Jak wyglądają tabletki antykoncepcyjne? Od której tabletki zacząć? Skuteczna antykoncepcja 💊

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 51

  • @GdziePoLek_pl
    @GdziePoLek_pl  3 ปีที่แล้ว +1

    👉 Za pomocą www.gdziepolek.pl możecie zamówić potrzebny preparat z odbiorem w aptece 🛒lub dostawą do domu. 🏡
    👉 Jeśli masz pytanie do farmaceuty - zadaj je na Zapytaj Farmaceutę na GdziePoLek: www.gdziepolek.pl/zapytaj-farmaceute

    • @ann132231
      @ann132231 3 ปีที่แล้ว

      Pytanie zadane dziękuję:)

  • @ewa4278
    @ewa4278 2 ปีที่แล้ว +8

    Super! Poszukiwałam informacji o pierwszym dniu miesiączki, to wcale nie jest takie oczywiste :)

  • @sylwia9718
    @sylwia9718 ปีที่แล้ว +4

    Super, takich informacji w pigułce (i o pigułce ;) ) dla początkujących właśnie potrzebowałam!

  • @ivankatrump6107
    @ivankatrump6107 ปีที่แล้ว +2

    Należy pamiętać, jak ważna jest antykoncepcja! Polecam mechaniczną formę antykoncepcji dla kobiet - diafragmę dopochwową Caya

  • @michaoleksiak448
    @michaoleksiak448 3 หลายเดือนก่อน

    Musimy przerzucić się na jednoskładnikowe. Inne nie służą. Lekarz nastraszył żonę, że przy jednoskładnikowych, jak i plastrach, organizm szybciej się starzeje, bo nie ma cyklu. Jak to rozumieć? Czy można zacząć brać je poza okresem, skoro i tak nie będzie występował?

  • @kwiatuszek.1226
    @kwiatuszek.1226 2 ปีที่แล้ว +3

    Pierwszy raz biorę tabletki i nurtuje mnie pytanie czy jeżeli doostane miesiączkę w trakcie brania pierwszego opakowania to powinnam zacząć nowe opakowanie z tabletkami oznaczonymi start

    • @patrycjad.9207
      @patrycjad.9207 2 ปีที่แล้ว

      też się nad tym zastanawiałam ale wychodzi na to że trzeba zacząć od start 1 dnia miesiączki

    • @kwiatuszek.1226
      @kwiatuszek.1226 2 ปีที่แล้ว

      @@patrycjad.9207 mam plamienia nawet sporawe i nie wiem czy to miesiączka czy faktycznie plamienie nie mam pojęcia co robić

    • @damiandamian-mx3hb
      @damiandamian-mx3hb ปีที่แล้ว

      @@kwiatuszek.1226 nie pytaj tutaj pytaj lekarza
      Kiedy zaczynasz stosować tabletki antykoncepcyjne, ważne jest, aby zacząć od pierwszej tabletki w opakowaniu i przyjmować je zgodnie z instrukcjami opisanymi na ulotce lub zaleceniami lekarza. Niezależnie od tego, czy dostaniesz okres menstruacyjny podczas trwania pierwszego opakowania tabletek, zazwyczaj nie zaczynasz nowego opakowania od tabletek oznaczonych jako "start."
      Jeśli pojawi się krwawienie podczas przyjmowania pierwszego opakowania tabletek, jest to zazwyczaj tzw. krwawienie z odstawienia, które może wystąpić w reakcji na wprowadzenie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma potrzeby zaczynania nowego opakowania. Po zakończeniu pierwszego opakowania, kontynuuj przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania w kolejności.
      Jeśli jednak masz wątpliwości lub obawy dotyczące stosowania tabletek antykoncepcyjnych, zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy mogą dostosować informacje do Twojej sytuacji i odpowiedzieć na Twoje konkretne pytania. Ważne jest również, aby regularnie konsultować się z lekarzem w sprawie kontroli antykoncepcji i monitorowania swojego zdrowia podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych.

  • @sylwiabandarowicz3454
    @sylwiabandarowicz3454 ปีที่แล้ว

    A tabletki 21+7 . Jak biorę w niedziele i opakowanie mi się skończy na sobotę i nie będę mieć na niedzielę , to muszę wziąć z następnego opakowania?

    • @julkagawlik6907
      @julkagawlik6907 9 หลายเดือนก่อน

      Przecież to chodzi o cykl A nie dzień tygodnia

  • @rampampamparamparam2288
    @rampampamparamparam2288 3 ปีที่แล้ว +1

    Czy da się jakoś zlikwidować dużą retencję wody podczas brania tabletek dwuskładnikowych?

    • @GdziePoLek_pl
      @GdziePoLek_pl  3 ปีที่แล้ว

      Duże obrzęki należy skonsultować z lekarzem pod kątem zaburzeń układu krążenia i krzepnięcia. W przypadku stwierdzenia działania niepożądanego tabletek antykoncepcyjnych, można spróbować zmiany na preparat z komponentą progestagenną o wyraźnie zaznaczonym działaniu przeciwobrzękowym.

    • @ewabogucka2117
      @ewabogucka2117 3 ปีที่แล้ว +2

      Ja mam dwuskładnikowe tabletki Drovelis i nie mam problemów z zatrzymywaniem wody i ogólnie nawet jak zaczęłam je brać, to dobrze się czułam.

    • @patrycjarumik2595
      @patrycjarumik2595 5 หลายเดือนก่อน

      Super i bierzesz dalej jak waga​@@ewabogucka2117

  • @ann132231
    @ann132231 3 ปีที่แล้ว +1

    Mam pytanie odnośnie antykoncepcyji😅 Moja pani ginekolog przepisała mi tabletki antykoncepcyjne ze względu na izotek. I kazała je wziąść odrazu po wizycie. Zapytałam jej czy nie powinnam zrobić tego w pierwszym dniu okresu. Powiedziała mi, że jestem w 24 dniu cyklu oraz tydzień przed okresem i ze względu na brany izotek muszę to zrobić od razu. Moje pytanie brzmi od jakiego momentu jestem chroniona przed ciąża. Czy mam przerwać blister? Jestem już na 4 dniu brania tabletki czy skończyć go i brać normalnie drugi i po tym drugim będzie możliwość uprawiania stosunku beż innych zabezpieczeń? Przepraszam, że zwracam się z takim pytaniem ale bardzo mi to zaprząta głowę. A następna wizytę będę mieć dopiero za miesiąc

    • @GdziePoLek_pl
      @GdziePoLek_pl  3 ปีที่แล้ว

      Prosimy zadawać tego typu pytania na Zapytaj Farmaceutę: www.gdziepolek.pl/zapytaj-farmaceute
      Pozdrawiamy :)

    • @motobajtol295
      @motobajtol295 2 ปีที่แล้ว

      I jaka jest odpowiedź na twoje pytanie

    • @damiandamian-mx3hb
      @damiandamian-mx3hb ปีที่แล้ว

      od rrazu piszemy oddzielnie

  • @oliwia_knf
    @oliwia_knf 2 ปีที่แล้ว +1

    A co z piciem alkoholu podczas brania antykoncepcji?

    • @GdziePoLek_pl
      @GdziePoLek_pl  2 ปีที่แล้ว +1

      Prosimy o zadawanie pytań do farmaceutów na Zapytaj Farmaceutę na GdziePoLek: www.gdziepolek.pl/zapytaj-farmaceute :)

    • @damiandamian-mx3hb
      @damiandamian-mx3hb ปีที่แล้ว

      Piciem alkoholu podczas stosowania antykoncepcji nie powinno wpływać na skuteczność antykoncepcji, jeśli pigułki antykoncepcyjne są przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Jednak warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
      Regularność przyjmowania: Pigułki antykoncepcyjne należy przyjmować regularnie, o określonej porze dnia, aby utrzymać ich skuteczność. Alkohol nie powinien wpływać na regularność przyjmowania pigułek.
      Działania uboczne: Zarówno alkohol, jak i niektóre leki mogą wywoływać działania uboczne, takie jak nudności, wymioty czy zaburzenia żołądkowe. Jeśli po spożyciu alkoholu wystąpią takie objawy, może to wpłynąć na wchłanianie pigułek antykoncepcyjnych. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady.
      Długotrwałe spożycie alkoholu: Długotrwałe, nadmierne spożycie alkoholu może wpłynąć na zdrowie ogólnie i prowadzić do innych problemów zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na zdolność organizmu do przyswajania leków, w tym pigułek antykoncepcyjnych. Warto unikać nadmiernej konsumpcji alkoholu ze względu na ogólny stan zdrowia.
      Interakcje z lekami: Jeśli kobieta przyjmuje inne leki, to warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ niektóre leki mogą mieć interakcje z alkoholem, a także z pigułkami antykoncepcyjnymi. Lekarz może pomóc w określeniu, czy istnieją jakieś potencjalne interakcje między lekami.

    • @prometeusz1591
      @prometeusz1591 หลายเดือนก่อน

      A czy antykoncepcja nie ma czasami działania wczesnoporonnego? Czy w tej sytuacji nie doszło już czasem do poczęcia, do powstania życia? Czy te metody nie ingerują w ludzkie życie? ----------- "Korzekwa-Kaliszuk zaznaczyła, że tzw. tabletka "dzień po" "może działać na dwa sposoby". "Jedno z tych działań to jest rzeczywiście działanie antykoncepcyjne, czyli takie, które zapobiega poczęciu dziecka. Jednak jeśli do poczęcia już doszło, albo dojdzie do niego mimo zastosowania pigułki - a jest to możliwe - wówczas działanie pigułki polega na utrudnieniu przemieszczania się już zapłodnionej komórki jajowej i powoduje zmiany w błonie śluzowej do macicy, które uniemożliwiają jej zagnieżdżenie się" - powiedziała".
      Jeśli tak, to do czynienia mamy z aborcją farmakologiczną. Czy tak samo czasem nie działa antykoncepcja hormonalna - pigułki / tabletki (szczególnie dwuskładnikowe) - a także wkładki domaciczne, tzw. "spirala"? Antykoncepcja hormonalna przede wszystkim hamuje jajeczkowanie. Następne etapy działania antykoncepcyjnego to zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, spowolnienie ruchów perystaltycznych w jajowodach oraz hamowanie wzrastania błony śluzowej, która wyściela jamę macicy. Te działania mają utrudnić przemieszczanie się plemników, zapłodnienie albo, jeśli już do niego dojdzie, uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka w macicy. W ten sposób dochodzi do bardzo wczesnego poronienia, którego kobieta nawet sobie nie uświadamia. Mówi się też, że z czasem organizm kobiety uodparnia się na hormony i pewne inne procesy i dochodzi do działania wczesnoporonnego. "Wiemy natomiast, że zdarza się począć i szczęśliwie urodzić dziecko kobietom, które aktualnie przyjmują antykoncepcję doustną. Jak to możliwe? Pierwotny mechanizm działania antykoncepcji ma na celu wstrzymanie owulacji. Wtórny powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, które czynią ją mniej receptywną (gotową na przyjęcie i zagnieżdżenie zarodka). Jeśli oba mechanizmy zawiodą, możliwe jest poczęcia i ciąża. Co jednak, jeśli zawiedzie mechanizm pierwotny (dojdzie do owulacji), a wtórny działa?
      Tabletki antykoncepcyjne a działanie wczesnoporonne
      W tym mechanizmie (który opisują podręczniki farmakologii, jak i sam producent) możliwe jest działanie wczesnoporonne. Istnieją dowody uzasadniające hipotezę, że skuteczność doustnych leków antykoncepcyjnych w pewnym stopniu zależy od ich efektów drugorzędowych, czyli tych już po zapłodnieniu. Jednakże nie ma wystarczających danych ilościowych do potwierdzenia tego efektu ani jego jednoznacznego wykluczenia, a zarazem chyba wszyscy rozumiemy, że badania, w których grupa kobiet miałaby sprawdzać efekt wczesnoporonny, są głęboko nieetyczne i niemożliwe.
      Biorąc to wszystko pod uwagę, zgodnie z wyrażeniem świadomej zgody, pacjenci powinni być poinformowani o takim ryzyku. Po udanej implantacji antykoncepcja hormonalna nie wpływa negatywnie na rozwój płodu, stąd twierdzenia, że tabletki nie mają wpływu na ciążę. Jest to jednak pewne manipulowanie samym terminem ciąży, który w zależności od interpretacji różnych przestawicieli środowiska medycznego rozumie się albo jako czas od poczęcia do porodu lub też jako czas od zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy do porodu"
      Co do tzw. "spirali" - "wkładki obojętne wywołują przede wszystkim stan zapalny śluzówki macicy - endometrium. Stan ten działa plemnikobójczo i w tym dopatruje się ich podstawowego działania. Są one mniej skuteczne niż wkładki z miedzią lub hormonalne, dlatego też stosuje się je coraz rzadziej. Wskaźnik ciąż dla tego typu wkładek wynosi 3 proc. Oprócz powyższego efektu, każda wkładka (zarówno z kategorii obojętnych, miedzianych, jak i hormonalnych) ma także działanie antynidacyjne. Jeśli zapytamy lekarza, co to właściwie znaczy, najczęściej usłyszymy bardzo naukowo brzmiące zdanie: „Antynidacyjne to znaczy uniemożliwiające implantację zapłodnionej komórki jajowej w endometrium”. I właściwie nadal niewiele będziemy wiedzieć… Powiedzmy więc językiem bardziej zrozumiałym: „implantacja” to zagnieżdżenie, „w endometrium”, czyli w śluzówce jamy macicy. Trudniej będzie wyjaśnić, co oznacza określenie „zapłodniona komórka jajowa”, ponieważ w istocie rzeczy nie o zapłodnioną komórkę jajową tu chodzi. Po zapłodnieniu komórka jajowa w ciągu kilku godzin zaczyna się dzielić. Powstają dwie komórki, cztery itd. I wtedy w języku medycznym nie nazywa się ich już „zapłodnioną komórką jajową”, tylko po prostu zarodkiem. A każda kobieta oczekująca dziecka wie, że to po prostu mały (bardzo mały!) człowiek. Zatem spirala nie dopuszcza do zagnieżdżenia dziecka w jamie macicy, co powoduje jego obumarcie. Spirala ma więc działanie wczesnoporonne!"
      Dla mnie jest to bardzo wątpliwe moralnie i kontrowersyjne. Podchodzę do tego z dystansem i sporą dozą sceptycyzmu. Jestem nieufna wobec takich rozwiązań. Sądzę, że nie należy ryzykować - mimo wszystko. To wielka niewiadoma i ogromna niepewność. Trudno powiedzieć czy i w jakiej dokładnie sytuacji tak to zadziała. To ryzyko jednak istnieje. Bo przecież nie wiemy jak to może zadziałać. To wątpliwe działanie. To jest niebezpieczne i nie ma 100% pewności, że wszystko jest dobrze. A kobieta stosująca takie metody może nawet sobie tego nie uświadamiać, może nie mieć świadomości, nie zdawać sobie sprawy z tego, co mogło się wydarzyć... Większość ludzi chyba nie ma pojęcia jak to wszystko działa. Lepiej "dmuchać na zimne" i zrezygnować z tego...

  • @3man322
    @3man322 9 หลายเดือนก่อน

    Czy po pigułkach bardziej rosną wasy

  • @agakowalska8958
    @agakowalska8958 9 หลายเดือนก่อน

    Czy pigulki pogłebiają celulit?

    • @GdziePoLek_pl
      @GdziePoLek_pl  9 หลายเดือนก่อน

      Zapraszamy do zadawania pytań na naszej stronie w zakładce "Zapytaj Farmaceutę" (www.gdziepolek.pl/zapytaj-farmaceute), gdzie nasi farmaceuci udzielą na nie odpowiedzi.

  • @wiktorianowacka3640
    @wiktorianowacka3640 3 ปีที่แล้ว +1

    Ale mogę je kupić bez recepty w każdym wieku? I po ilu dniach przyjmowania tabletek mogę już współżyć nie zabezpieczając się jeszcze na wszelki wypadek inną antykoncepcją?

    • @GdziePoLek_pl
      @GdziePoLek_pl  3 ปีที่แล้ว +1

      Antykoncepcja hormonalna to leki na receptę. Po ilu dniach przyjmowania tabletek nie potrzeba dodatkowego zabezpieczenia przed ciążą - najlepiej sprawdzić w ulotce konkretnego preparatu. Oczywiście przypominamy, że tabletki nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

    • @prometeusz1591
      @prometeusz1591 หลายเดือนก่อน

      A czy antykoncepcja nie ma czasami działania wczesnoporonnego? Czy w tej sytuacji nie doszło już czasem do poczęcia, do powstania życia? Czy te metody nie ingerują w ludzkie życie? ----------- "Korzekwa-Kaliszuk zaznaczyła, że tzw. tabletka "dzień po" "może działać na dwa sposoby". "Jedno z tych działań to jest rzeczywiście działanie antykoncepcyjne, czyli takie, które zapobiega poczęciu dziecka. Jednak jeśli do poczęcia już doszło, albo dojdzie do niego mimo zastosowania pigułki - a jest to możliwe - wówczas działanie pigułki polega na utrudnieniu przemieszczania się już zapłodnionej komórki jajowej i powoduje zmiany w błonie śluzowej do macicy, które uniemożliwiają jej zagnieżdżenie się" - powiedziała".
      Jeśli tak, to do czynienia mamy z aborcją farmakologiczną. Czy tak samo czasem nie działa antykoncepcja hormonalna - pigułki / tabletki (szczególnie dwuskładnikowe) - a także wkładki domaciczne, tzw. "spirala"? Antykoncepcja hormonalna przede wszystkim hamuje jajeczkowanie. Następne etapy działania antykoncepcyjnego to zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, spowolnienie ruchów perystaltycznych w jajowodach oraz hamowanie wzrastania błony śluzowej, która wyściela jamę macicy. Te działania mają utrudnić przemieszczanie się plemników, zapłodnienie albo, jeśli już do niego dojdzie, uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka w macicy. W ten sposób dochodzi do bardzo wczesnego poronienia, którego kobieta nawet sobie nie uświadamia. Mówi się też, że z czasem organizm kobiety uodparnia się na hormony i pewne inne procesy i dochodzi do działania wczesnoporonnego. "Wiemy natomiast, że zdarza się począć i szczęśliwie urodzić dziecko kobietom, które aktualnie przyjmują antykoncepcję doustną. Jak to możliwe? Pierwotny mechanizm działania antykoncepcji ma na celu wstrzymanie owulacji. Wtórny powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, które czynią ją mniej receptywną (gotową na przyjęcie i zagnieżdżenie zarodka). Jeśli oba mechanizmy zawiodą, możliwe jest poczęcia i ciąża. Co jednak, jeśli zawiedzie mechanizm pierwotny (dojdzie do owulacji), a wtórny działa?
      Tabletki antykoncepcyjne a działanie wczesnoporonne
      W tym mechanizmie (który opisują podręczniki farmakologii, jak i sam producent) możliwe jest działanie wczesnoporonne. Istnieją dowody uzasadniające hipotezę, że skuteczność doustnych leków antykoncepcyjnych w pewnym stopniu zależy od ich efektów drugorzędowych, czyli tych już po zapłodnieniu. Jednakże nie ma wystarczających danych ilościowych do potwierdzenia tego efektu ani jego jednoznacznego wykluczenia, a zarazem chyba wszyscy rozumiemy, że badania, w których grupa kobiet miałaby sprawdzać efekt wczesnoporonny, są głęboko nieetyczne i niemożliwe.
      Biorąc to wszystko pod uwagę, zgodnie z wyrażeniem świadomej zgody, pacjenci powinni być poinformowani o takim ryzyku. Po udanej implantacji antykoncepcja hormonalna nie wpływa negatywnie na rozwój płodu, stąd twierdzenia, że tabletki nie mają wpływu na ciążę. Jest to jednak pewne manipulowanie samym terminem ciąży, który w zależności od interpretacji różnych przestawicieli środowiska medycznego rozumie się albo jako czas od poczęcia do porodu lub też jako czas od zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy do porodu"
      Co do tzw. "spirali" - "wkładki obojętne wywołują przede wszystkim stan zapalny śluzówki macicy - endometrium. Stan ten działa plemnikobójczo i w tym dopatruje się ich podstawowego działania. Są one mniej skuteczne niż wkładki z miedzią lub hormonalne, dlatego też stosuje się je coraz rzadziej. Wskaźnik ciąż dla tego typu wkładek wynosi 3 proc. Oprócz powyższego efektu, każda wkładka (zarówno z kategorii obojętnych, miedzianych, jak i hormonalnych) ma także działanie antynidacyjne. Jeśli zapytamy lekarza, co to właściwie znaczy, najczęściej usłyszymy bardzo naukowo brzmiące zdanie: „Antynidacyjne to znaczy uniemożliwiające implantację zapłodnionej komórki jajowej w endometrium”. I właściwie nadal niewiele będziemy wiedzieć… Powiedzmy więc językiem bardziej zrozumiałym: „implantacja” to zagnieżdżenie, „w endometrium”, czyli w śluzówce jamy macicy. Trudniej będzie wyjaśnić, co oznacza określenie „zapłodniona komórka jajowa”, ponieważ w istocie rzeczy nie o zapłodnioną komórkę jajową tu chodzi. Po zapłodnieniu komórka jajowa w ciągu kilku godzin zaczyna się dzielić. Powstają dwie komórki, cztery itd. I wtedy w języku medycznym nie nazywa się ich już „zapłodnioną komórką jajową”, tylko po prostu zarodkiem. A każda kobieta oczekująca dziecka wie, że to po prostu mały (bardzo mały!) człowiek. Zatem spirala nie dopuszcza do zagnieżdżenia dziecka w jamie macicy, co powoduje jego obumarcie. Spirala ma więc działanie wczesnoporonne!"
      Dla mnie jest to bardzo wątpliwe moralnie i kontrowersyjne. Podchodzę do tego z dystansem i sporą dozą sceptycyzmu. Jestem nieufna wobec takich rozwiązań. Sądzę, że nie należy ryzykować - mimo wszystko. To wielka niewiadoma i ogromna niepewność. Trudno powiedzieć czy i w jakiej dokładnie sytuacji tak to zadziała. To ryzyko jednak istnieje. Bo przecież nie wiemy jak to może zadziałać. To wątpliwe działanie. To jest niebezpieczne i nie ma 100% pewności, że wszystko jest dobrze. A kobieta stosująca takie metody może nawet sobie tego nie uświadamiać, może nie mieć świadomości, nie zdawać sobie sprawy z tego, co mogło się wydarzyć... Większość ludzi chyba nie ma pojęcia jak to wszystko działa. Lepiej "dmuchać na zimne" i zrezygnować z tego...

  • @NaFaliSwiadomosci
    @NaFaliSwiadomosci 2 ปีที่แล้ว

    Piesze mi pomóc.
    Okres miałam od 21 listopada do 28 .
    Pierwsze opakowanie rozpoczęłam 21 listopada ( w pierwszym dniu cyklu , krwawienia) do 11 grudnia .
    Potem miałam przerwę od 12 grudnia do 18 grudnia (nie pojawiło się krwawienie)
    Drugie opakowanie rozpoczęła. 19 grudnia do teraz . Czy wszystko jest ok ?
    Dobrze biorę ????
    Proszę o pomoc🙏 . Chcę się upewnić 🙏

    • @GdziePoLek_pl
      @GdziePoLek_pl  2 ปีที่แล้ว

      Jeśli ma Pani pytanie do farmaceuty, to prosimy zadać je na Zapytaj Farmaceutę na GdziePoLek: www.gdziepolek.pl/zapytaj-farmaceute

    • @prometeusz1591
      @prometeusz1591 หลายเดือนก่อน

      A czy antykoncepcja nie ma czasami działania wczesnoporonnego? Czy w tej sytuacji nie doszło już czasem do poczęcia, do powstania życia? Czy te metody nie ingerują w ludzkie życie? ----------- "Korzekwa-Kaliszuk zaznaczyła, że tzw. tabletka "dzień po" "może działać na dwa sposoby". "Jedno z tych działań to jest rzeczywiście działanie antykoncepcyjne, czyli takie, które zapobiega poczęciu dziecka. Jednak jeśli do poczęcia już doszło, albo dojdzie do niego mimo zastosowania pigułki - a jest to możliwe - wówczas działanie pigułki polega na utrudnieniu przemieszczania się już zapłodnionej komórki jajowej i powoduje zmiany w błonie śluzowej do macicy, które uniemożliwiają jej zagnieżdżenie się" - powiedziała".
      Jeśli tak, to do czynienia mamy z aborcją farmakologiczną. Czy tak samo czasem nie działa antykoncepcja hormonalna - pigułki / tabletki (szczególnie dwuskładnikowe) - a także wkładki domaciczne, tzw. "spirala"? Antykoncepcja hormonalna przede wszystkim hamuje jajeczkowanie. Następne etapy działania antykoncepcyjnego to zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, spowolnienie ruchów perystaltycznych w jajowodach oraz hamowanie wzrastania błony śluzowej, która wyściela jamę macicy. Te działania mają utrudnić przemieszczanie się plemników, zapłodnienie albo, jeśli już do niego dojdzie, uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka w macicy. W ten sposób dochodzi do bardzo wczesnego poronienia, którego kobieta nawet sobie nie uświadamia. Mówi się też, że z czasem organizm kobiety uodparnia się na hormony i pewne inne procesy i dochodzi do działania wczesnoporonnego. "Wiemy natomiast, że zdarza się począć i szczęśliwie urodzić dziecko kobietom, które aktualnie przyjmują antykoncepcję doustną. Jak to możliwe? Pierwotny mechanizm działania antykoncepcji ma na celu wstrzymanie owulacji. Wtórny powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, które czynią ją mniej receptywną (gotową na przyjęcie i zagnieżdżenie zarodka). Jeśli oba mechanizmy zawiodą, możliwe jest poczęcia i ciąża. Co jednak, jeśli zawiedzie mechanizm pierwotny (dojdzie do owulacji), a wtórny działa?
      Tabletki antykoncepcyjne a działanie wczesnoporonne
      W tym mechanizmie (który opisują podręczniki farmakologii, jak i sam producent) możliwe jest działanie wczesnoporonne. Istnieją dowody uzasadniające hipotezę, że skuteczność doustnych leków antykoncepcyjnych w pewnym stopniu zależy od ich efektów drugorzędowych, czyli tych już po zapłodnieniu. Jednakże nie ma wystarczających danych ilościowych do potwierdzenia tego efektu ani jego jednoznacznego wykluczenia, a zarazem chyba wszyscy rozumiemy, że badania, w których grupa kobiet miałaby sprawdzać efekt wczesnoporonny, są głęboko nieetyczne i niemożliwe.
      Biorąc to wszystko pod uwagę, zgodnie z wyrażeniem świadomej zgody, pacjenci powinni być poinformowani o takim ryzyku. Po udanej implantacji antykoncepcja hormonalna nie wpływa negatywnie na rozwój płodu, stąd twierdzenia, że tabletki nie mają wpływu na ciążę. Jest to jednak pewne manipulowanie samym terminem ciąży, który w zależności od interpretacji różnych przestawicieli środowiska medycznego rozumie się albo jako czas od poczęcia do porodu lub też jako czas od zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy do porodu".
      Warto też sobie zadać pytanie czy te krwawienia, do których dochodzi w czasie odstawienia antykoncepcji, to czasem nie poronienia...
      Co do tzw. "spirali" - "wkładki obojętne wywołują przede wszystkim stan zapalny śluzówki macicy - endometrium. Stan ten działa plemnikobójczo i w tym dopatruje się ich podstawowego działania. Są one mniej skuteczne niż wkładki z miedzią lub hormonalne, dlatego też stosuje się je coraz rzadziej. Wskaźnik ciąż dla tego typu wkładek wynosi 3 proc. Oprócz powyższego efektu, każda wkładka (zarówno z kategorii obojętnych, miedzianych, jak i hormonalnych) ma także działanie antynidacyjne. Jeśli zapytamy lekarza, co to właściwie znaczy, najczęściej usłyszymy bardzo naukowo brzmiące zdanie: „Antynidacyjne to znaczy uniemożliwiające implantację zapłodnionej komórki jajowej w endometrium”. I właściwie nadal niewiele będziemy wiedzieć… Powiedzmy więc językiem bardziej zrozumiałym: „implantacja” to zagnieżdżenie, „w endometrium”, czyli w śluzówce jamy macicy. Trudniej będzie wyjaśnić, co oznacza określenie „zapłodniona komórka jajowa”, ponieważ w istocie rzeczy nie o zapłodnioną komórkę jajową tu chodzi. Po zapłodnieniu komórka jajowa w ciągu kilku godzin zaczyna się dzielić. Powstają dwie komórki, cztery itd. I wtedy w języku medycznym nie nazywa się ich już „zapłodnioną komórką jajową”, tylko po prostu zarodkiem. A każda kobieta oczekująca dziecka wie, że to po prostu mały (bardzo mały!) człowiek. Zatem spirala nie dopuszcza do zagnieżdżenia dziecka w jamie macicy, co powoduje jego obumarcie. Spirala ma więc działanie wczesnoporonne!"
      Dla mnie jest to bardzo wątpliwe moralnie i kontrowersyjne. Podchodzę do tego z dystansem i sporą dozą sceptycyzmu. Jestem nieufna wobec takich rozwiązań. Sądzę, że nie należy ryzykować - mimo wszystko. To wielka niewiadoma i ogromna niepewność. Trudno powiedzieć czy i w jakiej dokładnie sytuacji tak to zadziała. To ryzyko jednak istnieje. Bo przecież nie wiemy jak to może zadziałać. To wątpliwe działanie. To jest niebezpieczne i nie ma 100% pewności, że wszystko jest dobrze. A kobieta stosująca takie metody może nawet sobie tego nie uświadamiać, może nie mieć świadomości, nie zdawać sobie sprawy z tego, co mogło się wydarzyć... Większość ludzi chyba nie ma pojęcia jak to wszystko działa. Lepiej "dmuchać na zimne" i zrezygnować z tego...

  • @AnonimowyWolnosciowiec
    @AnonimowyWolnosciowiec 3 ปีที่แล้ว

    Krazy taka opinia ze tabletki antykoncepcyjne powoduja raka, czy to prawda? Inni znow mowia ze chodzi po prostu o wieksza wykrywalnosc raka przez czestsze wizyty u ginekologa

    • @GdziePoLek_pl
      @GdziePoLek_pl  3 ปีที่แล้ว +3

      W Charakterystyce Produktu Leczniczego, przykładowej antykoncepcji dwuskładnikowej możemy przeczytać: "W metaanalizie 54 badań epidemiologicznych wykazano, że u kobiet przyjmujących złożone
      hormonalne środki antykoncepcyjne nieznacznie zwiększa się względne ryzyko raka sutka (RR = 1,24).To zwiększone ryzyko maleje w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych do podstawowego ryzyka związanego z wiekiem. Ponieważ rak sutka występuje rzadko u kobiet w wieku poniżej 40 lat, zwiększenie liczby rozpoznanych przypadków tej choroby u kobiet stosujących w danym momencie lub w przeszłości złożone hormonalne środki antykoncepcyjne jest niewielki wobec ryzyka wystąpienia raka sutka w ciągu całego życia." Dlatego faktycznie może być dużo racji w stwierdzeniu, że kobiety stosujące antykoncepcję częściej odwiedzają ginekologa, częściej się badają i tym samym częściej diagnozują różne choroby.

    • @AnonimowyWolnosciowiec
      @AnonimowyWolnosciowiec 3 ปีที่แล้ว

      @@GdziePoLek_pl dziekuje za odpowiedz

    • @prometeusz1591
      @prometeusz1591 หลายเดือนก่อน

      A czy antykoncepcja nie ma czasami działania wczesnoporonnego? Czy w tej sytuacji nie doszło już czasem do poczęcia, do powstania życia? Czy te metody nie ingerują w ludzkie życie? ----------- "Korzekwa-Kaliszuk zaznaczyła, że tzw. tabletka "dzień po" "może działać na dwa sposoby". "Jedno z tych działań to jest rzeczywiście działanie antykoncepcyjne, czyli takie, które zapobiega poczęciu dziecka. Jednak jeśli do poczęcia już doszło, albo dojdzie do niego mimo zastosowania pigułki - a jest to możliwe - wówczas działanie pigułki polega na utrudnieniu przemieszczania się już zapłodnionej komórki jajowej i powoduje zmiany w błonie śluzowej do macicy, które uniemożliwiają jej zagnieżdżenie się" - powiedziała".
      Jeśli tak, to do czynienia mamy z aborcją farmakologiczną. Czy tak samo czasem nie działa antykoncepcja hormonalna - pigułki / tabletki (szczególnie dwuskładnikowe) - a także wkładki domaciczne, tzw. "spirala"? Antykoncepcja hormonalna przede wszystkim hamuje jajeczkowanie. Następne etapy działania antykoncepcyjnego to zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, spowolnienie ruchów perystaltycznych w jajowodach oraz hamowanie wzrastania błony śluzowej, która wyściela jamę macicy. Te działania mają utrudnić przemieszczanie się plemników, zapłodnienie albo, jeśli już do niego dojdzie, uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka w macicy. W ten sposób dochodzi do bardzo wczesnego poronienia, którego kobieta nawet sobie nie uświadamia. Mówi się też, że z czasem organizm kobiety uodparnia się na hormony i pewne inne procesy i dochodzi do działania wczesnoporonnego. "Wiemy natomiast, że zdarza się począć i szczęśliwie urodzić dziecko kobietom, które aktualnie przyjmują antykoncepcję doustną. Jak to możliwe? Pierwotny mechanizm działania antykoncepcji ma na celu wstrzymanie owulacji. Wtórny powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, które czynią ją mniej receptywną (gotową na przyjęcie i zagnieżdżenie zarodka). Jeśli oba mechanizmy zawiodą, możliwe jest poczęcia i ciąża. Co jednak, jeśli zawiedzie mechanizm pierwotny (dojdzie do owulacji), a wtórny działa?
      Tabletki antykoncepcyjne a działanie wczesnoporonne
      W tym mechanizmie (który opisują podręczniki farmakologii, jak i sam producent) możliwe jest działanie wczesnoporonne. Istnieją dowody uzasadniające hipotezę, że skuteczność doustnych leków antykoncepcyjnych w pewnym stopniu zależy od ich efektów drugorzędowych, czyli tych już po zapłodnieniu. Jednakże nie ma wystarczających danych ilościowych do potwierdzenia tego efektu ani jego jednoznacznego wykluczenia, a zarazem chyba wszyscy rozumiemy, że badania, w których grupa kobiet miałaby sprawdzać efekt wczesnoporonny, są głęboko nieetyczne i niemożliwe.
      Biorąc to wszystko pod uwagę, zgodnie z wyrażeniem świadomej zgody, pacjenci powinni być poinformowani o takim ryzyku. Po udanej implantacji antykoncepcja hormonalna nie wpływa negatywnie na rozwój płodu, stąd twierdzenia, że tabletki nie mają wpływu na ciążę. Jest to jednak pewne manipulowanie samym terminem ciąży, który w zależności od interpretacji różnych przestawicieli środowiska medycznego rozumie się albo jako czas od poczęcia do porodu lub też jako czas od zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy do porodu"
      Co do tzw. "spirali" - "wkładki obojętne wywołują przede wszystkim stan zapalny śluzówki macicy - endometrium. Stan ten działa plemnikobójczo i w tym dopatruje się ich podstawowego działania. Są one mniej skuteczne niż wkładki z miedzią lub hormonalne, dlatego też stosuje się je coraz rzadziej. Wskaźnik ciąż dla tego typu wkładek wynosi 3 proc. Oprócz powyższego efektu, każda wkładka (zarówno z kategorii obojętnych, miedzianych, jak i hormonalnych) ma także działanie antynidacyjne. Jeśli zapytamy lekarza, co to właściwie znaczy, najczęściej usłyszymy bardzo naukowo brzmiące zdanie: „Antynidacyjne to znaczy uniemożliwiające implantację zapłodnionej komórki jajowej w endometrium”. I właściwie nadal niewiele będziemy wiedzieć… Powiedzmy więc językiem bardziej zrozumiałym: „implantacja” to zagnieżdżenie, „w endometrium”, czyli w śluzówce jamy macicy. Trudniej będzie wyjaśnić, co oznacza określenie „zapłodniona komórka jajowa”, ponieważ w istocie rzeczy nie o zapłodnioną komórkę jajową tu chodzi. Po zapłodnieniu komórka jajowa w ciągu kilku godzin zaczyna się dzielić. Powstają dwie komórki, cztery itd. I wtedy w języku medycznym nie nazywa się ich już „zapłodnioną komórką jajową”, tylko po prostu zarodkiem. A każda kobieta oczekująca dziecka wie, że to po prostu mały (bardzo mały!) człowiek. Zatem spirala nie dopuszcza do zagnieżdżenia dziecka w jamie macicy, co powoduje jego obumarcie. Spirala ma więc działanie wczesnoporonne!"
      Dla mnie jest to bardzo wątpliwe moralnie i kontrowersyjne. Podchodzę do tego z dystansem i sporą dozą sceptycyzmu. Jestem nieufna wobec takich rozwiązań. Sądzę, że nie należy ryzykować - mimo wszystko. To wielka niewiadoma i ogromna niepewność. Trudno powiedzieć czy i w jakiej dokładnie sytuacji tak to zadziała. To ryzyko jednak istnieje. Bo przecież nie wiemy jak to może zadziałać. To wątpliwe działanie. To jest niebezpieczne i nie ma 100% pewności, że wszystko jest dobrze. A kobieta stosująca takie metody może nawet sobie tego nie uświadamiać, może nie mieć świadomości, nie zdawać sobie sprawy z tego, co mogło się wydarzyć... Większość ludzi chyba nie ma pojęcia jak to wszystko działa. Lepiej "dmuchać na zimne" i zrezygnować z tego...

  • @MajaTurek-j8c
    @MajaTurek-j8c ปีที่แล้ว

    Ja jednak polecam te niehormonalne metody, szczególnie mechaniczną. Używam diafragmy Caya i jestem zadowolona

    • @prometeusz1591
      @prometeusz1591 หลายเดือนก่อน

      A czy antykoncepcja nie ma czasami działania wczesnoporonnego? Czy w tej sytuacji nie doszło już czasem do poczęcia, do powstania życia? Czy te metody nie ingerują w ludzkie życie? ----------- "Korzekwa-Kaliszuk zaznaczyła, że tzw. tabletka "dzień po" "może działać na dwa sposoby". "Jedno z tych działań to jest rzeczywiście działanie antykoncepcyjne, czyli takie, które zapobiega poczęciu dziecka. Jednak jeśli do poczęcia już doszło, albo dojdzie do niego mimo zastosowania pigułki - a jest to możliwe - wówczas działanie pigułki polega na utrudnieniu przemieszczania się już zapłodnionej komórki jajowej i powoduje zmiany w błonie śluzowej do macicy, które uniemożliwiają jej zagnieżdżenie się" - powiedziała".
      Jeśli tak, to do czynienia mamy z aborcją farmakologiczną. Czy tak samo czasem nie działa antykoncepcja hormonalna - pigułki / tabletki (szczególnie dwuskładnikowe) - a także wkładki domaciczne, tzw. "spirala"? Antykoncepcja hormonalna przede wszystkim hamuje jajeczkowanie. Następne etapy działania antykoncepcyjnego to zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, spowolnienie ruchów perystaltycznych w jajowodach oraz hamowanie wzrastania błony śluzowej, która wyściela jamę macicy. Te działania mają utrudnić przemieszczanie się plemników, zapłodnienie albo, jeśli już do niego dojdzie, uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka w macicy. W ten sposób dochodzi do bardzo wczesnego poronienia, którego kobieta nawet sobie nie uświadamia. Mówi się też, że z czasem organizm kobiety uodparnia się na hormony i pewne inne procesy i dochodzi do działania wczesnoporonnego. "Wiemy natomiast, że zdarza się począć i szczęśliwie urodzić dziecko kobietom, które aktualnie przyjmują antykoncepcję doustną. Jak to możliwe? Pierwotny mechanizm działania antykoncepcji ma na celu wstrzymanie owulacji. Wtórny powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, które czynią ją mniej receptywną (gotową na przyjęcie i zagnieżdżenie zarodka). Jeśli oba mechanizmy zawiodą, możliwe jest poczęcia i ciąża. Co jednak, jeśli zawiedzie mechanizm pierwotny (dojdzie do owulacji), a wtórny działa?
      Tabletki antykoncepcyjne a działanie wczesnoporonne
      W tym mechanizmie (który opisują podręczniki farmakologii, jak i sam producent) możliwe jest działanie wczesnoporonne. Istnieją dowody uzasadniające hipotezę, że skuteczność doustnych leków antykoncepcyjnych w pewnym stopniu zależy od ich efektów drugorzędowych, czyli tych już po zapłodnieniu. Jednakże nie ma wystarczających danych ilościowych do potwierdzenia tego efektu ani jego jednoznacznego wykluczenia, a zarazem chyba wszyscy rozumiemy, że badania, w których grupa kobiet miałaby sprawdzać efekt wczesnoporonny, są głęboko nieetyczne i niemożliwe.
      Biorąc to wszystko pod uwagę, zgodnie z wyrażeniem świadomej zgody, pacjenci powinni być poinformowani o takim ryzyku. Po udanej implantacji antykoncepcja hormonalna nie wpływa negatywnie na rozwój płodu, stąd twierdzenia, że tabletki nie mają wpływu na ciążę. Jest to jednak pewne manipulowanie samym terminem ciąży, który w zależności od interpretacji różnych przestawicieli środowiska medycznego rozumie się albo jako czas od poczęcia do porodu lub też jako czas od zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy do porodu"
      Co do tzw. "spirali" - "wkładki obojętne wywołują przede wszystkim stan zapalny śluzówki macicy - endometrium. Stan ten działa plemnikobójczo i w tym dopatruje się ich podstawowego działania. Są one mniej skuteczne niż wkładki z miedzią lub hormonalne, dlatego też stosuje się je coraz rzadziej. Wskaźnik ciąż dla tego typu wkładek wynosi 3 proc. Oprócz powyższego efektu, każda wkładka (zarówno z kategorii obojętnych, miedzianych, jak i hormonalnych) ma także działanie antynidacyjne. Jeśli zapytamy lekarza, co to właściwie znaczy, najczęściej usłyszymy bardzo naukowo brzmiące zdanie: „Antynidacyjne to znaczy uniemożliwiające implantację zapłodnionej komórki jajowej w endometrium”. I właściwie nadal niewiele będziemy wiedzieć… Powiedzmy więc językiem bardziej zrozumiałym: „implantacja” to zagnieżdżenie, „w endometrium”, czyli w śluzówce jamy macicy. Trudniej będzie wyjaśnić, co oznacza określenie „zapłodniona komórka jajowa”, ponieważ w istocie rzeczy nie o zapłodnioną komórkę jajową tu chodzi. Po zapłodnieniu komórka jajowa w ciągu kilku godzin zaczyna się dzielić. Powstają dwie komórki, cztery itd. I wtedy w języku medycznym nie nazywa się ich już „zapłodnioną komórką jajową”, tylko po prostu zarodkiem. A każda kobieta oczekująca dziecka wie, że to po prostu mały (bardzo mały!) człowiek. Zatem spirala nie dopuszcza do zagnieżdżenia dziecka w jamie macicy, co powoduje jego obumarcie. Spirala ma więc działanie wczesnoporonne!"
      Dla mnie jest to bardzo wątpliwe moralnie i kontrowersyjne. Podchodzę do tego z dystansem i sporą dozą sceptycyzmu. Jestem nieufna wobec takich rozwiązań. Sądzę, że nie należy ryzykować - mimo wszystko. To wielka niewiadoma i ogromna niepewność. Trudno powiedzieć czy i w jakiej dokładnie sytuacji tak to zadziała. To ryzyko jednak istnieje. Bo przecież nie wiemy jak to może zadziałać. To wątpliwe działanie. To jest niebezpieczne i nie ma 100% pewności, że wszystko jest dobrze. A kobieta stosująca takie metody może nawet sobie tego nie uświadamiać, może nie mieć świadomości, nie zdawać sobie sprawy z tego, co mogło się wydarzyć... Większość ludzi chyba nie ma pojęcia jak to wszystko działa. Lepiej "dmuchać na zimne" i zrezygnować z tego...

  • @WilczaJagoda55
    @WilczaJagoda55 5 หลายเดือนก่อน

    A jeśli pomyliłam tabletki 1 dnia okresu, tzn dostałam okres w czwartek (DO) a wzięłam tabletkę z wtorku (DI)? Jeszcze znając niemiecki i nazwy dni tygodnia 😅 Marvelon, więc chyba wszystkie takie same, ale nie jestem pewna

    • @GdziePoLek_pl
      @GdziePoLek_pl  4 หลายเดือนก่อน

      @@WilczaJagoda55 Zachęcamy do zadawania pytań na naszej stronie, w zakładce "Zapytaj farmaceutę" (www.gdziepolek.pl/zapytaj-farmaceute?src=menu_compact), gdzie nasi farmaceuci udzielą na nie odpowiedzi.

    • @prometeusz1591
      @prometeusz1591 หลายเดือนก่อน

      A czy antykoncepcja nie ma czasami działania wczesnoporonnego? Czy w tej sytuacji nie doszło już czasem do poczęcia, do powstania życia? Czy te metody nie ingerują w ludzkie życie? ----------- "Korzekwa-Kaliszuk zaznaczyła, że tzw. tabletka "dzień po" "może działać na dwa sposoby". "Jedno z tych działań to jest rzeczywiście działanie antykoncepcyjne, czyli takie, które zapobiega poczęciu dziecka. Jednak jeśli do poczęcia już doszło, albo dojdzie do niego mimo zastosowania pigułki - a jest to możliwe - wówczas działanie pigułki polega na utrudnieniu przemieszczania się już zapłodnionej komórki jajowej i powoduje zmiany w błonie śluzowej do macicy, które uniemożliwiają jej zagnieżdżenie się" - powiedziała".
      Jeśli tak, to do czynienia mamy z aborcją farmakologiczną. Czy tak samo czasem nie działa antykoncepcja hormonalna - pigułki / tabletki (szczególnie dwuskładnikowe) - a także wkładki domaciczne, tzw. "spirala"? Antykoncepcja hormonalna przede wszystkim hamuje jajeczkowanie. Następne etapy działania antykoncepcyjnego to zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, spowolnienie ruchów perystaltycznych w jajowodach oraz hamowanie wzrastania błony śluzowej, która wyściela jamę macicy. Te działania mają utrudnić przemieszczanie się plemników, zapłodnienie albo, jeśli już do niego dojdzie, uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka w macicy. W ten sposób dochodzi do bardzo wczesnego poronienia, którego kobieta nawet sobie nie uświadamia. Mówi się też, że z czasem organizm kobiety uodparnia się na hormony i pewne inne procesy i dochodzi do działania wczesnoporonnego. "Wiemy natomiast, że zdarza się począć i szczęśliwie urodzić dziecko kobietom, które aktualnie przyjmują antykoncepcję doustną. Jak to możliwe? Pierwotny mechanizm działania antykoncepcji ma na celu wstrzymanie owulacji. Wtórny powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, które czynią ją mniej receptywną (gotową na przyjęcie i zagnieżdżenie zarodka). Jeśli oba mechanizmy zawiodą, możliwe jest poczęcia i ciąża. Co jednak, jeśli zawiedzie mechanizm pierwotny (dojdzie do owulacji), a wtórny działa?
      Tabletki antykoncepcyjne a działanie wczesnoporonne
      W tym mechanizmie (który opisują podręczniki farmakologii, jak i sam producent) możliwe jest działanie wczesnoporonne. Istnieją dowody uzasadniające hipotezę, że skuteczność doustnych leków antykoncepcyjnych w pewnym stopniu zależy od ich efektów drugorzędowych, czyli tych już po zapłodnieniu. Jednakże nie ma wystarczających danych ilościowych do potwierdzenia tego efektu ani jego jednoznacznego wykluczenia, a zarazem chyba wszyscy rozumiemy, że badania, w których grupa kobiet miałaby sprawdzać efekt wczesnoporonny, są głęboko nieetyczne i niemożliwe.
      Biorąc to wszystko pod uwagę, zgodnie z wyrażeniem świadomej zgody, pacjenci powinni być poinformowani o takim ryzyku. Po udanej implantacji antykoncepcja hormonalna nie wpływa negatywnie na rozwój płodu, stąd twierdzenia, że tabletki nie mają wpływu na ciążę. Jest to jednak pewne manipulowanie samym terminem ciąży, który w zależności od interpretacji różnych przestawicieli środowiska medycznego rozumie się albo jako czas od poczęcia do porodu lub też jako czas od zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy do porodu"
      Co do tzw. "spirali" - "wkładki obojętne wywołują przede wszystkim stan zapalny śluzówki macicy - endometrium. Stan ten działa plemnikobójczo i w tym dopatruje się ich podstawowego działania. Są one mniej skuteczne niż wkładki z miedzią lub hormonalne, dlatego też stosuje się je coraz rzadziej. Wskaźnik ciąż dla tego typu wkładek wynosi 3 proc. Oprócz powyższego efektu, każda wkładka (zarówno z kategorii obojętnych, miedzianych, jak i hormonalnych) ma także działanie antynidacyjne. Jeśli zapytamy lekarza, co to właściwie znaczy, najczęściej usłyszymy bardzo naukowo brzmiące zdanie: „Antynidacyjne to znaczy uniemożliwiające implantację zapłodnionej komórki jajowej w endometrium”. I właściwie nadal niewiele będziemy wiedzieć… Powiedzmy więc językiem bardziej zrozumiałym: „implantacja” to zagnieżdżenie, „w endometrium”, czyli w śluzówce jamy macicy. Trudniej będzie wyjaśnić, co oznacza określenie „zapłodniona komórka jajowa”, ponieważ w istocie rzeczy nie o zapłodnioną komórkę jajową tu chodzi. Po zapłodnieniu komórka jajowa w ciągu kilku godzin zaczyna się dzielić. Powstają dwie komórki, cztery itd. I wtedy w języku medycznym nie nazywa się ich już „zapłodnioną komórką jajową”, tylko po prostu zarodkiem. A każda kobieta oczekująca dziecka wie, że to po prostu mały (bardzo mały!) człowiek. Zatem spirala nie dopuszcza do zagnieżdżenia dziecka w jamie macicy, co powoduje jego obumarcie. Spirala ma więc działanie wczesnoporonne!"
      Dla mnie jest to bardzo wątpliwe moralnie i kontrowersyjne. Podchodzę do tego z dystansem i sporą dozą sceptycyzmu. Jestem nieufna wobec takich rozwiązań. Sądzę, że nie należy ryzykować - mimo wszystko. To wielka niewiadoma i ogromna niepewność. Trudno powiedzieć czy i w jakiej dokładnie sytuacji tak to zadziała. To ryzyko jednak istnieje. Bo przecież nie wiemy jak to może zadziałać. To wątpliwe działanie. To jest niebezpieczne i nie ma 100% pewności, że wszystko jest dobrze. A kobieta stosująca takie metody może nawet sobie tego nie uświadamiać, może nie mieć świadomości, nie zdawać sobie sprawy z tego, co mogło się wydarzyć... Większość ludzi chyba nie ma pojęcia jak to wszystko działa. Lepiej "dmuchać na zimne" i zrezygnować z tego...

  • @PabloDiablooo
    @PabloDiablooo 3 ปีที่แล้ว

    Słyszałem że tabletki antykoncepcyjne mogą powodować bezpłodność stosując wiele lat...

    • @GdziePoLek_pl
      @GdziePoLek_pl  3 ปีที่แล้ว +3

      Jest to bardzo popularny mit. Może za jakiś czas nagramy o tym film, aby szczegółowo wyjaśnić temat :)

    • @elaela229
      @elaela229 2 ปีที่แล้ว

      @@GdziePoLek_pl Masz na sumieniu wiele krzywd kobiet, zdajesz sobie z tego sprawę? Zapewne biegasz do kościółka co niedzielę? Żałosna zakłamana frajerka!

    • @damiandamian-mx3hb
      @damiandamian-mx3hb ปีที่แล้ว

      Zazwyczaj pigułki antykoncepcyjne, które są przepisywane i stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza, nie powinny powodować trwałej bezpłodności u kobiet. Pigułki antykoncepcyjne są jednym z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych środków antykoncepcyjnych na świecie.
      Pigułki antykoncepcyjne zawierają hormony, takie jak estrogen i progestagen, które hamują owulację (uwolnienie jajeczka z jajników) i sprawiają, że śluz szyjkowy staje się gęstszy, co utrudnia ruch plemników. Po zaprzestaniu stosowania pigułek antykoncepcyjnych, zdolność reprodukcyjna zazwyczaj wraca w ciągu kilku cykli menstruacyjnych.
      Jednak istnieją pewne wyjątki i sytuacje, w których pigułki antykoncepcyjne mogą wpłynąć na płodność lub mogą powodować opóźnienia w powrocie do regularnych cykli miesiączkowych. Na przykład:
      Po zakończeniu stosowania pigułek antykoncepcyjnych może wystąpić opóźnienie w powrocie regularnych cykli menstruacyjnych, ale zazwyczaj jest to tylko tymczasowe i cykle powinny się ustabilizować w ciągu kilku miesięcy.
      W przypadku kobiet, które miały nieregularne cykle menstruacyjne przed rozpoczęciem stosowania pigułek antykoncepcyjnych, może wystąpić trudność w określeniu, kiedy następuje owulacja po zaprzestaniu stosowania pigułek.
      Jeśli kobieta ma już istniejące problemy z płodnością, pigułki antykoncepcyjne nie rozwiążą tych problemów ani nie spowodują bezpłodności.

  • @prometeusz1591
    @prometeusz1591 2 หลายเดือนก่อน

    A czy antykoncepcja hormonalna - pigułki/ tabletki nie mają czasem działania wczesnoporonnego - szczególnie te dwuskładnikowe? Tak samo jak wkładki domaciczne - tzw. "spirale" i tabletki "dzień po" ? Czy w tych przypadkach nie doszło już czasem do poczęcia, do powstania życia? Czy te metody nie ingerują w ludzkie życie? A więc czy środki antykoncepcyjne nie zabijają czasem zarodka - dziecka, nie przerywają ciąży? Jeśli tak, to do czynienia mamy z aborcją farmakologiczną. Dla mnie jest to bardzo wątpliwe moralnie i kontrowersyjne. Podchodzę do tego z dystansem i sporą dozą sceptycyzmu. Jestem nieufna wobec takich rozwiązań. Sądzę, że nie należy ryzykować - mimo wszystko. To wielka niewiadoma i ogromna niepewność. Trudno powiedzieć czy i w jakiej dokładnie sytuacji tak to zadziała. To ryzyko jednak istnieje. Bo przecież nie wiemy jak to może zadziałać. To wątpliwe działanie. To jest niebezpieczne i nie ma 100% pewności, że wszystko jest dobrze. A kobieta stosująca takie metody może nawet sobie tego nie uświadamiać, może nie mieć świadomości, nie zdawać sobie sprawy z tego, co mogło się wydarzyć... Większość ludzi chyba nie ma pojęcia jak to wszystko działa. Lepiej "dmuchać na zimne" i zrezygnować z tego...

    • @GdziePoLek_pl
      @GdziePoLek_pl  หลายเดือนก่อน

      @@prometeusz1591 Dzień dobry, zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który szerzej zgłębia się w mechanizmy działania antykoncepcji: www.gdziepolek.pl/kategorie/antykoncepcja .
      W razie gdyby pojawiły się wątpliwości- zachęcamy do zadawania pytań na naszej stronie, w zakładce "Zapytaj farmaceutę" www.gdziepolek.pl/zapytaj-farmaceute , gdzie nasi farmaceuci udzielą na nie odpowiedzi.

  • @AsiaRyłko
    @AsiaRyłko 9 หลายเดือนก่อน

    Podczas seksu poza przyjemnościami trzeba pamiętać o niebezpieczeństwach. Aby uniknąć zakażenia drogą płciową, to stosuje się mechaniczną antykoncepcję, dla kobietek diafragma dopochwowa Caya

  • @andrzejszoton9279
    @andrzejszoton9279 ปีที่แล้ว

    A potem mamy epidemię bezpłodności nowotwory,udary, zatory,zawały,chore dzieci, krwotoki i poronienia!

    • @theshiber
      @theshiber 11 หลายเดือนก่อน +3

      xd