Kako pripremiti novi roj za zimu

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.ย. 2023
  • Ovo je odbegli roj koji je skinut ove sezone sa grane.Kako ga pripremiti i kako treba da izgleda kvalitetan roj imate u ovom snimku.Uspešnost prezimljavanja ovakve zajednice je preko 95 posto.Kvalitetna matica čišćenje od varoe i dosta hrane su preduslov za to.Plus ukoliko je potrebno pojačati sa ramom ili 2 zatvorenog legla iz druge zajednice. Pozdrav i zapratite kanal.

ความคิดเห็น • 14

  • @nikola1544
    @nikola1544 28 วันที่ผ่านมา +1

    Bravo za rad sa pcelkama!

  • @TheLiveNature
    @TheLiveNature 10 หลายเดือนก่อน +1

    Pozdrav , novi pretplatnik ovdje , sviđa mi se ova podjela, Želim vam uspjeh i sreću 👍🌳

    • @pceleipriroda
      @pceleipriroda  10 หลายเดือนก่อน

      Hvala najlepše sve najbolje i ja vama želim.Pozdrav 👍👍

  • @irfancoragic
    @irfancoragic 10 หลายเดือนก่อน +1

    Samo jako kolega

    • @pceleipriroda
      @pceleipriroda  10 หลายเดือนก่อน

      Idemo dalje 💪💪💪. Pozdrav kolega.

  • @hiksiol6306
    @hiksiol6306 10 หลายเดือนก่อน +1

    Roj ti je super. Imam samo jedno pitanje. Sa koliko rama ćeš zažimiti ovaj roj i dali ćeš koristiti termo dasku. Pozdrav.

    • @pceleipriroda
      @pceleipriroda  10 หลายเดือนก่อน +2

      Ostaće sa 9 rama gde se gleda da mladje saće bude kao krajnji ramovi.Ne koristim termo daske i taj sistem rada za koji ne tvrdim ni da nije dobar ali ja tako ne radim kao i sto ne utopljavam sa stiroporom i najlonom već starinski sa novinom u zbegu sto mi se pokazalo najbolje.Pozdrav

  • @marjanivanovski1989
    @marjanivanovski1989 10 หลายเดือนก่อน

    Brate ovaj ce roj prezimiti bez problema samo nemoj vise otvarati i dirati inace ja sam pisao vise puta u komentarima kod drugih kolega da varou ne tretiram i ne zamaram se njome pa i moje pcele i dalje funkcioniraju super kao i kod svih ko voli neka proba sa par drustva pa ce se uveriti zasto su pcele opstale miliona godina pozdrav od srca svim pcelarima i medno svake godine

    • @pceleipriroda
      @pceleipriroda  10 หลายเดือนก่อน +3

      I ja se nadam da ce biti sve ok.Što se tiče varoe treba početi možda od društava koja u toku sezone imaju vrlo malo ili gotovo ništa pa njih kao test košnice ne tretirati.Kod mene je uvek različito jer kod nekih društava pada puno kod nekih gotovo ništa tako da možda u sledećoj sezoni pustim jednu ili dve bez tretmana pa da snimim rezultat.Hvala na komentaru i sve najbolje.

    • @nemmanja0289
      @nemmanja0289 10 หลายเดือนก่อน

      @marjanivanovski1989 pcele su opstale milione godina, ali nije varoa postojala od samog pocetka, vec relativno od skoro. Pocetnik sam, ali ovo je moje vidjenje. Imam 10 kosnica, nakon tretiranja sam proverio fioke, na dve kosnice je opalo jako puno varoe. Kad sam otvorio sve kosnice, ove dve su se prepoznale na prvi pogled. Kako? Po samom otvaranju se vidi da su pcele drugacije, slabije, nema onaj klasican zvuk zujanja po otvaranju. Kad sam poceo da gledam ramove, video sam veliki broj pcela koji se bukvalno tetura ili imaju progrizena krila, a zatim sam video i varou na pojedinim pcelama.
      Zakljucak: od 10 kosnica, 2 kosnice imaju jako puno varoe, toliko da su ta drustva naglo oslabila. Imala su sve iste uslove kao i ostale, ali eto, kod njih je varoa imala ekspanziju.
      Da nisam tretirao krajem jula (i opet sam ove dve kosnice), tesko da bi docekala zimu, a kamoli prolece.
      Pozdrav

    • @pceleipriroda
      @pceleipriroda  10 หลายเดือนก่อน +1

      @@nemmanja0289 Nažalost tako je kolega. Moramo ih tretirati jer pitanje koliko bi nam društva ostalo u sezoni ukoliko ne bih smo.Ja imam košnica koje svake godine imaju malo varoe pa možda treba raditi selekciju od takvi matica ili probati da se takve zajednice ne tretiraju već možda sveke druge treće sezone i videti dali tada ima ekspanzije.Ima video od kolege koji je ostavio 3 košnice 3 god bez tretiranja i samo jedna je preživela koja je jako dobra ali i agresivna.Tu se treba nauka uklučiti ali lakše i unosnije je prodavati pčelarima lekove nego eliminisati varou.Ja obično tretiram organskim sredstvima a svake treće ubacim neko kontaktno sredstvo i ne vrcam iz plodišta nikad tako da dobijem sto čistiji med.Pozdrav

    • @nemmanja0289
      @nemmanja0289 10 หลายเดือนก่อน

      @@pceleipriroda hvala na odgovoru, ima smisla fokusirati se na genetske predispozicije. Gledao sam tu video objavu, kao sto ste rekli, samo jedna je prezivela, ali je iz nekog razloga prezivela.
      Zanima me vase misljenje po pitanju varoe i zatvorene/zicane podnjace. Vidim da se sve veci broj pcelara vraca na zatvorene podnjace, koliki se procenat varoe vrati na pcele nakon opadanja? Da li mravlja/oksalna kiselina samo osamute varou posto nakon opadanja i dalje veliki broj seta po fioci?
      Hvala unapred

    • @pceleipriroda
      @pceleipriroda  10 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@nemmanja0289Ja koristim žičane podnice i ukoliko se redovno dolazi na pčelinjak i čiste nema velikih problema sa njima.Ali ima dosta drugih mana recimo tiha grabež,moljac ostaje na njoj u vosku koje pčele ne mogu da očiste tj poenta je da higijena ne može biti na zavidnom nivou na takvoj podnici.Što se tiče varoe MK je uništava kao i oksalna tako da vraćanja na pčelu nema.Primetio sam da kontaktno sredstvo deo ošamuti ali dali su one sposobne da se vrate nisam siguran.Može se i samo tokom tretiranja staviti mrežasta podnica kao sto neke kolege rade.Po meni ipak su bolje zatvorene podnice i zbog higijene, toplote itd.Tako da planiram i ja polako ubacivati ih u svoj pčelinjak ali bez ikakvih umetnih materijala stiropor,najlon.Osim kao i predhodnih sezona planiram utopliti sa novinama u zbegu jer skupljaju višak vlage i daju koliko toliko toplinu.Pozdrav.