Energia Off Grid #23 Grzanie wody kolektorami słonecznymi czy fotowoltaiką ? Oto jest pytanie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 ส.ค. 2024
  • Pewnie niejedna osoba zastanawiała się czym grzać wodę. Kolektory słoneczne, czy może fotowoltaika. Odwieczny dylemat nad zastosowaniem jakiegoś rozwiązania. Zwolennicy jednej czy drugiej opcji zawsze znajdą argumenty na swoją korzyść. Odcinek poświęcimy na otwarta, merytoryczną analizę, a w założeniu chcemy was, widzów prosić o podzielenie się swoimi doświadczeniami.
    Sterownik do grzania wody;
    www.el-car.auto...
    Panele fotowoltaiczne Selfa;
    www.selfa-pv.c...
    Akumulatory;
    www.sklep.akub...
    Pompa obiegowa;
    www.grupa-sbs....
    Bufor;
    galmet.com.pl/...
    Dobry Projekt:
    Wsparcie na konto nr; PL73 1600 1462 1886 4523 7000 0001
    Linki na media społecznościowe
    Facebook: / ​
    Instagram: / ​
    Kontakt email; dobryprojekt8@gmail.com

ความคิดเห็น • 137

  • @jerzyszumniak4029
    @jerzyszumniak4029 3 ปีที่แล้ว +11

    Mam kolektory od 10 lat. Z doświadczenia mogę powiedzieć, iż dla 5 osobowej rodziny wystarcza z zapasem 300 litrowy boiler, oraz 2 kolektory. Działanie od lutego do października. Oczywiście zdarzają się pojedyñcze dni w miesiącach listopad- styczeñ gdzie woda potrafi się zagrzać do max 50 stopni. Musi to być jednak słoneczny, bezchmurny dzień. Po za tym ważne jest aby z wody korzystać na bieżąco, ponieważ woda mając temperature z rana 40 stopni około godziny 17-18 osiąga 80-90 stopni. Nie wykorzystana w tym dniu na następny dzień z rana ma około 70 stopni. Co już popołudniu doprowadzi do zagotowania i problemów. Jest jednak na to wyjście. Jeśli się nie korzysta z wody na przykład wyjeżdżając na kilka dni to można na stałe załączyć pompę obiegową i woda będzie grzała grzejniki lub podłogi a to bez problemu przejmie nadmiar temperatury. Innym problemem jest brak napięcia, który spowoduje wyłączenie pompy od solarów i zagotowanie glikolu w kolektorach co spowoduje odparowaniem glikolu przez odpowietrznik. Uwaga. 2 min bez napięcia i kolektor się gotuje tzn. Glikol dochodzi do 160 stopni Celsjusza!!! Wyjściem z tego jest zamontowanie UPS z awaryjnym podtrzymaniem nawet na kilka godzin w zależności od dobranego akumulatora. Koszt zestawu od 500 zł.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว +1

      Czytam i wnoszę, że sprawność zestawu jest bardzo wysoka. Faktycznie coś jest na rzeczy z tą nadprodukcją. Aczkolwiek kolega opanował w automacie i przewidział te kłopoty z zanikiem energii elektrycznej. Wnioski są takie, że można to opanować. Dodatkowo uzyski godne wyróżnienia :) Bardzo dziękuję i pozdrawiam

    • @ArekkPL
      @ArekkPL 3 ปีที่แล้ว +2

      Dzięki za podzielenie się doświadczeniem. To tylko potwierdza, że u mnie w domu do grzania wody będą PV.

  • @mordonvanlust2589
    @mordonvanlust2589 3 ปีที่แล้ว +7

    Fajny kanał, bowiem przez to społeczność myśląca o wolnym życiu, mieszkająca w tym regionie naszej Planety podnosi swą świadomość. Ja myślę że jeśli off grid to trzeba bardziej być minimalistą raczej to podstawa czym więcej technologi wyprodukowanej nie przez nas a wyspecjalizowane maszyny tym większe nadal nasze niewolnictwo,(kupić raz ale coś co może służyć nam do końca życia a jest to możliwe) bo przypuśćmy że z jakiegoś powodu upadnie serwis czy produkcja paneli lub produkcja pomp elektrycznych gdzie na tych systemach oparty jest off grid i co w tedy po jakimś tam czasie 10 lat gdzie nasze życie to około 100. Myśle że podstawa to dobra lokalizacja z woda zdatną do picia pod ziemią do 10m bo tyle pompa ręczna jest wstanie zassać w górę a może nawet nabić jakiś zbiornik buforowy plus nabijany powietrzem z ręcznej pomki, W tedy nasza rola to zgromadzić w zapasie kilka sztuk uszczelek na wymianę przez 100lat jakięs drobne części i filtry.W naszym regionie Planety woda to chyba nie az taki problem jest lepsza lub gorsza ale jest kwestja filtrów indywidualna. Grzanie wody cwu używając paneli czy akumulatorów to może być trwałe na maks 30 lat litowe tyle wytrzymują a panele mniej, taki system to raczej jako bonus do takiego życia off grid bowiem jest nie trwały i nie ma co na nim opierać fundamentów, Podstawa moim zdaniem to mały Obiekt około 35mkw do offgrid jako budynek oraz mały piec na drewno który musimy raz wyspawać z grubej stali z wymiennikiem ciepła do tego zbiornik z 150l z nierdzewy z wężownicą o gróbej średnicy umieszczony nad piecem by działała grawitacja a w lato po drugiej stronie ściany zbiornik który grzeje słońce do wody cwu. Musle że muszą być jakieś fundamenty off gridu tego typu a nie akumulatory i fotowoltaika ktore sa mało żywotne a my zamiast żyć będziemy zaniepokojeni gdy nawalą a przyzwyczailismy się do cwu i ludzi takich dotknie cierpienie. Nie jestem anty przeciw elektryczności ale to musi być zminimalizowane np. by świeciła żarówka wieczorem by móc czytać książkę przed snem nie trzeba nie wiadomo jakich systemów. Gotowanie lub pieczenie w lato coś typu kuchnia letnia jest sensowne. Bo off grid to to że nie pracujesz po 11godzin w korporacji tylko masz czas na wszystko co Ci potrzeba do życia czy to gotowanie czy ręczne pranie Twoich przysłowiowych 3 par gaci itd. Pytanie tylko ilu ludzi potrafi zrezygnować z bogacenia się bez końca i gonitwy za tym co daje tylko przez chwile szczęście a zaczną być sobą,prawdziwi i po prostu żyć... Czy jesteście w stanie prawie nic nie robić i niczym się nie martwić? A co by było gdy by wszyscy na Planecie byli w takim stanie? Czy było by to na plus dla Planety?

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za komentarz, bardzo obszerny i wielowątkowy. Uważam, że powinniśmy zajmować się tym co nas bawi, cieszy, emocjonuje pozytywnie. Formuła off grid to zwyczajna chęć bycia aktywnym, przedsiębiorczym, operatywnym. Niezależność w obecnej przestrzeni, dopuszcza używanie tego co dziś mamy pod ręką. Pozdrawiam serdecznie :)

    • @mordonvanlust2589
      @mordonvanlust2589 3 ปีที่แล้ว +1

      @@DobryProjekt Zgadzam się, każdy ma wolną wole i swoją interpretacje samowystarczalności każdy ruch w tym kierunku jest na plus.
      Miałem na myśli jedynie to że chcąc byś samowystarczalnym warto wpierw zbudować sobie proste fundamenty, a te współczesne technologie dające względnie duży komfort typu panele wytworzone przez fabryki z surowców kopalnych to taki moim zdaniem na chwile jakiś bonus, bowiem ta Planeta jest skończona i jej zasoby oraz łatwa energia która pozwala to przetwarzać.
      th-cam.com/video/EXwAkGUQE5Q/w-d-xo.html

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      @@mordonvanlust2589 Myślę, że każdy we własnym zakresie powinien działać :) Tyle przecież możemy;)

  • @oneferrdek3346
    @oneferrdek3346 3 ปีที่แล้ว +7

    Kolektor można zrobić na grawitacji i nie potrzeba pompki .warunek .bufor musi być wyżej niż kolektory . Tak jak to ma miejsce w ogrzewaniu grawitacyjnym.w tym przypadku za pięć robią grzejniki 😁👍 fajny kanał
    Jak policzysz ile energii może wytworzyć kolektor i dasz bufor z zapasem to nigdy nie przegrzejesz buforu bez żadnych sterowników .
    Ja mam ogrzewanie grawitacyjne i nie boje się że prąd zabiorą a wody jest na tyle dużo w obiegu że ciężko zagotować wodę .naprawdę trzeba się postarać i zrobić to celowo.ale powiekszylbym nieco pojemność instalacji i byłoby to wręcz nie możliwe.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      To mamy wypowiedz kolegi, praktyka z zakresu ogrzewania rozprowadzanego obiegiem grawitacyjnym. Zgadzam się, faktycznie, mocny punkt to dystrybucja i odbiór na bieżąco :)

    • @romankmieciak1186
      @romankmieciak1186 11 หลายเดือนก่อน

      Witam, właśnie chce coś takiego zrobić, w instalacji masz glikol?kolektory podłączone do ogrzewania czy bojler z dwiema wężownicami ?z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam.

  • @KrzysztofZ84
    @KrzysztofZ84 3 ปีที่แล้ว +5

    Porównuj sprawność a nie moc. Moc pojedynczych paneli rośnie ale razem z ich powierzchnią. Panele o największych mocach są używane do szybszej budowy farm PV (montaż z użyciem dźwigu).
    Panele PV mają 3x mniejszą sprawność w porównaniu do kolektorów, ale produkuję bardziej uniwersalną energię.
    Kolektory produkują energię którą łatwiej zmagazynować w warunkach domowych. Sądzę że jeśli mamy dostępną ścianę od południa lepiej przewymiarować kolektory 1,5-2x. Zamontować je pionowo lub odchylić od dołu ściany o 10-20°. Dzięki temu uzyskamy lepsze wypełnienie zapotrzebowania na CWU, a latem zminimalizujemy problem przegrzania. Dodatkowo jeśli będzie występować problem przegrzania można zamontować roletę okienną z prostą automatyką (włącznik termiczny).
    Zbiornik na CWU można próbować wykorzystać do odbioru energii elektrycznej z PV przy zbyt wysokim napięciu. Wystarczy dołożyć przekaźnik napięcia.
    Podsumowując pewnie najlepszy będzie mix PV i kolektorów. W takim kierunku zamierzam inwestować we własnym domu.
    Pomysł z "basenem" pod domem był kiedyś analizowany na forum muratora w wątku dotyczącym budowy akumulatora ciepła. Wyszło że koszt budowy zbiornika wody w którym zgromadzimy ciepło na całą zimę jest wyższy od budowy domu.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo fajny wpis :) Kolejny raz wychodzi że nie ma złych rozwiązań :) Pozdrawiam

    • @andrzejhajder6405
      @andrzejhajder6405 2 ปีที่แล้ว +1

      Ja dodał bym tylko szklaną obudowę ściany z kolektorem . Mniejsze straty w zimie.

    • @andrzejhajder6405
      @andrzejhajder6405 2 ปีที่แล้ว

      @@DobryProjekt zgadza się. Widzę że jestem 9 miesięcy spóźniony ale temat dalej aktualny

    • @cezaryczech3817
      @cezaryczech3817 ปีที่แล้ว

      Są wdrożone rozwiązania ze zbiornikiem pionowym 100m3 wbudowanych w brylę domu w jego centrum.

  • @Mroffgriddarmowaenergia
    @Mroffgriddarmowaenergia 2 ปีที่แล้ว +1

    Dobry temat i zdrowe podejście. Ze względu na posiadany off grid wykorzystuje przetworzoną energię do zasilania bojlera 100 L w sposób bezpośredni ale w fazie projektu całego systemu wybrałem odpowiedni bojler aby uzyskać wysoką efektywność przy małym zużyciu energii z banku energii w przypadku grzania wody po zachodzie słońca. Pozdrawiam serdecznie.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  2 ปีที่แล้ว +2

      Dziękuję za komentarz, szczególnie cenney od kolegi praktyka :)

    • @Mroffgriddarmowaenergia
      @Mroffgriddarmowaenergia 2 ปีที่แล้ว

      @@DobryProjekt pewne straty przetwarzania w przypadku off gridu należy uwzględniać jako normalne, skoro nasze panele potrafią oddawać większą moc niż w danym momencie obciążamy falownik bo przecież to jest istota pracy inwerterów off grid’owych to powstaje nam pewna ilość energii której nie jesteśmy w stanie ani wykorzystać ani zmagazynować zakładając naładowany bank i świecące słońce w danym czaso-okresie to nie powinnismy uwzględniać strat własnych przetwornic w procesie przetwarzania DC/AC jeśli korzystamy z energii przetworzonej do podgrzewania wody napięciem sieciowym tak jak jest w moim przypadku. Ty masz sterownik z buforem na osobnych panelach wiec wykorzystujesz max mocy dostarczanej z paneli. Jednak kiedy woda będzie gorąca, sterownik odłączy energię przekazywaną na grzałkę i wracamy do punktu wyjścia z ilością energii jakiej nie jesteś w stanie odebrać jak i w moim tak w twoim przypadku. Generalnie oba systemy są zbieżne w zakresie funkcjonalności ale różne ze względu na charakterystykę pracy. Powodzenia w doświadczeniach 💪

  • @krzy27
    @krzy27 3 ปีที่แล้ว +4

    Przedstawiasz wybór między panelami a kolektorami słonecznymi jakby to był wybór między dżumą a cholerą a przecież to może fajnie współgrać. Moje pierwsze kolektory były z grzejników panelowych i sterownik różnicowy do tego. W tej chwili mam kolektory zakupione i nie mam żadnego sterownika do tego. Słońce samo tym steruje. Daje energię cieplną na kolektory i energię elektryczną na 20W panel pod który podpięta jest pompka na stałe napięcie. Działa to zupełnie niezależnie a do tego żadnych sterowników, żadnych czujników, prosto. Czyli dżuma z cholerą ramię w ramię.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว +2

      Fantastyczny przykład :) Bardziej pasuje mi tu określenie, dobre rozwiązanie wykorzystuje dwie formy pozyskiwania i dystrybucji energii cieplnej. Dzięki za przykład godny propagowania :)

  • @dan911911dan
    @dan911911dan ปีที่แล้ว +3

    Mam oba systemu- moge porównywać - PV maja 0 bezwladnosci , grzeja odrazu nawet jak slonce wyjdzie na 15 minut przy -10- przy solarach zapomni, niema ryzyka przegrzewania nawet jak mamy mały zbiornik, kolejna kwestia to to ze mozemy miec gorna i dolna grzalke i np.grzec tylko pol zbiornika dgy slonca jest mako, przy solarach nie, i najważniejsze solary sa zalezne od pradu pv nie.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  ปีที่แล้ว +1

      Kolega lepiej widzi mając porównanie ;) 😉 Dziękuję za komentarz i wypowiedź od dawna kolega fanem off gridu ?

    • @mobile4you_first
      @mobile4you_first ปีที่แล้ว

      Standardowe PV nie dziala przy braku prądu z sieci, bo systemowo się wyłączają. Do solarów wystarcza zasilanie pompki i sterownika.

    • @sq9ddl
      @sq9ddl 7 หลายเดือนก่อน

      ​​@@mobile4you_first
      Pv do cwu nie potrzebują sieci.....

  • @marcinw7040
    @marcinw7040 2 ปีที่แล้ว +2

    Ja zmontowałem robiony przez specjalistę boiler z płaszczem i do tego kilka rur miedzianych w środku jako drogie źródło ciepła dla boilera. Boiler na strychu a kolektor jest niżej na dachu. Rury miedź 18 doprowadzone do boilera w dodatkową wezownice. zbiornik wyrównawczy z audi80 i glikol. Jeden panel nagrzewa latem boiler do 55st. Wszystko działa bez pompki ,grawitacyjnie .a zima ogrzewa boiler piec. Koszt boilera rurek i panela 1800zl.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  2 ปีที่แล้ว +1

      Super rozwiazanie :) Grawitacja działa bez rachunków :)

  • @MrUnter6
    @MrUnter6 2 ปีที่แล้ว +3

    Idealnie było by posiadać instalacje PV oraz kolektory słoneczne które magazynują ciepło w buforze np 1000l. Natomiast wiadomo jako Kowalscy musimy optymalizować koszty i wybrać jakiś złoty środek. Dzięki z materiał.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  2 ปีที่แล้ว

      Dokładnie :)

    • @andrzejhajder6405
      @andrzejhajder6405 2 ปีที่แล้ว

      To jest właściwe podejście. Moje własne doświadczenie. Miałem kiedyś ogrzewanie olejowe z wężownicą do grzania wody. Niepraktyczne w lecie , więc zainstalowałem gazowy podgrzewacz wody. Zasilanie do podgrzewacza przepuściłem przez wężownice od ogrzewania. W lecie działał tylko podgrzewacz gazowy a zimą prawie się nie włączał. Jeśli użyć kolektora i podnieść temperaturę wody o kilka stopni to pv będzie miało lżej. Jeśli nie potrzebujesz tak dużej ilości ciepła trzeba zainstalować żaluzje sterowane termostatem.

    • @andrzejhajder6405
      @andrzejhajder6405 2 ปีที่แล้ว

      kolektory powinny być instalowane w warunkach szklarnianych . Czyli za szklaną ścianą np. przyległą do południowej ściany budynku. Łatwiej będzie zainstalować żaluzje do kontroli temperatury i przeciwdziałać wychładzaniu w zimie.

  • @Kenny88
    @Kenny88 3 ปีที่แล้ว +4

    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co jest lepsze. Przy ciepłej, słonecznej pogodzie z pewnością kolektory, ponieważ nagrzane panele słoneczne tracą wydajność przy wysokiej temperaturze. Tylko znowu wystarczy wystawić jakikolwiek ciemny pojemnik na słońce i nam podgrzeje wodę (niektórzy robią kolektory samoróby). Dzisiaj natomiast jest jakieś 15 stopni, deszczowa pogoda i powątpiewam by kolektor nam zagrzał wodę. Natomiast z moich paneli może nie ma mega produkcji, ale jest wystarczająca by dogrzać wodę, obejrzeć ten film i pewnie jeszcze przyrządzę obiad. Panele są bardziej uniwersalne tylko by z nich korzystać w gorszą pogodę trzeba mieć przewymiarowaną ilość.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      Kolegi wpis jest bardzo cenny. Praktyk ma przewagę, gdyż po jego stronie stoją doświadczenia. Zgadzam się i również przychylam się do takiego stanowiska. Dziękuję za pomoc w zgłębianiu tematu :)

    • @krzy27
      @krzy27 3 ปีที่แล้ว +2

      Ale kolektorami jest podobnie - aby z nich korzystać w gorszą pogodę trzeba mieć przewymiarowane tak jak panele. Z tym że znaczna różnica jest z nadmiarem w słoneczne dni. Kolektory trzeba przykrywać lub zrzucać nadmiar ciepła. Z paneli nie musisz odbierać całej energii lub możesz wysłać do sieci (on-grid) ale zakrywać nie musisz. Z resztą z panelami raczej zdążyliśmy przywyknąć do bilansu rocznego prądu. W off-grid'zie to już jest wyzwanie. Marnujemy energię na przewymiarowanej instalacji lub dokładamy ją innym źródłem.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      @@krzy27 Przed off grid stoją wyzwania, magazynowania to fakt. Wyzwania napędzają rozwój i szukanie jak ją spożytkować :)

    • @krzy27
      @krzy27 3 ปีที่แล้ว

      @@DobryProjekt jak najbardziej. Ale bardziej zależało mi na porównaniu kolektorów słonecznych do paneli fotowoltaicznych. Tak samo jeno i drugie można niedowymiarować lub przewymiarować. Znając skutki, koszty, swoje możliwości można się lepiej do czegoś przyłożyć, podjąć właściwsze decyzje.

    • @alfagarage80
      @alfagarage80 3 ปีที่แล้ว +1

      @@krzy27 Jeśli masz produkcje z fotowoltaiki to kolektor też ja zrobi, heat pipe nawet sporo większą 😁 Sam teraz remontuje dom i właśnie na dach trafa 3 kolektory heat pipe. A na podwórku stanie fotowoltaika 😄

  • @konradmazur1979
    @konradmazur1979 2 ปีที่แล้ว +2

    Co do rocznego bufora kiedyś policzyłem że zbiornik wody powinien mieć średnio coś około 2,5m głębokości i powierzchnię równą domowi aby zapewnić zmagazynowanie ciepła na całą zimę. Zbiornik musiałby być izolowany pianą ok 30cm a dom powinien posiadać podłogówkę. Zamiast solarów, które są bardzo drogie można spróbować przepompowywać wodę bezpośrednio np na czarną blachę trapezową na dachu przykrytą szkłem albo tańszą folią tunelową. Można kombinować z pompą DC podłączoną do jednego albo dwóch PV. W słoneczny dzień z połowy dachu 100mkw taka instalacja powinna dawać ponad 20kW, a więc energię 10MWh potrzebną na ogrzewanie przez cały rok zgromadzi w ciągu 500 godzin. Rozważania są czysto teoretyczne, ale kto wie czy w obliczu szalejącej propagandy zielonych tego typu realizacje za chwilę nie staną się koniecznością?

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  2 ปีที่แล้ว +1

      Myślę, że nawet jeśli teoretyzujemy to później krok i działanie :) Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarz

    • @Hanys111
      @Hanys111 2 ปีที่แล้ว +2

      Czy kolega to dobrze policzył?
      Przyjmując, że 1 m3 H2O ma masę 1000 kg, ciepło właściwe H2O to 4,19 J/kg*K, a rozporządzalny przedział temperatury to 60K, to jedno razy drugie razy trzecie da wynik ile energii ten 1 m3 H2O jest w stanie łyknąć i przy jakiejś sprawności o tyle mniej oddać. A jeśli kogoś interesuje z jaką mocą, to wynik trzeba podzielić przez 3600.

  • @gaco2003
    @gaco2003 2 ปีที่แล้ว +2

    Od 10 lat posiadam kolektory słoneczne i powiem szczerze, że nie jestem zadowolony głównym powodem jest brak grzania w dni nie słoneczne oraz potrzeba serwisowania czyli generowanie dodatkowych kosztów. Panele fotowoltaiczne mam 5 lat i jestem bardzo zadowolony bo prąd jest wytwarzany od świtu do wieczora a w połączeniu z tym sterownikiem to jest petarda. Pozdrawiam Super kanał

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  2 ปีที่แล้ว

      "Brak grzania w dni słoneczne" Oj chyba kolega się pomylił, poproszę o sprawdzenie ;)

    • @gaco2003
      @gaco2003 2 ปีที่แล้ว +1

      W dni nie słoneczne:)

  • @andrzejhajder6405
    @andrzejhajder6405 2 ปีที่แล้ว +1

    Wiadomo koszty są ważne . Ale jeśli ktoś może sobie pozwolić to powinien wykorzystać różne źródła energii. PV, kolektory, wiatr wodę. Jest kilka typów urządzeń w każdym rodzaju energii. Jeśli nawet nie będziesz 100% samowystarczalny to jaka kolejek redukcja opłat czy zanieczyszczenia środowiska robi cię wygranym i bohaterem w moich oczach

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  2 ปีที่แล้ว +1

      Fantastyczny komentarz:) Dziękuję:) Kolega ma doświadczenia z pv

    • @andrzejhajder6405
      @andrzejhajder6405 2 ปีที่แล้ว

      @@DobryProjekt nie z panelami słonecznymi ale z pompami ciepła . Mieszkam w Nowym Jorku i instaluję tutaj pompy ciepła od ponad 15-tu lat. Osobiście jestem pasjonatem off grid . Mam wielki szacunek do ludzi , którzy robią coś w tym kierunku. Czy to będzie energia czy zielarstwo , czy produkcja żywności. Osobiście mam parę pomysłów z wykorzystaniem różnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej, ale nie pogardzę kolektorami . Pasjonaci a zwłaszcza ci z pieniędzmi to nasza przyszłość. Na przykład producenci i instalatorzy klimatyzacji w Polsce biją na głowę tutejszych producentów i instalatorów włączając w to moja skromna osobę. Wydajności i technologie polskich pomp ciepła są naprawdę imponujące. Gdybym wrócił do Polski i chciał pracować w moim fachu musiał bym parę lat popracować w polskiej firmie i douczyć się . A tutaj jestem jednym z lepszych. Jeśli ktoś mieszka w górach ma ogromne możliwości wykorzystania wody i wiatru. Przy większych rzekach koła wodne na pontonach czy na dźwigniach brzegowych . Wiatry nie muszą napędzać elektrowni wielkich . Kilka mniejszych też zrobi robotę . 100 watów to 200 tam i się uzbiera. Kolektory umieszczone są szklaną ścianą robią robotę. To tak kilka pomysłów dla innych pasjonatów. Wiem że to kosztuje ale może.....

  • @berlinkamrat6972
    @berlinkamrat6972 ปีที่แล้ว +1

    Czyli logika podpowiada że jednak Panele w dni pochmurne.. I właśnie o tym kiedyś pisałem.. Maaasssseee rzeczy odpowiadasz sam jak i pytań.. Bynajmniej jaaaa dzięki temu nie musze prób robić bo Ty już to robiłeś nie wiem jak inni ale Ja Srasznie Dziękuję za Twoją Prace dla nas hmm wszystkich co się interesują.. Pozdrawiam i jeszcze raz Dziękuje 👍👍👍👍👍👍👍🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  ปีที่แล้ว +1

      Bardzo dziękuję za komentarz i miłe słowa w nim zawarte :) Wnoszę, że kolega lubi tu zaglądać? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

  • @adamzielinski8168
    @adamzielinski8168 2 ปีที่แล้ว

    Na razie wzrost efektywności paneli PV wyniósł ok. 30% w ciągu ok. 10 lat (z przeciętnie 16% do przeciętnie 21%). Wzrost mocy uzyskiwany jest przez zwiększenie powierzchni panela. Obecnie standardem są panele 1x1,8m, gdy 10 lat temu było to 0,8x1,2. Modele mające po 500 i więcej Wp to 2 metrowe kolosy. Na dzień dzisiejszy, nie ma masowej technologii, która zaoferuje gwałtowny skok jakościowy. Owszem, badane są różne rozwiązania ale… od badań do produkcji, a w szczególności masowej dostępności, droga daleka. W tym tempie uzysk na poziomie 30% będzie dostępny w połowie następnej dekady, a tylko zwiększenie efektywności PV, w polskich warunkach klimatycznych, pozwoli na uzyskanie pełnego off gridu w oparciu o energię solarną. Bez tego wymagane są duże nakłady ekonomiczne, bo trzeba pokryć panelami / kolektorami duże powierzchnie. Pewne nadzieje dają magazyny kinetyczne ale to dziedzina, która dopiero jest badana.

  • @tadeuszo1445
    @tadeuszo1445 3 ปีที่แล้ว +3

    Chyba najlepsza byłaby hybryda wiosną i latem wodę grzałyby solary a zimą prąd " zmagazynowany" w sieci latem przez PV. Ale to niestety nie jest rozwiązanie dla off gridowców tylko dla prosumentów.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      Wszystkie rozwiązania mają na celu zmniejszyć koszty. Dziękuję bo to właśnie można uzyskać w przypadku skorzystania z kolegi propozycji;)

  • @PrzemkoAll
    @PrzemkoAll 2 ปีที่แล้ว +1

    Pięknie powiedziane na wstępie , każdy ma swoją rację :)

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  2 ปีที่แล้ว +2

      Dokładnie tak :) Kolega fan off grid ?

    • @PrzemkoAll
      @PrzemkoAll 2 ปีที่แล้ว

      @@DobryProjekt Jak najbardziej , mam instalację fotowoltaiczną off grid na garażu :) Pozdrawiam serdecznie.

  • @zielonawysepka8960
    @zielonawysepka8960 3 ปีที่แล้ว +3

    Przecież to zwykła matematyka, fizyka. Takie zagadnienia można policzyć, można zmierzyć odpowiedniki urządzeniami. Ludzie z reguły są leniwi, nie szukają informacji.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      Dziękuję koledze za wypowiedz. Zgadza się. Każdy powinien sam zadbać o swej źródło zasilania. Pozdrawiam serdecznie

  • @andrzejhajder6405
    @andrzejhajder6405 2 ปีที่แล้ว +2

    Pozdrowienia dla zasięgu

  • @bertus4089
    @bertus4089 2 ปีที่แล้ว

    Każde urządzenie które wykorzystuje odnawialne źródła energii są bardzo dobre a najważniejsze , że wcześniej czy później poniesione koszty inwestycji zawsze się zwrócą w formie energii, a to czy lepsze PV i tu jeszcze mamy off grid lub on grid.. do tego bezpośrednio grzanie wody z modułów prądem DC lub solary znowu czy lepsze sezonowe podgrzewacze solarne ciśnieniowe lub bez ciśnieniowe czy duże instalacje całoroczne w oparciu o glikol teraz czy płaskie czy próżniowe rurowe... Jak widzicie rozwiązań masę temat rzeka, i mówiąc szczerze każde jedno jest fajnym rozwiązaniem bo po pierwsze używając energii słonecznej przestajemy być niewolnikami kotłowni zaczynamy oszczędzać, a tym bardziej stajemy się bardziej ekologiczni i przyjaźni środowisku odchodząc po części z naszej tradycji paleniem węglem odgrzewając latem cwu badz jeszcze gorzej śmierć mi których każdy ma pod dostatkiem pod ręką... Fajny materiał też jestem za tym by łamać pewne bariery jak edukacja bo w szkole na poziomie podstawówki powinni uczyć o tym ale sami wiecie jakie mamy nauczanie i czego uczą w tych szkołach... Dla zainteresowanych zapraszam na moją grupę na FB kolektory słoneczne która służy pomocą, pozdrawiam

    • @bertus4089
      @bertus4089 2 ปีที่แล้ว +1

      To tylko tu zostawię moja kotłownia, którą od podstaw sam projektowałem i robiłem, na dzień dzisiejszy koszty jakie ponoszę to 250 zł rocznie opłat stałych za prąd a wartość zużytych kWh rocznie to 3 tys zł, latem solary ogrzewają CWU a grzałka elektryczna wspomaga w dogrzewaniu w dni pochmurne, reszta energii w okresie przejściowym dogrzewam dom klimatyzatorami... Połączenie solarów z PV daje pełne uzupełnienie i oszczędność która zawsze się zwróci z tym że zapominacie że wogule macie kotłownie th-cam.com/video/Z7KG3b5l4sU/w-d-xo.html

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  2 ปีที่แล้ว +1

      A jak te klimatyzatory fruwają, jest ok

  • @tomsszhonkisz7355
    @tomsszhonkisz7355 3 ปีที่แล้ว +4

    Cześć. Na wstępie podziekowania, za kawał dobrej roboty jaka robisz. Mam kolektory od 8 lat ( 2x10 rur i bufor 300l), dla rodziny 4 osobowej wystarcza z zapasem. Jeżeli chodzi o okres jezienno-zimowy to podnoszą temp. wody do 25-35 stC. Działają na podobnej zasadzie jak pv, wystarczy że jest jakieś natężenie światła. Od miesiąca posiadam instalację pv i odłączyłem gazówkę od bufora, a podłączyłem grzałkę ale jeszcze się nie załączyła. Nie dziwi mnie to, bo gazówka też się raczej nie załąnczała w okresie wiosna-lato. Będe obserwował mój układ, ponieważ mam jeszcze kilka pomysłow jak wykorzystać bufor ;). Pozdrawiam.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      Super informacja widzę, że nie tylko ja uważam, że można :) Bardzo dziękuję za komentarz to dzięki takim wpisom, można propagować nowe rozwiązania. Pozdrawiam

  • @adamdudek3270
    @adamdudek3270 3 ปีที่แล้ว +4

    Oglądałem tylko 5 minut, bo mailem tylko chwilkę. Kolego masz 100%racji. Drażni mnie jak ktoś będzie pierdzieli bez sensu kolektory lub panele pv są bez sensu. Będę chciał zamontuje sobie 3 solary , będę chciał to zamontuje sobie 8 paneli co komu pasuje i po co tu nad tym dyskutować. Jeden woli rybki inny akwarium. Mam bojler 300l z jedną wężownicą i żeby uruchomić grzanie ze słońca w moim przypadku prościej i taniej jest mi kupić 8 używanych paneli, sterownik i wkręcić grzałkę trochę kabli i wszystko smiga. Panele 200zl sztuka, sterownik 700zl, grzałka 150zl kabel 150zl. Gdybym jednak chciał montować solary to musiałbym wymienić bojler na taki z dwiema wężownicami a sam bojler to koszt 2500zl a za przybliżona cenę mam całą instalację pv do grzania cwu. Gdyby mi ktoś truł do głowy że przecież zamiast tych 8 paneli łatwiej i taniej było zamontować 3 solary to bym gościa chyba pobił. Nie wie jak wygląda moja instalacja a taki debil będzie mi truł do głowy że przecież taniej byłoby mi zamontować solary i jeszcze za plecami mówił do wszystkich że przepłaciłem Jedno i drugie rozwiązanie jest dobre bo przyczynia się do ochrony środowiska oraz zmniejsza rachunkow i po co tu dyskutować godzinami czy lepiej panele czy solary. Moja instalacja pv on grid prawie 6kwp zwróci mi się w połowie na wiosnę ale i tak znajdzie się kilku nawiedzonych którzy będą mnie przekonywać, że i tak nigdy mi się to nie zwróci, bo w Polsce jest za mało slonca. A jak mi się już zwróci za 3 lata to i tak będą mnie przekonywać że na pewno musiałem to źle policzyć i Oni na pewno mają rację.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za tak obszerny komentarz. Oczywiście co komu w duszy gra niech zakłada. Przecież nie chodzi o zwalczanie innych poglądów tylko o ich zrozumienie i akceptację :) Bardzo miło, że kolega dość prosto i logicznie uzasadnił swój własny pogląd :) Pozdrawiam serdecznie

  • @bezzel3000
    @bezzel3000 3 ปีที่แล้ว +2

    Obecnie w wolnych chwilach pracuje nad grzaniem wody przy użyciu grzałki indukcyjnej, takiej samej jak stosuje się do grzania zapieczony śrub w warsztatach, zasilanie jest od 12-36V czyli jest to do wygenerowania z wiatraka czy paneli. Problemem w grzaniu wody grzalkami oporowymi jest takimproblem ze grzałka zjada w ciul energii gdyż prąd/energia jest bezpośrednio do niej przykładany a w indukcji rurka przez która przepływała by woda była by grzana indukcyjnie owinięta wokół niej miedziana. Polecam przemyśleć ta opcje. Również ciekawym tematem jest metoda flywheel czyli nieduży silnik rozkręca duże koło zamachowe z litego metalu które jednocześnie jest wirnikiem prądnicy. Jest to metoda magazynowania energii tylko nie chemiczna (aku) a kinetyczna.
    rozmawiałem ostatnio z przedstawicielem od instalacji fotowoltaicznych i 2 kwestie jakie mnie zawsze zastanawiały toczemu panele są tak propagowane wszędzie, czyli dotacje itp itd. Okazuje się ze żeby dostac dotacje na instalacje to warunkiem jest brak magazynu energii 🤗 zwykły Kowalski wtedy gdy wydajność paneli jest największa to najczęściej nie ma go w domu albo zwycxAjnie ma wyłączone wszystkie światła itp. Dodatkowo kwestia wielkości całej instalacji jest mega duża i najczęściej psuje wygląd pokryć dachowych. I 2 kwestia na ktora niewiele osób zwraca uwagę to taka ze firmy podając wydajność instalacji podają jednostkę kWp :D oczywiscie zapytałem co to jest to „P”. Po całej pięknej otoczce jak to takowy skrót Nie ma jeszcze polskiego odpowiednika usłyszałem ze jest to kilo watto PIK czyli szczytowy moment trwający ułamek sekundy w warunkach testowych czyli takich których zwykły Kowalski nigdy nawet nie będzie miał :)
    Już kiedyś proponowałem panu zbudowanie małego wiatraka z alternatorem ktory lądował by akumulatory. Teraz dodam by do takiej instalacji pomyśleć nad grzaniem wody ale indukcyjnym. Pozdrawiam

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      Dzięki za tak sporą dawkę informacji :) Faktycznie już gdzieś kiedyś, trafiłem na informację i metodę magazynowania energii w formie kinetycznej. Myślę, że jet to temat bardzo ciekawy. Pewnie jak zawsze bez testowania i sprawdzania, pozostanie on tylko teorią dla nas. Trzeba takie rozwiązanie zastosować osobiście, jedynie dzięki temu jest szansa na zastosowanie praktyczne. Staram się testować i wykorzystywać to co mam pod ręką. Fotowoltaika jest obecnie na topie, ponadto spora grupa osób, przedsiębiorców może na tym zarobić. Odpowiedz więc jest prosta, propagowanie i reklamowanie ma dobre źródło finansowania :) Pozdrawiam serdecznie

    • @Hanys111
      @Hanys111 2 ปีที่แล้ว +1

      Szkoda, że szanowny pan na lekcjach fizyki nie uważał. Nie szkoda czasu na rozważania typu: ile diabłów zmieści się na główce szpilki?
      Wytłumaczyłbym szanownemu panu, gdzie podstawowe błędy myślowe czyni, ale mniemam, że i tak, bez kursu podstaw fizyki dla pana moja praca poszłaby na marne.
      Smutne, ale prawdziwe.
      Niestety

    • @Hanys111
      @Hanys111 2 ปีที่แล้ว +1

      @@DobryProjekt koło zamachowe szanowny panie większość energii kumuluje w wieńcu, stąd duża masa wieńca i szprychy a nie lity pucek metalu. Obroty max.są ograniczone wytrzymałością mechaniczną metalu, bo siły odśrodkowe potrafią narobić niezłego bigosu.
      Niestety, koła zamachowe nie nadają się do długotrwałej pracy jako magazyn energii. Jedynie jako wspomagacz krótkotrwałych procesów wymagających znacznych sił np. gilotyny, młoty, prasy udarowe, gdzie udar jest chwilowy a przerwy między kolejnymi umożliwiają doładowanie mniejszym napędem tego "magazynu siły".
      No i ta nieszczęsna zasada zachowania energii.

    • @bezzel3000
      @bezzel3000 2 ปีที่แล้ว

      @@Hanys111 nie smial bym nawet marnowac szanownego pana ciezkiej pracy i wysilkow :) wielokrotnie slyszalem slowa typu „to jest nie mozliwe, to jest strata cxasu”. O ile z fizyki moze i prymusem nie bylem to z historii juz bardziej i Z tego co sie orientuje wiekszosc ludzi ktora obecnie jest uwazana za wielkich odkrywcow czy tworcow przelomowych wynalazkow slyszala podobne brednie od ludzi takich jak pan ;) i nie marnujac swojego czasu na dyskusje ktora jak mniemam nie przyniesie niczego poza przemadrzaniem sie pana i cytowaniem regulek z fizyki pozwole sobie zacytowac kogos o kim sie praktycznie nie mowi na lekcjach fizyki (ciekawe czemu?). „Przyszłość pokaże prawdę i oceni każdego za jego pracę i osiągnięcia. Teraźniejszość należy do nich, ale przyszłość, na rzecz której pracowałem, należeć będzie do mnie”
      Pozdrawiam i zycze wiecej smialosci w samodzielnym nie szablonowym mysleniu.

    • @Hanys111
      @Hanys111 2 ปีที่แล้ว +1

      @@bezzel3000 z całego serca życzę szanownemu odkrywcy złamania podstawowych zasad rządzących światem. Rozwalenia zasady zachowania energii i uszczęśliwienie tym samym całej ludzkości.
      Skoro energia panu przeszkadza, tak jak jej podstawy teoretyczne, to nadrabia pan chamstwem. To wrodzona cecha dyletantów i złośliwych prostaków, zatem to nie pana wina, że się taki urodził.
      A na koniec: niewiedza nie jest naganna. Dopiero uporczywe w niej trwanie pokazuje prostotę. Pan jesteś tego dowodem.
      Dużo zdrowia życzę.

  • @leszeksawicki2630
    @leszeksawicki2630 ปีที่แล้ว +1

    Witam osobiście obecnie mam fotowoltaikę 9.81kw większa ilość paneli zmusi mnie do pszejścia na 30% oddawania za free a i sieć niewiem ile może pszejąć energi naten moment prawie po roku umnie niezauważyłem problemu z wyłaczeniami a produkcja naten moment mam 11075kw po założeniu pompy ciepła będę miał braki w własnym prądzie dlamnie kolektory są ciekawym rozwiązaniem na zaoszczędzenie energi elektrycznej i się mocno zastanawiam nad montarzem dane ciepła woda 200l grzałka zużycie dzienne 6.5 pompa ciepła 3-3.5kw założenie kolektorów pompa obiegowa max 100w na h daje tonjakieś 1.5kw na dobę

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  ปีที่แล้ว

      Robił już kolega rozeznanie w temacie kolektorów jakie ?

    • @leszeksawicki2630
      @leszeksawicki2630 ปีที่แล้ว

      @@DobryProjekt myślę o rurowych aby można byłko kożystać prawie przez cały rok szukam używki one niestarzeją się jak panele fotowoltaiczne dodatkowo myślę o pszewymiarowywaniu i dodatkowegonciepła wykożystać co centralnego w miesiącach pszejściowych poprzez zmagazynowanie na bierząco w zasobniku 800l może 1000l

  • @krzysztofnowak6324
    @krzysztofnowak6324 3 ปีที่แล้ว +2

    Hej wszystko ma sens o ile działa. U mnie osobiście wodę grzeję kolektorami słonecznymi z grzejników panelowych i wspomagam off grid-item kierując nadmiar produkcji do bojlera.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      Fajnie, lubię kiedy ludzie są kreatywni i potrafią wykorzystać najprostsze rozwiązania :)

    • @wiesawwiesaw3054
      @wiesawwiesaw3054 2 ปีที่แล้ว

      Prosze mi napisać czy instalacje ma Pan zalaną wodą, czy jakimś płynem.

    • @krzysztofnowak6324
      @krzysztofnowak6324 2 ปีที่แล้ว +1

      @@wiesawwiesaw3054 Instalację mam zalaną wodą, a przed pierwszymi mrozami wypuszczam ją z instalacji.

    • @wiesawwiesaw3054
      @wiesawwiesaw3054 2 ปีที่แล้ว

      @@krzysztofnowak6324 dziękuje.

  • @Grzegorz3691
    @Grzegorz3691 3 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję.

  • @wojciechmarekiwan4778
    @wojciechmarekiwan4778 3 ปีที่แล้ว +1

    Marcin jedno i drugie jedno drugie ma uzupelniac w upalne dni kolektory fotowoltaika można załadować akumulatory i energię przeznaczyć na inne urządzenia i na odwrót to będzie dezyrfikacja na szego systemu.A tak po za tematem jak akumulatory postawił się na nogi po szybkiej reanimacji kwas siarkowy 30 % i będą służyć dalej

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za komentarz:) Niestety nie mogę ruszyć zmiany ustawień prądu ładowania. Gotowanie elektrolitu czeka, chcę to ogarnąć, żeby wyrównać potencjał i podnieść gęstość:/

    • @wojciechmarekiwan4778
      @wojciechmarekiwan4778 3 ปีที่แล้ว

      @@DobryProjekt podłącz regulator do kompa wejdź na stronę epewera i ściągnij nowy firmer do niego może uda się zmienić ustawienia ładowania by ich nie męczyć

  • @piotrwisniowski2001
    @piotrwisniowski2001 ปีที่แล้ว +1

    Witam po obejrzeniu twojego przekazu zdecydowałem się na grzanie wody fotowoltaiką i to był strzał w dziesiątkę. Mieszkam w bliźniaku z bratem, który ma zamontowane lektory i w grudniu w słoneczne dni uzyskuje max 30 stopni a u mnie z fotowoltaiki 50 stopni

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  ปีที่แล้ว +1

      Super bardzo się cieszę, że kolega zadowolony. Duża ta instalacja pv ? I jaki duży bojler? Moc grzałki? :)

    • @cezaryczech3817
      @cezaryczech3817 ปีที่แล้ว

      Takie porównanie nic nie mówi. Oznacza tylko tyle, że zainstalowana moc kolektorów jest niższa, a moc fotowoltaiki wyzsza. Czy zainwestowaliscie jednakowe kwoty?

    • @nucleo1772
      @nucleo1772 ปีที่แล้ว

      tez sie nad tym zastanwiałem wiec z doswiadczenia kuzynostwa i znajomych wiem ze kolektor sloneczny wygrywa... jeden dobry kolektor zajmie Ci 3 do 4 razy miej miejsca na dachu niz fotowoltaika do grzania wody...mi wystarczy jesli bede miał cieplą wode 5 miesiecy w roku....

  • @piotrkupczyk3765
    @piotrkupczyk3765 2 ปีที่แล้ว

    Wydajność pv 10-15%
    Wydajność kolektorów ok. 50-60 max 80% zależy od ruznicy temperatur pracy im wyższa temperatura ładowania bufora ciepła tym większe straty energii. W okresie zimowym nasłonecznienie może wynieść 60-80kw/m przez miesiąc. Za mało by grzać wyłącznie kolektorem chyba że ma się podłogowe i wielllki bufor, lepsze dla mnie by było grzanie kombinowane gdybym miał dom pasywny lub przynajmniej energooszczędny wraz z dogrzewaniem innego medium i wentylacja z odzyskiem ciepła a wrzenia wody nie określa tylko temperatura ale i ciśnienie, tak jak to jest w Tybecie, żeby zagotować wodę wystarczy ok. 80°C

  • @damianucak7388
    @damianucak7388 3 ปีที่แล้ว +3

    Kolektory czy panele? Na nic wasze spory głupie każda opcja ma swoje zalety ale i swoje wady ważne aby CWU była gorąca bez rachunku i bez dymu. Ja mam panele bo robią dodatkowo za dach a miejsca mi nie brak. Dodatkowo są mniej obsługowe. Ale jak wygodniej komuś mieć kolektor rurowy to trudno się z nim nie zgodzić.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว +2

      Właśnie, strzał w dziesiątkę z kwestią dachu :) Przecież to świetny materiał na pokrycie przestrzeni nad wiatą, samochodem, garażem, szopką, składem na narzędzia itd. Dzięki za cenną radę :)

  • @BulkazMaslem
    @BulkazMaslem 3 ปีที่แล้ว +2

    Mam ten regulator i zasobnik 300 litrów. Chwilowo na dachu podpięte jest 7 modułów PV każdy 370 W. I tu muszę odnieść się do tych trzech o których wspominasz by zbliżyć się do 1000W. Moje są skierowane na wschód pod kątem 16 stopni. Nawet teraz o godzinie 18 grzałka grzeje bo mimo chmur jest jasno. Ale nie o to chodzi. Dążę do tego, że 7 modułów X 370 = 2590 Wp. I nie bez powodu mamy Wp (Warto peak) a nie W. Zauważyłem że przy czystym niebie i mega słońcu, na regulatorze pojawia się tylko (albo i aż) 2100 Wat (81% tego co możemy uzyskać w warunkach testowych/idealnych). Z czasem będą traciły na wydajności więc myślę że 75% jako wskaźnik przy budowie takiego systemu jest OK. Na swoim kanale pokazuje mój zestaw a z końcem tygodnia opublikuje kolejny film na temat grzania CWU panelami PV. Poza tym rezygnuje z 7 paneli i zostawiam tylko 4. Wymieniam grzałkę oraz wrzucam 4 sondy DS18B20 by zobrazować jak rozkłada się ciepło w buforze. Myślę że film będzie przydatny dla tych co się jeszcze zastanawiają.
    A ja osobiście wybrałem PV z racji totalnej bezobsługowości. Po przeprowadzce z mieszkania do domu spędziłem trochę czasu w kotłowni i jednak bezawaryjna i nie angażująca mojego czasu praca takich urządzeń i systemów jest dla mnie ważna.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว +1

      Fantastycznie, że kolega tak świadomie dobrał, skonfigurował. Jeśli śmiga to czego chcieć więcej. Dodatkowo zawsze miło jest pobawić się takim zestawem. :)

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem 3 ปีที่แล้ว +1

      @@DobryProjekt świadomie to tylko podjąłem decyzję że idę w PV a nie w solary. Cała reszta (zasobnik CWU i jego grzanie) to dla osoby z bloku nowość i wyzwanie. Wszystko póki co jest jednym wielkim testem i zabawą ale wygląda na to że śmiga bardzo dobrze :)

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      @@BulkazMaslem Sam jestem zaskoczony, że tak prosty zestaw może tak wiele. Róbmy swoje :) Pozdrawiam serdecznie

  • @wojciechgrzenkowicz2763
    @wojciechgrzenkowicz2763 ปีที่แล้ว +1

    Ludźmi się nie przejmuj,ważne że pomysły przedstawiasz i nowinki a ludziska to za adoptują na potrzeby.płynną sól nie wykorzystujemy ale glikol na polskę tak.według mnie czym prościej tym lepiej.jak możesz podeślij mi regulator który załącza jak jest słoneczko i wyłącza np. grzałki

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  ปีที่แล้ว +1

      Jak coś podam dane na priv email pod filmem

  • @tomaszczekaj7868
    @tomaszczekaj7868 3 ปีที่แล้ว +1

    Witaj, jestem za fotowoltaiką. Solarny mają pewne zaletyale stopień komplikacji jest większy. A co sądzisz o takim rozwiązaniu : fotowoltaika np. 4 panele + urzadzenie"inwerter"nazwijmy go tak do grzania wody np taki jak masz i dwa lub trzy grzejniki olejowe które kumulują ciepło przez jakiś czas. Niewiem jak długo grzejnik olejowy oddaje ciepło ale myślę że jakiś czas na pewno. Myślę o takim rozwiązaniu jako instalacja dodatkowa do twojego domku hol., widziałem grzejniki po 800w także instalacja fotowoltaiczna byłaby w stanie nagrzać je przez pogodny dzień. Może warte przetestowania?

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว +1

      Właśnie drugi raz odpisuję na tą wiadomość, pierwsza znikła:) Świetna myśl, olejowe rozwiązanie w miejsce wody. Ciekawy jestem jak to trzyma, kumuluje energię cieplną. Przypuszczam że lepiej jak woda, ale to tylko przypuszczenia :) Dziękuję za komentarz ;)

    • @Mroffgriddarmowaenergia
      @Mroffgriddarmowaenergia 2 ปีที่แล้ว +1

      @@DobryProjekt olej tak, lepiej kumuluje ciepło ale kolega wyżej zastanawia się jak długo i o ile lepiej. Odpowiedz jest prosta i taka sama jak w przypadku innych cieczy jak i glikolu. Ze względu na różne parametry fizykochemiczne tych cieczy jest to policzalne. Musimy uwzględnić moc Kw grzejników, temperaturę cieczy jak i temperaturę powietrza. Te trzy podstawowe parametry do obliczenia całego systemu aby w założonych warunkach pracy spełniał funkcje w zakresie oczekiwanego rezultatu. Olej będzie czy tak czy siak bardziej kalorycznym czynnikiem, ale tez więcej energii potrzebuje do ogrzania.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  2 ปีที่แล้ว +1

      @@Mroffgriddarmowaenergia Tak czy inaczej jest to lepszy kierunek, rozsadniejszy :)

    • @Mroffgriddarmowaenergia
      @Mroffgriddarmowaenergia 2 ปีที่แล้ว +1

      @@DobryProjekt Tak jest 😁

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  2 ปีที่แล้ว +1

      @@Mroffgriddarmowaenergia :)

  • @danydany7852
    @danydany7852 3 ปีที่แล้ว +4

    dziękuję za twoje spostrzeżenia odnośnie offgridu, co powiesz jednak o permanentnym wyjściu z systemu, który nas wszystkich otacza i zostać wolnym człowiekiem?

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      Jestem za ogarnianiem własnych potrzeba w zakresie Off Grid. Dokładnie tym się zajmujemy, propagowaniem wypięcia z sieci. Niezależne jednostki mają również ogromny wpływ na klęski żywiołowe. Daleko nie trzeba szukać, każda nawałnica ta większa kończy się wykupieniem wszystkich agregatów. Pozdrawiam serdecznie

    • @cathathonium
      @cathathonium 2 ปีที่แล้ว +1

      @@DobryProjekt ten agregat tak czesto sie pojawia w twoim swiecie offgridu ,ze chyba zaczne nazywac wasza spolecznosc nie off a on-generator.
      a teraz odnosnie twoich kombinacji co do paneli i kolektorow.
      masz calkowita racje ,ze baterie sloneczne maja zawsze sprawnosc 100% wobec tabliczki znamionowej a niska temperatura jescze bardziej poprawia ta sprawnosc.
      kolektory sloneczne natomiast maja wieksze straty i tym mniejsza sprawnosc im nizsza temperatura ,jednak na start maja one nieporownanie wieksza sprawnosc niz baterie sloneczne.
      najlepsze baterie sloneczne to sprawnosc ok 20%,natomiast sprawnosc kolektorow slonecznych to od 30-80% zaleznie od roznicy temperatur miedzy kolektorem a powietrzem zewnetrznym.
      jak widzisz sprawnosc kolektorow moze byc nawet 4 razy bardziej wieksza niz baterii slonecznej
      to co rozpatrujesz ,ze jak jest zimno i nie ma swiatla oznacza ,ze zarowno bateria sloneczna jak i kolektor nie wyprodukuje energii.
      oczywiscie bateria bedzie i w takich warunkach produkowac prąd ale bedzie go tyle ,ze zasilisz sobie co najwyzej ledowa lampke a nie grzalke w bojlerze.
      natomiast jak swieci slonce to........zarowno baterie jak i kolektory produkuja energie z tym ,ze kolektory w najgorszym przypadku produkuja jej dwa razy wiecej niz baterie sloneczne.
      nie wiem czy widziales prace kolektora prozniowego,wiec uswiadomie ci ttylko ,ze rura prozniowa zalana woda i wystawiona na slonce zagotuje wode nawet przy minus 30 stopniach zimna!!!!
      pamietaj-kolektory to minimum dwa razy wiecej energii niz z baterii slonecznej.

  • @basstecfiatcoupe8602
    @basstecfiatcoupe8602 2 ปีที่แล้ว +2

    Pozdro

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  2 ปีที่แล้ว +1

      Jaki rejon Polski kega reprezentuje? :)

  • @markuskg1007
    @markuskg1007 2 ปีที่แล้ว +1

    Masz rację! Podsumuję co mówisz. Liczy się prostota i funkcjonalność!!!
    Teoretycy fizycy zapominają, że solary są bardziej skomplikowane niż fotowoltaika. W fotowoltaice wystarczą panele, parę metrów kabla, przetwornica i grzałka która pasuje do każdego bojlera. Czy zima czy lato jak świeci to pracuje jak nie to nie, jak się nagrzeje bojler to termostat wyłączy grzałkę - i tyle!!
    Zwolennicy kolektorów nie mówią o jednym: instalacja solarna jest bardziej skompilowana i bardziej problematyczna z wielu powodów.
    Przy zakładaniu trzeba ciągnąć dwie rurki z czynnikiem które nie są tak proste do położenia jak zwykły kabel, do tego pompa + naczynie przeponowe. Do tego problem w zimie i latem - w zimie żeby nie zamarzło czyli musi być glikol który kosztuje (albo woda ale trzeba pilnować i wypuszczać żeby gdzieś nie zamarzło), a latem musi być awaryjny zrzut/zasilanie wody, żeby nie zagotowało instalacji. Nad solarami nie ma kontroli - w słoneczny dzień one cały czas pracują na maxa i muszą pracować. Ich nie wyłączysz! Zwłaszcza proste kolektory płytowe bo HitPipe to już nieco inny temat no ale i też inna cena. Do tego musi być bojler z podwójną wężownicą: do solarów i CO.
    Przy fotowoltaice robota jest dziecinnie prosta. Bez żadnych przeróbek hydraulicznych i można panele położyć nawet 20-30 m od domu żeby nie dziurawić dachu (i nie tracić gwarancji na poszycie dachu). W takim miejscu gdzie nie ma cienia, gdzie nie będą przeszkadzały i można ustawić w odpowiednią stronę. Bo nie każdy dom posiada dach odpowiednio do słońca.
    Jeżeli ktoś tworzy instalację CWU od podstaw to może i owszem solary mogą być lepsze bo i tak robota od podstaw i tak, ale jeśli ktoś już ma wszystko, to fotowoltaika zdecydowanie łatwiejsza i mniej ingerencji w sam budynek i praktycznie zero ingerencji w CO/CWU (jedynie włożyć grzałkę do bojlera, a jak ktoś już ją ma, to w CWU nic nie grzebie).
    Moja sytuacja: Wymieniać bojler (a mam stojący 200L) i przerabiać instalację CO dokładając pompę i tworząc nowy układ zamknięty?? Ciągnąć dwie rury z parteru na dach przez betonowy strop, przez pokoje które są nad kotłownią?? Bać się, że mi w zimie zamarznie albo latem się zagotuje? Oj nieee… Dzięki bardzo. Wolę fotowoltaikę!

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  2 ปีที่แล้ว

      Ten komentarze nie wymaga komentarza :)

  • @oneferrdek3346
    @oneferrdek3346 3 ปีที่แล้ว +2

    A ja powiem tak. Zima można ogrzewać dom kolektorami i pv . Kwestia tylko przewymiarowane instalacji . Np 100m2 kolektorów słonecznych zima może ogrzać dom

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      Niestety zima to skrajny okres, pora roku. Również uważam, że potrzebny jest dobrze dobrany zestaw.:)

    • @cezaryczech3817
      @cezaryczech3817 ปีที่แล้ว +1

      W ciągu półrocza zimowego pozyskuje się 20-25% energii rocznej. W ciągu półrocza letniego pozyskuje się 75-80% energii rocznej. Miesiące grudzień i styczeń są praktycznie martwe czyli uzyski 1-2% rocznych. Więc ogrzewanie bezpośrednie będzie zawsze nieefektywne. Potrzebny jest sezonowy magazyn ciepła zapewniający ok. połowy rocznego zapotrzebowania domu.

    • @oneferrdek3346
      @oneferrdek3346 ปีที่แล้ว

      @@cezaryczech3817 ja nie mówię czy ma być efektywne tylko czy można. Do off grid nie zależy nam żeby panele produkowały z 1kwp rekord tylko żeby energia była cały czas .czyli instalacja pv rozłożona w różnych kierunkach .trzeba sobie skalkulować do jakiego momentu się opłaca iść w daną stronę z rozwiązaniami

  • @zuzanadelatorre1439
    @zuzanadelatorre1439 ปีที่แล้ว

    Ten film był bez sęsu.

  • @Mariusz1975zizu
    @Mariusz1975zizu 3 ปีที่แล้ว +1

    Haha pozdrawiam pozdrawiam piwnica będzie kiedyś moim magazynem ciepła... a odnośnie różnych podejść czy nie można pogodzić obu punktów widzenia? są przecież kolektory hybrydowe fotowoltaiczne chłodzone płynem.. tzn jednocześnie są kolektorami ciepła i prądu sumaryczna wydajność z m2 dużo większa sens podwójny .ale kolega grzeje wodę kolektorami i dodatkowo fotowoltaika i chwali sobie mega, ciepło mu zostaje a prąd pcha do Tauronu

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว +1

      Właśnie też się dziwię z jakiego powodu podnosić i kwestionować. Działać i bawić się a jeśli ktoś bardziej śmiały pokazywać innym, może ktoś skorzysta :)

    • @Mariusz1975zizu
      @Mariusz1975zizu 3 ปีที่แล้ว +3

      @@DobryProjekt kolega w naszej okolicy tanio kilku osobom zrobił kolektory do grzania wody w lecie z płaskich grzejników. pomalowane na czarno w ładnej ramie drewnianej izolacja od spodu od góry poliwęglan komorowy .. działa i wszyscy chwalą że nie muszą wungla spalać w lecie..

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว +1

      @@Mariusz1975zizu W prostych rozwiązaniach siła :) Brawa dla kolegi

  • @lechkrekoten761
    @lechkrekoten761 2 ปีที่แล้ว +1

    z powodu ,, bez sensu,, zakończyłem oglądanie

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  2 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo dobrze... Choć bez sensu było rozpoczynania oglądania...

  • @radoslawjakubinski3343
    @radoslawjakubinski3343 2 ปีที่แล้ว +2

    Treściwe

  • @tomaszczekaj7868
    @tomaszczekaj7868 3 ปีที่แล้ว +1

    Wybacz że pojechałem od razu na "Ty"

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว

      Spoko, my tu wszyscy to taka nieformalna grupa kolegów. :)

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid 3 ปีที่แล้ว +3

    wszystko ma sens co sie sprawdza a u każdego coś innego jedni wolą grzać wode solarami drudzy kolektorami [ja rury pocieram ręcznikiem i jest ciepła woda hahahah]

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  3 ปีที่แล้ว +1

      Brawa za pomysłowość ;) Faktycznie co energia to energia hehe dobre. Pozdrawiam i powodzonka z projektem 35m2

    • @bajabongosoffgrid
      @bajabongosoffgrid 3 ปีที่แล้ว

      @@DobryProjekt dzięki bardzo

  • @lechkrekoten761
    @lechkrekoten761 2 ปีที่แล้ว +1

    ,, bez sensu,,powtórzono zbyt wiele razy