalo.
si sice borec, a znalec, tohle bych nikdy neprovedl
V podstate súhlasím a vďaka za názor Peťo. :)
Ono, kým som bol na Pratenbergu, "sám sebe šéf", bolo to iné. Toto by som tam veru nespravil.
Tu som však chcel ukázať, ako sa to robí v bežnom sade, kde robím teraz a kde zodpovedný šéf nie som. Každopádne však je dobré vidieť aj iné metódy a poznať iné názory, lebo to nám rozšíri obzory a to vlastne bolo cieľom a i cieľom ostáva. Aby to ľudia vedeli porovnať. Tie dva svety, svety produkcie zameranej na kvalitu a produkcie zameranej na každý centíček výnosu.
Vďaka týmto videám na tomto kanály, z rokov keď som bol na Pratenberg.it a videami odtiaľ kde som teraz, je to celkom dobre možné.
Zdravím Vás, Pavle,
Velmi si vážím Vašich videí. Posunuli mě dopředu. Každé téma je pečlivě popsáné. Délka videí není problém. Vinná kultura je hoby, vášeň. Vaše zaujetí a motivace jsou následování hodné.
Teď mě chybí témata týkající se výroby vína. Podobná videa těm Vašim na téma výroba jsem nenašel.
Tato metoda se zdá být logická - příliš napjaté hrozny jsou problematické. Asi jako krajní možnost jak reagovat na vitální růst, nevhodné osečkovní, ...
Díky. 🙂👍
Zdravím, zdravím Václave :)
ja ďakujem a Vážim si Vaše sledovanie a to, že konáte!
To s tým vínom máte na betón pravdu. Toto som aj chcel robiť. V tom však niesom expert. Totálny amatér. Vinohradník a vinár je rozdiel. Sám viem ako som občas prišiel do sporu s človekom ktorý robil víno na mojom ex mieste (Pratenberg.it). Boli to odlišné predstavy niekedy. Bola však možnosť sa popri ňom tento rok priučiť. Problém však nastal v tom, že tento rok už na Pratenbergu niesom a tak ani videá nedokážem spraviť. Nevedel by som totiž garantovať ich kvalitu keďže nemám potrebnú skúsenosť, prax. Viem si však predstaviť spoluprácu s niekým na túto tému na tejto platforme. Bol by to isto prínos.
Veru príliš kompaktné strapce sú veľký problém. Nedostane sa do nich totiž postreková kvapalina v dostatočnom množstve a preto dať veľkú váhu na prevedenie všetkých iných prác ktoré dokážu veľmi, veľmi dobre znížiť vplyv tohto tohto problému. Toto potvrdiť dokážem, pretože som to prežil a skúšal a dokážem porovnať rôzne prístupy.
Toto know-how poskytuje tu, na tomto kanály, a tak stačí len pozerať a konať :)
Konkrétne táto metóda sa mi až tak nepáči no kedže som teraz v sade ktorý je zameraný na kvantitu, dokážem to pochopiť a má to výsledky. Vo vinohrade so zameraním na veľmi, veľmi dobrú kvalitu by som urobil iné veci o ktorých vo videách z Pratenberg.it hovorím.
Všetko má svoje pre a proti a záleží na rôznych situáciách a podmienkach. Improvizácia je veľmi dôležitá. Čím viacej však vidíte príkladov rôznych riešení vidíte, tým lepšie budete vedieť improvizovať a použiť to čo je v tej danej situácii najlepšie. I keď nikdy to nebude dokonalé. To je však život a s tým treba proste existovať a prijímať :)
Pekný deň!
Neviem, kde sa doteraz toto video predomnou schovávalo, ale nakoniec som ho odhalil 😂
Môj názor a postoj je taký, že v žiadnom prípade by som to nerobil, príde mi to ako úmyselné poškodenie krupobitím a to je vec, ktorú si každý rok neprajem nad mojou vinicou a keď už sa tak stane, musím proti tomu bojovať postrekmi a finančnými prostriedkami, preto mi príde zcestné, aby som niečo takéto robil úmyselne.
Základom je, aby bol ker vzdušný, aby bol správne ošetrený a keď už, radšej zastriekam vinicu v kvete, keď aj prídem o 20 % bobúľ zo strapca, ale tie sa mi už od samého začiatku nevyvýjajú v strapci a nie sú zdrojom ďalších chorôb. Nie raz som bol nútený striekať v čase kvitnutia, lebo boli roky, keď bol enormný tlak peronospóry, no v poslednej dobe sa už ťažko rozoznáva fáza začiatok kvitnutia, plný kvet, koniec kvitnutia, čo je spôsobené veľmi nestabilným jarným počasím. Prudké výkyvy medzi dňom a nocou a jednotlivými dňami spôsobujú aj v jednej odrode viniča nehomogénny rast. Jeden koreň už dokvitá, druhý vedľa neho ešte len začína kvitnúť, ťažko potom triafať fázu, kedy striekam pred kvetom a kedy po kvete. Preto ak mi aj niečo spŕchne, nieje až tak na škodu veci.
Preto nie som odkázaný na taký drastický zásah, aky opisujete.
A verím, že lepšie by bolo, aby to video nebolo objavené :D Ani mne sa to nepáčilo, keď som to robil. Môj záväzok v tejto práci kde teraz som, kde to nemám ja pod palcom úplne, pozrieť sa na veci tými bežnými, klasickými, viac na kvantitu a rýchlosť orientovanými očami. Zistiť prečo a ako a aké výhody či nevýhody to má. A preto aj toto video. Aby aj taký bežný vinohradník opísaného charakteru mal možnosť byť na tepe dňa. :D Tento prístup, však chce dosť ovládania sa, no zároveň sa to z dlhodobého hľadiska opláca. Viem porovnať dva svety a vybrať si z toho primerané riešenia v konkrétnych situáciách a VY, spolu so mnou :)
btw: Pratenberg.it opäť hľadá nového zamestnanca. Ja som sa zaujímal opäť o prácu. Majiteľka, moja bývalá dobrá parťáčka ani nereagovala. Škoda :)
@@bc.pavolmacko8177 škoda, že sa pani správa ako ohrdnutá nevesta, nevie o čo prichádza 😂