Дуже цікава та змістовна розмова. Дякую,що надихаєте власним прикладом) Питання:-Що потрібно знати при створенні фермерського господарства? -Чому така назва Лавка традицій? Цікаво,якщо запитати пані Марину яка її суперздібність, що вона б відповіла? Бажаю пані Марині розвиватися,рухатися вперед, і щоб жодні перешкоди не завадили на шляху до мрії Окремо дякую цьому ютуб каналу за такі цікаві розмови,за натхненних гостей. З нетерпінням чекаю на наступні випуски Успіхів вам, ті мільйони вдяних глядачів)
Дуже дякуємо вам за заптання. Ррозвграш вже закінчився( Але ми попросимо Марину вас відповісти. Пропонуємо вам переглянути ці поради Марини для нашого ТК t.me/besidaprobrandy/817, може вони також додадуть вам натхнення і розуміння її суперздібності
Класний ютуб канал❤ Чому я не знала про вас раніше.?? Дякую за цікавий,якісний і головне україномовний контент Йде ставити ❤ на інші випуски,і по можливості переглядати все❤😍
Дякую за неймовірний випуск та прекрасну гостю. Пані Марина - просто суцільне натхнення, знання та безліч нових ідей. Щиро зацікавила ідея "Sustainability". Отож, питання наступне. Чи правильно я роблю висновок, що ця ідея актуальна для будь-якого напряму бізнесу? Та як можна імплементувати її в сферу HoReCa, скажімо? Давайте розглянемо такий непопулярний приклад, як готель. Цікава Ваша думка, дякую!
Ми передамо питання Марині, а у нас до вас зустрічне питання - екологічний піддхід може ж бути не тільки у процесах виробництва, а і у відносинах у колективі?
Так, безумовно❤ Давно працюю над цим, це вкрай важливо. Екологічний маркетинг, екологічні внутрішні і зовнішні стосунки. Усе це формує ідею "Sustainability". Однак вбачаю важливість у тому, аби всі сфери впроваджували такий підхід і на рівні виробництва також.
Ось вам відповідь від Марини окрім дуже крутої відповіді, ви ше отримаєте подарунок, напишіть нам у інтсграм ( у описі до відео є посилання) ВІдповідь : Так, звісно, принципи сталого розвитку можна впровадити у будь-який бізнес. Давайте розглянемо це докладніше: Партнерство з місцевими фермерами: Якщо у вашому готелі є ресторан, то ви маєте партнерів, що постачають продукти. Подивіться на своїх постачальників та вирішіть закуповувати частину продуктів у місцевих фермерів. Це скорочує викиди вуглецю та сприяє місцевій економіці. Також ви можете спілкуватися зі своїми гостями про це, що дозволить розвивати гордість за місцевість. Можливо, у вас є місце для власних грядок, де ви можете вирощувати свіжу зелень - це буде ще одним плюсом для гостей та довкілля. Енергоефективність та управління ресурсами: Важлива тема. Перегляньте своє обладнання та розрахуйте, як ви можете заощадити енергію, наприклад, замінивши холодильники на більш енергоефективні. Можливо, ви маєте занадто великі запаси і можете зменшити частоту поставок, що дозволить скоротити використання обладнання для їх зберігання. Щодо води, чи є в номерах автоматичні крани (їх використання менше, ніж звичайних)? Це може бути інвестицією, але зі швидким віддачею коштів. Ще один важливий аспект - прання білизни/рушників/скатертей власними силами чи аутсорсинг. Використання їжі: Як ви використовуєте продовольчі відходи? Який відсоток продуктів переходить у відходи? Чи маєте ви план зменшення відходів? Є дуже цікаві приклади, коли ресторатори «відновлюють життя» залишків хліба - їх ферментують та використовують як альтернативу цукру при приготуванні інших страв. А також компостування - це корисно для городу. Взагалі можна багато ще написати. Рекомендую обрати 3 найважливіших напрямки та шукати можливості застосувати принципи переробки/зменшення/використання ресурсів. Можна знайти багато натхненних прикладів у вільному доступі. Наприклад, підписатися на сторінку британського ресторану Silo (найкращий у світі сталої ресторан) та знайти такі ж герої в своїй галузі. Не соромтеся звертатися до тих, хто вже розібрався в цьому і просити їх ради.
Дякуємо за питання. Марина передала, що деякі з постачальників вже вийшли на ринки Европи) "Зараз у нас у планах освіта та підтримка украхнських бізнесів, але ми також розробляємо амбіційні плани на майбутнє."
Одного меня она начала кумарить в конце? В чем проблема называть слова правильно зачем этот бред в речи с половиной английский слов меня реально уже кумарить в конце начало что за понты я не понимаю или она языка украинского не знает что слова на английском говорит
✨ПІДТРИМАЙ КРЕАТИВНИКІВ✨
www.buymeacoffee.com/besidaprobrandy
send.monobank.ua/jar/8uhFTyfnhg
Станьте спонсором цього каналу, щоб отримувати бонуси:
th-cam.com/channels/85achlzkA0r0pD06YJWMjQ.htmljoin
Дуже цікава та змістовна розмова. Дякую,що надихаєте власним прикладом)
Питання:-Що потрібно знати при створенні фермерського господарства?
-Чому така назва Лавка традицій?
Цікаво,якщо запитати пані Марину яка її суперздібність, що вона б відповіла?
Бажаю пані Марині розвиватися,рухатися вперед, і щоб жодні перешкоди не завадили на шляху до мрії
Окремо дякую цьому ютуб каналу за такі цікаві розмови,за натхненних гостей. З нетерпінням чекаю на наступні випуски
Успіхів вам, ті мільйони вдяних глядачів)
Дуже дякуємо вам за заптання. Ррозвграш вже закінчився( Але ми попросимо Марину вас відповісти. Пропонуємо вам переглянути ці поради Марини для нашого ТК t.me/besidaprobrandy/817, може вони також додадуть вам натхнення і розуміння її суперздібності
Чудовий випуск! Дякую, що кожен раз запрошуєте дуже цікавих гостей
для крутих глядачів
Класний ютуб канал❤
Чому я не знала про вас раніше.??
Дякую за цікавий,якісний і головне україномовний контент
Йде ставити ❤ на інші випуски,і по можливості переглядати все❤😍
Підписуйтесь на наш телеграм, там також багато цікавого t.me/besidaprobrandy
@@besidaprobrandy біжу підписуватись))
@@МаріяПроцишин-и8й
Дякую за нове слово до мого алко словаря "Паленка"
завжди раді допомогти з поповненням алкословаря
Крутий випуск!Цікавий гість і цікава тематика🤝
дякуємо крутим слухачам
клас, хочу вас підтримати, завжди дуже цікаві гості та теми розбираєте, цікаво слухати
дякуємо нашим чудовим слухачам
Дуже дякую за відео!
і вам дякуємо
Дякую за неймовірний випуск та прекрасну гостю. Пані Марина - просто суцільне натхнення, знання та безліч нових ідей.
Щиро зацікавила ідея "Sustainability". Отож, питання наступне.
Чи правильно я роблю висновок, що ця ідея актуальна для будь-якого напряму бізнесу? Та як можна імплементувати її в сферу HoReCa, скажімо? Давайте розглянемо такий непопулярний приклад, як готель. Цікава Ваша думка, дякую!
Ми передамо питання Марині, а у нас до вас зустрічне питання - екологічний піддхід може ж бути не тільки у процесах виробництва, а і у відносинах у колективі?
Так, безумовно❤
Давно працюю над цим, це вкрай важливо. Екологічний маркетинг, екологічні внутрішні і зовнішні стосунки. Усе це формує ідею "Sustainability". Однак вбачаю важливість у тому, аби всі сфери впроваджували такий підхід і на рівні виробництва також.
Ось вам відповідь від Марини окрім дуже крутої відповіді, ви ше отримаєте подарунок, напишіть нам у інтсграм ( у описі до відео є посилання)
ВІдповідь :
Так, звісно, принципи сталого розвитку можна впровадити у будь-який бізнес. Давайте розглянемо це докладніше:
Партнерство з місцевими фермерами: Якщо у вашому готелі є ресторан, то ви маєте партнерів, що постачають продукти. Подивіться на своїх постачальників та вирішіть закуповувати частину продуктів у місцевих фермерів. Це скорочує викиди вуглецю та сприяє місцевій економіці. Також ви можете спілкуватися зі своїми гостями про це, що дозволить розвивати гордість за місцевість. Можливо, у вас є місце для власних грядок, де ви можете вирощувати свіжу зелень - це буде ще одним плюсом для гостей та довкілля.
Енергоефективність та управління ресурсами: Важлива тема. Перегляньте своє обладнання та розрахуйте, як ви можете заощадити енергію, наприклад, замінивши холодильники на більш енергоефективні. Можливо, ви маєте занадто великі запаси і можете зменшити частоту поставок, що дозволить скоротити використання обладнання для їх зберігання. Щодо води, чи є в номерах автоматичні крани (їх використання менше, ніж звичайних)? Це може бути інвестицією, але зі швидким віддачею коштів. Ще один важливий аспект - прання білизни/рушників/скатертей власними силами чи аутсорсинг.
Використання їжі: Як ви використовуєте продовольчі відходи? Який відсоток продуктів переходить у відходи? Чи маєте ви план зменшення відходів? Є дуже цікаві приклади, коли ресторатори «відновлюють життя» залишків хліба - їх ферментують та використовують як альтернативу цукру при приготуванні інших страв. А також компостування - це корисно для городу.
Взагалі можна багато ще написати. Рекомендую обрати 3 найважливіших напрямки та шукати можливості застосувати принципи переробки/зменшення/використання ресурсів. Можна знайти багато натхненних прикладів у вільному доступі. Наприклад, підписатися на сторінку британського ресторану Silo (найкращий у світі сталої ресторан) та знайти такі ж герої в своїй галузі. Не соромтеся звертатися до тих, хто вже розібрався в цьому і просити їх ради.
Дякую за корисний контент про яйця!
Яйця то завжди цікаво
Дякую за якісний український контент. Є питання до гості: Чи не хотіли б ви виходити на ринок Європи в майбутньому?
Дякуємо за питання. Марина передала, що деякі з постачальників вже вийшли на ринки Европи) "Зараз у нас у планах освіта та підтримка украхнських бізнесів, але ми також розробляємо амбіційні плани на майбутнє."
Цікава гостя🔥
дякуємо!
Одного меня она начала кумарить в конце? В чем проблема называть слова правильно зачем этот бред в речи с половиной английский слов меня реально уже кумарить в конце начало что за понты я не понимаю или она языка украинского не знает что слова на английском говорит
а які враження від самого випуску?
@@besidaprobrandy подчеркнул много нового для себя спасибо большое интересно было как фермеру послушать рекомендации
ми дуже раді, що вам корисно! дякуємо за перегляд