Mam taki kolektor 240 litrowy. To jest świetna sprawa!!! Od marca do października gorąca woda. 80 stopni i więcej to żaden kłopot. A słońce wchodzi na niego doiero kokoło 9 rano bo inaczej nie dało się zamontować. Musiałem to ustrojstwo do sieci domowej podłączyć przez zawór termostatyczny aby nikt się nie poparzył. Ustawiony jest na 38 stopni co oprócz komfortu i zabezpieczenia przed poparzeniem daje duże oszczędności gorącej wody.
Proszę o inf. o jakiej pojemności jest zbiornik w kolektorze i jakiej był wówczas zbiornik cwu. Testowal Pan maksymalną sprawność kolektora? Jaka była np. max. Temp jaka dal radę wytworzyć. Ja mam zbiornik cwu galmet 120. Zastanawiam sie jaki kolektor zakupić.... 150L. W przypadku rozbudowy cwu o kolejny zbiornik 120 to już nie wiem jakiej mocy kolektory zalozyc... Minimum 200L pewnie. U mnie też kombinacje...... Możliwe że gdyby całość instalacji dawala za niską temp. wody użytkowej to taka kierowana bylaby następnie do bojlera elektrycznego celem "dogrzania". Tak dywaguje, bo obecnie mam elektryczny. Dziękuję Panu bardzo!
@@paszczax Na tym filmie bojler był 120 litrów, później przy montażu pompy ciepła bojler został wymieniony na pionowy galmet 200l (jest filmik u mnie na kanale). Solar jest 200l czyli na 20 rur heatpipe. Zarówno na starym bojlerze jak i na nowym chodzi to równie dobrze.
Witam. Mam do Pana klika pytań odnosnie dzialania Pana instalacji. Nie chcę zawracać Panu glowy ale czy można się z Panem skontaktować meilowo? Pozdrawiam
Jeżeli akurat nie ma poboru wody to tak pobierana jest od dołu bojlera a gorąca napełnia się od góry. Jeżeli jest pobór i chodzi pompka,a zawór jest otwarty to zimna z sieci idzie do zasilania solara, jeżeli jest pobór a pompka stoi I zawór jest zamknięty to zimna zasila bojler normalnie od dołu.
witam, jestem laikiem w dziedzinie kolektorow, sugeruje się na pana filmach. Mam pytanie dlaczego zmienił pan położenie pompy z dolotu gorącej wody na wylot zimnej z bojlera a zasilającą kolektor
@@senior_64sokolnik43 Obojenie byleby było podłączone do obiegu. Pierwszego pytania nie zrozumiałem, dopiero teraz się doczytałem. Chodzi o to że pompka pracuje w niższej temperaturze,dlatego ta zamiana.
Mam pytanie. Jakie są straty ciepła po przepompowaniu całej wody z kolektora do bojlera ? Ustawione Pan ma na 50 i histereza 1 ok ale jak pompa ruszy to ten 1 stopień moment i spada więc woda która wpłynęła do bojlera zmieszała się z zimna ? Dobrze rozumiem ?
Uswawienie temperatury i histerezy zależy od pory roku i pogody. Teraz gdy słońca jest dużo to ustawiam załączenie przy 60,a rozłączenie przy 50. Straty o ile jakieś są to minimalne i nie odczuwalne. Nic się nie miesza,po prostu bojler napełnia się gorącą od góry a z dołu podbierana jest chłodniejsza do zasilania solara.
@@SolPVEnergy temat bardzo ciekawy przyznam szczerze. Też mam kolektor z tym że podpięty pod wężownice. Po osiągnięciu 60 stopni pcha wodę w wężownice i grzeje wodę w bojlerze. Tak się właśnie zastanawiam czy nie lepiej byłoby podłączyć tak jak ma to Pan. Chce wykorzystać go jak najlepiej
KUPIŁEM TAKI ZAWÓR JAK NA PANA FILMIE. MA TRZY PRZEWODY . MOJE PYTANIE JAK PODŁĄCZYĆ ABY MÓGŁ STEROWNIK / TAKI JAK NA FILMIE/ PRZEŁĄCZAĆ / ZAMYKAĆ I OTWIERAĆ / AUTOMATYCZNIE . CZY MOŻE WYSTARCZY ABY ELEKTROZAWÓR POZOSTAWAŁ ZAWSZE OTWARTY A TYLKO POMPA WŁĄCZAŁA SIĘ I WYŁĄCZAŁA W ZALEŻNOŚCI OD TEMPERATURY. Z GÓRY DZIĘKUJĘ I PODZIWIAM POMYSŁOWOŚĆ.
Są różne rozwiązania. Przeważnie jak są trzy przewody to jest jeden N i dwa L. Po podłączeniu N i L jest np. otwarty a po podłączeniu N i L+L jest zamknięty. Oczywiście może być odwrotnie w zależności od rodzaju zaworu czy jest NO,czy NC
@@bogdangorzny1543 Może ale jest to efekt raczej nie pożądany. Podgrzana woda w bojlerze nagrzewa wężownicę i jeżeli zawór jest otwarty to cyrkulacyjnie ciepło pójdzie w grzejniki.
Witam w jednej odpowiedzi piszesz ze pompka pcha wodę ciepla z solara do bojlera przez górę a w drugiej że podłączasz od dołu a jeżeli od dołu bojlera to nie ciągnie z sieci zimnej jak dobrze zrozumiałem to ma pchać ciepla do bojlera gora pozdrawiam
Podłączenie zimnej u dołu bojlera jest na trójniku, zasila zarówno bojler, jak i solar. Cała magia polega na tym że woda krąży między solarem a bojlerem. Wyjście ciepłej z solara do góry bojlera a u dołu bojlera trójnik. Pomiędzy trójnikiem a solarem pompa i zawór.
@@leszekklim5574 Będzie działać i na pionowym i na poziomym bojlerze. Ważna sprawa to żeby nie było żadnego zaworu bezpieczeństwa pomiędzy bojlerem a solarem bo pompka nie da rady przebić przez taki zawór. Stosuje się grupę bezpieczeństwa wpiętą w w/w obwód.
@@SolPVEnergy no właśnie a pod bojlerem mam doprowadzone zasilanie zimna woda i jesti zabudowane a jak się wepnę dalej na parterze bo bojler jest na piętrze to może być problem bo nie będzie miało jak mieszać z solara tak sądzę może się mylę nie wiem dlatego pytam pozdrawiam
mam pytanie co do zaworu ,rozumiem że napięcie na zawór jest cały czas np dawane przez stycznik ile kabli dochodzi do zaworu mam na myśli plusowy i minusowy czy dał by pan link tego zaworu szukam taki zawór tylko co z cewką w zaworze czy sie nie grzeje po dawce napiecia w całej pracy zaworu pozdrawiam.
Do tego zaworu podłączone są tylko 2 przewody. Jest to zawór typu NC czyli normalnie zamknięty, otwiera się dopiero po podaniu napięcia.. Też już nie widzę w sprzedaży tych zaworów. Są teraz z trzema przewodami czyli N,L i sterujący.
Witam serdecznie proszę powiedzieć jaka temperatura ma być na termometrze pod zbioernike a kolektorze bo w pierwszych dniach miałem 60 a nawet 70 a w tej chwili po tygodniu wącha się między 30 a 40 i nie więcej a słońce w tym miejscu pali cały dzień co poszło nie tak pozdrawiam
Ciężko stwierdzić. Nie wiem o jaki układ chodzi. W taką pogodę jak dzisiaj to mam po 80 stopni i w bojlerze i w solarze. To aż za dużo. Padło słowo "kolektor" więc myślę że nie chodzi o taki solar jak na moim filmie, chociaż zasada działania jest taka sama. Chyba że chodzi o kolektor bezciśnieniowy to już jest inna bajka.
Witam ,dziękuje za filmik mam bliźniaczą instalacje jak pan :) dokonałem wpięcia tak jak pan ma ,ale na filmiku nie do końca widać jak pan ma zasilanie od dołu .Chodzi mi o to żeby w pierwszej kolejności był opróżniony Solar a mam wrażenie ze u mnie najpierw idzie z bojlera .Mam na dole bojlera trójnik więc jak jest pobór wody w mieszkaniu to skąd pobiera wodę z solara czy z bojlera bo ciśnienie jest takie same dziękuje za podpowiedź
Witam jeżeli sterownik otworzy zawór i uruchomi pompę to podczas poboru w pierwszej kolejności idzie ze solara jeżeli poboru nie ma to bojler w domu napełnia się ciepłą wodą od góry aż do rozłączenia pompy i zamknięcia zaworu przez sterownik i wówczas woda idzie z bojlera
@@SolPVEnergy Zastanawiałem się również nad podobnym rozwiązaniem tylko układ sterowania chciałem zrobić inaczej. Głównym magazynem ciepłej wody będzie zasobnik w domu, a kolektor słoneczny będzie służył jako źródło cieplej wody, gdy pogoda na to pozwoli. Układ musi być wyposażony w następujące czujniki: - czujnik temperatury T1 zainstalowany w zbiorniku kolektora słonecznego - czujnik temperatury T2 zainstalowany w zasobniku ciepłej wody - czujnik temperatury T3 mierzący temperaturę zimnej wody, która trafia do kolektora słonecznego Automatyka działałaby następująco. Jeżeli temperatura T1 wzrośnie powyżej przykładowo 50 st. C włączy się pompa cyrkulacyjna, która będzie pracowała tak długo, aż przepompuje całą ciepłą wodę ze zbiornika kolektora słonecznego do zasobnika ciepłej wody umieszczonej w domu. Pompa cyrkulacyjna zostanie wyłączona gdy: - temperatura T3 będzie wyższa od temperatury T1 - zabezpieczenie przed wyprowadzeniem ciepłej wody z zasobnika ciepłej wody umieszczonego w domu - temperatura T1 będzie mniejsza od T2 - zabezpieczenie przed ochłodzeniem zasobnika ciepłej wody umieszczonego w domu Jeżeli po godzinie 18:00 temperatura zasobnika umieszczonego w domu z ciepłą wodą będzie niższa od temperatury zasobnika z kolektorami słonecznymi to co 15 minut nastąpi automatyczne włączenie pompki cyrkulacyjnej by przepompować ciepłą wodę do zasobnika w domu. W przypadku, gdy warunki pogodowe nie pozwolą na to, aby ogrzać wodę do temperatury powyżej 50 st. C, to o godzinie 17:00 nastąpi przepompowanie ciepłej wody z kolektora słonecznego do zasobnika w domu. Funkcja ta ma na celu maksymalne wykorzystanie energii dostarczonej przez słońce i podwyższenie temperatury wody zasobnika w domu przed ogrzaniem jej z innego źródła przed wieczornym myciem. Co Pan o tym sądzi?
@@Jbc3626 Właśnie w taki sposób kombinuję u siebie, ale tylko poprzez obserwajcę temperatury na sterowniku. Chodzi głównie o okres wiosenny i jesienny. Jeżeli jest na tyle dużo słońca żeby w kolektorze się nagrzalo to wieczorem przepompowuję do momentu kiedy temperatura w solarze przestanie spadać.
@@SolPVEnergy Aż się prosi zrobić do tego sterownik żeby wszystko działało automatycznie😊 Proszę jeszcze o informacje w jakim czasie kolektory słoneczne nagrzewają zbiornik z wodą?
@@Jbc3626 U mnie ciężko jest obliczyć w jakim czasie woda się nagrzewa wyłącznie poprzez rury,bo mam w solarze zamontowaną grzałkę obciążającą sieć podczas skoku napięcia ( chodzi o fotowoltaikę)
Witam, a na zimę pan spuszcza wodę z tego zbiornika na zewnątrz? I prosze namiary na ten zawór, bo chciałbym tez podłaczyc dwa zbiorniki, jeden wewnątrz, a drugi na zewnatrz.
Czy ten sposób podłączenia jest bardziej efektywny niż standardowy? tzn.zasilanie z sieci wodąciągewej podpięte jest pod kolektor a powrót z ciepłą wodą z kolektora podpięte pod zasilanie zbiornika cwu w kotłowni?
Witam jakie maksymalne może być ciśnienie na dolocie do solara, jeśli na hydrofoże mam ustawione 5,5 bara to nie za dużo ,Czy dla pewności zastosować regulator ciśnienia,
MAM PYTANIE JAKIEJ ŚREDNICY ZASTOSOWAĆ RURY ZIMNEJ I CIEPŁEJ WODY I CZY DŁUGOŚĆ OD SOLARA DO KOTŁOWNI/ INSTALACJI W DOMU / MOŻE BYĆ OK 18 MB - TO NAJBARDZIEJ NASŁONECZNIONE MIEJSCE . DZIĘKUJĘ ZA PODPOWIEDŹ .
Wystarczy 1/2 cala. Odległość nie ma większego znaczenia bo i tak przepompowywanie odbywa się na zasadzie cyrkulacji. No wiadomo że rury lepiej ocieplić. U znajomego zakładałem identyczny układ jak u mnie i tam odległość jest grubo ponad 20 metrów. Chodzi bez problemu.
Podłączyłem swoj kolektor w ten sam sposób, nie mam elektrozaworu i wydaje sie mi ze jest zbedny, przynajmniej u mnie. Sterownik mam zaprogramowany od 50-55* z tym ze dolozylem programator czasowy i sterownik załącza sie dopiero o 17.I działa to wyśmienicie.
Jak to działa w praktyce? masz założmy dwa bojlery jeden na zimę z c.o 150 l i drugi solar na lato 150l , korzystając z tego sposobu można mieć 300L wody?
@@SolPVEnergy Jak to działa w praktyce? masz założmy dwa bojlery jeden na zimę z c.o 150 l i drugi solar na lato 150l , korzystając z tego sposobu można mieć 300L wody?
@@jacekrybarski4825 tak, zgadza sie.... jezeli jest slonecznie caly dzien to woda w kolektorze nagrzeje sie do 60-70* takze o 17 jestbto przepompowane do domu i nie mam potrzeby grzać wody elektrycznie lub przez c.o.Jedyna niedogodnosc to ze odleglosc to dobre 7-8m
allegro.pl/oferta/tuleja-czujnika-temp-miedz-300-mm-11579982188 A czujnik to jest ten ze sterownika z mojego filmu tylko przedłuża się przewód. Link do tego sterownika: allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-termostat-elektroniczny-230v-10589269834
@@adriangwiazda2439 allegro.pl/oferta/zawor-kulowy-2-drogowy-bev-1-2-nc-silownik-afriso-10624610529 Pompkę można kupić w mrówce ale to jest ta:allegro.pl/oferta/pompa-obiegowa-cyrkulacyjna-do-wody-c-w-u-ibo-cpi-10626084902
Mam pytanie do autora, co daje takie rozwiązanie ? Zwiększa ilość ciepłej wody czy miesza tylko? Bo nie za bardzo rozumiem dlaczego pchamy ciepłą wodę do drugiego zbiornika? Jak korzystać wtedy z solara zamiast tego w piwnicy, skoro na lini mamy pompę i zawór nie ma spadków ciśnienia?
Mam fotowoltaikę, ale bardziej do grzania pompą ciepła mi służy, a druga instalacja jest off grid. Oczywiście gdybym miał drugi raz wybierać to wyłącznie ten solar. Kolektor glikolowy owszem fajny bo bezobsługowy, ale mniej funkcjonalny, poza tym trzeba mieć bojler z dwiema wężownicami. Co w przypadku bojlera pod pompę ciepła generuje duże koszty.
Dzwoniłem do firmy od tych solarów ciśnieniowych i pytam jak podłączyć ten solar bo mam 25m po wężach do domu i nie chcę tak długo czekać za ciepła woda. Nie stety brak pomysłu z ich strony. Twoja metoda prosta tania i skuteczna.
@@pawekacperski6154 u kolegi podłączyłem taki sam solar na odległości 30m. Pięknie to chodzi. Firma nie podpisze się pod moim rozwiązaniem, bo nie będą odpowiadać jakby komuś w zimę zamarzło. Po drugie to jest mój autorski pomyśł.
@@pawekacperski6154 wczoraj u mnie było mało słońca, dopiero popołudniu pokazywało się chwilami,ale wieczorem w solarze było 42 stopnie. Natomiast dzisiaj od rana piękne słoneczko i o ile nic się nie zmieni to wieczorem myślę że około 70 stopni będzie.
@@witoldstoczkowski7644 Musi być. Na tym pierwszym filmiku jeszcze było bez grupy bezpieczeństwa, no i ciśnienie rozerwało mi złączkę. Zapraszam do najnowszych moich filmów, tam pokazałem jak teraz mam to zrobione.
Podwójne ocieplenie termoflexem i nic nie trzeba spuszczać. Poza tym na zimę przestawiam sterownik na załączenie poniżej 5 stopni, wyłączenie po osiągnięciu 6 stopni
Witam czy mógł by Pan wysłać szkic podłączenia całej elektryki chodzi o pompke zawór normalnie zamknięty czujnik temp. i sterownik który mam identyczny jak to ze sobą podłączyć .Dziękuję i pozdrawiam.
Tam fizyki kwantowej żadnej nie ma, to banalnie proste podłączenie: plusy do plusów, minusy do minusów i musi działać. Jedynie czujnik temperatury należy przedłużyć przewodem dwużyłowym,przy czym bieguny nie mają znaczenia bo to czujnik oporowy.
Termometr montuje się wewnątrz kapilary na środku solara . Kapilara 30 cm i to trzeba dokupić. Montowanie termometru na zasilaniu czy na wyjściu zawsze będzie powodować błędne odczyty i myślę że właśnie to jest cała przyczyna.
Witam. Jestem przed montażem takiego kolektora tylko 150 litrów. Proszę mi wytłumaczyć w które miejsca się wpiołes do istniejącego bojlera żeby to działało jak u ciebie czyli grzało wodę w dwóch bojlerach?
Pompę cyrkulacyjną wpinasz trójnikiem u dołu pod zasilanie bojlera w domu (zimna) ta pompa ma tłoczyć w stronę zasilania solara na zewnątrz. Gorąca woda wychodzaca z solara ma być podpięta trójnikiem pod gorącą w bojlerze. Na sterowniku najlepiej nastawić załączenie pompy i zaworu na 56 stopni a wyłączenie 55.
Dzięki za rozjaśnienie tematu. Mam jeszcze pytanie odnośnie samego kolektora. Jestem przed zakupem nowego i tak się zastanawiam czy wybrać taki jak twój nierdzewny czy może malowany? Niby to samo ale ciekawe jak z trwałością po latach?
Solar ciśnieniowy 200 litrów na allegro. Producent bez znaczenia bo to wszystko jest to samo. Jedyne na co należy zwrócić uwagę to żeby na 200 litrowy zbiornik przypadało 20 rurek i adekwatne na 150 litrowy 15 rurek
@@damiandacko7537 ze solara jestem bardzo zadowolony, już drugi rok użytkuje. W lato potrafi się woda zagotować tak się nagrzewa, ale zawór bezpieczeństwa działa bez problemu.
@@SolPVEnergy czyli wejście zimnej wody pod boilerem dać rure do soalara z jednego zasilania a na rurze ciepłej do boilera bo mam w środku wężownice więc jak zrobić żeby było ok ? I
@@przemekvip2852 zasilanie zimnej na trójniku do zasilania solara, zasilanie ciepłej z solara do wyjścia ciepłej z bojlera. W tym obiegu pompa z zaworem, ale niczego więcej, żadnych zaworów zwrotnych, ani bezpieczeństwa, jedynie co można dać to grupa bezpieczeństwa ale też na trójniku.
Cześć ,mam pytanie o zawór elektryczny normalnie zamknięty .Producenci podają max 60min załączony ,czyli otwarty ze względu na przegrzewanie cewki .Miałeś takie sytuacje gdzie zawór pracował np kilka godzin bo była słonecznie i ciepło w maju .
I cyk przed mrozami trzeba spuszczać wodę i urządzenie nie działa . A wystarczy kupić bojler z podwójną wężownicą do tego heat pipe bez tego zbiornika i zalać układ glikolem w taki sposób nawet zimą ten układ działa i nie trzeba spuszczać wody potem napełniać odpowietrzać itd . Pozdrawiam
@@SolPVEnergy aż mi się nie chce wierzyć. Sąsiad nie spuścił z takiego samego wody bo zapomniał i rozwaliło a było w nocy tylko -15 . To jest układ zamknięty na wodzie jedynie z zaworem bezpieczeństwa nie ma takiej możliwości aby nie zamarzło no chyba że pompka cyrkulacyjna chodzi cały czas i wpuszcza do układu ciepłą wodę z bojlera 🤔 wtedy podczas mrozów faktycznie nie zamarznie .
A dlaczego od góry. Wprowadzenie ciepłej wody od dołu spowoduje ogrzanie dolnej warstwy przez co piec nie będzie musiał grzać, a ciepła woda według praw fizyki i tak przemieści się do góry. Wtedy prawdopodobnie nie będzie potrzebna pompka (oczywiście to teoria )
No niestety w praktyce tak to nie działa. Bez pompki żadnej cyrkulacji nie będzie, a podłączenie od dołu spowoduje mieszanie się wody zimnej z ciepłą. Testowałem
@@SolPVEnergy Może to zbyt późno ale opiszę własne podłączenie. Solar mam tak podłączony że w czasie gdy pracuje piec co solar zasila bojler od dołu, przepływ wody co przez zbiornik cwu jest sterowane czujnikiem temp. i pompą. Czyli jeśli bojler osiągnie odpowiednią temp. pompka sie wyłacza. Jak jest słonce zbiornik cwu jest zasilany ciepłą wodą z solara, a pompa do przepływu wody przez bojler sie załącza żadziej bądź wcale. Natomiast w lecie solar jest podłaczony bezpośrednio do instalacji.
@@robertduma6044 Po co to komplikować? Jeżeli zasilanie do C.W.U jest od dołu bojlera to oznacza że gorąca woda od góry bolera będzie zasilała solar. Kompletny bezsens!
@@SolPVEnergy nie rozumimy się, zasilanie solara jest zimną wodą . Podłączenie pod zasilanie cwu polega na tym że wtedy nie zasilamy cwu zimną wodą tylko już wstępnie podgrzaną lub gorącą z solara.
Od tego jest pownica! Poza tym to jest filmik pokazujący przydatne rozwiązanie i wiele osób skorzystało. Nie interesuje Cię, nie oglądaj, nie komentuj!
Brawo za pomysłowość i twórcze myślenie. Pozdrawiam
Mam taki kolektor 9 lat i myślę że to najlepszy sposób na ciepłą wodę od wiosny do jesieni.
A mogę zapytać co za marka kolektora? Jeśli 10 lat pracuje bezawaryjnie to wart polecenia!
Będę wdzięczna za inf.
Pozdrawiam
Czy opróżniałeś na zimę układ ?
Mam taki kolektor 240 litrowy. To jest świetna sprawa!!! Od marca do października gorąca woda. 80 stopni i więcej to żaden kłopot. A słońce wchodzi na niego doiero kokoło 9 rano bo inaczej nie dało się zamontować. Musiałem to ustrojstwo do sieci domowej podłączyć przez zawór termostatyczny aby nikt się nie poparzył. Ustawiony jest na 38 stopni co oprócz komfortu i zabezpieczenia przed poparzeniem daje duże oszczędności gorącej wody.
Witam .Ja zainstalowalem tydzien temu i max to 60 stopni . Ale też jak u Ciebie dopiero od 9 slonce na rurach
Bardzo fajnie pomyślane😊
I bardzo fajnie to działa już trzeci rok.
Proszę o inf. o jakiej pojemności jest zbiornik w kolektorze i jakiej był wówczas zbiornik cwu. Testowal Pan maksymalną sprawność kolektora? Jaka była np. max. Temp jaka dal radę wytworzyć. Ja mam zbiornik cwu galmet 120. Zastanawiam sie jaki kolektor zakupić.... 150L. W przypadku rozbudowy cwu o kolejny zbiornik 120 to już nie wiem jakiej mocy kolektory zalozyc... Minimum 200L pewnie. U mnie też kombinacje...... Możliwe że gdyby całość instalacji dawala za niską temp. wody użytkowej to taka kierowana bylaby następnie do bojlera elektrycznego celem "dogrzania". Tak dywaguje, bo obecnie mam elektryczny. Dziękuję Panu bardzo!
@@paszczax Na tym filmie bojler był 120 litrów, później przy montażu pompy ciepła bojler został wymieniony na pionowy galmet 200l (jest filmik u mnie na kanale). Solar jest 200l czyli na 20 rur heatpipe. Zarówno na starym bojlerze jak i na nowym chodzi to równie dobrze.
@@paszczax A test kolektora,owszem...jak jeszcze nie miałem automatyzacji to się zagotowało w nim i wyrzucało wodę górnym zaworem bezpieczeństwa 😁
Witam. Mam do Pana klika pytań odnosnie dzialania Pana instalacji. Nie chcę zawracać Panu glowy ale czy można się z Panem skontaktować meilowo? Pozdrawiam
Witam.moglbys dokładnie dać nr sterownika? Bo chciałbym taki kupić i pytanie jak myślisz czy zawory zwrotne zrobiły by ta samą robotę co te sterowane?
Czy dobrze rozumię woda zimna do solara pobietana jest z dolu bojlera z piwnicy? Nie wprost z sieci? Prosze napisac jak Pan to rozwiazal?
Jeżeli akurat nie ma poboru wody to tak pobierana jest od dołu bojlera a gorąca napełnia się od góry. Jeżeli jest pobór i chodzi pompka,a zawór jest otwarty to zimna z sieci idzie do zasilania solara, jeżeli jest pobór a pompka stoi I zawór jest zamknięty to zimna zasila bojler normalnie od dołu.
witam, jestem laikiem w dziedzinie kolektorow, sugeruje się na pana filmach. Mam pytanie dlaczego zmienił pan położenie pompy z dolotu gorącej wody na wylot zimnej z bojlera a zasilającą kolektor
Od samego początku tak było
@@SolPVEnergyok a grupę bezpieczeństwa gdzie podłączamy pod zimną wodę gdzieś w okolicy pompy czy pod gorącą wodę dolotu z kolektora pyz bojlerze
@@senior_64sokolnik43 Obojenie byleby było podłączone do obiegu. Pierwszego pytania nie zrozumiałem, dopiero teraz się doczytałem. Chodzi o to że pompka pracuje w niższej temperaturze,dlatego ta zamiana.
Mam pytanie. Jakie są straty ciepła po przepompowaniu całej wody z kolektora do bojlera ? Ustawione Pan ma na 50 i histereza 1 ok ale jak pompa ruszy to ten 1 stopień moment i spada więc woda która wpłynęła do bojlera zmieszała się z zimna ? Dobrze rozumiem ?
Uswawienie temperatury i histerezy zależy od pory roku i pogody. Teraz gdy słońca jest dużo to ustawiam załączenie przy 60,a rozłączenie przy 50. Straty o ile jakieś są to minimalne i nie odczuwalne. Nic się nie miesza,po prostu bojler napełnia się gorącą od góry a z dołu podbierana jest chłodniejsza do zasilania solara.
@@SolPVEnergy temat bardzo ciekawy przyznam szczerze. Też mam kolektor z tym że podpięty pod wężownice. Po osiągnięciu 60 stopni pcha wodę w wężownice i grzeje wodę w bojlerze. Tak się właśnie zastanawiam czy nie lepiej byłoby podłączyć tak jak ma to Pan. Chce wykorzystać go jak najlepiej
KUPIŁEM TAKI ZAWÓR JAK NA PANA FILMIE. MA TRZY PRZEWODY . MOJE PYTANIE JAK PODŁĄCZYĆ ABY MÓGŁ STEROWNIK / TAKI JAK NA FILMIE/ PRZEŁĄCZAĆ / ZAMYKAĆ I OTWIERAĆ / AUTOMATYCZNIE . CZY MOŻE WYSTARCZY ABY ELEKTROZAWÓR POZOSTAWAŁ ZAWSZE OTWARTY A TYLKO POMPA WŁĄCZAŁA SIĘ I WYŁĄCZAŁA W ZALEŻNOŚCI OD TEMPERATURY. Z GÓRY DZIĘKUJĘ I PODZIWIAM POMYSŁOWOŚĆ.
Są różne rozwiązania. Przeważnie jak są trzy przewody to jest jeden N i dwa L. Po podłączeniu N i L jest np. otwarty a po podłączeniu N i L+L jest zamknięty. Oczywiście może być odwrotnie w zależności od rodzaju zaworu czy jest NO,czy NC
Witam serdecznie można się z panem jakoś skontaktować?😊
Ilu żyłowy musi być przewód od czujnika temperatury do sterownika mowa o kolektorze słonecznym ciśnieniowy ,czy musi być zawór zwrotny na zasilaniu ?
Przewód 2 żyłowy, zaworu bezpieczeństwa ani zwrotnego nie może być nigdzie pomiędzy solarem a bojlerem. Na trójniku daje się grupę bezpieczeństwa.
Mam pytanie,czy woda z kolektora słonecznego może również w jakiś sposób podgrzewać wodę w centralnym ogrzewaniu???
@@bogdangorzny1543 Może ale jest to efekt raczej nie pożądany. Podgrzana woda w bojlerze nagrzewa wężownicę i jeżeli zawór jest otwarty to cyrkulacyjnie ciepło pójdzie w grzejniki.
Dopytać jeszcze o przedłużenie kabla od sterownika jak to zrobić?
Witam w jednej odpowiedzi piszesz ze pompka pcha wodę ciepla z solara do bojlera przez górę a w drugiej że podłączasz od dołu a jeżeli od dołu bojlera to nie ciągnie z sieci zimnej jak dobrze zrozumiałem to ma pchać ciepla do bojlera gora pozdrawiam
Podłączenie zimnej u dołu bojlera jest na trójniku, zasila zarówno bojler, jak i solar. Cała magia polega na tym że woda krąży między solarem a bojlerem. Wyjście ciepłej z solara do góry bojlera a u dołu bojlera trójnik. Pomiędzy trójnikiem a solarem pompa i zawór.
No i wszystko jasne dziękuję i pozdrawiam
Bi mam bojlera jeszcze staty poziomy a nie pionowy wiszący pod sufitem
@@leszekklim5574 Będzie działać i na pionowym i na poziomym bojlerze. Ważna sprawa to żeby nie było żadnego zaworu bezpieczeństwa pomiędzy bojlerem a solarem bo pompka nie da rady przebić przez taki zawór. Stosuje się grupę bezpieczeństwa wpiętą w w/w obwód.
@@SolPVEnergy no właśnie a pod bojlerem mam doprowadzone zasilanie zimna woda i jesti zabudowane a jak się wepnę dalej na parterze bo bojler jest na piętrze to może być problem bo nie będzie miało jak mieszać z solara tak sądzę może się mylę nie wiem dlatego pytam pozdrawiam
mam pytanie co do zaworu ,rozumiem że napięcie na zawór jest cały czas np dawane przez stycznik ile kabli dochodzi do zaworu mam na myśli plusowy i minusowy czy dał by pan link tego zaworu
szukam taki zawór tylko co z cewką w zaworze czy sie nie grzeje po dawce napiecia w całej pracy zaworu pozdrawiam.
Do tego zaworu podłączone są tylko 2 przewody. Jest to zawór typu NC czyli normalnie zamknięty, otwiera się dopiero po podaniu napięcia.. Też już nie widzę w sprzedaży tych zaworów. Są teraz z trzema przewodami czyli N,L i sterujący.
Dzięki za odpowiedź chcę podłączyć zawór do snoff działający z aplikacją supla więc jeszcze poszukam w necie
Witam serdecznie proszę powiedzieć jaka temperatura ma być na termometrze pod zbioernike a kolektorze bo w pierwszych dniach miałem 60 a nawet 70 a w tej chwili po tygodniu wącha się między 30 a 40 i nie więcej a słońce w tym miejscu pali cały dzień co poszło nie tak pozdrawiam
Ciężko stwierdzić. Nie wiem o jaki układ chodzi. W taką pogodę jak dzisiaj to mam po 80 stopni i w bojlerze i w solarze. To aż za dużo. Padło słowo "kolektor" więc myślę że nie chodzi o taki solar jak na moim filmie, chociaż zasada działania jest taka sama. Chyba że chodzi o kolektor bezciśnieniowy to już jest inna bajka.
@@SolPVEnergy taki sam cisnieniowy 240 litrów u tak jak mówię przez kółka dni było ok 60 a nawet 70 st a teraz 30 ,40 max
Witam ,dziękuje za filmik mam bliźniaczą instalacje jak pan :) dokonałem wpięcia tak jak pan ma ,ale na filmiku nie do końca widać jak pan ma zasilanie od dołu .Chodzi mi o to żeby w pierwszej kolejności był opróżniony Solar a mam wrażenie ze u mnie najpierw idzie z bojlera .Mam na dole bojlera trójnik więc jak jest pobór wody w mieszkaniu to skąd pobiera wodę z solara czy z bojlera bo ciśnienie jest takie same dziękuje za podpowiedź
Witam jeżeli sterownik otworzy zawór i uruchomi pompę to podczas poboru w pierwszej kolejności idzie ze solara jeżeli poboru nie ma to bojler w domu napełnia się ciepłą wodą od góry aż do rozłączenia pompy i zamknięcia zaworu przez sterownik i wówczas woda idzie z bojlera
@@SolPVEnergy Zastanawiałem się również nad podobnym rozwiązaniem tylko układ sterowania chciałem zrobić inaczej. Głównym magazynem ciepłej wody będzie zasobnik w domu, a kolektor słoneczny będzie służył jako źródło cieplej wody, gdy pogoda na to pozwoli.
Układ musi być wyposażony w następujące czujniki:
- czujnik temperatury T1 zainstalowany w zbiorniku kolektora słonecznego
- czujnik temperatury T2 zainstalowany w zasobniku ciepłej wody
- czujnik temperatury T3 mierzący temperaturę zimnej wody, która trafia do kolektora słonecznego
Automatyka działałaby następująco. Jeżeli temperatura T1 wzrośnie powyżej przykładowo 50 st. C włączy się pompa cyrkulacyjna, która będzie pracowała tak długo, aż przepompuje całą ciepłą wodę ze zbiornika kolektora słonecznego do zasobnika ciepłej wody umieszczonej w domu.
Pompa cyrkulacyjna zostanie wyłączona gdy:
- temperatura T3 będzie wyższa od temperatury T1 - zabezpieczenie przed wyprowadzeniem ciepłej wody z zasobnika ciepłej wody umieszczonego w domu
- temperatura T1 będzie mniejsza od T2 - zabezpieczenie przed ochłodzeniem zasobnika ciepłej wody umieszczonego w domu
Jeżeli po godzinie 18:00 temperatura zasobnika umieszczonego w domu z ciepłą wodą będzie niższa od temperatury zasobnika z kolektorami słonecznymi to co 15 minut nastąpi automatyczne włączenie pompki cyrkulacyjnej by przepompować ciepłą wodę do zasobnika w domu.
W przypadku, gdy warunki pogodowe nie pozwolą na to, aby ogrzać wodę do temperatury powyżej 50 st. C, to o godzinie 17:00 nastąpi przepompowanie ciepłej wody z kolektora słonecznego do zasobnika w domu. Funkcja ta ma na celu maksymalne wykorzystanie energii dostarczonej przez słońce i podwyższenie temperatury wody zasobnika w domu przed ogrzaniem jej z innego źródła przed wieczornym myciem.
Co Pan o tym sądzi?
@@Jbc3626 Właśnie w taki sposób kombinuję u siebie, ale tylko poprzez obserwajcę temperatury na sterowniku. Chodzi głównie o okres wiosenny i jesienny. Jeżeli jest na tyle dużo słońca żeby w kolektorze się nagrzalo to wieczorem przepompowuję do momentu kiedy temperatura w solarze przestanie spadać.
@@SolPVEnergy Aż się prosi zrobić do tego sterownik żeby wszystko działało automatycznie😊
Proszę jeszcze o informacje w jakim czasie kolektory słoneczne nagrzewają zbiornik z wodą?
@@Jbc3626 U mnie ciężko jest obliczyć w jakim czasie woda się nagrzewa wyłącznie poprzez rury,bo mam w solarze zamontowaną grzałkę obciążającą sieć podczas skoku napięcia ( chodzi o fotowoltaikę)
Witam, a na zimę pan spuszcza wodę z tego zbiornika na zewnątrz? I prosze namiary na ten zawór, bo chciałbym tez podłaczyc dwa zbiorniki, jeden wewnątrz, a drugi na zewnatrz.
Witam. Nie spuszczam wody i jeszcze nic nie zamarzło. Linki do wszystkich potrzebnych gadżetów są pod filmami.
@@SolPVEnergy pod tym filmem i drugim , traktujacym o tym samym nie ma linków....
@@marekilla4468 są pod pierwszym z tej serii w komentarzach
Czy ten sposób podłączenia jest bardziej efektywny niż standardowy? tzn.zasilanie z sieci wodąciągewej podpięte jest pod kolektor a powrót z ciepłą wodą z kolektora podpięte pod zasilanie zbiornika cwu w kotłowni?
Tak bo nie miesza się woda zimna z ciepłą
Jeszcze lepiej to zrobić osobny układ z tym kolektorem. Na zasadzie że woda z kolektora będzie trafiała do wezownicy bojlera
@@pieti08 ciekawy pomysł... czy ktoś tak ma??
@@pieti08 możesz wytłumaczyć w skrócie
@@pieti08 tylko czy kolektor nie zasyfi się od wody z instalacji
Dzień dobry jaką średnicą rury z kolektora do bojlera pan prowadził u mnie jest odległość 10 m
16 pex. Wystarczy taka,bo tam nie musi być dużych przepływów
Dziękuję
Dałeś mi kilka tematów do rozkminienia
Proste rozwiązanie i jak widać skuteczne! Mógłbyś napisać jaki model pompki cyrkulacyjnej i elektrozaworu? Pzdr
allegro.pl/oferta/zawor-kulowy-2-drogowy-bev-1-2-nc-silownik-afriso-10569994794
allegro.pl/oferta/pompa-obiegowa-cyrkulacyjna-do-wody-c-w-u-ibo-cpi-9814089499
@@SolPVEnergy Dziękuję :) a jakich rur użyłeś? Mam na myśli średnicę.
@@pantau9018 Pex 1/2 cala
@@SolPVEnergy 👍
@@SolPVEnergy podałeś link do zaworu za 449 zł, nie taniej kupić siłownik do zaworu z rączką na wifi w cenie 120 lub zigbe 150 ?
Witam jakie maksymalne może być ciśnienie na dolocie do solara, jeśli na hydrofoże mam ustawione 5,5 bara to nie za dużo ,Czy dla pewności zastosować regulator ciśnienia,
Bez problemu
MAM PYTANIE JAKIEJ ŚREDNICY ZASTOSOWAĆ RURY ZIMNEJ I CIEPŁEJ WODY I CZY DŁUGOŚĆ OD SOLARA DO KOTŁOWNI/ INSTALACJI W DOMU / MOŻE BYĆ OK 18 MB - TO NAJBARDZIEJ NASŁONECZNIONE MIEJSCE . DZIĘKUJĘ ZA PODPOWIEDŹ .
Wystarczy 1/2 cala. Odległość nie ma większego znaczenia bo i tak przepompowywanie odbywa się na zasadzie cyrkulacji. No wiadomo że rury lepiej ocieplić. U znajomego zakładałem identyczny układ jak u mnie i tam odległość jest grubo ponad 20 metrów. Chodzi bez problemu.
Jakie ocieplenie rur zastosował Pan w ziemi?
Podłączyłem swoj kolektor w ten sam sposób, nie mam elektrozaworu i wydaje sie mi ze jest zbedny, przynajmniej u mnie. Sterownik mam zaprogramowany od 50-55* z tym ze dolozylem programator czasowy i sterownik załącza sie dopiero o 17.I działa to wyśmienicie.
Faktycznie elektrozawór można by było pominąć, ale jest pewność że woda przepompowana do bojlera w domu nie cofnie się z powrotem do kolektora.
Jak to działa w praktyce? masz założmy dwa bojlery jeden na zimę z c.o 150 l i drugi solar na lato 150l , korzystając z tego sposobu można mieć 300L wody?
@@SolPVEnergy Jak to działa w praktyce? masz założmy dwa bojlery jeden na zimę z c.o 150 l i drugi solar na lato 150l , korzystając z tego sposobu można mieć 300L wody?
Można dać zawór zwrotny
@@jacekrybarski4825 tak, zgadza sie.... jezeli jest slonecznie caly dzien to woda w kolektorze nagrzeje sie do 60-70* takze o 17 jestbto przepompowane do domu i nie mam potrzeby grzać wody elektrycznie lub przez c.o.Jedyna niedogodnosc to ze odleglosc to dobre 7-8m
Witam poda pan link gdzie kupić sondę z długim przewodem do wkręcenia w zbiornik solar?
allegro.pl/oferta/tuleja-czujnika-temp-miedz-300-mm-11579982188
A czujnik to jest ten ze sterownika z mojego filmu tylko przedłuża się przewód. Link do tego sterownika: allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-termostat-elektroniczny-230v-10589269834
A elektrozawor i pompę jako pan poleca Jakieś linki? Z góry dziękuję
@@adriangwiazda2439 allegro.pl/oferta/zawor-kulowy-2-drogowy-bev-1-2-nc-silownik-afriso-10624610529
Pompkę można kupić w mrówce ale to jest ta:allegro.pl/oferta/pompa-obiegowa-cyrkulacyjna-do-wody-c-w-u-ibo-cpi-10626084902
Witam a co w zimę jak patent pan ma żeby nie spuszczac wody z kolektora słonecznego (ze zbiornika i nie przykrywać czymś rur )?
Witam a gdzie kupić taki kolektor najlepiej i na co zwrócić uwagę i bym prosił o namiary pompki cyrkulacyjnej i tego sterownika
Wszystko kupione przez allegro. Linki do sterowników w komentarzach
Szkoda kasy ,nie masz słońca woda jest zimna i wtedy pozostanie prąd lub piec c .o
Mam pytanie do autora, co daje takie rozwiązanie ? Zwiększa ilość ciepłej wody czy miesza tylko? Bo nie za bardzo rozumiem dlaczego pchamy ciepłą wodę do drugiego zbiornika? Jak korzystać wtedy z solara zamiast tego w piwnicy, skoro na lini mamy pompę i zawór nie ma spadków ciśnienia?
Nadwyżka energii magazynowana jest w drugim bojlerze .
@@boss_PV dokładnie
Nie ma to żadnego sensu 200 l grzeje 3 do 4 godzin i koniec więcej wody nie nagrzeje
@@jacekkrzesinski9778 też tak sądzę 😁
@@jacekkrzesinski9778 czemu??
A na dzień dzisiejszy co byś wybrał ten kolektor który masz teraz
czy może fotowoltanike?
Mam fotowoltaikę, ale bardziej do grzania pompą ciepła mi służy, a druga instalacja jest off grid. Oczywiście gdybym miał drugi raz wybierać to wyłącznie ten solar. Kolektor glikolowy owszem fajny bo bezobsługowy, ale mniej funkcjonalny, poza tym trzeba mieć bojler z dwiema wężownicami. Co w przypadku bojlera pod pompę ciepła generuje duże koszty.
Dzwoniłem do firmy od tych solarów ciśnieniowych i pytam jak podłączyć ten solar bo mam 25m po wężach do domu i nie chcę tak długo czekać za ciepła woda. Nie stety brak pomysłu z ich strony. Twoja metoda prosta tania i skuteczna.
@@pawekacperski6154 u kolegi podłączyłem taki sam solar na odległości 30m. Pięknie to chodzi. Firma nie podpisze się pod moim rozwiązaniem, bo nie będą odpowiadać jakby komuś w zimę zamarzło. Po drugie to jest mój autorski pomyśł.
@@SolPVEnergy A dziś np o ile podniosło temperaturę? Fajne to bo proste i zero glikolu pompek nie wiadomo czego jeszcze.
@@pawekacperski6154 wczoraj u mnie było mało słońca, dopiero popołudniu pokazywało się chwilami,ale wieczorem w solarze było 42 stopnie. Natomiast dzisiaj od rana piękne słoneczko i o ile nic się nie zmieni to wieczorem myślę że około 70 stopni będzie.
Wystarczy zawor zwrotny zamontować w pionie i nie trzeba zaworu kulowego.
Nie, ponieważ pompka nie da rady przepchnąć przez zawór
Dzień dobry, jaką średnicę na przyłącze do solara?
1/2 cala w zupełności wystarczy
Czy bez tej pompy cyrkulacyjnej w takowym podłączeniu woda ciepła z solara popłynie samoistnie do zasobnika cwu ?
@@zenekwichura2675 nie da rady, też tak kombinowałem 😉
Witam mam pytanie. Czy masz podłączone przeponowe naczynie wzbiorcze bo u mnie w instrukcji jest napisane że jest potrzebne?
Tak,mam dwa. Na CO i CWU. Na filmie pokazywałem
Dzięki za odpowiedź. Czyli misi być jak w instrukcji
@@witoldstoczkowski7644 Musi być. Na tym pierwszym filmiku jeszcze było bez grupy bezpieczeństwa, no i ciśnienie rozerwało mi złączkę. Zapraszam do najnowszych moich filmów, tam pokazałem jak teraz mam to zrobione.
Podpytam jeszcze o grupę bezpieczeństwa? Bo widzę że zą o różnych preparatach np 3atmosery i 6 atmosfer jaki jest odpowiedni do podgrzewacza?
@@witoldstoczkowski7644 bardziej o pojemność chodzi. Ja mam 25 litrów
Czy zimą niezamarza woda w rurach doprowadzających bo ma takie coś siebie i jest problemy z zakrywaniem na zimę rur i spuszczania e wody
Podwójne ocieplenie termoflexem i nic nie trzeba spuszczać. Poza tym na zimę przestawiam sterownik na załączenie poniżej 5 stopni, wyłączenie po osiągnięciu 6 stopni
Witam czy mógł by Pan wysłać szkic podłączenia całej elektryki chodzi o pompke zawór normalnie zamknięty czujnik temp. i sterownik który mam identyczny jak to ze sobą podłączyć .Dziękuję i pozdrawiam.
Tam fizyki kwantowej żadnej nie ma, to banalnie proste podłączenie: plusy do plusów, minusy do minusów i musi działać. Jedynie czujnik temperatury należy przedłużyć przewodem dwużyłowym,przy czym bieguny nie mają znaczenia bo to czujnik oporowy.
A termometrze gdzie montowac na rurze cieplej wody wychodzącej że zbiornika czy na górze orzy zaworze bezpoeczenstwa
Termometr montuje się wewnątrz kapilary na środku solara . Kapilara 30 cm i to trzeba dokupić. Montowanie termometru na zasilaniu czy na wyjściu zawsze będzie powodować błędne odczyty i myślę że właśnie to jest cała przyczyna.
@@SolPVEnergy ok dziękuję bardzo i pozdrawiam
A gdzie zawòr zwrotny ,zawòr bezpieczeństwa na zimnej wodzie ,a woda wraca do zbiornika ???
Mam takie pytanie czy ten solar jest cały dzień na słoncu czy tylko jakiś czas.
Cały dzień. Stoi w takim miejscu że od rana do wieczora pada na niego słońce
@@SolPVEnergy pytam bo jestem zielony w tym a korci mnie takie coś zainstalowac a czy długość węży będzie mieć wpływ na spadek temperatury.
@@jacek8265 przy dobrym ociepleniu węży ma nie duży wpływ na straty ciepła.
Witam. Jestem przed montażem takiego kolektora tylko 150 litrów. Proszę mi wytłumaczyć w które miejsca się wpiołes do istniejącego bojlera żeby to działało jak u ciebie czyli grzało wodę w dwóch bojlerach?
Pompę cyrkulacyjną wpinasz trójnikiem u dołu pod zasilanie bojlera w domu (zimna) ta pompa ma tłoczyć w stronę zasilania solara na zewnątrz. Gorąca woda wychodzaca z solara ma być podpięta trójnikiem pod gorącą w bojlerze. Na sterowniku najlepiej nastawić załączenie pompy i zaworu na 56 stopni a wyłączenie 55.
Dzięki za rozjaśnienie tematu. Mam jeszcze pytanie odnośnie samego kolektora. Jestem przed zakupem nowego i tak się zastanawiam czy wybrać taki jak twój nierdzewny czy może malowany? Niby to samo ale ciekawe jak z trwałością po latach?
@@witoldstoczkowski7644 one chyba wszystkie są z nierdzewki. Odnośnie tego podłączenia to przedwczoraj dodałem nowy film
@@SolPVEnergy Srodek mają z nierdzewki ale poszycie juz nie koniecznie.
Witam co do ustawienia tego solara jest on cały dzień w słońcu czy tylko jakiś czas.
I jakie zadanie pelni elektrozawór?
Zapraszam do filmu z dn. 12.02.22
A co jeśli nie dam tego całego obiegu? Gorąca wodę wywali mi na zaworze bezpieczeństwa na solarze 🤔 hmmm ale w sumie chyba jej trochę szkoda 😉🤔
Podaj proszę nazwe sterownika lub sklep w jakim kupileś?
allegro.pl/oferta/termostat-elektroniczny-regulator-temperatury-230v-8556119066
A czy wodę z kolektora na zimę oprozniasz?
@@krzysztofxxx2729 w tym roku opróżniłem, w zeszłym nie i nic sie nie stało poza zamarznietymi kranikami
Już tej firmy solara nie ma zmienili już nazwę aby nie ponosić odpowiedzialności za rozszczelnienie zbiornika
A jak wyglada sprawa rur z wodą na zewnatrz zimą? Izolacja przed mrozem czy spuszczać wodę?
Rury owszem izolowane, ale wody nie spuszczam. Ustawiam sterownik na 5 stopni załączenie i 6 wyłączenie. Nic nie zamarzło
Witaj. Jaki to solar? firma, moc?
Dołączam się do pytania. Jak Pan ocenia urządzenie? Zastanawiam się nad zakupem identycznego do grzania wody poza sezonem zimowym.
Solar ciśnieniowy 200 litrów na allegro. Producent bez znaczenia bo to wszystko jest to samo. Jedyne na co należy zwrócić uwagę to żeby na 200 litrowy zbiornik przypadało 20 rurek i adekwatne na 150 litrowy 15 rurek
@@damiandacko7537 ze solara jestem bardzo zadowolony, już drugi rok użytkuje. W lato potrafi się woda zagotować tak się nagrzewa, ale zawór bezpieczeństwa działa bez problemu.
Czyli gdy mam grzanie bojlera piecem na głównych rurach daje po trójniku zamykam na pięć i otwieram na solar proste
Dokładnie tak.
@@SolPVEnergy czyli wejście zimnej wody pod boilerem dać rure do soalara z jednego zasilania a na rurze ciepłej do boilera bo mam w środku wężownice więc jak zrobić żeby było ok ? I
@@przemekvip2852 zasilanie zimnej na trójniku do zasilania solara, zasilanie ciepłej z solara do wyjścia ciepłej z bojlera. W tym obiegu pompa z zaworem, ale niczego więcej, żadnych zaworów zwrotnych, ani bezpieczeństwa, jedynie co można dać to grupa bezpieczeństwa ale też na trójniku.
2:28 Histereza ;)
Cześć ,mam pytanie o zawór elektryczny normalnie zamknięty .Producenci podają max 60min załączony ,czyli otwarty ze względu na przegrzewanie cewki .Miałeś takie sytuacje gdzie zawór pracował np kilka godzin bo była słonecznie i ciepło w maju .
Ten jest inny bo na baterii. Szczerze to sam już ich nie widzę na allegro
I cyk przed mrozami trzeba spuszczać wodę i urządzenie nie działa . A wystarczy kupić bojler z podwójną wężownicą do tego heat pipe bez tego zbiornika i zalać układ glikolem w taki sposób nawet zimą ten układ działa i nie trzeba spuszczać wody potem napełniać odpowietrzać itd . Pozdrawiam
W ubiegłym roku nic nie było spuszczane i nic niezamarzło. Gdybym chciał mieć bez zbiornika na glikolu, to właśnie taki bym kupił, bo i nawet taniej.
@@SolPVEnergy aż mi się nie chce wierzyć. Sąsiad nie spuścił z takiego samego wody bo zapomniał i rozwaliło a było w nocy tylko -15 . To jest układ zamknięty na wodzie jedynie z zaworem bezpieczeństwa nie ma takiej możliwości aby nie zamarzło no chyba że pompka cyrkulacyjna chodzi cały czas i wpuszcza do układu ciepłą wodę z bojlera 🤔 wtedy podczas mrozów faktycznie nie zamarznie .
A dlaczego od góry. Wprowadzenie ciepłej wody od dołu spowoduje ogrzanie dolnej warstwy przez co piec nie będzie musiał grzać, a ciepła woda według praw fizyki i tak przemieści się do góry. Wtedy prawdopodobnie nie będzie potrzebna pompka (oczywiście to teoria )
No niestety w praktyce tak to nie działa. Bez pompki żadnej cyrkulacji nie będzie, a podłączenie od dołu spowoduje mieszanie się wody zimnej z ciepłą. Testowałem
@@SolPVEnergy Może to zbyt późno ale opiszę własne podłączenie.
Solar mam tak podłączony że w czasie gdy pracuje piec co solar zasila bojler od dołu, przepływ wody co przez zbiornik cwu jest sterowane czujnikiem temp. i pompą. Czyli jeśli bojler osiągnie odpowiednią temp. pompka sie wyłacza. Jak jest słonce zbiornik cwu jest zasilany ciepłą wodą z solara, a pompa do przepływu wody przez bojler sie załącza żadziej bądź wcale. Natomiast w lecie solar jest podłaczony bezpośrednio do instalacji.
@@robertduma6044 Po co to komplikować? Jeżeli zasilanie do C.W.U jest od dołu bojlera to oznacza że gorąca woda od góry bolera będzie zasilała solar. Kompletny bezsens!
@@SolPVEnergy nie rozumimy się, zasilanie solara jest zimną wodą . Podłączenie pod zasilanie cwu polega na tym że wtedy nie zasilamy cwu zimną wodą tylko już wstępnie podgrzaną lub gorącą z solara.
@@robertduma6044 W takim razie jak odbywa się obieg? Bo musi takowy być żeby przepompować gorąca z solara do bojlera.
GDZIE KUPIĆ ZAWÓR KULOWY NORMALNIE ZAMKNIĘTY
Allegro
Wyjdzie słońce to i 70 będzie w kranie. Zastanów się nad zamontowaniem zawory Atm który uchroni Cię przed poparzeniem.
Ciepło/zimno regulujesz kranem, przecież to jest podłączone pod normalną instalację w domu.
Jaka pajęczyna,masakra
Od tego jest pownica! Poza tym to jest filmik pokazujący przydatne rozwiązanie i wiele osób skorzystało. Nie interesuje Cię, nie oglądaj, nie komentuj!
Grad strashniy kolektor