Mediacje lepsze niż sąd / Jerzy Książek/ Polskie Centrum Mediacji

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ต.ค. 2024
  • Komunikowanie się z innymi ludźmi, mówienie o swoich potrzebach, rozwiązywanie konfliktów to pewnego rodzaju sztuka. Nie uczą tego w szkołach, a język codzienny, "domowy" czy "szkolny" nie zawsze tej sztuce sprzyja. Niestety, debata publiczna czy dyskusje w internecie są wręcz jej zaprzeczeniem. Wulgaryzmy, hejt, słowna przemoc łatwo mogą przerodzić się w przemoc fizyczną, nienawiść, głębokie podziały trudne do pogodzenia na wiele lat. W każdym środowisku spór jest na wyciągniecie ręki. Warto wiedzieć jednak, że konflikt nie musi oznaczać rozejścia się dwóch osób (dwóch środowisk) i żywienia urazy czy wrogości. Spory można mediować i doprowadzić do porozumienia. Wystarczy dobra wola.
    Mediacje (z łaciny mediatio „być w środku, pośredniczyć', medius „środkowy; bezstronny”) to metoda rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia (czyli mediator, rozjemca) pomaga dwóm skonfliktowanym osobom we wzajemnej komunikacji.
    W trakcie mediacji rozmawia się o zachowaniu i decyzjach ludzi, ale nie ocenia się ludzi. Podczas spotkań mediator stwarza warunki do rozmowy i porozumienia. Nie staje po żadnej ze stron konfliktu i nie wyróżnia żadnej ze stron. Dba by podczas spotkań obie strony konfliktu czuły się równe i jednakowo traktowane, oraz by odnosiły się do siebie z szacunkiem. Mediator nie proponuje rozwiązań i nic nie narzuca. Tak prowadzi rozmowę, by rozmawiający sami doszli do satysfakcjonującego ich porozumienia.
    Mediacja ma charakter dobrowolny, co oznacza, że obie strony sporu muszą chcieć się porozumieć w obecności mediatora. Podczas mediacji nie musi dojść do pojednania (oczywiście może, ale celem mediacji nie jest pojednanie osób, ale pomoc w dojściu do porozumienia w danej sprawie).
    Mediacji można poddać każdy rodzaj sporu. Jedynym warunkiem jest wyrażenie dobrowolnej zgody na udział w niej przez strony konfliktu. Najczęściej to sąd kieruje dwie skonfliktowane osoby na mediacje, jednak warto przed złożeniem pozwu do sądu samemu zaprosić drugą stronę do mediacji. Jest to szybsza, tańsza i skuteczniejsza metoda rozwiązania sporu. Mediacje przebiegają w bardziej komfortowej, spokojniejszej atmosferze niż sprawy sądowe i nie są tak psychicznie obciążające jak „pojedynek” przed sędzią. Z pewnością ograniczają także złość, gniew i stres związany z konfliktem.
    Jak przebiega mediacja od praktycznej strony? Zapraszamy do obejrzenia tzw. „monologu mediatora”, czyli pierwszej rozmowy z mediatorem. Z Jerzym Książkiem, prezesem Polskiego Centrum Mediacji rozmawia Magdalena Grudziecka, wiceprezes PCM.

ความคิดเห็น •