"Raport z oblężonego Miasta" Z. Herberta.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 เม.ย. 2024
  • Wesprzesz? buycoffee.to/panodpolaka

ความคิดเห็น • 9

  • @katszewczyk2009
    @katszewczyk2009 3 หลายเดือนก่อน +1

    Dzień dobry, od dawna przygotowuję się do sprawdzianów z języka polskiego z Panem i jestem dozgonnie wdzięczna za Pana pracę. Niedawno przeczytałam niesamowitą książkę Antoniego Libery- ,,Madame" i muszę przyznać, że pomimo, że ta lektura jest uzupełniająca uważam ją za niezwykle pasjonującą i interesującą. Z tego względu, zwracam się do Pana z ogromną prośbą, czy można by było omówić tą lekturę. Sądzę, że przysłużyłaby się ona nie jednemu maturzyście. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

    • @tomfijakowski-panodpolaka
      @tomfijakowski-panodpolaka  3 หลายเดือนก่อน

      Ta książka jest bardzo dobra. Dużo można by o niej powiedzieć. Niestety mam pewne zaległości na różnych frontach i nie dam rady nagrać o niej czegoś sensownego w kilku odcinkach. Cieszę się, że mogę być pomocny. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

  • @micek3
    @micek3 3 หลายเดือนก่อน +1

    Witam, bardzo Panu dziękuje za filmy, które poszerzają informacje dotyczące lektur i nie tylko. Tydzień temu odkryłem kanał i nadrabiam powoli zaległości. Mam prośbę , jako maturzysta zdający za 1.5 miesiąca maturę z podstawy jak i rozszerzenia chiałbym się zapytać czy jest szansa zrobienia odcinka, w którym będą omówione takie kwestie jak:
    -kompetencje literackie i kulturowe, kompozycja wypowiedzi
    , język wypowiedz,
    -czy kontekst może być osobnym argumentem czy do danego argumentu należy przywołać??
    -jak należy na rozszerzeniu jak i na podstawie przywoływać dany kontekst z lektury, żeby nie zamienił się w streszczenie?
    Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek formę odpowiedzi czy też pomocy. Pozdrawiam!!!

    • @tomfijakowski-panodpolaka
      @tomfijakowski-panodpolaka  3 หลายเดือนก่อน

      Cóż, nie wiem, czy to są kwestie, o których można nakręcić odcinek. Kompetencje literackie etc. to sprawy związane z treścią i formą wypracowania. Ja jednak świadomie nie tworzę treści o pisaniu wypracowań. Każdy polonista uczy po swojemu. Czasem się nawet kłócę w Sieci z innymi polonistami, bo różnie rozumiemy poszczególne kwestie. Nie chcę nikomu wchodzić w paradę.
      Kontekst poszerza informacje o głównym motywie z tematu albo o danej lekturze. Kontekst z definicji nie jest argumentem. Dodaje po prostu wiedzę, która nie wynika z treści przywoływanej lektury.
      Mam filmik o wprowadzaniu kontekstów. Myślę, że tam się najlepiej wyraziłem.
      Powodzenia z przygotowaniami i z maturą.

    • @micek3
      @micek3 3 หลายเดือนก่อน +1

      @@tomfijakowski-panodpolaka Dziękuje bardzo za wytłumaczenie oraz za wszelkie wsparcie. Mam nadzieje że u Pana wszystko dobrze.!!!

    • @tomfijakowski-panodpolaka
      @tomfijakowski-panodpolaka  3 หลายเดือนก่อน

      @@micek3 pewnie wszystko dobrze. Nie ma cierpienia, a więc jest ok. Takie filozoficzne podejście.

    • @micek3
      @micek3 3 หลายเดือนก่อน

      @@tomfijakowski-panodpolaka brutalnie prawdziwe.

  • @dominik2496
    @dominik2496 3 หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry Czy mitologizacja i mityzacja to to samo ?

    • @tomfijakowski-panodpolaka
      @tomfijakowski-panodpolaka  3 หลายเดือนก่อน +1

      Najkrócej: mityzacja to tłumaczenie rzeczywistości w taki sposób, by widzieć w niej większy czasem sakralny/boski niemal ład. To wzniosła czynność. Mitologizacja to uwzniaślanie czegoś, zamienianie czegoś zwykłego w coś ważniejszego. Nie ma jednak pierwiastków sakralizujących. To taka trochę idealizacja.