Q&A: BHP Prawo Pracy- Rusztowania- Montaż, Uprawnienia, Odbiór, Przegląd

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ต.ค. 2024
  • W tym filmie poruszamy temat rusztowań, czyli:
    co to jest rusztowanie 1:52
    charakter pracy na rusztowaniu 3:07
    kto może montować rusztowania 4:38
    odbiór rusztowań 6:48
    udokumentowanie odbioru rusztowania 10:10
    przeglądy rusztowań 11:01
    kto może pracować na rusztowaniu 12:08
    bezpieczna praca na rusztowaniu 13:45
    Przepisy prawne:
    Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
    prawo.sejm.gov....
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych
    prawo.sejm.gov....
    Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.
    prawo.sejm.gov....
    ################################################
    NOWE Q&A BHP, PRAWO PRACY W KAŻDĄ SOBOTĘ!
    Jak zwykle zachęcam Was do zadawania pytań, proponowania nowych tematów odcinków w komentarzach, jak i na mediach społecznościowych oraz zachęcam do zostawienia łapki w górę i subskrybowania naszego kanału.
    #bezpiecznydoradca #bhp #prawopracy
    Facebook:
    / perfektszkolenia
    Instagram:
    / bezpiecznydoradca

ความคิดเห็น • 21

  • @MsPanPat
    @MsPanPat 4 ปีที่แล้ว +7

    Ciekawy film. Proponuję temat prac na drabinach (kiedy zaliczamy jako szczególnie niebezpieczną, czy potrzebujemy zezwolenia pisemnego i nadzoru, a kiedy wystarczy jako praca w dwie osoby)

  • @michafryzlewicz3005
    @michafryzlewicz3005 4 ปีที่แล้ว +6

    Bardzo fajne i przydatne wideo ! Panie Waldemarze a można by bez tej muzyki lub można ją ciut przyciszyć w następnych filmach? Strasznie rozprasza podczas słuchania Pana wypowiedzi lub podczas czytania treści.

    • @PerfektDSE
      @PerfektDSE  4 ปีที่แล้ว

      Pomyślimy jednak muzyka musi zostać, ponieważ chcemy aby filmy były jak najbardziej profesjonalne a jest to nie od dziś standard na który zasługują nasi widzowie i Polacy. Dziękuję za opinię i pozdrawiam. :)

  • @higherzarow6330
    @higherzarow6330 4 ปีที่แล้ว +3

    Ciekawy filmik. Praca na wysokości wymaga zachowania niezwykłej ostrożności oraz wiedzy. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Pozdrawiamy

  • @kubafilar8607
    @kubafilar8607 4 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki za materiał! Naprawdę wartościowy kanał.

  • @ukaszwierzbicki5708
    @ukaszwierzbicki5708 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Każda konstrukcja rusztowania może być dopuszczona do użytkowania, jeśli spełnia warunki prawne. Najczęściej spotykane rusztowania to tzw. Rusztowania prefabrykowane, które posiadają Dokumentację Techniczno Ruchową czyli wykaz elementów i ich zastosowanie. Jeśli elementy konstrukcyjne nie posiadają takiej dokumentacji np. Rusztowania rurowe, tzw. Warszawskie , poznańskie itp. należy wykonać lub zlecić wykonanie projektu takiego rusztowania osobie uprawnionej i wykonać konstrukcje zgodnie z tym projektem.

  • @cierpiacy4373
    @cierpiacy4373 4 ปีที่แล้ว +3

    Proszę o film na temat przeglądu drabin na zakładzie pracy

  • @hektor4488
    @hektor4488 4 ปีที่แล้ว +4

    Zrób odcinek o Umowach Zlecenie a obowiązki bhp zleceniodawcy.

  • @arturlipowicz4538
    @arturlipowicz4538 4 ปีที่แล้ว +3

    Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (nie Skałkowego 5:05 minuta) to tak na marginesie Waldku :) i oglądam dalej...

    • @PerfektDSE
      @PerfektDSE  4 ปีที่แล้ว

      Oczywiście było to przejęzyczenie. Akurat tego się nie udało mi dopatrzyć. Co do 6:48 i montażu to jest tam poprawione i wyświetla się napis nie muszą pod gwiazdką w filmie *.
      Dziękuję za słuszną uwagę. Dzięki takim ludziom mam motywacje, aby robić jeszcze lepsze materiały. Pozdrawiam. :)

  • @arturkaluzny
    @arturkaluzny 4 ปีที่แล้ว +2

    Tak jak Pan powiedział w filmie "temat rusztowań to temat rzeka" od siebie dodam że do bezpiecznej eksploatacji rusztowania, rusztowanie powinno być przykotwiczone (np. do słupów żelbetowych, wieńców) a jeżeli chodzi o rodzaje rusztowań to rusztowania "warszawskie" nie mogą być stosowane w budownictwie oraz wchodzenie na rusztowanie powinno odbywać się jedynie wewnątrz a nie na zewnątrz rusztowania (informację dla Pana widzów aniżeli dla pana) no i oczywiście na rusztowaniu powinna widnieć informacja że rusztowanie zostało dopuszczone do użytkowania (są takie kartki zielone z informacjami np. dopuszczalne obciążenie "podestu rusztowania"
    Co do montażu filmu (polecam):
    - wkleić raz na jakiś czas przedmiot o który Pan obecnie mówi
    - muzykę faktycznie dać troszkę niżej
    Niech Pan dalej nagrywa materiały. Bardzo fajna inicjatywa :)
    Chętnie pomogę jeżeli chodzi o montaż czy minaturki filmowe itd.
    Zwrócę uwagę jeszcze że nie "książka budowlana" a "dziennik budowy". Prawdopodobnie BHPowcy którzy pracują w nadzorze budowlanym wiedzą o co chodziło z książką.
    Pozdrawiam i życzę sukcesów w 2020 r

    • @arturkaluzny
      @arturkaluzny 4 ปีที่แล้ว

      Aneta Zyla Pani Aneto. Podstawy prawna:
      § 112. Rusztowania i ruchome podesty robocze powinny:
      1) posiadać pomost o powierzchni roboczej wystarczającej dla osób wykonujących roboty oraz do składowania narzędzi i niezbędnej ilości materiałów;
      2) posiadać stabilną konstrukcję dostosowaną do przeniesienia obciążeń;
      3) zapewniać bezpieczną komunikację i swobodny dostęp do stanowisk pracy;
      4) zapewniać możliwość wykonywania robót w pozycji niepowodującej nadmiernego wysiłku;
      5) posiadać poręcz ochronną, o której mowa w § 15 ust. 2;
      6) posiadać piony komunikacyjne
      Idąc dalej a zarazem wracając do § 15 ust. 2 mamy określone:
      2. Balustrada, o której mowa w ust. 1, składa się z deski krawężnikowej o wysokości 0,15 m i poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości 1,1 m. Wolną przestrzeń pomiędzy deską krawężnikową a poręczą wypełnia się w sposób zabezpieczający pracowników przed upadkiem z wysokości.
      Według mojej interpretacji i ocenie rusztowania warszawskiego wynika że nie spełnia warunków podanych w § 15 ust. 2.
      Rozporządzanie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych
      Nie wiem czy znajdzie Pani gdzieś konkretnie w jakimś rozporządzeniu że „nie wolno” bądź „zabrania się”. Na większych budowach na pewno go Pani nie spotka. Spotka się Pani za to z zapisanem (prawdopodobnie) w regulaminie na większych budowach że „rusztowanie typu warszawskiego są zabronione”.
      Pozdrawiam

    • @83wilek
      @83wilek 4 ปีที่แล้ว

      ​@@arturkaluzny chyba zbyt surowa ocena rusztowań Warszawskich, prawdopodobnie wynika to z tego że nie spotkał się pan z kompletnym wg. DTR, a i polityka tzw. wielkich budujących działa na zasadzie powtarzanej mantry, którą Ci co przyjęli jako słuszną i jedyną powtarzają bez zastanowienia czy sprawdzenia u źródła, i tak tworzy się "łańcuszek" krytyki co do tych rusztowań.
      Zainteresowanym mogę przesłać(na e mail) DTR kompletnych rusztowań typ "Warszawa".
      Ps. Naocznie widziałem raz w życiu takie kompletne z odbiorem.

  • @ОлегИванович-с7п
    @ОлегИванович-с7п 4 ปีที่แล้ว +1

    brawo

  • @arturlipowicz4538
    @arturlipowicz4538 4 ปีที่แล้ว +3

    pomocnicy nie mogą posiadać uprawnień do montażu i demontażu rusztowań? chyba przejęzyczenie Waldku :) (6:48 minuta)

  • @pawe8093
    @pawe8093 4 ปีที่แล้ว +1

    Fajny film, ale mam pytanie dotyczące środków ochrony indywidualnej tj. szelki do pracy na wysokości, urządzenie samohamowne czy amortyzator. Czy na elewacjach pracownicy muszą być wyposażeni w taki sprzęt?

  • @arturlipowicz4538
    @arturlipowicz4538 4 ปีที่แล้ว

    czyli jak nie budowa to po zmontowaniu rusztowania może odebrać go dyrektor ds. administracyjnych? Pytam bo on akurat odpowiada u mnie za remonty w szkole - w tym za to żeby żarówki świeciły.

    • @PerfektDSE
      @PerfektDSE  4 ปีที่แล้ว +1

      Zakładam, że nie. Zgodnie z przepisami jeżeli na rusztowaniu wykonywane są prace budowlane rusztowanie podlega odbiorowi niezależnie od wysokości. § 110. 1 rozporządzenia w sprawie BHP podczas wykonywania robót budowlanych. Z kolei rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP w § 109. 1 pkt 3 mówi o tym, że przy pracach na rusztowaniach powyżej 2 metrów od otaczającego terenu należy dokonać przed rozpoczęciem prac odbioru technicznego rusztowania (dotyczy to prac, które nie są pracami budowlanymi). Natomiast o ile rozporządzenie w sprawie BHP przy wykonywaniu robót budowlanych określa kto ma dokonywać odbioru rusztowania, o tyle w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów BHP nie jest to określone. Natomiast w rozporządzeniu w sprawie minimalnych wymagań dotyczących BHP w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy w § 8c. 7 jest mowa o tym, że rusztowania mogą być demontowane, montowane lub istotnie zmienione pod nadzorem i przez osoby posiadające uprawnienia określone w odrębnych przepisach czyli uprawnienia montażysty rusztowań. W przepisach występuje niewątpliwie luka prawna, czy niedoprecyzowanie. Odnosząc się do Twojego pytania skoro do montażu rusztowania osoba, która to robi musi mieć stosowne uprawnienia to osoba, która dokonuje odbioru techniczne tego rusztowania ( zakładam, że praca wykonywana na rusztowaniu jest pracą powyżej 2 metrów) nie może być osobą, która nie ma o tym zielnego pojęcia. Dlatego osoba, która takiego odbioru dokonuje powinna mieć przynajmniej uprawnienia montażysty rusztowania.

    • @aaaa-yx6ss
      @aaaa-yx6ss 3 ปีที่แล้ว

      @@PerfektDSE czy w takiej sytuacji po zakończeniu montażu można samemu sobie odebrać rusztowanie? (będąc montażystą po szkoleniu)

  • @mtzbhp
    @mtzbhp 3 ปีที่แล้ว

    Nagrałem podobny materiał.