TUNEL KOLEJOWY DO ZAMKU KSIĄŻ ?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ต.ค. 2024
  • Omówienie tunelu kolejowego do zamku książ.
    #dolnyslask
    #zamek
    #skarby
    #złotypociąg

ความคิดเห็น • 72

  • @jerzygrynkiewicz8064
    @jerzygrynkiewicz8064 ปีที่แล้ว +12

    Idąc drogą z Lubiechowa po lewej stronie drogi jest palmiarnia, natomiasy po prawej stronie drogi był sad . W tym sadzie tuż obok drogi były ułożone podkłady kolejowe normalnotorowe ale już bez szyn. aż do prawie samej szosy do Świebodzic. Widziałem to ponad 40 lat temu.

    • @paweysiuk3494
      @paweysiuk3494 ปีที่แล้ว

      A w tej bajce były smoki?

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว +1

      Czy są jakieś zdjęcia?

    • @dsgg5714
      @dsgg5714 ปีที่แล้ว +3

      no właśnie to jest najgorsze - że człowiek spacerując i natrafiając niejednokrotnie na coś w okolicach zamku Książ, nie zdawał sobie z tego w ogóle sprawy, że może być to w przyszłości coś ciekawego. Ja pamietam wejście do małych podziemi przy skałach koło bramy do zamku Książ, do którego przeciskaliśmy się jako gówniarze a dziś nie ma po tym korytarzu/bunkrze żadnego śladu). Tak samo pamiętam, że chodząc po południowym osuwisku pod zamkiem zawsze można było znaleźć jakieś duperele - kawałki porcelany, mebli oraz rzeźb i figur kamiennych.

    • @jerzygrynkiewicz8064
      @jerzygrynkiewicz8064 ปีที่แล้ว +10

      W smoki bawiłem się W innym rejonie Polski mając 7-8 lat. Dziś mam 86 lat i w takie smoki nie wierzę. Pracowałem na kolei od 1954 r. Ową bocznicę widziałem już w latach 60-tych która biegła aż do szosy. Co było dalej nie wiem. Dużo na ten temat wiedział Pan Słowikowski który szczegółowo zajmował się Zamkiem Książ. Kontaktował On się ze mną wiele razy gdyż dawałem mu do wglądu poniemieckie plany kablowe rejonu Szczawienka i Świebodzic.
      @@paweysiuk3494

  • @pawelsmartbin7046
    @pawelsmartbin7046 ปีที่แล้ว +5

    Wszystko fajnie, tylko kilka spostrzeżeń...
    1. 400m to może dużo jak na peron tamtych czasów. Tylko, że np Amerika-Zug standardowo miała ok 15 wagonów. W większości bazowały na Schurzenwagenach więc można przyjąć, że każdy miał do ok 25m długości. To już daje ca. 375m samego składu wagonów. Do tego lokomotywa/dwie (standardowo seria 01 i/lub 03 do pomocy - każda po ok 20m chociaż w terenie gorskim pewnie troche inaczej by to wygladalo) i 400m nie wydaje się wcale wygórowane...
    2. Ślady po zasypanym/zamaskowanym wjeździe do tunelu - cóż... Prezentowany w filmie screen z ukształtowania terenu wyraźnie pokazuje, że w przypuszczalnym miejscu ukształtowanie wyraźnie wskazuje na nietypowy układ. W normalnych warunkach, naturalnie kształt jest regularny, wygładzony a wyraźnie widać, że kształt terenu jest tu zaburzony (16:09) I nie wpisuje się w to jak wygląda otoczenie
    3. Sam tunel i kwestia wentylacji... Znowu możemy gdybać ale Gebirgsbahn była zelektryfikowana i można sobie wyobrazić, że sam manewr wprowadzenia pociągu pod zamek od stacji W-ch Szczawienko realizowany byłby trakcja elektryczną; eliminowałoby to problem zadymienia a i dawałoby możliwość zastosowania lokomotyw el. o dużej już wtedy siłę kN.

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว

      Ad. 1 Obsługa długich składów mogła się odbywać spokojnie na wb szczawienko gdzie była cała infrastruktura do tego przeznaczona. Nie ma sensu robić obsługi pasażerskiej w polu jeżeli obok jest duża stacja (i dalej kilka innych)
      Ad.2 zweryfikowane w terenie , żadnych anomalii nie zauważono
      Ad. 3 Teoretycznie jest to możliwe. Niemniej gdyby do tego doszło, w terenie pozostałyby słupy trakcyjne bądź ich fundamenty a tego nie ma. Proszę zwrócić uwagę, że inne elementy pozostały.

  • @piotrcapf3298
    @piotrcapf3298 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawe, rzeczowe, daje do myślenia, więcej poproszę, chyba nie tylko w moim imieniu

  • @Michrou01
    @Michrou01 ปีที่แล้ว +4

    No ładnie, akurat jestem w trakcie oglądania Twojego filmu o 61 kilometrze, zrobiłem sobie przerwę i widzę, że już kolejny ciekawy materiał do obejrzenia! Jak dobrze słucha się profesjonalisty.

  • @henrykholyna1985
    @henrykholyna1985 ปีที่แล้ว +1

    Popatrzmy na budowę Rise ile tam jest ogromnych przestrzeni,robotnicy byli z obozów koncentracyjnych,a do takowo jest jeszcze sprawa otwarta ,bo pewne podziemia pod zamkiem w Książu nie zostały jeszcze spenetrowane z powodu zagrożenia wojennego jakiego,ano takiego samego jak pod ratuszem w Wałbrzychu tak myslę.

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว +1

      Proszę się nie obawiać, podziemia są dobrze zinwentaryzowane i nic tam więcej nie ma poza tym co znamy (w zakresie tuneli)

  • @jonaerewitz4444
    @jonaerewitz4444 ปีที่แล้ว +1

    Miejsce zbiórki wody na obecnym parkingu może wskazywać jednoznacznie na zamaskowanie ...
    Gazociągi oraz linie telekomunikacyjne powstały znacznie po II ww tym samym nie stanowily problemu

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว

      Ale przy ich budowie (sieci podziemnych) natrafiono by na jeszcze płytko położony tunel co nie miało miejsca. Zastoisko prawdopodobnie wynika z nachylenia parkingu, tak ukształtowane są spadki

    • @jonaerewitz4444
      @jonaerewitz4444 ปีที่แล้ว

      @@nogamipogorach nie znam głebokosci na ktorej polozone są linie gazowe itd. zapewne terazniejsze mapy okreslaja wartosci wiec dobrze byloby sie do nich odnieść przy symulacji przebiegu ewentualnego tunelu w osiach xyz .

  • @hoktwwpoznaniu6094
    @hoktwwpoznaniu6094 ปีที่แล้ว +1

    "Kwatera IV Rzeszy"... nic dziwnego, że nadal tajne... ;)

  • @dsgg5714
    @dsgg5714 ปีที่แล้ว +1

    4:15 nie wiem kto wymyślił taką teorię, ja o niej nie słyszałem. Natomiast wiadomo, że wąskotorówka sięgała do obozu pracy pod Książem. Tam też były place towarowe (dzisiejszy teren parkingu) - polecam porozmawiać z panem, który mieszka przy parkingu.

    • @dsgg5714
      @dsgg5714 ปีที่แล้ว

      o kurcze, widzę że tam od lat już nie ma tego domku przy parkingu/obozie. Szkoda

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว

      Wspomniana wąskotorówka mogła istnieć też dwuetapowo - podczas rozbudowy przed wojną i potem w trakcie wojny. Uważam to za realny scenariusz. Dodatkowo analizując zdjęcia z '45 gdzie pokazane jest torowisko przy zamku, można zauważyć, że jest zrobione bardzo prowizorycznie co oznaczałoby, że transport odbywał się na bardzo krótkim odcinku (do parkingu)

  • @dominiklau7446
    @dominiklau7446 ปีที่แล้ว +1

    Film ciekawy, ale z jedną tezą nikt z poważnych historyków się nie zgodzi: że Niemcy potrzebowaliby 5 lat na wydrążenie 3 km tunelu. Wystarczy popatrzeć na MRU, Wyspy Normandzkie, Francję, a nawet Riese. Niemcy mieli jak najbardziej olbrzymie doświadczenie w takich pracach, mieli siły i środki, wydrążenie 3 km to byłoby "pierdnięcie" za przeproszeniem przy wszystkich ich pracach w całej Europie.
    \

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว

      MRU to nie są tunele kolejowe, przekrój jest znacznie mniejszy (jeździły tylko małe lokomotywy elektryczne) oraz powstały na terenach nizinych a nie górskich i nie w trakcie wojny co znacząco miało wpływ na finansowanie i tempo prac. MRU i riese znam, pozostalych nie analizowałem.
      Riese również nie było przeznaczone pod normalną kolej.

  • @colonellKurtz
    @colonellKurtz ปีที่แล้ว +1

    Świetna analiza , poznać po języku branżowym że kolega geodeta .

  • @henrykholyna1985
    @henrykholyna1985 10 หลายเดือนก่อน

    Jest jeszcze inna sprawa warto zobaczyć dokumenty kolejowe z estacji Wałbrzych Szczawienko ,o staarej bocznicy kolejowej z niemieckim rodowodem ,które to chyba były nieco inne niż polskie ,czy takie same ,tego nie wiem.Pan Słowikowski jeśli pokazywał ,ze jest tunel to on napewno jest..Ten tor bocznicowy sam osobiście widziałem,jak był wprowadzony do Palmiarni,bo dopiero po roku 1977 powoła powołana instytucja budownictwa rolnego i tam płot betonowy maskował te tory kolejowe,nieuzytkowane.Firm arolna została wydzielona z obszaru Palmiarni czyli Przedsiebiorstwa Gospodarki Ogrodniczej.

  • @piotrrutkowski4257
    @piotrrutkowski4257 ปีที่แล้ว

    Profesjonalne podejście do tematu. Pozdrawiam i czekam na kolejne tematy w innych lokalizacjach.😊

  • @recces13
    @recces13 ปีที่แล้ว

    Wskazujesz na plac przeładunkowy. Moze inna wersja- waski tor dochodził do obecnie przebiegajacego toru , i tam była bocznica przeładunkowa.
    Nie ma zadnego ekonomicznego sensu pchac skład normalnotorowy pod górę, by go za chwile przeładować na waski tor. Zwłaszcza, że linia ta była zeliktryfikowana, i musiano by pchac tam specjalnie parowozy.
    Obecny przebieg lini może się różnić nieco w terenie, od tej, która była wybudowana w 1916 ( ?) . po IIWS zostal na mocy "porozumienia" zdemontowany drugi tor na niemal całym odcinku do Jeleniej Góry, oraz cała sieć trakcyjna. Jak mnie pamięc nie myli, to w okresie 1955-65 linia została zmodrnizowana wraz z odbudowa 2 toru, oraz nieco skorygowano przebiegi dostosowywujac je do nowych realiów.
    Co do murku- typowy mur oporowy, zabezpieczajacy przed spływem wód opadowych z pobliskich pól.
    Zerknij sobie także na przebieg lini Sn i Nn z okresu 1945r.

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว

      Tak właśnie zakładam, tor wąski był prowadzony od "dolnego" placu ładunkowego gdzie bieg kończyły pociągi 1435

  • @krzysztofrb3986
    @krzysztofrb3986 ปีที่แล้ว +1

    Studzienki mogą być także związane z instalacją elektryczną.
    Plany tych prac są na terenie Niemiec.

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว +1

      Pokazane studnie służyły na pewno do wody lub ścieków

    • @krzysztofrb3986
      @krzysztofrb3986 ปีที่แล้ว

      @@nogamipogorach W podziemiach zamku były zaprojektowane instalacje telekomunikacyjne, zgodnie z dokumentacją połączona miała być od strony DB.
      Kolej za przed zakończeniem wojny, była w tym rejonie elektryczna.
      Były wyprodukowane specjalne pociągi typu pchacze, do poruszania się po tunelach.
      Na podstawie umów elektryfikacja została cofnięta.

  • @GabrielBłaż-o4p
    @GabrielBłaż-o4p 11 หลายเดือนก่อน

    A czy ktoś pamięta drogę pociągu Świebodzice szczawienko idą dwa otwarte tory ale nikt niemuwi o wąskotorówce przy torach koło Lubiechowa które w połowie drogi wchodzą pod górę teraz już złomiarze tory dzieli ale układ drzew swierkuw pokazuje trasę

  • @wieslawpodlecki9823
    @wieslawpodlecki9823 ปีที่แล้ว +1

    Ale Pani Stępowska potwierdziła że wąskotorówka dochodziła pod zamek. To fakt!

  • @henrykholyna1985
    @henrykholyna1985 ปีที่แล้ว +2

    Czyli poszukujemy tunelu ,a moż eznajduje sie on w zupełnie innym miejscu ,kiedys droga na Swiebodzice z Wałbrzycha byla inaczej zupełnie pokierowana i kiedyś po ilnej ulewie jej nawierzchna sie zapadłą do sporego dołu ,moze pan przeanalizuje tamte tereny ,gdzie istnialo zapadliskoZapadlisko bylo takie,że droga przestala istniec na sporej czesci i do Swiebodzic jezdziło sie zupełnie inaczej.Wiem drązę temat,ale temat jest ciekawy.

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว

      W jakim dokaldnie miejscu było to zapadlisko?

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว

      Dziękuje za odpowiedź. Zapadliska to temat szeroki, na tym terenie występują dość często.
      Niestety nie mogę odszukać na mapach przedsiębiorstwa rolniczego o którym Pan wspomina.

  • @noelja
    @noelja ปีที่แล้ว +2

    ale przerwa była😮

  • @henrykholyna1985
    @henrykholyna1985 10 หลายเดือนก่อน

    Tor kolejowy był bocznica ułożony w drodze która prowadzi za płotem Palmiarni w kierunku do torów kolejowych prowadzących do stacji Walbrzych Szczawienko i nie jest to ten kierunek co pan pokazuje na swoich rysunkach.

  • @mieszek1960
    @mieszek1960 ปีที่แล้ว

    Granice działek.
    Niemcy pedantycznie pilnowali granic działek.
    Więc jak wyznaczyli drogą czy tor kolejowy, jego granice powinny być doskonale widoczne na mapach.
    Czy za tem na pewno tor był po prawej stronie tego betonowego murku?

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว

      Jeżeli był tam tor to tak.
      Granice przeanalizowane, nic nie wniosły do sprawy. Dla torów wasktorowych tymczasowych zazwyczaj nie były wykonywane podziały gruntów i tak pewnie było i tutaj.

    • @mieszek1960
      @mieszek1960 ปีที่แล้ว

      @@nogamipogorach OK

  • @zlatybazant2427
    @zlatybazant2427 3 หลายเดือนก่อน

    A mam inne poprowadzenie tego niby 3 km tunelu. 😊

  • @Adam_Szkaradek_Composer
    @Adam_Szkaradek_Composer 7 หลายเดือนก่อน

    Jaki tor wąskotorowy? Jak już to kolej wąskotorowa. Jak już chcesz zaimponować nomenklaturą to sprawd czym jest rozstaw bośniacki, trójstopowy, przylądkowy, szkocki itd. I nie tor normalnotorowy tylko kolej normatywna (rozstaw stephensowski). Źle się tego słucha.

  • @januszkabatek4363
    @januszkabatek4363 ปีที่แล้ว

    Miesiecznik "ODKRYWCA" z października 2022 pokazuje zdjecia lotnicze z tego terenu.

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว

      I co ciekawego na nich jest w kontekście filmu?

    • @januszkabatek4363
      @januszkabatek4363 ปีที่แล้ว

      @@nogamipogorach Są zdjęcia składu pociągu na bocznicy omawianej w tym filmie.

  • @twkolejofil
    @twkolejofil ปีที่แล้ว +1

    Mapa z bocznicą wisi na wystawie w zamku. Prawdopodobnie bocznica jest dorysowana na starszym podkładzie.

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว +1

      Tego nie wiemy, natomiast wiadomo, że jest to inny podkład niż obecnie dostępne w sieci.

  • @przemyslawgorczyca5157
    @przemyslawgorczyca5157 ปีที่แล้ว

    w tamtym okresie istniały pociągi elektryczne.

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว

      Oczywiście, ale nie na tej bocznicy

  • @domel1410
    @domel1410 ปีที่แล้ว

    a słyszałes ze w tunelu pod małym wołowcem była jakas instalacja wodna czy jakas do neutralizacji dymu z parowozów? Nie pamietam juz w jakim to filmie ale podbono na pewno był pionowy szyb który sie na górze łaczył z tynelem na dole kulawa eksploracja o tym mówił

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว

      Będzie osobny film (lub dwa) o tym tunelu gdzie wszystko sobie omówimy.

    • @domel1410
      @domel1410 ปีที่แล้ว

      @@jarekkrolik9036 ale nie we wojne i wczesniej

    • @domel1410
      @domel1410 ปีที่แล้ว

      @@jarekkrolik9036 ale przecie moze z 10% , reszta była na wungiel , u szkopów , ruskich i u nas

  • @henrykholyna1985
    @henrykholyna1985 ปีที่แล้ว

    Przecież prosże nie zapominać,że istniala gorska kolej elektryczna ,to o jakich prowozach sie tutaj mówi.

  • @GabrielBłaż-o4p
    @GabrielBłaż-o4p 11 หลายเดือนก่อน

    Tunel wąsko torowy idzie drugą strona po linii prostej do Książa w polach oni wam sieczkę z muzguw robią dla tego nic im nie pasuje

  • @zbigniewacinski785
    @zbigniewacinski785 ปีที่แล้ว

    koparka?? poszalales

  • @PawełMiszczyk-b4r
    @PawełMiszczyk-b4r หลายเดือนก่อน

    Kto wam płaci za głupotę wymyślone przez TEGO co ważył przeciwwage masy znikł brak uprawnień pochłonęła go strefa Minerau który mamy uff

  • @radekkiki
    @radekkiki ปีที่แล้ว +1

    Romka Owczarka też negujesz😅Nie ta liga i twoje widzenie mało istotne.

    • @XY-el9xe
      @XY-el9xe 5 หลายเดือนก่อน

      Najgorzej to coś udowadniać "autorytetami".

  • @ghztresd
    @ghztresd ปีที่แล้ว +6

    Pociągu nie ma w tunelu... Opowieść dostałem od dziadka. Kto pracował w hitlerowskim pociągu pancernym..... 1945 sierpień.
    Tracisz czas na szukanie pociągu przez tunele. Niemcy byli mądrzy i dali fałszywą historię, żeby ludzie szukali zielonych koni przez tunele 😄

    • @krzysztofzbytomia9553
      @krzysztofzbytomia9553 ปีที่แล้ว

      Niemcy nie byli i nie są mądrzy , są tylko cwani i wyrachowani mimo to pozdrawiam 😄

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว +2

      Napisz proszę komentarz w oryginalnym języku

    • @ghztresd
      @ghztresd ปีที่แล้ว

      @@nogamipogorach La cine te referi, să scrie în limba originală?

    • @aggs_es7321
      @aggs_es7321 ปีที่แล้ว +2

      To you @Miti Borota. Your first comment has a poor Polish translation - doesn't make much sense.
      He asked you to write your thoughts in your language.

    • @ghztresd
      @ghztresd ปีที่แล้ว +2

      @@aggs_es7321 Atunci am să scriu în limba română... Am tradus cu google, 🤦‍♂️.. Ce să zic, bunicul meu a lucrat la un tren blindat nazist in 1945 in Polonia. Trenul nu este ascuns în tunel. Nu voi spune cum a fost ascuns, pentru că și eu sunt în căutarea lui, șansele să se găsească sunt foarte mici. Nu vă mai pierdeți vremea crezând că trenul este în tunel ascuns..... Nimeni nu ascunde o comoară apoi să vă zică cum este ascuns 😄

  • @jankowalski9817
    @jankowalski9817 ปีที่แล้ว +2

    Jeszcze wam się nie znudziło? Nie ma żadnego tunelu, złotego pociągu i innych tego typu bzdur.

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  ปีที่แล้ว

      W lokalizacjach o których mowa na tym kanale - owszem.

    • @ghztresd
      @ghztresd ปีที่แล้ว +1

      Salut... Sunt din România. Bunicul meu a lucrat la ascunderea unui tren blindat nazist in Poland 1945 la terminarea războiului. Povestea este adevărată. Dar nu se știe dacă mai există trenul sau a fost deja desgropat și mutat comorile din el.