Agama brodata - moje przemyślenia po 10 LATACH!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ธ.ค. 2021

ความคิดเห็น • 60

  • @bartekw1908
    @bartekw1908 ปีที่แล้ว +4

    Po takim czasie masz tylko jednego smoka?
    Więc może coś podpowiem, gdyż mam pełniejszy obraz. Czasu widzę poświęcam znacznie wiiiiiiięcej. Ja hoduję 12-sty rok i już po roku dokupiłem kolejną samicę. Od kilku lat posiadam dwa stada, w dwóch pomieszczeniach i planuję dalszą ekspansję. Łącznie 7 sztuk. 2 samce i 5 samic. Od jajeczka hoduję 4-te pokolenie (W przenośni: babcia, mama, córa i teraz kolejne jaja wczoraj wsadziłem w inkubator).
    Mam kilka innych spostrzeżeń, hodując smoki razem/stadnie/bez zamykania terrarium - coś jak psy. Smoki się nie okaleczają, a nigdy nie zamykam, na etacie pracuję. Agamy lubią wysokość (w większości) więc jak mają gdzie to się wspinają, ale pod nogi trzeba zerkać i dzięki takiemu podejściu, agamy mają na ludzi totalnie wyje..ne. Nigdy nie nadepnąłem.
    Każdy smok ma swój charakter, jeden są aktywne, inne nie wyłażą z otwartego terrarium. Jedna lubi pieszczoty, druga pływanie, kolejna ma lęk wysokości itd.
    Charakter i zachowanie to osobna kwestia.
    NAJważniejsze spostrzeżenie po latach obserwacji, a w zoologicznym tego nie mówią (dodatkowym combo jest fakt, iż pani nauczyciel biologii/przyrody razem ze mną obserwuje gady w domu): Pewnie wiesz, że agama (chyba każda odmiana brodacza, albinosa i zerówek nie miałem) zmienia odcienie barwy, zarówno na ciele, ale osobno na brodzie. Między nimi są powiązania, ale każde wskazuje co innego. Więc, barwa na ciele odnosi się do samopoczucia. Gdy jest jej ciepło, jest pojedzona, czy wypoczęta jaśnieje. Analogicznie na zimno, głód, zmęczenie, itd. Ciemnieje.
    Jest to bardziej złożone, ale najprościej jak umiem. Zmieniająca się znacznie gwałtowniej barwa na brodzie odnosi się do sfery emocjonalnej. Masz samca, czarna broda pojawia się jak np.: u pawiana dupa, na okres godów, gdy się podnieci lub też jest to oznaka dominacji/samiec alfa. Jasne bary to oznaka dobrego humoru, jaskrawe/czerwonawe to zdenerwowanie itd. Ja "rzucę okiem i wiem czy jaszczura chce spać, ruchać, czy srać - zanim jeszcze podniesie ogon.
    Niestety pierwotne instynkty zawsze biorą górę i gdy jaszczura np.: poluje to nie patrzy pod nogi i może łatwo gdzieś wpaść. Nie ogarniają szyb, ale zapamiętują układ pomieszczeń i lokalizację przestrzenną. Reagują na imiona, choć nie podchodzą tak często jak psy, tu zachowanie bardziej jak koty. Z najstarszą samicą odczuwam najlepszy kontakt i najmocniejszą więź. Dokupione okazy muszę do siebie "przekonać" i jest odczuwalna różnica w kontakcie z tymi, które hoduję od jajka. Gdy zapewnia się, w pomieszczeniu 26'C to jaszczury nie hibernują , są aktywne cały rok (w pomieszczeniu w którym stoi terrarium).
    Największa aktywność osobnika w ciągu dnia zaczyna się też różnie. Niektóre po 15min od otwarcia oczu, lecą na okno, mimo, że jeszcze jest ciemno, a inne po 4h pod żarówą, wyłażą dopiero z terrariów. Najbardziej uciążliwe jest składanie jaj. Wszystkie samice składają jaja na łóżku, rozkopując przygotowane koce. Nie jestem w stanie nakłonić, by robiły to gdziekolwiek indziej. Sporadycznie złożyły w kocach na dywanie, a do dyspozycji mają pokoje i kilka terrarium (łącznie 5 sztuk). Jajka, jedna samica składa mi 3/4 razy w roku, a przy pięciu składają naprzemiennie, nawet jak nie ma samca (kule żółci jak kura). Nigdy nie trzymamy dwóch samców w jednym pomieszczeniu, nawet w osobnych terrariach, bo cały czas będą się skupiać na walce z drugim samcem i nic dobrego z psychiką się im nie robi.
    Nie karmimy w terrarium, najlepiej karmić pęsetą, by uniknąć bakterii i roztoczy glebowych.
    Odchody od razu czyścić i wizualnie kontrolować.
    Itd., itd.
    Zdaję sobie sprawę, że nieliczni wejdą na taki level, bo warunki w których trzymam gady, są raczej nieosiągalne dla większości, gdyż jestem totalnym świrem i moje smoki traktuję lepiej niż dzieci. Zrobiłem egzotaium w domu i dziwi mnie, że Ty potrafiłeś się oprzeć. Mam nadzieję, że ktoś skorzysta z moich wypocin. I nigdzie nie mówią, a informacje w necie są sprzeczne, odnośnie rejestracji osobników. Więc dobrze zorientować się w swoim urzędzie miejskim, jak to u was wygląda. Najlepsze zwierzęta domowe. Pozdrawiam.

  • @radoslawzuk7485
    @radoslawzuk7485 หลายเดือนก่อน

    Ja mam od ponad roku Bogusia jest genialny !!!przyjaciel

  • @malwinkafaligowska7778
    @malwinkafaligowska7778 2 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo fajny film, dużo trafnych spostrzeżeń i dobrych rad dla początkujących z terrarystyką 😀 też posiadam dwie pięcioletnie agamki i zdecydowanie polecam ten gatunek do hodowli.

    • @jaszczurkiszczypiora
      @jaszczurkiszczypiora  2 ปีที่แล้ว +2

      Dziękuję za miłe słowa ;) A agamy są świetne, to prawda 😁

    • @ezenor4187
      @ezenor4187 2 ปีที่แล้ว

      Baby i love you,you are beautiful :)

  • @mariosuper6918
    @mariosuper6918 ปีที่แล้ว +3

    Gekony lamparcie dożywają nawet 25 lat a ja mam aż x3 😆 ale jest to raczej zaletą niż wadą 😉

  • @kubus9525
    @kubus9525 2 ปีที่แล้ว +2

    Zaebisteeee

  • @ksiazkilekarstwem9223
    @ksiazkilekarstwem9223 ปีที่แล้ว

    Hej, czy moge zostawic Agamę samą w domu jak gdzieś wyjadę? Na ile? Jak ją do tego przygotować?

  • @loxpox7752
    @loxpox7752 5 หลายเดือนก่อน

    trzeba jej dawać codziennie jedzenie z pensety czy dawac do miski i co kilka dni densetą lub ręką dawac te robale???

  • @mariusz17772
    @mariusz17772 2 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie względem karmienia. Ile razy dostaje i jaką ilość?,Czy może do oporu ma pokarmu, tyle ile chce, zawsze w misce?

    • @jaszczurkiszczypiora
      @jaszczurkiszczypiora  2 ปีที่แล้ว +2

      Ja karmię co 2-3 dni i tak powinno się karmić dorosłe agamy, podrostki i maluchy karmi się częściej. Co do ilości to wszystko zależy od tego czym karmię, często robię tak że najpierw podaję pokarm roślinny a później podaję owady. Agamy zwykle jedzą tyle ile potrzebują więc karmię aż do momentu kiedy już nie chce jeść, chyba że widzę że już zjadł dostatecznie dużo. Odnośnie stałego dostępu do pokarmu to jeszcze nie słyszałem żeby ktoś to stosował u agam ;)

  • @nightfarming4205
    @nightfarming4205 2 ปีที่แล้ว

    1 Ile lat musi miec agama by byla dorosła, bo niewiem kiedy bede musial zmienić jej diete na 80% warzyw,
    2 młody osobnik ma jesc 80% robaków?
    ( jeszcze jej nie mam tak btw ): i nwm czy rodzice sie zgodzą nawet jak za nią bede płacił )

  • @artmaiami9089
    @artmaiami9089 2 ปีที่แล้ว

    Ładna a czy ona jeszcze urośnie??jak długo może żyć taka agama .zostawiam co trzeba zapraszam do mnie pozdrawiam artmaiami

    • @jaszczurkiszczypiora
      @jaszczurkiszczypiora  2 ปีที่แล้ว

      Odnośnie wielkości to już nie urośnie, to jest już w pełni wyrośnięty samiec. A co do długości życia - agamy żyją średnio 10 - 12 przy dobrych warunkach, ale to też zależy od wielu czynników. Pozdro ;)

  • @neo5140
    @neo5140 ปีที่แล้ว

    Ile wynosi u ciebie temperatura na wyspie grzewczej?

  • @SebastianaMichaelis
    @SebastianaMichaelis ปีที่แล้ว

    (Wiem data) a czy można ją wyciągać z terrarium na dłużej np w lato gdy jest gorąco i zabierać na dwór?

    • @jaszczurkiszczypiora
      @jaszczurkiszczypiora  ปีที่แล้ว +1

      Jasne że można je wyciągać ale z umiarem, nie żeby siedziała po za terrarium codziennie po kilka godzin ale co jakiś czas na chwilę można wyciągnąć, w lato teoretycznie można na trochę dłużej ale też bez przesady. Na dwór też można wyciągnąć na chwilę w lato jak jest ciepło ale agama powinna mieć też dostęp do wody i cienia ;)

    • @SebastianaMichaelis
      @SebastianaMichaelis ปีที่แล้ว

      @@jaszczurkiszczypiora Bardzo dziękuję za odpowiedź

    • @jaszczurkiszczypiora
      @jaszczurkiszczypiora  ปีที่แล้ว

      @@SebastianaMichaelis szczerze to takie rzeczy chyba tylko Amerykanie wymyślają 😅 W Stanach bardzo często używają dla agam właśnie jakiś hamaków, legowisk dla psów, zabawek itp. Teoretycznie jeżeli wszystkie pozostałe warunki są okej to nie ma przeciwskazań żeby używać tego typu rzeczy ale ja nie jestem zwolennikiem tego. Wygląda to brzydko a agama raczej nie będzie bardziej szczęśliwa jak damy jej kanapę 🙃 Raczej nikt w Polsce i w Europie tak nie robi, o wiele lepsze dla nich warunki są w bardziej naturalnych terrariach. Więc ani to ładne ani dobre dla jaszczurki, ja jestem zwolennikiem naturalnych wystrojów 😁

  • @tynoniewiem3221
    @tynoniewiem3221 2 ปีที่แล้ว

    mam pytanie, planuje zaopiekowac sie dorosla agamą 10 letnią w internecie widze rozne informacje na czesci stronach widze ze karmienie takiej jazczurki powinno byc 80% roslin a 20% owady (2-3 razy w tygodniu) wydaje mi sie ze to dosc mało jak na taką jaszczurke, co o tym uważasz ?

    • @jaszczurkiszczypiora
      @jaszczurkiszczypiora  2 ปีที่แล้ว +1

      To są jak najbardziej dobre informacje, dorosłe agamy karmi się co 2-3 dni ponieważ gady nie mają takiego szybkiego metabolizmu jak np ssaki, więc to nie jest dla takiej agamy za mało. To jest i tak nic w porównaniu do węży które się karmi raz na kilka tygodni. A co do proporcji owadów do roślin które napisałeś to też są dobre ;)

    • @tynoniewiem3221
      @tynoniewiem3221 2 ปีที่แล้ว +1

      @@jaszczurkiszczypiora wielkie dzięki za odpowiedź:)

  • @muchonozor13
    @muchonozor13 2 ปีที่แล้ว

    Witam, mam agamę od kolegi 6cio letnią. Żarówka w terrarium to jakaś porażka, nie daje praktycznie żadnego ciepła, same światło.. Agamka ciągle leży, praktycznie nie rusza się odkąd przywiozłem ją do domu (2 dni temu) ostatni raz jadła przed przekazaniem ją do mnie, dzisiaj próbowałem dać jej trochę bazylii, bez skutku. Jutro będzie miała odpowiednią lampę UVA+UVB oraz wapno. Jest strasznie mało ruchliwa, nie chce jeść, jest zimna kiedy biorę ją na ręce. Staram się wtedy ogrzać ją chociaż chwilkę swoimi rękami. Czy myślicie ze jeśli już zamontuje jej odpowiednią lampę to troszkę odżyje i może apetyt jej wróci? Może to być też kwestia przyzwyczajenia do nowego mieszkania?

    • @jaszczurkiszczypiora
      @jaszczurkiszczypiora  2 ปีที่แล้ว

      Takie zachowanie może wynikać z wielu rzeczy, przede wszystkim musisz jej zapewnić odpowiednią temperaturę, więc porządną lampę grzewczą lub promiennik ceramiczny, bo agamy zachowują się tak kiedy jest im zimno. Po drugie świetlówka uvb, odpowiednie pożywienie i suplementacja i powinno być lepiej. Kolejna sprawa to odpowiednio duże terrarium i podłoże, bo to zachowanie może też wynikać z zaczopowania nieodpowiednim podłożem. Jeśli jest bardzo źle to weź ją do gadziego weterynarza, na pewno pomoże, a poza tym jak zapewnisz odpowiednie warunki to powinno się polepszyć, powodzenia!

    • @muchonozor13
      @muchonozor13 2 ปีที่แล้ว

      @@jaszczurkiszczypiora Żarówka,którą zamówiłem, rzekomo zapewnia wystarczającą temperaturę (+ ma UVB), przyjdzie jutro więc obadam sytuacje, w tym terrarium co jest teraz była cały czas (6 lat) i u poprzedniego właściciela niby normalnie sie zachowywała. Wapno kupiłem dla niej bez witaminy D3 i nie wiem czy nie popełniłem błędu właśnie z tym wapnem. Planuje karmić ją co 2/3 dni głównie w 80% roślinkami, marchewką startą, bazylią, mleczami i podobno uwielbia roszpunkę, a co trzecie karmienie będą robaczki. Witaminy również jutro jej zakupię poczytam jeszcze na pogonie.pl ile ich suplementować i jakie witaminy przede wszystkim. Mam nadzieję ,że wszystko będzie z nią w porządku, tak czy inaczej dziękuję za odpowiedź

    • @muchonozor13
      @muchonozor13 2 ปีที่แล้ว

      @@jaszczurkiszczypiora Niestety na temat witamin jakie ma przyjmować agamka nie znalazłem informacji na pogonie. Masz może jakąś radę, które wybrać najlepiej?

    • @jaszczurkiszczypiora
      @jaszczurkiszczypiora  2 ปีที่แล้ว +1

      @@muchonozor13 co do wapna to kupiłeś dobrze, bo dla dziennych jaszczurek dajemy wapno bez d3, odnośnie witamin to ja używam witamin od firmy zoo meds i z tego co się orientuję to są to jedne z najbardziej polecanych witamin. Ale wiedzę masz dużą więc myślę że dasz radę ją uratować ;) Jakby dalej tak się działo pomimo zmiany warunków to pojedź do weta

    • @muchonozor13
      @muchonozor13 2 ปีที่แล้ว

      @@jaszczurkiszczypiora jeszcze bym miał jedno pytanko czy trzeba drewnojadom uciąć głowę przed podaniem agamce?

  • @milter2456
    @milter2456 2 ปีที่แล้ว

    Ile dziennie powinno dawać się robaki agamie dorosłej a ile małej

    • @jaszczurkiszczypiora
      @jaszczurkiszczypiora  2 ปีที่แล้ว

      Zacznijmy od tego że młode agamy karmimy 1-2 razy dziennie, a dorosłe - co 2-3 dni. Co do ilości owadów to ciężko stwierdzić bo to zależy od tego jakimi owadami karmisz i jakiej są wielkości. Poza tym dieta dorosłych agam powinna się składać w 80% z roślin więc każdy musi wyczuć ile karmić swoją agamę danym pokarmem ;)

  • @motofan7344
    @motofan7344 2 ปีที่แล้ว

    Jakiej jest ona odmiany barwnej?

    • @jaszczurkiszczypiora
      @jaszczurkiszczypiora  2 ปีที่แล้ว

      To jest odmiana classic, bo nie widać selekcji na żaden konkretny kolor, jakiś dodatkowych odmian recesywnych też nie posiada 😁

  • @kubasiema9137
    @kubasiema9137 2 ปีที่แล้ว +2

    uhuhu no to już staruszek

  • @kamilsiepak3973
    @kamilsiepak3973 หลายเดือนก่อน

    ja tez jestem kamil xd

  • @Olaf213
    @Olaf213 2 ปีที่แล้ว

    Też mam agame która ma 7 mies

    • @jaszczurkiszczypiora
      @jaszczurkiszczypiora  2 ปีที่แล้ว +1

      No to piona 👋 Kiedyś też wyrośnie Ci na takiego smoka ;)

  • @kiritoe1527
    @kiritoe1527 2 ปีที่แล้ว

    siema

  • @dariuszk.5241
    @dariuszk.5241 6 หลายเดือนก่อน

    Popracuj nad wypowiedziami, bo co drugie zdanie zaczynasz od "no i..."

  • @_highkicker_1986
    @_highkicker_1986 6 หลายเดือนก่อน

    Tego Errr nie mogę sluchac

  • @Noddebuf
    @Noddebuf 2 ปีที่แล้ว

    Ej powiedz rabarbar 😁

  • @agnieszkaperraud3669
    @agnieszkaperraud3669 2 ปีที่แล้ว +4

    Mam agame 15 lat jezdzi ze mną wszędzie plywa w jeziorach obok mnie a jak sie zmeczy to na mnie wchodzi i juz, mMówienie ze tylko na krótko na ręce i do terrajum to dla mnie bzdura ale ogólnie filmik niezły

    • @simplyyyy
      @simplyyyy 2 ปีที่แล้ว +1

      Zważając na to że wypuszczasz agamy DO JEZIORA to się dziwię że jeszcze żyje. Wypuszczanie do jeziora to bardzo zły pomysł, po pierwsze: w jeziorze woda jest lodowata a np. przy kompieli agamy jak ma problem z wylinką czy po prostu się ubrudziła to woda powinna mieć 33-35 stopni.
      Po drugie agama może zwyczajnie uciec a przypuszczam że mieszkasz w polsce a w tym kraju warunki do życia agamy na wolności są okropne.
      I po trzecie: Zwyczajnie takie kompiele stresują agamę. A co do rzekomej nie prawdy o krótkim braniu agamy na ręce to autor filmu ma całkowitą rację. Jeżeli kolor agamy zaczyna być ciemniejszy wtedy gdy trzymamy ją już jakiś czas na rękach od tego jaki ma w terrarium lub temperatura ciała agamy zaczyna być chłodniejsza to są to sygnały aby odłożyć agamę do terrarium,najlepiej pod lampę grzewczą. W twoim komentarzu jest napisane "jeździ ze mną wszędzie" czyli pewnie odstępy czasu od kiedy nie jest w terrarium mogą oscylować nawet w kilka godzin. ŻENADA

    • @agnieszkaperraud3669
      @agnieszkaperraud3669 2 ปีที่แล้ว

      @@simplyyyy Dziękuję za komentarz nie wiem po co Tylko tyle rad które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością gdyby mojej agamie było źle to by nie żyła tyle lat! nie kąpie się w lodowatych wodach! nie wiem gdzie ty mieszkasz a ty nie wiesz gdzie ja mieszkam więc nie mamy o czym rozmawiać poza tym kąpie się tylko tam gdzie jest naprawdę czysta woda i sama do niej wchodzi! to było pierwsze primo drugie primo jest takie że moja agama nie robi się czarna i się nie denerwuję nie znęcam się nad zwierzętami moja Agama naprawdę jest szczęśliwa kiedy jest na zewnątrz a nie w terrarium pod lampą tak dla przypomnienia to zwierzęta uwielbiają słońce uwielbiają trawę i o wiele lepiej się czują na zewnątrz niż wewnątrz poza tym przez 15 lat mi nie uciekła to już dzisiaj mi nie ucieknie !chyba nie zrozumiałeś tego że jak ktoś ma jakieś zwierzę przez tyle lat i jest mu dobrze i żyje to znaczy że jest jejlepiej!! niż te które są zamknięte i zazwyczj nie dożywają sędziwego wieku w ogóle nie widząc światła dziennego pozdrawiam i życzę powodzenia

    • @simplyyyy
      @simplyyyy 2 ปีที่แล้ว +1

      @@agnieszkaperraud3669 W moim komentarzu chodziło mi, o przedstawienie problemu jakim jest opieranie swojej wiedzy na starszych badaniach, bo np. teraz wiadomo, że jak agama jest za długo na śliskiej powierzchni np. podłodze bez dywanu to wykrzywiają jej się stawy, a 15 lat temu odkąd posiadasz agamę pewnie takich badań nie było. Najlepiej bym polecał udać się do weterynarza, aby zbadał agamę i zobaczył czy jest zdrowa i ewentualnie coś doradził. Pozdrawiam i życzę dalszej pomyślnej hodowli :)

    • @agnieszkaperraud3669
      @agnieszkaperraud3669 2 ปีที่แล้ว

      @@simplyyyy witam ja nigdy nie kierowałam się żadną wiedzą i badaniom przeprowadzonym absolutnie jest zdrowa jak na swój wiek bardzo ruchliwa wierz mi nie masz się o co martwić bardzo szczęśliwe zwierzę nie ma krzewicy latem całe dnie spędza na dworzu jeśli nie pada to spędza tam noce pod korzeniem kiedy chce się chowa kiedy chce wychodzi nawet ma własny basen w którym się kąpie życzyłabym każdemu moc dać to swojemu zwierzakowi co ja mogę

    • @klaudiafajna5473
      @klaudiafajna5473 7 หลายเดือนก่อน

      ❤❤❤